PDA

Zobacz pełną wersję : Konstruktywna krytyka mile widziana



michalzolnowski
2.03.09, 11:35
Proszę o konstruktywną krytykę - tak żebym mógł jakieś wnioski wyciągnać.
Poza problemami z GO to co jest nie tak? Dziękuję z góry za rzeczowe wypowiedzi

helmuth
2.03.09, 11:46
Proszę o konstruktywną krytykę Krytykę czego? Poczytaj sobie wątek "Poradnik - Jak zamieszczać zdjęcia w postach" (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12293)

michalzolnowski
2.03.09, 11:52
no włąśnie się morduję, kombinuję iiiii... szlag mnie trafia... Dzięki za podpowiedź. Już się biorę do lektury
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
udało się załączyć zdjęcia :)

Bzyku
2.03.09, 12:21
Kadry ładne ale zdjęcia ciut nieostre. Wyostrzyłeś po zmniejszeniu? Bo to najczęstszy bląd.

Smerf Maruda
2.03.09, 12:25
Konwersja do czarno-bieli co najwyżej taka sobie, ostatnie fajne, Bzyku ma rację co do nieostrości.

Ggrzesiek
2.03.09, 12:34
Mi także ostatnie najbardziej przypadło do gustu.

michalzolnowski
2.03.09, 13:04
Fakt, zdjęcia nie najlepiej dopracowane pod względem ostrości. Za duży otwór przysłony w ZD50mm a to szkło ma bardzo małą głębię ostrości. Co do konwersji na BW to może faktycznie nie najlepiej.
A to zdjęcie jak waszym zdaniem wypada?

dreptak
2.03.09, 13:10
Portreciki w sumie sympatyczne bo i modelka sympatyczna. Pierwsze dwa może trochę za miękkie . Ja bym je zrobil na twardym papierze ( przez analogię do fot. czarno białej). Popróbuj może coś to da ciekawego. W sumie czemu nie kolorowe?
Czwarte najfajniejsze jest jakaś myśl i trochę figlarnego humoru. W sumie po wyostrzeniu całkiem sympatyczne portreciki choc sam to przyznasz bez rewelacji.

michalzolnowski
2.03.09, 13:19
mam trochę za mało doświadczenia jeszcze żeby robić rewelacyjne zdjęcia, ale nie będę się poddawał...
a zdjęcia zrobiłem w kolorze i później je przekonwertowałem, sam nie wiem czemu. na szczęście mam jeszcze ich kolorowe raw-y
A piąte zdjęcie jak wypada?
Wieczorem dodam jeszcze parę.

droplet
2.03.09, 13:28
może zanim nasz zasypiesz zdjęciami zastanów się nad tym co inni do tej pory napisali. Ja mam wrażenie jakby ostrość była przed twarzą i mnie to osobiście przeszkadza.

Dwa ostanie kadry z pierwszego postu najbardziej mi leżą.

Pozdrawiam

michalzolnowski
2.03.09, 13:35
może zanim nasz zasypiesz zdjęciami zastanów się nad tym co inni do tej pory napisali. Ja mam wrażenie jakby ostrość była przed twarzą i mnie to osobiście przeszkadza.

Dwa ostanie kadry z pierwszego postu najbardziej mi leżą.

Pozdrawiam

Zrobię tak jak mówisz. Wybiorę jeszcze ze dwa trzy, tak żeby mieć pewność co do popełnianych błędów. Z ostrością to nic już nie poradzę ale na następnych sesjach zadbam o ostrość

przemoa
7.03.09, 10:46
Mam wrażenie że celujesz modelce prosto w nos a może ustaw celownik AF na oko.Przy takim szkle i dużej dziurze warto wykorzystać jego możliwości.Ale ja się nie znam niech się wypowiedzą spece od portretów.Powodzenia

heyahero
7.03.09, 10:59
Całkiem przyjemne te zdjęcia. Patrząc na ostatnie z 1-szej serii - może by tak tą 50kę lekko przymknąć? Na pełnej dziurze jedno oko ostre, a z dalszego ostrość ucieka. Po zmniejszeniu zdjęć wyostrzyłbym nieco. W EXIFie widzę "Paint Shop Pro" - zerknij sobie tutaj: http://www.digital.mississippi-photo-gallery.com/unsharp-mask/

Pozdrawiam

Peter1976
7.03.09, 11:04
Robię mało portretów, więc nie jestem biegły w temacie :/ Wydaje mi się, że pomysł masz dobry światło też zagrało.Razi niestety brak ostrości co zresztą już napisano.
Ponadto na trzecim nie do końca opanowałeś kontrast białej koszuli-mierzyłeś matrycowo ??

Ale nie poddawaj się, modelka ma potencjał, a Ty masz pomysły na kadry, predzej czy później będzie efekt !!!!!!

Pozdrawiam !!!!

michalzolnowski
19.06.09, 19:08
Dawno mnie nie było...
Z róznych powodów...

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe wypowiedzi - były one dla mnie naprawdę cennym źródłem informacji.

Poniżej najnowsze moje zdjęcie w 2 wersjach. Nie wiem która lepsza.
Troszkę poruszone bo ciemno było już i obiektyw 70-300. A poza tym to takie "polowane"było zdjęcie - dziewczyna unika obiektywu jak może... :)

kowalikster
19.06.09, 23:25
Jedno zaszumione ostrzeniem, drugie nieostre - ciężko wybrać.
Myślę, że zaszumione jakoś odpowiednio obrobić jakimś efektem i będzie ok.

rocco
20.06.09, 00:03
No właśnie, poruszone... :roll:
Szkoda portretu bo wygląda przyjemnie ale nic tu się nie da zrobić, wyostrzanie nie pomoże. To jest po prostu nieudana fotka i nie bardzo jest sens wstawiac taką na forum
Moja rada, zaproś modelkę ponownie i zrób jak należy :)
Doświetl modelkę, użyj statywu...

judasz
20.06.09, 01:32
nie lam sie modelki super ,to cos musi wyjsc,pierwsza serja ,ladne kadry.:wink:

michalzolnowski
20.06.09, 21:14
Wiem, że fotka skopana poruszeniem ale mimo to mnie się bardzo podoba. Wydaje mi się też, że zaszumienie zmniejsza wrażenie poruszenia.
Od długich tygodni namawiam dziewczynę, żeby zapozowała ale ona jest uparta... :cry: A jest naprawdę ładna...

Tak jak już chyba pisałem, było ciemno, ciemny obiektyw i dziewczyna akurat się poruszała.

Tak czy inaczej dziękuję za wypowiedzi...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A, jeszcze jedno. Szum dodałem - nie jest on wynikiem wyostrzania.

michalzolnowski
2.12.09, 12:55
Jakoś tak od dłuższego czasu nie chce mi się nawet myśleć o fotografii, ale wygrzebałem co nieco z szuflady.
Może potrzeba mi ostrej, acz motywującej do działania krytyki? Może wkońcu wezmę się w garść... :) i zacznę robić fotki a z czasem i zdjęcia?

Czy te zdjęcia nadają się wogóle do ludzi?
Proszę o krytykę i może jakieś porady.
Z góry dziękuję :)

dudzio
2.12.09, 13:02
zdjęcia średnio mi się podobają bo:
foto 1- kadr od dołu
foto 2- najlepsze z nich wszystkich, naturalne światło tylko fajnie by było jak by dziewczyna spojrzała w obiektyw ;) ale może taki był twój zamysł
foto 3- chyba za bardzo fleszem pojechane doszły błyski na policzku, okularach i zębach może warto by go jakoś zmiękczyć lub odbić od sufitu na przykład

pozdrawiam
Dudzio

michalzolnowski
2.12.09, 13:28
Dzięki wielkie.
Coś pobawię się z 3jką i później wrzucę i zobaczymy czy da się coś z tego jeszcze zrobić... :)
Pozdrawiam.

Dawid
2.12.09, 23:40
hmm no nie wiem nie znam się ale msz jakby zdjęcia były nie ostre a Ty chciał byś je wyostrzyć na siłę . Ps pisałeś że ci się nie chce focić, sprzętu masz ful tylko się kurzy do roboty :) :) Pozdrawiam

michalzolnowski
3.12.09, 00:11
hmm no nie wiem nie znam się ale msz jakby zdjęcia były nie ostre a Ty chciał byś je wyostrzyć na siłę . Ps pisałeś że ci się nie chce focić, sprzętu masz ful tylko się kurzy do roboty :) :) Pozdrawiam

Z tą ostrością to trochę masz racji.
Te z ostatnie serii to z ostrością już raczej dobrze.
Nie łapię natomiast jescze jak i w jakim stopniu wyostrzać zdjęcia po zmniejszeniu. Używam zdaje się tego samego softa co Ty (corel PSPP x2) - może jesteś w stanie coś podpowiedzieć... :) byłbym wdzięczny.

Dawid
3.12.09, 00:23
Tego używam do wygładzeń głównie :) A 95% w PS w tym ostrzenie :) Popracuj na masce wyostrzającej :) Lecz nie każde zdjęcie wyostrzysz :)

michalzolnowski
8.12.09, 20:52
To zdjęcie jest z najnowszej "kolekcji"
Ciekawe jak bardzo mi się za nie dostanie od Was :)
Chętnie przyjmę dobre rady.

grizz
8.12.09, 20:55
Dlaczego wszystko oprócz twarzy jest ostre? To chyba nie tak ma być. I skad ten szum?

helmuth
8.12.09, 20:57
Chętnie przyjmę dobre rady.Kto decyduje, że rady są dobre lub złe? :wink:

michalzolnowski
8.12.09, 21:07
Dlaczego wszystko oprócz twarzy jest ostre? To chyba nie tak ma być. I skad ten szum?

Nie wiem czemu tutaj tak to wygląda - wydaje mi się, że to co mam na kompie jest ostre wszędzie tam, gdzie być powinno. Może zbyt mocno wygładziłem twarz? Nie wiem.

A szum? Cóż... Ale ja to akurat lubię szum...

Dawid
8.12.09, 21:09
grizz ma racje z tą ostrością:) ustaw sobie af na centralny punkt i nim celuj w oczy :)

michalzolnowski
8.12.09, 21:17
grizz ma racje z tą ostrością:) ustaw sobie af na centralny punkt i nim celuj w oczy :)

Otworzyłem sobie oryginał zdjęcia - wg mnie ostrość jest dokłądnie na oczach, chyba że tylko mi sie tak wydaje.

Coś mi się widzi, że przegiąłem z obróbką.

Może ktoś by się podjął? Tak dla przykładu i dokładnej oceny sytuacji. Byłbym wdzięczny.

P.S Kiedyś się wszystkiego nauczę... :)

Dawid
8.12.09, 21:20
jarzab7@vp.pl pokaż ocenię ostrość:)

helmuth
8.12.09, 21:23
Dlaczego wszystko oprócz twarzy jest ostre? To chyba nie tak ma być. I skad ten szum?Mam wrażenie, że wszystko oprócz twarzy jest przeostrzone. Stąd ten szum w tle :roll:

Agulka
8.12.09, 21:23
Wrzuć jpega tylko wywołanego, bez późniejszego obrabiania, to może kilka wersji się pojawi...

michalzolnowski
8.12.09, 21:32
Wrzuć jpega tylko wywołanego, bez późniejszego obrabiania, to może kilka wersji się pojawi...

A w jakiej rozdzielczości najlepiej?

Agulka
8.12.09, 21:36
No wiadomo, że jak najlepszej :) Jak będziesz wrzucał na forum to żeby miało przynajmniej 300 kb,

michalzolnowski
8.12.09, 21:46
Przez Orange Free nie jest to takie łatwe, ale wrzucam...
Dodam, że to tak na prawdę crop zdjęcia i było to takie strzelanie bez przygotowania... ale jeśli komuś uda się zmajstrować coś z tego zdjęcia to będę baardzo wdzięczny :)

Agulka
8.12.09, 22:16
Obawiam się, że przegrałam w walce z obróbką, a już na pewno z odszumianiem ;)(dlatego wybrałam bw). No ale trudno, z tarczą czy na niej - mój wynik: :roll:

Dawid
8.12.09, 22:35
różnica duża na plus

helmuth
8.12.09, 22:43
Całkiem nieźle ale zniknął największy atut modelki- kolor włosów :-P

michalzolnowski
8.12.09, 22:45
Obawiam się, że przegrałam w walce z obróbką, a już na pewno z odszumianiem ;)(dlatego wybrałam bw). No ale trudno, z tarczą czy na niej - mój wynik: :roll:

Nie przepadam za bw ostatnio, ale muszę powiedzieć, że zupełnie inny efekt. I ostrośc MSZ lepsza... To oznacza, że znowu nawaliłem...

Dobra robota Agulka :) Dałem ci już + do rep
A możesz przesłać mi na maila efekt twojej pracy? michal@konarmeble.eu

Mirek54
8.12.09, 23:05
Całkiem nieźle ale zniknął największy atut modelki- kolor włosów :-P

Helmus-dla Ciebie w kolorze,ale tak na szybko,bo dziewczyna mrugac do mnie zaczela

Agulka
8.12.09, 23:08
zniknął największy atut modelki- kolor włosów :-P
No wiem, też mi przykro. Ale nie umiem odszumiać niestety..

A tak w ogóle to się zastanawiam czym spowodowany jest taki szum na tym zdjęciu. Tylko iso320? A może masz jakieś funkcje ustawione jak jakaś gradacja na auto, albo ostrość na maxa? Albo już nie wiem, co...

Dawid
8.12.09, 23:25
No Mirek wyskrobał coś widzę :) Odmieniłeś to zdjęcie :)

michalzolnowski
8.12.09, 23:38
No wiem, też mi przykro. Ale nie umiem odszumiać niestety..

A tak w ogóle to się zastanawiam czym spowodowany jest taki szum na tym zdjęciu. Tylko iso320? A może masz jakieś funkcje ustawione jak jakaś gradacja na auto, albo ostrość na maxa? Albo już nie wiem, co...

Nie mam pojęcia skąd ten szum. Może jest tak jak mówisz - ostrość mam ustawioną na maksa, a gradację musze sprawdzić.

Na podstawie twoich wskazówek zrobiłem coś takiego. Tylko pewnie kolory trzeba podciągnąć - ale nie wiem jeszcze jak :(

Jak teraz wypada zdjęcie?

helmuth
8.12.09, 23:39
Helmus-dla Ciebie w kolorze,ale tak na szybko,bo dziewczyna mrugac do mnie zaczelaMogę Ci mówić miszczu? :mrgreen:
Nie dziwię się, że zaczęła mrugać- już się nie mogła doczekać pięknego portretu :grin:

michalzolnowski
8.12.09, 23:48
Helmus-dla Ciebie w kolorze,ale tak na szybko,bo dziewczyna mrugac do mnie zaczela

Powiedz proszę, co zrobiłeś żeby uzyskać taki efekt. Kopara mi opadła :)

Mirek54
8.12.09, 23:56
Powiedz proszę, co zrobiłeś żeby uzyskać taki efekt. Kopara mi opadła :)

Przyciemnilem,zlikwidowalem zafarb,wystemplowalem twarz,bardziej od reszty kontrastowo wywolalem oczy i usta,rozjasnilem troche teczowke,poprawilem profil twarzy i nosa,wygladzilem troche cere,odszumilem,dodalem przezroczysta winete i rozmylem.
Nic wiecej.

grizz
8.12.09, 23:59
Mirek - oko Ci cś nie wyszło.

We wszystkich kolorowych wersjach jest nienaturalna miękkośc na czesci twarzy, dodatkowo z efektem mgiełki. Było by to znośne, gdzyby nie dotyczyło tylko jednej strony twarzy.

michalzolnowski
9.12.09, 00:06
We wszystkich kolorowych wersjach jest nienaturalna miękkośc na czesci twarzy, dodatkowo z efektem mgiełki. Było by to znośne, gdzyby nie dotyczyło tylko jednej strony twarzy.


Może to przez nieudolne odszumianie? Coś jeszcze powalczę, ale już chyba nie dziś.

marecki
9.12.09, 00:08
Coś mi się wydaje że ciężko odszumić bez odpiegowania ;)

bryll
9.12.09, 00:12
Rewelka Mirek wcisnąłeś maxa z orginału, no może 99% :grin:

Ps. poczekamy może ktoś zgarnie 100% :mrgreen:

michalzolnowski
9.12.09, 00:28
Ostatnia moja próba na dziś :)

Wiem, że marne to wytłumaczenie, ale warunki były kiepskie...
Może pod tym kątem patrząc znajdą się jakieś pozytywy...
A jak to zdjęcie wypada waszym zdaniem na tle wcześniejszych z całego wątku?

Mirek54
9.12.09, 00:37
Przesadziles z brwiami-sa teraz zbyt natarczywe.Popraw brode

michalzolnowski
9.12.09, 00:44
Przesadziles z brwiami-sa teraz zbyt natarczywe.Popraw brode

Nie do końca wiem o co Tobie chodzi...

A teraz?

Mirek54
9.12.09, 00:48
Brwi poprawiles,jest lepiej.A w brodzie mozesz zlikwidowac czerwony zafarb,bo teraz wyglada jak odcisnieta,mozesz pokusic sie rowniez o wysteplowanie tej jasniejszej plamki.

michalzolnowski
9.12.09, 00:53
Brwi poprawiles,jest lepiej.A w brodzie mozesz zlikwidowac czerwony zafarb,bo teraz wyglada jak odcisnieta,mozesz pokusic sie rowniez o wysteplowanie tej jasniejszej plamki.

Jeszcze raz Ci dziękuję za wskazówki. Jutro wieczorem przysiądę do brody.

Również pozostałym osobom dziękuję za dyskusję i cenne rady.

Dobrej nocy życzę.
Do zobaczenia... :)
:esystem:

michalzolnowski
23.01.10, 16:32
Tak żeby mi wątek nie umarł to wrzucam kolejne dwa zdjęcia :)
Wiem, wiem - to prawie jak masochizm... :)

5.
28360

6.
28361

waruga
23.01.10, 16:40
Portrecik ladny...

marwis
23.01.10, 17:29
portet fajny, mam często problem z takimi ujęciami, bo żona nosi okulary i często się dziwnie ułożą, tutaj się udało
na drugim wydaje mi się, że brakuje dołu/za dużo góry jest... no i pewnie trochę obróbki, ale tutaj sam mam problem. Są na forum ludzie, którzy z tym wiele potrafiliby zrobić:wink:

michalzolnowski
23.01.10, 18:04
portet fajny, mam często problem z takimi ujęciami, bo żona nosi okulary i często się dziwnie ułożą, tutaj się udało
na drugim wydaje mi się, że brakuje dołu/za dużo góry jest... no i pewnie trochę obróbki, ale tutaj sam mam problem. Są na forum ludzie, którzy z tym wiele potrafiliby zrobić:wink:

Z żonami to chyba ogólnie niełatwo jest ;) na tym portrecie wlaśnie moja żona jest... :)

Co do zdjęcia 6. to własnie czekam na ciekawe porady specjalistów... ;)

michalzolnowski
26.01.10, 23:06
Trochę mi się nudziło więc popełniłem coś takiego:

7. 28489

Nie wiem czy to dobry pomysł z tym zdjciem, ale chętnie wysłucham Waszych opinii.

marwis
26.01.10, 23:09
@6 specjalistą nie jestem, ale góra nic nie wnosi - niebieska i tyle
@7 pomysł fajny, ale albo nieostre, albo obróbka zawiodła
a np. tak...
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=28492&stc=1&d=1264540486
przepraszam za interwencję, jak masz coś przeciwko, to napisz zaraz usunę

K_Puchatek
26.01.10, 23:28
Ze względu na to że jeden przykład jest wart tysiąca słów, pozwoliłem sobie również na drobną przeróbkę jednego ze zdjęć (MSZ słupek w LD rogu zbyt odciągał uwagę, poza tym trochę obrobiłem). Jeżeli nie życzysz sobie ingerencji w twoje foty to oczywiście usunę...
Pozdrawiam

michalzolnowski
26.01.10, 23:30
@6 specjalistą nie jestem, ale góra nic nie wnosi - niebieska i tyle
@7 pomysł fajny, ale albo nieostre, albo obróbka zawiodła
a np. tak...
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=28492&stc=1&d=1264540486
przepraszam za interwencję, jak masz coś przeciwko, to napisz zaraz usunę

@7 - troszkę nieostre, fakt.
@6 faktycznie, bez tego nieba dużo lepiej wygląda - dzięki :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Ze względu na to że jeden przykład jest wart tysiąca słów, pozwoliłem sobie również na drobną przeróbkę jednego ze zdjęć (MSZ słupek w LD rogu zbyt odciągał uwagę, poza tym trochę obrobiłem). Jeżeli nie życzysz sobie ingerencji w twoje foty to oczywiście usunę...
Pozdrawiam

Podoba mi się Twoja propozycja.
Inna sprawa - trochę leniwie do tegoz zdjęcia podszedłem :oops:

michalzolnowski
1.02.10, 19:06
Najpierw pragnę podziękować wszystkim, którzy dotychczas zechcieli poświęcić swój cenny czas moim "zdjęciom"
Poniżej kolejna moja próba...
Z góry dziękuję za krytykę, porady i ewentualne ciekawe przeróbki zdjęcia.

8.28702

P.S. Dzięki temu zdjęciu przekonałem się w 100% do RAWów
:esystem:

michalzolnowski
2.02.10, 22:28
To samo zdjęcie po poprawkach na podstawie uwag z mojej galerii OC. Dziekuję za uwagi.

8.1 28741

michalzolnowski
8.02.10, 19:28
Ostatnia moja próba walki z tym zdjęciem.

8.2 29026

A tu kolejne zdjęcie - obróbka też nie jest moją mocną stroną, ale wychodzę z założenia, że dzięki krytyce można się wszystkiego nauczyć...

9. 29027

I z jeszce jednym zaryzykuję, a co mi tam... ;-)

10. 29028

Wiejo
8.02.10, 21:16
Wszystkie przeróbki a raczej poprawki zastosowane na zdjeciu 8 przydały sie i obraz jest lepszy od pierwowzoru w galerii. Tak samo sympatycznie wygląda zdjęcie 10. Są miłe w odbiorze. Jedynie można sie postarać o większą głębię ostrości pomiedzy modelką a tłem ponieważ dodało by to wiecej plastyki do zdjęcia i jeszcze bardziej wyodrębniło twarz z tła. Zdjęcie 9 zrobione przy zastanym oświetleniu z okna jest złe. Fragment okna i widoczna pokryta śniegiem droga dają niejednorodne tło i przeszkadzają w odbiorze. Światło padajace z okna na modelkę i poźniejsze ratowanie cieni zaskutkowało brzydkim kolorem szyi i tonalnym dysonansem pomiedzy stronami twarzy. Aby rozjaśnić prawą pozostającą w cieniu część twarzy, można było się pokusić o odbicie wpadającego światła czymś w rodzaju blendy, co dało by łatwiejszą obróbke i lepszą grę światła a co za tym idzie efekt.

michalzolnowski
8.02.10, 21:56
Wszystkie przeróbki a raczej poprawki zastosowane na zdjeciu 8 przydały sie i obraz jest lepszy od pierwowzoru w galerii. Tak samo sympatycznie wygląda zdjęcie 10. Są miłe w odbiorze. Jedynie można sie postarać o większą głębię ostrości pomiedzy modelką a tłem ponieważ dodało by to wiecej plastyki do zdjęcia i jeszcze bardziej wyodrębniło twarz z tła. Zdjęcie 9 zrobione przy zastanym oświetleniu z okna jest złe. Fragment okna i widoczna pokryta śniegiem droga dają niejednorodne tło i przeszkadzają w odbiorze. Światło padajace z okna na modelkę i poźniejsze ratowanie cieni zaskutkowało brzydkim kolorem szyi i tonalnym dysonansem pomiedzy stronami twarzy. Aby rozjaśnić prawą pozostającą w cieniu część twarzy, można było się pokusić o odbicie wpadającego światła czymś w rodzaju blendy, co dało by łatwiejszą obróbke i lepszą grę światła a co za tym idzie efekt.

Dziękuję ci Wiejo za porady i ocenę zdjęć. Twoje słowa są naprawdę budujące i pouczające. Przy następnych zdjęciach postaram się zastosować do tego, co napisałeś.
Masz u mnie + do rep.

A tak na marginesie: zrobiłem sobie blendę z kartek papieru :-P ale niebawem kupię prawdziwą bo trochę siara i nie zdaje egzaminu... :-)

waruga
9.02.10, 23:30
10. podoba sie...

majkelx
9.02.10, 23:37
Oczy.

W oczach odbijać się powinno światło. W 10 jedno oko ma już błysk. Nie domalowuj światła, postaraj się myśleć o tym przy foceniu. Popatrz na dobre zdjęcia reklamowe co tam się w oczach dzieje. Postaraj się znaleźć większe jasne obiekty do dobicia, np okno.

michalzolnowski
25.02.10, 22:39
Miałem swojego czasu okazję pobawić się Canonem. Wygrzebałem to zdjęcie z szuflady i zrobiłem taki oto eksperyment:

11. 29701