PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uniknąć szumów



Krzysiek30
22.08.04, 12:09
Wczoraj byłem na zamku w Ogrodzieńcu (Jura Krakowsko Częstochowska) na imprezie laserów i pirotechniki.
Porobiłem mase zdjęć nocnych i na 90% zdjęć są bardzo wielkie szumy ( białe kropeczki na czarnym tle )
Jak tego uniknąć?
ISO miałem ustawione na auto i aparat robił zdjęcia z czułością 200,400.
Czy to jest przyczyna tak wielkich szumów i jak tego uniknąć.A może da się to zlikwidować w jakimś programie.
Krzysiek.

No-shadow Kick
22.08.04, 12:28
Witam

Z tego co napisałeś, to przyczyną twoich kłopotów jest właśnie tryb AUTO, który ustawił ci największe z możliwych ISO.
Przy tak dużych wartościach czułości w nieprofesjonalnych aparatach cyfrowych generuje się olbrzymia ilość szumu.
Można próbować pozbyć się szumów w którymś ze specjalistycznych programów, np. NeatImage (czytaj na forum, było o tym sporo), ale efekty zależą od jakości zdjęcia.
Dodatkowo powinieneś sprawdzić jak w twoim aparacie wygląda sprawa hot/dead pixels. I ewentualnie przeprowadzić Pixel Mapping.
Możesz o tym poczytać na forum. Wejdź do strony Szukaj, wpisz hot albo dead i zobaczysz, że było już o tym sporo napisane.

Pamiętaj też, że przy ustawieniu mniejszych wartości ISO (najlepiej zdjęcia nocne robić w ISO najniżym jaki oferuje aparat, np. ISO50) automatycznie znacznemu wydłużeniu ulegnie czas naświetlania, a wtedy bez statywu raczej się nie obędzie.
Aha i jeśli jesteś na tyle wprawny żeby robić zdjęcia w trybie preselekcji a twój aparat ma taką opcję to włącz NoiseReduction. Też powinno w znacznym stopniu pomóc.

Pozdrawiam