PDA

Zobacz pełną wersję : Zachód (poświata)



dolby
2.09.04, 20:33
Witam, mam oto takie zdjęcie: http://members.chello.pl/karol.siemaszko/1.jpg
kombinowałem z różnymi trybami (manualnymi głównie),ale ciągle mam jeden problem:
- Brak ostrości (AF wogóle nie może złapać optymalnej, na co go skierować? )AF jest ustawiony na domyślny, ale pktowy też nie lepiej. Też chyba to nie jest efekt ruchów, bo aparat stoi na parapecie :)
- zdjęcie jest troche prześwietlone... lepiej zmieniać czas naświetlania, czy przesłonę? Co proponujecie?
Dodam, ze czułość ustawiłem na ISO100 (zgodnie z zaleceniami użytkowników tego forum, by nie było szumu)...dobrze?

Sorx za lamerskie pytania, ale dopiero 2 tygodnia mam ten aparat w łapkach :)

A tu jest galeria innych fot:
http://www.dhost.info/dolbyprologic/gallery

Dorzucam jeszcze dane EXIF:
File: - G:\Documents and Settings\dolby\Pulpit\1.jpg

ImageDescription - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Make - OLYMPUS CORPORATION
Model - C725UZ
Orientation - Top left
XResolution - 144
YResolution - 144
ResolutionUnit - Inch
Software - 11-1000
DateTime - 2004:09:02 19:56:22
YCbCrPositioning - Co-Sited
ExifOffset - 254
ExposureTime - 10/25 seconds
FNumber - 2.80
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 100
ExifVersion - 210
DateTimeOriginal - 2004:09:02 19:56:22
DateTimeDigitized - 2004:09:02 19:56:22
ComponentsConfiguration - YCbCr
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 2.83
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Not fired
FocalLength - 6.40 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 992
ExifImageHeight - 744
InteroperabilityOffset - 590
FileSource - DSC - Digital still camera

Maker Note (Vendor): -
SpecialMode - 3204
JpegQual - 3
Macro - 0
Unknown - 0
DigiZoom - 1.00
Unknown - 6.91
Unknown - 3240
Software Release - D4211
CameraID - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No-shadow Kick
2.09.04, 21:00
Witam,

jeśli korzystasz z autofocusa to musisz naleźć takie miejsce, które jest najbardziej kontrastowe, najlepiej jakieś pionowe przejście pomiędzy dwoma obiektami.
Nie za bardzo się orietuję o jaką poświatę ci chodzi. Jeśli o te rozmazane światła samochodów to przy tak długim naświetlaniu (w twoim wypadku pół sekundy) tak być musi :)
Radziłbym spróbować zwiększyć przesłonę, f5.6 nadaje się chyba najlepiej do fotografowania takich widoków. Niestety wtedy będziesz musiał znowu zwiększyć czas naświetlania.
Poeksperymentuj, w końcu to cyfrówka, nieograniczona ilość zdjęć :wink:

Pozdrawiam

dolby
2.09.04, 21:34
ok, dzieki :D ...
.. chodzi mi o "czerwonawą" poświatę słońca na niebie :)

Jest możliwość recznego ustawiania ostrosci w C725UZ ? chyba nie.. ?

marecki
2.09.04, 22:51
Jeśli chodzi ci o kolory to pobaw się balansem bieli. Można uzyskać niesamowite efekty. Powodzonka i pamiętaj że to naprawdę nieograniczona ilość fotek :-)

sebastan
3.09.04, 10:09
Witam, mam 720 więc cokolwiek podobnego...
Zdjęcie masz nieostre, pewno też dlatego, że w centralnym punkcie zdjęcia jest najciemniej i nic do pomocy AutoFocusowy, a sądzę,że tam właśnia była ramka w czasie robienia zdjęcia. Ja bym ustawił ostrość na tym bloczku po prawej, zblokowal i przesunął kadr do pozycji takiej jak teraz. Pomiar odległości wygląda mi na podobny.
Nie mam już przed oczami twego exifa, ale coś mi się rzuciło w oczy,że ustawiłes F=2,8. W mojej opinii zdecydowanie za duża dzira, jak na taki kadr. Wczoraj udało mi się zrobić fotkę zachodu słońca, która fakt, była niedoświetlona lekko, ale przy F=5,6 i czasie 1/1000, ale efekt przez przypadek był niezgorszy.

Pozdrawiam