PDA

Zobacz pełną wersję : Firmware 1.3 dla E-3 wkrótce?



salvadhor
23.01.09, 19:14
Już za chwileczkę, już za momencik... Według plotek i przecieków, w lutym ma się pojawić firmware 1.3 dla E-3.

http://fourthirds-user.com/2008/12/e3_v13_firmware_update_announced_two_months_in_adv ance.php


Mówi się o dwóch poprawkach - wybór pola AF za pomocą strzałek, oraz modyfikacjach w zagospodarowaniu bateriami w gripie HLD-4, co ma wydłużyć czas ich działania.

Lubiący odliczać, mogą już zacząć ;)

heyahero
23.01.09, 20:59
Już za chwileczkę, już za momencik... Według plotek i przecieków, w lutym ma się pojawić firmware 1.3 dla E-3.

http://fourthirds-user.com/2008/12/e3_v13_firmware_update_announced_two_months_in_adv ance.php


Mówi się o dwóch poprawkach - wybór pola AF za pomocą strzałek, oraz modyfikacjach w zagospodarowaniu bateriami w gripie HLD-4, co ma wydłużyć czas ich działania.

Lubiący odliczać, mogą już zacząć ;)

Eeee, a ja mam firmware v1.2 i wybieram AF za pomocą strzałek. Czyżbym miał sknocone E-3? ;) :D
Z tego co pamiętam, to mieli dodać programowane przyciski kierunkowe (jak np. w E-510) i poprawić współpracę z HLD-4.

Pozdrawiam

lordmoll
23.01.09, 21:02
Podobno połowa lutego więc czasu jest jeszcze sporo :-)

salvadhor
23.01.09, 21:06
Eeee, a ja mam firmware v1.2 i wybieram AF za pomocą strzałek. Czyżbym miał sknocone E-3? ;) :D
Z tego co pamiętam, to mieli dodać programowane przyciski kierunkowe (jak np. w E-510) i poprawić współpracę z HLD-4.

Pozdrawiam

Hehe, faktycznie. Ujmijmy to tak, oni myślą, że wiedzą, co piszą, ja piszę, co myślę, że rozumiem :)

Faktycznie, po naciśnięciu [ . . . ] można strzałkami wybierać aktywny punkt AF. Może zmienią jakiś niuans, a z przecieków jasno to nie wynika.

Tak czy siak, nie ważne zmiany, ważny numer - 1.3 to już jakoś brzmi :)

Karol
23.01.09, 21:25
to mieli dodać programowane przyciski kierunkowe (jak np. w E-510)
To by było dość ważne. Ilekroć mam rękach E-3 chcę wywoływać poszczególne funkcje przyciskami nawigacyjnymi - analogicznie jak w E-500, 330 czy 510. Co ciekawe ma to tylko środkowa półka, a fajne by było takie sterowanie konsekwentnie w każdej E-puszcze w tym w E-4XX a w E-3 można by było owe przyciski dodatkowo przeprogramować...

salvadhor
23.01.09, 21:29
To by było dość ważne. Ilekroć mam rękach E-3 chcę wywoływać poszczególne funkcje przyciskami nawigacyjnymi - analogicznie jak w E-500, 330 czy 510.

Też się na tym łapię, a to przydatna rzecz - bez tego przypisania funkcji, te przyciski się marnują.

Sebu$
23.01.09, 21:38
Już za chwileczkę, już za momencik... Według plotek i przecieków, w lutym ma się pojawić firmware 1.3 dla E-3.

http://fourthirds-user.com/2008/12/e3_v13_firmware_update_announced_two_months_in_adv ance.php


Mówi się o dwóch poprawkach - wybór pola AF za pomocą strzałek, oraz modyfikacjach w zagospodarowaniu bateriami w gripie HLD-4, co ma wydłużyć czas ich działania.

Lubiący odliczać, mogą już zacząć ;)

nooooo, ja już dawno odliczam ....
aku w moim E-3 z gripem potrafią same wyłączyć aparat .... a po wyjęciu ich i włożeniu do body( jednego :D ) dalej działaja bezbłędnie przez dłuższy czas :shock: cuda normalnie jakieś ;)

heyahero
23.01.09, 21:45
To by było dość ważne. Ilekroć mam rękach E-3 chcę wywoływać poszczególne funkcje przyciskami nawigacyjnymi - analogicznie jak w E-500, 330 czy 510. Co ciekawe ma to tylko środkowa półka, a fajne by było takie sterowanie konsekwentnie w każdej E-puszcze w tym w E-4XX a w E-3 można by było owe przyciski dodatkowo przeprogramować...

Taki mały OT.

Mnie szczególnie bolało, że w E-410 jak już ustawiłem pod lewym-kierunkowym podgląd GO, to by było na tyle pod wzgl. klawiszologii. Na szczęście 410 jest na tyle prosta, że pewne operacje można wykonywać szybko, na pamięć, bez wyrzuconych na body guzików funkcyjnych.
Co innego z E-3. Jak sobie patrzę na to body, to olek trochę canonowskiego marka naśladuje. Patrząc z góry obsługa jak z Marka, ale podobieństwo kończy się w okolicach gripa i spustu. Przednia rolka jakby z nikonów zaczerpnięta. Idąc za ciosem ja bym dodał od nikona drugi, górny przycisk przy obiektywie (w D90 ustawiałem sobie tam wybór AF). Patrząc na tylną ściankę bardzo przeszkadza mi tylna rolka - jestem lewooczny, więc jak dla mnie rolka jest za blisko muszli ocznej (w E-3 już z tym trochę lepiej). Dodatkowy minus za niekonsekwencję w umieszczeniu przycisku AEL/AFL. Wydaje mi się, że dobrze by było skopiować w następnym E-x układ przycisków/rolki z HLD-4.

Pozdrawiam

lordmoll
24.01.09, 00:15
Ciekawe czy poprawka co do zarządzania energią spowoduje dodanie opcji o poziomie naładowania akumulatorów?

gibberpl
24.01.09, 07:52
Ciekawe czy poprawka co do zarządzania energią spowoduje dodanie opcji o poziomie naładowania akumulatorów?

Nie licz na to.

Cieszylbym sie, gdyby grip pracowal poprawnie z bateriami alkaicznymi badz akku NiMH.

Po prawie miesiacu uzywania rowniez mialem 3 zwisy. Znaczy musialem odlaczyc grip, wlaczyc aparat, wyl. aparat, zalozyc grip i dopiero wszystko dzialalo ok.

lordmoll
24.01.09, 10:52
Nie licz na to.

Cieszylbym sie, gdyby grip pracowal poprawnie z bateriami alkaicznymi badz akku NiMH.

Po prawie miesiacu uzywania rowniez mialem 3 zwisy. Znaczy musialem odlaczyc grip, wlaczyc aparat, wyl. aparat, zalozyc grip i dopiero wszystko dzialalo ok.

Ten problem ze z bateriami alkalicznymi lub akumulatorami NiMH według zapowiedzi powinien być wyeliminowany.

Co do statusu naładowania baterii ciekawi mnie czy to tylko kwestia softu? Bo jeżeli tak to cóż to za problem.

Poczekajmy na soft, dopiero wtedy się przekonamy co się poprawiło :-)

pozdr.

lordmoll
4.02.09, 20:16
Czyżby już coś się pojawiło??

http://www.photoreview.com.au/news/productnews/olympus-e3-firmware-update.aspx

lokin
4.02.09, 20:30
Czyżby już coś się pojawiło??

http://www.photoreview.com.au/news/productnews/olympus-e3-firmware-update.aspx

informacja dotyczy regionu: Asia i Oceania.

RadioErewan
4.02.09, 20:32
informacja dotyczy regionu: Asia i Oceania.

Tam mają już 5 lutego.

Pozdrawiam

lordmoll
4.02.09, 20:50
Tam mają już 5 lutego.

Pozdrawiam

Sugerujesz że jutro coś się w europie pojawi ??

robko
5.02.09, 14:08
i oto jest: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8426

hijacintus
5.02.09, 14:39
Jest, i daje się zainstalować przez OLYMPUS Master. Już mam:grin:. Jeszcze nie wiem, co robi - muszę sobie wszystko od nowa poustawiać:evil:.

lordmoll
5.02.09, 15:18
Jest, i daje się zainstalować przez OLYMPUS Master. Już mam:grin:. Jeszcze nie wiem, co robi - muszę sobie wszystko od nowa poustawiać:evil:.

Podziel się spostrzeżeniami jak sprawdzisz :-)


pozdr.

heyahero
5.02.09, 15:38
Możliwość modyfikowania wybranych punktów AF przyciskami strzałek (taka sama funkcjonalność, jak w aparacie Olympus E-30). Funkcje klawiszy strzałek można teraz dostosować poprzez opcję "Button/ Dial" (Przycisk/Pokrętło) w menu Custom 1 (Użytkownika 1)

Eeee? Ale osochosi z tą "modyfikacją wybranych punktów AF"? ?:|

grizz
5.02.09, 15:48
Eeee? Ale osochosi z tą "modyfikacją wybranych punktów AF"? ?:|

Wybierasz punkty AF przyciskami, a nie pokretłem?

lessie
5.02.09, 15:48
poprawa serii w c-af....nareszcie, to było żenujące....

grizz
5.02.09, 15:50
poprawa serii w c-af....nareszcie, to było żenujące....

a jest poprawa?

lessie
5.02.09, 15:59
jeszcze nie sciągnąłem tego firmware'u ale fotopolis podał że ma być paprawa :)

naprawdę róznica mnie zaskoczyła okrutnie...był wolny jak E-1 lub gorzej...

Saboor
5.02.09, 16:15
Wybierasz punkty AF przyciskami, a nie pokretłem?

Dokładnie tak : pokrętłem lub strzałkami

PZDR
Saboor

puciu
5.02.09, 16:44
Ja jakoś nic nie wgrywałem i punkty AF też mogę wybierać strzałkami.

sickside
5.02.09, 17:01
Przydałby się news w stylu "nowe szkła dla 4/3 wkrótce" ech...

RadioErewan
5.02.09, 17:02
Taki to może być bliżej PMA.

Pozdrawiam

sickside
5.02.09, 17:08
RadioErewan (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=1) próbując rozszyfrować tajemniczy dla mnie skrót PMA:) w google na pierwszym miejscu wyskoczyło Państwowe Muzeum Archeologiczne:D

grizz
5.02.09, 17:39
RadioErewan (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=1) próbując rozszyfrować tajemniczy dla mnie skrót PMA:) w google na pierwszym miejscu wyskoczyło Państwowe Muzeum Archeologiczne:D

takie targi na początku marca ;)

Sebu$
5.02.09, 17:54
Ten problem ze z bateriami alkalicznymi lub akumulatorami NiMH według zapowiedzi powinien być wyeliminowany.

Co do statusu naładowania baterii ciekawi mnie czy to tylko kwestia softu? Bo jeżeli tak to cóż to za problem.

Poczekajmy na soft, dopiero wtedy się przekonamy co się poprawiło :-)

pozdr.

wgrałem softa z myślą, że się poprawi działanie 6-iu Aku jako zasilanie awaryjne , lecz wskaźnik nadal pokazuje na czerwono, że bateria jest na wyczerpaniu :cry: a miało być tak fajnie :wink:
testujemy dalej :roll:

Piotr Grześ
5.02.09, 18:28
Ja jakoś nic nie wgrywałem i punkty AF też mogę wybierać strzałkami.

Tak samo mam z 1,2. Więc o co chodzi?

Lailonn
5.02.09, 18:38
Raczej chodzi o to, że teraz można "zbindować" sobie klawisze strzałek tak jak dotychczas można było FN.

Nie wiem czy jest lepiej ale dalej seria w AFc jest wyraźnie wolniejsza niż w AF

RadioErewan
5.02.09, 18:47
Raczej chodzi o to, że teraz można "zbindować" sobie klawisze strzałek tak jak dotychczas można było FN.

Nie wiem czy jest lepiej ale dalej seria w AFc jest wyraźnie wolniejsza niż w AF

Może warto Release Priority C ustawić? Seria będzie szybsza, ale pewnie mniej dokładna.

Pozdrawiam

gibberpl
5.02.09, 18:56
Z ustawianiem AF strzalkami chodzi o to, ze bez wcisniecia przycisku wyboru ustawianiu punktu AF mozna strzalkami na zywo w wizjerze wybierac punkt AF. Poprzednio chyba tego nie bylo w E-3.

dinx6
5.02.09, 19:20
Wgrałem, aparat dalej działa. Coś zrobiłem źle?

lokin
5.02.09, 19:41
Wgrałem, aparat dalej działa. Coś zrobiłem źle?

Jak chciałeś żeby nie działał to trzeba było dziecku dać do zabawy. ;)

Z wybieraniem punktu AF jest teraz tak że przed (i po) wybieraniem(wybraniu) strzałkami nie trzeba wciskać [...]
Jak ktoś chce po staremu to w menu aparatu nie uruchamia tej nowej funkcjonalności i ma po staremu.
Dzisiaj tę funkcję sobie sprawdziłem i działa rewelacyjnie. Nie muszę kciukiem latać i szukać góra-dół-góra, jak to miało miejsce dotychczas.

salvadhor
5.02.09, 19:45
C-AF działa szybciej. Sprawdziłem teraz z dość wolnym szkłem jakim jest 40-150mm f3.5-4.5 i zdecydowanie szybciej (na miarę obiektywu) sprzęt wykrywa zmianę płaszczyzny (i punktu ostrzenia) - poprzednio 'przysypiał' gdy latałem szkłem po okolicy. Oczywiście, działa wolniej niż w S-AF, szczególnie, gdy zmiana dystansu do obiektu jest spora - w przypadku obiektów położony dość blisko siebie (w płaszczyźnie Z), korekta AF jest szybka.

Druga sprawa to wybór punktów AF - po wyborze w Menu->B->ostatnia opcja na włącz, można bezpośrednio za pomocą strzałek wybrać punkt ostrzenia - bez kombinacji klawiszy, przycisków funkcyjnych, itp. Przydatne.

rocco
5.02.09, 20:31
Tu też piszą: http://www.swiatobrazu.pl/nowy_firmware__olympus_e3_i_obiektyw_zuiko_digital _1454mm_12835_ii.html

tao
5.02.09, 20:35
Witam wszystkich. Wgrałem softa 1.3 i niestety w kwesti zasilania nic sie u mnie nie zmieniło. na 6 aku do 10 fot i wskaźnik bateria rozładowana lub poprostu zawiecha aparatu. na blm1 przy wł. stabilizacji od momentu pokazania się znacznika baterii na czerwono to tylko 4 foty i zawiecha:evil:. to samo aku tylko w body wskaźnik na czerwono ale ponad setka fot i dalej działa i w dodatku wszystkie z lampą (tą wbudowaną oczywiście)

wujek.samo.h
5.02.09, 21:21
Strzałki są świetne!

lordmoll
5.02.09, 21:39
Faktycznie wybór punktu AF strzałkami jest super. Natomiast ciekawe co poprawili z tą obsługą gripa?

Po umieszczeniu akumulatorów o pojemności 2700 od razu pokazał że słabe są.


pozdr.

tao
5.02.09, 21:59
Faktycznie wybór punktu AF strzałkami jest super. Natomiast ciekawe co poprawili z tą obsługą gripa?

Po umieszczeniu akumulatorów o pojemności 2700 od razu pokazał że słabe są.


pozdr.

tak dokładnie takie mam:???:

lordmoll
5.02.09, 22:06
tak dokładnie takie mam:???:

często używasz akumulatorów AA??

tao
5.02.09, 22:11
nie bo mi poprostu aparat na nich nie robi więcej jak kilka zdjęć. najprawdopodobniej (99%) mam grip uszkodzony. na dwuch blm1 robi tylko może 200 fot

lordmoll
5.02.09, 22:14
nie bo mi poprostu aparat na nich nie robi więcej jak kilka zdjęć. najprawdopodobniej (99%) mam grip uszkodzony. na dwuch blmj robi tylko może 200 fot

a robisz z lampą te 200 zdjęć??

tao
5.02.09, 22:16
a robisz z lampą te 200 zdjęć??
to zależy ale i tak mam fl50r a tego sterowania to raczej nie używam, lampa jest w sankach.

lordmoll
5.02.09, 22:31
Z tego wynika że teoretycznie coś poprawili.

Ciekawe czy takie same spostrzeżenia mają inni właściciele E3 i gripa.

pozdr.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Oczekujemy dużych zmian ale przecież jeżeli Olympus wprowadziłby do E3 funkcjonalność E30 (przy założeniu że to kwestia oprogramowania) to raczej wszyscy by kupowali E3.

Jak się pojawi następca E3 to pewnie wszytko będzie miał to co w E30 plus dużo innych nowości.


pozdr.

Sebu$
5.02.09, 22:58
.... Natomiast ciekawe co poprawili z tą obsługą gripa?

Po umieszczeniu akumulatorów o pojemności 2700 od razu pokazał że słabe są.


pozdr.

zrobiłem mały test i nie ma różnicy czy to akumulatorki 1,2 V czy też baterie AA 1,5V zasilają aparat. Pomimo, iż napięcie z bateriami jest większe i wynosi 9V również pokazuje się na czerwono zły stan baterii.
Wyjąłem grip z aparatu, aby sprawdzić jakie są napięcia wyjściowe na stykach dochodzących do E-3.

Oto kilka wyników :

1. zasilanie z koszyka z 6-iu aku 1,2 V

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,85 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 3,99 V

2. zasilanie jednym BLM-1 komora lewa :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 3,77 V

3. zasilanie jednym BLM-1 komora prawa (ten sam BLM) :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 7,53 V

4. zasilanie dwoma BLM-1 :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 7,55 V

Przypuszczam na podstawie odczytu wyników napięć, iż to nie soft jest przyczyną błędu jaki wychodzi po podłączeniu gripa z 6-ma aku do E-3, ale "elektryka" w samym gripie. Ten sam BLM w zależności od komory w której się znajduje podaje inne napięcia do aparatu.

Jest tez druga strona medalu.
BLM-1 założony do lewej komory daje takie same napięcia jak z podpiętego koszyka z aku. Tylko, że wtedy body nie informuje o złym stanie naładowania

... powoli z tego nic nie rozumiem :evil:

lordmoll
5.02.09, 23:07
zrobiłem mały test i nie ma różnicy czy to akumulatorki 1,2 V czy też baterie AA 1,5V zasilają aparat. Pomimo, iż napięcie z bateriami jest większe i wynosi 9V również pokazuje się na czerwono zły stan baterii.
Wyjąłem grip z aparatu, aby sprawdzić jakie są napięcia wyjściowe na stykach dochodzących do E-3.

Oto kilka wyników :

1. zasilanie z koszyka z 6-iu aku 1,2 V

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,85 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 3,99 V

2. zasilanie jednym BLM-1 komora lewa :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 3,77 V

3. zasilanie jednym BLM-1 komora prawa (ten sam BLM) :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 7,53 V

4. zasilanie dwoma BLM-1 :

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,55 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 7,55 V

Przypuszczam na podstawie odczytu wyników napięć, iż to nie soft jest przyczyną błędu jaki wychodzi po podłączeniu gripa z 6-ma aku do E-3, ale "elektryka" w samym gripie. Ten sam BLM w zależności od komory w której się znajduje podaje inne napięcia do aparatu.

Jest tez druga strona medalu.
BLM-1 założony do lewej komory daje takie same napięcia jak z podpiętego koszyka z aku. Tylko, że wtedy body nie informuje o złym stanie naładowania

... powoli z tego nic nie rozumiem :evil:

ciekawe po co Olympus dał możliwość korzystania z akumulatorów AA skoro taka konfiguracja nie działa

pozdr.

Mirek54
5.02.09, 23:12
... powoli z tego nic nie rozumiem :evil:

Ja sobie wygdybalem taka sytuacje.Olek cos spsul w projektowaniu tego gripa.Moze nie do konca sprawdzil czy elektronika dobrze dziala,moze duza partia przyszla spsutych podzespolow.Nie sprawdzali na biezaco.Dopiero jak w magazynach w europie znalazlo sie nascie tysiecy tego doszli do swoich bledow.Sprawdzenie kazdego egzemplarza wyszlo by im za drogo.Wiec nie spuscili z ceny puszki tylko dodatkowo zareklamowali sie,ze za darmo dodaja gripa.Uzytkownicy zrobili OCH i ACH na caly swiat-jaki to Olek wspanialy i za darmo zrobili selekcje.Jeden rzucil do smieci,inny wyslal do serwisu.Wymienili w serwisie na nowy i sprawny. W tym czasie sprawdzajac i poprawiajac w nastepne w produkcji -selekcja spsutych dokonala sie recyma odbiorcy.
Ciekawa opcja

tao
5.02.09, 23:37
być może i tak jest z tymi gripami. A do samej poprawy af to się muszę nie zgodzić. mi popsuło af z moim 12/60. wcześniej af startowało odrazu po dodknięciu spustu niewarzne przy jakim ustawieniu obiektywu. a teraz hym: jak obiektyw jest na szerokim to wydaje się być ok ale jak dam na 60 to już mnie szl... trafia ostrzenie potrafi opużnić o kilka sekund raz nawet doliczyłem do ok 10s. i mało tego, ostrość ustawia gdzieś w kosmos obiekt jest przede mną jakieś 3m a ostrość mi teraz ustawia na 25cm. wcześniej było wszystko ok a teraz porażka totalna. pisze o S-AF. jak ostrość jest w pobliżu celu to jest ok ale jak jest na tyle minienta że obraz jest rozmyty to koniec. i jeszcze jedno teraz przejeżdza przez zakres ostrości i to znacznie, ustawia ją dopiero na powrocie, przedtem dojerzdzał i stop. a jak ustawie aparat na ściane to af mota się tylko na początku zakresu nieprzejżdza w ogule przez czały zakres tylko daje potwierdzenie ostrości na minimum:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

RadioErewan
6.02.09, 00:00
być może i tak jest z tymi gripami. A do samej poprawy af to się muszę nie zgodzić. mi popsuło af z moim 12/60. wcześniej af startowało odrazu po dodknięciu spustu niewarzne przy jakim ustawieniu obiektywu. a teraz hym: jak obiektyw jest na szerokim to wydaje się być ok ale jak dam na 60 to już mnie szl... trafia ostrzenie potrafi opużnić o kilka sekund raz nawet doliczyłem do ok 10s. i mało tego, ostrość ustawia gdzieś w kosmos obiekt jest przede mną jakieś 3m a ostrość mi teraz ustawia na 25cm. wcześniej było wszystko ok a teraz porażka totalna. pisze o S-AF. jak ostrość jest w pobliżu celu to jest ok ale jak jest na tyle minienta że obraz jest rozmyty to koniec. i jeszcze jedno teraz przejeżdza przez zakres ostrości i to znacznie, ustawia ją dopiero na powrocie, przedtem dojerzdzał i stop. a jak ustawie aparat na ściane to af mota się tylko na początku zakresu nieprzejżdza w ogule przez czały zakres tylko daje potwierdzenie ostrości na minimum:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Ale nie pracujesz w trybie live view?

Pozdrawiam

tao
6.02.09, 00:12
nie pracuje w tym trybie. na fazowym tak robi, wcześniej tego niemiałem. ale przetestuje to jeszcze jutro w świetle dziennym, chociaż wcześniej wiele razy ustawiałem ostrość na tym obiekcie i to przy jeszcze słabszym świetle aniżeli dzisiaji było ok.
ps. mam zapiętą fl-kę do pomocy af i zarówno z nią jak i bez zaczą robić opuźnienia i nietrafiać z ostrością przynajmniej w tych warunkach oświetleniowych. ustawiłem jeszcze obiekt pod lampką neonową i opuźnienia również ma raz ok 3s, a raz ostrzy odrazu. i wstępnie mogę powiedzieć że tak robi tylko na 60mm. jak zjadę na ok 55mm i mniej to jest ok (ogulnie im krutsza ogniskowa tym szybciej reaguje ale na 60 stoi jak wmurowany)
za wszystkie ort w moich postach rzepraszam

irek50
6.02.09, 00:22
Przed chwilą wgrałem 1,3 i z ZD-50 oraz 14-54 jest wszystko OK :)

tao
6.02.09, 00:35
u mnie 40/150 ten starszy af startuje odrazu, ale ostrość przejeżdza i dopiero do niej wraca. przejeżdza sporo aż obiekt się całkiem rozmyje a na powrocie trafia idealnie w punkt.
być może pojawił się problem z obsługą SWD. jeżeli to możliwe to niech posiadacze zestawu E3+12/60 zrobią taki mały test:
ogniskowa na max(60mm), a ostrość na min(poniżej 0,25m) u mnie na tych ustawieniach niechce w ogule ruszyć a jak już się coś dzieje to tylko minimalne ruchy na początku zakresu ostrości. nawet jak nie znajdzie ostrości to nie przejeżdza przez cały zakres a 40/150 robi to odrazu

lordmoll
6.02.09, 01:02
u mnie 40/150 ten starszy af startuje odrazu, ale ostrość przejeżdza i dopiero do niej wraca. przejeżdza sporo aż obiekt się całkiem rozmyje a na powrocie trafia idealnie w punkt.
być może pojawił się problem z obsługą SWD. jeżeli to możliwe to niech posiadacze zestawu E3+12/60 zrobią taki mały test:
ogniskowa na max(60mm), a ostrość na min(poniżej 0,25m) u mnie na tych ustawieniach niechce w ogule ruszyć a jak już się coś dzieje to tylko minimalne ruchy na początku zakresu ostrości. nawet jak nie znajdzie ostrości to nie przejeżdza przez cały zakres a 40/150 robi to odrazu

Właśnie patrzyłem u siebie (też mam 12-60mm) i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań w działaniu AF (patrzyłem na cały zakres ogniskowych bez FL50R).

Ja ma w pokoju oświetlenie słabe, świetlówka, ale ostrość złapał szybciutko.


pozdr.

robko
6.02.09, 02:03
Też sprawdziłem E3 z 12-60 i nie zauważyłem żadnej zmiany. Łapie szybko i bez pudła nawet w dość słabym świetle.

Może miałeś zapisane jakieś specyficzne ustawienia aparatu, które się zresetowały po aktualizacji firmware'u? Choć chyba jedyną rzeczą, którą można w tym wypadku ustawić jest obszar wokół punktu na jaki reaguje AF.

Używasz punktowego pomiaru AF?

Lailonn
6.02.09, 02:03
U mnie też wszystko w porządku.

Wybieranie Af strzałkami jak u Nikona - nawet wygodne choć nie odczuwałem braku tej funkcji za bardzo :P

Saboor
6.02.09, 10:54
A do samej poprawy af to się muszę nie zgodzić. mi popsuło af z moim 12/60. wcześniej af startowało odrazu po dodknięciu spustu niewarzne przy jakim ustawieniu obiektywu. a teraz hym: jak obiektyw jest na szerokim to wydaje się być ok ale jak dam na 60 to już mnie szl... trafia ostrzenie potrafi opużnić o kilka sekund raz nawet doliczyłem do ok 10s.

Sprawdziłem i przy ustawieniach S-AF nie miałem żadnego problemu , no poza tym że mój 12-60 kocieje co jakiś czas i AF pada ale to powiedzmy raz na 90-100 fotek

PZDR
Saboor

heyahero
6.02.09, 11:02
U mnie też to 1.3 już siedzi w E-3. Testowałem CAF i SAF z 14-54 v1 w ciemnym pokoju. Krzyżowy śmiga aż miło nawet na łysych ścianach. W sumie zawsze tak było ;) Strzałki fajne, ale bardziej mnie martwią te problemy z HLD-4 :/

Pozdrawiam

K_Puchatek
6.02.09, 11:54
...
być może pojawił się problem z obsługą SWD. jeżeli to możliwe to niech posiadacze zestawu E3+12/60 zrobią taki mały test:
ogniskowa na max(60mm), a ostrość na min(poniżej 0,25m) u mnie na tych ustawieniach niechce w ogule ruszyć a jak już się coś dzieje to tylko minimalne ruchy na początku zakresu ostrości. nawet jak nie znajdzie ostrości to nie przejeżdza przez cały zakres a 40/150 robi to odrazu
Właśnie wrzuciłem nowy firmware i wykonałem na prośbę test jak powyżej - opisanych objawów nie zauważyłem, ostrzy jak trzeba (na krzyżowym i punktowym AF), dodam że w pomieszczeniu (nie najlepsze warunki oświetleniowe). Sprawdzono na zestawie E-3 + 12-60 SWD oraz E-3 + 50-200 SWD.
Wszystko OK.
PS - strzałki dla AF - całkiem sympatyczne...:wink:

Peter1976
6.02.09, 12:33
1.3 Warto?? Nie chce mi się od nowa ustawiać wszystkiego :/ tylko wybór punktu Af zrobili czy af ogólnie przyspieszył na ZD 50 np.

Lailonn
6.02.09, 13:17
Hmm no właśnie napisali o jasnych szkłach jak 14-35 f: 2,0 ale 50-tka też jest 2,0. Tylko tam o precyzji była mowa a nie o prędkości. Na 14-35 widziałem na forum narzekano w tej materii to pewnie 50-tka nie odnotuje zmian.

lordmoll
6.02.09, 13:32
Wysłałem zapytanie do Olympusa cóż to się zmieniło jeżeli chodzi o prace E-3 z gripem.

Zobaczę co napiszą


pozdr.

skow
6.02.09, 13:50
zrobiłem mały test i nie ma różnicy czy to akumulatorki 1,2 V czy też baterie AA 1,5V zasilają aparat. Pomimo, iż napięcie z bateriami jest większe i wynosi 9V również pokazuje się na czerwono zły stan baterii.
Wyjąłem grip z aparatu, aby sprawdzić jakie są napięcia wyjściowe na stykach dochodzących do E-3.

Oto kilka wyników :

1. zasilanie z koszyka z 6-iu aku 1,2 V

napięcie wyjściowe na plusie i minusie 7,85 V
napięcie wyjściowe na plusie i "zerze" 3,99 V

[..]
... powoli z tego nic nie rozumiem :evil:

A co to jest to "zero"?

salvadhor
6.02.09, 14:20
1.3 Warto?? Nie chce mi się od nowa ustawiać wszystkiego :/ tylko wybór punktu Af zrobili czy af ogólnie przyspieszył na ZD 50 np.

Wiesz, ustawienie aparatu to raptem dwie minuty wędrowania po menu, a poprawki we firmware - oprócz tych, o których oficjalnie napisali, inne jakieś może też są. Dlatego dlaczego by nie aktualizować.

Znam tylko jeden przypadek (Pentax K10d), że ludzie nie aktualizowali oprogramowania w aparatach, bo usuwało (zmieniało kombinację) możliwość dostania się do menu serwisowego :)

tao
6.02.09, 15:15
Witam. Za dnia wygląda to trochę lepiej, jednak nie jest tak jak było wcześniej.
problem występuje tylko przy 60mm i ostrości na minimum. dzieje się tak kiedy ręcznie przekręce pierścień ostraści a następnie próbuje wyostrzyć na obiekt powyżej 2m, wtedy ostrość (ok30% prób) zatrzymuje się na 25cm i zostaje potwierdzona.
ps. aparat i tak muszę do serwisu wysłać (problemy z zasilaniem i zawiszaniem się wraz z hld4) to naprawią. niestety mogę to zrobić dopiero po połowie kwietnia. i cieszę się bardzo, że u reszty userów wszystko jest ok

black_bird
6.02.09, 16:02
Chciałem wgrac nowy soft, mam Olympus Mastera aktualnego (tak twierdzi program, choc nie wpisuje mi w tabelkę jaka to wersja?) po podlączeniu aparatu i wcisnieciu na nim -> Steruj uruchamian Uaktualnienie Aparatu -> dostaję komunikat, że mój komp nie wykrywa go :-O mimo iż przed chwilą zrzuciłem zdjęcia i spoko wykrywa e3. Co jest grane??

tao
6.02.09, 16:05
Chciałem wgrac nowy soft, mam Olympus Mastera aktualnego (tak twierdzi program, choc nie wpisuje mi w tabelkę jaka to wersja?) po podlączeniu aparatu i wcisnieciu na nim -> Steruj uruchamian Uaktualnienie Aparatu -> dostaję komunikat, że mój komp nie wykrywa go :-O mimo iż przed chwilą zrzuciłem zdjęcia i spoko wykrywa e3. Co jest grane??
aparat ustaw na "ZAPIS" tak jak przy zrzucaniu fot

black_bird
6.02.09, 16:11
eh, skleroza ;) kiedys to robiłem i zapomnialem, dzięki ..;) wcisnę coś dla Ciebie

dinx6
6.02.09, 16:29
Hmm no właśnie napisali o jasnych szkłach jak 14-35 f: 2,0 ale 50-tka też jest 2,0. Tylko tam o precyzji była mowa a nie o prędkości. Na 14-35 widziałem na forum narzekano w tej materii to pewnie 50-tka nie odnotuje zmian.

nie zauważyłem żadnych zmian w pracy z 50-tką

Sebu$
6.02.09, 17:04
A co to jest to "zero"?

nie wiedziałem jak to nazwać i dlatego "zero" dałem w cudzysłowie ... ;)
Akumulator BLM-1 posiada 3 styki. Plus, minus i coś co nazwałem "zero" :twisted:

... ale dowiedziałem się, że to prawdopodobnie kontrola stanu naładowania, taka sama jaka jest w akumulatorach w laptopach :roll:
Jeżeli nie pasuje nazwa można ją sobie zmienić na własna dowolną - dla mnie taka była na poczekaniu i kropka :mrgreen:

Kolejne prawdopodobieństwo to to, iż BLM posiada w sobie układ elektroniczny komunikujący się z aparatem i dlatego koszyk z sześcioma aku nie komunikuje się z procesorem w E-3 i tez kropka.
noooo ..... :evil:

Peter1976
7.02.09, 00:14
Wrzuciłem :) warto było jeszcze raz ustawić wszystko bo przełączanie punku AF strzałeczkami faktycznie upraszcza sprawę :) Nawet mi się to podoba :) 50 mm jakby celniejsze ale to pewno autosugestia :)

MicSzu
7.02.09, 10:33
Kolejne prawdopodobieństwo to to, iż BLM posiada w sobie układ elektroniczny komunikujący się z aparatem i dlatego koszyk z sześcioma aku nie komunikuje się z procesorem w E-3 i tez kropka.
noooo ..... :evil:

Nie prawdopodobnie tylko ma...i faktycznie tutaj może byc ''pies pogrzebany''.

Latawiec
7.02.09, 14:23
Jak dla mnie nowy soft "nie wniosl" zbyt wiele zmian. Oczywiscie zadowolony jestem z mozliwosci zmiany bezposredniej pola AF za pomoca strzalek. Co do poprawy wspolpracy z 50tka to... Tak sie zlozylo, ze obiektyw ten podpialem pierwszy raz po uaktualnieniu softu i nie mam punktu odniesienia do poprzedniej wersji. Zanim jednak kupilem 50tke naczytalem sie o jej wolnym AF. I tu niespodzianka. Z moim E3 50tka smiga bardzo ladnie. Nie jest to oczywiscie to samo co 14-54 ale napewno nie jest tak wolne jak 40-150 (nowe), ktore takze posiadam i zdazylem juz przetestowac. Moze jednak ten nowy soft ma jakis wplyw na wspolprace E3 z 50tka(?)

Pozdro

Lailonn
9.02.09, 15:30
Soft miał poprawić skuteczność AF a nie prędkość. Na pracę 14-35 widziałem kilka osób narzekało, wiec to pewnie tym się zajęli(i pewnie dlatego 14-35 jest wymieniony w updacie). To, że prędkość pracy 50-tki cię nie irytuje to wynik świetnego AF w E-3 a nie w obiektywie. Po podpięciu do tej puszki każdy obiektyw dostaje kopa ;)

Sebu$
9.02.09, 19:29
Nie prawdopodobnie tylko ma...i faktycznie tutaj może byc ''pies pogrzebany''.

........ i kropka ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Już za chwileczkę, już za momencik... Według plotek i przecieków, w lutym ma się pojawić firmware 1.3 dla E-3.

http://fourthirds-user.com/2008/12/e3_v13_firmware_update_announced_two_months_in_adv ance.php


Mówi się o dwóch poprawkach - wybór pola AF za pomocą strzałek, oraz modyfikacjach w zagospodarowaniu bateriami w gripie HLD-4, co ma wydłużyć czas ich działania.

Lubiący odliczać, mogą już zacząć ;)

Pierwsza poprawka - zgadza się - jest i działa :)
a co do drugiej .... to się nie zgadza :evil:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
... może ma ktoś E-30 + grip i może sprawdzić czy ten problem w zasilaniu 6-ma aku AA również istnieje ?

lordmoll
11.02.09, 20:17
Hej

Dla zainteresowanych otrzymałem odpowiedź w sprawie gripa

Oto co mi techsupport odpowiedział:

"... Dzień Dobry

Dziękujemy za Pani/Pana email,

HLD-4 może być używany z bateriami AA alkalicznym, litowymi lub akumulatorami BLM-1.
Akumulatory GP2700 sątypu Nickel Metal Hydride i posiadaja napięci 1.2Volt które jest niewystarczające dla HLD-4.

Pozdrawiam
Daniel

Olympus Pomoc Techniczna ..."

W instrukcji faktycznie nie ma mowy o NiMH akumulatorach. Trzeba zobaczyć czy na bateriach Li-Ion grip będzie lepiej działał.


pozdr.

Sebu$
11.02.09, 20:54
Hej

Dla zainteresowanych otrzymałem odpowiedź w sprawie gripa

Oto co mi techsupport odpowiedział:

"... Dzień Dobry

Dziękujemy za Pani/Pana email,

HLD-4 może być używany z bateriami AA alkalicznym, litowymi lub akumulatorami BLM-1.
Akumulatory GP2700 sątypu Nickel Metal Hydride i posiadaja napięci 1.2Volt które jest niewystarczające dla HLD-4.

Pozdrawiam
Daniel

Olympus Pomoc Techniczna ..."

W instrukcji faktycznie nie ma mowy o NiMH akumulatorach. Trzeba zobaczyć czy na bateriach Li-Ion grip będzie lepiej działał.


pozdr.

robiłem takie "doświadczenie" z alkalicznymi bateriami AA.
Baterie kupiłem kilka dni wcześniej do pilotów na wyminę czyli były nowe (no chyba że przeterminowane, ale piloty działają nadal ;) )
efekt był ten sam co z aku 1,2 V stan baterii świecił się na czerwono
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
jest opis na optycznych dotyczący zmian :
http://www.optyczne.pl/1557-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_E-3_i_ZD_14-54mm_1:2.8-3.5_II__-_nowy_firmware.html

"Według zapewnień producenta najnowszy firmware do E-3 poprawia dokładność działania autofokusa we współpracy z jasnymi obiektywami. Ulepszono także działanie AF w trybie ciągłym i umożliwiono wybór punktu AF przy pomocy przycisków strzałek. Dodatkowo wydłużono żywotność baterii w przypadku korzystania z gripa HLD-4."

lordmoll
11.02.09, 22:55
robiłem takie "doświadczenie" z alkalicznymi bateriami AA.
Baterie kupiłem kilka dni wcześniej do pilotów na wyminę czyli były nowe (no chyba że przeterminowane, ale piloty działają nadal ;) )
efekt był ten sam co z aku 1,2 V stan baterii świecił się na czerwono
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
jest opis na optycznych dotyczący zmian :
http://www.optyczne.pl/1557-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_E-3_i_ZD_14-54mm_1:2.8-3.5_II__-_nowy_firmware.html

"Według zapewnień producenta najnowszy firmware do E-3 poprawia dokładność działania autofokusa we współpracy z jasnymi obiektywami. Ulepszono także działanie AF w trybie ciągłym i umożliwiono wybór punktu AF przy pomocy przycisków strzałek. Dodatkowo wydłużono żywotność baterii w przypadku korzystania z gripa HLD-4."


no to spróbuj napisać do techsuppor'u i zobaczymy co odpowiedzią.


pozdr.

RadioErewan
28.02.09, 19:00
Zapytam, bo może trafi się ktoś z FW 1.2 i E-3.
Wczoraj zauważyłem nowe tryby wyzwalania migawki. Po ustawieniu aparatu na wcześniejsze podnoszenie lustra w supermenu pojawił się tryb *[] i []. Pierwszy pozwala wyzwolić migawkę z zaprogramowanym opóźnieniem, drugi działa tak, jakbym wyłączył antishock.
Czy to było wcześniej, a ja jestem sierota i nie zauważyłem, czy jest to nowość z FW 1.3? Hm?

Pozdrawiam

Karol
28.02.09, 19:51
Zapytam, bo może trafi się ktoś z FW 1.2 i E-3.
Wczoraj zauważyłem nowe tryby wyzwalania migawki. Po ustawieniu aparatu na wcześniejsze podnoszenie lustra w supermenu pojawił się tryb *[] i []. Pierwszy pozwala wyzwolić migawkę z zaprogramowanym opóźnieniem, drugi działa tak, jakbym wyłączył antishock.
Czy to było wcześniej, a ja jestem sierota i nie zauważyłem, czy jest to nowość z FW 1.3? Hm?
Pozdrawiam
Faktycznie. Nie wiem czy było wcześniej ale fajnie, że nie trzeba grzebać w menu za każdym razem by włączyć/wyłączyć podnoszenie lustra. Do tej pory nie wiedziałem, że jest taka możliwość...

tao
28.02.09, 20:00
Zapytam, bo może trafi się ktoś z FW 1.2 i E-3.
Wczoraj zauważyłem nowe tryby wyzwalania migawki. Po ustawieniu aparatu na wcześniejsze podnoszenie lustra w supermenu pojawił się tryb *[] i []. Pierwszy pozwala wyzwolić migawkę z zaprogramowanym opóźnieniem, drugi działa tak, jakbym wyłączył antishock.
Czy to było wcześniej, a ja jestem sierota i nie zauważyłem, czy jest to nowość z FW 1.3? Hm?

Pozdrawiam

czy było czy nie to o tym nie wiem a to ciekawa i przydatna rzecz.

RadioErewan
28.02.09, 20:02
czy było czy nie to o tym nie wiem a to ciekawa i przydatna rzecz.

A mnie właśnie interesuje, czy było. Że jest, to już wiem ;-)

Pozdrawiam

tao
28.02.09, 20:05
to teraz trzeba ogłosić plebiscyt na 1 str portalu na poszukiwanie E3 z FW 1.2. koniec OT

RadioErewan
28.02.09, 20:07
Sprawdziłem też E-420. Ma tą funkcję. Już dodałem sobie do preferencji przy resetowaniu sprzętu. Druga kurtyna i na stałe włączony antishock. Świetne.

Pozdrawiam

dka
28.02.09, 20:11
ja mam 1.2. za dyche wszystko powiem :) a serio to ze co? antishock i co supermenu? chetnie odpowiem tylko nie rozumiem/

tao
28.02.09, 20:21
obawiam się, że już nie musisz sprawdzać. RE sprawdził 420 i ona też ma tą funkcję. z tego można wnioskować, że jest to normalne zachowanie (pojawienie się dodatkowych funkcji w super panelu kontrolnym dot: sposobu pracy migawki)

Karol
28.02.09, 20:29
E-410 tego jeszcze nie miała, właśnie sprawdziłem.

dka
28.02.09, 20:31
a co to jest ten superpanel kontrolny? :shock:

RadioErewan
28.02.09, 20:32
To jest ten ekranik, który się wyświetla na LCD jak przyciśniesz Info/OK

Pozdrawiam

Karol
28.02.09, 20:32
a co to jest ten superpanel kontrolny? :shock:
To co uaktywniasz przyciskiem OK nie wchodząc w MENU ;-)

dka
28.02.09, 20:41
aha, dzieki. czyli, ze ustawiajac antishoka na stale w menu mozna go wlaczac lub wylaczac samym guzikiem "mode"?

RadioErewan
28.02.09, 20:43
aha, dzieki. czyli, ze ustawiajac antishoka na stale w menu mozna go wlaczac lub wylaczac samym guzikiem "mode"?

Tajest, normalnie wykorbelkować sobie pokrętłem zmiany trybu pracy.

Pozdrawiam

Karol
28.02.09, 20:45
aha, dzieki. czyli, ze ustawiajac antishoka na stale w menu mozna go wlaczac lub wylaczac samym guzikiem "mode"?
Tak - MENU jest już przy Anti-Shocku potrzebne tylko do zmiany czasu na jaki lustra ma być podniesione ale tym się zwykle nie żongluje często bo i po co... 2 sek. czy jak tam kto lubi i wystarczy....

Plumek
28.02.09, 23:58
Czy to było wcześniej, a ja jestem sierota i nie zauważyłem, czy jest to nowość z FW 1.3? Hm?

Pozdrawiam

W wersji 1.1 nie było. Własnie ładuję wersję 1.3.