PDA

Zobacz pełną wersję : Prawidłowe uitawianie wartości ekspozycji (EV).



markopolo
2.03.09, 01:58
Witam mam E-520 piszę pierwszy raz mam nadzieje że znajdę pomoc i dzięki wam moje fotki będą takie idealne jak prezentujecie tyle wstępu.Problem pstrykając fotki rozkład białych i czarnych piksli na histogramie nie jest idealny.Jak ustawiać wartość ekspozycji EV jak zapanować nad tym wszystkim żeby fotografie były poprawnie wykonane proszę o zrozumiałe wytłumaczenie. :esystem:
Każdy z was używa tej tabeli i stosuje się do ustawien wedle tej tabeli.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/03/tabela_ekspozycji_-1.jpg
źródło (http://up.programosy.pl/foto/tabela_ekspozycji_.jpg)

epicure
2.03.09, 02:05
...rozkład białych i czarnych piksli na histogramie nie jest idealny..

A trochę bardziej szczegółowo?

markopolo
2.03.09, 02:21
Jak ustawiać ekspozycje żeby otrzymać poprawnie technicznie naświetlonego zdjęcia.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/03/zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz-1.jpg
źródło (http://up.programosy.pl/foto/zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg)

epicure
2.03.09, 02:42
1) Sprawdzić, jak zachowuje się światłomierz aparatu w różnych trybach pomiaru ekspozycji i przy różnych warunkach oświetleniowych.

2) Wybrać odpowiedni rodzaj pomiaru ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

3) Dysponując wiedzą z punktu 1), skorygować ewentualne tendencje do niedoświetlania/prześwietlania za pomocą kompensacji ekspozycji.

Tą tabelkę z pierwszego postu, to nie wiem, po co wstawiłeś. Ona o niczym nie mówi.

A w drugim poście pokazujesz przykład drabinki ekspozycji z instrukcji obsługi. Jeśli tryb pomiaru ekspozycji został prawidłowo dobrany do panujących warunków oświetleniowych, wtedy powinieneś mieć na drabince 0. Jeśli masz 0 i zdjęcie wychodzi nie tak, jak chcesz, to:

a) tryb pomiaru ekspozycji wybrany jest nieprawidłowo
b) punkt pomiaru ekspozycji nie został wybrany prawidłowo
c) pomiar ekspozycji nie jest na tyle dokładny, aby dać poprawną ekspozycję w danych warunkach oświetleniowych, a Ty nie sprawdziłeś wcześniej jego działania i nie zastosowałeś odpowiedniej korekty ekspozycji
d) za dużo wymagasz

k@czy
2.03.09, 04:28
nie jestem do konca pewien czy zrozumialem, ale mysle, ze jak wstawisz jakies przykladowe zdjecie z opisem w ktorych miejscach histogram jest nieprawidlowy, to bysmy sie jakos dogadali :)
pzdr

diabolique
2.03.09, 07:23
Przecinek – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek)

salvadhor
2.03.09, 07:51
Przecinek w języku polskim (http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zdanie_współrzędnie_złożone :)


A co do tabelki, to nie wiem, czy ona nie ma przypadkiem zastosowania przy naświetlaniu filmu - przy cyfrowej matrycy może to nieco inaczej wyglądać. Dlatego pozostaje ćwiczyć i próbować.

Ja w E-500 chodziłem praktycznie cały czas z koretką -0.3, -0.7 EV - akurat przy robieniu zdjęć plenerowych (i na wolnej przestrzeni - bo w lesie dawałem 0.0), wychodziło, że przy takiej korekcie jestem w stanie zapanować nad późniejszymi efektami z matrycy. Ale doszedłem do tego metodą prób i błędów. Kilka klatek w pełnym słońcu, kontrola na aparacie, kiedy co i ile się prześwietla i niedoświetla i wybór kompromisu. Z czasem w zależności od otoczenia bezwiednie będziesz EV ustawiał - kwestia wprawy.

k@czy
2.03.09, 08:14
poprawilem, ale raptem wyszlo mi, ze jeden za duzo (nie do konca pewnien) a drugi nie w tym miejscu :)
poza tym organ nieuzywany zanika...

diabolique
2.03.09, 08:59
poprawilem, ale raptem wyszlo mi, ze jeden za duzo (nie do konca pewnien) a drugi nie w tym miejscu :)
poza tym organ nieuzywany zanika...

ale ja dedykowałem autorowi... :grin:

markopolo
2.03.09, 13:10
epicure (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=4992) pytanie skąd wiesz kiedy w danych warunkach świetlnych ustawiam na drabince poprawkę żeby trafić w to idealne naświetlenie .No i zdjęcie wyszło idealnie naświetlone. Pstrykałem sporo ale zawsze gdzieś jest w kadrze maleńki przypał albo niedoświetlone.Kombinowałem z ustawieniem optymalnej poprawki ekspozycji ale coś nie bardzo.

Mirek54
2.03.09, 13:35
Histogram to analiza graficzna gotowca a nie gdybanie co bedzie jak tak lub inaczej.

mariush
2.03.09, 13:35
Miałem Fuji S9600 podczas ustawiania ekspozycji miałem podgląd na histogram.Wertowałem wiele razy instrukcje i nie znalazłem jak włączyć histogram żeby mieć podgląd na LCD kiedy ustawiam ekspozycje w E-520.
1. Robisz zdjęcie
2. Sprawdzasz na podglądzie histogram czy jest ładny
3. Korygujesz ekspozycję
4. Robisz zdjęcie "na gotowo"

robko
2.03.09, 13:54
Miałem Fuji S9600 podczas ustawiania ekspozycji miałem podgląd na histogram.Wertowałem wiele razy instrukcje i nie znalazłem jak włączyć histogram żeby mieć podgląd na LCD kiedy ustawiam ekspozycje w E-520.

Włączasz podgląd na żywo i wciskasz klawisz "info" tyle raz aż pojawi się histogram. TO działa w E3 działało też w E510 więc w 520 też powinno.

Misiaczek51
2.03.09, 14:07
Co ma znaczyć i w czym pomóc załaczona tabelka doprawdy nie wiem - może to fragment jakiejś dawnej papierowej tabeli naświetlań?
Obserwacja histogramu pomaga ale nie zmieni rozpiętości tonalnej rejestrowanej sceny i ułatwia decyzję co można ewentulnie popsuć - światła czy cienie. Rozpietość tonalna cyfrowych aparatów jest dużo niższa niż analogowych.
Wiele tych "ekstra" zdjęc to przedmiot dłuższych prac w PS.