PDA

Zobacz pełną wersję : Głebia ostrości



RockZi
4.02.09, 17:05
Witam! :wink:
Mam mały dylemat..Ehh..
Chciałabym zrobić portret gdzie tło by było maksymalnie "zamazane"
I chce ustawic f/2 i krece pokretlem i zatrzymuje sie na f/3.2 Calkiem tego nie rozumiem... Mam olympusa e-520 z kitowym obiektywem 14-42 mm .
Czy w nim jest nie mozliwe ustawienie f/2 ?
Pomozciee ..:(

RadioErewan
4.02.09, 17:10
"Chciałbym śmignąć sobie 300km/h motocyklem jak ci goście z Moto GP. W tym celu odkręcam manetkę gazu i przyspieszam. Motocykl jednak nie chce pojechać szybciej jak 120km/h. Co robię nie tak? Dodam, że mam MZ151."

Tak to mniej więcej wygląda.

Pozdrawiam

paakayttaja
4.02.09, 17:12
Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3.5-5.6 - nie "wyciśniesz" z niego f/2 ani f/2.8.
Musiałbyś sobie kupić Zuiko Digital 50 mm f/2.0 albo przynajmniej Olympus 14-54mm f/2.8-3.5.

grizz
4.02.09, 17:12
Musisz rozkręcić obiektyw i delikatnie przyciac te ruchome blaszki przysłony - zyletką najlepiej.

Tylko rób zdjecia każdego etapu rozkładania szkła!

RadioErewan
4.02.09, 17:14
Musisz rozkręcić obiektyw i delikatnie przyciac te ruchome blaszki przysłony - zyletką najlepiej.

Tylko rób zdjecia każdego etapu rozkładania szkła!

I co zrobisz, jak on faktycznie rozbierze obiektyw i zniszczy przysłonę? Oddasz mu kasę za tego 14-42?

Pozdrawiam

kubi
4.02.09, 17:31
Kitowe ZD 40-150 :wink:
Ale wiecie co... ja miałem przez kilka sekund taki zawias właśnie... :lol:
Kręcę a tu ni #@^& nie da się mniej, ale to było 0,5 godziny po zakupie

gibberpl
4.02.09, 17:33
Takie sa efekty promocji w MM :wink:

Natomiast forumowiczce polecam zapoznanie sie z instrukcja. Nawet tam jest co nieco o przyslonach.

Huco
4.02.09, 17:36
WIdzę, że to dama. Jest nadzieja nie ma śrubokręta :grin: Ale otworzyć kita na 3,2 to też sztuka. Może jaki oliman z niedaleka pomoże koleżance w rozbie.. tfuu rozmywaniu tła. Warunek musi mieć słoik f2.

RockZi
4.02.09, 19:57
Dobra dobra;p Nie robcie sobie jaj nie mozecie poprostu odpowiedziec;/
Ehh .. ok
A zadnego innego szkla nie dostałam w zestawie i dlatego pytałam..

kubi
4.02.09, 20:03
RockZi nie rób zniesmaczonej minki :wink: nikt nie chce Cię obrażać, dołować poprzez żartobliwe odpowiedzi, ale... przede wszystkim instrukcja, niekoniecznie raz przeczytana. Sprawdziłem na sobie :wink:
pozdrawiam

clorox
4.02.09, 20:16
A ja tylko dodam od siebie, że im bardziej odsuniesz modela od tła, tym bardziej będzie rozmyte tło, a szerokość GO się nie zmieni. Ale o tym to wszyscy chyba wiedzą... :grin:

Ania_
4.02.09, 20:22
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15944
:wink:

rocco
4.02.09, 20:24
Dobra dobra;p Nie robcie sobie jaj nie mozecie poprostu odpowiedziec;/
Ehh .. ok
A zadnego innego szkla nie dostałam w zestawie i dlatego pytałam..
Nie przejmuj się, u nas tak zawsze, chłopaki się nudzą to żartują :)
Po prostu liczby podane na oprawce obiektywu, te f/3.5-5.6 to maksymalny otwór, na jaki możesz otworzyć przysłonę.
Obiektywy kitowe z zasady są ciemne bo mają być tanie.
Żeby mieć f/2.8 czy f/2 trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej.
Jesli dokupiłabyś dłuższego kita, 40-150 to maksymalnym otworze i minimalnej ogniskowej da się już fajnie rozmywać tło w portretach :)
A jeśli rzeczywiście portret to Zuiko 50 f/2 Macro.
Dobrą alternatywą jest też jakiś taniutki obiektyw z mocowaniem M42 z Allegro, np Helios 55mm f/2 za kilkadziesiąt złotych i przejściówka bagnetu.
Zabawa wyśmienita chociaż tylko z ręcznym ustawianiem ostrości, więcej na ten temat w tym (dłuugim) wątku:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=5033

RockZi
4.02.09, 21:58
Dziekuje..:wink:

dog_master
4.02.09, 22:04
Ha ha ha, ale się niektórzy fajnie bawią... Pytałam kiedyś prawie o to samo na CF :D Bo skąd niby na początku fotoprzygody wszystko wiedzieć?