Zobacz pełną wersję : Prawidłowe uitawianie wartości ekspozycji (EV).
Witam mam E-520 piszę pierwszy raz mam nadzieje że znajdę pomoc i dzięki wam moje fotki będą takie idealne jak prezentujecie tyle wstępu.Problem pstrykając fotki rozkład białych i czarnych piksli na histogramie nie jest idealny.Jak ustawiać wartość ekspozycji EV jak zapanować nad tym wszystkim żeby fotografie były poprawnie wykonane proszę o zrozumiałe wytłumaczenie. :esystem:
Każdy z was używa tej tabeli i stosuje się do ustawien wedle tej tabeli.
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/03/tabela_ekspozycji_-1.jpg
źródło (http://up.programosy.pl/foto/tabela_ekspozycji_.jpg)
...rozkład białych i czarnych piksli na histogramie nie jest idealny..
A trochę bardziej szczegółowo?
Jak ustawiać ekspozycje żeby otrzymać poprawnie technicznie naświetlonego zdjęcia.
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/03/zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz-1.jpg
źródło (http://up.programosy.pl/foto/zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg)
1) Sprawdzić, jak zachowuje się światłomierz aparatu w różnych trybach pomiaru ekspozycji i przy różnych warunkach oświetleniowych.
2) Wybrać odpowiedni rodzaj pomiaru ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.
3) Dysponując wiedzą z punktu 1), skorygować ewentualne tendencje do niedoświetlania/prześwietlania za pomocą kompensacji ekspozycji.
Tą tabelkę z pierwszego postu, to nie wiem, po co wstawiłeś. Ona o niczym nie mówi.
A w drugim poście pokazujesz przykład drabinki ekspozycji z instrukcji obsługi. Jeśli tryb pomiaru ekspozycji został prawidłowo dobrany do panujących warunków oświetleniowych, wtedy powinieneś mieć na drabince 0. Jeśli masz 0 i zdjęcie wychodzi nie tak, jak chcesz, to:
a) tryb pomiaru ekspozycji wybrany jest nieprawidłowo
b) punkt pomiaru ekspozycji nie został wybrany prawidłowo
c) pomiar ekspozycji nie jest na tyle dokładny, aby dać poprawną ekspozycję w danych warunkach oświetleniowych, a Ty nie sprawdziłeś wcześniej jego działania i nie zastosowałeś odpowiedniej korekty ekspozycji
d) za dużo wymagasz
nie jestem do konca pewien czy zrozumialem, ale mysle, ze jak wstawisz jakies przykladowe zdjecie z opisem w ktorych miejscach histogram jest nieprawidlowy, to bysmy sie jakos dogadali :)
pzdr
Przecinek â Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek)
Przecinek w języku polskim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zdanie_współrzędnie_złożone :)
A co do tabelki, to nie wiem, czy ona nie ma przypadkiem zastosowania przy naświetlaniu filmu - przy cyfrowej matrycy może to nieco inaczej wyglądać. Dlatego pozostaje ćwiczyć i próbować.
Ja w E-500 chodziłem praktycznie cały czas z koretką -0.3, -0.7 EV - akurat przy robieniu zdjęć plenerowych (i na wolnej przestrzeni - bo w lesie dawałem 0.0), wychodziło, że przy takiej korekcie jestem w stanie zapanować nad późniejszymi efektami z matrycy. Ale doszedłem do tego metodą prób i błędów. Kilka klatek w pełnym słońcu, kontrola na aparacie, kiedy co i ile się prześwietla i niedoświetla i wybór kompromisu. Z czasem w zależności od otoczenia bezwiednie będziesz EV ustawiał - kwestia wprawy.
poprawilem, ale raptem wyszlo mi, ze jeden za duzo (nie do konca pewnien) a drugi nie w tym miejscu :)
poza tym organ nieuzywany zanika...
poprawilem, ale raptem wyszlo mi, ze jeden za duzo (nie do konca pewnien) a drugi nie w tym miejscu :)
poza tym organ nieuzywany zanika...
ale ja dedykowałem autorowi... :grin:
epicure (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=4992) pytanie skąd wiesz kiedy w danych warunkach świetlnych ustawiam na drabince poprawkę żeby trafić w to idealne naświetlenie .No i zdjęcie wyszło idealnie naświetlone. Pstrykałem sporo ale zawsze gdzieś jest w kadrze maleńki przypał albo niedoświetlone.Kombinowałem z ustawieniem optymalnej poprawki ekspozycji ale coś nie bardzo.
Histogram to analiza graficzna gotowca a nie gdybanie co bedzie jak tak lub inaczej.
Miałem Fuji S9600 podczas ustawiania ekspozycji miałem podgląd na histogram.Wertowałem wiele razy instrukcje i nie znalazłem jak włączyć histogram żeby mieć podgląd na LCD kiedy ustawiam ekspozycje w E-520.
1. Robisz zdjęcie
2. Sprawdzasz na podglądzie histogram czy jest ładny
3. Korygujesz ekspozycję
4. Robisz zdjęcie "na gotowo"
Miałem Fuji S9600 podczas ustawiania ekspozycji miałem podgląd na histogram.Wertowałem wiele razy instrukcje i nie znalazłem jak włączyć histogram żeby mieć podgląd na LCD kiedy ustawiam ekspozycje w E-520.
Włączasz podgląd na żywo i wciskasz klawisz "info" tyle raz aż pojawi się histogram. TO działa w E3 działało też w E510 więc w 520 też powinno.
Misiaczek51
2.03.09, 14:07
Co ma znaczyć i w czym pomóc załaczona tabelka doprawdy nie wiem - może to fragment jakiejś dawnej papierowej tabeli naświetlań?
Obserwacja histogramu pomaga ale nie zmieni rozpiętości tonalnej rejestrowanej sceny i ułatwia decyzję co można ewentulnie popsuć - światła czy cienie. Rozpietość tonalna cyfrowych aparatów jest dużo niższa niż analogowych.
Wiele tych "ekstra" zdjęc to przedmiot dłuższych prac w PS.
Powered by vBulletin? Version 4.2.5 Copyright Š 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.