PDA

Zobacz pełną wersję : Helenae - wiele twarzy



RadioErewan
3.03.09, 02:38
Helenae - oto pierwsza pani wśród klubowiczów uhonorowanych wystawą. Kropelki znacie wszyscy, okupują one naszą galeryjną "listę przebojów". Poprosiliśmy autorkę, by pokazała nam więcej i... jak widać spełniła nasze prośby.

Odkryjcie znane i nieznane twarze Helenae na naszej nowej wystawie. Zapraszamy -> http://www.olympusclub.pl/wystawy/helenae.html

Jak zwykle, mam nadzieję, że Helenae odpowie na wasze pytania, a wy zasypiecie ją pytaniami zarówno o technikę jak i inspiracje.

J.Graph
3.03.09, 03:08
Tego sie nie spodziewałem ....
Miłe zaskoczenie ... bardzo ...

Dziś już późno więc nie zerkne na wystawe ... rano do roboty trzeba sie zwlec ...

Ale zrobie to jutro ... z wielka chęcią ...
I napewno zadam pytanie ... o ile ktos mnie nie wyprzedzi ;)

Pozdrawiam i gratuluje :)

Plumek
3.03.09, 06:27
Yes, yes, yes!

Świetny wybór!

rocco
3.03.09, 07:27
Dobry wybór i piękne obrazy.
Moje serdeczne gratulacje Helenae, masz styl :)

PS
Obejrzałem ponownie i mam wrażenie, że nawet gdybym nie znał autora(ki) to domysliłbym się, że jest to kobieta.
To miał być komplement :)
Obrazki są delikatne, subtelne, często lekko nostalgiczne.
Nawet jeśli to jest zimna, rozszalała, rozbijająca się o oblodzone pale woda

http://img5.imageshack.us/img5/3906/beznazwyocs.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=beznazwyocs.jpg)

to całość łagodzi piękne, złote światło i miękka, rozmyta winieta.

Kropelki są bardzo urokliwe poprzez zawarte w nich miniaturowe światy, obrazy kwiatów i roślin niewidocznych w rozmytym tle.
Jednak najbardziej podobają mi się obrazki plaż i brzegów morza z prawie nieodłącznym sztafażem ludzich sylwetek. Ludzie tu pokazani to tylko dodatek a główną rolę gra światło w jego najróżniejszych postaciach.

Naprawdę piękna wystawa, jeszcze raz gratuluję :)

Rafał Czarny
3.03.09, 07:51
Heleno, bardzo lubię Twoje fotografowanie. Mam kilka pytań osobistych: napisz proszę kilka słów o sobie - kim jesteś, czym się zajmujesz, kiedy i w jakich okolicznościach fotografia stała się Twoją pasją. Czym jest dla Ciebie fotografia?

Pozdrawiam i gratuluję wystawy.

Szogo
3.03.09, 08:03
Gratuluje wystawy, bardzo udane zdjęcia.

Ggrzesiek
3.03.09, 08:56
Fotografie znane i bardzo przeze mnie lubiane. Gratuluję wystawy, a przede wszystkim wrażliwości i talentu.

west73
3.03.09, 09:50
Piękne zdjęcia, zabrane wszystkie razem, nabierają dodatkowego uroku.
Dołączam się do pytania Rafała Czarnego.
Natomiast ja mam techniczne pytanie czy kropelki tworzysz zwykłą wodą, czy stosujesz jakieś mieszanki z gliceryną, czy też podobne. Proszę opisz trochę technikę robienia Twoich kropelek :)

NightCrawler
3.03.09, 09:57
Gratuluje! Zdjęcia jak zwykle w Twoim wykonaniu rewelacja! :)

misstiriss
3.03.09, 10:07
Poruszyły mnie Twoje zdjęcia. Temat jest mi szczególnie bliski ponieważ od 4 lat pracuje nad morzem w okresie wakacji. Znam je od wielu stron. Od łagodnego pofalowania, aż po wielki sztorm. Kiedy gniew dosięga przystani i zmywa wszystko czego dosięgnie. Jestem do niego pełna szacunku. Uważam,że doskonale oddałaś nastrój i dzięki Twojej wystawie znowu zatęskniłam za 'moim' morzem. Dziękuję za chwile nostalgii i piękne wrażenia estetyczne. Życzę powodzenia i sukcesów w dalszym fotografowaniu!!!

cypisek
3.03.09, 10:08
Gratuluję Helenae, piękna wystawa:)

e-510
3.03.09, 10:44
Gratuluję wystawy !

Bardzo fajny dobór zdjęc,z przyjemnością się je ogląda,widac w nich kobiecą rękę i wrażliwośc na otaczający nas świat.

leodan
3.03.09, 10:48
Piękna wystawa , gratuluję .

taztaz
3.03.09, 11:10
Bardzo ładnie, gratulacje.

helenae
3.03.09, 11:25
Witam bardzo serdecznie : )
Nie ukrywam, że wystawa, którą zorganizowali mi administratorzy naszego klubu to dla mnie wielkie wyróżnienie, ogromny zaszczyt i radość jednocześnie : ) Za to bardzo, bardzo dziękuję jeszcze raz.
Za gratulacje szczerze dziękuję : ) Pytania uważnie przeczytałam i jak troszkę ochłonę to na wszystkie odpowiem : )
Pozdrawiam i życzę miłego dnia...Anna P. :)

Wiejo
3.03.09, 11:43
Twoje zdjęcia mają wiele ciepła, są subtelne i wysmakowane. Gratuluję wystawy, w pełni popieram wybór Administracji.

Agulka
3.03.09, 14:53
Również przyłączam się do gratulacji, świetne prace! :)

wujek.samo.h
3.03.09, 15:13
Gratuluję:) Teraz to pewnie dostaniesz medal!

salvadhor
3.03.09, 15:59
Świetne prace, gratuluję wystawy i życzę kolejnych :)

marecki
3.03.09, 17:06
Świetnie Helenae!! Rewelacyjne fotki. Tak trzymać. Pozdrówka :)

droplet
3.03.09, 18:41
Wspaniała galeria Helenae!

Z dużą przyjemnością obejrzałem sobie ją parę razy, urzekły mnie szczególnie morskie klimaty.

Pozdrawiam i życzę więcej takich świetnych strzałów :-)

Kaz de Wro
3.03.09, 19:01
Również gratuluję. Twoje fotki jak zwykle, wycyzelowane na perfekt ;-)

RadioErewan
3.03.09, 19:08
Po tylu gratulacjach proszę o pytania do Helenae. :-)

Pozdrawiam

k@czy
3.03.09, 19:14
gratulacje i pozdrowienia :)
a teraz pytanie: doskonalego spojrzenia na pejzaze oraz zdolosci do uchwycenia klimatu chwili okropnie zazdroszcze, ale moje pytanie dotyczy kropelek: co cie zainspirowalo do tego typu fotografii? jak na to wpadlas i oczywiscie czy sama tworzysz kropelki na swoich modelach, czy tez je zrecznie "wylapujesz" ?

Jakaranda
3.03.09, 20:36
Zdjęcia podziwiałam już dawniej, teraz gratuluję wystawy. Kilka ztych zdjęć to moje ulubione. Pozdrawiam

Rafał Czarny
3.03.09, 20:42
Ciekawi mnie, dlaczego fotografujesz Olympusem. Kobiety zwykle nie przywiązują wagi do sprzętu.

marecki
3.03.09, 21:30
Hehe Rafał świetne pytanie ale bardziej ciekawi mnie to co Kaczy zapytał. Czy te makro kropelki sama budowałaś obiekt czy wypatrzone w naturze zupełnie?

wojtek1234
3.03.09, 22:24
Wiem, że Twoim marzeniem była własna wystawa. Wiem, że starałaś się bardzo i jedno z Twoich marzeń spełnia się właśnie. Zasłużyłaś na to wyróżnienie. Cóż myślę o Twoich zdjęciach ? Dostrzegam w nich to czego słowami trudno by nazwać. Bardziej je czuję niż mówić o nich potrafię. Myślę, że wiesz jak to jest. Gratuluję niewątpliwego sukcesu a organizatorom wystawy podziękować należy za to, że zauważyli i docenili.

Piotr Grześ
3.03.09, 22:41
Ja także przyłączam się do gratulacji. Miłe obrazy nam pokazujesz. Wiem, że już gdzieś pisałaś o technice kropelek, ale może jakieś krótkie kompendium wiedzy na ten temat byś nam zafundowała?

K_Puchatek
3.03.09, 23:03
Również przyłączam się do gratulacji. Twoje kropelki są przepiękne, pozostałe fotografie MSZ tchną delikatnością i malowniczością. Mam pytanie odnośnie kropelek właśnie - jaką porę dnia Preferujesz do tego typu zdjęć? Miękkie poranne / wieczorne, czy raczej ostre (południowe godziny) ?

helenae
3.03.09, 23:07
Dobry wieczór : )
Dziękuję wszystkim za miłe wpisy tutaj. Wszystkie uważnie przeczytałam. Cieszy mnie ich treść, a za gratulacje jeszcze raz dziękuję : )
Pytań sporo i nie bardzo wiedziałam w jakiej kolejności na nie odpowiadać. Ale ostatecznie zdecydowałam, że zacznę od tych dotyczących aparatu i mojego zamiłowania do fotografii.
Zawsze lubiłam oglądać rodzinne fotografie. Ale zdjęcia robiłam bardzo rzadko... na wyjazdach z dziećmi, na rodzinnych uroczystościach. Ale, gdy cztery lata temu otrzymałam w prezencie gwiazdkowym maleńki aparat...olympus c-480 i pobiegłam z nim na plażę mimo wielkiego mrozu, zrozumiałam, że fotografowanie to jest to "coś", co pozwoli mi spojrzeć na świat nieco inaczej i pozwoli też pokazać mnie od srodka : ) Za pół roku miałam już drugi aparat...canona s2is. A dwa lata później byłam już szczęśliwą posiadaczką E 510 : )
Dlaczego Olympus ? Bo jest zgrabny, lekki ( w sam raz do kobiecej ręki ), w przystępnej cenie : ) A poważniej...na wybór E 510 miała wpływ przede wszystkim doskonała optyka tych aparatów. Olympusy z tego słyną, że są w tym najlepsze : )
O tym co mi dała fotografia przez te cztery lata, i czym jest dla mnie, i kim jestem...troszkę później : )
Dziękuję jeszcze raz :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Dodam jeszcze, że o zdjęciach "kropelkowych" też dokładnie napiszę. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę WSZYSTKIM : )

yac
3.03.09, 23:26
Świetne zdjęcia - to jest Sztuka przez duże s.
Gratulacje

aga_piet
3.03.09, 23:37
Miło się ogląda razem :)

J.Graph
4.03.09, 00:33
I napewno zadam pytanie ... o ile ktos mnie nie wyprzedzi...



...moje pytanie dotyczy kropelek: co cie zainspirowalo do tego typu fotografii? jak na to wpadlas i oczywiscie czy sama tworzysz kropelki na swoich modelach, czy tez je zrecznie "wylapujesz" ?

No cóż ;)
Szkoda że odpowiedzi jeszcze nie ma :)
Dobra kicam oglądać wystawe ;)

EDIT:
No niektórych to nie widziałem ... maj Got genialne zdjęcia ...

Ja jestem ciekawy jak wygląda beklstejdż kropelek ... jakiego rodzaju oświetlenie stosujesz ? No i ja jako niedoinformowany musze zapytac jakiego szkiełka używasz ;)


Do oglądania zdjęć Helenae polecam:

http://www.youtube.com/watch?v=0eMgNYnQr1I
;) pasuje jak ulał ... MBSZ :)

black_bird
4.03.09, 10:25
gratuluję poszukiwań dobrego światła ...;)

Karol
4.03.09, 15:58
helenae (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6727) - ja również gratuluję wystawy i dołączam się do zachwytów nad zdjęciami. Obawiam się, że wiele pytań nie będzie - każdy zobaczy foty i stwierdzi - "nie mam więcej pytań" ;-) Lubię Twoje zdjęcia - cieszą oko kolorem, kompozycją, emanuje z nich spokój. Można je wykorzystywać do swoistej terapii - przenoszą w inny - przyjemny i przyjazny świat. Tego właśnie dotyczy moje pytanie - czym dla Ciebie jest fotografia? Na pewno hobby, rozrywką, przyjemnym spędzaniem czasu... A może czymś więcej - jakąś odskocznią, czy nawet jakimś rodzajem terapii... :?:
Mam nadzieję, że pytanie nie jest zbyt osobiste. Po części nawiązuję do wątku Fotografia jako terapia (http://forum.olympusclub.org/showthread.php?t=11280)

wanilia
4.03.09, 16:23
Aniu, spieszę się wpisać i pogratulować serdecznie wspaniałej wystawy. Z powodu braku internetu (chwilowego mam nadzieję) w domu spieszę to zrobić w pracy.
Aniu napisz proszę ja planujesz, gdzie i o jakiej porze robisz zdjęcia kłosów, maków? Jak uzyskujesz ten efekt nostalgii, delikatności, kobiecości na twoich zdjęciach- czy zależy on od pory dnia? Czy preferujesz porę o zachodzie sońca? Chodzisz sama czy z rodziną na takie sesje?
Serdecznie pozdrawiam:grin:

Daniyal9
4.03.09, 18:03
Piękne!!!Wnętrze Twe...pozdrawiam cieplutko. :)

agus35
4.03.09, 19:50
Helenae, Twoje zdjęcia są piękne, bo dotykają duszy. Posiadasz "wewnętrzne oko" które wychwytuje najdrobniejsze szczegóły ...i za to Ci dziękuję :)

helenae
4.03.09, 23:26
Witam serdecznie : )
Bardzo dziękuję za zainteresowanie moimi zdjęciami, za pozdrowienia i pytania.
Dzisiaj opiszę moją pracę nad kropelkami.
Gdy zobaczyłam takie zdjęcia na innym portalu bardzo mnie urzekły. Z prostego powodu...były bardzo urokliwe, zachwyciły mnie kolory, ich malowniczość i pewna tajemniczość. I postanowiłam też takie zdjęcia mieć w swojej kolekcji. Nauczyłam się je robić po prostu metodą prób i błędów.
Oto mój przepis na poprawne zrobienie zdjęć makro z kropelkami w roli głównej:
1. Zdjęcia robię aparatem OLYMPUS E510, z obiektywem ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:4-5,6 przy pomocy Raynoxa DCR-250.
2. Używam tylko wody (nigdy nie stosowałam żadnych wymyślnych mikstur)
3. Ważne przy tym jest światło. Musi być ostre, południowe. Kropelki uwielbiają takie światło.
4. Kwiaty muszą mieć bardzo gładkie powierzchnie, a kropelka nie może być na nie wlana. Ona po prostu musi się odkleić od zakraplacza. Nakładam je na kwiat. A potem szukam w nich odbicia. Pojawia się ono w kropli jesli spojrzymy jak gdyby pod słońce. Nie stosuję żadnych parawanów odbijających światło. Po prostu jest kwiat, kropla wody, aparat i ja.
5. I robię zdjęcia. Zmieniam ustawiania aparatu po każdym zdjęciu. Najważniejsza w tego rodzaju zdjęciach jest ostrość. Aparat nam to sygnalizuje.
6. Przed prezentacją zdjęcia poprawiam troszkę kadr w programie, czasami dodaję kontrastu w poziomach i lekko odszumiam tło (czyli tą część zdjęcia za kroplą) Wyjasnię dlaczego...czasami aparat ma trudności ze złapaniem ostrości. Zwiekszam wówczas iso. Przy 400 jest spory szum. A zdjęcia "kropelkowe" ładnie się prezentują bez tej "ozdoby". Kolory zdjęcia najczęściej pozostają bez zmian.
7. I jeszcze jedna ważna rzecz...krople są bardzo prawdziwe, nie są wykonane w PS ( piszę to zdanie, bo juz kilka razy otrzymywałam takie pytania )
To nie jest trudna sztuka, ale wymaga cierpliwości, odpowiednich warunków i wprawy. No i zamiłowania przede wszystkim : )
Dziękuję jeszcze raz wszystkim. Na następne pytania odpowiem wkrótce. Pozdrawiam ..i dobranoc :)

rocco
5.03.09, 08:32
Dziękuję Ci za wyczerpujący i ciekawy opis.
+
Napisz jeszcze, czy korzystasz ze statywu czy "trafiasz" z ręki?

RENE144
5.03.09, 18:15
Aniu i ja gratuluję wystawy i życzę dalszych sukcesów:) ( zarejestrowałam się na konkurencyjnym forum ,żebyś wiedziała,że odwiedzam Twoją galerię):)

witia
6.03.09, 18:05
Dzięki za "przepis" - gratuluję wystawy i jeszcze jedno - te "maki" i kropelki - znakomite.
Pozdrówka.

helenae
7.03.09, 22:42
Witam serdecznie : )
(szczególnie Ciebie Reniu...wracaj szybko do zdrówka :) )
Dzisiaj odpowiem na pytania dotyczące sposobu wykonywania zdjęć krajobrazowych, kwiatów i innych roślinek.
Moje życie nieodłącznie wiąże się z wsią i morzem. Może to dziwne zestawianie, ale tak jest. Całe dzieciństwo mieszkałam w małej wsi na Kielecczyźnie. A od 20 lat mieszkam w niewielkiej nadmorskiej wiosce blisko Niechorza. Zamiłowanie do przyrody, jej piękna, jej zapachów, jej kształtów jest we mnie chyba od urodzenia. Dlatego tak wiele moich zdjęć to rośliny i kwiaty. Morze mnie zawsze urzeka barwą przede wszystkim, potem ciągle zmieniającą się jego fakturą.
A teraz do rzeczy... zdjęcia kwiatów robię najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Światło jest wtedy mięciutkie, łagodne i ciepłe. Mnóstwo zdjęć roślin, kłosów i kwiatów robię w godzinach dość późnego popołudnia. Mam swoją ulubioną dróżkę wśród pól i tam jest mój raj : ) Lubię przyglądać się roślinom. Lubię wypatrywać ciekawe ułożenia łodyg, liści. Do zdjęć wybieram zwykle elementy o ładnym, delikatnym i ciekawym ułożeniu i o interesującej fakturze.
Morze przedstawiam tak, aby pokazać jego mowę. Raz jest ciche, przyjazne z lekkim wietrzykiem. Innym razem grozi i przestrzega przed swoja mocą.
Przed pokazaniem zdjęć dodaję im troszkę smaku...poprawię kolory, kontrast, kadr, czasami zmienię tonację. Lubię spokój na zdjęciach. Dlatego nie ma na nich zbyt wielu elementów i ostrych kontrastów. Traktuję je jak obraz, który działa troszkę uspokajająco i zatrzymuje na chwilę. Ale mam też zdjęcia ciężkie i ostre w wymowie . Bo na każdego z nas przychodzą takie chwile, gdzie wszystko jest ciemne i ponure. I wówczas trudno zobaczyć delikatny kłos np : ) Prawie wszystkie zdjęcia robię "z ręki". Kropelkowe również. Statyw jedynie używam do zdjęć plażowych, które robię o dość późnej porze i przy których potrzebny jest długi czas naświetlania.
Dziękuję, pozdrawiam...i dobranoc :)

taztaz
8.03.09, 01:41
Miło czytać Helenae z jaką pasją robisz fotki.

magnum
8.03.09, 07:32
Helenae gratuluję wystawy, niektórych fotkek jeszcze nie widziałem a teraz nadarzyła się okazja. Kropelki podziwiam od dawna, są Twoją wizytówką i naprawdę są świetne.
pozdr

myzsa
10.03.09, 12:43
Podziwiam cierpliwośc z jaką fotografujesz kropelki.
Są śliczne.
Ciekawie pokazujesz morze.
Maki w Twoim wydaniu przywołują zapach lata.
Gratuluję pięknych zdjęć.

helenae
11.03.09, 21:53
Dobry wieczór : )
Chyba nadeszła pora na to, aby odpowiedzieć na kolejne pytania . Dzisiaj napiszę troszkę o sobie.
Już wcześniej pisałam gdzie mieszkam, więc to pominę.
Mam na imię Anna. Mój nick pochodzi od drugiego imienia - Heleny.
Jak każda kobieta prowadzę dom, uprawiam ogród. Mam dwóch dorosłych synów (studenta i licealistę) i męża. Mam też pieska, ma na imię Masza : ) Pracuję w szkole podstawowej, uczę muzyki. Oprócz fotografowania mam też drugą pasję..prowadzę chór dla dorosłych.
I to wszystko : )
Pozdrawiam WSZYSTKICH serdecznie i dziękuję za odwiedziny : )

wanilia
11.03.09, 22:09
No proszę! Przez 9 lat śpiewałam w chórze (dziecięcym).
Jedno z najbardziej zapamiętanych przeżyć to gwizdanie w Filharmonii Pomorskiej na palcach do kompozycji pana Świdra pt "Lokomotywa":grin:
Pozdrawiam Aniu!

majka
13.03.09, 00:05
Jeszcze nie oglądałam Twojej wystawy, ale zawsze zachwycały mnie Twoje zdjęcia. Więc wystawa zapewne też przednia.
Podziwiam zwłaszcza za różnorodność.
Pozdrawiam :)

helenae
13.03.09, 07:34
Dziękuję Paniom serdecznie :)

Darekw1967
13.03.09, 09:36
Witaj !

Wczesniej myslalem, ze fotografujesz jedynie kropelki i
tak troche nie do konca uwazalem, ze umiesz cos focic
poza... tym jednym tematem.

Po obejrzeniu Twoich zdjec zmienilem zdanie i
uwazam, ze robisz bardzo profesjonalnie.

Mozna powiedziec, ze zdjecia maja swoj niepowtarzalny charakter
i chetnie sie je oglada.

Pokazalas, ze to juz nie fotografia a fotografika.


Pozdrawiam.

helenae
20.03.09, 19:30
Dzień dobry : )
Uznałam, że należy się wszystkim gościom chwila mojej uwagi. Bo przecież zajrzeliście, poświęciliście swój czas na pozostawienie po sobie śladu.
RadioErewan - serdecznie dziękuję za wystawę. Bardzo spodobała mi się Twoja zapowiedź i przedstawienie mojej osoby. Przy okazji chcę podziękować wszystkim administrującym nasz klub za życzliwość...no i oczywiście za medale : )
J.Graph - rozbawiło mnie Twoje zdziwienie. A piosenka jest bardzo ładna. Dziękuję .
Plumek - dziękuję bardzo .
rocco - piękną recenzję od Ciebie otrzymałam. Twój komentarz odbieram jako szczery i uprzejmy wpis. Dziękuję również za komplement .
Rafał Czarny - dziękuję za Twój wpis. Na Twoje pytania odpowiedziałam. Jeszcze tylko dodam, że fotografia jest dla mnie odpoczynkiem od trudów życia i chyba jednym ze sposobów pokazania siebie .
Szogo - dziękuję pięknie .
Ggrzesiek - cieszą takie słowa i zachęcają do dalszej pracy .
west73 - dziękuję . Odpowiedziałam również na Twoje pytania.
NightCrawler - miło się czyta takie opinie. Dziękuję serdecznie .
misstiriss - bardzo podobnie odbieramy morze. Szkoda, ze nie mogę obejrzeć Twoich zdjęć. Dziękuję i pozdrawiam .
cypisek - dziękuję bardzo .
e-510 - miły wpis...dziękuję .
leodan - dziękuję serdecznie .
taztaz - dziękuję . Pasja - chyba każdy ma ją w sobie. Może tylko nie potrafi jej odszukać .
Wiejo - miły wpis...dziękuję.
Agulka - serdeczne dzięki .
wujek.samo.h - medale mam juz dwa : ) dziękuję.
salvadhor - bardzo dziękuję. Może kolejna będzie już "realna" .
marecki - dziękuję za doping. Na Twoje pytania też jest odpowiedź .
droplet - wspaniały, budujący komentarz. Dziękuję serdecznie.
Kaz de Wro - dziękuję za uznanie.
k@czy - dziękuję. O kropelkach juz napisałam. Twoje "geometryczne" spojrzenie na świat również zasługuje na uznanie. Kiedyś zrobiłam serię zdjęć "geometria plaży".
Jakaranda - gdy się czyta takie słowa, to dopiero odkrywa się, że pokazane zdjęcia nie zalegają "bezczynnie" w folderach.
wojtek1234 - Wojtku - serdecznie dziękuję za TWOJĄ tu obecność. To, co napisałeś jest szczere i budujące. Z przyjemnością odczytałam : ).
Piotr Grześ - dziękuję. Na Twoje pytanie tez odpowiedziałam.
K_Puchatek - dziękuję za ładną opinię. Na pytanie odpowiedziałam.
Boudolino - dziękuję bardzo.
yac - miło mi bardzo...dziękuję.
bufetowa - dziękuję za miły komentarz.
mieszko634 - dziękuję za ładny, kolorowy wpis.
black_bird - światło to podstawa przecież. Dziękuję.
ktotek - w moich wpisach starałam się równiez i na Twoje pytania odpowiedzieć. Może tylko dodam jeszcze, że fotografia dla mnie w tej chwili jest nieodłącznym elementem mojego życia. Jest hobby, rozrywką, wyrażeniem uczuć, nastroju, czasami ucieczką od smutków i ciągłą nauką. Dziękuję.
wanilia - Beatko...serdecznie Ci dziękuję za to, że "wpadłaś" do mnie na chwilę : ) i pozdrawiam ciepło : )
Daniyal9 - dziękuję i również pozdrawiam.
agus35 - a ja Tobie dziękuję za serdeczność : )
RENE144 - Reniu...pozdrawiam Cię ciepło : ) Mimo, że to "konkurencyjne" dla Ciebie forum, to może uda mi się Ciebie namówić na pokazanie tutaj chociaż kilku Twoich zdjęć. Są piękne i warte obejrzenia : )
witia1 - dziękuję bardzo.
magnum - dziękuję za wizytę i miły wpis.
myzsa - dziękuję za Twoją tu obecność. Szkoda, że nie można obejrzeć więcej Twoich zdjęć.
majka - dziękuję za Twój wpis. Twoje kropelki też są śliczne : )
Darekw1967 - bardzo dziękuję za opinię i pozdrawiam.
Moja wystawa wkrótce dobiegnie końca. Ale Wasza obecność pozostanie. Założyłam na mojej domowej stronie podstronę dotyczącą wystawy. Tam są już zdjęcia i wszystkie Wasze wpisy...taka "książka pamiątkowa" :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie : )

kris70
22.03.09, 23:13
Zdjęcia helenae uderzają mnie czystością, jakąś nieopisaną nieskazitelnością, krystaliczne barwy, niczym niezakłócone kompozycje wpływają niezwykle kojąco na sfatygowane codziennym chaosem umysł i duszę. Poza tym są bardzo inspirujące, po ich obejrzeniu patrzę w stronę aparatu i ręce mnie swędzą by coś pofocić.
Dzięki helenae.:grin:

helenae
22.03.09, 23:52
Kris70 - dziękuję : )

edzia13
8.04.09, 12:18
piekne zdjecia-mam nadzieje ze kiedys osiagne zblizony poziom

helenae
9.04.09, 08:49
Bardzo dziękuję za kolejne wpisy. I WSZYSTKIM za liczne odwiedziny : )

Harpo
9.04.09, 09:51
Piękna wystawa!
Kropelki kropelkami, super, ale pozostałe również z najwyższej półki.
Pomijając sprawy techniczne fotek - masz kapitalne pomysły na kadry. Podoba mi się "zmysł" fotograficzny: w zasadzie każda fotografia ma coś do powiedzenie oglądającym.
Gratuluję :)

PS. przyłączam sie do prośby o uchylenie rąbka tajemnicy pstrykania kropelek ;)

fotomic
9.04.09, 10:19
No i jak się ładnie rozwinęło :)

helenae
9.04.09, 11:01
Harpo..o tym jak powstają moje kropelki już pisałam. Ale dla ułatwienia skopiowałam i wklejam jeszcze raz. Dziękuję za przyjazną recenzję. Pozdrawiam : )
Oto mój przepis na poprawne zrobienie zdjęć makro z kropelkami w roli głównej:
1. Zdjęcia robię aparatem OLYMPUS E510, z obiektywem ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:4-5,6 przy pomocy Raynoxa DCR-250.
2. Używam tylko wody (nigdy nie stosowałam żadnych wymyślnych mikstur)
3. Ważne przy tym jest światło. Musi być ostre, południowe. Kropelki uwielbiają takie światło.
4. Kwiaty muszą mieć bardzo gładkie powierzchnie, a kropelka nie może być na nie wlana. Ona po prostu musi się odkleić od zakraplacza. Nakładam je na kwiat. A potem szukam w nich odbicia. Pojawia się ono w kropli jeśli spojrzymy jak gdyby pod słońce. Nie stosuję żadnych parawanów odbijających światło. Po prostu jest kwiat, kropla wody, aparat i ja.
5. I robię zdjęcia. Zmieniam ustawiania aparatu po każdym zdjęciu. Najważniejsza w tego rodzaju zdjęciach jest ostrość. Aparat nam to sygnalizuje.
6. Przed prezentacją zdjęcia poprawiam troszkę kadr w programie, czasami dodaję kontrastu w poziomach i lekko odszumiam tło (czyli tą część zdjęcia za kroplą) Wyjaśnię dlaczego...czasami aparat ma trudności ze złapaniem ostrości. Zwiększam wówczas iso. Przy 400 jest spory szum. A zdjęcia "kropelkowe" ładnie się prezentują bez tej "ozdoby". Kolory zdjęcia najczęściej pozostają bez zmian.
7. I jeszcze jedna ważna rzecz...krople są bardzo prawdziwe, nie są wykonane w PS ( piszę to zdanie, bo już kilka razy otrzymywałam takie pytania )
To nie jest trudna sztuka, ale wymaga cierpliwości, odpowiednich warunków i wprawy. No i zamiłowania przede wszystkim : )
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Pomyślałam, że być może KTOŚ ma inny pomysł na zrobienie tego typu zdjęć. To ja chętnie bym taki sposób poznała. Zapraszam do podzielenia się własnymi pomysłami : )

Harpo
9.04.09, 11:10
Taaak... dzięki. Zapomniałem, że używasz Reynoxa. Na zwykłym 40-150 bez dopalaczy takich powiększeń nie da rady uzyskać, choć efekty niekiedy są niezłe.
Muszę skołować sobie kiedyś takie cudo ;)
Piszesz , że przy ISO 400 szumi. Ale tylko przy dłuższych czasach - u siebie to zauważyłem. Przy krótkich szumik pojawia się przy 800 i 1600.

Jeszcze jedno - zapomniałaś dodać, że sceneria (tło, odbicia) muszą być również ciekawe :)

pozdrawiam

helenae
9.04.09, 11:14
Oczywiście..dziękuję : )

wanilia
9.04.09, 11:27
Aniu, przeczytałam "instrukcję" jeszcze raz i zatrzymałam się na fragmencie o "sadzaniu" kropli,. Jak zrobić, zeby ta kropla z niego nie spłynęła?

helenae
9.04.09, 11:46
Beatko...to jest trudne właśnie : ) Krople układam w różnych miejscach. Czasami po kilkunastu próbach nareszcie pozostanie tam, gdzie sobie tego życzę. Szukam różnych wgłębień, które zatrzymają kroplę. Do tej pory najłatwiej to wychodziło na kwiatach pelargonii, stokrotek i bratków. Trzeba być cierpliwym :)

taztaz
9.04.09, 12:20
Aniu, przeczytałam "instrukcję" jeszcze raz i zatrzymałam się na fragmencie o "sadzaniu" kropli,. Jak zrobić, zeby ta kropla z niego nie spłynęła?

Ja używam strzykawki i igły delikatnie nakłuwając liść albo płatek, kropla trzyma się jak przyklejona :). Sama kropla zrobiona z zimnej wody bo ma większa lepkość .

Ale jak mówi helenae cierpliwość i raz jeszcze cierpliwość :)

helenae
9.04.09, 16:02
O proszę...świetna podpowiedź. Z pewnością skorzystam. Dziękuję : )

kasprzyk
16.04.09, 19:33
Aniu, wszyscy już wszystko napisali. Zjawiam się tak na samym końcu, chociaż o wystawię wiedziałem wcześniej - brak czasu albo lenistwo ;).

Jeszcze raz pogratuluję wystawy, w pełni się ona Tobie należała. Robi się świetna pogoda, mieszkasz w fajnej części kraju, wierzę że niejednokrotnie Nas jeszcze zachwycisz.

Powodzenia
Marek

helenae
16.04.09, 20:16
Postaram się...dziękuję bardzo :)

helenae
26.04.09, 22:08
Domyślam się, że moja wystawa już dobiega końca. Jeszcze raz bardzo WSZYSTKIM dziękuję za przychylność, za odwiedziny, za miłe komentarze....DZIĘKUJĘ BARDZO : )

maestro
8.05.09, 01:07
Zdjęcia są piękne, przyłączam się do gratulacji :wink: