PDA

Zobacz pełną wersję : [Fotopolis] Kosmiczny Olympus E-3



RSSBot
27.02.09, 16:40
Do aparatów Hasselblada, Nikona, Kodaka, Canona czy Samsunga, które służyły astronautom podczas ich kosmicznych misji dołączy teraz profesjonalna lustrzanka Olympusa - model E3. Zabierze ją dr Koichi Wakata, astronauta z Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Więcej... (http://www.fotopolis.pl/n.php?n=8551)

irek50
27.02.09, 16:57
Trzymajmy kciuki za prom Discovery, aby E-3 szczęśliwie doleciał na orbitę :) . Kiedyś Hasselem księżycowym ELM pracowałem, a teraz E-3. Chciałoby się wreszcie samemu polecieć :)

emc2
27.02.09, 18:30
Irek, są już plany, by w najbliższej przyszłości utworzyć tzw. hotele orbitalne ze stanem nieważkości, gdzie możnaby przebywać kilka dni nawet, dostępne dla "każdego". Za cenę dużo niższą od tej, jaką płacili pierwsi kosmiczni turyści.
Sprzedasz Hassela i w drogę ;)

dobas
27.02.09, 20:49
i to jest marketing....
akcja o której można napisać na wszysktich portalach foto...

Myślę że ma wiekszą skuteczność niż kolejny bilbord w mieście.

kojot3.0
28.02.09, 00:14
Ciekawe co ich skołoniło że wybrali wymierające, szumiące, słabe, szumiące 4/3 a nie będące na topie, wszech wychwalane FF :) Może ich też dopadł kryzys , cena np d700 poszła ostro w góre, za cenę puszki mieli body i szkło a do tego dostali jeszcze jedno w promocji. U nas dają lampy może tam szkiełka jakieś. Dziwi mnie strasznie. d700 cena z kosmosu a do kosmosu sie nie załapał :) hihihihhiihhhii

epicure
28.02.09, 00:24
Jedno jest pewne: jeśli od wahadłowca znowu odleci część ceramicznego poszycia, to jedyną rzeczą, jaka doleci do Ziemi w całości będzie ten E-3 ;)

dobas
28.02.09, 02:15
Jedno jest pewne: jeśli od wahadłowca znowu odleci część ceramicznego poszycia, to jedyną rzeczą, jaka doleci do Ziemi w całości będzie ten E-3 ;)

gorzej jak wydmucha uszczelkę z silnika...

salvadhor
28.02.09, 08:50
Ciekawe, czy w próżni zadziała stabilizacja w body? :)

kojot3.0
28.02.09, 14:02
Ciekawe jak zachowuje sie lustro w próżni...

tao
1.03.09, 01:02
Ciekawe jak zachowuje sie lustro w próżni...

ale jakiej próżni? o czym w wogule piszecie
pokład stacji kosmicznej = nieważkość a nie próżnia
aparat powinien działać nornalnie, stabilizacja działa na przyśpiszeniomierzu a dla niego stan nieważkości raczej jest nieistotny




dobas: oooj nie pisze się "wogule"

e-510
1.03.09, 01:53
Trzymajmy kciuki za prom Discovery, aby E-3 szczęśliwie doleciał na orbitę :) . Kiedyś Hasselem księżycowym ELM pracowałem, a teraz E-3. Chciałoby się wreszcie samemu polecieć :)

Oj Irku,nie Ty jeden byś chciał...

RadioErewan
1.03.09, 04:49
Trzymajmy kciuki za prom Discovery, aby E-3 szczęśliwie doleciał na orbitę :) . Kiedyś Hasselem księżycowym ELM pracowałem, a teraz E-3. Chciałoby się wreszcie samemu polecieć :)

Podawałem tu kiedyś przepis na drinka sputnik. Co to miesza się 50/50 spirytus z whisky, próbuje, dolewa spirytu, próbuje, a procedurę powtarza do chwili kiedy przestaje być wyczuwalny smak whisky lub zaczniemy odbierać sygnały z kosmosu. Na ten weekend to odradzam, bo został jeden dzień. Spróbuj za tydzień takiej wyprawy ;-). Powrót z orbity może być równie ciężki, jak dla ISSnautów.

Pozdrawiam

salvadhor
1.03.09, 07:43
ale jakiej próżni? o czym w wogule piszecie
pokład stacji kosmicznej = nieważkość a nie próżnia
aparat powinien działać nornalnie, stabilizacja działa na przyśpiszeniomierzu a dla niego stan nieważkości raczej jest nieistotny

Eee, to co to za kosmos. Myślałem, że wezmą E-3 na spacer wokół stacji i będą robić zdjęcia macro śrubek i nitów.

diabolique
1.03.09, 09:19
Ale, że 14-54 nie wzięli... :roll:
Należało mu się za to, co zrobił sam jeden dla E-systemu. :grin:

tank_driver
1.03.09, 10:04
Szkoda że nie mogli zabrać E3 z 12-60 na księżyc. Wtedy nie tylko czarno na białym, ale i w kolorze byłoby widać czy to kosmos, czy tylko Hollywood...
Właśnie - dlaczego 11-22 poleci, a 12-60 nie ? Na ISS jest przecież ciasnawo, więc może 7-14 lub chociaż 9-18 ? Nie wierzę że to przez ograniczony budżet czy upodobania do cyferek 1 i 2. Ten doktor pochodzi z Japonii, a tam większość fotografów ma przynajmniej 95% szkieł systemu w którym "siedzi". Zapytam więc Starszych Kolegów, hipotetycznie, co takiego jest w 11-22 że poleci, a - jak napisał Diabolique - 14-54 nie ? Ilość egzemplarzy na półkach magazynu Olympusa ? Czy może inne nie przeszły testów ? Hmm...

e-510
1.03.09, 10:41
Szkoda że nie mogli zabrać E3 z 12-60 na księżyc. Wtedy nie tylko czarno na białym, ale i w kolorze byłoby widać czy to kosmos, czy tylko Hollywood...
Właśnie - dlaczego 11-22 poleci, a 12-60 nie ? Na ISS jest przecież ciasnawo, więc może 7-14 lub chociaż 9-18 ? Nie wierzę że to przez ograniczony budżet czy upodobania do cyferek 1 i 2. Ten doktor pochodzi z Japonii, a tam większość fotografów ma przynajmniej 95% szkieł systemu w którym "siedzi". Zapytam więc Starszych Kolegów, hipotetycznie, co takiego jest w 11-22 że poleci, a - jak napisał Diabolique - 14-54 nie ? Ilość egzemplarzy na półkach magazynu Olympusa ? Czy może inne nie przeszły testów ? Hmm...

Dlaczego 11-22 poleci ?
To proste jak słońce - bo jest najlepszy ! :-D
Kurka wodna ale mnie duma rozpiera,że moje szkiełko zaliczy kosmos... :)

tank_driver
1.03.09, 10:52
No tak, tylko będzie im brakowało znacznej części zakresu.

diabolique
1.03.09, 11:09
No tak, tylko będzie im brakowało znacznej części zakresu.

A tak mają dziurę między 22mm a 50mm :mrgreen:

RadioErewan
1.03.09, 11:10
Właśnie - dlaczego 11-22 poleci, a 12-60 nie ?

Zgadnę, że poleci to co sobie wybrał fotograf.

Pozdrawiam

tank_driver
1.03.09, 11:25
Zgadnę, że poleci to co sobie wybrał fotograf.
To musiał długo nad tym myśleć, a myślenie jest o tyle ważniejsze, o ile dłużej docierają przesyłki. Z drugiej strony zdjęcia z tak niedostępnych miejsc, mimo niedoskonałości wynikających n.p. z braku ogniskowej będą miały wartość większą niż niejedne ślubniaki z pełnej klaty. Tylko gdzie ta kosmiczna plastyka ?

RadioErewan
1.03.09, 11:28
To musiał długo nad tym myśleć, a myślenie jest o tyle ważniejsze, o ile dłużej docierają przesyłki.
Może źle to rozumiem, ale on leci z tym sprzętem w plecaku na ISS? Wybrał to, co mu wygodne?

Pozdrawiam

tank_driver
1.03.09, 11:45
Chyba dzisiaj mam dzień, w którym sam swoich wypowiedzi po kilku minutach nie rozumiem :)
Inaczej:
Jest ekipa która nagrywa sceny filmowe w mieście, z którego pochodzi znany sklep fotograficzny. Mają podobny dylemat: jakie szkła zabrać, i do tego znaczny budżet aawaryjny. Podczas ujęć fotograficznych mających służyć jako materiał promocyjny okazuje się, że ze względu na specyfikę zabudowań brakuje szerokiego kąta, co we wcześniejszych przypuszczeniach przewidzieć było trudno. Fotograf bierze więc mamonę i biegnie do w/w sklepu po odpowiednie mu narzędzie. Zakładam że budżet przewiduje nieplanowane wydatki, więc sytuacja jest opanowana i wspomniany już kolega siecze piękne zdjęcia jedne po drugim. Więc - można powiedzieć - że jego myślenie, a w zasadzie przewidywanie jest o tyle mało ważne, że w sytuacji awaryjnej może się wspomóc posiłkami z zewnątrz.
Będąc na ISS do najbliższego sklepu fotograficznego mamy spory kawałek, dlatego umiejętność przewidywania sytuacji i wyboru najlepszych możliwych narzędzi jest o wiele ważniejsza. Bo jeśli okaże się że czegoś nie przemyśleliśmy i przez to stracimy ujęcia których nie sposób powtórzyć - będzie trudniej. Wierzę w umiejętności tego Pana, chociaż ja postawiłbym jednak na uzupełnienie zakresu, i zabrałbym dream-team, czyli 7-14, 14-54 (lub 12-60) i 50-200, a w przypadku możliwości wyboru tylko dwóch szkieł: 12-60 i 90-250. Jestem ciekaw co, oprócz wiadomych nam ziemianinom zalet tego obiektywu (11-22 przyp.) przeważyło w jego wyborze, skoro tuż obok mamy szkło równie dobre, o 2,5 raza szerszym zakresie ogniskowych. Może ma ukryte właściwości, które ważne są dopiero w tak ekstremalnych warunkach ? Pewnie - oprócz przypuszczeń - nigdy się tego nie dowiemy.

RadioErewan
1.03.09, 12:08
Na ISS mają harmonię szkieł do Nikona. Jak będzie potrzeba, to zdjęcie zrobią. Pan japoński astronauta bierze kasę za zabranie w kosmos aparatu, który tam jest zbędny, za reklamę. Jednak każdy kilogram bagażu to dziesiątki tysięcy dolarów dodatkowego kosztu. Po co więc brać cały plecak, jak dla reklamowego symbolu wystarczą dwa szkiełka?

Pozdrawiam

tank_driver
1.03.09, 12:37
Ja to wszystko rozumiem, E-symbole, E-szkiełka, i to że E3 nie będzie jedynym aparatem na ISS w tym czasie.
Tylko - jeśli ma to wymiar komercyjny, to MZ lepiej byłoby dać do tej reklamy ZD 12-60, jako uniwersalny, szybki, ostry i kosmiczny obiektyw 4/3, doskonale uzupełniający 50-200SWD w większości zastosowań. Pomijając hipotetyczną większą przydatność 11-22 w takich zastosowaniach.
Nieważne - to tylko takie moje gdybania.
Miłej niedzieli.

RadioErewan
1.03.09, 12:44
Ja to wszystko rozumiem, E-symbole, E-szkiełka, i to że E3 nie będzie jedynym aparatem na ISS w tym czasie.
Tylko - jeśli ma to wymiar komercyjny, to MZ lepiej byłoby dać do tej reklamy ZD 12-60, jako uniwersalny, szybki, ostry i kosmiczny obiektyw 4/3, doskonale uzupełniający 50-200SWD w większości zastosowań. Pomijając hipotetyczną większą przydatność 11-22 w takich zastosowaniach.

Nie mam pojęcia dlaczego jest tak, ale może testy tych szkieł trochę trwały? Taki lot planuje się lata naprzód. Skoro wszystko musi mieć pieczątkę nasa... Tak czy inaczej, do wszystkiego można się przyczepić. Niech leci, będzie kolejny aparat w kosmosie.

Pozdrawiam

C+
8.04.09, 12:09
http://olympus-space-project.com/en/