PDA

Zobacz pełną wersję : FOTOADAPTER



Siwytl
22.08.04, 11:46
Witam Wszystkich Serdecznie
Chcialem sie dowiedziec czy ktos z Was uzywa fotoadaptera ktory mozna podlaczyc do np. larnetki, teleskopu, mikroskopu. Pytanie swoje opieram na tym, ze trafilem na ALLEGRO (mam nadzieje ze nie jest to kryptoreklama) takowy i szczerze sie nad nim zastanawiam. Czy wogole ma sens jego zakup a moze okaze sie ze to nie spelnia oczekiwan zwiazanych z fotografia obiektow oddalonych.
Pozdrawiam Siwytl

No-shadow Kick
22.08.04, 11:52
http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=2205 dwa wątki o tym samym w dwóch różnych działach :)

Szczerze mówiąc to trochę sceptycznie podchodzę do takich cudów. Ale nie znaczy to, że przy odrobinie szczęścia nie można uzyskać zadowalających efektów przy korzystaniu z tego. Najlepiej jakby wypowiedział się ktoś, kto już tego używa albo chociaż testował. Ale nie wiem czy ktoś taki się tu znajdzie. Możesz być pierwszym :wink: i przekazać nam swoje wrażenia.

Pozdrawiam

Siwytl
22.08.04, 11:59
Nie zwrocilem uwagi ze juz byl ten temat poruszany za co przepraszam. Moze teraz zostanie bardziej zglebiony na co nie ukrywam, ze licze.
Pozdrawiam Siwytl

Siwytl
23.08.04, 21:00
Jest moze troche czytania ale proponuje to przeczytac:
INFORMACJE OGÓLNE.

F-adapter można połączyć z okularami różnych instrumentów optycznych, których średnica wynosi od 24mm do 38mm.



Jakość zdjęć zależy w głównej mierze od jakości zastosowanych instrumentów optycznych.



Stosowane w aparatach/tulejach rozmiary gwintów mogą się różnić. Standardowo F-adapter wyposażony jest w gwint o średnicy 52mm. Jeżeli Państwa aparat/tuleja posiada inny rozmiar gwintu niż 52mm należy zaopatrzyć się w tani pierścień redukcyjny, którego wyjściowy rozmiar ma 52mm.



Wszystkie poniższe instrukcje mają zastosowanie bez względu na to, jakiego typu przyrząd ma być podłączony (teleskop, luneta, lornetka, mikroskop, noktowizor, itp.).



KROK 1 – Podłączenie F-adaptera do aparatu.

Jeżeli aparat/tuleja posiada gwint o rozmiarze 52mm F-adapter należy przykręcić bezpośrednio do aparatu/tulei. W przypadku, gdy rozmiar jest inny niż 52mm należy najpierw przykręcić pierścień redukcyjny na 52mm, a następnie do pierścienia F‑adapter.



KROK 2 – Przymocowanie okularu instrumentu optycznego do F-adaptera.

1. Równomiernie ustawić śruby ściskające do przybliżonego rozmiaru (średnicy) instalowanego okularu. F-adapter umożliwia połączenie z okularami o średnicy 24mm-38mm.

2. Wsunąć okular do F-adaptera, następnie mocno i równomiernie przykręcić śruby ściskające, tak, aby zablokować okular instrumentu, który jest podłączany. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów okular powinien być wycentrowany (jego oś powinna pokrywać się z osią obiektywu).

3. Sprawdzić, czy przyrząd jest pewnie zamocowany w F-adapterze. Teraz można zacząć robić zdjęcia.



KROK 3 – Odłączenie okularu od F-adaptera.

1. Przytrzymać urządzenie przymocowane do F‑adaptera jedną ręką, i delikatnie poluzować jedną ze śrub ściskających.

2. Wyjąć urządzenie z F-adaptera.

3. Poluzować pozostałe śruby do uzyskania maksymalnej średnicy.

4. Odkręcić F-adapter z aparatu/tulei.



USTAWIANIE OSTROŚCI – Kamery i lustrzanki.

Większość kamer i lustrzanek na rynku ustawi ostrość i wartość przysłony automatycznie przy używaniu F-adaptera połączonego z instrumentem optycznym. Jeżeli ostrość nie jest ustawiana poprawnie należy przełączyć kamerę/aparat na tryb manualny i ustawić ostrość na nieskończoność. Zawsze należy pamiętać o ustawieniu ostrości w przyłączonym urządzeniu. Opcja Zoom umożliwi powiększenie obrazu i wyeliminowanie winietowania.



USTAWIANIE OSTROŚCI – Aparaty cyfrowe.

Jeśli aparat nie ustawia ostrości w trybie autofocus (AF) należy przełączyć na tryb manualny (MF) i ustawić ostrość na nieskończoność. Aparat z Zoom-em powinien być ustawiony na maksymalną ogniskową (maksymalne tele). Zawsze należy pamiętać o ustawieniu ostrości w podłączanym przyrządzie.



PORADY

1. Zawsze uważaj przy wkręcaniu jakichkolwiek filtrów lub urządzeń w gwint aparatu/tulei. Nierówne wkręcenie może uszkodzić gwint aparatu/tulei, filtra, lub innego urządzenia.

2. Używaj statywu dla zapewnienia stabilnej podstawy pod aparat, szczególnie przy dużych powiększeniach. Przy dłuższych czasach naświetlania samowyzwalacz lub pilot może zapobiec „poruszeniu” zdjęcia.

3. W przypadku, gdy dołączane urządzenie jest ciężkie należy uważać, aby nie uszkodzić obudowy (konstrukcji) aparatu. W takich przypadkach dobrze jest umieścić dołączany instrument optyczny na statywie. Aparat/kamera (jeżeli nie jest zbyt ciężki) może utrzymywać się na instrumencie za pośrednictwem F-adaptera.

4. Dla osiągnięcia lepszych rezultatów należy uważać, aby oś okularu pokrywała się z osią obiektywu aparatu/kamery. Soczewka okularu powinna być jak najbliżej obiektywu – zminimalizuje to winietowanie.

5. W niektórych urządzeniach wskazane jest zdjęcie gumowej osłonki z okularu. Zapewni to lepsze mocowanie z F-adapterem i może zmniejszyć odległość między soczewką okularu, a obiektywem.

6. W przypadku stosowania instrumentów teleskopowych (np. lornetka) jakość zdjęć będzie w dużym stopniu zależała od średnicy obiektywu instrumentu. Zdjęcia zrobione z wykorzystaniem lornetki z obiektywem 50mm będą ostrzejsze niż te z lornetką 25mm.
I ci o tym Sadzicie, bedzie cos z tego??

Siwytl
23.08.04, 22:34
Witam
No wiec tak to, jeżeli chodzi o F- Reduktor. Sprawa czysto techniczna, reduktor łapie zarówno lornetkę jak i obiektyw aparatu. Jeżeli chodzi o w tym przypadku mój aparat c 4000 to obiektyw jest wysuwany tak wiec musiałbym łapać za wysunięty obiektyw. Mocując ten zestaw na statywie musze zamocować lornetkę i wiszący aparat gdzie wisi on na obiektywie lub odwrotnie, mocując aparat na statywie a wisi lornetka co przyniesie jeszcze większe uszkodzenie aparatu, ponieważ lornetka jest cięższa.
Jeżeli chodzi o zdjęcia to tez jest pewien problem, ponieważ obiektyw musi w miarę szczelnie przylegać do lornetki żeby nie dostawało się „lewe”, światło z boków.
Czyli moim skromnym zdaniem jest to następny nie potrzebny a mogący uszkodzić aparat w tym przypadku obiektyw gadżet. Oczywiście to jest subiektywna wypowiedz także mogę się mylić.
Pozdrawiam

Kregon
23.08.04, 23:58
Bardzo mi sie podoba Twoje podejscie do sprawy Siwytl - prowadzisz dywagacje sam ze soba :lol:

Jakbys przeczytal zamieszczony przez siebie tekst to wychwycilbys, ze do obiektywu to nie za bardzo przyczepisz ow adapter. On jest na gwint, a gwint na tuleji.
Natomiast swiatlo z pomiedzy dostawionego obiektywu, lornetki, czy czegokolwiek innego mozna wyeliminowc zoom'em.

aptur
24.08.04, 08:08
Czy ktoś dysponuje przykładowymi zdjęciami z takiej maszyny? Bo obawiam się, że jakość jest mimo wszystko kiepska.


Pozdrawiam

Artur

Siwytl
24.08.04, 15:45
Witam
Zgadzam sie z Toba Kregon, to jest moja metoda na przekonanie samego siebie, ze dana rzecz jest mi zbedna. Nie mam w otoczniu rodziny nikogo z kim moglbym sie podzielic moimi spostrzezeniami wiec napisalem to na forum :oops: Mi osobiscie to pomaga. :D
Pozdrawiam Wszystkich

Kregon
24.08.04, 20:26
Czy ktoś dysponuje przykładowymi zdjęciami z takiej maszyny? Bo obawiam się, że jakość jest mimo wszystko kiepska.
Ten adapter sluzy tylko do w miare sensownego zamocowania jakies armaty na standardowy obiektyw, wiec niewielki ma wplyw na jakosc fotek. Najwiekszy wplyw ma jakosc optyki ktora dolozymy, no i umiejetnosc skalibrowania go.
Jedyna wada takich armat jest prawie zerowa GO.

Przyklady - http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=2054

Jednak tak jak widzialem na cyberfoto, mozna tez z takiego bajeru wycisnac naprawde niesamowite zdjecia.



Nie mam w otoczniu rodziny nikogo z kim moglbym sie podzielic moimi spostrzezeniami
Spoko... rozumiem. Mnie jak domownicy widza z aparatem w reku, to albo uciekaja, albo pod nosem marudza, ze znowu itd. A co ciekawe, mama wywodzi sie z "fotograficznej rodziny" (jej ojciec fotograf, wlasna pracownia... ponoc jakies tam osiagniecia). A na mnie krzywo patrzy... Ale ja sie nie przejmuje... :D
Sorry za OT.