PDA

Zobacz pełną wersję : głebia ostrości - prosty problem



Legal
11.03.09, 19:34
Zastanawiam sie nad kwestia:
Powiedzmy ze biore do reki dowolny aparat i kadruje trzy razy to samo ujecie oraz ostrze na cel w tej samej odleglosci (czyli powtarzam to samo ujecie trzykrotnie) robiac co nizej:

1. 50mm f/2.0, czas 1/500
2. 50mm f/2.0 + szary filtr zabierajacy 50% swiatla, czas 1/250
3. 50mm f/2.8 czas,1/250

Co sadzicie o uzyskanych glebiach ostrosci w przypadku 1, 2 i 3?
Niczego nie sugeruje -ale prosilbym chetnych o odpowiedz i uzasadnienie :)

epicure
11.03.09, 19:42
Jeśli przysłona, ogniskowa i odległość od fotografowanego obiektu się nie zmieniły, to głębia ostrości też się nie zmieni. Co najwyżej może być spadek ostrości zdjęcia z powodu kiepskiej jakości filtra.

Plumek
11.03.09, 20:00
Najprościej zrobić test po prostu :)
Aczkolwiek wg mnie od razu widać, że 50mm, f/2 i 1/500 to nie to samo, co 50mm, f2.8 i 1/250....

Nie wiem, jak z tym szarakiem...?

Legal
11.03.09, 20:13
No wlasnie co do tego ze go1<go3 to jasna sprawa, ale czy go1=go2 ???
Czy fakt ze jest mniej swiatla ale otwor jest ciagle tak samo duzy zwieksza glebie czy nie?

Wydaje mi sie, ze GO zalezy jedynie od przyslony (fizycznej) a nie ilosci swiatla ogranicznej przez przyciemnianie powierchniowe calosci otworu przyslony przez jednolite filtry.

Chcialbym jednak moje domniemania potwierdzic.

Eliot
11.03.09, 20:15
Głębia ostrości nie ma nic wspólnego z czasami, różnica w go będzie tylko między różnymi wartościami przesłony. Oczywiście zdjęcia będą się różnić, ale są to parametry różne od go.

Syd Barrett
11.03.09, 20:18
No wlasnie co do tego ze go1<go3 to jasna sprawa, ale czy go1=go2 ???
Czy fakt ze jest mniej swiatla ale otwor jest ciagle tak samo duzy zwieksza glebie czy nie?

Wydaje mi sie, ze GO zalezy jedynie od przyslony (fizycznej) a nie ilosci swiatla ogranicznej przez przyciemnianie powierchniowe calosci otworu przyslony przez jednolite filtry.

Chcialbym jednak moje domniemania potwierdzic.

nie zwiększy..

Legal
11.03.09, 20:18
Głębia ostrości nie ma nic wspólnego z czasami, różnica w go będzie tylko między różnymi wartościami przesłony. Oczywiście zdjęcia będą się różnić, ale są to parametry różne od go.

Dluzszy czas dalem tylko pogladowo, zeby wskazac ze nie zmieniam ekspozycji. Wiem ze nie ma on wplywu na GO.

grizz
11.03.09, 20:18
No wlasnie co do tego ze go1<go3 to jasna sprawa, ale czy go1=go2 ???
Czy fakt ze jest mniej swiatla ale otwor jest ciagle tak samo duzy zwieksza glebie czy nie?

Wydaje mi sie, ze GO zalezy jedynie od przyslony (fizycznej) a nie ilosci swiatla ogranicznej przez przyciemnianie powierchniowe calosci otworu przyslony przez jednolite filtry.

Chcialbym jednak moje domniemania potwierdzic.


Dobrze mniemasz.

Tomek3miasto
11.03.09, 20:21
ani czas ani szary filrt nie maja wpływu na głębie ostrości.