PDA

Zobacz pełną wersję : Pstryki Aikidudiego



aikidudi
25.01.09, 21:02
Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu czytam posty na forum i staram się coś wypłodzić z moich zerowych umiejętności fotograficznych.
Postanowiłem zamieścić 3 fotki z dzisiejszego wypadu do małego parku. Pogoda kiepska, ale chciałem pofocić.
Proszę zatem o krytykę i porady do moich wypocin.
pozdrawiam

aikidudi
25.01.09, 23:53
witam ponownie,
widzę, że jakoś nikomu nie chce się komentować moich wypocin.
Nie wiem czy to dobrze czy źle. Postanowiłem coś dorzucić. Może teraz szacowne grono uraczy mnie swoją jakże cenną dla mnie opinią:wink:

aikidudi
25.01.09, 23:55
c.d. wypocin:grin:

aikidudi
25.01.09, 23:56
zapraszam do komentowania i nastawiam się na odbiór dobrych porad :grin:

aikidudi
25.01.09, 23:59
zapomniałem dodać, że trzy ostatnie fotki przedstawiają wycinek mojego akwarium.

k@czy
26.01.09, 00:04
opanuj sie...

wanilia
26.01.09, 00:14
Focić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej..... tak mi się skojarzyło...
( na poważnie- pstryki o niczym, poprosimy przemyśleć tematykę, kadr, pooglądać prace innych a potem robić fotę- no bo np. takie foty z akwarium to tak bez sensu, modelka sympatyczna trza by ją bardziej wykorzystać!) Pozdrawiam
oko zawisło mi dłuzej na 13

B2irdy
26.01.09, 00:20
Przepalone i nieostre w niektórych przypadkach, nieciekawe kadry, portret nr.10 może być, ogólnie słabo, lepiej wrzucaj po 3 fotki raz na jakiś czas ale naprawdę dobre, zdjęcie akwarium bardzo słabe, też się interesuję aquascapingiem, można znaleźć ciekawe artykuły w internecie na ten temat.

nut3r
26.01.09, 01:51
gdybym miał wybrać jedno zdjęcie ze wszystkich to miałbym problem...

staraj się być bardziej krytyczny do swoich fotek, poczytaj trochę poradników na necie, podpatruj ciekawe prace w galerii itd

życzępo wodzenia

Mirek54
26.01.09, 02:08
Nie martw sie,poczatki sa trudne.Zrob inaczej,inaczej podejdz do tematu.Wez kolezanke na spacer,tylko prosze nie modelki na sesje,po prostu kolezanke,siostre,dziewczyne....Zrob ze spaceru 200 fotek,niech w tych dwustu bedzie 185 takich,ze ona nie wie,ze zrobiles fotke.Teraz masz dwie grupy zdjec.Z tej 15 wybierz po tygodniu jedno,z pozostalej grupy wez wybierz dwa.Twoim zdaniem najlepsze.Te trzy fotki wstaw w temacie.Zwroc uwage na kadr,tlo,to co chcesz przekazac na fotce w mocnym punkcie.Zadbaj o GO.Poprzez krzywe wprowadz nastroj we fotce,nie koniecznie ma to byc zapis lustrzany sytuacji takiej,jaka wtedy byla.
Wtedy pogadamy o ocenach.

bikeart
26.01.09, 09:25
zastanawiałem się już wczoraj co napisać... i... dziś rano nie pozostało mi w głowie żadne z wystawionych przez Ciebie zdjęć... nut3r i kolega wyżej napisali chyba wszystko co ważne moim zdaniem w tym temacie...

pozdrawiam

aikidudi
27.01.09, 02:33
Widzę, że jak na razie to nie mam co tu robić. W takim razie biorę się za trenowanie i efekty mam nadzieję przedstawić w niedalekiej przyszłości.
Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli coś więcej napisać niż tylko słowo krytyki.
pozdrawiam i do zaś:wink:

black_bird
27.01.09, 03:27
Nie traktuj modelki jako dodatku do krajobrazu i innych przedmiotów, skup sie na niej, na oczach, usmiechu i dbaj o światło, bo fotografia to światło ...

diabolique
27.01.09, 09:13
Widzę, że jak na razie to nie mam co tu robić.

Nie podoba mi się twoje podejście.
Forum to miejsce wymiany opinii, dyskusji. Prezentacja zdjęć to tylko kolorowy dodatek.
Poczytaj coś, popisz, wklej jakiś fajny żart do wątku "humor". Nie musisz od razu nas powalać na kolana zdjęciami.

rocco
27.01.09, 10:55
Nie podoba mi się twoje podejście.
Forum to miejsce wymiany opinii, dyskusji. Prezentacja zdjęć to tylko kolorowy dodatek.
Poczytaj coś, popisz, wklej jakiś fajny żart do wątku "humor". Nie musisz od razu nas powalać na kolana zdjęciami.
Tyż prowda.
A krytyką się nie przejmuj, wyciągaj wnioski i rób swoje :)

Wiejo
27.01.09, 17:09
W żadnym przypadku nie zniechęcaj się. Technicznie radzisz sobie. Główne jakby zarzuty to kompozycja, wielotematyczność w kadrze, typowość widzenia. Tak każdy zaczynał.

krys staw
27.01.09, 19:20
aikidudi,chciałbym Ci pomóc,jako NOWY na forum OC zbytnio zachłystnołeś sie Swymi sukcesami w cykaniu,chciałeś wszystkim na tym forum błysnąć,a efekt-mizerny,po co Ci to,więcej czytaj forum,więcej oglądaj galerie innych uznanych,wtedy poznasz trendy panujące na tym forum.Akwarystyczne zdjęcia,nie ma tutaj specjalisty który oceniłby Twoje rośliny(czemu nie ma ryb,chociaż neonów)chyba że masz holendra(też piękne).Nie chcę być przemądrzały,ale cykaj zdjęcia dla Swej własnej radości i zgadzam się z wypowiedzią poprzednika,strzel 300-sta sztuk a wybierz 4-ry,daje to nam współczesna technika.Pozdrawiam.:grin:

Co to za słowo na miłość boską?

nut3r
27.01.09, 23:14
nie wiem il pstrykasz ale z całego tygodnia czy dwóch wybierz jedno najlepsze zdjęcie i je zamieść - i głowa do góry - każdy tak zaczyna

aikidudi
27.01.09, 23:27
black_bird
wezmę sobie Twoje uwagi do siebie. Myslę, ze faktycznie zbyt dużo niepotrzebnego otoczenia-jeśli to mają być fotki modelki a nie terenu.

diabolique
dobrze prawisz:) oczywiście, że zostanę.W końcu muszę czerpać wiedzę:)

rocco
dziękuję - nie mam zamiaru się poddawać ;)

Wiejo
i właśnie o taki komentarz do zdjęć mi chodzi. By wiedzieć co można poprawić.
Nad tymi elementami muszę się skupić oczywiście nie pomijam uwag poprzedników, które i tak pewnie tyczą się tego samego :)


krys staw

ładnie zacząłeś i myślałem że faktycznie chcesz mi pomóc jednak Twoja pomoc polegała na dokopaniu mi i
zmniejszeniu mego własnego Ego:). Aparat mam od zaledwie 1,5miesiąca. Kupiłem w zestawie z obiektywem 17,5-45.
Właśnie po znalezieniu informacji na temat tego obiektywu, a niedysponując jeszcze dostateczną ilością gotówki na lepszy
postanowiłem kupić obiektywy z systemu OM. Zakupiłem zuiko 1,8 50mm oraz tamrona 70-210 4-5,6.Własnie tymi obiektywami
zacząłem cykać jak to ująłes fotki. Wybralem z moich ostatnich fotek te które uważałem za najlepsze.
Chciałbym się nauczyć robić ładne zdjęcia i dlatego założyłem ten wątek by Ktoś doswiadczony pomógł mi być lepszym.
Twój post nie wnosi niczego. Nie pomaga, a dołuje. Co do akwarium to chciałem uchwycić na roślinkach właśnie pęcherzyki, które widać jeśli
będzie się komuś chciało wpatrzeć. Nie bawiłem się nigdy w makro, a nawet nie mam do tego obiektywu.
Zastanawiam się właściwie co chciałeś osiągnąć pisząc takiego posta. Jak dla mnie, mówiąc o pomocy oczekiwałem choćby słów, które powiedziały
doświadczone osoby z pełnym zrozumieniem(tak myślę) moich zerowych umiejętności.
Żaden poprzednik nie mówił o 300 zdjęciach więc czytaj też ze zrozumieniem.
Pewnie, że chciałem się pochwalić moimi fotkami bo jest to jedna z rzadkich możliwości usłyszenia czegoś pozytywnego
lub negatywnego na temat swoich prac przez osoby siedzące w temacie.Jeśli masz coś do dodania to proszę bardzo.
Zależy mi jednak na konstruktywnym podejściu, a nie destrukcyjnym działaniu jakie zaprezentowałeś.
Może jestem miernym fotografem, ale właśnie chcę się nauczyć być lepszym.
Tak na marginesie to chętnie zobaczę Twoje fotki.


pozdrawiam Wszystkich :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

nie wiem il pstrykasz ale z całego tygodnia czy dwóch wybierz jedno najlepsze zdjęcie i je zamieść - i głowa do góry - każdy tak zaczyna

dzięki:)
mogę cykać praktycznie tylko w weekendy-więc z czasem krucho.
Oczywiście nie poddaje się :) mogę tez pokazać Wam kilka moich starych fotek zrobionych kompaktem. Oczywiście nie w takich ilościach jak te ostatnie ;)

Ania_
27.01.09, 23:41
Szczerze powiem, że cykanie bez opamiętania 300 fotek i wybieranie z nich 4 jest dla mnie osobiście kompletnie bez sensu. Lepiej zrobić 30 przemyślanych, niż 300, aby tylko mieć selekcję... Owszem technika może i na to pozwala, ale czy to jest z pożytkiem dla nowych? Nie wiem. Czasami powtarzam kadry, gdy nie jestem czegoś pewna... używam seryjnych, gdy chcę złapać odpowiedni moment... ale doradzanie cykania 300 fotek uważam za bezsensowne.

Ramzes_II
27.01.09, 23:56
Szczerze powiem, że cykanie bez opamiętania 300 fotek i wybieranie z nich 4 jest dla mnie osobiście kompletnie bez sensu. Lepiej zrobić 30 przemyślanych, niż 300, aby tylko mieć selekcję... Owszem technika może i na to pozwala, ale czy to jest z pożytkiem dla nowych? Nie wiem. Czasami powtarzam kadry, gdy nie jestem czegoś pewna... używam seryjnych, gdy chcę złapać odpowiedni moment... ale doradzanie cykania 300 fotek uważam za bezsensowne.
Zawsze można zrobić 500 :)
Ostatnio robiłem reportaż dla przedszkola z występów dzieciaków i balu karnawałowego, zrobiłem niecałe 700 fot. Odpadło w selekcji 95. Głownie dlatego ze dublowały sie kadry, tudzież kilka było z nietrafioną ostrością. Wybitnych w tym wszystkim zdjęć było 40 które uznałem za topowe. Ale to był reportaż a nie sztuka.
Pewien sens w ilości jest, zawsze trafisz cos fajnego robiąc duzo fotek. Z drugiej strony to tak jak poleganie na przypadku. Robię 1000, jedno sie nada. Prawie jak totolotek.
Nauki w tym nie ma żadnej.

Mirek54
27.01.09, 23:58
Bo jak zrobi 300 i 300 wyrzuci,to na drugi raz pomysli zanim nacisnie.Niektorzy juz tak maja i inaczej nie przekonasz.Zafascynowanie lustrem powinno jak najszybciej minac i jak zacznie sie fascynacja kadrem i kompozycja to juz jedna noga sie wdeplo.

helmuth
28.01.09, 00:18
Zdecydowałeś się pokazać (poddać ocenie) swoje zdjęcia a nie jesteś przygotowany na to, że oceny mogą być różne ;), nie tylko "konstruktywne" co by to nie znaczyło. Polecam do przeczytania wątek "Nikt mnie nie rozumie...zabieram zabawki!" (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16231)
...Twoja pomoc polegała na dokopaniu mi i
zmniejszeniu mego własnego Ego:).
Twój post nie wnosi niczego. Nie pomaga, a dołuje.
Zastanawiam się właściwie co chciałeś osiągnąć pisząc takiego posta.
Ouuu! Z takim podejściem, daleko nie pojedziesz ;)
Po co robisz zdjęcia? Za karę, ktoś Cię zmusza czy po prostu to lubisz? Jeżeli dwi pierwsze opcje to ich nie pokazuj- nie będzie komentarzy :p. Jeżeli jest to trzecia opcja to zaciśnij zęby, uzbrój się w cierpliwość i czytaj wszystkie komentarze. Może w którymś jest to "coś", co Cię naprowadzi. Po to wydałeś tyle kasy, żeby się poddać bez walki?
Może jestem miernym fotografem, ale właśnie chcę się nauczyć być lepszym.Rób dalej zjęcia, pokazuj na forum ale nie traktuj każdego nieprzychylnego komentarza jak zniewagę osobistą. Przemyśl go na chłodno: może tam jest "coś na rzeczy" :) I nie napadaj na każdego, kto nieprzychylnie skomentuje Twoje zdjęcia, w stylu "Jeśli masz coś do dodania to proszę bardzo...Tak na marginesie to chętnie zobaczę Twoje fotki." Twój wątek może zacząć być omijany i co wtedy?
Głowa do góry, rób zdjęcia dalej jeśli Ciebie to bawi!

Ania_
28.01.09, 00:25
Bo jak zrobi 300 i 300 wyrzuci,to na drugi raz pomysli zanim nacisnie.Niektorzy juz tak maja i inaczej nie przekonasz.Zafascynowanie lustrem powinno jak najszybciej minac i jak zacznie sie fascynacja kadrem i kompozycja to juz jedna noga sie wdeplo.
Jak zwykle się z Tobą zgadzam w 100%. :wink:

aikidudi
28.01.09, 02:14
helmuth

tak zdecydowałem się pokazać te fotki by móc mieć świadomość swoich + i -.
Jak napisałem wcześniej- nie poddaje się, ale komentarz "krys staw"
odebrałem w kategoriach ataku i wyśmiania.
Wiadomo, że mam braki i to ogromne.
Poprzednich komentarzy nie odebralem jako zniewagi, a jak sam możesz zauważyć nie były przychylne.
Uważam, że jesli gość potrafi mnie skrytykować to niech chociaż pochwali się swoim dorobkiem.
Jesli takowego nie posiada to jakiej pomocy można się po nim spodziewać.
Tak nawiasem mowiąc doczepiles się do mnie o odbiór jego komentarza a przecież gdyby to tyczyło się Ciebie to umiałbyś ot tak
przejść nad tym do porządku dziennego??
Może faktycznie zbyt emocjonalnie podszedłem do tematu, jednak zależy mi by było więcej wytykania konkretnych błędów niż
ogólników. To że coś jest złe to ok, ale chciałbym się też dowiedzieć dlaczego jest złe. Wtedy moge zacząć coś zmieniać.
Jak przeczytasz kilka opinii wyżej każdy napisał coś od siebie-niekoniecznie pochlebnie.Jednak z opinii powyższych można coś wyciągnąć.
Na tym etapie potrzebuje bardziej wsparcia niż wysłuchiwania jaki to nie jestem do d...
Przeczytaj jeszcze raz posta"krys staw" i zauważ tekst "zbytnio zachłystnołeś sie Swymi sukcesami w cykaniu,chciałeś wszystkim na tym forum błysnąć,a efekt-mizerny,po co Ci to"
Właśnie powyższy tekst sprowokował mnie do napisania takiego komentarza.
Oczywiście dalej będę focić. Mam nadzieje, że będzie to jak napisała Mysikrólik 30 przemyślanych fotek, a nie 300 :)
pozdrawiam:wink:

aikidudi
28.01.09, 04:25
wklejam 1 fotkę. mam nadzieje, że nikogo nie przerażę nią ;)
jeśli się spodoba to wyślę kolejną :)

chyba lepiej wysyłać pojedynczo :) ?

rocco
28.01.09, 07:51
Zdecydowałeś się pokazać (poddać ocenie) swoje zdjęcia a nie jesteś przygotowany na to, że oceny mogą być różne ;), nie tylko "konstruktywne" co by to nie znaczyło. Polecam do przeczytania wątek "Nikt mnie nie rozumie...zabieram zabawki!" (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16231)Ouuu! Z takim podejściem, daleko nie pojedziesz ;)
Po co robisz zdjęcia? Za karę, ktoś Cię zmusza czy po prostu to lubisz? Jeżeli dwi pierwsze opcje to ich nie pokazuj- nie będzie komentarzy :p. Jeżeli jest to trzecia opcja to zaciśnij zęby, uzbrój się w cierpliwość i czytaj wszystkie komentarze. Może w którymś jest to "coś", co Cię naprowadzi. Po to wydałeś tyle kasy, żeby się poddać bez walki? Rób dalej zjęcia, pokazuj na forum ale nie traktuj każdego nieprzychylnego komentarza jak zniewagę osobistą. Przemyśl go na chłodno: może tam jest "coś na rzeczy" :) I nie napadaj na każdego, kto nieprzychylnie skomentuje Twoje zdjęcia, w stylu "Jeśli masz coś do dodania to proszę bardzo...Tak na marginesie to chętnie zobaczę Twoje fotki." Twój wątek może zacząć być omijany i co wtedy?
Głowa do góry, rób zdjęcia dalej jeśli Ciebie to bawi!
Bradzo rozsądne podsumowanie, plusik do reputacji (jak tylko będę mógł dać :roll: )

Aikidudi, jak pisałem wyżej, rób swoje a z krytyki wyławiaj to, co jest Ci pomocne w rozwijaniu się.
Ostatnią fotkę z pawiem popsułeś obróbką. Mocno przeostrzyłeś i pojechałeś z kontrastem i nasyceniem kolorów.
Trochę delikatniej trzeba, z wyczuciem :)

helmuth
28.01.09, 12:26
helmuth...
Tak nawiasem mowiąc doczepiles się do mnie o odbiór jego komentarza a przecież gdyby to tyczyło się Ciebie to umiałbyś ot tak
przejść nad tym do porządku dziennego??
Ja do Ciebie staram się podejść życzliwie a Ty? ;)
Komentarz krys staw-a (to niecałe 10% wszystkich komentarzy) poprzedzało 10 innych a Ty taką wagę przywiązujesz akurat do niego? Zastanów się czy w tym co napisał krys staw nie ma choćby odrobiny racji. Może inni napisali Ci to samo, oględniej? :roll:
Ja też na początku nie umiałem, teraz już potrafię :)
Przeczytaj jeszcze raz posta"krys staw" i zauważ tekst "zbytnio zachłystnołeś sie Swymi sukcesami w cykaniu,chciałeś wszystkim na tym forum błysnąć,a efekt-mizerny,po co Ci to"Prawie rok temu sam o sobie, po pierwszych niepochlebnych komentarzach pisałem na tym forum podobnie :p
To mój pierwszy aparat cyfrowy i na początku jestem przede wszystkim zafascynowany tym że zdjęcia nic nie kosztują (inaczej niż w analogu). Chęć zrobienia "darmowego" zdjęcia jest tak silna, ze nie pozwala spokonie zastanowić się nad ujęciem
Co do pawia to za rocco- zdjęcie aż świeci! Popraw i wklej wersję poprawioną.

e-510
28.01.09, 12:45
Ja do Ciebie staram się podejść życzliwie a Ty? ;)
Komentarz krys staw-a (to niecałe 10% wszystkich komentarzy) poprzedzało 10 innych a Ty taką wagę przywiązujesz akurat do niego? Zastanów się czy w tym co napisał krys staw nie ma choćby odrobiny racji. Może inni napisali Ci to samo, oględniej? :roll:
Ja też na początku nie umiałem, teraz już potrafię :)Prawie rok temu sam o sobie, po pierwszych niepochlebnych komentarzach pisałem na tym forum podobnie :p
Co do pawia to za rocco- zdjęcie aż świeci! Popraw i wklej wersję poprawioną.

Ja myślę,że autor wątku,odpowiadając na posta krys staw'a,pisał do wszystkich wypowiadających się przed nim.

Co do pawia - jeśli posłuchasz rad helmuth'a i rocco,spokojnie mógłbys go wrzucic do Galerii...

aikidudi
28.01.09, 12:52
widzisz, wszystko zależy od sposobu przekazania uwagi.
Wiem, ze komentarz krys staw-a to pewnie mniej niż 10%, ale jednak trafił do mnie od tej ciemnej strony.
Wnioski wyciągam i będę się starać.
Mam nadzieje, że temat pewnego posta jest juz za nami i zajmiemy się omawianiem zdjęć.
Wklejam pawia prawie nie obrobionego byście mogli zobaczyć. Jesli będzie w miarę ok i będziecie gotowi na przyjęcie kolejnego zdjęcia to mam już coś przygotowane(oczywiście jedno zdjęcie):grin:.

pozdrawiam

aikidudi
28.01.09, 12:54
Ja myślę,że autor wątku,odpowiadając na posta krys staw'a,pisał do wszystkich wypowiadających się przed nim.

nie jest to prawda co piszesz. Odpowiedziałem tylko na ten post w taki sposób ponieważ dla mnie miał on najbardziej negatywne zabarwienie. Proszę nie doszukiwać się czegoś czego nie ma.

pozdrawiam

Mirek54
28.01.09, 16:45
Przypatrz sie dokladnie Swojemu zdjeciu Pawia.Zobacz na kolor trawy na dole.Postaraj sie krzywymi doprowadzic do tego,zeby trawa miala nasycenie i kolor trawy.Na teraz jest w niej za duzo swiatla i zoltego koloru,wchodzi w taki kolor bardzo mlodej zieleni-mlody szczypiorkowy:wink:.Paw to niewdzieczny temat-zawsze wychodzi za pstrokaty-ale zobacz czy nie uratujesz fotki.
Moze w tym kierunku?

e-510
28.01.09, 16:49
Przypatrz sie dokladnie Swojemu zdjeciu Pawia.Zobacz na kolor trawy na dole.Postaraj sie krzywymi doprowadzic do tego,zeby trawa miala nasycenie i kolor trawy.Na teraz jest w niej za duzo swiatla i zoltego koloru,wchodzi w taki kolor bardzo mlodej zieleni-mlody szczypiorkowy:wink:.Paw to niewdzieczny temat-zawsze wychodzi za pstrokaty-ale zobacz czy nie uratujesz fotki.
Moze w tym kierunku?

łooł,lucca - jestem w szoku ! Dobry jesteś !

witia
28.01.09, 17:23
Ten paw lucca jest przepyszny.
Pozdrówka.

krys staw
28.01.09, 19:27
aikidudi,czuję że nie zrozumiałeś mych intencji(przepraszam za niejasne opisanie tych nieszczęsnych"300 fotek")chodziło mi przedewszystkim o to abyś te "300 fotek" zrobił wykorzystując wszystkie możliwości Twego body,póżniej porównać na komputerze,mając wszystkie dane obok zdjęcja.Jestem także początkującym na tym forum,nie zamieszczam zdjęć,gdyż podobnych jest wiele,więc myślę sobie po co powielać tematy.Co do akwarium,nie opisałeś rośliny,może to unikat,trudny w hodowli,a znający akwarystykę doceniłby to zdjęcie i napisałby-super!Kończąc, nie miałem zamiaru Cię urazić,ale uczulić że entuzjazm,spontaniczność zachowj dla dalszego poznawania swego body, a wrzucanie na forum wszystkiego co Ci się podoba nie jest dobrym rozwiązaniem.:grin:Pozdro,bez urazy.

e-510
28.01.09, 19:52
aikidudi,czuję że nie zrozumiałeś mych intencji(przepraszam za niejasne opisanie tych nieszczęsnych"300 fotek")chodziło mi przedewszystkim o to abyś te "300 fotek" zrobił wykorzystując wszystkie możliwości Twego body,póżniej porównać na komputerze,mając wszystkie dane obok zdjęcja.Jestem także początkującym na tym forum,nie zamieszczam zdjęć,gdyż podobnych jest wiele,więc myślę sobie po co powielać tematy.Co do akwarium,nie opisałeś rośliny,może to unikat,trudny w hodowli,a znający akwarystykę doceniłby to zdjęcie i napisałby-super!Kończąc, nie miałem zamiaru Cię urazić,ale uczulić że entuzjazm,spontaniczność zachowj dla dalszego poznawania swego body, a wrzucanie na forum wszystkiego co Ci się podoba nie jest dobrym rozwiązaniem.:grin:Pozdro,bez urazy.

Dobra rada.Musisz poznac swoje body !

aikidudi
28.01.09, 23:49
Przypatrz sie dokladnie Swojemu zdjeciu Pawia.Zobacz na kolor trawy na dole.Postaraj sie krzywymi doprowadzic do tego,zeby trawa miala nasycenie i kolor trawy.Na teraz jest w niej za duzo swiatla i zoltego koloru,wchodzi w taki kolor bardzo mlodej zieleni-mlody szczypiorkowy:wink:.Paw to niewdzieczny temat-zawsze wychodzi za pstrokaty-ale zobacz czy nie uratujesz fotki.
Moze w tym kierunku?

właśnie próbowałem pozmieniać to i owo, ale nie wiem czy efekt jest zadowalający. Sami oceńcie.

co do poznania body to faktycznie wielu rzeczy nie wiem. Często próbuje ustawień manualnych. Bardzo rzadko korzystam z automatu lub półautomatu.Z jednej strony chciałbym umieć biegle posługiwać się sprzętem z drugiej strony zdaje sobie sprawę z moich braków. W sumie nie od razu Kraków zbudowano:)

Krys staw - w porządku. Faktycznie wrzucanie tylu fotek na forum mija się z celem. Dlatego też teraz chcę zakończyć temat pawia:)
Na przyszłość mam nadzieje uniknąć błędów, które popełniłem na samym wejściu.

pozdrawiam serdecznie

Mirek54
29.01.09, 00:03
Ta wersja o niebo lepsza od poprzedniej.Poznawaj body i ucz sie to przychodzi bardzo szybko.Z tym budowaniem Krakowa masz racje-jeszcze nie gotowy.
Ja zabawe w fotki zaczalem jak mialem chyba 15 lat-zabawa trwa i sie nadal ucze.

AK.
29.01.09, 00:14
To ja jeszcze coś od siebie dorzucę :wink:. Według mnie nie powinno się "głaskać" tylko prosto z mostu powiedzieć, że jest źle i już. Ja miałem to szczęście, że moje początkowe wypociny pokazywałem koledze i żadne nie wg niego nie było dobre, same pstryki, kicz itp. Do końca się z tym nie zgadzałem, wiedziałem, że nie są dobre ale że aż tak...? Patrząc teraz na moje dawne zdjęcia dziwię się, że tak łagodnie mówił mi, że nie jest dobrze :-P.
Teraz mając trochę większą wiedzę mogę powiedzieć, że imo jeszcze żadnego dobrego zdjęcia nie zrobiłem. W każdym coś bym zmienił, coś mi nie pasuje (ale też tragicznie nie ma :grin:).
Wg mnie powinieneś robić zdjęcia i oglądać zdjęcia innych, tak można się bardzo dużo nauczyć :).

Jestem słabym fotografem ale postaram się tu zaglądać i dodać coś od siebie :wink:.

Paw na razie najlepszy :)

e-510
29.01.09, 00:26
Jak to miło się czyta,że ktoś wyciągnął jednak jakieś wnioski i potrafi się przyznac,że czasem nie miało się racji...
Nie baw się na razie manualem ! Ja sam nie korzytam z tego draństwa zbyt często - skup się na najważniejszym - poznaj dobrze swoje body !
Na dobranoc,powiem Ci po cichu,że paw jest już prawie świetny (po cichu,co byś nie poczuł się dumny jak.. ) i możesz spokojnie zapodac go na Galerię - tylko bez ramek,bo tego tam raczej nie lubią...Tak szczerze,to ma szanse Twój paw, byc najlepszą dzisiejszą fotą.Bez kitu.

pozdr.

PS.Zapraszam na setkę z okazji mojego setnego posta ( gdzie mi tam do grizz'a... ). :)

aikidudi
29.01.09, 02:45
dziękuję Panowie:wink:
faktycznie przede mną daleka droga.
Zachęcony troszkę i być może bardziej rozważny w działaniu chciałbym zaserwować kolejną fotkę, którą wykonałem będąc w Częstochowie na Jasnej Górze.
Pogoda była okropna- deszczowa i dlatego takie niebo.

Pawia zaraz umieszczę w galerii:grin:

e-510
29.01.09, 11:37
Tutaj niebo nie jest najgorszym elementem.Jest na nim porządek.Na Twoim zdjęciu jest bałagan.Co chcesz pokazac ? Jasną Górę ? Mamy Ci wierzyc na słowo ? Taką fotkę,może strzelic moja pięcioletnia córka - tak od nie chcenia,Ty masz chyba trochę więcej lat ?

Masz jakieś książki o fotografowaniu ? Jeśli nie,świetną nauką (najlepszą moim zdaniem ),jest oglądanie fotografii innych,którzy przeczytali ich mnóstwo i widzieli tysiące dobrych zdjęc i wyciągnęli z tego oglądania wnioski....

Szukaj dalej.Patrz.Wyciągaj wnioski.Spójrz na swoje zdjęcie jak nie na swoje i zapytaj siebie czy Ci się podoba.

Jak dotąd,to paw najlepszy. :) Czekamy na dalsze.Tylko mają byc choc ciut lepsze ! ;)



pozdr.

aikidudi
29.01.09, 11:45
hmm.. masz rację
prawda jest taka, że chciałem uchwycić zamyślonego zakonnika. Nie dało mi się go podejść inaczej i te wszystkie szpargały psują całą fotę. Wiem, że nie jest dobra choć łudziłem się że nie najgorsza;)
to zdjęcie jest w sumie sprzed roku ale nie usprawiedliwia to w żadnym wypadku jego beznadziejności:oops:

oczywiście przeglądam galerie użytkowników i widzę różnicę.
Sporo też czytam o kadrze, ustawieniach itd. Też nie wszystko jest dla mnie od razu jasne, ale zobaczymy.
jak na razie podpieram się starymi fotkami bo na nowe musi przyjść czas- czyli najbliższy weekend więc powiedzmy jeszcze nie próbowałem innych ujęć:)
Może dodam inne zdjęcie o tym zapomnimy??:oops:

Mirek54
29.01.09, 11:52
Zachęcony troszkę i być może bardziej rozważny w działaniu chciałbym zaserwować kolejną fotkę

Rozwagi w dzialaniu to tu nie widze




Pogoda była okropna- deszczowa i dlatego takie niebo.



Mogles pojechac na szeszele-tam pogoda ladna i niebo inne.

Zastanawiales cie dlaczego dziewczyny po okreslonym wieku nie tancza na rurze?

Jak deszcz pada to sie aparatu nie wyciaga-chyba,ze masz sprzet profi.Masz??

aikidudi
29.01.09, 11:55
Rozwagi w dzialaniu to tu nie widze

bo i jej nie było:) to był moment;)

Mogles pojechac na szeszele-tam pogoda ladna i niebo inne.

Zastanawiales cie dlaczego dziewczyny po okreslonym wieku nie tancza na rurze?

Jak deszcz pada to sie aparatu nie wyciaga-chyba,ze masz sprzet profi.Masz??
no właśnie nigdy nie miałem i jak na razie nie mam:oops:

AK.
29.01.09, 11:55
A ja coś takiego zrobiłem. Imo lepiej wygląda. I bardziej wiadomo co się chciało pokazać :wink:

http://img222.imageshack.us/img222/4053/22255901rm7.jpg

Mirek54
29.01.09, 11:55
Nie dało mi się go podejść inaczej

Nie masz ubioru snajpera?Ten maskuje dosc dobrze-mozna podejsc i nie byc zauwazony.

e-510
29.01.09, 11:59
Tak,dobrze kombinowałeś chcąc pokazac zmyślonego zakonnika ale źle tą jego zadumę pokazałeś.Teraz,to wygląda,że on zamyślony jest nad stalową liną.Widzisz to teraz ?
Zastanów się jaki rodzaj fotografii lubisz najbardziej,później przyjrzyj się temu rodzajowi fotografii - chocby tu na forum - poczytaj komentarze a następnie pakuj aparat do torby i z głową pełną pomysłów,spróbuj zrobic podobne (ale nie takie same ! ).

aikidudi
29.01.09, 12:01
A ja coś takiego zrobiłem. Imo lepiej wygląda. I bardziej wiadomo co się chciało pokazać :wink:

http://img222.imageshack.us/img222/4053/22255901rm7.jpg

no nie powiem, chyba właśnie takiego zdjęcia szukałem w moim zamyśle:)

fajna obróbka, dzięki:grin:

e-510
29.01.09, 12:02
A ja coś takiego zrobiłem. Imo lepiej wygląda. I bardziej wiadomo co się chciało pokazać :wink:

http://img222.imageshack.us/img222/4053/22255901rm7.jpg

O yes,tu już widac zadumę - chociaż musiała by byc zapodana w tytule...Bardzo dobry przykład.

aikidudi
29.01.09, 12:06
Tak,dobrze kombinowałeś chcąc pokazac zmyślonego zakonnika ale źle tą jego zadumę pokazałeś.Teraz,to wygląda,że on zamyślony jest nad stalową liną.Widzisz to teraz ?
Zastanów się jaki rodzaj fotografii lubisz najbardziej,później przyjrzyj się temu rodzajowi fotografii - chocby tu na forum - poczytaj komentarze a następnie pakuj aparat do torby i z głową pełną pomysłów,spróbuj zrobic podobne (ale nie takie same ! ).

zobacz na wersje AK, o takim zdjęciu myślałem. Wiadomo, że ujęcie nie jest szczególne. Nie chciałem też by ten zakonnik mnie zobaczył jak strzelam mu fotkę - nie chciałem go rozpraszać w zadumie;)

jak wyżej napisałem - czytam forum i przeglądam zdjęcia.

helmuth
29.01.09, 12:14
no nie powiem, chyba właśnie takiego zdjęcia szukałem w moim zamyśle:)

fajna obróbka, dzięki:grin:Mnie taka obróbka, w większości przypadków nie leży. Tu jednak pozwoliła ukryć retusz i wydobyć z fotki zakonnika zostawiając w tle tylko drzewa. Dodatkowo inny kadr, wycięcie niiepotrzebnych detali i teraz jest znacznie lepiej :) Gdyby jeszcze widać było twarz zakonnika ;)
Teraz,to wygląda,że on zamyślony jest nad stalową liną.Widzisz to teraz ?Na miniaturce, wydawało mi się, że to wędkarz w czasie deszczu :p

aikidudi
29.01.09, 12:18
Mnie taka obróbka, w większości przypadków nie leży. Tu jednak pozwoliła ukryć retusz i wydobyć z fotki zakonnika zostawiając w tle tylko drzewa. Dodatkowo inny kadr, wycięcie niiepotrzebnych detali i teraz jest znacznie lepiej :) Gdyby jeszcze widać było twarz zakonnika ;)

właśnie jak pisałem wyżej- nie chciałem przeszkadzać.Nie chciałem również by widział, że go focę.

Przygotowałem kolejne zdjęcie. Tez nie nowe.
Nie wiem tylko czy wrzucić :)

e-510
29.01.09, 12:25
właśnie jak pisałem wyżej- nie chciałem przeszkadzać.Nie chciałem również by widział, że go focę.

OK,dośc dyskusji nad wylanym mlekiem ! :)
Teraz bierz body i rób foty.Obrób je ładnie,wybierz najlepszą Twoim zdaniem(patrz jednak na nią jak robioną przez kogoś innego )i wrzucaj do wątku.Pamiętaj tylko,że nasz czas jest bardzo cenny. ;)

Ps.Nie rób zdjęcia ludziom,kiedy czujesz,że coś im zabierasz !

aikidudi
29.01.09, 12:44
właśnie przeglądałem moje fotki i chyba dam sobie na wstrzymanie:wink:
zdjęcia chyba dorzucę jak faktycznie coś zrobie nowego i będę pewny że to się nadaje do pokazania.

k@czy
30.01.09, 03:24
gratuluje
wlasnie nauczyles sie najwazniejszej zasady, ktora pomoze ci przebrnac przez trudny poczatek przygody zwanej fotografią.
a zasada ta nazywa sie-cierpliwosc.
nie masz nic do pokazania-poczekaj, czas na pewno ci sprzyja-ze wzgledu na nauke i na mozliwosc sfotografowania czegos ciekawego.
nie masz obowiazku wrzucac nawet jednego zdjecia dziennie. jak bedziesz mial dobre chociaz jedno tygodniowo, to bedzie niezly wynik.
pzdr
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
PS
teraz kolej na nastepny krok, ale jaki, to sie dowiesz, jak go zaliczysz :)

krys staw
1.02.09, 14:11
aikidudi,dzięki za zrozumienie mej "porady",teraz większość postów o tym mówi,ale czemu dostałem czerwoną kartę za post?:shock:,dziwny jest ten świat OC.:wink:

aikidudi
23.02.09, 18:40
Chciałbym Wam pokazać kilka fotek z seminariów sztuk walki.
Interesuje mnie sposób kadrowania ponieważ nie jestem pewien czy dobrze to robię. Liczę też na wskazówki w stylu co poprawić itd. Wrzucę 2 fotki teraz i jeśli będziecie chcieli zobaczyć więcej to chętnie wrzucę.

k@czy
23.02.09, 19:23
a masz takie, gdzie sie cos dzieje? jakas walka moze, jakis ruch widac? te to tak sobie raczej...

aikidudi
23.02.09, 19:54
a masz takie, gdzie sie cos dzieje? jakas walka moze, jakis ruch widac? te to tak sobie raczej...

już szukam i coś wrzucę:grin: na razie 5
poszukam fotek jeszcze z innego seminarium.

Tak nawiasem mówiąc to jest to tylko seminarium szkoleniowe więc ciężko będzie z walkami szczególnie w tej sztuce walki. Raczej coś w rodzaju pokazu, którego niestety nie było. Zazwyczaj jest szkolenie i wprowadzanie nowych technik i utrwalanie ich.

pozdrawiam

aikidudi
23.02.09, 21:03
dorzucę ostatnie jak na razie w tym wątku zdjątko tym razem z Oldham

pozdro

aikidudi
2.03.09, 00:17
nikt nie odpisuje, ale uparcie mam zamiar wrzucać swoje fotki.
Oto kilka z dzisiaj.

helmuth
2.03.09, 10:14
"Kosciol" bardzo ładne, dobrze naświetlone. Minimalnie brak symetrii- brakuje pół centymetra z prawej strony. Może obiektyw minimalnie w prawo, albo obciąć 0,5 cm z lewej? :roll: "Widoczek"- kadr mi się podoba, bardzo ładne niebo ale, MZ, "przeniebieszczone".

aikidudi
2.03.09, 12:28
dziękuję helmuth za opinie. W kościele myślałem, że stoję na środku- patrzyłem na płytki na podłodze:wink:. Zdjęcie jest bez doświetlania przy iso 400. W widoczku faktycznie może zbyt duży kontrast wrzuciłem. postaram się nie przesadzać z tym kontrastem nastepnym razem:grin:
dorzucam jeszcze kilka zdjęć z wczoraj.
proszę o opinie.
pozdrawiam serdecznie:)

K_Puchatek
2.03.09, 16:44
Witam,
Pierwsza uwaga - numeruj fotki - będzie łatwiej się odnieść...
Kolejna fotka kościoła (ołtarz) i MSZ ten sam błąd co poprzednio (pisał już o tym helmuth ) - zdecydowanie lepiej prezentowałoby się symetrycznie, teraz niestety jest więcej po lewej niż po prawej, poza tym fotka sympatyczna,
Ostatnia fotka - szkoda obciętego pnia drzewa,
No i nie jestem pewien czy Ci się nie oberwie za kłopotka...:wink:
Pozdrawiam

aikidudi
2.03.09, 17:23
K_Puchatek - dziekuje za komentarz.
Faktycznie jest troche niesymetrycznie. Moze jak przytne z lewej to sie wyrowna.
Co do klopotka :) to jeszcze nie wiem:) zobaczymy co bedzie jak wroce z pracy ;)

k@czy
2.03.09, 20:20
stare koscioly zawsze mialy klimat-ten tez ma. pierwszy chyba bardziej interesujacy ze wzgledu na gre swiatla. w drugim widac lekkie zamieszanie i chyba brakuje punktu, ktory by przykul uwage na dluzej. klopotek przerysowany, ale przyjemny :)
smialo mozesz focic stare i piekne budownictwo z twojej okolicy-gwarantuje, ze znajdziesz wielu sympatykow tej kategorii na forum :)

przemoa
2.03.09, 22:03
Co do kościoła to nie mogę się niestety dopatrzeć żadnego ostrego elementu:cry:

aikidudi
3.03.09, 04:14
dziękuję za komentarze, faktycznie gdy spojrzę teraz na te zdjęcia to Wasze uwagi rzucają się w oczy. Muszę baczniejszą uwagę przywiązywać do szczegółów.
Co do kościółków to może kaczy masz rację- mają klimat i chyba są wdzięcznym tematem.
Przemoa, wiesz że dopiero po Waszych uwagach uświadomiłem sobie, że faktycznie z ostrością blado no i gdzie jest jakiś punkt zaczepienie ;) ??

jak coś wypłodzę to wrzucę.
pozdrawiam

rocco
3.03.09, 07:57
Jednoznacznie podobają mi się dwie fotki, "widoczek", z kontrastującymi z pięknie oświetloną trawą ciemnymi chmurami i pogrążony w cieniu żydowski cmentarz.
Kościoły i wnętrza bardzo lubię i czasem fotografuję więc czekam na następne takie fotki.
Na tych pierwszych brakuje mi trochę ostrości i całkiem symetrii.
Druga fotka z kościoła jest też krzywo. Jeśli nie masz możliwości dokładnego wypoziomowania apartu to przy obróbce wyświetl sobie siatkę i do niej wyprostuj.

aikidudi
9.03.09, 01:59
Rocco dzięki za uwagi i spostrzeżenia.
Byłem dziś poszukać jakiegoś kościoła na zrobienie fotek wewnątrz niestety kościoły przez dzień są chyba zamknięte i otwierane tylko na msze:shock:
Zatem wrzucam to co udało mi się fotnąć.
Poniżej dwa kościoły z zewnątrz oraz wejście do spalonej knajpki " horse & jockey ".Zamieszczam tez dwa widoczki.
Zapraszam do komentowania.
pozdrawiam

helmuth
9.03.09, 08:41
Światło marne i coś nie tak z ostrością (szczególnie na 1). Kościoły nie najlepiej skadrowane.

aikidudi
9.03.09, 12:05
dzieki helmuth,
w sumie nie wiem dlaczego ostrość nie wyszła. Na oryginalnym zdjęciu mam ładną ostrość, pewnie coś zchrzaniłem:cry:. Co do światła to pogoda nie daje go zbyt duzo.Pada deszcz, a jesli nie to jest pochmurno.
Jesli chodzi o kadry kościołów to w 1 tylko własnie od frontu mogłem ująć kościół bez dodatkowych atrakcji w stylu inne budynki itd.
Na 2 zdjęciu kościoła- chciałem go pokazać w całości i tez bez dodatkowych atrakcji.
Możesz mi napisać jak Ty byś skadrował? chętnie poznałbym Twój punkt widzenia. Mi to jeszcze idzie jakoś bardzo wolno...:cry:

helmuth
9.03.09, 13:47
Możesz mi napisać jak Ty byś skadrował?Trudno dawać dobre rady "na dystans". Nie wiem jak tam jest naprawdę- zabudowa, rzeźba terenu, zadrzewienie itp. Mogę jedynie ocenić te kadry, które ty pokazujesz.
1- zbyt centralnie, drzewo zasłania drzwi
4- zbyt ciasno z lewej, tył częściowo zasłonięty przez drzewo, które jest tam chyba niepotrzebne. Cmentarz(?) na pierwszym planie zbyt mocno przesłania kościół, może trzeba było podejść bliżej?
To takie moje uwagi ale moze innych możliwości nie było?

aikidudi
9.03.09, 23:02
drzewo faktycznie zasłania drzwi, ale dzieki takiemu ustawieniu krzaki z prawej i drzewa z lewej zakrywają budynki, które sąsiadują z kościołem. W czwórce przyciąłem lewą stronę na kompie ponieważ było widać budynek.
Sprawdzę co jeszcze mam i ewentualnie wrzucę jakies pojedyncze.
pozdrawiam

jolly
9.03.09, 23:26
A może większe zdjęcia wstawiaj, 800 x 600 mogą być. Może stąd ta utrata ostrości ?

aikidudi
10.03.09, 17:27
A może większe zdjęcia wstawiaj, 800 x 600 mogą być. Może stąd ta utrata ostrości ?

najlepsze jest to, ze te zdjecia sa 800x600 :grin:
musialem cos przy obrobce pomieszac.

tak czy siak poszukam czegos innego, mimo wszystko dzieki za uwage,
pozdro

aikidudi
14.03.09, 04:07
Witka, (nawiasem mówiąc ktoś zmienił tytuł mojego wątku :) )
poniżej przedstawiam kilka zdjęć z magazynu. Celowo nie zamieszczam zdjęć pracowników-brak pozwolenia.
Zdjęcia przy świetle zastanym.
Co o nich sądzicie?

Peter1976
14.03.09, 13:17
Ostatnie miejsce ma potencjał na dobre fotki industrialne :) Tylko pomysl co i jak chcesz pokazac !!!!

Pozdrawiam !!

aikidudi
15.03.09, 23:18
witka,
dziś wrzucam kilka zdjęć. Proszę jak zwykle o uwagi.
pozdrawiam

aikidudi
15.03.09, 23:20
Ostatnie miejsce ma potencjał na dobre fotki industrialne :) Tylko pomysl co i jak chcesz pokazac !!!!

Pozdrawiam !!

wiem, wiem :) tak sobie pomyślałem gdy strzeliłem ta fotę :)
co do reszty to miał być pokazany magazyn jako spory budynek z mnóstwem artykułów :)

jak dla managerów tego magazynu to rewelka :) wróce tam w kwietniu :)
pzodro

aikidudi
17.03.09, 03:13
dziś dodaję jeden widoczek, może ktoś pokusi się o ocenkę ;) bo jak na razie coś kiepsko Wam idzie :)

droplet
17.03.09, 12:20
Nic mądrego nie napiszę ale podobają mi się :-):

ostrość może nie tam gdzie trzeba
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=13678.jpg

trochę leci w prawo
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=13681.jpg

25.jpg dla mnie za ciemne

dreptak
17.03.09, 12:29
Zdjęcie 25
Moim zadaniem zbyt ciemne. Trzeba długo się wpatrywać by zaskoczyć o co chodzi ale wtedy niebo zbyt jasne i oglądanie mnie męczy. Nie bardzo wiadomo co chciałeś sfotografować bo jeśli niebo to jest go za mało moim zdaniem. Jeśli ziemie to zbyt ciemna i za dużo nieba. Może to przez te podkłady kolejowe? na pierwszym planie, nie potrafię złapać perspektywy J

Ania_
18.03.09, 00:46
Dreptak ma rację, dużo wszystkiego i brak jakiegoś zamysłu. :wink: Czasami takie kadry ratuje światło czy kolor, no, ale mamy marzec i trzeba się "ratować" innymi sposobami. :wink:

aikidudi
21.03.09, 23:12
dziękuję wszystkim za opinie.
Teraz coś z dzisiejszego wypadu.
Pogoda jest kiepska i ciężko o słońce a więc jest jak jest.
Proszę o opinie.
pozdrawiam serdecznie

heyahero
21.03.09, 23:43
Mała prośba - nie kastruj plików z danych EXIF. To pomoże podpowiedzieć, co można poprawić na zdjęciach.
Na początek - to co radzą inni - popracuj nad pomysłem na kadry. Jak na razie zbyt chaotycznie to wygląda. Może spróbuj tak: wybierz jeden temat i pomyśl nad kadrami. Poszukaj informacji o GO (głębia ostrości). Przy okazji krajobrazu aparat na statyw i przymykaj przysłonę. Przy portretach wręcz przeciwnie.
Patrząc na kozę jeszcze jedna rzecz - o ile ze stabilizacją utrzymasz dłuższe czasy bez podpórki, o tyle fotografowany model nie musi być tak cierpliwy, żeby się nie poruszyć przy, powiedzmy, 1/15sek ;)

Pozdrawiam

PS. Polecam książkę Michaela Freemana "Okiem fotografa": http://www.allegro.pl/item588591386_okiem_fotografa_freeman_michael.html

aikidudi
22.03.09, 01:02
dzięki za komentarz.
Książki nie kupię na allegro ponieważ nie mam tam konta. Coś poszukam po sklepach internetowych.
Tak jak napisałem na pw do heyahero od kwietnia zaczynam kurs fotografii więc mam nadzieje nauczyć się czegoś.
Jak na razie mam problem z ustawieniem ostrości na jeden punkt. Czasem samo jakoś wychodzi, ale kiedy chciałbym by wyszło tylko coś ostrego na zdjęciu to niestety ale chyba nie umiem ustawić mojego aparatu by tak działał. Jak zmienię obiektyw na zuiko 50mm z systemu OM to nie mam z tym problemu natomiast nie umiem tego zrobić za pomocą mojego aparatu i zuiko 12-60mm.
Może jakieś porady?
pozdrawiam i dziękuję

e-510
22.03.09, 01:51
dzięki za komentarz.
Książki nie kupię na allegro ponieważ nie mam tam konta. Coś poszukam po sklepach internetowych.
Tak jak napisałem na pw do heyahero od kwietnia zaczynam kurs fotografii więc mam nadzieje nauczyć się czegoś.
Jak na razie mam problem z ustawieniem ostrości na jeden punkt. Czasem samo jakoś wychodzi, ale kiedy chciałbym by wyszło tylko coś odtrego na zdjęciu to niestety ale chyba nie umiem ustawić mojego aparatu by tak działał. Jak zmienię obiektyw na zuiko 50mm z systemu OM to nie mam z tym problemu natomiast nie umiem tego zrobić za pomocą mojego aparatu i zuiko 12-60mm.
Może jakieś porady?
pozdrawiam i dziękuję

Moja rada jest taka - używaj centralnego punktu AF,to jest najbezpieczniejszy sposób i mnie nie zawiódł jak dotąd.Trzeba tylko przekomponowac kadr,jeśli jest taka potrzeba z zablokowanym AF.
Pamiętaj też o czasie,zasada jest mniej więcej taka,że mając ogniskową np.50mm.,nie możesz użyc krótszego czasu niż 1/50sek.,przy 100 mm. - 1/100sek.,300mm. - 1/300sek.itd. - dotyczy to zdjęc robionych z ręki.

aikidudi
22.03.09, 03:20
e-510 - dziękuję. Myślę, ze to bardzo praktyczna wskazówka.
Jutro zabiorę aparat i jadę potrenować. Teraz ładuje baterie.
W sumie używam centralnego AF ale o ustawieniach czasu w zależności od ogniskowej to niestety nie pamiętałem-choć czytałem:oops:. Często nie pamiętam o istotnych sprawach i efekt jak widać:???:

tank_driver
22.03.09, 03:38
Pamiętaj też o czasie,zasada jest mniej więcej taka,że mając ogniskową np.50mm.,nie możesz użyc krótszego czasu niż 1/50sek.,przy 100 mm. - 1/100sek.,300mm. - 1/300sek.itd. - dotyczy to zdjęc robionych z ręki.
I dotyczy żelaznej zasady, która narodziła się w czasach lustrzanek analogowych, pozbawionych stabilizacji.

Przypomnę tylko że Olkowa (4/3) ogniskowa = ogniskowa wykreślona na obiektywie x 2, a przy stabilizacji możemy spokojnie nadużywać reguł powyższej reguły, schodząc przynajmniej do czasów równych 1/2 ogniskowej wskazanej przez obiektyw, pod warunkiem posiadania w miarę pewnej ręki (sprawdzone na E-510, działa).

aikidudi
22.03.09, 03:54
dzięki tank_driver,
ja mam e420 i stabilizacji brak :)
przetestuje i dam znać.

e-510
22.03.09, 10:24
I dotyczy żelaznej zasady, która narodziła się w czasach lustrzanek analogowych, pozbawionych stabilizacji.

Przypomnę tylko że Olkowa (4/3) ogniskowa = ogniskowa wykreślona na obiektywie x 2, a przy stabilizacji możemy spokojnie nadużywać reguł powyższej reguły, schodząc przynajmniej do czasów równych 1/2 ogniskowej wskazanej przez obiektyw, pod warunkiem posiadania w miarę pewnej ręki (sprawdzone na E-510, działa).

Pisząc o ogniskowych uważałem,że autor wątku doskonale wie,że w systemie4/3,np.50mm to odpowiednik 100mm w analogu.;)

Co do IS- fakt,pomaga bardzo ale wcale nie zaszkodzi stosowac 'żelaznej zasady' - na pewno nie zaszkodzi zdjęciu a pomoże uzyskac ostrzejsze zdjęcia.Przywiązujemy wagę do blokowania lustra z aparatem na statywie i zastosowanie wężyka czy kilkusekundowego opóźnienia w imię czego ?
Fakt,takie zabiegi,służą do uzyskania perfekcyjnej ekspozycji ale myślę,że nie jest niczym złym stosowac ich nawet do AR.:)

Pozdrawiam i życzę udanych 'łowów'.

aikidudi
28.05.09, 02:27
wykopuje mój stary wątek by nie było, ze zaśmiecam galerię.
Oczywiście zapraszam do komentowania :)

Na dobry początek 3 fotki.

przemoa
28.05.09, 09:30
32 i 33 dla mnie dobre ale poczekaj na resztę :wink:

aikidudi
28.05.09, 10:16
przemoa - dzieki
Możecie mi napisac co jest nie teges z tym widokiem?
chyba nie to, że zlało się niebo z morzem ?:oops:

droplet
28.05.09, 11:18
31.jpg ładne miejsce. Zaśmiecone niestety autami do tego jedno jest jeszcze obcięte na dole co mnie przeszkadza. Takie zdjęcia z drogą asfaltową specjalnie nie porywają, przypominają pstryki turystów za okna autobusu. Może plastyczność trochę ucierpiała od światła i brzeg się lekko zlewa przez co zatoka mniej zaznaczona. Niebo mi nie przeszkadza.

W zasadzie tyle, więcej nie będę komentował bo nie lubię zdjęć bez kontekstu, o ile mogę przeżyć brak exif-u to brak opisu bardzo mi przeszkadza w dwóch ostatnich.

Pozdrawiam

Lifter
28.05.09, 11:53
31 - w pełni zgadzam się z tym co napisał droplet
32 - podoba mi się mina hitlerowca z prawej :wink:
33 - do wyprostowania (mur leci w prawo)

aikidudi
28.05.09, 23:06
dzięki, w takim razie mam dodawać tytuły jak w galerii albo dopisać coś na temat fotek? jesli tak to powiedzcie.Z tym 33 to dopiero teraz widze, że mur leci:wink:

poniżej wklejam kolejną porcyjkę. Nie mam obiektywu macro więc żabka tylko na takim zbliżeniu.
Będzie nie po kolei z numeracją, ale to chyba nie problem ;)
Proszę o komentarze.
pozdrawiam

helmuth
28.05.09, 23:26
Na 36 coś nie tek z obróbką. Jakby nieudolnie rozjaśniane cienie (niedokładna maska ?).

droplet
29.05.09, 00:05
36 bardzo fajne zdjęcie jeśli chodzi o temat. Prześwietlone włosy ale najbardziej przeszkadza mi cięcie twarzy dziecka. Staraj się ciąć osoby w całości.

aikidudi
29.05.09, 00:29
dzieki za komentarze. Nie nakładałem żadnej maski. Cieni tez nie wyciągałem. Odszumiłem tylko i przyciąłem. Prześwietlone włosy są przez światło padające z tyłu. Podam jeszcze 2 podobne zdjęcia. Na jednym też jest dziwnie ucięta postać, a na drugim dłoń z lewej strony moczy się w wodzie. Nie wiem jak to obrobić. Może macie jakiś pomysł?
pzodrawiam

droplet
29.05.09, 00:51
37 jeszcze lepszy kadr niż poprzedni. Mam wrażenie jakby cały ciężar przeniósł się na prawą stronę i to cięcie po prawej już mniej przeszkadza. Nie dałeś exif-a, tak, że trudno zgadnąć dlaczego widzę szum :-? Masz przynajmniej potencjalne możliwości wykadrowania z lewej. Można wyciąć np chłopca i występlować jego rękę, to już zależy od ciebie. Ja staram się opisywać moje wrażenia a ty robisz zdjęcia :-)

Pozdrawiam

Lifter
29.05.09, 10:47
Drobna uwaga do 36 i 37 - leci w prawo, lepiej byłoby IMHO gdyby woda w basenie była poziomo...

aikidudi
29.05.09, 11:34
dziękuję, poprawię je wieczorem i wstawię raz jeszcze.
pozdrawiam

aikidudi
30.05.09, 00:47
37 poprawiona- przynajmniej tak myślę. Nie wiem jak zrobić by nie ucinac tej kobiecie(z lewej) ręki. Nie umiem chyba aż tak sztukować ;)

kYs
31.05.09, 11:41
cięcie poszło nieźle, jednak chyba zapomniałeś wyprostować fotki bo wydaje mi się, że ciągle leci w prawo

jak w przyszłości będziesz musiał poobcinać ludzi to pamiętaj, nigdy nie ciachaj na wysokości stawów, najlepiej wybieraj środek pomiędzy dwoma stawami, tak kiedyś wyczytałem w jednaj z mądrych książek, dlatego przekazuję wiedzę dalej :D

aikidudi
3.06.09, 00:56
cięcie poszło nieźle, jednak chyba zapomniałeś wyprostować fotki bo wydaje mi się, że ciągle leci w prawo

jak w przyszłości będziesz musiał poobcinać ludzi to pamiętaj, nigdy nie ciachaj na wysokości stawów, najlepiej wybieraj środek pomiędzy dwoma stawami, tak kiedyś wyczytałem w jednaj z mądrych książek, dlatego przekazuję wiedzę dalej :D

KYs dzięki za koment,

wrzucę 2 zdjęcia zrobione z 1. Pytanie które lepsze?

judasz
3.06.09, 07:04
dla mnie 39a lepiej pokazana wielkosc aquarium,i rybka stala sie pierwszoplanowa ,pozdro..

kowalikster
3.06.09, 07:34
Za judasz: zdecydowanie 39a.

aikidudi
3.06.09, 10:32
dzieki Panowie za komentarz.
podrzucam kolejne zdjęcie pod krytykę i prośbę o porady, co w nim poprawić lub jak zrobić następne bez błędów.
Proszę też o wyrozumiałość, czekam właśnie na materiał którym rozproszę światło. Dlatego światło jest może trochę zbyt mocne.

aikidudi
4.06.09, 11:02
coś słabo z komentarzami :(
przed momentem dostałem paczuszkę z e-510 i właśnie go rozkminiam:)
podpiąłem do niego 12-60 i latam po mieszkaniu:)
sprawdziłem ilość cykniętych fot i jest ok.1600 :)
jak na razie jestem zadowolony :)
p.s.
musiałem się pochwalić ;)

Morlok
4.06.09, 11:26
Podba mi sie uchwycona mina modelki, ale coś z kolorami skóry nie tak i ta winieta niepotrzebna.

frrrost
5.06.09, 16:53
czy modelka ma taki kolor oczu jak na zdjęciu? jakies pomarańczowe wyszly. Fajne ujęcie

aikidudi
5.06.09, 20:07
winą za kolor skóry jest pewnie światło. Będzie dyfuzor to je troche rozproszę.
Kolor oczu jest naturalny tylko nie wiem czy mam dobrze skalibrowany monitor więc u mnie może być trochę ciemniej niż na standardowych ustawieniach lcd.
Kolor monitora ustawiałem do ustawien wydruku z drukarki foto. nie wiem czy dobrze :roll:
dzieki za odwiedziny

aikidudi
5.06.09, 23:25
weekend się zbliża więc wrzucam fotkę :)

rocco
6.06.09, 04:10
Fajny psiak :)
Mógłby tak nie "wisieć" na tej smyczy :roll:

aikidudi
6.06.09, 11:37
Fajny psiak :)
Mógłby tak nie "wisieć" na tej smyczy :roll:


właśnie do galerii odciąłem tą nieszczęsną smycz ;)

Kaz de Wro
6.06.09, 16:43
Piesek ładny, tylko smycz nadal widać;-)

Ostatni portet ma zafarb. Jakim szkiełkiem robione?

aikidudi
6.06.09, 23:37
Piesek ładny, tylko smycz nadal widać;-)

Ostatni portet ma zafarb. Jakim szkiełkiem robione?

piesek w galerii nie ma smyczy - została wystemplowana:)
Szkiełko to Olympus Zuiko OM-system 50mm 1.8 (mc)
Wiem, że z kolorem coś nie teges. Mogę spróbować zmienić kolor, ale nie wiem jak wyjdzie efekt końcowy.
Dziękuję za odwiedziny

aikidudi
6.06.09, 23:58
dokładam kolejna fotkę. Proszę o komentarze

kowalikster
8.06.09, 12:11
Wykardowane trochę tak jakby ktoś w ostatniej chwili uciekł z lewej, albo fotograf nie zdążył dobiec przed zadzialaniem samowyzwalacza. Poza tym chyba ok. Psiak bardzo sympatyczny.

frrrost
8.06.09, 12:18
ostatnie twoje zdjęcie podoba mi się, tylko trzeba było centralnie skadrować. Jedynie niebo jakby lekko przepalone. Gdzie było robione?

aikidudi
8.06.09, 22:13
kowalikster - tak się właśnie zastanawiałem nad przycięciem tej lewej strony. Później pomyslałem, ze może dobrze jest zostawić trochę torów kolejowych by nie było, ze zbyt ciasny kadr.

frrrost - zdjęcie zrobione w Ramsbottom(UK) na stacji kolejowej :) o ile Ci to coś mowi:) może dotnę to zdjęcie i wstawię raz jeszcze.

p.s
piesek też mi się podoba ;)

dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie

Ania_
8.06.09, 23:47
Masz fajny motyw z tą parą. Ale ciachnij jakoś inaczej, bo teraz po prostu jakoś tak nijak widać. Chociaż nie przepadam za zbytnią obróbką, to tutaj uderzyłabym w sepię, aby wydobyć stary klimat.

aikidudi
9.06.09, 01:56
Masz fajny motyw z tą parą. Ale ciachnij jakoś inaczej, bo teraz po prostu jakoś tak nijak widać. Chociaż nie przepadam za zbytnią obróbką, to tutaj uderzyłabym w sepię, aby wydobyć stary klimat.

dobry pomysł:grin:
trochę inaczej przyciąłem i przerobilem kolorek:wink:
mam nadzieje, że teraz lepiej:)

kowalikster
9.06.09, 07:30
MZ po wykadrowaniu o wiele lepiej. Sepia też o wiele lepiej wygląda niż ten B&W wcześniejszy. :esystem2:

nataszach
10.06.09, 13:06
Sepia spowodowała, że zdjęcie nabrało klimatu i te kostiumy- wygląda jak fotka z albumu mojej babci, gdy była jeszcze panną :-) Bardzo lubię takie zdjęcia.
Podobał mi się też "fafik"- smycz faktycznie razi, ale co zrobić?
A wracając na sam początek- to 13: fajny pomysł, popracowałabym lekko nad pionem i kolory podrasowała.
Pozdrawiam

frrrost
10.06.09, 21:15
tak, teraz lepiej. Kard dość ciasny ale sama para bardzo ciekawa, tylko brakuje mi tu jeszcze .......................szumu - byłby wtedy jeszcze lepszy klimacik.

aikidudi
10.06.09, 21:16
Sepia spowodowała, że zdjęcie nabrało klimatu i te kostiumy- wygląda jak fotka z albumu mojej babci, gdy była jeszcze panną :-) Bardzo lubię takie zdjęcia.
Podobał mi się też "fafik"- smycz faktycznie razi, ale co zrobić?
A wracając na sam początek- to 13: fajny pomysł, popracowałabym lekko nad pionem i kolory podrasowała.
Pozdrawiam

co do 1:) dzięki
co do fafika;) to jest bez smyczy w mojej galerii :)
co do 13 to nie wiem czy będe się z tym jeszcze bawić:) może w przypływie chwili

dzięki za odwiedziny i zapraszam ponownie
pozdro

Kaz de Wro
11.06.09, 01:19
Ostatnia fotka w sepii i wykadrowaniu podoba mi się, postaci bardzo charakterystyczne.

ps. a szkiełka, OM 50/1.8, to pozazdrościć bo ładnie rysuje ;-)

aikidudi
11.06.09, 01:26
Ostatnia fotka w sepii i wykadrowaniu podoba mi się, postaci bardzo charakterystyczne.

ps. a szkiełka, OM 50/1.8, to pozazdrościć bo ładnie rysuje ;-)

dzięki:) Powyższym szkiełkiem wykonałem tylko portret o który pytałeś wczesniej. Reszta przy użyciu 12-60swd.

chciałbym Was zapytac o fotkę poniżej. Zdjęcie paprotki uchwycone w lesie. Proszę Was o komentarz do tego zdjęcia. Swój dopiszę później:)


dziekuję za odwiedzinki i oczywiście zapraszam ponownie :)

frrrost
11.06.09, 17:04
fajne paprotki, tylko jak dla mnie na tym zdjęciu "nic nie ma", lepiej chyba byłoby przedstawić np. mały wycinek tej paprotki pod ciekawym kątem. Jakim obiektywem robiłeś tą paprotkę?

kYs
11.06.09, 17:44
MSZ gdybyś zrobił większą GO, skupił się na końcówkach rośliny i nie obciął tych końcówek (umiejętnie kadrując) to byłoby troszkę bardziej ciekawe ujęcie, ale to tylko moja wizja tego tematu ;)
ogólnie rzecz biorąc podoba mi się fotka

aikidudi
11.06.09, 21:29
frrrost - hmm.. coż powiedzieć. Podobało mi się światło oswietlające ta paprotkę :) co do reszty to pewnie masz racje :) następnym razem wypróbuje Twój pomysł. Obiektyw to 12-60swd

kYs - też żałuje tych obciętych końcówek

frrrost
11.06.09, 23:12
nie jest tak źle:) obiektyw ładnie rysuje, też bym taki chciał:)

helmuth
11.06.09, 23:25
dzięki:)...chciałbym Was zapytac o fotkę poniżej. Zdjęcie paprotki uchwycone w lesie.Zamysł niezły, bardzo ładnie pokazać swoisty rytm. Nie do końca to wyszło, m.in. skutkiem złego kadrowania. Spróbowałbym zdjęcia z góry, żeby całość była w GO. Kadrowałbym trzy całe(!) odnogi (gałązki?) od głównej (środkowej?) łodygi, tło rozmyte. Tak to widzę, Ty wcale nie musisz się ze mną zgadzać :)

nataszach
12.06.09, 09:35
Witaj,
Mówiłam o tym metalowym czymś na czym wisi :-) To chyba fragment smyczy, prawda? Reasumując: bardzo pocieszna psina i do tego fotogeniczna :-)))

aikidudi
12.06.09, 10:28
Witaj,
Mówiłam o tym metalowym czymś na czym wisi :-) To chyba fragment smyczy, prawda? Reasumując: bardzo pocieszna psina i do tego fotogeniczna :-)))

wiem o czym mówiłaś, jednak Ty nie wiesz o czym ja mówiłem ;) podaje Ci link do mojej galerii byś mogła zobaczyć, że piesek w galerii jest bez smyczy :)

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=4038&pos=4

pozdrawiam

nataszach
12.06.09, 10:38
fajnie, dziękuję :-)

aikidudi
13.06.09, 00:05
helmuth - dzięki za opinie :)

popróbuje z tymi paprotkami:) w sumie coś już mam, ale musze je przejrzeć na spokojnie.

poniżej wrzucam fotkę strzeloną w deszczowy dzień. pewnie zaden rarytas, ale chodzi mi konkretnie jakie uwagi Wam się nasuwają do tej fotki:

droplet
13.06.09, 00:21
P4107407.jpg zgodnie z zasadami horyzont nie może być krzywy. Jedyne co mi się jeszcze nasuwa to brak światła - raczej niestety nuda. Polecam zdjęcia e-510 (https://galeria.olympusclub.pl/index.php?cat=15542). Męczy ten temat z dobrym rezultatem.

aikidudi
13.06.09, 01:41
P4107407.jpg zgodnie z zasadami horyzont nie może być krzywy. Jedyne co mi się jeszcze nasuwa to brak światła - raczej niestety nuda. Polecam zdjęcia e-510 (https://galeria.olympusclub.pl/index.php?cat=15542). Męczy ten temat z dobrym rezultatem.

masz rację nawet nie skorygowałem :( przepraszam również za brak numeracji o której zapomnialem:oops:.
oczywiście przejrze galerie e-510.

dziękuję i pozdrawiam

może wrzucę coś z innej beczki, ale również proszę o uwagi co dobrze, a co nie.

aikidudi
14.06.09, 02:17
coś nie bardzo chcecie mi pomóc z tymi fotami.
Teraz dwie roślinki w tym jedna paprotka:) mam nadzieje, że trochę lepsza od poprzedniej. Jakie uwagi tym razem?
pozdrawiam

diabolique
14.06.09, 09:07
Myślę, że przy takim centralnym kadrowaniu odbiór poprawiłaby lekka winieta skupiająca wzrok na głównym motywie.

aikidudi
14.06.09, 12:09
Myślę, że przy takim centralnym kadrowaniu odbiór poprawiłaby lekka winieta skupiająca wzrok na głównym motywie.

dzięki diabolique. Dołożyłem winietę i paprotka lepiej wygląda. co do drugiej roślinki to mam mieszane odczucia. Co Wy o tym myślicie?

Saboor
14.06.09, 13:28
dobry pomysł:grin:
trochę inaczej przyciąłem i przerobilem kolorek:wink:
mam nadzieje, że teraz lepiej:)

Witaj ! A może by tak w tym klimacie ?

18437
Pozdrawiam
Saboor

aikidudi
14.06.09, 14:04
Witaj ! A może by tak w tym klimacie ?

18437Pozdrawiam
Saboor

dzięki, choć jeśli już to wolę taką opcję jak poniżej :)

Saboor
14.06.09, 14:24
dzięki, choć jeśli już to wolę taką opcję jak poniżej :)
Bardzo proszę, chciałem Ci tylko podsunąć jedną z metod postarzania takich trafionych kadrów - fotka MZ super.
PZDR
Saboor

aikidudi
14.06.09, 14:29
Bardzo proszę, chciałem Ci tylko podsunąć jedną z metod postarzania takich trafionych kadrów - fotka MZ super.
PZDR
Saboor
dzięki, tak nawiasem mówiąc to mógłbyś mi napisać jak ją postarzyłeś?? ;)
pozdro

Saboor
14.06.09, 14:43
dzięki, tak nawiasem mówiąc to mógłbyś mi napisać jak ją postarzyłeś?? ;)
pozdro

Jasne ! Robiłem to w PS (photo shop) filtr ziarno -> rodzaj ziarna -> pionowo
i manewry intensywnością oraz kontrastem.
Przy pionowym ziarnie jak Zauważyłeś fota wygląda jak by była robiona w latach 20-30tych .
PZDR
Saboor

aikidudi
16.06.09, 01:59
dziś trochę eksperymentowałem ;)
poniżej 2 fotki.
Napiszcie co o nich myślicie, co ewentualnie poprawić. Moze też ich nie akceptujecie?

kowalikster
16.06.09, 11:15
Z ostatnich dwóch ciężko mi się na którąś zdecydować.
Piersza ma ładniejsze kolory i lepsze kadrowanie ale druga ma lepiej złapaną ostrość. Ogólnie eksperyment mi sie podoba. Zdradź czym jest fotografowany (niezidentyfikowany) obiekt.

nataszach
16.06.09, 16:01
Szklanka ze słomkami do drinków? :D
Powiedz, że przynajmniej jestem blisko :-)
Podobają mi się obydwa, chociaż muszę zgodzić się z przedmówcą co do zdecydowanie lepszej ostrości na drugim zdjęciu.

Lifter
16.06.09, 18:13
dziś trochę eksperymentowałem ;)
poniżej 2 fotki.

A dlaczego niektóre słomki w tym eksperymencie się poruszają a inne zaś są nieruchome i ostre? Zmieniałeś ogniskową w trakcie naświetlania?

EDIT: Nie to raczej nie mogło być to co przypuszczam... Ale dalej jestem ciekaw :wink:

kYs
16.06.09, 19:22
na ostatnich dwóch PG i PD baaaardzo poruszone, czy to był celowy zabieg?
mi się bardziej podoba pierwsza wersja, chociaż spróbowałbym jeszcze wyciągnąć ten kolorek słomek w LG i LD
pomysł na nietuzinkową scenę jak najbardziej mi się podoba ;]

aikidudi
16.06.09, 21:36
fajnie, że wpadliście i że pomysł się podoba.
kowalikster, nataszach - tak to sa słomki w szklance :)
Tak naprawdę nie chodziło mi o złapanie konkretnie ostrości. Raczej chciałem sie pobawić w odblaski światła. Ostrość była ustawiona centralnie jednak światło padające na słomki zmieniło ją i jak dla mnie na korzyść.
Podoba mi się jak ze słomek wypływa "lawa" która tworzy rozmazania :)
To wszystko jest dzięki ustawieniu światła.
Pokombinuje cos jeszcze to oczywiście wrzucę.

Lifter - ogniskowej nie zmieniałem wtrakcie. Te poruszenie to efekt opisany j/w.

kYs - w zasadzie to nie wiedziałem jak to wyjdzie. Ot taki eksperyment.Mnie się spodobało :)
Spróbuje też z innymi ustawieniami lampy i zobaczymy co wyjdzie :)

dzięki za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

aikidudi
17.06.09, 01:25
dziś ciąg dalszy zabaw słomkowych :)

napiszcie jak Wam się podoba, czy tez nie podoba. Jesli tak to co jest na + a co na -
dzięki i pozdro

judasz
17.06.09, 07:07
49 mi sie podoba

kowalikster
17.06.09, 07:25
Dla mnie 45 i 48 najlepsze - podoba mi sie całość, kolory, podświetlenie.
46 z powodu ostrości wygląda jakby było robione komórką.

nataszach
17.06.09, 08:06
48- za kolor i ostrość :-)
A 46 intryguje- chociaż faktycznie kipeskiej jakości, da się nad tym jeszcze popracować?

aikidudi
17.06.09, 22:01
dzieki bardzo za komentarze. Spróbuje jeszcze dołożyć jedną lampę i inaczej je rozstawie. Jak wyjdzie coś ciekawego to oczywiście wrzucę do wątku.

tymczasem dla częściowej odmiany chciałem zapytać co sądzicie o tej fotce

Wiejo
17.06.09, 22:15
Fajne Twoje eksperymenty świetlne gdzie forma i barwa ciekawie się wzajemnie przenikają. Na ostatnim harmonia antylop w jedzeniu zmaga się z pocierającą o drzewa zebrą. Dwa tematy jedno zdjecie, na pewno ciekawe ale przypuszczam, ze z braku warunków nie moża było inaczej.

Lifter
17.06.09, 23:26
Dwa tematy jedno zdjecie, na pewno ciekawe ale przypuszczam, ze z braku warunków nie moża było inaczej.

Oj chyba więcej niż dwa. LG jakoś podejrzanie wygląda :roll:

Tak czy inaczej zgadzam się, że antylopy ładnie się komponują. Przyjemnie harmoniczna kompozycja. Gratki!

Agulka
17.06.09, 23:46
Moje odczucia co do ostatniego zdjęcia są podobne do odczuć przedmówcy, też mam wrażenie, że w lewym górnym było coś jeszcze: bo nawet horyzont nie zgadza się po prawej i po lewej stronie tego skrajnego drzewa. Odnoszę też wrażenie jakby kadr był przypadkowy - stosunkowo dużo dołu, przy prawie uciętej zebrze na górze. Chwila sama w sobie sympatyczna, fajna synchronizacja antylop, ale to kadrowanie mi nie leży.
Jeszcze odniosę się do serii ze słomkami - najbardziej spodobała mi się 47, bo kolory i kształt przypominają mi kiść winogron na liściach, wydaje mi się, że można się nieźle bawić taką fotografią, wyszukując i ustawiając wielorakie kształty poprzez różne oświetlenie słomek.

aikidudi
18.06.09, 00:50
macie rację :)
nieudolne moje stemplowanie wyszło tym bardziej, że zrobione na szybko.
poniżej dwie fotki słomek oraz zdjęcie nie stemplowane ;)

dziękuję za odwiedziny i komentarze :)

Lifter
18.06.09, 13:00
No widzisz.. Mamy Cię :wink:

A tak serio to fotka bez retuszu IMHO lepsza od tej stemplowanej (nawet jeśli wystemplowałbyś idealnie).


Ostrość była ustawiona centralnie jednak światło padające na słomki zmieniło ją i jak dla mnie na korzyść.
Podoba mi się jak ze słomek wypływa "lawa" która tworzy rozmazania :)
To wszystko jest dzięki ustawieniu światła.

Kolejne słomki też ciekawe tylko nadal nie mam pojęcia jak powstają te "mazy". Powyżej przytoczone wyjaśnienie jest dla mnie zbyt enigmatyczne, co rozumiesz przez "światło zmieniło ostrość"? Jak nie wytłumaczysz to dojdzie do tego, że będę miał "słomkowy weekend" :wink:

aikidudi
18.06.09, 23:33
No widzisz.. Mamy Cię :wink:

A tak serio to fotka bez retuszu IMHO lepsza od tej stemplowanej (nawet jeśli wystemplowałbyś idealnie).



Kolejne słomki też ciekawe tylko nadal nie mam pojęcia jak powstają te "mazy". Powyżej przytoczone wyjaśnienie jest dla mnie zbyt enigmatyczne, co rozumiesz przez "światło zmieniło ostrość"? Jak nie wytłumaczysz to dojdzie do tego, że będę miał "słomkowy weekend" :wink:

masz rację z ta fotką niestemplowaną :)
Co do słomek - jak ustawisz sobie małą GO i dodasz kilka kolorów do tego odpowiednio naświetlisz słomki to zobaczysz własnie takie obrazki :) ja podświetlam je od spodu lub z boku. Ustawiam tak by wyszedł właśnie taki efekt. Wcześniej myślałem, ze nie mogę tego kontrolować. Teraz wiem, że wszystko mogę sobie ustawić przed pstryknięciem (chyba, że używam flasha w lampach no to nie widzę efektu przed zrobieniem foty). Mazy na słomkach powstają na łączeniu się słomek ze światłem. Oczywiście musisz troszkę pokręcic się z apracikiem by wychwycić właśnie takie mazy :)
Jak uzyjesz kilku koloróków to będziesz mieć zafarby róznego koloru.
Foty strzelane bez statywu. Jeśli chcesz coś wiedzieć więcej to pytaj.

ponizej wklejam 2 zdjęcia motylka zrobionego 12-60 bez nakładek i innych czarów więc macro to raczej nie jest :)
Zdjęcie 55 nie wiem czy nie przesadzone z ostrością, dlatego wrzuciłem 2 takie same ujęcia.

Lifter
18.06.09, 23:55
Jeśli chcesz coś wiedzieć więcej to pytaj.

Dzięki za wyjaśnienia. Motylek taki egzotyczny bardziej... Ładny :) Co do ostrości to bardziej wersja pierwsza ale o tej godzinie to już oczy mogą zawodzić ;)

nataszach
19.06.09, 08:21
Bardzo ciekawy motyl :-)
55 lepsze od 55a- fajnie, że widac na zdjęciu wszystkie detale motyla: oczy, czułki, kończyny etc etc.
54- mam wrażenie że ostrość skupiła się bardziej na liściu, a nie na motylu- szkoda.

nevra
19.06.09, 08:42
45 i 54 dla mnie najfajniejsze. :)

Słomki jakim obiektywem?

aikidudi
19.06.09, 21:42
dziękuję za komentarze :)
nevrah - zdjęcia robione 12-60swd z filtrem uv :) bez żadnych dodatkowych nakładek itd.

pozdrawiam

aikidudi
23.06.09, 03:18
teraz dorzucę troszkę zdjęć ze spacerku po okolicznych wioskach :)
2zdjęcia z innego miejsca
jestem ciekaw Waszych opinii.
pozdrawiam

nevra
23.06.09, 09:24
Szerokim??? Hmm... :)

Z ostatniej serii najlepsze 58, dróżka ładnie prowadzi w głąb planu.

finweer
23.06.09, 09:29
teraz dorzucę troszkę zdjęć ze spacerku po okolicznych wioskach :)
2zdjęcia z innego miejsca
jestem ciekaw Waszych opinii.
pozdrawiam

Eeee... To zdjęcia z ostatnich dni? Bo 58 jakoś dziwnie wygląda:grin:

dreptak
23.06.09, 09:35
56 i 58 Czy aby te zdjecia nie były wczesną wiosną robione?
58 Podoba mi sie, ma klimat

aikidudi
23.06.09, 11:16
57 i 58 - było cyknięte wczesną wiosną ;) reszta kilka tygodni temu :)

dzięki za odwiedziny :)

nataszach
23.06.09, 11:22
58- mój faworyt :-)
Bardzo przyjemny widoczek :-)

Ann
23.06.09, 11:24
Też jestem za 57 i 58 :) ciekawy kadr i kolorki :)

kowalikster
23.06.09, 11:34
Albo mam większą wadę wzroku niż mi "doktóry" mówią, albo rzeczywiście nie ma fotki 57
I w ogóle coś nie po kolei.

nataszach
23.06.09, 11:36
Albo mam większą wadę wzroku niż mi "doktóry" mówią, albo rzeczywiście nie ma fotki 57
I w ogóle coś nie po kolei.


Ano nie ma :-D

dreptak
23.06.09, 11:39
No nie ma faktycznie 57. Widocznie się zbuntowała :)

Ann
23.06.09, 11:41
Ale jest 56 i 58 :)
Mam w naturze " po kolei" ;)

kowalikster
23.06.09, 14:42
57 i 58 - było cyknięte wczesną wiosną ;) reszta kilka tygodni temu :)

dzięki za odwiedziny :)


Też jestem za 57 i 58 :) ciekawy kadr i kolorki :)

:?::?::?::?::?:

aikidudi
23.06.09, 21:25
:?::?::?::?::?:
kowalikster - o tej godzinie o której to wstawiałem to mam chyba prawo sie pomylić ;) czy nie?:)
fotki 57 nie ma bo musiałem się na coś zdecydować i nie wrzuciłem za kolejnością opisów w folderze;)


pozdrówka i dzięki za komenty :)

aikidudi
24.06.09, 02:42
dobra, zeby nie było dorzucam ten nr 57 :) dorzucam też jakies inne.
Zapraszam do komentowania.
pozdrówka

nataszach
24.06.09, 07:01
No nareszcie :D
57,59 przepalone, czy tylko u mnie tak to wygląda?

To chyba wina mojego laptopa- na kompie w pracy nie są już takie wyblakłe :-)

aikidudi
24.06.09, 10:36
No nareszcie :D
57,59 przepalone, czy tylko u mnie tak to wygląda?

To chyba wina mojego laptopa- na kompie w pracy nie są już takie wyblakłe :-)

wg mojego, skalibrowanego przeze mnie, wypasionego monitora te fotki nie są przepalone :)

nataszach
24.06.09, 12:23
pozazdrościć monitora :-P

nevra
24.06.09, 14:51
59 i 66 najlepsze. W 59 niebo po prawej ciutkę przepalone, ale minimalnie.

Od numeracji kręćka dostanę. ;)

aikidudi
26.06.09, 02:38
dzis 3 zdjęcia. Będzie to jedno zdjęcie kwiatka, jedno córki znajomej i jedno z kursu foto :)
oczywiście zapraszam do komentowania.

aikidudi
26.06.09, 21:52
jak widzę coś nie bardzo interesuje was moj watek.
Wiem moje gnioty sa tak nudne, że aż nie warto wchodzić do wątku ;)
może jednak ktokolwiek pokusi sie o jakikolwiek koment?
pozdro

robert1088
26.06.09, 22:13
jak widzę coś nie bardzo interesuje was moj watek.
Wiem moje gnioty sa tak nudne, że aż nie warto wchodzić do wątku ;)
może jednak ktokolwiek pokusi sie o jakikolwiek koment?
pozdro
Może ja (choć znam się słabo) 67 kwiatek moim zdaniem jest ok 68 dziecko -no za żółto i coś przeszkadza w kadrze (rączka dziecka ?) 69 ujecie hmm ciekawe reportażowe powiedziałbym

aikidudi
26.06.09, 22:46
Może ja (choć znam się słabo) 67 kwiatek moim zdaniem jest ok 68 dziecko -no za żółto i coś przeszkadza w kadrze (rączka dziecka ?) 69 ujecie hmm ciekawe reportażowe powiedziałbym
dziecko wyszło żółto bo wszystkie sciany mam w takim kolorze ;)
paluszek mnie osobiście nie przeszkadza i taki był zamysl, ale nie wiem czy to jest poprawnie czy nie.

dzięki za odwiedziny i zapraszam ponownie.

przez weekend cos pofoce to pewnie wrzucę co nieco do wątku.

pozdrówka

helmuth
26.06.09, 23:06
dziecko wyszło żółto bo wszystkie sciany mam w takim kolorze ;)
Raczej wcięło niebieski kolor- wogóle nie ma go w histogramie :shock::roll:

aikidudi
26.06.09, 23:38
Raczej wcięło niebieski kolor- wogóle nie ma go w histogramie :shock::roll:

to ciekawe sprawdziłem i masz rację:shock:
jednak gdy go dodaje w programie graficznym to psuje mi on jakość - wychodzą kolorowe placki. Jak myslisz da się to jeszcze jakoś przerobić?

dzięki, ze wpadleś
pozdrówka

helmuth
26.06.09, 23:46
Jak myslisz da się to jeszcze jakoś przerobić?
Nie wiem :|, też próbowałem i nie potrafię :(. Z pustego to i Salomon nie naleje ale może ktoś da radę. Wrzuć do wątku Co poprawic w tym zdjęciu ? (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=17092)

aikidudi
27.06.09, 02:33
Nie wiem :|, też próbowałem i nie potrafię :(. Z pustego to i Salomon nie naleje ale może ktoś da radę. Wrzuć do wątku Co poprawic w tym zdjęciu ? (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=17092)

spoko.
w sumie mam kilka ujęć. Oczywiście wszystkie żółte :)

aikidudi
29.06.09, 00:49
dzisiaj zacząłem coś eksperymentować.
napiszcie co o tym sądzicie

aikidudi
1.07.09, 22:46
dorzucam dziś troszkę fotek strzelonych na przerwie w pracy ;)
napiszcie co o tym sądzicie.
pozdrawiam

nevra
1.07.09, 23:17
67 - ok
68 - nie przepadam za fotkami dzieci, a to na dodatek żółte; nie masz RAWa, żeby wywołać?
69 - jak to kurs

Dmuchawce sympatyczne, chyba poza ostatnim, moim zdaniem nieostrym.

aikidudi
2.07.09, 07:54
co do 68 to niestety mam tylko jpg :(

dzięki za odwiedziny:grin:

nataszach
2.07.09, 08:00
Witaj,
72- fajne, lekkie, przyjemne
73- brak ostrości, MSZ powinna być skupiona na wnętrzu dmuchawca tak jak np na 74a.
76- brak ostrości, ta biedronka powinna być jak żytela :-)
77- techmicznie chyba ok, ale czegoś brakuje
Pozdrawiam

aikidudi
2.07.09, 21:52
dziękuję za odwiedziny.
Dziś wrzucam kilka wczorajszych fotek.
Również zapraszam do komentowania.
pozdrawiam

helmuth
2.07.09, 22:50
Na wszystkich za mała GO (no może poza ostatnim :roll:) i zbyt centralnie. Jeśli już chcesz centralnie to kadruj ciaśniej.

aikidudi
3.07.09, 00:04
Na wszystkich za mała GO (no może poza ostatnim :roll:) i zbyt centralnie. Jeśli już chcesz centralnie to kadruj ciaśniej.

problem w tym, że lubię małą GO:oops:
dostosuje isę jednak do Twoich wskazówek i sprawdze jak wyjdzie.
Dziękuję za odwiedzinki
pozdrówka

helmuth
3.07.09, 14:33
problem w tym, że lubię małą GO:oops:
Trochę MZ, dziwnie wygląda zdjęcie kwiatka zajmującego 1/9 kadru, na którym ostre są tylko końce kilku pręcików :-P. Co innego jeśli pokazujesz fragment kwiata.

Mirek54
4.07.09, 15:29
Chciales zeby wrzucic.Tak ja to widze.

aikidudi
4.07.09, 16:19
Chciales zeby wrzucic.Tak ja to widze.

jakoś tak plastikowo i zbyt fioletowo.
Poprawiłem to zdjęcie jeszcze tak - bez obróbki cery itp.

e-510
4.07.09, 17:15
Myślę,że jest problem z WB,postaraj się o szarą kartę - nadaje się idealnie do tego rodzaju fotografii,jeśli jednak uważasz to za zbytek,pozostaje ustalenie WB w sofcie,np.na Levelsach.
Kompozycyjnie jest ok ale aby rzucić na kolana,jeszcze trochę brakuje. ;)
Ja tak na szybko pozwoliłem sobie wywołać i widzę to tak mniej więcej,chociaż jeszcze nie jest idealnie,bo wywoływałem w takim małym programiku. :)
Pozdrawiam.

diabolique
4.07.09, 17:18
Wszystkie te przeróbki są.. do kitu :) Może dlatego, że światło podczas robienia foty już było kiepskie i płaskie?
Teraz żadne cuda już nie pomogą. Chyba, że zaawansowany retusz dobrego grafika.
Fota do kosza a nie do szukania prawidłowego koloru.

e-510
4.07.09, 18:02
Wszystkie te przeróbki są.. do kitu :) Może dlatego, że światło podczas robienia foty już było kiepskie i płaskie?
Teraz żadne cuda już nie pomogą. Chyba, że zaawansowany retusz dobrego grafika.
Fota do kosza a nie do szukania prawidłowego koloru.

Eee,chyba przesadzasz trochę z tym koszem.

diabolique
4.07.09, 18:35
Eee,chyba przesadzasz trochę z tym koszem.

Spoko, aikidudi jak chce może robić tylko takie zdjęcia i się nimi zachwycać.
Nie moja sprawa. Wyraziłem zupełnie subiektywną ocenę.
ale zamiast ślęczeć kolejną godzinę nad kiepską fotą mógłby pójść i zrobić w tym czasie lepsze.
Tymczasem utwierdzacie go w przekonaniu, że to jest fajna fotka, tylko kuleje u autora obróbka, co nie jest prawdą.

e-510
4.07.09, 19:01
Tymczasem utwierdzacie go w przekonaniu, że to jest fajna fotka, tylko kuleje u autora obróbka, co nie jest prawdą.

Nikt nie utwierdza go,że zdjęcie jest świetne,bynajmniej nigdzie tego nie napisałem,co napisałem ? "Kompozycyjnie jest ok ale aby rzucić na kolana,jeszcze trochę brakuje."

Uważam,że odpowiednim wywołaniem,można to zdjęcie uratowac od kosza.;)Zdecydowanie.Tym bardziej,że nie rzadko tu się zdarzają peany nad 10 razy gorszymi fotkami w tej kategorii i jakoś takiej propozycji nie usłyszałem. :)
Pozdrawiam.

wanilia
4.07.09, 19:48
Diabolik , nie bądź taki obcesowy, każda dyskusja i próby są lepsze niż obojętność. Przynajmniej kolega dowie się na co ewentualnie można wpłynąć na zdjeciu. A że fotka nie jest konkursowa nikt tego nie kwestionował. Lepiej polecić koledze lekturę czy wskazać drogę.
Idź robić zdjecia - to za mało.:)
p.s. wasze kombinacje chłopcy nieciekawe- ale nie próbowałam sama więc nie wiem czy wymyśliłabym coś lepszego. Chwała wam za to że próbowaliście :grin:

diabolique
4.07.09, 20:32
Lepiej polecić koledze lekturę czy wskazać drogę.


Więc czemu tego nie robisz?
Ja mu wskazałem drogę - wyrzucić zdjęcie i przestać się oszukiwać, że da się coś z tego zrobić. Dowodem na prawdziwość moich słów są owe przeróbki. Może obcesowo, ale za to szczerze.

wanilia
4.07.09, 20:40
Więc czemu tego nie robisz?
Ja mu wskazałem drogę - wyrzucić zdjęcie i przestać się oszukiwać, że da się coś z tego zrobić. Dowodem na prawdziwość moich słów są owe przeróbki. Może obcesowo, ale za to szczerze.
A widzisz! Kilka godzin temu zrobiłam to na PW :cool:
bezinteresownie i nie pod publiczkę :cool:

diabolique
4.07.09, 20:44
A widzisz! Kilka godzin temu zrobiłam to na PW :cool:
bezinteresownie i nie pod publiczkę :cool:

Świetnie, więc ja już nie muszę.

wanilia
4.07.09, 20:47
A mógłbyś, bo moja wiedza jest marna a twoja zdecydowanie większa.
Jak to w życiu ...ubogiemu do kapelusza wrzuca zwykle biedny bogaty nie lubi sie dzielić....

diabolique
4.07.09, 20:51
A mógłbyś, bo moja wiedza jest marna a twoja zdecydowanie większa.
Jak to w życiu ...ubogiemu do kapelusza wrzuca zwykle biedny bogaty nie lubi sie dzielić....

Zapraszam na irca i na gg, może dowiesz komu, ile i jak często doradzam.
Bez publiczki.
Warto najpierw kogoś poznać zanim się oceni.
EOT z mojej strony.


(Czy znów będzie, że to diabolique zaczyna osobiste wycieczki?)

jolly
4.07.09, 20:56
Zapraszam na irca i na gg, może dowiesz komu, ile i jak często doradzam.
Bez publiczki.
Warto najpierw kogoś poznać zanim się oceni.
EOT z mojej strony.


(Czy znów będzie, że to diabolique zaczyna osobiste wycieczki?)

Co mogę osobiście potwierdzić, że nigdy nie odmówił pomocy.

wanilia
4.07.09, 21:06
Oceniłam tę sytuację,i ten komentarz do nowicjusza diabolik a nie całokształt.
Rozumiem , ze nie każdemu można pomóc (próbowali to robić koledzy)ale można podarować sobie nic nie wnoszące uwagi i cięty jęzk, chyba ze taka twoja poza. EOT

Bo.
4.07.09, 21:33
qrcze, te Wasze awatary ... :twisted:

aga_piet
4.07.09, 21:44
qrcze, te Wasze awatary ... :twisted:
Tia... nawet notkę zrobiłam odpowiednią na blogu. Też w pewnym momencie mnie zakręciło :D

jolly
4.07.09, 22:14
Tia... nawet notkę zrobiłam odpowiednią na blogu. Też w pewnym momencie mnie zakręciło :D
Tak się przyzwyczaiłam do swojego, że jak zobaczyłam drugie oko, to sama się zakręciłam i przez chwilę się zastanawiałam, kto jest kto.:grin:

wanilia
4.07.09, 22:19
Tia... nawet notkę zrobiłam odpowiednią na blogu. Też w pewnym momencie mnie zakręciło :D
Qrczę muszę coś oryginalnego wymyślić, jakiś portrecik by się przydał, może diabolika poproszę :wink::grin: Obiecuję poprawę.

aikidudi
4.07.09, 23:07
wow!
jestem pod wrażeniem postów w moim wątku :grin:
Tak na poważnie. To światło chyba miałem zbyt blisko modelki.
Niestety nie mam zbyt wiele miejsca w mieszkaniu.
Dziękuję wszystkim za opinie, komentarze chęć pomocy i krytykę.
Chciałbym wrzucić zdjęcie, które zostało dziś wykonane ze światłem dziennym.
Oczywiście proszę o komentarze co poprawić itp.

WB ustawione na chmurki-akurat taka pogoda:(

Mirek54
4.07.09, 23:22
Wg mnie WB ucieklo.Albo kolory w moim monitorze uciekly.Mi wychodzi za duza dominata zolci i czerwieni.
Jesli robisz fotki w Ps to zrob kopie warstwy i na niej ustaw auto kolor,krycie na okolo 50%-zobacz czy nie bedzie lepiej.To taka na szybko i prosto metoda dla tej fotki.

aikidudi
4.07.09, 23:45
Wg mnie WB ucieklo.Albo kolory w moim monitorze uciekly.Mi wychodzi za duza dominata zolci i czerwieni.
Jesli robisz fotki w Ps to zrob kopie warstwy i na niej ustaw auto kolor,krycie na okolo 50%-zobacz czy nie bedzie lepiej.To taka na szybko i prosto metoda dla tej fotki.

Mirek zgodnie z Twoją poradą wstawiam fotkę z autokolorem i kryciem na 50%
Nie wiem czy lepiej, ale sam oceń.

aikidudi
4.07.09, 23:46
a co myślisz o takiej wersji?

e-510
5.07.09, 00:21
@aikidudi - nie przejmuj się za bardzo WB,postaraj się znaleźć ciekawsze ujęcia,bo ten ostatni jest słaby,moim zdaniem.
Co Ci da idealny WB,kiedy kompozycja leży ?
Poprzednie bardziej mi się podobały.
Pozdrawiam.

aikidudi
5.07.09, 03:13
@aikidudi - nie przejmuj się za bardzo WB,postaraj się znaleźć ciekawsze ujęcia,bo ten ostatni jest słaby,moim zdaniem.
Co Ci da idealny WB,kiedy kompozycja leży ?
Poprzednie bardziej mi się podobały.
Pozdrawiam.

dzięki e510
może uda mi się ustrzlić jakies fotki w niedzielę to się oczywiście podzielę w wątku. Dziękuję za odwiedziny i porady.
Spokojnej nocy

aikidudi
18.07.09, 23:15
chwilę nie wrzucałem do wątku fotek.
Dzis to mam zamiar nadrobić :)
87 to próba panoramy :) może nie jest specjalnie udana, ale to moja pierwsza panoramka :)

aikidudi
26.09.09, 21:08
czas odświeżyć wątek :)
wrzucę troche poprawioną wersję panoramy.
Wiem, ze jeszcze jakość nie ta, ale chyba lepiej niż wcześniej;)
pozdrówka


będę częściej umieszczal foty tutaj, no chyba ze nie będzie odzewu:)

dorzucę jeszcze kilka

hades
26.09.09, 21:57
Zmiana tytułu wątku na prośbę Aikidudiego.