PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-620



Strony : [1] 2 3

grizz
24.02.09, 08:01
http://www.olympusclub.pl/43/olympus-e-620.html

:D

Warszawa, 24 lutego 2009 – Oto jest, najmniejsza i najlżejsza na świecie kreatywna cyfrowa lustrzanka z wbudowaną stabilizacją obrazu! Nowy aparat Olympus E-620 łączy w sobie wyrafinowane rozwiązania techniczne, jakich oczekują profesjonaliści z prostą obsługą funkcji, tak cenioną przez amatorów fotografowania. W efekcie, każdy ambitnie zajmujący się fotografowaniem może wznieść swą kreatywność na całkiem nowy poziom. Wyposażona w regulowany system 7-punktowego podwójnego autofocusa, lustrzanka E-620 zapewnia niezawodne ustawianie ostrości obrazu rejestrowanego, na oferującym bogatą rozdzielczość 12.3 megapiksela, sensorze High-Speed Live MOS. Dodatkowo, technologia Live View, jak również 6.9cm/2.7” ustawiany pod zmiennym kątem ekran HyperCrystal III LCD niesłychanie ułatwiają kadrowanie z każdej pozycji. Zintegrowane w aparacie Filtry artystyczne zachęcają użytkowników do wyzwolenia artystycznej pasji, gdyż wystarczy naciśniecie przycisku, by zdjęcie zostało wzbogacone o ciekawe efekty stylistyczne. Można śmiało powiedzieć, że w modelu E-620 ogniskuje się wszystko, co najwspanialsze w cyfrowych lustrzankach Olympus opartych na standardzie Cztery Trzecie. Najnowszy model wzbogacający gamę produktów E-System oferuje bogaty potencjał twórczy i technologiczny – wszystko doskonale dopełniające się w jednym aparacie. Prezentowany model ma trafić do sprzedaży pod koniec kwietnia 2009 r.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/images/stories/20090224e620/e620sidele_thumb.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/images/stories/20090224e620/e620bodytop.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/images/stories/20090224e620/e620backon.jpg)

http://www.olympusclub.pl/43/olympus-e-620.html

Karol
24.02.09, 08:04
WOW!

Nowe akcesoria:



Uchwyt zasilający HLD-5



Ktoś chce kupić ode mnie E-410?

grizz
24.02.09, 08:04
http://www.dpreview.com/news/0902/09022401olympuse620.asp
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://fotopolis.pl/index.php?n=8528
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.dcresource.com/news/newsitem.php?id=3898
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Słodkości :D Killer będzie!

dog_master
24.02.09, 08:11
Cudnie! :)

Kluczowe pytanie/gdybanie: matryca&jakość obrazu z E-30 pewnie? ;)

grizz
24.02.09, 08:14
Wstępnie wynika, ze matryca ta sama.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Cena: Ships in May for $700 body only, and $800 with a 14 - 42 mm lens

Tylko, ze nasze info mówi o kwietniu ;)

Karol
24.02.09, 08:26
A więc 620 zastąpi zarówno E-4XX jak i E-5XX? Chyba tak - taki mały All In One będzie hitem. Sugerowane ceny na USA wydają się OK jak na start.
W pewnym sensie konkurencja zarówno dla G1 jak i E-30. Ciekawe, że aparat zasilany jak E-4XX - BLS-1
Będzie hicior jak nic do tej pory w E-systemie!

Dodatkowo, przyciski aparatu są podświetlane, co stanowi nieocenioną pomoc w czasie nocnego fotografowania Ale czad!
Zdaje się, że wizjer też nieco lepszy niż E-520:
Pole widzenia dla obu 95% a powiększenie 0,96x (w E-520 było 0,92x)

NightCrawler
24.02.09, 08:27
W mordesku... no to ładnie nas (mnie) oly zaskoczył :)
Dobrze, dobrze niech sie cos dzieje :)

hegran
24.02.09, 08:31
No się zapowiada super aparacik :) Dobrze się dzieje w systemie. :mrgreen:

Prysiu
24.02.09, 08:32
Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.

zimny
24.02.09, 08:32
ze stron olka
tyle co zdążyłem porównać

Różnice

E-620 / E-30

-Wbudowany stabilizator obrazu o maksymalnej efektywności do 4 EV / 5EV
-Podświetlane przyciski / ----
-23 tryby fotografowania (5 trybów ekspozycji, 5 trybów kreatywnych, 13 programów tematycznych) / 27 programów tematycznych (5 trybów ekspozycji, 5 trybów kreatywnych, 11 Programów tematycznych, 6 filtrów artystycznych)
-Celownik optyczny pokrywający około 95% pola kadru przy powiększeniu 0.96x / 98% pokrycia pola kadru i powiększenie wynoszące około 1.02x
-7-punktowy system podwójnych czujników AF (5 punktów krzyżowych) / 11-punktowy w pełni dwu osiowy AF
-Wbudowana lampa błyskowa (o liczbie przewodniej 12) / liczba przewodnia 13
-----?? / Niezwykle precyzyjny, 49-strefowy system pomiaru


Podobieństwa
-Filtry artystyczne, Wielokrotna ekspozycja, Bezprzewodowe sterowanie lampa błyskową, Wiele formatów kadru
-Wygodny Live View dzięki szybkiemu AF, który oparty jest na detekcji kontrastu
-Ustawiany pod zmiennym kątem 2.7”/6.9cm ekran HyperCrystal II LCD
-Funkcja wielokrotnej ekspozycji z ekranem LCD wyświetlającym aktualny obraz nałożony na wcześniej wykonane zdjęcie
-Automatyczna regulacja gradacji zapobiegająca wypaleniu szczegółów w jasnych partiach obrazu oraz zagubieniu się szczegółów w cieniach
-ISO 100-3200
-Ergonomiczna konstrukcja korpusu oraz układ przycisków sterujących i graficzny interfejs użytkownika (GUI) zapewniające wygodę obsługi
-Funkcja blokady AE/AF z możliwością indywidualizacji ustawień
-Szybki zapis danych i bezstratna kompresja RAW dla szybszego przetwarzania
-Równoczesny zapis RAW oraz JPEG
-Szeroki zakres dynamiczny w jasnych partiach kadru
-Funkcja blokady AE/AF z możliwością indywidualizacji ustawień
-Wszechstronna funkcja bracketing dla czułości ISO, balansu bieli, ekspozycji oraz błysku lampy
-Bezprzewodowe sterowanie błyskiem maksymalnie dla trzech grup lamp (oddzielna notatka prasowa omawia lampy błyskowe Olympus FL-50R oraz FL-36R)
-Podgląd Perfekcyjnego ujęcia pozwalający na porównanie rezultatów różnych ustawień, jeszcze przed faktycznym wykonaniem zdjęcia
- Funkcja blokady AE/AF z możliwością indywidualizacji ustawień
-

Karol
24.02.09, 08:36
Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.
Był już jakiś pokaz dla sprzedawców? Gdzie go macałeś?
Bo na zdjęciach widać zupełnie co innego - wyprofilowany uchwyt oraz zmieniona względem E-4XX pozycja mocowania paska, na co niektórzy tam narzekali. W dodatku ten grip...

geo
24.02.09, 08:40
Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.

czyli **** z Ciebie nie sprzedawca ;)

gibberpl
24.02.09, 08:43
Dobrze, ze to nie jest juz taka pusta ewolucja jak E510 -> E520. Grip jako akcesoium cieszy, podobnie jak dedykowana obudowa podwodna.

Czy ktos moze potwierdzic, ze wizjer jest zbudowany na pryzmacie oraz, ze aparat posiada lacza ethernet 10/100.

dzemski
24.02.09, 08:43
Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.

Jakoś na oko widać, że uchwyt jest inny, bardziej wystaje i jest lepiej wyprofilowany. Znaczy sprzedawca z Ciebie dobry, bo widzisz tylko to za co zapłacą ;P

lucas_g
24.02.09, 08:44
E-620 + grip to będzie moja pucha, na takie coś czekałem. Aż mi się humor z rana poprawił. Bajka!!

Lailonn
24.02.09, 08:45
Hmm też jestem sprzedawcą i może raz czy dwa ktoś nie chciał E-4xx 'bo za mały" To co odstraszało to brak stabilizacji + ew. nieznajomość marki a "Canon to Canon".

Jeżeli będzie mniejszy od E-5xx z tym wszystkim na pokładzie to dość łatwy towar :) Byle cena nie zabijała tak jak z E-30 :/

salvadhor
24.02.09, 08:46
Czy ktoś ma już może testy na ilość i jakość szumu, dr i resztę arcyważnych parametrów? :D

Ale oddzielny grip do tego malucha - bomba pomysł - w końcu!

Ggrzesiek
24.02.09, 08:49
Biorąc pod uwagę moje oczekiwania odnośnie sprzętu, to ten nowy model wydaje się być idealny.

dreptak
24.02.09, 08:52
E-620 + grip to będzie moja pucha, na takie coś czekałem. Aż mi się humor z rana poprawił. Bajka!!


A mi sie poważnie pogorszył niestety. Własnie niecaly miesiąc temu kupiłem E420 mogłem poczekać buuuuuuuuuuuuu :(

tao
24.02.09, 08:54
wkońcu olek pomyślał i nie będzie chyba ciągną kilku lini amatorskich tylko jedną a lepszą. dobry krok moim zdaniem (lepsze body plus akcesoria)
i ciekawe jaki będzie wizier czy rodem z serii 5 czy może bliżej 30:?:

grizz
24.02.09, 08:55
A mi sie poważnie pogorszył niestety. Własnie niecaly miesiąc temu kupiłem E420 mogłem poczekać buuuuuuuuuuuuu :(

I czekałbyś 4 miesiące nie robiąc zdjęć? A nawet więcej, bo na początku cena będzie, jak zwykle, za wysoka ;) Nie marudź.

2em
24.02.09, 08:55
Ilość pegapikseli moża zaowocować większą ilością szumów niestety... wodotryski, wodotryski, wodotryski....to ja poczekam na obnizkę ceny e-30 :)

C+
24.02.09, 08:55
Do tej pory brak IS powodował, że na serię 4xx patrzyłem z przymrużeniem oka. Dzisiaj można powiedzieć, że małe lustrzanki są "prawdziwe" bo mają IS i AF :wink:

salvadhor
24.02.09, 08:56
Hehe, a doczytaliście w specyfikacji:


Złącza:
Ethernet 10/100


W końcu będzie można forum aparatem przeglądać, precz z komputerami :D

Karol
24.02.09, 08:57
Ciekawy jestem rozmieszczenia punktów AF w wizjerze. Jak ktoś znajdzie taki obrazek nie podlinkuje, please...

grizz
24.02.09, 08:57
wkońcu olek pomyślał i nie będzie chyba ciągną kilku lini amatorskich tylko jedną a lepszą. dobry krok moim zdaniem (lepsze body plus akcesoria)
i ciekawe jaki będzie wizier czy rodem z serii 5 czy może bliżej 30:?:

e-520 (Pentamirror, 95% coverage, 0.92x magnification)
e-620 -Celownik optyczny pokrywający około 95% pola kadru przy powiększeniu 0.96x
e-30 98% pokrycia pola kadru i powiększenie wynoszące około 1.02x
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Hehe, a doczytaliście w specyfikacji:


W końcu będzie można forum aparatem przeglądać, precz z komputerami :D

ethernet pojawia się w specyfikacji już od kilku modeli...

heyahero
24.02.09, 09:01
Ilość pegapikseli moża zaowocować większą ilością szumów niestety... wodotryski, wodotryski, wodotryski....to ja poczekam na obnizkę ceny e-30 :)

Aaaatam, z E-30 nie jest tak źle - tu też siedzi 12Mpx. Hehe, ja poczekam na obniżkę E-620. Wielkość E-410, stabilizacja obrazu, obrotowy LCD, dodatkowe klawisze funkcyjne, dedykowany grip (nareszcie!!!). Wizjer będzie pewnie troszku większy od 410, ale nie za bardzo - jeszcze jedna przesłanka do inwestycji w ME-1. Nawet zewnętrzny czujnik do pomiaru WB toto ma.
Znając życie pod koniec roku będzie mój! :D :D :D

Pozdrawiam

zeman2
24.02.09, 09:02
no to teraz czekamy na cenę w polskiej dystrybucji...

C+
24.02.09, 09:03
Ciekawy jestem rozmieszczenia punktów AF w wizjerze. Jak ktoś znajdzie taki obrazek nie podlinkuje, please...

http://a.img-dpreview.com/previews/olympuse620/images/AFpoints.jpg

Harpo
24.02.09, 09:03
:-o
Nie nadążam...mam E-510 rok i 2 miechy, kupiłem jako prawie "nowość" i w przeciągu tego roku pojawił się TRZECI model.
Toż nawet w komputerach nie ma takiego speedu... Dla mnie dziwne.

grizz
24.02.09, 09:05
Ilość pegapikseli moża zaowocować większą ilością szumów niestety... wodotryski, wodotryski, wodotryski....to ja poczekam na obnizkę ceny e-30 :)

e? ta sama matryca w obu jest... wiec Twoja wypowiedź jest bez sensu...

heyahero
24.02.09, 09:05
129,0 x 91,0 x 53,0mm - E-410,
136,0 x 91,5 x 56,0mm - E-510,
130,0 x 94,0 x 60,0mm - E-620 - czyżby wyższy komin?

salvadhor
24.02.09, 09:06
:-o
Nie nadążam...mam E-510 rok i 2 miechy, kupiłem jako prawie "nowość" i w przeciągu tego roku pojawił się TRZECI model.
Toż nawet w komputerach nie ma takiego speedu... Dla mnie dziwne.

Nie dziwne, tylko firma która nie robi wokół siebie szumu, ginie w zapomnieniu. Wolę, żeby Olek robił szum nowościami co pół roku, niż np. romansem prezesa z woźną od magazynów.

grizz
24.02.09, 09:07
:-o
Nie nadążam...mam E-510 rok i 2 miechy, kupiłem jako prawie "nowość" i w przeciągu tego roku pojawił się TRZECI model.
Toż nawet w komputerach nie ma takiego speedu... Dla mnie dziwne.

To jest bardzo dobra polityka (pucha co rok!). Zwłaszcza, że e-620 to nie prosty następca e-520

C+
24.02.09, 09:12
To jest bardzo dobra polityka (pucha co rok!). Zwłaszcza, że e-620 to nie prosty następca e-520

Czyli trzeba otwarcie powiedzieć, że E520 został zastąpiony E30. Mamy teraz 3 linie E620, E30 i Ex - następca E3 premiera na jesień. :roll: Między E5xx, a E4xx były za małe różnice, a E4xx brakowało trochę funkcji, zastąpiono je jednym porządnym małym aparatem, E5xx po przez E30 awansowało na semi profi i jedziemy dalej.

Ggrzesiek
24.02.09, 09:13
Muszę przyznać, że po tej wydaje się bardzo dobrze przemyślanej i trafionej w gusta użytkowników konstrukcji (przynajmniej teoretycznie), jestem niezmiernie ciekaw co zaprezentuje Olympus w systemie m4/3.

grizz
24.02.09, 09:13
Czyli trzeba otwarcie powiedzieć, że E520 został zastąpiony E30. Mamy teraz 3 linie E620, E30 i Ex - następca E3 premiera na jesień. :roll: Między E5xx, a E4xx były za małe różnice, a E4xx brakowało trochę funkcji, zastąpiono je jednym porządnym małym aparatem, E5xx po przez E30 awansowało na semi profi i jedziemy dalej.

Dokładnie. W końcu są wyraźne trzy linie... no prawie wyraźne, ciekawe jaki poziom będzie reprezentował E-3++

diabolique
24.02.09, 09:15
A spawarka? Czy ma spawarkę?
Znów będzie zalew postów od nowincjuszy...
:wink:

2em
24.02.09, 09:18
grizz - mówiłem to w stosunku do sprzętu jaki posiadam tj. e-510...a jak już się mam ładować w matryce ( i szumy) 12 mp to wybieram e-30 i tyle. Teraz myslę odnajdziesz sens mimo wczesnej pory.

Karol
24.02.09, 09:18
Jak widać aparat na start przyjęty entuzjastycznie, większość piszących wyraża bardzo pochlebne opinie na podstawie zdjęć aparatu i specyfikacji. Pamiętacie jaka jazda była jak Oly zaprezentował E-330 a potem E-400? Dużo jęków, zawodzeń i pytań co to ma być... Ludzie się musieli przekonać do tych konstrukcji. A teraz w zasadzie miłość od pierwszego wejrzenia...
Robi też wrażenie deklarowana szybkość pojawienia się aparatu w sprzedaży - to już nie jest wyczekiwanie długimi miesiącami...

grizz
24.02.09, 09:20
grizz - mówiłem to w stosunku do sprzętu jaki posiadam tj. e-510...a jak już się mam ładować w matryce ( i szumy) 12 mp to wybieram e-30 i tyle. Teraz myslę odnajdziesz sens mimo wczesnej pory.

no, ale e-30 szumi mniej od e-510... :roll:

czmielek
24.02.09, 09:26
Takie wiadomości z rana lubię najbardziej. Ekranik odchylany w końcu będzie :)

diabolique
24.02.09, 09:34
Jak widać aparat na start przyjęty entuzjastycznie, większość piszących wyraża bardzo pochlebne opinie na podstawie zdjęć aparatu i specyfikacji.

Zawsze tak było. A potem pikowanie w dół. A potem znów entuzjazm po pierwszych samplach... itd.

lessie
24.02.09, 09:35
no i nie wysłuchali moich modlitw...ale sporo ludzisk będzie miało radochę.
Dla mnie mógłby teoretycznie być suportem E-3 ale....chyba nie będzie.

grizz
24.02.09, 09:35
Zawsze tak było. A potem pikowanie w dół. A potem znów entuzjazm po pierwszych samplach... itd.

ee tam... w przypadku e-30 pikowania nie było... wahanie tak, ale na pewno nie pikowanie

sam13
24.02.09, 09:40
właśnei się zastanawiam nad zmianą puszki bo nei ukrywam że lepszy AF i nieco mniej szumów na wyższym ISO by mi się przydało a tu kolejny sprzęt żeby mieć większy dylemat :) Tak czy inaczej fajnei że jest wybór bo można w czymś przebierać :)

sando
24.02.09, 09:41
Maleństwo przesympatyczne, mega fajne i w ogóle. Bardzo sensowne zmiany. Ale chciałbym aby dali też następcę modeli E-520/E-510. Mam nadzieję, że się mylicie że nie będzie nic pomiędzy E-620 i E-30.

Karol
24.02.09, 09:42
Zawsze tak było. A potem pikowanie w dół. A potem znów entuzjazm po pierwszych samplach... itd.
No nie - jak wspomniałem E-330 i E-400 - reakcje na te puszki zaraz po premierze, nawet na tym Forum, były mieszane, aparaty wzbudzały kontrowersje, dopiero potem część ludzi się bardzo przekonała do E-330...
W E-620 nie ma rewolucyjnego wzornictwa czy jakiś super nowych rozwiązań, patentów. To upchnięcie do jednego zgrabnego aparatu cech znanych już skądinąd i taka formuła może się bardzo przyjąć. Mały, niedrogi aparat oferujący w zasadzie wszystko czego tylko można oczekiwać po aparacie z tej półki.

asfoto_p
24.02.09, 09:51
Bardzo miła wiadomość z rana:)
Oby E 620 stał się takim hitem jak E 510.... ma do tego predyspozycje.
Teraz tylko na jakieś szkła czekać....;)
pzdr

dzemski
24.02.09, 09:51
będzie szumiał strasznie jak wszystkie olki, bo wszystkie olki to szumiacze...... i złodzieje, bo każdy szumiacz to złodziej ;P

Magnesus
24.02.09, 09:52
E-520 teraz trochę bez sensu kupować, jak jest E-620, chociaż przy dzisiejszym kryzysie cena będzie pewnie początkowo nieciekawa. Ciekawe czy obie linie 4xx i 5xx zarzucą na rzecz 6xx, czy też po prostu będzie większy wybór. Podobają mi się ruchy Olympusa ostatnio, jak będę kiedyś chciał zmienić body, to nie będzie problemu, co najwyżej za duży wybór będę miał. ;)

voovoo2
24.02.09, 09:57
Piękna maszynka.....no ale te szumy o których wspominał Dzemski,z przepałami takze sobie chyba nie poradzili ;-)

dzemski
24.02.09, 09:57
Wreszcie odchylany ekran może bo bajer ale przydatny a nie wiecie ile będzie kosztować. Przy okazji proszę mi wytłumaczyć czytałem gdzieś na internecie ze panasonic i Olympus połączyli siły w projektowaniu, kompaktu tzw lustra bez lustra. Nie rozumiem tu tego czyli co z oferty Olympusa znikną wszystkie lustra począwszy od e 420 po przez e e 30 kończąc na e 3, i jak już truje to proszę mi wysłać link na forum tu o standardzie 4/3 bo szukam i nic. A wie ktoś jeszcze bo chodzą plotki ze panasonic robi dla Olympusa matryce to jest prawda.

wszystko jest na forum, a na stronie głównej aż gryzie w oczy temat o systemie micro 4/3

Kaz de Wro
24.02.09, 09:57
Marketindowo lekki fals.
- kiler z obiektywem ED 14-42! Tak się nie robi , mogli już wstawić klasykę 14-54
- logika numeracji systemowej poszła do kosza. Nie każdy skojarzy, że nie jest to odległy następca E-30, a tylko "wypadkowa" szeregu E-400 i E-500 , takie dwa w jednym;-) Ciekawym następcy E-30 w takiej sytuacji, o następcy E-3 już nie mówię. Ciasno się robi w tym układzie i następcą E-3 musi już być sprzęt o klasę wyżej niż dotychczas ...!?

dzemski
24.02.09, 09:59
tu podaje cenę tego Olka na terenie U.S.A to cytat ze fotopolis "Na razie nie znamy cen powyższych zestawów - w USA sam korpus ma kosztować około 700 dolarów. Wiadomo natomiast, że mają trafić do sklepów dopiero pod koniec kwietnia tego roku.""

w tym watku już się cena przewinęła 2 razy ;P czytaj dokładniej ;)

lessie
24.02.09, 09:59
Ciasno się robi w tym układzie i następcą E-3 musi już być sprzęt o klasę wyżej niż dotychczas ...!?


będzie...E-3 z 20 milionami piksli :)

Darekw1967
24.02.09, 09:59
WOW!


Ktoś chce kupić ode mnie E-410?

Witam

Ja swojej E-410-tki nie sprzedaje... ;)

Ciekawe jaka cena bedzie tej nowosci ?

Pozdrawiam

dzemski
24.02.09, 10:01
Ciekawe jaka cena bedzie tej nowosci ?


następny ;P

a że tak powiem, nie wiecie jaka cena będzie, bo ja też nagle oślepłem ;)

Karol
24.02.09, 10:04
Ciekawe czy będzie auto iso z wyświetleniem informacji o czułości w wizjerze? Jak specyfikacja na Fotopolis jest poprawna to zmiana czułości ma się odbywać krokach co 1/3 lub 1 EV. Idealny amatorski aparacik?

qazy
24.02.09, 10:04
A ja sobie myślę że ten aparat to dobry kierunek rozwoju ale jeszcze za mało żeby zmieniać np. rocznego 510. Zwłaszcza dla amatora który ciągle nie wykorzystuje w pełni tego co ma. Trochę tak np. dla mnie.
Potrzebuję większej rewolucji i pewnie poczekam rok/dwa na kolejne modele z tej półki gdy nowinki technologiczne sprawią ze będzie to miało większy sens.
Za to dla kogoś kto ma starszą lustrzankę albo to ma być pierwsza jest to super wybór jak swego czasu 510.
I nie przejmowałbym sie czy szumi trochę bardziej czy mniej niż konkurencja w tej klasie bo w codziennym użytkowaniu to nie jest tak istotne. Bardziej do mnie przemawiają poprawki typu lepszy autofokus, odchylany ekran itd. to co ułatwia robienie zdjęć. To jest super.

domadm
24.02.09, 10:07
Nie cierpię takich wiadomości z samego rana, bo zamiast wziąć się do roboty czytam jakieś ochy i achy na temat kolejnej puchy.

Ale tak po prawdzie - cieszę się że wypuszczają coś takiego - dla amatorszczaków jak ja to świetna propozycja :)

Ktoś wspominał o ethernecie: czy toto ma mieć normalne gniazdko RJ45 ? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć. Pewnie znowu jakaś niestandardowa olkowa przejściówka będzie. Czy jakikolwiek inny aparat e-systemu ma etherneta?
A może wifi?

Krzysiek.T
24.02.09, 10:08
Ja tak trochę OT, jestem ciekaw czy ten grip bedzie pasował do mojego E400?

Magnesus
24.02.09, 10:11
Hm... Używa baterii z e-4xx, to chyba największa wada.

Prysiu
24.02.09, 10:15
wyprofilowany uchwyt oraz zmieniona względem E-4XX pozycja mocowania paska, na co niektórzy tam narzekali. W dodatku ten grip...

wyprofilowany uchwyt to nie "normalny" uchwyt, a grip to dodatkowy koszt i ciężar...


czyli **** z Ciebie nie sprzedawca ;)

takie komentarze to może na priv...


Ludzie się musieli przekonać do tych konstrukcji. A teraz w zasadzie miłość od pierwszego wejrzenia...

A potem kubeł zimnej wody po wzięciu do ręki ;)

Jack
24.02.09, 10:16
Może ja coś dorzucę. Z takich pobieżnych odpowiedzi, grip HLD-5 nie pasuje do wcześniejszych modeli serii 4xx. Aparat posiada uniwersalne złącze USB/Wideo, więc pracuje z wężykiem RM-UC1. Chyba jeszcze nikt tego nie pisał - AF można justować +/- 20 kroków silnika dla wide i tele oddzielnie, do 20 obiektywów (jak w E-30).
Skąd Wam przyszedł do głowy ten ethernet :?::?::?:
Pozdrawiam
Jack

Krzysiek.T
24.02.09, 10:22
Może ja coś dorzucę. Z takich pobieżnych odpowiedzi, grip HLD-5 nie pasuje do wcześniejszych modeli serii 4xx. Jack
:-( No to się nacieszyłem.

Wieprz
24.02.09, 10:24
ładna szumowinka. I tylko baterii żal.

Karol
24.02.09, 10:35
wyprofilowany uchwyt to nie "normalny" uchwyt, a grip to dodatkowy koszt i ciężar...

Oj czepiasz się. Wcześniej pisałeś:

ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.
Wskazałem różnice, że jednak uchwyt jest inny a Ty znów, że to nie jest "normalny" uchwyt - tak nie można dyskutować, tym bardziej, że ani ja ani zdaje się Ty nie miałeś go w rękach... Grip to wielka zaleta - kto chce puszkę mniejszą i tańszą to ma taką a kto inną - dokupuje grip a Ty piszesz o tym jakby fakt opcjonalnego gripa był wadą...

Jacku - mógłbyś się odnieśc do tego, please:

Ciekawe czy będzie auto iso z wyświetleniem informacji o czułości w wizjerze? Jak specyfikacja na Fotopolis jest poprawna to zmiana czułości ma się odbywać krokach co 1/3 lub 1 EV?

sikor
24.02.09, 10:39
...Chyba jeszcze nikt tego nie pisał - AF można justować +/- 20 kroków silnika dla wide i tele oddzielnie, do 20 obiektywów (jak w E-30)...
Jack

I to jest dla mnie jedna z ważniejszych informacji :). Czy takie justowanie można zaimplementować w starszych modelach?

S4INT
24.02.09, 10:46
Czyli E620 pewnie zastapi i E4XX i E5XX, a za malucha będzie robił teraz jakieś hipotetyczny m4/3? Całkiem sensowne rozwiązanie... fajny ten aparat.

Te pola AF trochę niefortunnie rozłożone imo, mogłyby być bardziej porozrzucane po kadrze...

A grip dodatkowy to świetna sprawa, niesamowicie poprawia komfort użytkowania, nie wiem jak można narzekać na to...

Mikrokorekty AF to też dobra rzecz - będzie można bez strachu bawić się w Sigmy, duży + za to.

enem
24.02.09, 10:47
No to czad ! Doskonale ! Ale niech ktos teraz powie, dla kogo bedzie e-30 ? Tym bardziej ze cena bedzie zapewne o niebo lepsza juz na starcie za e-620-ke?:esystem:

ziemia01
24.02.09, 10:48
Co za zaskoczenie z rana:) jak ostatnio ktoś pisał w domysłach o PMA, że będzie pucha pomiędzy E-30 a E-520 to nie chciało mi się wierzyć - a tu faktycznie.
Ktoś wcześniej pisał czy jest spawarka - a widzisz gdzieś lampę wspomagającą AF bo ja nie. Także chyba jest spawarka.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

No to czad ! Doskonale ! Ale niech ktos teraz powie, dla kogo bedzie e-30 ?
dla mnie :)

qbic
24.02.09, 10:52
ciekawe jak będzie z wizjerem, (juz widze...)

• Field of view approx. 95%
• Magnification 0.96x with a 50mm lens and -1 dioptre

Daniello
24.02.09, 10:54
Ojej, ale wiadomości ... miodzio :)

A już myślałem, że nie będę miał ochoty zmieniać E-500 :P

GoOrange
24.02.09, 10:55
Świetna sprawa z tym E-620, widać że Olek myśli w dobrym kierunku. Wczoraj przeglądałem test 9-18 na dpreview i sample tego szkła z E-30, powiem szczerze - smacznie to wszystko wygląda.

Koriolan
24.02.09, 10:58
Ten aparat - na moje oko- będzie killerem również dla E-30.
Praktycznie różni je tylko mniej punktów AF i inny wizjer oraz wyświetlacz na górnym panelu.
To dużo i mało zarazem.
Mniejsze wymiary to np dla mnie zaleta.

Widać jakim ułatwieniem dla marketingu C, N czy S jest posiadanie matryc o dwóch fizycznych rozmiarach - kłopot z wyraźnym pozycjonowaniem poszczególnych linii jest dość ewidentny.
Ponieważ ma to być chyba "entry level"- będzie sporo tańszy od E30.

Tak czy inaczej- ci którzy przymierzają się do E30 mogą się mocno zastanowić : kupić czy czekać.

Morley
24.02.09, 11:03
No wybuch entuzjazmu na forum niezwykły... I powiem ładne cacko z tej "szóstki"... No może nie tak ładne jak micro 4/3 ;) Olek/Panas, ale ładne :D

Ale czy mnie się wydaje, czy ta matryca e-30/e-620 to Panasoniczna jest? Znaczy z G1?

GoOrange
24.02.09, 11:03
Rozwijając Twoją myśl. Olek powinien mieć równolegle dwie matryce, jak się nie da w różnych rozmiarach to niech będą miały różną ilość pikseli. Aczkolwiek dla mniej zasobnych klientów obecna opcja jest lepsza.

Karol
24.02.09, 11:03
Ten aparat - na moje oko- będzie killerem również dla E-30.
Praktycznie różni je tylko mniej punktów AF i inny wizjer oraz wyświetlacz na górnym panelu.
To dużo i mało zarazem.

Zapomniałeś jeszcze o dwóch kółkach - dość poważna zaleta E-30. Znając marketing Olka do E-30 będzie przekonywać jakaś promocja, gratis, obiektyw w komplecie i zajdą się chętni żeby jednak dołożyć mieć aparat z wyższej półki i jeszcze to coś... Tak jak teraz w przypadku E-3...
Edit: Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 62!

Mirek54
24.02.09, 11:08
A na jesien E40.Korpusy juz odlewaja z magnezu

HrabiaMiod
24.02.09, 11:09
Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 63! Wygrałem.

Ciekawie, ciekawie. Wygląda, że może być killerem. Łączy bowiem zalety i eliminuje wady z modeli 'do e3' - a więc jest is i liveview, jest uchylny ekran, jest wiekszy wizjer, jest wygodniejszy uchwyt, jest opcjonalny grip(!), beda mniejsze szumy. No miód, cud i orzeszki - taki idealny aparat na spacer, wycieczke - mały, ale nieokrojony z funkcji. Oj, ciekawie Oly pogrywa - najpierw e30, który zrobił na mnie dobre wrażenie, teraz ten e620. Ciekawie, ciekawie...

pozdrawiam

sisman
24.02.09, 11:21
no to wypada poczekać na uszczelnioną 720stkę

zibi1303
24.02.09, 11:23
Ależ ten system umiera, umiera.... i nie chce zejść... :)
Najprawdopodobniej na jesieni wypuszczą następcę E3 i wreszcie Lessie odetchnie z ulgą, choć pewnie się zestresuje nową matryca 14.5 mpx :P


PS
Już wyjaśniam.. ta matryca to z sufitu :) hłehłe (ale tak zrobił pentax więc kto wie...)

domadm
24.02.09, 11:25
no to wypada poczekać na uszczelnioną 720stkę

Niezaspokojony...

qbic
24.02.09, 11:26
no to wypada poczekać na uszczelnioną 720stkę

Nie tylko kształt korpusu i numerek decyduje o cenie.

dinx6
24.02.09, 11:27
A ja dla równowagi trochę postękam. Kolejne body kilka miesięcy po premierze E30 (szkła k... nowe dawać! zapełniać te dziury!), w sumie to entry level ale trochę już zaczynam gubić wątek whoiswho. A technologicznego przełomu nadal nie widać. Co prawda to flagowce mają kreować nowe trendy, ale coś mi podpowiada że następca E3 będzie miał matrycę E30 plus wszystkie, zebrane do kupy wodotryski, plus nowe bajery typu "uszczelnienia uszczelnień" czy "wyświetlacz o lepszej rozdzielczości". Obym się mylił, w przeciwnym wypadku matryce z entry level Canona czy Nikona będą miały lepsze osiągi niż Olkowe pro.

A teraz na mnie nakrzyczcie.

sisman
24.02.09, 11:28
Nie tylko kształt korpusu i numerek decyduje o cenie.
jasne, może być 570, byle parasola nie nosić

Koriolan
24.02.09, 11:32
A ja dla równowagi trochę postękam. Kolejne body kilka miesięcy po premierze E30 (szkła k... nowe dawać! zapełniać te dziury!),

Hm.. dla mnie dziury w szklarni Olka są jakies takie .. mało uciążliwe? Niedostrzegalne?? Z 14-54 i 50-200.. pomijalne?


Obym się mylił, w przeciwnym wypadku matryce z entry level Canona czy Nikona będą miały lepsze osiągi niż Olkowe pro.

Moze zawodzi mnie pamięć, ale czy przypadkiem taki 50D nie okazał się regresem w stosunku do 40D w konkurencji "jakość obrazu"?

suchar
24.02.09, 11:33
Czy moglibyście mi powiedzieć, jakie są różnice pomiędzy E-620 a E-30? Tak, nie chce mi się szukać ;)

qbic
24.02.09, 11:34
ale coś mi podpowiada że następca E3 będzie miał matrycę E30 plus wszystkie, zebrane do kupy wodotryski

To wtedy nikt o zdrowym umyśle nie kupi tego sprzętu (no może kolekcjonerzy), wiec podejrzewam ze nie masz racji.

dinx6
24.02.09, 11:39
Hm.. dla mnie dziury w szklarni Olka są jakies takie .. mało uciążliwe? Niedostrzegalne?? Z 14-54 i 50-200.. pomijalne?

Oczywiście, że pomijalne. W sumie na co nam nowe szkła. Za to kolejne cztery body by się przydały jak nic.


Moze zawodzi mnie pamięć, ale czy przypadkiem taki 50D nie okazał się regresem w stosunku do 40D w konkurencji "jakość obrazu"?

Zdania są podzielone. A nawet jeśli, to czemu od razu czerpać ze złych wzorców?

Magnesus
24.02.09, 11:40
Czy moglibyście mi powiedzieć, jakie są różnice pomiędzy E-620 a E-30? Tak, nie chce mi się szukać ;)

Zerknij na pierwszą stronę wątku.

paakayttaja
24.02.09, 11:43
Czyli warto było poczekać :-)

Koriolan
24.02.09, 11:45
Oczywiście, że pomijalne. W sumie na co nam nowe szkła. Za to kolejne cztery body by się przydały jak nic.


Napisałem "dla mnie"

Wiem, że wielu oluklubowiczów łaknie stałek jak kania dźdżu.

Karol
24.02.09, 11:54
U Japończyków można już pooglądać symulację działania art filtrów:
http://asia.olympus-imaging.com/products/dslr/special/artfilter/
Będzie też fajny pokrowiec:
http://www.olympus-global.com/en/news/2009a/nr090224e620e.cfm

dinx6
24.02.09, 11:55
Hm.. dla mnie dziury w szklarni Olka są jakies takie .. mało uciążliwe? Niedostrzegalne?? Z 14-54 i 50-200.. pomijalne?



Moze zawodzi mnie pamięć, ale czy przypadkiem taki 50D nie okazał się regresem w stosunku do 40D w konkurencji "jakość obrazu"?


Napisałem "dla mnie"

Wiem, że wielu oluklubowiczów łaknie stałek jak kania dźdżu.

W gruncie rzeczy nie chodzi o to, by oczekiwać po Olku niewiadomoczego. Byłoby jednak miło, gdyby Skośni spełnili jedną z fundamentalnych obietnic na których posadzili 4/3 a nie tylko klepali kolejne puszki *

* (W duchu jednak cieszę się, że coś się dzieje. Zawsze to lepszy njus niż brak jakichkolwiek njusów)

Koriolan
24.02.09, 11:55
U Japończyków można już pooglądać symulację działania art filtrów:
http://asia.olympus-imaging.com/products/dslr/special/artfilter/

zdaje się że są te same które są w E30??

heyahero
24.02.09, 11:55
wyprofilowany uchwyt to nie "normalny" uchwyt, a grip to dodatkowy koszt i ciężar...

Taaa... Zastanawiam się, co by mądrego można by tu napisać, gdyby uchwyt pionowy był na stałe zamocowano. HLD-4 przy E-3 sprawdza się nader dobrze. Ogólnie to chyba lepiej mieć możliwość decydowania, czy się chce podpiąć dedykowanego gripa, czy nie?


A potem kubeł zimnej wody po wzięciu do ręki ;)

To nie bierz - nic ci na głowę nie spadnie ;)


ładna szumowinka. I tylko baterii żal.

Bateria litowo jonowa BLS-1 - to chyba tak jak w E-410? Nie ma co narzekać. Kupowałbyś co jakiś czas hybrydę od Fuji, to byś dopiero narzekał.

Pozdrawiam

qbic
24.02.09, 12:01
Mogliby się nie wygłupiać z tymi filtrami.

Koriolan
24.02.09, 12:05
Mogliby się nie wygłupiać z tymi filtrami.

Marudzisz.
Ile już razy magicy z Olympusa słyszeli, że czyszczałka niepotrzebna, LV niepotrzebne w lustrzance, stabilizacja w korpusie jest do bani, o paru innych nie wspominając. Noo ale jak wprowadzą to (czyli zmałpują) C czy N- to już ficzer pełną gębą i w ogóle.

suchar
24.02.09, 12:05
Zerknij na pierwszą stronę wątku.

Dzięki, przeoczyłem ten post. Nie różnią się, w szczególności z marketingowego punktu widzenia, prawie niczym. Już bardziej różne od siebie były E-420 i E-520 na moje oko, ale ja mało w temacie jestem ;)
Pzdr

salvadhor
24.02.09, 12:14
Marudzisz.
Ile już razy magicy z Olympusa słyszeli, że czyszczałka niepotrzebna, LV niepotrzebne w lustrzance, stabilizacja w korpusie jest do bani, o paru innych nie wspominając. Noo ale jak wprowadzą to (czyli zmałpują) C czy N- to już ficzer pełną gębą i w ogóle.

W ten konstrukcji te filtry mogą być - w końcu to taki 'entry level'. Ale w E-30 i brońcie Bogowie, w następcy E-3 - to trochę nie przystoi 'fachowcom' proponować takie uproszczenia.

Generalnie, z wygląda i możliwości puszka zapowiada się świetnie. Już oczy wyobraźni malują mnie na górskim szlaku, w pełnym słońcu, z E-620 i dopiętym malutkim 9-18 :)

To co budzie odwieczne wątpliwości to szumy i DR - jeżeli to matryca i rozwiązania z E-30, można oczekiwać podobnych osiągów. A te są najzupełniej w porządku. Wizjer? Cóż, też cudów się nie spodziewam, bo w końcu to pozycja poniżej E-3 i E-30. Byle by był nieco większy od tego z E-4xx i E-5xx.

black_bird
24.02.09, 12:15
jeszcze kilka ciekawych zdjec na http://www.optyczne.pl/1615-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_E-620.html

Ma tez dostrajanie jak e 30 - Podobnie jak w E-30 mamy możliwość dostrajania AF (w przypadku wystąpienia front lub back focus-a) w zakresie +/- 20 kroków, osobno dla 20 obiektywów.

salvadhor
24.02.09, 12:17
Dzięki, przeoczyłem ten post. Nie różnią się, w szczególności z marketingowego punktu widzenia, prawie niczym. Już bardziej różne od siebie były E-420 i E-520 na moje oko, ale ja mało w temacie jestem ;)
Pzdr

Ee? Inna buda, inny układ i ilość punktów AF, inny wizjer, inny grip (dopinany), górne lcd i pewnie jeszcze parę innych niuansów. E-4xx i E-5xx różniły się tylko budową i stabilizacją, tutaj różnic jest o wiele więcej i bardziej rysujących charakter puszki.

rocco
24.02.09, 12:19
Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.

Eee tam, za to jest możliwość podpięcia gripa.
Prawda, że ładny? :)

http://img21.imageshack.us/img21/3838/grip.jpg (http://imageshack.us)

Jeszcze tu napisali: http://www.swiatobrazu.pl/nowa_lustrzanka_systemu_cztery_trzecie_olympus_e62 0.html

Koriolan
24.02.09, 12:20
W ten konstrukcji te filtry mogą być - w końcu to taki 'entry level'. Ale w E-30 i brońcie Bogowie, w następcy E-3 - to trochę nie przystoi 'fachowcom' proponować takie uproszczenia.

Jednym z powodów dla których wybrałem E30 a nie E3 są programy tematyczne- w E3 zdaje się ich nie ma.
A ja używam.. to chyba nie wstyd :)

diabolique
24.02.09, 12:37
Słodkości :D Killer będzie!

Konkurencja wypuści coś z opcją kręcenia filmów i będzie po kilerze...
Przecież kręcenie filmików na imprezkach to podstawa!
Dlaczego amatorska lustrzanka AD 2009 tego nie ma? To chyba powinien być dość naturalny krok po LV.

qbic
24.02.09, 12:40
Marudzisz.
Ile już razy magicy z Olympusa słyszeli, że czyszczałka niepotrzebna, LV niepotrzebne w lustrzance, stabilizacja w korpusie jest do bani, o paru innych nie wspominając. Noo ale jak wprowadzą to (czyli zmałpują) C czy N- to już ficzer pełną gębą i w ogóle.

Dla mnie nadal LV to buzer, czasami może przydatny, czyszczalka jest potrzebna (i w 4/3 działa ona najlepiej) natomiast "filtry cyfrowe" możesz zaaplikować sobie na PC w dowolnym momencie. Jest wiele ciekawszych rozwiązań o wiele bardziej potrzebnych niż softwareowy szajs (chociażby nieszczęsny AEB z krokiem 2EV, wczytywanie własnych profili ICC, bracketing bez klapania lustrem, wymieniać mogę bardzo długo...)

suchar
24.02.09, 12:41
Ee? Inna buda, inny układ i ilość punktów AF, inny wizjer, inny grip (dopinany), górne lcd i pewnie jeszcze parę innych niuansów. E-4xx i E-5xx różniły się tylko budową i stabilizacją, tutaj różnic jest o wiele więcej i bardziej rysujących charakter puszki.

Budowa (grip i jego brak) i stabilizacja to moim zdaniem dużo bardziej znaczące różnice, niż małe różnice w tym, co i tak oba aparaty mają. Trochę inny wizjer, inna, ale zbliżona liczba punktów AF. Górny LCD i dwie rolki to największe różnice w moim odczuciu. Nie jest to jednak wiele, jak na dwie różne półki.
Pzdr

diabolique
24.02.09, 12:41
natomiast "filtry cyfrowe" możesz zaaplikować sobie na PC w dowolnym momencie.

Właśnie, nie lepiej było je zaimplementować do Olympus Master?

suchar
24.02.09, 12:42
Konkurencja wypuści coś z opcją kręcenia filmów i będzie po kilerze...
Przecież kręcenie filmików na imprezkach to podstawa!
Dlaczego amatorska lustrzanka AD 2009 tego nie ma? To chyba powinien być dość naturalny krok po LV.

Ja tam cały czas czekam na opcje z twardym dyskiem i możliwością odtwarzania filmów. Wtedy wrócę do cyfry ;)

herbie_mp
24.02.09, 12:43
Aparacik fajny, nie powiem... Ale ja chyba poczekam i następny korpusik to kupię z zakresu E-3/E-x... Moje E-510 mi póki co wystarcza :grin:

epicure
24.02.09, 12:57
...Oto jest, najmniejsza i najlżejsza na świecie kreatywna cyfrowa lustrzanka z wbudowaną stabilizacją obrazu!

Ee, pitolą. Pentax K-m jest mniejszy, chociaż pewnie cięższy ze względu na zasilanie. No chyba, że K-m nie jest kreatywną lustrzanką :) Wygląda mi na to, że możemy się już pożegnać z serią E-4xx. Do tej pory to dla niej zarezerwowany był termin "najmniejsza", a teraz Olek używa go dla modelu skądinąd większego. To znaczy, że E-4xx znika. No chyba, że zrobią podział: najmniejsza kreatywna / najmniejsza niekreatywna; najmniejsza ze stabilizacją / najmniejsza bez stabilizacji; najmniejsza z tych większych / najmniejsza z tych mniejszych... itp. ;)


Ale niech ktos teraz powie, dla kogo bedzie e-30 ?

Dla mnie. Mam dość wizjera z efektem światełka w tunelu. Mam dość punktów AF ułożonych tak daleko od mocnych punktów kadru, że dalej już być nie może. Mam dość świecenia wyświetlaczem po gałach, kiedy chcę zmienić parametry. Mam dość grzebania głęboko w menu, żeby dostać się do braketingu ekspozycji. Mam dość gimnastykowania się z jednym kółkiem, kiedy fotografuję w trybie M. Mam dość marnowania przycisku funkcyjnego na podgląd głębi ostrości. Poza tym kusi mnie ta poziomica w E-30 :)

Chociaż zgadzam się, że E-620 jest tak napakowany funkcjami, że aż pęka od nich w szwach. Mimo to nadal nie ma kilku potrzebnych rzeczy. A w momencie, kiedy wejdzie on do sprzedaży i będzie kosztował (jak zwykle) o wiele za dużo, cena E-30 jeszcze trochę spadnie i może ten zacznie już kosztować w sam raz.

kojot3.0
24.02.09, 13:00
Jak tu cokolwiek powiedzieć jak si e nie macało. Jednak że ze specyfikacji wynikaja same dobre wrażenia. Pewnie w kwietniu na foto-video będzie można pomacać.

diabolique
24.02.09, 13:01
Ee, pitolą. Pentax K-m jest mniejszy, chociaż pewnie cięższy ze względu na zasilanie. No chyba, że K-m nie jest kreatywną lustrzanką :) Wygląda mi na to, że możemy się już pożegnać z serią E-4xx. Do tej pory to dla niej zarezerwowany był termin "najmniejsza", a teraz Olek używa go dla modelu skądinąd większego.

Kwestia "ze stabilizacją" pełni tu rolę kluczową :wink:

pointer0
24.02.09, 13:01
Podoba mi się to, że sie system rozwija - podoba mi się także to co można przeczytac w specyfikacji E620. Ekstra, tylko....
zadam po raz kolejny pytanie (które nurtuje wielu użytkowników oraz tych, którzy się nad Olympusem zastanawiają)

Kiedy 300mm f/4 ???


Dziękuję za uwagę.

Koriolan
24.02.09, 13:02
Ee, pitolą. P Wygląda mi na to, że możemy się już pożegnać z serią E-4xx. Do tej pory to dla niej zarezerwowany był termin "najmniejsza", a teraz Olek używa go dla modelu skądinąd większego. To znaczy, że E-4xx znika.
Robi miejsce dla m4/3 . Przecież nawet na naszym forum wielu to przepowiadało. Lustro przestaje być kryterium, staje się nim wymienna optyka. I słusznie.




Chociaż zgadzam się, że E-620 jest tak napakowany funkcjami, że aż pęka od nich w szwach. Mimo to nadal nie ma kilku potrzebnych rzeczy. A w momencie, kiedy wejdzie on do sprzedaży i będzie kosztował (jak zwykle) o wiele za dużo, cena E-30 jeszcze trochę spadnie i może ten zacznie już kosztować w sam raz.

Masz ZChN chłopie. To jest entry level. A jak na taką lustrzankę naprawdę ma wszystko czego potrzeba.
Choć poziomica w E30 jest SUPER!!

salvadhor
24.02.09, 13:09
No ale K-m też ma stabilizację, a jest mniejszy.



Ale nie ma LV i pewnie paru innych rzeczy. Choć jeśli targować się o najmniejszą obudowę, to pewnie niezauważalnie wygrywa. A tu można mówić o najmniejszej obudowie z największą funkcjonalnością.

zslawek
24.02.09, 13:20
Ktoś wcześniej pisał czy jest spawarka - a widzisz gdzieś lampę wspomagającą AF bo ja nie. Także chyba jest spawarka.


Wydaje mi się, że na tym zdjęciu ją wyraźnie widać. Chyba że się mylę?

RadioErewan
24.02.09, 13:23
Chyba się mylisz.

kateb
24.02.09, 13:23
Wydaje mi się, że na tym zdjęciu ją wyraźnie widać. Chyba że się mylę?
a to nie sensor BB?

epicure
24.02.09, 13:27
Ten grip do E-620 to jakaś nowa konstrukcja dedykowana specjalnie dla tej puszki, czy to standardowy grip dla E-3/E-30?

Smerf Maruda
24.02.09, 13:28
a to nie sensor BB?

Sensor BF chyba ;-)

kojot3.0
24.02.09, 13:30
Raczej nowa konstrukcja. Przy tych rozmiarach grip od e-3 by fajnie wystawał :)

dzemski
24.02.09, 13:34
Ten grip do E-620 to jakaś nowa konstrukcja dedykowana specjalnie dla tej puszki, czy to standardowy grip dla E-3/E-30?

przecież te aparaty mają zupełnie inne akumulatory

GoOrange
24.02.09, 13:41
Wydaje mi się, że na tym zdjęciu ją wyraźnie widać. Chyba że się mylę?

:grin:


Chyba się mylisz.

:grin::grin::grin:

salvadhor
24.02.09, 13:51
Nie przesadzajcie z tym marketingiem - ja widziałem reklamy Olympusa na tvn24 - specjalnie biegłem przed tv, żeby je oglądać :D

A spotkania, prezentacje, itp - no a co się odbywa na tym forum?

epicure
24.02.09, 14:09
Muszę przyznać, że ten E-620 ładnie wygląda od frontu.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/02/e62014421t-1.jpg
źródło (http://www.wrotniak.net/photo/43/_img/oly/e620/e620-1442(1).t.jpg)

Moim zdaniem to najładniejsza puszka w systemie.

wgerwat
24.02.09, 14:11
A ja stawiam moje graty, ze bedzie jeszcze jedna premiera nastepcy serii 5xx :-), bo dla mnie e620 to oczywisty nastepca serii 4xx (patrz: bateria, rozmiar gripu).
pozdr.

RadioErewan
24.02.09, 14:12
A ja stawiam moje graty, ze bedzie jeszcze jedna premiera nastepcy serii 5xx :-), bo dla mnie e620 to oczywisty nastepca serii 4xx (patrz: bateria, rozmiar gripu).
pozdr.

No to w takim razie premiera następcy serii 5 była w styczniu.

Pozdrawiam

S4INT
24.02.09, 14:13
A ja stawiam moje graty, ze bedzie jeszcze jedna premiera nastepcy serii 5xx :-), bo dla mnie e620 to oczywisty nastepca serii 4xx (patrz: bateria, rozmiar gripu).
pozdr.

Nie będzie.

epicure
24.02.09, 14:13
A ja stawiam moje graty, ze bedzie jeszcze jedna premiera nastepcy serii 5xx :-), bo dla mnie e620 to oczywisty nastepca serii 4xx (patrz: bateria, rozmiar gripu).

I czym się będą różnić? Tylko gripem? To za mało, żeby wprowadzać nowy model. Za duże koszty.

S4INT
24.02.09, 14:13
No to w takim razie premiera następcy serii 5 była w styczniu.

Pozdrawiam

Dokładnie.

Magnesus
24.02.09, 14:20
Co do wątku - jej jacy optymistyczni jesteście :D

Najpierw jest entuzjazm, potem się zacznie narzekanie.
Ja też stawiam, że seria 5xx będzie miała kontynuację, e-30 jest dla wielu za duży, e-620 będzie za mały, musi być coś pomiędzy. Świetnie by było gdyby obracany ekran, większy wizjer i poprawione AF stały się standardem w nowych puszkach.

ziemia01
24.02.09, 14:24
Wydaje mi się, że na tym zdjęciu ją wyraźnie widać. Chyba że się mylę?
Dla mnie wyraźnie widać czujnik balansu bieli.
Może Pentaks K-m nie jest najlżejszą lustrzanką ze stabilizacją.
E-620 130.0 x 94.0 x 60.0 mm 475g (bez akumulatora)
ok. 535g (z akumulatorem)
K-m 122 x 91.5 x 67.5mm 525g (bez baterii)
590g (z bateriami i kartą pamięci)

Koriolan
24.02.09, 14:33
Najpierw jest entuzjazm, potem się zacznie narzekanie.
Ja też stawiam, że seria 5xx będzie miała kontynuację, e-30 jest dla wielu za duży, e-620 będzie za mały, musi być coś pomiędzy. Świetnie by było gdyby obracany ekran, większy wizjer i poprawione AF stały się standardem w nowych puszkach.

Ok zaprojektuj wirtualnie aparat E-5xx - wymień zestaw cech. Czego go pozbawisz względem e620 ??

RadioErewan
24.02.09, 14:33
E-620 130.0 x 94.0 x 60.0 mm
K-m 122 x 91.5 x 67.5mm
W mm3 to Olek jest mniejszy o 20 tysięcy (siakieś 3%).

Pozdrawiam

Dar-i-jush
24.02.09, 14:37
Chciałbym zwrócić uwagę, że model E-620 jest większy od E-420 i niewiele różni się gabarytem od E-520. Może śmiało zastąpić obie serie. Jedynie uchwytu i baterii z serii E-5xx szkoda. Nie przychodzi mi do głowy czym mógłby się różnić korpus m-dzy E-30 a E-620. No i E-620 jak na entry level, chyba jednak ceną odstraszy.
Jeszcze może za entry level będą robić E-520 i E-420 dopóki się nie wyprzedadzą, ceny polecą w dół i ostatecznie zostanie seria E-6xx, E-xx i E-x. A bardzo małe korpusy będą w m4/3. To ma sens wg mnie.

grizz
24.02.09, 14:58
Dyskusja o reklamach, prezentacjach itd --> https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?p=287072#post287072

RadioErewan
24.02.09, 15:04
Tak właśnie powinien wyglądać maluch Olympusa. 620 ma wszystko o czym marzy amator, od vertical gripa po odchylany wyświetlacz. Rozczarowało mnie niekręcenie filmów (tu pewnie niestety uderzy konkurencja w tym roku).
W przyszłości mógłby być większy OVF.
Teraz jest to naprawdę wszystkomający aparacik wycieczkowy.

Pozdrawiam

diabolique
24.02.09, 15:06
Dokręcić do tego Leicę 14-150 i jest mniut i ożeszki :grin:

qazy
24.02.09, 15:11
Dla mnie nadal LV to buzer, czasami może przydatny, czyszczalka jest potrzebna (i w 4/3 działa ona najlepiej) natomiast "filtry cyfrowe" możesz zaaplikować sobie na PC w dowolnym momencie. Jest wiele ciekawszych rozwiązań o wiele bardziej potrzebnych niż softwareowy szajs (chociażby nieszczęsny AEB z krokiem 2EV, wczytywanie własnych profili ICC, bracketing bez klapania lustrem, wymieniać mogę bardzo długo...)

w 100% sie zgadzam z Tobą. Bracketingu z jednym strzałem szczególnie mi brakuje i szkoda że w 620 nie ma.
620 jest OK ale szkoda że to bardziej "fotooamator" niż "zaawansowany" (i nie chodzi mi o ilość funkcji) szczególnie duża ilość softwarowych gadgetów które z większym powodzeniem można stosowac na PC.

grizz
24.02.09, 15:14
w 100% sie zgadzam z Tobą. Bracketingu z jednym strzałem szczególnie mi brakuje i szkoda że w 620 nie ma.
620 jest OK ale szkoda że to bardziej "fotooamator" niż "zaawansowany" (i nie chodzi mi o ilość funkcji) szczególnie duża ilość softwarowych gadgetów które z większym powodzeniem można stosowac na PC.

Jaki procent użytkowników skorzysta z "chociażby nieszczęsny AEB z krokiem 2EV, wczytywanie własnych profili ICC, bracketing bez klapania lustrem" a jaki z robienia zdjęc w tonacji sepii i reszty filtrów artystycznych...

RadioErewan
24.02.09, 15:16
w 100% sie zgadzam z Tobą. Bracketingu z jednym strzałem szczególnie mi brakuje i szkoda że w 620 nie ma.
620 jest OK ale szkoda że to bardziej "fotooamator" niż "zaawansowany" (i nie chodzi mi o ilość funkcji) szczególnie duża ilość softwarowych gadgetów które z większym powodzeniem można stosowac na PC.

Mnie to się też nie podobało, popatrz jednak na kilka serwisów poświęconych talentom fotograficznym Polaków (to oczywiście nie tyczy tylko Polski, ale śledzę tylko te polskie).
http://ekskluziff.pl/
http://aaaby-sprzedac.blogspot.com/
http://fotkapeel.blogspot.com/

Ktoś, kto w paincie zamalowuje twarz, albo nieudolnie cuduje ze zdjęciami może być z takiego wbudowanego Photoshopa zadowolony.
To, że dla mnie nie istnieją tryby pracy inne jak PASM, nie znaczy, że się komuś nie przydają, a firma, która je najlepiej wdroży będzie miała chyba powodzenie na rynku.

Pozdrawiam

qazy
24.02.09, 15:17
Jaki procent użytkowników skorzysta z "chociażby nieszczęsny AEB z krokiem 2EV, wczytywanie własnych profili ICC, bracketing bez klapania lustrem" a jaki z robienia zdjęc w tonacji sepii i reszty filtrów artystycznych...
No własnie nie byłbym pewien czy odpowiedź jest oczywista.
Pytanie tez jak będzie reklamowany ten aparat.

grizz
24.02.09, 15:19
No własnie nie byłbym pewien czy odpowiedź jest oczywista.


Jest oczywista... firmy nie zarabiaja na "wyjadaczach" tylko na szarej masie, która własnie bajerami jest kuszona...

mateuss
24.02.09, 15:20
I to jest aparat na który warto wymienić e-300!

P.S 5 klatek w serii RAW to bida....

qazy
24.02.09, 15:20
Ktoś, kto w paincie zamalowuje twarz, albo nieudolnie cuduje ze zdjęciami może być z takiego wbudowanego Photoshopa zadowolony.
To, że dla mnie nie istnieją tryby pracy inne jak PASM, nie znaczy, że się komuś nie przydają, a firma, która je najlepiej wdroży będzie miała chyba powodzenie na rynku.

Pozdrawiam
Nie neguję ze ich nie powinno być. raczej szkoda mi że właśnie tak sielny nacisk jest na to połozony a inne sprawy troche mniej.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jest oczywista... firmy nie zarabiaja na "wyjadaczach" tylko na szarej masie, która własnie bajerami jest kuszona...

Tego mi właśnie szkoda. Bo mnie nie stac na droższe konstrukcje i chciałbym troszkę więcej takich funkcji w korpusach na które mnie stać.

grizz
24.02.09, 15:23
Nie neguję ze ich nie powinno być. raczej szkoda mi że właśnie tak sielny nacisk jest na to połozony a inne sprawy troche mniej.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Tego mi właśnie szkoda. Bo mnie nie stac na droższe konstrukcje i chciałbym troszkę więcej takich funkcji w korpusach na które mnie stać.

Ale w drozszych korpusach tez takich funkcji nie ma... i nie będzie, do czasu, aż któryś z producentów nie zdecyduje się otworzyć oprogramowania...

RadioErewan
24.02.09, 15:26
Tego mi właśnie szkoda. Bo mnie nie stac na droższe konstrukcje i chciałbym troszkę więcej takich funkcji w korpusach na które mnie stać.

Nie wiem, czego z zaawansowanych funkcji ci brakuje. Czekam na szeroki braketing w jakimś korpusie ze średniej półki, filmy HD, nowe tryby pomiaru światła, połączenie AF opartego o detekcję fazy wraz z AF opartym na detekcji kontrastu i wielokrotną ekspozycję sklejaną w "HDR", ale na to potrzeba kilku lat, choćby z powodu używania w wielu konstrukcjach tego samego procesora.

Jak powstanie kolejny trupik z kodowaniem filmów HD na przykład, zagości we wszystkich puszkach w ciągu 12-18 miesięcy (łącznie z kompaktami).

Pozdrawiam

qbic
24.02.09, 15:27
Ale w drozszych korpusach tez takich funkcji nie ma... i nie będzie, do czasu, aż któryś z producentów nie zdecyduje się otworzyć oprogramowania...

To się nie stanie (podejrzewam ze sporo patentów jest łamane w FW), jedyne co jest do pomyślenia to system pluginow.

RadioErewan
24.02.09, 15:27
Ale w drozszych korpusach tez takich funkcji nie ma... i nie będzie, do czasu, aż któryś z producentów nie zdecyduje się otworzyć oprogramowania...

Ooooo! Otwarty firmware był by rewolucją (i udręką dla serwisów wgrywających permanentnie sierotom firmware standardowy).

Pozdrawiam

zulka
24.02.09, 15:28
Ale śliczności :D :D :D

Jak zobaczyłam temat wątku to myślałam, że wydzielony bo sobie jaja robicie :D

a tu nie ;)

Powiem tak jest przesłodki i wszystkomający ( tak tak bez filmikow ;p )

Wszystko to czego mi brakowało :stabilizacja, odchylany ekranik :D :D :D i inne cuda. w końcu jest sens kupic do takiego czegoś tez dłuższy obiektyw :)

Gdybym teraz kupowała pierwszą puszkę to czekałabym na tę ale mam 410tke i następna wymiana może za rok i to będzie na jakies "większe" E ;)

Myśle, że olek pięknie trafia w gusta amatorów i chętnych na "podręczną" puchę.

Fajnie, ze coś się dzieje.... teraz czekam aż zasypią nas szkałami :D :D :D

Może ktoś w końcu robił porządki za szafą i znalazł projekt 100 macro :D :D

:mrgreen:

grizz
24.02.09, 15:29
To się nie stanie (podejrzewam ze sporo patentów jest łamane w FW), jedyne co jest do pomyślenia to system pluginow.

niop... a kiedys (2000?)kompakt kodaka miał możliwość dowolnego modyfikowania oprogramowania... ehhh

qazy
24.02.09, 15:30
Ale w drozszych korpusach tez takich funkcji nie ma... i nie będzie, do czasu, aż któryś z producentów nie zdecyduje się otworzyć oprogramowania...

Masz racje w sumie takie postulaty powinny najpierw trafić do wyższych półek. Raczej trzeba zbierać kasę niż postulować rozwój amatorskich korpusów w profesjonalną stronę :)

qbic
24.02.09, 15:30
grizz: No tak ale to nie było otwarte FW. Teraz takie hackerskie sztuczki są dostępne dla Canona z digicami II (o ile dobrze pamiętam)

RadioErewan
24.02.09, 15:32
To się nie stanie (podejrzewam ze sporo patentów jest łamane w FW), jedyne co jest do pomyślenia to system pluginow.

Pewnie masz rację, ale dopisuję do swojej prywatnej listy gadgetów przyszłości otwarty kod firmware/system pluginów do firmware (powtórka koncepcji Minolty z kartami programów do Dynaxa).

Pozdrawiam

qazy
24.02.09, 15:34
Pewnie masz rację, ale dopisuję do swojej prywatnej listy gadgetów przyszłości otwarty kod firmware/system pluginów do firmware (powtórka koncepcji Minolty z kartami programów do Dynaxa).

Pozdrawiam

To by zadowoliło kazdego :) Sporo mozna by pewnie dodatkowo z korpusow wycisnąć. No ale to chyba nie na rękę producentom by było :)

grizz
24.02.09, 15:35
grizz: No tak ale to nie było otwarte FW. Teraz takie hackerskie sztuczki są dostępne dla Canona z digicami II (o ile dobrze pamiętam)

Hmm źle zrozumiałeś - pisząc otwarte - nie miałem na mysli stricte open source'a, ale właśnie możliwośc wpływania na stałe tryby - np. możliwośc dowolnego ustawienia bracketingu/serii, mozliwośc dobrania do siebie autoiso od parametrów z kosmosu :D itd. itp. Może to spokojnie byc zrealizowane przez system pluginów.

epicure
24.02.09, 15:43
Hmm źle zrozumiałeś - pisząc otwarte - nie miałem na mysli stricte open source'a, ale właśnie możliwośc wpływania na stałe tryby - np. możliwośc dowolnego ustawienia bracketingu/serii, mozliwośc dobrania do siebie autoiso od parametrów z kosmosu :D itd. itp. Może to spokojnie byc zrealizowane przez system pluginów.

Myślałem już o czymś podobnym. Podpinasz aparat do kompa przez kabel USB, odpalasz jakiegoś Olympus Mastera, a tam masz możliwość komponowania własnych ustawień. Np. taki braketing, przyciski funkcyjne, czas samowyzwalacza, auto ISO, jakiś priorytet czasu, zależny od ogniskowej z opcją bez stabilizacji i ze stabilizacją (fajnie by było mieć coś takiego) i inne takie pierdółki, kończą na wyglądzie menu i jego komponentach, jakie mają być wyświetlane na LCD. A wszystko z przyjemnym interfejsem, który sprawiłby, że układanie tych wszystkich rzeczy byłoby proste, jak układanie klocków lego :)

kojot3.0
24.02.09, 15:44
Ale żeście się rozmarzyli...

Koriolan
24.02.09, 15:46
Koncert życzeń? To z rzeczy banalnych ja poproszę kompatybilnośc z Kensington lock.
tak żeby zapiąć aparat "na chwilę".

sisman
24.02.09, 15:52
a ja chciałbym deszczoodporność, dobry duży wizjer -3,+3 przynajmniej - z przypominaczem że ktoś zmienił ustawienia, by styki nie śniedziały

RadioErewan
24.02.09, 15:56
a ja chciałbym deszczoodporność, dobry duży wizjer -3,+3 przynajmniej - z przypominaczem że ktoś zmienił ustawienia, by styki nie śniedziały

Prawie jak E-3.
Przypominacz - Joe McNally w swojej książce pisze o "zerowaniu". Każdego ranka przed sesją on z asystentem zerują wszystkie korpusy, przywracając im ustawienia jakie uważają za domyślne. Uznałem to za świetny sposób pracy i do własnej czeklisty takie obowiązkowe zerowanie dopisałem.

Pozdrawiam

Magnesus
24.02.09, 15:57
Odnośnie bracketingu o kroku 2EV: pilot RM-1 pozwala na zmianę korekty ekspozycji, można by go rozbebeszyć i dodać układ sterujący, który wykonywałby serię: -2EV, 0, 2EV za jednym przyciśnięciem.
Gdyby pilot był tańszy, to bym spróbował takie coś zrobić.
Wyzwalać migawkę da się przez kabelek, ciekawe czy korektę ekspozycji by się dało, to by znacznie ułatwiło sprawę.

RadioErewan
24.02.09, 16:06
Odnośnie bracketingu o kroku 2EV: pilot RM-1 pozwala na zmianę korekty ekspozycji, można by go rozbebeszyć i dodać układ sterujący, który wykonywałby serię: -2EV, 0, 2EV za jednym przyciśnięciem.
Gdyby pilot był tańszy, to bym spróbował takie coś zrobić.
Wyzwalać migawkę da się przez kabelek, ciekawe czy korektę ekspozycji by się dało, to by znacznie ułatwiło sprawę.

Da się to zrobić przez API do Olympus Studio. Zibi kiedyś to nawet zakupił i miał zrobić program braketujący dowolnie, ale chyba pomysł usechł.

Pozdrawiam

zibi1303
24.02.09, 16:24
Da się to zrobić przez API do Olympus Studio. Zibi kiedyś to nawet zakupił i miał zrobić program braketujący dowolnie, ale chyba pomysł usechł.
Pozdrawiam

Nie całkiem, ale przysechł, troszkę. Pamiętam o tym, ale z czasem kiepsko ostatnio

Magnesus
24.02.09, 16:24
Da się to zrobić przez API do Olympus Studio. Zibi kiedyś to nawet zakupił i miał zrobić program braketujący dowolnie, ale chyba pomysł usechł.

API wymaga wysyłania skomplikowanych sygnałów, a przeróbka pilota RM-1 mogła by być pewnie nawet bez mikroprocesora (ot, symulacja naciśnięcia kolejno określonej kombinacji przycisków, aparat musiałby być wcześniej pewnie ustawiony na MF i tryb A albo S).
Może ktoś potwierdzić, że RM-1 obsługuje korektę ekspozycji? Bo na sieci jest trudno o taką informację? Wtedy może bym kupił i się pobawił kiedyś. :)

Wieprz
24.02.09, 16:30
chyba jeszcze nie było. A Wrotniak na to ... (http://www.wrotniak.net/photo/43/e620.html)

Mirek54
24.02.09, 16:32
Mogli z jednego filtra artystycznego zrezygnowac i instrukcje w pedeefie wstawic.

Ggrzesiek
24.02.09, 16:33
Chyba jeszcze nie było, a link, który przed chwilą wstawiłem został wydzielony do innego wątku. Wstawiam raz jeszcze:

E-620 - Hands-on Preview na dpreview (http://www.dpreview.com/previews/olympuse620/).

grizz
24.02.09, 16:34
API wymaga wysyłania skomplikowanych sygnałów, a przeróbka pilota RM-1 mogła by być pewnie nawet bez mikroprocesora (ot, symulacja naciśnięcia kolejno określonej kombinacji przycisków, aparat musiałby być wcześniej pewnie ustawiony na MF i tryb A albo S).
Może ktoś potwierdzić, że RM-1 obsługuje korektę ekspozycji? Bo na sieci jest trudno o taką informację? Wtedy może bym kupił i się pobawił kiedyś. :)

W sumie nie trzeba rozbierac pilota. Wystarczy zrobić ustrojstwo wysyłające odpowiednią sekwencję kodów... w sumie niegłupie, może pomęczę kuzyna

kojot3.0
24.02.09, 16:39
No to dla mnie poprosze jeszce sterowanie przez blutu i program na windowsa mobile. Bo to wyzwalanie na IR które dają to jest porażka. Jak by nie mogli montować radiówek.

Karol
24.02.09, 16:42
Chyba jeszcze nie było, a link, który przed chwilą wstawiłem został wydzielony do innego wątku. Wstawiam raz jeszcze:

E-620 - Hands-on Preview na dpreview (http://www.dpreview.com/previews/olympuse620/).

Auto ISO jak w E-3. Wartość ISO w wizjerze. Zmiana ISO co 1/3 EV a więc wartości pośrednie dostępne. Bardzo pięknie:!: Czyżby zmiana polityki ograniczeń programowych w puszkach z niższych półek?

qazy
24.02.09, 16:45
W sumie nie trzeba rozbierac pilota. Wystarczy zrobić ustrojstwo wysyłające odpowiednią sekwencję kodów... w sumie niegłupie, może pomęczę kuzyna

jest potrzeba będzie rada :) ja sie pisze na takie coś jakby co powstało.

wujek.samo.h
24.02.09, 16:48
Ujmę krótko - ciesze się, że ofertę Olympusa rozszerzono o taki model :) Parametry - miodzio, w szczególności AF. Podoba mi się też bajer z podświetlanymi guzikami.

RadioErewan
24.02.09, 16:53
Nooo, sterowanie po USB z WM, to by było coś!

Pozdrawiam

Darekw1967
24.02.09, 17:29
Hm... Używa baterii z e-4xx, to chyba największa wada.

Ja wiem... czy wada ? Mniejsza waga a trzyma pewnie podobnie.
Ostatecznie mam drugi zapasowy akumulator w razie czego.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jako sprzedawca stwierdzam, że bez mocnej reklamy i mocnego zaangażowania właśnie sprzedawców ten model nie będzie się sprzedawał, bo: ma uchwyt tak samo niewygodny dla większości osób jak modele 4XX. I tyle.

Trzymam aparat lewa reka za korpus i obiektyw od dolu a uchwyt z
prawej strony nie jest kluczowym elementem trzymania aparatu,
wiec jak lapie E-410 to wlasnie w ten sposob.

Podpinam do E-410 Zuiko 70-300 i nie narzekam, wiec
nie jest tak zle jak kolega pisze.

Jakos nie widze problemu z trzymaniem.

Kolezanka co ma E-410 jeszcze mi nigdy nie powiedziala, ze
olka sie jej zle trzyma, wiec mysle, ze przesadzasz troche z tym
problemem uchwytu E-620, ktory ma podobny do E-410-tki.

epicure
24.02.09, 17:52
Lista rzeczy, których brakuje mi w E-410 jest długa, ale na tej liście nie ma lepszego uchwytu. E-410 trzyma mi się po prostu normalnie, wygodnie. Na pewno nie jest to puszka do dużych i ciężkich teleobiektywów, ale takich nie używam.

Darekw1967
24.02.09, 17:56
A mi sie poważnie pogorszył niestety. Własnie niecaly miesiąc temu kupiłem E420 mogłem poczekać buuuuuuuuuuuuu :(

E-420 to dobry aparat ;)

Fakt... nie ma stabilizacji ale przez kupe lat robilem aparatami bez tego i
nie plakalem z tego powodu ;)

E-620 bedzie pewnie znacznie drozszy.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Ten aparat - na moje oko- będzie killerem również dla E-30.


Mysle, ze E-30 jest dosyc drogi jak dla amatora a maly to on nie jest a
E-620 moze byc zagrozeniem dla E-30 bo E-620 ma duze mozliwosci a jest
wyraznie mniejszy gabarytywo.
Dla wielu moze byc to glownym powodem rezygnacji z E-520, E-30, E-420 i przejscie na zakup E-620 jako pewnego rodzaju kompromisem.

Mam dziwne wrazenie, ze Olympus moze sobie NAROBIC... pod gorke z
innymi modelami ktore straca popyt.

Jedynym kluczem rozwiazujacym te watpliwosci moze byc
utrzymanie zdecydowanie wyzszej ceny E-620 od modeli E-4XX E-5XX

grizz
24.02.09, 18:09
E-420 to dobry aparat ;)

Fakt... nie ma stabilizacji ale przez kupe lat robilem aparatami bez tego i
nie plakalem z tego powodu ;)

E-620 bedzie pewnie znacznie drozszy.



A przeczytałeś wątek?

Cena zapowiadana e-620 jest niewiele większa niż zapowiadana cena e-520

RadioErewan
24.02.09, 18:10
Mysle, ze E-30 jest dosyc drogi jak dla amatora a maly to on nie jest a
E-620 moze byc zagrozeniem dla E-30 bo E-620 ma duze mozliwosci a jest
wyraznie mniejszy gabarytywo.
Dla wielu moze byc to glownym powodem rezygnacji z E-520, E-30, E-420 i przejscie na zakup E-620 jako pewnego rodzaju kompromisem.

Mam dziwne wrazenie, ze Olympus moze sobie NAROBIC... pod gorke z
innymi modelami ktore straca popyt.

Jedynym kluczem rozwiazujacym te watpliwosci moze byc
utrzymanie zdecydowanie wyzszej ceny E-620 od modeli E-4XX E-5XX

Eeee tam, E-30 ma większy OVF, dwie rolki, wyświetlacz na górze i bardziej rozbudowany AF, E-3 dodatkowo ma szczelność i trwałą konstrukcję. I nie sądzę, byśmy szybko uszczelniony korpus zobaczyli w entry level.
Jest wyraźne rozróżnienie dostępnych funkcji i zrobienie miejsca na u43.

Pozdrawiam

rumpel
24.02.09, 18:31
Przylazłem styrany z roboty , a tu taka miła wiadomość. Po cichu liczyłem na dopakowany korpus serii 4xx i no i mam :).
Najwyraźniej znów będę focił cyfrowo, i będzie to E-620, gdyż ma wszystko co mi trzeba. Cieszę się , że nie urósł w stosunku do 420-stki i że będzie miał gustowny futerał. Cholera - muszę się piwa napić ;).

Darekw1967
24.02.09, 18:32
A przeczytałeś wątek?

Cena zapowiadana e-620 jest niewiele większa niż zapowiadana cena e-520

Cene e-620 przeoczylem ale fajnie jak by nie zawyzali jej za duzo.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Eeee tam, E-30 ma większy OVF, dwie rolki, wyświetlacz na górze i bardziej rozbudowany AF, E-3 dodatkowo ma szczelność i trwałą konstrukcję. I nie sądzę, byśmy szybko uszczelniony korpus zobaczyli w entry level.
Jest wyraźne rozróżnienie dostępnych funkcji i zrobienie miejsca na u43.

Pozdrawiam

Masz racje, ze E-30 i E-3 beda trzymaly wysoki poziom tylko ciekawy jestem ilu klientow straci E-30 na rzecz E-620.

epicure
24.02.09, 18:44
...ciekawy jestem ilu klientow straci E-30 na rzecz E-620.

Jak to: straci?

dog_master
24.02.09, 18:49
Mysle, ze E-30 jest dosyc drogi jak dla amatora a maly to on nie jest a
E-620 moze byc zagrozeniem dla E-30 bo E-620 ma duze mozliwosci a jest
wyraznie mniejszy gabarytywo.
Dla wielu moze byc to glownym powodem rezygnacji z E-520, E-30, E-420 i przejscie na zakup E-620 jako pewnego rodzaju kompromisem.

Mam dziwne wrazenie, ze Olympus moze sobie NAROBIC... pod gorke z
innymi modelami ktore straca popyt.
Amator prędzej się skusi na tańszy aparat niż droższy. A trzymać 35-100 czy choćby 50-200 takim małym gripem to chyba trochę nie halo... :roll:

Koriolan
24.02.09, 18:53
Masz racje, ze E-30 i E-3 beda trzymaly wysoki poziom tylko ciekawy jestem ilu klientow straci E-30 na rzecz E-620.

Darek czy Ty martwisz się o marketing Olympusa ??

Darekw1967
24.02.09, 19:00
Darek czy Ty martwisz się o marketing Olympusa ??

Nie martwie sie, ale wiesz... E-620 troche namiesza - Trudno mi ocenic czy to dla Olympusa w efekcie koncowym dobre czy nie dobre.

Patrze tak na siebie, ze myslalem w przyszlosci kupic moze E-30 a teraz
juz... nie jestem tego pewien czy nie brac E-620 ;)

Rozumiesz... Wydalbym wiecej kasy a tak - wydam mniej ;)

RadioErewan
24.02.09, 19:00
Masz racje, ze E-30 i E-3 beda trzymaly wysoki poziom tylko ciekawy jestem ilu klientow straci E-30 na rzecz E-620.

Lepiej by Olek stracił klientów E-30 na rzecz E-620 jak na rzecz na przykład D60+... Kryzys panie ;-)

Pozdrawiam

Darekw1967
24.02.09, 19:06
Lepiej by Olek stracił klientów E-30 na rzecz E-620 jak na rzecz na przykład D60+... Kryzys panie ;-)

Pozdrawiam

Witam

No tutaj faktycznie pod wzgledem wylapywania nowych klientow
zrobili calkiem niezly ruch ;)

Pozdrawiam.

J.Graph
24.02.09, 19:11
Dla mnie w sumie żadna rewelacja ... chyba najbardziej ze względu na grip ...
Dużym plusem natomiast jest dedykowany battery pack ;)
Olympus idzie do przodu i bardzo sie z tego ciesze :) jak sobie przypominam trollowanie na temat upadku systemu zaczynam sie śmiać ;)
Ja jednak zostaje nadal przy E-510 ... Chociaż jak widze E-3 w gablotkach sklepowych to ślinka cieknie ;)

http://informationondigitalcamera.blogspot.com/2009/02/olympus-e-620-will-go-on-sale-in-usa.html

piotrek204
24.02.09, 19:20
Musze przyznac ze na dzien dzisiejszy olympus wyglada w stosunku do konkurencji duzo lepiej niz rok temu w tym segmencie rynku.
620 jest czyms czego brakowalo, 420 i 520 byly zacofane, teraz to sie zmienilo, jest lepsza matryca, jest IS, normalny AF.
Bardzo kuszace jest sterowanie zdalne lampami, szkoda ze fl-50r jest stosunkowo droga.

Ruff
24.02.09, 19:22
No a ja bym radził się zastanowić obecnym posiadaczom 410 i 510 czy nie chcą się na coś przesiąść, bo teraz jest czas, żeby jeszcze uzyskać przy sprzedaży jakąś w miarę sensowna cenę, bo na moja logikę (może błędną...) to z wejściem 620 spadną ceny 520 i 420 a co za tym idzie i 510 i 410, więc wydaje mi się, że zdążyłem rzutem na taśmę...
Choć z uzyskanej ceny nie byłem zadowolony, to chyba jednak powinienem się cieszyć...
A swoją drogą to jak dziś rano przeczytałem o tym aparacie to na początku się wkurzyłem, że ja tu przepłacam za E-30 a olek "pyk" i E-30 w mniejszym pudełku, ale po tym jak zobaczyłem rozmieszczenie punktów AF, brak porządnego uchwytu (gripów nie lubię na razie...), mniejszy wizjer, brak górnego wyświetlacza itd. to jednak się cieszę, że mam E-30 ;)

RadioErewan
24.02.09, 19:26
Musze przyznac ze na dzien dzisiejszy olympus wyglada w stosunku do konkurencji duzo lepiej niz rok temu w tym segmencie rynku.
620 jest czyms czego brakowalo, 420 i 520 byly zacofane, teraz to sie zmienilo, jest lepsza matryca, jest IS, normalny AF.
Bardzo kuszace jest sterowanie zdalne lampami, szkoda ze fl-50r jest stosunkowo droga.

W zeszłym roku wiosną to chyba oferta na rynku nie była zła, skoro Olek miał 1/5 całej sprzedaży lustrzanek w PL... gorzej było z perspektywami na lato i jesień.

Pozdrawiam

epicure
24.02.09, 19:36
Jeśli konkurencja nie pokaże teraz jakiejś ciekawej nowości w entry-level, to Olek jest na dobrej drodze, żeby nadrobić straty z ostatnich miesięcy.

grizz
24.02.09, 19:39
Jeśli konkurencja nie pokaże teraz jakiejś ciekawej nowości w entry-level, to Olek jest na dobrej drodze, żeby nadrobić straty z ostatnich miesięcy.

przy obecnym reklamowaniu się sony? Raczej bez szans

dziekan
24.02.09, 19:44
No a ja bym radził się zastanowić obecnym posiadaczom 410 i 510 czy nie chcą się na coś przesiąść, bo teraz jest czas, żeby jeszcze uzyskać przy sprzedaży jakąś w miarę sensowna cenę, bo na moja logikę (może błędną...) to z wejściem 620 spadną ceny 520 i 420 a co za tym idzie i 510 i 410, więc wydaje mi się, że zdążyłem rzutem na taśmę...
Choć z uzyskanej ceny nie byłem zadowolony, to chyba jednak powinienem się cieszyć...
A swoją drogą to jak dziś rano przeczytałem o tym aparacie to na początku się wkurzyłem, że ja tu przepłacam za E-30 a olek "pyk" i E-30 w mniejszym pudełku, ale po tym jak zobaczyłem rozmieszczenie punktów AF, brak porządnego uchwytu (gripów nie lubię na razie...), mniejszy wizjer, brak górnego wyświetlacza itd. to jednak się cieszę, że mam E-30 ;)

tak, wszyscy sprzedajmy puchy od E-400 do E-520 (po w dzień stracą swoje funkcje) i kupujmy nowe bo one za nas będą fociły lepiej i na pewno użyjemy tryliona nowych ficzerów które dają... ręce opadają.

jedrzej
24.02.09, 20:49
Witam!

tego filmiku chyba jeszcze nie bylo....
niestety na hiszpanskim

http://www.quesabesde.com/camaras-digitales/camaras/olympus-e-620-videos,4241.html

Bodzip
24.02.09, 22:01
Właśnie dostałem od żony oficjalną zgodę na zakup E-30 :) :)

...tylko kasę sobie sam zorganizuj...

Aaaa, E-400 nie sprzedaję

kateb
24.02.09, 22:03
niop... a kiedys (2000?)kompakt kodaka miał możliwość dowolnego modyfikowania oprogramowania... ehhh
hmmm... ale to chyba Kodak ma lwią część tych wszystkich patentów :D

MeWash
24.02.09, 22:06
E-620... no dobra... a gdzie podziały się E-600 i E-610? To może od razu E-630?
Tak tylko marudzę ;)
Ładna puszka. Mnie jako amatorowi się podoba :esystem:

Kaleb_82
24.02.09, 23:07
Witam!

tego filmiku chyba jeszcze nie bylo....
niestety na hiszpanskim

http://www.quesabesde.com/camaras-digitales/camaras/olympus-e-620-videos,4241.html

Kurcze trzymałem E-3o w łapie - fajny jest ale ... jak dla mnie z deka za duży. E-620 na tym filmie jest faktycznie "más pequeña" i mi chyba bardziej by odpowiadał, szczególnie, że ma wszystko co bym chyba potrzebował a nawet więcej ;D.

Teraz czekamy na ZD 25 f/1.4 SWD, 100 f/2,8 i 300 f/4 (SWD) ;D.

eastender
24.02.09, 23:19
Teraz czekamy na ZD 25 f/1.4 SWD, 100 f/2,8 i 300 f/4 (SWD) ;D.

eee... lepiej 12/2.0 & 40/1.4

tao
24.02.09, 23:24
generalnie to 300f4 już w systemie mamy 150f2+ec20=300f4
Ja raczej czekam na coś w stylu 100mm lub 150 w wersji macro i światełkiem 2

grizz
24.02.09, 23:29
Bardzo proszę gdybać w wątku o gdybaniu, a tutaj zostawić sprawy związane z nowym body...

PiterS
24.02.09, 23:35
Piękna pucha aż z wrażenia zaczęło mnie rwać prawe kolano, oj nie zasnę tej nocy.

tao
24.02.09, 23:39
ok sorki za wycieczki poza temat:oops: moje posty można usunąć w razie co, bo faktycznie nic nie wnoszą do tematu. jeszcze raz przepraszam

sisman
24.02.09, 23:45
a ja kcem deszczodporność - a poza: wasze zdrowie i idździe spać

J.Graph
25.02.09, 00:54
Witam!

tego filmiku chyba jeszcze nie bylo....
niestety na hiszpanskim

http://www.quesabesde.com/camaras-digitales/camaras/olympus-e-620-videos,4241.html

Szukałem właśnie filmiku od nich ;) Są szybcy ... jako jedni z pierwszych prezentują filmy z nowościami ...

Zastanawiam sie tylko dlaczego porównują w tym filmie E-620 do E-30 ??
Przecież on jest podobny do E-4xx, E-5xx ... Co ma z tym wspólnego E-30 ??
Tylko to że ma odchylany ekran ??
Może czegoś nie zrozumiałem po po prostu bo nie szprecham po Espaniola :)

Mirek54
25.02.09, 01:10
Cytat z maila-ceny w niemcach


Die UVPs:
- E-620 Body = 749,00 Euro (UVP)
- Olympus E-620 Objektiv Kit = 849,00 Euro (UVP)(E-620 Body mit ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3,5 – 5,6)
- Olympus E-620 Double Zoom Kit = 949,00 Euro (UVP)(E-620 Body mit ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3,5 – 5,6 und ZUIKO DIGITAL ED 40 – 150mm 1:4,0-5,6)
- Olympus E-620 Pancake Kit = 949,00 Euro (UVP)(E-620 Body mit ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2,8)

dulak
25.02.09, 01:17
Bardzo fajna puszka, godna systemu 4/3 (mala i niedroga) battery pack - w koncu.


Wielu kolegow porusza temat malego uchwytu. Otorz dla starych wiarusow chcialem przypomniec, a mlodziezy uswiadomic iz profesjonalna Minolta 9xi rowniez posiadala wzglednie plaski uchwyt, bo nie w tym rzecz by uchwyt byl duzy, ale odpowiednio wyprofilowany i patrzac na niego odnosze wrazenie, ze jest bardziej w stylu Minolty niz 4xx.


Natomiast jesli chodzi o kolejna puszka to wg mnie, o ile pojawi sie czwarta w 4/3, bedzie kierowana do absolutnie poczatkujacych, pewnie wyposazona w IS i LV, ogromna ilosc programow tematycznych i moze bez trybow M A S, moze bez kompensacji ekspozycji, moze tylko z ISO Auto, cos na wzor kidysiejszego Dynaxa 3xx w cenie dobrego kompaktu, o ile firma postanowi wydac podstawowy aparat w 4/,3 moze dla absolutnie poczatkujacych pozostanie tylko m4/3, choc nie sadze.

Pozyjemy zobaczymy :)


pozdrawiam

Gundi
25.02.09, 01:25
Już widzę 2 minusy w testach:

-brak złącza HDMI
-brak kręcenia filmów

Wszyscy myśleliśmy, że olek pierwszy to wporwadzi a tu cisza. A byłby to dobry "chłyt" w tym momencie.

Ruff
25.02.09, 02:11
tak, wszyscy sprzedajmy puchy od E-400 do E-520 (po w dzień stracą swoje funkcje) i kupujmy nowe bo one za nas będą fociły lepiej i na pewno użyjemy tryliona nowych ficzerów które dają... ręce opadają.

Dziekan, weź na uspokojenie i dokładniej czytaj co jest napisane:


No a ja bym radził się zastanowić obecnym posiadaczom 410 i 510 czy nie chcą się na coś przesiąść,

Szczególnie chciałbym podkreślić ostatnie kilka słów.
Jeśli ktoś nie planuje zmiany to wcale nie mówię, że ma się pozbywać swojego aparatu jeśli jest nim 4xx lub 5xx, ale zazwyczaj tak jest, że jak wchodzi nowość to "poprzednicy" tanieją, więc dlatego śmiałem wysunąć tezę, że jeśli ktoś planuje zmianę to należy przyspieszyć decyzję, bo potem będzie ciężęj sprzedać i/lub cena będzie niższa.

J.Graph
25.02.09, 02:32
Jeśli ktoś nie planuje zmiany to wcale nie mówię, że ma się pozbywać swojego aparatu jeśli jest nim 4xx lub 5xx, ale zazwyczaj tak jest, że jak wchodzi nowość to "poprzednicy" tanieją, więc dlatego śmiałem wysunąć tezę, że jeśli ktoś planuje zmianę to należy przyspieszyć decyzję, bo potem będzie ciężęj sprzedać i/lub cena będzie niższa.


Nie zwróciłes uwagi na osoby które do dzisiaj posiadaja i używają E-300, E-330 , E-1 ;) a juz wiele nowych modeli wyszło ...
To tyle OT z mojej strony :)

zibi1303
25.02.09, 09:15
Już widzę 2 minusy w testach:
-brak złącza HDMI
-brak kręcenia filmów
Wszyscy myśleliśmy, że olek pierwszy to wporwadzi a tu cisza. A byłby to dobry "chłyt" w tym momencie.


Tak masz rację... powiedzą to takie nieprofesjonalne...
Tu chyba Olek ma zaległości w lekcjach, albo zdecydowanie miał inną koncepcję, ale powinien coś w zamian dać czego inni nie robią. Z pewnością marketing żółty i czerwony na to położy nacisk w krytyce Olka

grizz
25.02.09, 09:19
Już widzę 2 minusy w testach:

-brak złącza HDMI
-brak kręcenia filmów

Wszyscy myśleliśmy, że olek pierwszy to wporwadzi a tu cisza. A byłby to dobry "chłyt" w tym momencie.

Myslę, ze filmy zostawił dla m4/3.

zibi1303
25.02.09, 09:36
A wiesz grizz, to bardzo prawdopodobne... m4/3 może być bardziej harcerskie i filmowe.... :). To mi sie podoba nawet

grizz
25.02.09, 09:38
A wiesz grizz, to bardzo prawdopodobne... m4/3 może być bardziej harcerskie i filmowe.... :). To mi sie podoba nawet

Nie tak kategorycznie... zapewnie filmy będą i w 4/3, ale najpierw chcą je zaprezentować w m4/3 - żeby było więcej argumentów za tymi puchami.

Saboor
25.02.09, 09:38
Myslę, ze filmy zostawił dla m4/3.

No i chwała im za to . Jak kto chce kręcić filmy niech sobie
kamerę zafunduje.

PZDR
Saboor

jedrzej
25.02.09, 09:40
Kurcze trzymałem E-3o w łapie - fajny jest ale ... jak dla mnie z deka za duży. E-620 na tym filmie jest faktycznie "más pequeña" i mi chyba bardziej by odpowiadał, szczególnie, że ma wszystko co bym chyba potrzebował a nawet więcej ;D.

Teraz czekamy na ZD 25 f/1.4 SWD, 100 f/2,8 i 300 f/4 (SWD) ;D.

Mam takie same odczucia jesli chodzi o E-30.
Tylko ten grip w E-620, czy nie bedzie niewygodny? Oganoleptyczne testy na e-4XX jakoś mnie zniechęcają...

grizz
25.02.09, 09:41
No i chwała im za to . Jak kto chce kręcić filmy niech sobie
kamerę zafunduje.

PZDR
Saboor

blablabla... to koniecznosć i tyle - C/N w nowych puchach amatorskich filmiki na 95% będzie mieć.

Saboor
25.02.09, 09:46
blablabla... to koniecznosć i tyle - C/N w nowych puchach amatorskich filmiki na 95% będzie mieć.

No i ... ? Olek też musi mieć bo taki jest " wicie tyn trynd "
ze względu marketingu i podniesienia sprzedaży..... ok,
ale praktycznie po czorta ?

PZDR
Saboor

grizz
25.02.09, 09:48
No i ... ? Olek też musi mieć bo taki jest " wicie tyn trynd "
ze względu marketingu i podniesienia sprzedaży..... ok,
ale praktycznie po czorta ?

PZDR
Saboor

Bo dopiero filmiki z matryc słusznej wielkości maja jaki taki klimat :D
Zreszta jeżeli można mieć, to niech będzie. Nikt Ci nie każe tego używać.
Ja np. zupełnie nie używam bracketingu WB... a opcja taka jest.

Saboor
25.02.09, 09:54
Bo dopiero filmiki z matryc słusznej wielkości maja jaki taki klimat :D
Zreszta jeżeli można mieć, to niech będzie. Nikt Ci nie każe tego używać.
Ja np. zupełnie nie używam bracketingu WB... a opcja taka jest.

Pewnie, że nie ale... posobaczyć sobie mogę :mrgreen: i w ogóle jakieś coś wystosować do władz co by filmiki zostały w komórkach :mrgreen::mrgreen:

PZDR
Saboor

clorox
25.02.09, 12:04
A ja mam pytanie do kolegów. Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV. Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.

grizz
25.02.09, 12:14
A ja mam pytanie do kolegów. Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV. Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.

ale powyżej 400 widać go jak najbardziej :D

Karol
25.02.09, 12:15
A ja mam pytanie do kolegów. Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV. Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.
Wiesz - skoro nie widzisz sensu przestawisz sobie aparat w menu na zmianę ISO co 1 EV. Będziesz mieć 100, 200, 400... Ja korzystam ze zmiany co 1/3 EV - ma to znaczenie jak chcę dokładnie dobrać czas/przysłonę oraz - im bliżej najniższej czułości tym jakość lepsza...

epicure
25.02.09, 12:16
Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV.

Czasami trzeba minimalnie podnieść czas naświetlania, o te 0,3-0,7 działki, np. żeby zamrozić ruch lub uniknąć poruszenia zdjęcia. Wtedy zwiększenie czułości o ułamek działki spowoduje mniejsze szumy, niż zwiększenie o całą działkę. Na dużych ISO różnica może być widoczna.


Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.

Bo to nie służy tylko do ISO 400.

salvadhor
25.02.09, 12:16
Przerywając dyskusję, pozwolę sobie napomknąć, że pojawiły się w sieci pierwsze dogłębniejsze analizy E-620. W tym jedna, która mnie ciekawiła, a mianowicie wielkość wizjera.

Nie ma co owijać w bawełnę - jako lustrzanka 'progowa', w E-620 jest mniejszy wizjer niż w E-3 lub E-30. Ale jest on jednocześnie większy od tego w E-4xx/E-5xxx. Dane pochodzą ze strony Wrotniaka - http://www.wrotniak.net/photo/43/view-size.html (jest tam też tabelka z wymiarami wizjerów i ich powierzchnią). Obrazowo to wygląda tak:

http://www.wrotniak.net/photo/43/_img/all-finders.gif

Wizjer w E-620 z powierzchnią 187 mm^2 można przyrównać do Nikona D50, D70, Canona 400D, czy Sony A350 (od tego jest większy).

Czy zmiana powierzchni jest niewielka? Nie nazwał bym tego tak - w moim E-500 mam 164 mm^2, w E-4xx/E-5xx mamy 172 mm^2. Więc postęp niewątpliwie jest.

Dodatkowo, dane we wizjerze są umieszczone w dole, a nie jak do tej pory po prawej stronie.

S4INT
25.02.09, 12:17
A ja mam pytanie do kolegów. Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV. Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.

Bo między iso 400 a 800 jest spora róznica w ilości szumu np. Mając 1/3 można iść na kompromis i wybrać iso 500 albo 640... szumu mniej, czas jednak trochę krótszy.

outback
25.02.09, 12:38
http://a.img-dpreview.com/previews/olympuse620/images/AFpoints.jpg

czy to rozmieszczenie punktów AF to fakt, czy wymysł jakiegoś artysty?

clorox
25.02.09, 12:39
Nie jest moim celem wiercenie dziury w całym - po prostu chciałbym to zrozumieć. Co do szumu powyżej ISO 400 to sens widzę jak najbardziej, ale argument z trochę krótszym czasem jakoś mnie nie przekonuje, bo 1/3 działki chyba nie zabardzo może uratować zdjęcie od poruszenia. Tak samo z GO i zmianą przysłony o 1/3 działki. Dlatego prosiłem o konkretny przykład, żeby mój ograniczony umysł mógł to ogarnąć. I proszę na mnie nie wskakiwać - czekam na konkrety - może być PW, żeby wątku nie zaśmiecać.

epicure
25.02.09, 12:41
czy to rozmieszczenie punktów AF to fakt, czy wymysł jakiegoś artysty?

Tak właśnie wygląda rozmieszczenie tych punktów w E-620.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

...argument z trochę krótszym czasem jakoś mnie nie przekonuje, bo 1/3 działki chyba nie zabardzo może uratować zdjęcie od poruszenia.

A to niby czemu nie może? Przyjmijmy, że dla ogniskowej 100 mm (ekw.) i czasu 1/80 s masz 80% zdjęć nieporuszonych. Podnosisz czułość o 1/3 EV, czas skraca Ci się do 1/100 s i masz 95% zdjęć nieporuszonych. Podnosisz czułość o kolejne 1/3 EV, co daje Ci 1/125 s i 100% zdjęć nieporuszonych. Osiągasz efekt, który Cię satysfakcjonuje i potrzebujesz do tego tylko ISO 1000/1250, a nie 1600. Różnica w szumach (szczególnie w olku) będzie widoczna.

Karol
25.02.09, 12:55
Nie jest moim celem wiercenie dziury w całym - po prostu chciałbym to zrozumieć. Co do szumu powyżej ISO 400 to sens widzę jak najbardziej, ale argument z trochę krótszym czasem jakoś mnie nie przekonuje, bo 1/3 działki chyba nie zabardzo może uratować zdjęcie od poruszenia. Tak samo z GO i zmianą przysłony o 1/3 działki. Dlatego prosiłem o konkretny przykład, żeby mój ograniczony umysł mógł to ogarnąć. I proszę na mnie nie wskakiwać - czekam na konkrety - może być PW, żeby wątku nie zaśmiecać.
Ale w czym problem? Każdy z aparatów, które miałem miał jakieś opcje, funkcje, możliwości, z których nie korzystałem. Załóżmy, że zakładam do E-330 50/2. Fotografuję na pełnym otworze. Używam 1/100s (lub krótszego) jako czasu bezpiecznego dla tej ogniskowej. 1/80 już sporo zdjęć poruszonych. ISO ustawiam tak żeby było możliwie jak najniższe. Jak trzeba mogę ustawić 160 zamiast 200, 250 zamiast 400 itd... Może dla Ciebie różnica w jakości pomiędzy 400 a 250 nie jest istotna ale ja ją widzę, co nie znaczy, że bez pośrednich ISO nie da się żyć. Po prostu aparat daje możliwość precyzyjnego doboru parametrów i to jest OK. Idąc Twoim tokiem rozumowania można zlikwidować 200 ISO - bez niego też da się żyć - mogę ustawić 100 bądź 400 i sobie poradzę... Ale skoro można precyzyjniej to dlaczego nie skorzystać? Zrozumiesz to jak trochę pofotografujesz a jak nie to wyłączysz w diabły...

PiterS
25.02.09, 13:10
czy to rozmieszczenie punktów AF to fakt, czy wymysł jakiegoś artysty?

http://www.olympusclub.pl/images/stories/20090224e620/e620bodyfront_thumb.jpg

Darekw1967
25.02.09, 13:15
A ja mam pytanie do kolegów. Czy może mi ktoś napisać (najlepiej z przykładem) jaki jest bonus z posiadania możliwości ustawiania ISO z krokiem 1/3EV. Bo jakoś do ISO 400 nie za bardzo widzę w tym sens.

Podwajanie czulosci jest nadmierne widoczne powyzej 400 ISO.
Mniejszy krok mniej podnosci ISO i masz mniejsze szumy.

dog_master
25.02.09, 13:32
Nie jest moim celem wiercenie dziury w całym - po prostu chciałbym to zrozumieć. Co do szumu powyżej ISO 400 to sens widzę jak najbardziej, ale argument z trochę krótszym czasem jakoś mnie nie przekonuje, bo 1/3 działki chyba nie zabardzo może uratować zdjęcie od poruszenia. Tak samo z GO i zmianą przysłony o 1/3 działki. Dlatego prosiłem o konkretny przykład, żeby mój ograniczony umysł mógł to ogarnąć. I proszę na mnie nie wskakiwać - czekam na konkrety - może być PW, żeby wątku nie zaśmiecać.
Konkretnie to średniej szybkości pies na 1/400s będzie już poruszony, a na 1/500s już nie, a zdjęcie z mojej E-330stki na ISO1250 jest jeszcze zjadliwe, a na ISO1600 już nie. Tyle konkretów z mojej strony, takich nawet dość często doświadczanych :roll:

Daniyal9
25.02.09, 14:25
Podoba mi się nowa pucha,ale zostaję przy E-510...

Dziękuję za uwagę ;)

fotomic
25.02.09, 14:33
Instrukcja (EN): pobierz (http://olympusamerica.com/files/E-620_Instruction_Manual_EN.pdf)

st3j4
25.02.09, 15:41
http://www.wrotniak.net/photo/43/_img/all-finders.gif

Szaleństwo normalnie :roll:

clorox
25.02.09, 16:32
epicure i dog_master - dziękuję za przykład - teraz już wiem czego nie wziąłem pod uwagę. Skupiłem się na długich czasach i krótkiej ogniskowej w dodatku dokładając do tego działanie IS. Zapomniałem, że przy dłuższych ogniskowych czasy potrzebny do uzyskania nieporuszonego zdjęcia są dużo krótsze.

ktotek Za przykład dziękuję, ale prosiłem tylko o konkret, a nie o analizę mojego toku rozumowania oraz preferencji dotyczących szumu - w dodatku całkiem nieprawdziwą.

Jack
26.02.09, 10:54
Ciekawe czy będzie auto iso z wyświetleniem informacji o czułości w wizjerze? ...Przepraszam, że długo trwało. W wizjerze jest informacja ISO - A
Pozdrawiam
Jack

Wieprz
26.02.09, 12:31
Chyba jeszcze nikt nie pisał, że w Polsce ma kosztować 2999zł (cennikowo)

epicure
26.02.09, 12:37
Chyba jeszcze nikt nie pisał, że w Polsce ma kosztować 2999zł (cennikowo)

Jeśli to cena za podwójny kit, to ok. Ale jeśli za samą puszkę, to gruba przesada. No ale cennik Olympusa jest zawsze mocno przesadzony w porównaniu do cen rynkowych.

salvadhor
26.02.09, 12:52
No i znowu marudzenia nad ceną się zaczną.

Czy to mało czy to dużo - mamy kryzys, mamy cieplutką nowość, więc logiczne, że cena nie może wynikać ze zdroworozsądkowych przesłanek i relacji. Ale 3k to nie np. 5k.

Wieprz
26.02.09, 13:00
Jeśli to cena za podwójny kit, to ok. Ale jeśli za samą puszkę, to gruba przesada. No ale cennik Olympusa jest zawsze mocno przesadzony w porównaniu do cen rynkowych.


Np tu (http://dfv.pl/wiadomosci/articles/Olympus_E-620.html) piszą że to za korpus

fotomic
26.02.09, 13:00
sampelki siakieś małe(znaczki) (http://www.mobile01.com/topicdetail.php?f=249&t=953191&last=10551176) na dole mamy numerki stron ;)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/02/3306898130_93c40f10b5_o-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3640/3306898130_93c40f10b5_o.jpg)

zimny
26.02.09, 13:10
znalazło się porównanie 4 egzemplarzy w języku "ojczystym" oczywiście
http://dc.watch.impress.co.jp/cda/dslr/2009/02/24/10268.html

i po przetłumaczeniu
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=ja&u=http://dc.watch.impress.co.jp/cda/dslr/2009/02/24/10268.html&ei=0XimSYjpIZWA_gaZypnUDw&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://dc.watch.impress.co.jp/cda/dslr/2009/02/24/10268.html%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG

"

使用電池 Zużyte baterie "
the best :grin: jak i inne

epicure
26.02.09, 13:16
Np tu (http://dfv.pl/wiadomosci/articles/Olympus_E-620.html) piszą że to za korpus

Pewnie zrobią jakąś promocję i będą rozdawać gratisy.

luna2002
26.02.09, 13:17
Chyba jeszcze nikt nie pisał, że w Polsce ma kosztować 2999zł (cennikowo)

Czyli taniej niż w Niemczech (749 euro), drożej niż w USA (700$).