PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry polaryzacyjne a ciemne zdjęcia



Marcin.slask
21.02.09, 12:02
Witam.

Mam Olympusa E520 i filtr polaryzacyjny Hoya HMC.

Sprzedawcy w sklepie twierdzą, że zakładając ten filtr na kitowe obiektywy, nie musimy zmieniać parametrów robienia zdjęcia - mi zawsze wychodzi ciemniej z filtrem przy takich samych parametrach.
Z ciekawości co da założenie dwóch filtrów polaryzacyjnych?

Smerf Maruda
21.02.09, 12:04
*wzdech*

Po założeniu czegokolwiek na obiektyw, aparat - przy wybraniu trybu "P", "A" i "T" - sam dobiera parametry ekspozycji. Polaryzacyjny filtr zabiera około 3 działek przesłony, aparat więc albo starał się otworzyć bardziej obiektyw, albo przedłużyć czas. Sprzedawcy - przy założeniu, że nie używam trybut "M" - mają rację.

kowal73
21.02.09, 12:10
Ciemniej? Filtr polaryzacyjny zwiększa kontrasty i nasycenie barw, np. niebo jest ciemniejsze niż w rzeczywistości? O to chodzi?

Marcin.slask
21.02.09, 12:12
Ok. Ale dla trybu manualnego trzeba np. wydłużyć czas naświetlania.

Dalej zostaje pytanie, co da nam założenie naraz dwóch filtrów polaryzacyjnych na obiektyw?

Agulka
21.02.09, 12:14
Czy mi się wydaje, czy to nie ten dział? Zaraz Mysikrólik będzie krzyczeć...

dobas
21.02.09, 12:16
ciemność nam da. I kwestia chyba jakie filtry bo wydaje mi sie ze jak płaszczyny polaryzacji w obu filtrach ustawisz pod katem prostym to będzie ciemna ciemność i nic nie bedzie widać

kowal73
21.02.09, 12:18
Ok. Ale dla trybu manualnego trzeba np. wydłużyć czas naświetlania.

Dalej zostaje pytanie, co da nam założenie naraz dwóch filtrów polaryzacyjnych na obiektyw?

Dla każdego trzeba wydłużyć. W trybie M robisz to sam w pozostałych parametry dobiera automatyka. Proste. Co ci da założenie dwóch filtrów polar - wydłużenie czasu ekspozycji zdradzę ci w tajemnicy że możesz założyć nawet trzy.
Jednak do tego celu stosuje się filtry szare.
Najlepiej sprawdź w praktyce aparat się nie popsuje. Co do obiektywów możesz oprócz kitów stosować bardziej zaawansowane technologicznie obiektywy.

Marcin.slask
21.02.09, 12:19
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

dobas
21.02.09, 12:20
ciemność nam da. I kwestia chyba jakie filtry bo wydaje mi sie ze jak płaszczyny polaryzacji w obu filtrach ustawisz pod katem prostym to będzie ciemna ciemność i nic nie bedzie widać

ale to chyba liniowe by musialo być. 2 Kołowe nie wygaszają do zera - sprawdziłem

Generalnie na pewno bedziesz miał spadek jakosci obrazu, i raczej jak chcesz uciąć nadmiar światła to kup szary neutralny :)