PDA

Zobacz pełną wersję : e-520 Problem z Fokusem !? Front Focus ?



Strony : [1] 2

sebek38
5.01.09, 01:39
Witam,

jestem od trzech miesiecy posiadaczem e-520 w zestawie DZ.

Od jakiegos czasu (juz po aktualizacji firmware) zauwazylem ze moj sprzet ma problem z autofokusem.

Chodzi o zdjecia wykonanen z obiektywem 14-42.

Ustawienia fotografii - ISO 100, 14mm itd.

Aparat ma najwyrazniej problemy z ustawieniem ostrosci - Front Focus.

Punkt na ktory ustawiam fokus nie jest ostry.

Ostrosc wyraznie ustawiana jest na obiekty ustawione blizej.

Na zagranicznych forach o Olympusie problem opisywany jest od kilku miesiecy. Z tego co wyczytalem - problem jest bardzo czesty.

Czy ktos z was u siebie to juz zauwazyl ?


Pozdrawiam


Sebek
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Witam,

wykonalem przed chwila jeszcze fotki z wydrukiem Focus Test Charta.

Moje podejrzenia sie potwierdzily - moj e-520 ma wyrazny Front Focus.

Sprawdzalem dwa obiektywy - 14/42 przy ustawieniach 14 i 42 oraz 40/150 przyustawieniach 40 i 150.

Tylko przy ostatnim ustwieniu 150mm ostrosc jest w miare dobra.

Zanosi sie wysylka do serwisu :cry:


Pozdrawiam

sebek

p.s. fotki postaram sie wstawic jutro.

droplet
5.01.09, 02:37
Możesz zadzwonić na infolinię. Ale i tak przygotuj sobie zdjęcia testowe - np. z focuschart - bo takie potem dostaniesz z serwisu.

Możesz je wysłać wcześniej na e-mail serwisu, ale raczej JPEG bo ORF im nie wchodzą. Jeśli jesteś pewien błędu to zapakuj zestaw i wyślij ze zdjęciami do serwisu.

Z naprawą 520 nie mam doświadczenia.

Pozdrawiam i życzę szcześcia

dka
5.01.09, 07:50
ustaw sobie srodkowe pole af (tylko jedno, tryb punktowy, czy jak to tam zwal) - masz tak, prawda? uzywajac wielopolowego aparat moze (automatycznie) ostrzyc na obiekty znajdujace sie blizej.

sebek38
5.01.09, 11:00
ustaw sobie srodkowe pole af (tylko jedno, tryb punktowy, czy jak to tam zwal) - masz tak, prawda? uzywajac wielopolowego aparat moze (automatycznie) ostrzyc na obiekty znajdujace sie blizej.



Tak wlasnie jest ustawiony.


Sebek

Harpo
5.01.09, 11:23
Proponuję zrobić zdjęcia ze statywu, nieruchomego obiektu przy dobrym oświetleniu.
Też myślałem, że mam "front focus" czy coś tam przy pstrykaniu dzieciaków, ale raz, że był długi czas naświetlania, dwa one ciągle sa w ruchu. Stąd tło było wyraźne, a modele nie.
Po testach ze statywem i fotografowaniu nieruchomych obiektów stwierdzam, że mój E-510 trafia skutecznie.

lordmoll
5.01.09, 19:53
Hej

A może spróbujesz tego co proponuje użytkownik Areo73.
Ciężko mi powiedzieć czy to coś da, ale może spróbować warto.


Otwierasz klapkę zasłaniającą gniazda kart pamięci, naciskasz razem klawisze 'MENU' i 'OK' – na ekranie pojawi się napis 'OLYMPUS E-510'. Następnie jeszcze raz naciskasz razem te same klawisze co wcześniej i tak trzymasz je przez 5 sekund aż pojawi się zapytanie o reset. Potwierdzasz przez naciśnięcie 'OK'. Wskazania liczników po resecie nie zmieniają się (tak było u mnie). Jeszcze taka ciekawostka – moja puszka po aktualizacji oprogramowania wewnętrznego zachorowała na lekkie ostrzenie przed obiektem, po aktualizacji oprogramowania obiektywów było już tragicznie – po 'twardym resecie' mam ostrość tam gdzie chcę. Przetestowałem na tablicach, bateryjkach i praktycznie w terenie. Tylko kto mi w to uwierzy …. ;)

pozdr.

sebek38
5.01.09, 23:25
Proponuję zrobić zdjęcia ze statywu, nieruchomego obiektu przy dobrym oświetleniu.
Też myślałem, że mam "front focus" czy coś tam przy pstrykaniu dzieciaków, ale raz, że był długi czas naświetlania, dwa one ciągle sa w ruchu. Stąd tło było wyraźne, a modele nie.
Po testach ze statywem i fotografowaniu nieruchomych obiektów stwierdzam, że mój E-510 trafia skutecznie.



Moze nie opisalem wyraznie swoich testow - dlatego jescze raz.

Fotki robilem ze statywu przy dobrym oswietleniu - ogolnie trzymalem sie instrukcji zalaczonej do pliku.

Zalaczam fotke z objektywu 14/42 - fotka zrobiona przy 14mm.

Fokus ustawiony na czarny grubszy pasek na srodku.

http://bayimg.com/image/eamkiaabm.jpg


Prosze wedlug mozliwosci o przetestowanie waszych e-520, wedlug zagranicznych forow to wlasnie one maja masywne problemy z Front Focusem.

Testchart do wydruku wraz z instrukcja znajdziecie tutaj:

http://focustestchart.com/focus21.pdf (PDF)

Mysle ze to zdjecie mowi wszystko :evil:

Pozdrawiam


Sebek

RadioErewan
5.01.09, 23:27
Ale chyba trochę mała ta karteczka w kadrze.

Pozdrawiam

dzemski
5.01.09, 23:41
jak masz też inny obiektyw to pokaż jak on ostrzy.

sebek38
5.01.09, 23:58
40/150 przy 40mm takze ma Front Focus.

Karteczka wydaje sie mala bo jest zmniejszona.

Kliknij na belke na foto i zobaczysz dokladniej.

Nie wyssalem sobie problemu z palca - przeczytalem o tym na niemieckim forum - gdzie jest okolo (na tym jednym) 100 uzytkownikow z tym samym problemem - i wtedy przetestowalem moj sprzet.

Reset nic nie dal - juz sprobowalem.


sebek

pajek
6.01.09, 00:11
Na tym forum też był poruszany ten problem.
chociażby ten topic https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15655

Obawiam się że to ten sam problem, który jest opisywany w tym topicu ale najpierw zrób w dziennym świetle test z kredkami poukładanymi w różnych odległościach w jednej lini i wyceluj w środkową.

RadioErewan
6.01.09, 00:28
40/150 przy 40mm takze ma Front Focus.

Karteczka wydaje sie mala bo jest zmniejszona.

Kliknij na belke na foto i zobaczysz dokladniej.

Nie wyssalem sobie problemu z palca - przeczytalem o tym na niemieckim forum - gdzie jest okolo (na tym jednym) 100 uzytkownikow z tym samym problemem - i wtedy przetestowalem moj sprzet.

Reset nic nie dal - juz sprobowalem.


sebek
Karteczka mała względem kadru. Pole AF jest dosyć duże i w ramach tego obszaru procesor "wybiera sobie co chce". W tym teście chyba należy wypełnić więcej kadru tą karteczką, tak by sensor nie miał innego wyjścia, jak ustawić ostrość na poprzeczną czarną belkę z napisem Focus here, albo wydrukować ją większą.

Pozdrawiam

droplet
6.01.09, 02:43
Ja z kolei radzę jeśli to możliwe pójść do sklepu i zrobić test na ZD50 f/2.0. Chociaż uzyskałem ładny Front Focus na ZD11-22 to jednak do kitowych obiektywów nie mam zaufania a już na pewno do 14-42 :-).

grizz
6.01.09, 09:11
Na tym forum też był poruszany ten problem.
chociażby ten topic https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15655

Obawiam się że to ten sam problem, który jest opisywany w tym topicu ale najpierw zrób w dziennym świetle test z kredkami poukładanymi w różnych odległościach w jednej lini i wyceluj w środkową.
Lepiej z pudełkami zapałek, bo są płaskie, i większe, więc nie będzie problemu z tym co pisał RadioErewań.

Ta kartka jaest baaardzo zawodna, jeżeli nie masz solidnego statywu.

Czacha
12.01.09, 22:36
Powodów takiego a nie innego zachowania może być dużo, przede wszystkim nie ma co panikować od razu. Ta kartka nie wydaje się być dobrym sposobem na testowanie kitowych szkieł z uwagi na ich dużą głębię ostrości. To, że na karcie masz dużo więcej ostrego to właśnie efekt dużej głębi ostrości. Autofokus też nie jest ponad obiektywem - jeżeli dane pole AF znajdzie się w obszarze GO to aparat stwierdza, że ustawił ostrość. Może to być początek, środek luk koniec obszaru GO. Jak źle mówię niech mnie ktoś poprawi ;)
Zrób prostszy test - np. baterie ustawione w rządku jedna za drugą. Wyceluj na środkową i zobacz jak się ostrość rozkłada. Potem sprawdź na dalszych obiektach. Jest jeszcze prostszy sposób - ustaw aparat na statywie i wyostrz na coś szczegółowego i kontrastowego, następnie przełącz na LV i włącz powiększenie x10. Jest ostro? Jak nie to wyostrz w trybie LV po kontaście - tutaj czujnik AF nie ma nic do gatki. Jeżeli nic się nie zmieniło, to znaczy, że lepiej się nie da.

puchan
18.01.09, 13:45
Też z tym walczę na E-510 i mam podobne objawy. Z tym, że u mnie następuje znaczna poprawa już zaraz za 14 mm. Ale na 14 mm jest tragicznie czasami. Dlaczego czasami? Tego pewnie nie wiedzą w samym Olympusie skoro FF jest w E-520. Wysyłam też mały test z kartą. Tym razem w odniesieniu do kierunku pracy silnika AF. Obrazek z lewej pokazuje ostrość gdzie przed wyostrzeniem AF w czarną linię ostrość była wcześniej ustawiona na najbliższy punkt przed punktem testowym potem na linię i pstryk. Drugi obrazek podobnie z tym, że przed AF na linię ostrość była ok. 2 m za kartką potem AF na linię i pstryk. Nie powinno być różnicy, a jest. Może to jakaś szybka metoda ostrzenia bazująca na obrotach silnika AF? Test powtórzony kilkakrotnie. Być może to przypadek a może nie.
W praktyce jak focę coś na 14mm to najpierw zmuszam AF, żeby poleciał na dalekie widoczki potem dopiero ostrzę na bliższe obiekty.

Mirek54
18.01.09, 13:54
Znajomy tez mial problemy z ostrzeniem.Testy z kartka robil kilkanacie razy,zawsze ostrosc przed lub po.
Polaczylismy aparat z OS2 i zrobilismy fotki przy pomocy klawiatury-Wszystkie strzaly byly w celu.

grizz
18.01.09, 16:06
Znajomy tez mial problemy z ostrzeniem.Testy z kartka robil kilkanacie razy,zawsze ostrosc przed lub po.
Polaczylismy aparat z OS2 i zrobilismy fotki przy pomocy klawiatury-Wszystkie strzaly byly w celu.

A ja powtarzam do znudzenia - kartka jest gupia :) pudełka zapałek lepsze.

droplet
19.01.09, 13:22
A ja powtarzam do znudzenia - kartka jest gupia :) pudełka zapałek lepsze.

...a ja dalej uważam, że nie kartka jest głupia tylko nie ma sensu testować z kartką szerokich ciemnych obiektywów.
grizz ma rację, lepsze są duże obiekty. Do 25mm używałem butelek z piwem :-).

Czacha
19.01.09, 16:52
U mnie niestety ten sam objaw z tą kartką - różnie ustawiona ostrość w zależności od kierunku ostrzenia. Do tego wyniki powtarzalne. Gdyby punkt ostrzenia znajdował się w obszarze GO to mógłbym to zrozumieć, ale niestety tak nie jest. Identyczna sytuacja ma miejsce podczas ostrzenia na dowolny obiekt - przesunięcie głębi ostrości w kierunku aparatu a główny motyw zdjęcia poza nią. Początkowe ustawienie ostrości również ma wpływ na wynik końcowy. Test robiony na pudełkach / bateryjkach / puszkach czy co kto woli potwierdza FF.
Nie ma co się męczyć i spekulować - aparat dziś pojechał do serwisu - niech zobaczą go fachowcy. Dołączyłem szczegółowy opis po polsku i angielsku oraz kilka przykładowych zdjęć na CD.
Zobaczymy... :)

rodia
19.01.09, 17:53
U mnie niestety ten sam objaw z tą kartką - różnie ustawiona ostrość w zależności od kierunku ostrzenia. Do tego wyniki powtarzalne. Gdyby punkt ostrzenia znajdował się w obszarze GO to mógłbym to zrozumieć, ale niestety tak nie jest. Identyczna sytuacja ma miejsce podczas ostrzenia na dowolny obiekt - przesunięcie głębi ostrości w kierunku aparatu a główny motyw zdjęcia poza nią. Początkowe ustawienie ostrości również ma wpływ na wynik końcowy. Test robiony na pudełkach / bateryjkach / puszkach czy co kto woli potwierdza FF.
Nie ma co się męczyć i spekulować - aparat dziś pojechał do serwisu - niech zobaczą go fachowcy. Dołączyłem szczegółowy opis po polsku i angielsku oraz kilka przykładowych zdjęć na CD.
Zobaczymy... :)

No witaj w klubie, swoj tez dziś wysłałem.

Czacha
19.01.09, 20:03
Bądźmy dobrej myśli :) Serwisowi powinno zależeć na szybkiej i rzetelnej obsłudze klienta, bo wysyłanie sprzętu po kilka razy to tylko strata czasu i pieniędzy dla każdej ze stron, nie mówiąc już o zaufaniu klienta do marki. Ja ze swojej strony zrobiłem wszystko co mogłem zrobić aby zdiagnozować i przedstawić problem. Mam nadzieję, że za 2 tygodnie aparacik wróci cały i zdrowy :) Tym bardziej, że pogoda (przynajmniej na Śląsku) robi się coraz bardziej wiosenna i zachęca do wyjścia na jakiś plener :wink:

rodia
19.01.09, 20:08
Oj Czacha Czacha, fajnie by było gdyby było tak jak piszesz, że by było.
W moim wątku jakis czas temu (na temat AF w 520) zapytalem czy jest ktokolwiek kto bylby zadowolony z serwisowej naprawy tej usterki w tym modelu i nikt sie nie zgłosił. ;)
Ale niech Ci będzie: bądźmy dobrej myśli.

Mirek54
19.01.09, 20:46
No to bedziecie miec nowe egzemplarze.
Oby pozbawione usterki.

Czacha
19.01.09, 20:58
W moim wątku jakis czas temu (na temat AF w 520) zapytalem czy jest ktokolwiek kto bylby zadowolony z serwisowej naprawy tej usterki w tym modelu i nikt sie nie zgłosił.
A ja znalazłem :)
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=5408&highlight=front+focus
Użytkownik FragleS na końcu pisze:

Z aparatem jest chyba już wszystko OK, zrobiłem kilkadziesiąt różnych (w różnych warunkach) fotek na obu szkłach i jestem zadowolony, jest dużo lepiej niż było przed serwisem.

Oczywiście na 14-45 zdjęcia są nieco gorsze, ale to już inna bajka, a na 4015 jest idealnie - jak dla mnie :smile:
No to bedziecie miec nowe egzemplarze.
Oby pozbawione usterki.
Aż niemożliwym wydaje się być, aby taka prosta sprawa jak kalibracja czujnika AF wymagała wymiany korpusu. W E-30 dokonuje się to na poziomie oprogramowania.

puchan
19.01.09, 21:04
Z drugiej strony świadomość, że aparat szwankuje wymusza większą dysyplinę przy dobieraniu tematu zdjęcia. No i czasami można złapać fajne rozmycie w tle jak się oczywiście obiekt znajdzie w GO.

grizz
19.01.09, 21:06
Z drugiej strony świadomość, że aparat szwankuje wymusza większą dysyplinę przy dobieraniu tematu zdjęcia. No i czasami można złapać fajne rozmycie w tle jak się oczywiście obiekt znajdzie w GO.

To się optymizm nazywa! :D

pajek
21.01.09, 17:43
No to bedziecie miec nowe egzemplarze.
Oby pozbawione usterki.

U mnie już trzecia naprawa minęła zaniosłem serwisowi osobiście w poniedziałek tydzień temu i zasugerowalem wymianę bo nic naprawy nie dały.
Poprosiłem o informowanie mnie mailem.
Maila ani jednego nie dostałem ale poczekałem chwilę by ich nie ponaglać i zadzwoniłem dopiero dziś. Okazało się że czwarty raz wysłali do Czech więc od razu nie wymieniają aparatu - chyba że tak wygląda procedura.

Jednym słowem kolejne 2 tyg w plecy :(

MartinP
21.01.09, 23:02
a czy mozecie zamiescic jedno zdjecie ukazujace Wasze problemy z ff? najlepiej "test z bateryjkami"...

pajek
21.01.09, 23:47
Okej
Moje zdjęcie robione jakiś czas temu

ob. 14-42 ogniskowa 14
czas 1/30
iso 100
zdjęcie robione ze statywy z ok. 1,5m
Wszystko macie w exifach - photoshopem zmieniałem rozmiar.

Oczywiście ostość ustawiona na punkt centalny, którym jest karteczka (bez automatycznego wybierania)

W GO załapała się krawędź stołu jak widać.

pozdrawiam

rodia
21.01.09, 23:50
a czy mozecie zamiescic jedno zdjecie ukazujace Wasze problemy z ff? najlepiej "test z bateryjkami"...

1. Test bateryjkowy - bateryjki leżą kolo test charta ;D
2. Jak widac ostrzejszy jest mebel po lewej niż książki na regale (na ksiazki byl focus łapany)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.rodia.pl/oc/ff1.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.rodia.pl/oc/ff2.jpg)

MartinP
22.01.09, 00:15
jutro w normalnym swietle lookne jak u mnie bedzie bo chyba mam swoja teorie na ten problem :)

rodia
22.01.09, 00:18
jutro w normalnym swietle lookne jak u mnie bedzie bo chyba mam swoja teorie na ten problem :)
Przedstaw teorie już dziś, jestem ciekawy.

puchan
22.01.09, 00:51
A czy ktoś z FF może sprawdzić to o czym pisałem wcześniej? Tzn. jak działa AF w sytuacji kiedy ostrość ustawimy najpierw na jakiś dalszy punkt a potem w punkt ostrzenia i w sytucaji kiedy ostrość ustawiona jest bliżej a potem w punkt ostrzenia? Może być na karcie. Teoretycznie powinno być to samo niezależnie czy jest AF czy nie. U mnie nie jest.

rodia
22.01.09, 01:10
A czy ktoś z FF może sprawdzić to o czym pisałem wcześniej? Tzn. jak działa AF w sytuacji kiedy ostrość ustawimy najpierw na jakiś dalszy punkt a potem w punkt ostrzenia i w sytucaji kiedy ostrość ustawiona jest bliżej a potem w punkt ostrzenia? Może być na karcie. Teoretycznie powinno być to samo niezależnie czy jest AF czy nie. U mnie nie jest.

Ja sprawdzałem to juz jakis czas temu. I jest tak samo.

Czacha
22.01.09, 10:35
A czy ktoś z FF może sprawdzić to o czym pisałem wcześniej? Tzn. jak działa AF w sytuacji kiedy ostrość ustawimy najpierw na jakiś dalszy punkt a potem w punkt ostrzenia i w sytucaji kiedy ostrość ustawiona jest bliżej a potem w punkt ostrzenia? Może być na karcie. Teoretycznie powinno być to samo niezależnie czy jest AF czy nie. U mnie nie jest.
U mnie też nie jest, przynajmniej w niektórych sytuacjach. Dopiero na sam koniec to zauważyłem, przed wysyłką przy robieniu zdjęć testowych. Myślę, że jest to związane z głębią ostrości. GO, jak wiadomo rozpościera się 1/3 przed obiektem i 2/3 za obiektem. Załóżmy, że aparat ma front focus. Ostrzymy od najmniejszej odległości aż ostrość zostanie ustawiona na obiekcie (faktycznie przed nim), czyli obiekt nie łapię się do GO. W drugą stronę (od nieskończoności) jest lepiej. Moim zdaniem to chyba nie jest żadna dodatkowa wada tylko efekt połączenia FF i ciemnego szkła.

puchan
22.01.09, 13:29
U mnie też nie jest, przynajmniej w niektórych sytuacjach. Dopiero na sam koniec to zauważyłem, przed wysyłką przy robieniu zdjęć testowych. Myślę, że jest to związane z głębią ostrości. GO, jak wiadomo rozpościera się 1/3 przed obiektem i 2/3 za obiektem. Załóżmy, że aparat ma front focus. Ostrzymy od najmniejszej odległości aż ostrość zostanie ustawiona na obiekcie (faktycznie przed nim), czyli obiekt nie łapię się do GO. W drugą stronę (od nieskończoności) jest lepiej. Moim zdaniem to chyba nie jest żadna dodatkowa wada tylko efekt połączenia FF i ciemnego szkła.

Nie o to chodzilo. Test polega na tym, ze w obydwu przypadkach ustawiamy ostrosc autofokusem na linie srodkowa kartki z tym ze w jednym przypadku wczesniej ostrosc byla ustawina gdzies blizej niz srodek kartki a w drugim wczesniej gdzies dalej od srodka kartki. W moim przypadku jak autofokus musial ostrzyc z dalszego punku na srodek kartki to spisywal sie OK. Jak ostrosc ustawial sobie z punku ktory byl wczesniej ostry i byl blizej obiektywu to mialem FF. I dalej tak mam.

Czacha
22.01.09, 15:15
Nie o to chodzilo. Test polega na tym, ze w obydwu przypadkach ustawiamy ostrosc autofokusem na linie srodkowa kartki z tym ze w jednym przypadku wczesniej ostrosc byla ustawina gdzies blizej niz srodek kartki a w drugim wczesniej gdzies dalej od srodka kartki. W moim przypadku jak autofokus musial ostrzyc z dalszego punku na srodek kartki to spisywal sie OK. Jak ostrosc ustawial sobie z punku ktory byl wczesniej ostry i byl blizej obiektywu to mialem FF. I dalej tak mam.
Piszemy dokładnie o tym samym :) Jak obiektyw ostrzył od nieskończoności to FF był wyraźnie mniejszy niż wtedy, gdy ustawianie ostrości przebiegało w drugą stronę. Aczkolwiek nie zawsze efekt ten był dobrze widoczny. Na tej słynnej kartce można to zauważyć.

MartinP
22.01.09, 17:37
jestem zdruzgotany wynikami moich badan. Sprawdzilem swoja 520 z kitami i dwie inne takze z kitami. Opisze wyniki:
pomiary robione na skrajnych ogniskowych czyli 14,42,40,150mm.
1. W przypadku pomiaru ostrosci ustawionego na sensor af na 14mm i 40mm wychodzi straszny front focus ktorego nie ma juz na dlugich koncach czyli 42 i 150.
2. Gdy pomiar ostrosci ustawimy na i-af caly problem znika.
Tak wiec wniosek jest jeden: albo wada fabryczna wrodzona 520 albo tez jakas cala partia wyleciala tych aparatow i my mamy z nimi do czynienia.
W zwiazku z tym mamy dwa wyjscia: albo focic z uzyciem lv i imager-af albo odsylac sprzet do serwisu.
Pytanie do osob ktore wybraly opcje nr 2: czy Wasze serwisowanie (u niektorych kilkukrotne) przynioslo jakies rezultaty w postaci wyeliminowania tej wady? czy odsylanie mija sie z celem bo sprzet wraca z front focusem?
Pozdrawiam.

MartinP
22.01.09, 17:55
zaznaczam ze testy wykonywalem ze statywu ze wstepnym unoszeniem lustra i wyzwalaniem z pilota. dwa ponizsze zdjecia zrobione jako dowod na "szybciocha" przed chwila ukazuja caly problem. pierwsze pomiar przez sensor af a drugie na lv i i-af. ostrosc ustawiona w centralnym punkcie zdjecia czyli na popialce (dokladnie gorna krawedz miedzy wnekami na faje :) )

Czacha
22.01.09, 21:44
Co Ci doradzić... Jak nie potrzebujesz chwilowo aparatu to wyślij do serwisu. Robienie zdjęć przez LV trochę mija się z celem... Możesz poczekać też aż kolega rodia i ja otrzymamy swoje puszki z serwisu i opiszemy wrażenia ;) Z tego co czytałem to na serwis szły dotychczas głównie 510-tki a 520-stek bardzo mało albo wcale. Jedno jest pewne - serwis Olympusa to chyba jedyna instytucja, która może naprawić ten problem ;)

MartinP
22.01.09, 21:53
no mi tez nie widzi sie cykac z lv.
Zrobie tak jak mowisz, poczekam na Wasze opinie po serwisie.

grizz
22.01.09, 21:59
no mi tez nie widzi sie cykac z lv.
Zrobie tak jak mowisz, poczekam na Wasze opinie po serwisie.

Po co masz czekać? Czekani Ci FF nie skoryguje.

puchan
22.01.09, 23:30
Piszemy dokładnie o tym samym :) Jak obiektyw ostrzył od nieskończoności to FF był wyraźnie mniejszy niż wtedy, gdy ustawianie ostrości przebiegało w drugą stronę. Aczkolwiek nie zawsze efekt ten był dobrze widoczny. Na tej słynnej kartce można to zauważyć.

No tak. Ale czy nie powinno być tak samo? W koncu AF sprawdza ostrość po ruchu soczewką a nie przed.
Chyba, że sterownie odbywa się tu metodą zliczania kroków silnika krokowego. Wtedy faktycznie AF już nie sprawdza ostrości po przesunięciu soczewki tylko odrazu potwierdza w ciemno.
A co będzie jak silnik gubi kroki? Przy dużych obrotach to jest normalka. No i przy spadającym napięciu akumulatorka. Ktoś kiedyś pisał o tym, że FF u niego zależy od stanu naładowania akumulatora. A to jak wiadomo zależy od wielu czynników. Jak tak to ograniczenie prądożernych bajerów powinno pomóc. Np. wyłączenie ekranu...za ciemno żeby sprawdzić.

PS.
Sprawdziłem tę metodę raz jeszcze i potwierdzam, że jak ustawię ostrość na dalszy punkt a potem na bliższy np. na pasek na karcie to nie mam FF. Wydaje mi się też, że silnik inaczej pracuje kiedy "cofa ostrość" do obiektywu niż kiedy oddala. Jest cichszy i robi więcej próbek. Nie wiem jak to wygląda na większych odległościach w plenerze.

Mirek54
22.01.09, 23:47
Zrobie tak jak mowisz, poczekam na Wasze opinie po serwisie.

Stwierdziles,ze wadliwy-wysylaj do serwisu.Pozniej po przeczytaniu opini wyslesz raz jeszcze.
Z tego co mi sie przysnilo to serwis w pewnej partii nie da rady usunac usterki.Snilo mi sie jeszcze,ze ta partia przywedrowala w kontenerach bez klimatyzacji(tansze koszta).Pewnie w tych metalowych pudlach jakas skrajna temperatura byla i moze uszkodzila elektronike,wszak to tylko pewien zakres temperatur przetrzyma.
Jak na dworze bedzie plus 30 to ile moze byc w srodku jak w pelnym sloncu on sie nagrzeje-chyba troche wiecej.

Czacha
24.01.09, 17:35
A może Olympus poważnie potraktował te wszystkie narzekania na brak FF w systemie ;)

Czacha
30.01.09, 19:22
Mój aparat wrócił dziś z serwisu :grin:
Cały idealnie wyczyszczony. Dołączono dwa wydrukowane zdjęcia z Focus Test Chart-u, gdzie widać jak z podpiętym ZD 14-54mm ostrzy wręcz idealnie, po prostu podręcznikowo ;)
Po pierwszym włączeniu kolejny szok - podczas czyszczenia sensora na wyświetlaczu pojawia się animacja, której wcześniej nigdy nie widziałem. Tzn. widziałem takie coś w D60. To niezawodny znak, że do aparatu trafił nowy firmware! O dziwo po sprawdzeniu w menu, firmware jest nadal w wersji 1.1... Może to jakaś potajemnie wprowadzona wersja tylko dla serwisów usuwająca problem z FF ;)
Co do samego FF, to jeszcze nie sprawdzałem i na razie nie mam czasu sprawdzać. Może jutro lub w niedzielę się tym zajmę, ale jestem dobrej myśli ;)

rodia
30.01.09, 19:39
Mój aparat wrócił dziś z serwisu :grin:
Cały idealnie wyczyszczony. Dołączono dwa wydrukowane zdjęcia z Focus Test Chart-u, gdzie widać jak z podpiętym ZD 14-54mm ostrzy wręcz idealnie, po prostu podręcznikowo ;)
Po pierwszym włączeniu kolejny szok - podczas czyszczenia sensora na wyświetlaczu pojawia się animacja, której wcześniej nigdy nie widziałem. Tzn. widziałem takie coś w D60. To niezawodny znak, że do aparatu trafił nowy firmware! O dziwo po sprawdzeniu w menu, firmware jest nadal w wersji 1.1... Może to jakaś potajemnie wprowadzona wersja tylko dla serwisów usuwająca problem z FF ;)
Co do samego FF, to jeszcze nie sprawdzałem i na razie nie mam czasu sprawdzać. Może jutro lub w niedzielę się tym zajmę, ale jestem dobrej myśli ;)

W menu aparatu jest możliwosć wyłączenia tej animacji. Standardowo zrobili ci reset ustawien a domyślnie jest animacja włączona.

Czacha
30.01.09, 19:45
Niemożliwe... Nigdy wcześniej tej animacji nie widziałem, aktualizowałem firmware oraz robiłem reset. W menu też nie natknąłem się na taką opcję. Jak się ona nazywa i gdzie się znajduje w angielskiej wersji menu?

MartinP
30.01.09, 19:46
Czacha - daj znac czy wizyta w serwisie zalatwila sprawe...

RadioErewan
30.01.09, 20:35
Niemożliwe... Nigdy wcześniej tej animacji nie widziałem, aktualizowałem firmware oraz robiłem reset. W menu też nie natknąłem się na taką opcję. Jak się ona nazywa i gdzie się znajduje w angielskiej wersji menu?

Wyślij go do serwisu, niech usuną tą animację.

Pozdrawiam

pajek
30.01.09, 21:02
Animacja pojawiała mi się wtedy gdy aparat włączałem bez karty pamięci w środku - sprawdźcie u was też powinna się pojawić.
Jak jest karta animacja znikała :)

Mój problem z focusem zakończył się wymianą aparatu na nową sztukę - bęzdzie w przyszłym tygodniu .

Czacha
30.01.09, 22:34
Cóż, po pierwszych testach mogę powiedzieć, że chyba jest dobrze :)
A przynajmniej lepiej niż było... Tzn. test na słynnej kartce wypada różnie. Natomiast test "polowy", czyli na razie "pokojowy" w słabym świetle, wypada bardzo dobrze. Ostrość jest prawie zawsze ustawiana w punkt. Robię po 2 zdjęcia - pierwsze kadrując wizjerem a drugie w LV po kontraście. Co ciekawe, cześciej błędy w ustawieniu ostrości są przy tej drugiej opcji. Więc te błędy to może faktycznie tylko wina kitowych szkieł w połączeniu z małą ilością światła... Zobaczymy jak aparat zachowa się w plenerze.

MartinP
30.01.09, 23:52
z niecierpliwoscia czekam na testy w plenerze :) no i na moja zabawke :)

Czacha
2.02.09, 09:28
Generalnie wydaje się być dobrze, ale zauważyłem kilka dość ciekawych rzeczy... Wybrałem się w plener z na stałe podpiętym ZD 40-150mm i tak:
Zdjęcia robione na najmniejszej ogniskowej w sytuacji, że aparat powinien ustawić ostrość na nieskończoność lub blisko niej mają ogromny front focus! W domu zrobiłem taki test - ustawiłem AF na S-AF+MF i ostrzyłem na odległe obiekty za oknem. Prawie zawsze miałem możliwość poprawienia ostrości, czyli ręcznego ustawienia na faktyczną nieskończoność. Następnie przełączyłem na LV i ostrzenie po kontraście - o dziwo było jeszcze gorzej! Ostrość była zawsze ustawiana przed nieskończonością i to bardziej niż w przypadku czujnika AF. Czy to wskazuje na usterkę obiektywu, a nawet dwóch (kitowych)? Przy okazji wyszło coś innego - obiektyw czasem umożliwia ręczne ustawienie ostrości na dalej niż nieskończoność. Widać to wyraźnie na LV przy powiększeniu x10. Po włączeniu aparatu obiektyw jest ustawiony na nieskończoność (prawdziwą), ale po przekręceniu pierścienia w lewo ostrzy jeszcze dalej i obraz się rozmywa (ważne aby wcześniej nie ruszać obiektywu autofocusem). Gdy obiektyw przejedzie sobie po całym zakresie (np. szuka ostrości a nie może znaleźć) to błąd ten zostaje skorygowany i nie da się już "przeostrzyć". Jednak po pokręceniu pierścieniem raz w jedną a raz w drugą stronę znów pojawia się wychodzenie poza nieskończoność. Trochę to dziwne, bo ustawienie obiektywu na nieskończoność powinno być jednoznaczne. Też zauważyliście to u Was?

puchan
2.02.09, 13:13
...Po włączeniu aparatu obiektyw jest ustawiony na nieskończoność (prawdziwą), ale po przekręceniu pierścienia w lewo ostrzy jeszcze dalej i obraz się rozmywa (ważne aby wcześniej nie ruszać obiektywu autofocusem). Gdy obiektyw przejedzie sobie po całym zakresie (np. szuka ostrości a nie może znaleźć) to błąd ten zostaje skorygowany i nie da się już "przeostrzyć". Jednak po pokręceniu pierścieniem raz w jedną a raz w drugą stronę znów pojawia się wychodzenie poza nieskończoność. Trochę to dziwne, bo ustawienie obiektywu na nieskończoność powinno być jednoznaczne. Też zauważyliście to u Was?

U mnie na 70-300 po wlaczeniu aparatu w ciemno musze przekrecic pierscien w lewo (10-12 brzdekniec silniczka) przy ogniskowej 300 zeby ksiezyc ostry wyszedl. Wydawalo mi sie ze jest to normalne, ze nieskonczonosc po resecie jest na jakas inna galaktyke ;).
Dobrze przynajmniej, ze jest to stala i przewidywalna dolegliwosc. O tym ze AF (wariacje AF) jest w jakis sposob powiazany z praca silnika AF juz pisalem wczesniej i o wynikajacym w zwiazku z tym FF.
Sorki za brak polskich znakow

Czacha
4.02.09, 12:22
Czy jesteście pewni, że za problemy z FF odpowiedzialny jest korpus a nie obiektywy skoro wyniki zależą od ogniskowej obiektywu i np. na maksymalnej jest dobrze a na minimalnej źle? Jeżeli korpus miałby FF to niezależnie od ustawienia obiektywu FF powinien być zawsze. Dobrze myślę?
Może wysłać teraz obiektywy do serwisu, napisać, że puszkę ostatnio mi kalibrowaliście, problem nadal występuje, więc najwyraźniej winne muszą być obiektywy. Lepiej wysłać same szkła czy razem z aparatem? Powinienem chyba móc założyć, że po serwisie puszka jest w 100% sprawna.

Legal
4.02.09, 12:49
Czy jesteście pewni, że za problemy z FF odpowiedzialny jest korpus a nie obiektywy skoro wyniki zależą od ogniskowej obiektywu i np. na maksymalnej jest dobrze a na minimalnej źle? Jeżeli korpus miałby FF to niezależnie od ustawienia obiektywu FF powinien być zawsze. Dobrze myślę?


Napisze Ci co mysle: Kazdy korpus jest z definicji przeznaczony do pracy z wieloma obiektywami. I to obiektywy powinny byc tak skalibrowane i przetestowane przed znalezieniem sie w sprzedazy, zeby podczas pracy z korpusem, ktorego specyfikacja jest przeciez znana, pracowaly poprawnie w kazdym zakresie ogniskowych i nie robily FF/BF.

Przeciez lustrzanka to sprzet z 'wymienna optyka'!
Problem polega jednak na tym, ze tak nie jest i obiektywy nie trzymaja tej specyfikacji. W zasadzie powinno sie skalibrowac najpierw puszke zgodnie z wzrocem specyfikacji a potem, oddawac do naprawy kolejne obiektywy z zadaniem skalibrowania pod wzorcowy korpus. Jednak sposob postepowania serwisu z problemami FF/BF nie jest mi znany (a mam tu powazne watpliwosci, ktorych nie upublicznie).

Dlatego prosciej bylo producentowi wprowadzic baze danych o 'przypadlosciach' wielu obiektywow do samego korpusu i dac uzytkownikowi mozliwosc jej konfiguracji w menu e-30, zeby korpus 'wiedzial' dokladnie z jakimi felerami spotka sie majac podpiety dany obiektyw. Jednoczesnie nie wymaga to wowczas kalibracji obiektywow pod korpus wzorcowy i umozliwia poslugiwanie sie kazdym niedbale wyprodukowanym szklem bez problemow.
Sprytne, tylko nie wiadomo, czy mozna cos takiego zrobic w serwisie dla e-xxx oddajac wszystko co sie ma do regulacji?

Dlatego tak mocno akcentuje na forum potege tego rozwiazania w e-30 i jego brak w e-3 w dobie coraz czestszych narzekan na FF/BF.

Czytaj tez tutaj: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16563

puchan
4.02.09, 13:43
A ja sie bede upieral ze FF zalezy i od obiektywu i od korpusu bo na moje oko winny jest silnik w obiektywie i (lub) zasilanie ktore dostaje z body. Byc moze jeszcze jakis silnik ale nie znam dokladnie budowy E510 i obiektywu. W przekroju 14-42 widzialem 2 silniki. Na moim 14-42 jak silnik kreci sie od nieskonczonosci do punktu ostrzenia to nie mam FF a jak od aparatu do punktu ostrzenia to mam FF i jest to regularne. Nie wiem czy jest to sam silnik czy zasilanie ktore spada jednak w miare uzytkowania z 8,5 do 7,5V. I jak FF sie zmienia w tych warunkach spadajacego napiecia. Szkoda zdrowia na testy. Dobrze ze odkrylem przynajmniej jak obejsc FF w moim przypadku. Moze u innych jest inaczej.
Przepraszam za brak polskich znakow.

Magnesus
4.02.09, 14:13
A ja sie bede upieral ze FF zalezy i od obiektywu i od korpusu bo na moje oko winny jest silnik w obiektywie i (lub) zasilanie ktore dostaje z body.

Prawie na pewno nie, bo to są zdaje się silniczki krokowe, a te jako tako powinny pozwalać liczyć ilość pokonanych kroków, więc mniejsze napięcie znaczyłoby wolniej, ale nie niedokładnie. Chyba że stosuje się jakieś inne rozwiązania, żeby było szybciej.
Swoją drogą Sigma twierdzi - z tego co znalazłem na Google - że FF i BF to wina body, a nie szkieł, ale wiadomo, chcą swoje szkła chronić pewnie.

Czacha
4.02.09, 14:14
Czytaj tez tutaj: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16563


No właśnie też to widziałem i zaciekawiło mnie...
To co piszesz wydaje się być logiczne. Etap kalibracji (sprawdzenia) korpusu powinienem mieć już za sobą. Bałem się wcześniej wysłać korpus razem z obiektywami aby nie skalibrowali szkieł pod wadliwą puszkę. Teraz czas na obiektywy. Teoretycznie nie powinno być różnicy czy dostroją je do korpusu wzorcowego czy mojego ;)
Wydaje mi się, że kalibracja w serwisie powinna być o wiele bardziej dokładna niż ustawienie bateryjek i wprowadzenie korekcji +-20 jak np. w E30. Na błędną pracę AF może mieć wpływ wiele czynników. Serwis powinien robić to w bardziej profesjonalny sposób, a przynajmniej uregulowany przez procedury i w dużej mierze zautomatyzowany. Kto, jak nie oni?

Napięcie na wyjściu baterii litowo-jonowej waha się znacznie, więc chyba musi być dodatkowo stabilizowane przez elektronikę aparatu. Jeżeli nie jest stabilizowane, to najwyraźniej zmiana ta nie ma wpływu na pracę podzespołów. Takie ogromne niedopatrzenie przy projektowaniu może się zdarzyć w walkmanie kupionym za 10 zł. na targu, ale nie w lustrzance... bez przesady :roll:

rodia
4.02.09, 14:48
Moja pucha wróciła z serwisu. Jest minimalnie lepiej. Np. robiąc fotke z 3 metrów dawniej focus byl okolo 120cm przed obiektem, a teraz jest tak na 70-80cm. porażka. No i najwieksze problemy wiadomo na szerokim kącie.

MartinP
4.02.09, 15:16
Ja pare dni temu przed wyslaniem swojej zabawki wykonalem telefon do serwisu i poradzili mi odeslac body wraz z obiektywami na ktorych jest ff (tak wiec sami wiedza ze to zalezy takze od szkielek a nie tylko od samego body). Nie wiem czy dobrze zrobilem czy nie ale tak tez im to odeslalem, w najgorszym wypadku next time pojada same szkielka...

Czacha
4.02.09, 15:58
rodia, problem występuje u Ciebie na wszystkich szkłach tak samo? Wysyłałeś aparat do serwisu z obiektywami czy masz pewność, że one są OK? Mi się wydaje, że gorzej jest w przypadku 40-150mm niż 14-42mm, chociaż może być to zasługa innej głębi ostrości. A może wina leży po obu stronach i ta drobna poprawa po wizycie w serwisie jest spowodowana tym, że jedna przyczyna zniknęła.

rodia
4.02.09, 16:06
rodia, problem występuje u Ciebie na wszystkich szkłach tak samo? Wysyłałeś aparat do serwisu z obiektywami czy masz pewność, że one są OK? Mi się wydaje, że gorzej jest w przypadku 40-150mm niż 14-42mm, chociaż może być to zasługa innej głębi ostrości. A może wina leży po obu stronach i ta drobna poprawa po wizycie w serwisie jest spowodowana tym, że jedna przyczyna zniknęła.

Szkla są ok bo byly sprawdzane na innym body.
Oczywiscie puche wyśle jeszcze raz, ale najpierw musze wywalczyc zastepcze body.

puchan
4.02.09, 20:12
Prawie na pewno nie, bo to są zdaje się silniczki krokowe, a te jako tako powinny pozwalać liczyć ilość pokonanych kroków, więc mniejsze napięcie znaczyłoby wolniej, ale nie niedokładnie. Chyba że stosuje się jakieś inne rozwiązania, żeby było szybciej...

Ale tylko przez silnik i jego ewentualne zasilanie mogę sobie tłumaczyć takie zachowanie FF jak opisałem wcześniej. Silniki krokowe mają coś takiego jak gubienie kroków przy mniejszym napięciu. Być może jest coś niedoszlifowane w obudowie i jest za duży opór. Mam pytanie: czy AF w samym body ma jakiś swój silnik czy jest to element stały? Co może w samym body zabierać moc silnikom w obiektywach?

Magnesus
5.02.09, 09:20
Silniki krokowe mają coś takiego jak gubienie kroków przy mniejszym napięciu.

A, to tłumaczy sprawę.


czy AF w samym body ma jakiś swój silnik czy jest to element stały?

Nie chcę się znów pomylić, jak wyżej, ale jeśli nie ma "śrubokręta", to po co miałby być silnik w body? Body tylko robi pomiar i wysyła dane do obiektywu.


Co może w samym body zabierać moc silnikom w obiektywach?

Wszystko co żre prąd.

pajek
6.02.09, 17:18
Przyszła do mnie dziś nowa 510
Niebo a ziemia więkość zdjęć trafionych!
Stwierdziłem minimalny ff ale na słabej bateri i przy domowym oświetleniu więc nie ma czego się obawiać.

W każdym razie

W porównaniu do poprzedniego egzemplarza teraz dopiero wiem co to znaczy posiadać APARAT !


pozdrawiam i życzę wytrwałości przy tej usterce

____________________________
edit
:cry::cry:
Kurcze ale pech - mój "nowy" aparat ma bad pixela na swoim wyświetlaczu. W prawym górnym rogu siedzi. Myślałem że to hot na matrycy a okazało się że znajduje się on na wyświetlaczu.:-x

Co mam w związku z tym zrobić ? Czy gwarancja obejmuje takie usterki ?

Głupio mi się zgłaszać z nowym aparatem że już nie działa :P

Czacha
6.02.09, 22:14
Przykro słyszeć... Zobacz w gwarancji czego nie obejmuje, ale wydaje mi się, że aparat to nie telewizor czy monitor i inne zasady tutaj obowiązują. Zawsze możesz zapytać się w serwisie. Możesz też w żartach zaproponować, żeby przełożyli wyświetlacz z Twojej poprzedniej puszki, bo tam był akurat dobry ;)

be_rcik
7.02.09, 19:35
Hej,
kupiłem e-520 dwa tygodnie temu. Po przeczytaniu waszej dyskusji przetestowałem u siebie. Reczywiście, czasem występuje FF dla ogniskowej 14mm. Czasem oznacza że nie zawsze mi sie udało ten efekt stwierdzić (testowałem na bateriach połooznych w linii) i w zasadzie występował tylko w przypadku ostrzenia AF gdy wcześniej był ustawiony na bliższą odległość.
Wszystko testowałem w domu, przy słabym oświetleniu.
Mam do was takie pytanie, w jakich sytuacjach fografowania taki problem może wpłynąć na jakość zdjęć.
Przy robieniu makr?
Przy robieniu panoram?

Robert

RadioErewan
7.02.09, 19:48
Napiszę na ten temat pewnie większy tekst, albo zrobię film...
Kilka uwag:
14-42 jest kijowy na szerokim kącie w pełni otwarty. Bardzo szybko mu to przechodzi, ale taki jest @14mm@f3.5. I to pewnie ma wpływ na działanie autofocusa. Łatwo zobaczyć tragedię ostrości w zdjęciach ze wszystkich szkieł olka w galerii. 14-42 po szerokiej stronie otwarty na maksa jest nieostry.
Pole AF jest większe od tego co widać w ramce, na szerokim kącie trudno zrobić dobry test AF, bo system AF widzi za dużo.
Ludzie robią zdjęcia zabałaganionych biurek, na których obierki od mandarynki sąsiadują z paczką fajek, a wszystko w świetle halogena 18W.
To musi przynosić skutki w postaci narzekania na FF/BF, która to wada w większości istnieje w głowach włascicieli.
Oczywiście, bywają zapewne sytuacje, kiedy ten frontfocus istnieje, proponuję jednak zastanowić się, jaki wpływ na zdjęcie będzie mieć 5cm FF na szerokim kącie, kiedy GO dla takiego ustawienia jest ogromna.
Wyimki z dofmastera:
Subject distance 2 m

Depth of field
Near limit 1.3 m
Far limit 4.36 m
Total 3.07 m

In front of subject 0.7 m (23%)
Behind subject 2.36 m (77%)

Hyperfocal distance 3.68 m
Circle of confusion 0.015 mm


Mam do was takie pytanie, w jakich sytuacjach fografowania taki problem może wpłynąć na jakość zdjęć.
Przy robieniu makr?
Przy robieniu panoram?

Obie sytuacje fotograficzne, które wymieniłeś wymagają właściwie wyłączenia autofocusa. Macro czasem można robić z AF, ale i tak przy dużych skalach odwzorowania to się sprawdza średnio i przegrywa z techniką "bujania".
Problem FF/BF może być upierdliwy z jasnymi szkłami tele przy fotografowaniu ptaków, przy reportażu, ślubach itepe. Tam, gdzie liczy się szybkość i ma znaczenie/jest widoczne rozmycie drugiego planu.
Możliwe, że w studio przy pakszotach będzie to jakiś problem.

Pozdrawiam

Czacha
7.02.09, 22:10
Jak to mówią - zdrowy choremu nie wierzy ;)
Aby nie być gołosłownym zamieszczam przykładowe zdjęcie. Ostrość była ustawiana mniej więcej w centrum kadru jednak aparat ustawił są znacznie bliżej. To na pewno nie jest kilka centymetrów i jak widać ma kluczowy wpływ na zdjęcie. Obiektyw to ZD 40-150mm ustawiony na 40mm i F4,0. Podobnych zdjęć mam więcej, tzn. z podobnie ustawioną ostrością. ZD 14-42 wydaje się ostrzyć lepiej, chociaż może jest to efekt większej GO. Przy dłuższych ogniskowych FF maleje lub jest mniej widoczny. Również gdy obiekt znajduje się blisko obiektywu ostrość wydaje się być w miarę poprawna. Całkiem możliwe, że wina leży po stronie obiektywu / obiektywów. Pisałem do serwisu w tej sprawie i poradzili wysłać im oba obiektywy do regulacji oraz korpus do ponownego sprawdzenia. Chyba nic innego mi nie pozostało...

Pozdrawiam

P.S. Ponawiam prośbę czy ktoś mógłby sprawdzić kitowe obiektywy na obecność cech opisanych przeze mnie wcześniej odnośnie ostrzenia na nieskończoność? Z góry dziękuję :)

puchan
8.02.09, 18:17
...występował tylko w przypadku ostrzenia AF gdy wcześniej był ustawiony na bliższą odległość....
Robert

Witaj, jesteś pierwszy który potwierdził moje spostrzeżenia odnośnie FF i jego występowania w zależność od kierunku pracy silnika AF. Może jeszcze ktoś z FF mógłby to sprawdzić?

pozdrawiam

Czacha
8.02.09, 19:17
puchan, ile razy mam Ci mówić, że u mnie jest tak samo ;) Tzn. gdy obiektyw ostrzy od nieskończoności FF jest mniejszy, ale nie zawsze. Zauważ, że czasem obiektyw po dojechaniu do punktu ostrzenia delikatnie dostraja raz w jedną raz w drugą stronę i wtedy ten efekt jest niwelowany.

Jakby nie było aparat już czeka spakowany razem z obiektywami i jutro rusza do serwisu.

sadownik
8.02.09, 19:31
Potwierdzam taki efekt, mam zestaw z "fabrycznym" FF i zdjęcia robię właśnie z pomocą horyzontu (np. odległy słup energetyczny) a później patrzę w bliski plan.
Zauważyłem też, że działanie AF jest rożne akustycznie, jeśli przechodzimy z planu bliższego na dalszy - silnik ustawia ostrość w 1, góra 2 ruchach, natomiast przy odwrotnej operacji robi to zazwyczaj w 3, czasem nawet 4 podejściach (wykonuje najpierw jeden duży krok a następnie 2, 3 małe).

puchan
8.02.09, 20:32
puchan, ile razy mam Ci mówić, że u mnie jest tak samo ;) Tzn. gdy obiektyw ostrzy od nieskończoności FF jest mniejszy, ale nie zawsze. Zauważ, że czasem obiektyw po dojechaniu do punktu ostrzenia delikatnie dostraja raz w jedną raz w drugą stronę i wtedy ten efekt jest niwelowany.

Jakby nie było aparat już czeka spakowany razem z obiektywami i jutro rusza do serwisu.

Sorki, zapomniałem o twoim poście. Chociaż twój przypadek nie jest stały jak sam piszesz. A ja szukam jakiegoś ogólego potwierdzenia. Jak będzie pogoda to sprawdzę 70-300. Tam też miałem FF na 70 mm płynnie zanikający aż to 300 mm.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Potwierdzam taki efekt, mam zestaw z "fabrycznym" FF i zdjęcia robię właśnie z pomocą horyzontu (np. odległy słup energetyczny) a później patrzę w bliski plan.
Zauważyłem też, że działanie AF jest rożne akustycznie, jeśli przechodzimy z planu bliższego na dalszy - silnik ustawia ostrość w 1, góra 2 ruchach, natomiast przy odwrotnej operacji robi to zazwyczaj w 3, czasem nawet 4 podejściach (wykonuje najpierw jeden duży krok a następnie 2, 3 małe).

Dokładnie jakbym czytał o swoim sprzęcie. Dzięki. A może zauważyłeś jaki wpływ na to zachowanie (częstotliwość) ma stan naładowania akumulatorka? Bo jeżeli jak podejrzewam jest to za małe napięcie przekazywane do silników w obiektywach to stan akumulatorka ma duży wpływ na AF. Może ktoś wie dokładnie jak działa AF w Olymusach? Czy ostrość jest potwierdzana niezależnie od pracy silnika czy może żeby przyśpieszyć działanie jest obliczana na bazie kroków silnika krokowego (czesto spotykane w precyzyjnych obrabiarkach itp.)?. Jaki wpływ na AF i strasze obiektywy ma umieszczenie w sofcie obsługi obiektywów z SWD?

MartinP
12.02.09, 19:25
... tak wiec po 14 dniach wedrowki po polsce i czechach powrocila moja 520 wraz z jej standardowym towarzystwem w postaci zd 14-42 i 40-150. Opisze po krotce co i jak sie dzialo:
1. kontakt z serwisem (nie omieszkalem wykonac telefon oraz poslac maila) doskonaly, z uzyskaniem szczegolowych informacji na temat mojego cyfrowego wedrownika nie bylo problemu.
2. sprzet wrocil w takim stanie jak wyjechal ale z dodatkiem stosu papierow na ktorych najwazniejszy zapis brzmial: b0019 b0053 co w wolnym tlumaczeniu oznacza wymiane sensora AF
Po wstepnych testach (focus test chart, bateryjki, butelki i inne klamoty oraz w warunkach domowych) stwierdzam "dzien do nocy" wsio jest tam gdzie powinno i tak jak powinno i mam nadzieje ze potwierdza to testy w plenerach.
Tak wiec na ten czas nie pozostaje mi nic innego jak cieszyc sie z naszej wspolnej pasji jaka jest fotografia...
Pozdrawiam Was cieplo w ta kulawa pogode :)

Czacha
13.02.09, 17:09
Dobrze słyszeć, że serwis działa. Co dokładnie powiedzieli na temat naprawy? Winne było tylko body? Obiektywów nie ruszali? U mnie widnieją te same kody - jesteś pewny, że oznaczają wymianę układu AF? Mnie serwis poinformował, że "układ ostrości w aparacie został naprawiony". Wysyłałem sam korpus za pierwszym razem, teraz pojechał z obiektywami.

MartinP
14.02.09, 10:53
Czacha - bylo tak, zadzwonilem do centrum serwisowego i jakis gosc nie pamietam nazwiska ale bardzo konkretna osoba powiedzial zebym poczekal chwile to posprawdza wsio co i jak, pogrzebal w swoim komputerku i systemie i powiedzial ze aparat jest juz po naprawie w drodze do polski oraz ze wymieniono w nim sensor af na nowy i ze wiecej nic nie robili.

Czacha
14.02.09, 22:41
Jak testy plenerowe wypadły? Sprawdź zachowanie ZD 40-150mm na 40mm F4 podczas ostrzenia na dość odległe obiekty - powiedzmy około 100m. Mi wtedy wychodził potężny FF.

GALILEUSZ
15.02.09, 23:06
Czytam o Waszych przygodach z FF i postanowiłem także sprawdzić mojego E-510, w którym mam zastrzeżenia do pracy AF.

k@czy
16.02.09, 06:40
Czytam o Waszych przygodach z FF i postanowiłem także sprawdzić mojego E-510, w którym mam zastrzeżenia do pracy AF.
a po co mi to wiedziec???

MartinP
16.02.09, 08:59
Po wymianie sensora wszystko jest OK :) wiec wszystkim ktorzy zmagaja sie z tym problemem zycze wytrwalosci bo jesli aparat to Wasza ulubiona zabawka to bedziecie jej potrzebowac.

Galilleusz - mi od poczatku nie pasowalo cos na zdjeciach z mojej 520 a wczesniej robilem fotki na D40 i byly o niebo ostrzejsze, a domowe pstryki przy kotlecie w wigilnie pokazaly mi potezny FF dlatego postanowilem przetestowac sprzet na FF/BF no i wyszlo szydlo z worka wiec jesli nie chcesz sie wku... to moze lepiej nie sprawdzaj ;)
Pzdr

sebek38
21.02.09, 01:44
Witam,

jako ze zaczalem watek to musze go tez skonczyc .....

Moj E-520 z FF zwrocilem sprzedawcy i otrzymalem kaske.

W tym samym dniu zamowiloem nowy zestaw tym razem DZ Tele kit z 70-300.

Niestety, druga proba sie nie powiodla, znow Front Focus.

Moja przygoda z fotografia bardziej zaawansowana (chociaz nadal jestem poczatkujacym amatorem) zaczela sie wlasnie od e-520.

Niestety, postanowilem juz na tym etapie pozegnac sie z marka OLYMPUS, z powodu strachu przed nastepnymi problemami technicznymi.

Drugi egzemplarz trafil rowniez w rece sprzedawcy a pieniezki ze zwrotu zainwestowalem w nowy sprzet ......

...... w gre wchodzil Pentax K20D, Nikon D90 ......

Zdecycdowalem sie na Nikona D90 z 18-105. :nikonbe: :mrgreen:

Wiem ze jest to sprzet o klase wyzszy i drozszy od E-520, ale warto bylo.

Od pierwszego momentu jastem zachwycony.

Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow tego forum i zycze wiecej szczescia co do E-520 w porownaniu do mnie.

Sebek

rodia
21.02.09, 04:46
Heh, mialeś to szczęście, że nie miałeś dużo gratów w tym systemie.

sebek38
21.02.09, 11:00
To byl wlasnie jeden z punktow moich przemyslen.

Co bedzie gdy skompletuje po jakims czasie wiecej gratow de E-XXX a wtedy zaczna sie problemy ?

Dlatego postawilem na "bardziej" rozpowszechniony i zaawansowany system :nikonbe:.

Czacha
22.02.09, 12:37
Wiesz, Olympus naprawia lub wymienia sprzęt z FF/BF bez większych problemów, natomiast słyszałem, że Nikoniarze z taką usterką szukają rzeczoznawców, bo serwis zapiera się, że wszystko jest w normie. Więc lepiej sprawdź to dokładnie :wink: To, że jakaś wadliwa partia trafiła do sprzedaży to nie powód by przekreślać cały system.

Ale wracając do tematu, to mój Olek z dwoma szkłami wrócił właśnie z serwisu. Znów zdjęcia z Focus Test Chart, tym razem przestawiające efekt pracy moich dwóch obiektywów. Natomiast odnośnie korpusu dołączono informację, że dokładnie go sprawdzono i wszystko jest zgodne ze specyfikacją. To by potwierdzało, że serwis wie co robi i poprzednia naprawa (samego korpusu) odniosła skutek, a kalibracji dodatkowo wymagały obiektywy. Domowe testy na razie wypadły bardzo pomyślnie - ostrość jest ustawiana idealnie, wręcz podręcznikowo (1/3 przed punktem ostrzenia i 2/3 za), niezależnie od początkowego położenia obiektywu. Teraz czas na plener, może jeszcze dzisiaj.

:nikonbe: :esystem:

MartinP
22.02.09, 15:55
same dobre wiesci, no moze poza emigracja sebka38 do konkurencyjnej stajni...
Czacha ma racje, serwis oly jest naprawde niezly i nie ma co sie lamac i poddawac bo u nikona tez maja swoje problem czesto gorsze niz nasze.
Pomimo moich problmow z 520 na zmiane stajni sie nie pisze bo w klasie amatorskiej nikt nie robi takich fajnych puszek i sloikow za tak przystepna cene...:esystem:

Czacha
22.02.09, 18:37
Wróciłem z pleneru i sytuacja wygląda... dziwnie...
Jak już wcześniej pisałem - test z kartką idealnie! Natomiast w plenerze przy ostrzeniu na nieskończoność wyłazi ogromny FF. Z kolei zaś w domu idealnie ostrzy na odległe obiekty zza okna. Czy to możliwe, że na pracę układu AF ma wpływ... temperatura?! W instrukcji obsługi niby jest napisane, że temperatura pracy to od zera w górę, no a na dworze dziś około zera było.

dziekan
22.02.09, 21:15
Wróciłem z pleneru i sytuacja wygląda... dziwnie...
Jak już wcześniej pisałem - test z kartką idealnie! Natomiast w plenerze przy ostrzeniu na nieskończoność wyłazi ogromny FF. Z kolei zaś w domu idealnie ostrzy na odległe obiekty zza okna. Czy to możliwe, że na pracę układu AF ma wpływ... temperatura?! W instrukcji obsługi niby jest napisane, że temperatura pracy to od zera w górę, no a na dworze dziś około zera było.

ja dziś cykałem przy -5 z rana i bez problemu działał co prawda E-510 - po przyściu do domu od razu wyciągam baterie i kartę i czekam z 30 min az karta się zagrzeje - aparat zazwyczaj i bateria tal leżą do następnego dnia.

rodia
23.02.09, 00:06
Czacha, może i wymieniają bez problemów puszki, ale robią to po trzecim razie. Tylko widzisz, zeby wymienili puche to muszą być 3 serwisy, które trwają razem prawie 2 miesiace. Czyli 2 miechy mam sprzet nieczynny. A gdybym chciał kupić sprzed 2 miesiace później to kupilbym go taniej. Jeżeli wyszła rzeczywiscie wadliwa seria, to przecież wiedzą jaka to seria i z wlasnej woli powinni wymienic puche albo przynajmniej upewnić się że naprawili problem a nie twierdzić że naprawili na podstawie jednego sfoconego testcharta.

Czacha
1.03.09, 14:18
rodia, a co u Ciebie słychać?

rodia
2.03.09, 10:37
rodia, a co u Ciebie słychać?
U mnie słychać tyle, że aparat nie wyleczony, a nie ma mnie w kraju wiec nie moge narazie wyslac do serwisu. W piątek wracam to wyślę.

Czacha
22.03.09, 14:13
Co u Was, koledzy?
Wczoraj wrócił do mnie aparat (po raz trzeci) oraz obiektywy (po raz drugi). Niestety - wciąż to samo.
Dołączona informacja, że wszystko sprawdzili i wszystko jest ich zdaniem cacy.
Wy też dostawaliście takie informacje przy kolejnych naprawach, czy zawsze coś grzebali?
Oba obiektywy zachowują się podobnie, przy czym wynik silnie zależy od początkowego ustawienia, czyli podczas ostrzenia od nieskończoności do właściwego położenia FF jest wyraźnie mniejszy, lub czasem nawet niewidoczny. W drugą stronę o wiele gorzej.
Czy to będzie wina aparatu czy obiektywów, aż dwóch?
Bo nie wiem czy mam teraz wysyłać do wymiany sam korpus, czy razem z obiektywami. Czwarty raz to już chyba wymiana? Ile się czeka na wymianę? Tyle co normalny serwis? Jeżeli obiektywy są dobre i na dodatek wykalibrowane (sprawdzone) w serwisie, to po co dostawać nowe nie wiadomo jakie...
Pozdrawiam :)

rodia
22.03.09, 15:56
To zadzwoń do nich i pogadaj o wymianie.

Ja wysłałem drugi raz sam korpus. Tym razem dostałem zastępcze body dzięki czemu się okazało, że to nie to nie mój wymysł z tym FF bo na zastępczym sprzęcie wszystko śmiga dobrze. Na razie czekam.

rodia
27.03.09, 00:28
Moja pucha e520 wrócila z drugiego serwisowania. Do drugiej reklamacji załączyłem pisemko wyrażające moje poirytowanie związane z zakupem nowego aparatu z taką wadą i nienaprawienie jej przy pierwszym serwisowaniu. I najwyraźniej pomogło. Tym razem naprawione elegancko. Nie miałem czasu i sposobności na porządne testy bo to wyjdzie przy następnej imprezie jaką sfocę. Z domowych prób narazie wynika, że jest ok. Nie mowie o test chartach tylko o zwyklych fotach przy jakich wczesniej problem istniał.

Btw:
Dostałem zastępczo e510. Nie mogłem dogadać się z tą puchą. Głównie problem z ekspozycją. Nie wiedzieć czemu e510 ma tendencje do ustawiania ekspozycji jak mu sie widzi. Kiedyś było trochę głosów użytkowników e510 z uwagami na ten temat, ale wszyscy im radzili czytanie instrukcji. Problem wystepuje gdy w kadrze pojawiaja sie obszary bardzo kontrastowe. Dodatkowo ciekawa sprawa bo mimo wyłączonej opcji wspólnej korekcji flasha i expo to przy fotografowaniu scen z dużymi kontrastami lampa tez potrafi wypalić znacznie słabiej. Nie wymyślam tu nic. W e500 i e520 problemów takich nie miałem, a fotografuje sporo i zawsze te same miejsca więc wiem co piszę.
Może dlatego dość szybko po 510 puścili 520.
Jakość obrazu moim zdaniem w 510 też odbiega znacznie od tej z e520.
Jakby ktos pytał to zdecydowanie radzę doplacic pare groszy przy dylemacie 510/520.

vtec
28.03.09, 03:06
Witam prosze o pomoc , caly czas jestem niestety niezadowolony z ostrosci w E-520 :( Prosze o pomoc czy to FF? Widac to sczegolnie w zdjeciach makro , ale nie zamieszczam ich bo moga byc niemiarodajne. Zrobilem test z kartka:

Zdjecia byly robione w jasnym pokoju dodatkowo skierowalem na kartke lampke - daje ona efekt taki jakby w pokoju bylo ciemno ale to nie prawda ;-)


Po 3 zdjecia z serii(najnizsze f, 5,6, powatarzalnosc na najnizszym f), exify widoczne w jpg.

ZD 35mm MACRO:
https://forum.olympusclub.pl/www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280012.jpg
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280012.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280013.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280014.jpg)

ZD 14-42 KIT:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280015.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280016.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280017.jpg)



ZD 14-54:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280018.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280019.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280020.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280018.jpg
https://forum.olympusclub.pl/www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280019.jpg
https://forum.olympusclub.pl/www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280020.jpg


ISO najczesciej 200-400 wlaczone IS czasy widoczne w EXIF ale powyzej 1/100 :)

Przy okazji , odszumianie jest wylaczone - ale czy ten szum i tak nie jest zbyt duzy? Kiedys wyczytalem ze to wplywa na ostrosc dlatego wylaczylem. Moze ja po prostu mam fiola na punkcie ostrosci? :roll:

Sam nie wiem , ale od samego poszatku moje zdjecia nie wychodza tak jak bym chcial (ostrosc).

J.Graph
28.03.09, 03:34
Ale będziesz miał opierdziel za wage fotek :roll:

vtec
28.03.09, 03:42
poprawilem , ale nie wiem czy przy tej rozdzielczosci widac?

rodia
28.03.09, 03:54
vtec na sporej części tych zdjęć AF jest trafiony. Pamiętaj o jednej rzeczy: głębia ostrości nie rozkłada się po równo przed i za obiektem. Nie pamiętam jaka jest proporcja ale coś kolo 30/70 chyba stosunek przodu do tylu albo odwrotnie.

Druga sprawa, ze fotki musialbys robic ze statywu bo przy tych małych różnicach różnicach to na 100% bujasz aparatem w przód lub tył nawet nie zdając sobie z tego sprawy - wiec taki wynik jest mało wiarygodny.

Natomiast jeśli problem zauważyłeś przy makro to wiedz, że zaburzenia AF mogą być spowodowane odległością fotograrowania na granicy minimalnej odległości ogniskowania dla danego obiektywu. I oczywiście fakt, że pole AF jest spore i musisz być pewien że aparat ustawia ostrość na ten sam fragment obrazu co ty chcesz.

vtec
28.03.09, 04:16
ok, statyw jezdzi w aucie wiec pokusilem sie o test biurkowy z golarka :)
Punkt AF srodkowy , idealnie na srodek napisu PHILIPS , wywolanie z pilota(wstepne unoszenie lustra) lub z klawisza(chyba ze dwa pstryki , ale oparcie bardzo pewne) - o ruchu nie ma mowy , aparat oparty solidnie o biurko cala swoja podstawa! ;-)


Pierwsze piec to ZD 35 MACRO:

http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280026.jpg
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280026.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280027.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280028.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280029.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280030.jpg)
14-54:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280031.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280032.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280033.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/%7Evtec/testy/P3280034.jpg)


Jak na moje ten napis philips moglby byc ostrzejszy - prawda?
Najlepiej to widac chyba na tym ZD 35 - hmmm a moze on jest cos nie tak? Mam go od 2 dni dopiero, moze sprobowac wymienic na inny egzemplarz? ahhh

rodia
28.03.09, 04:31
Dobra, teraz widać, napis nie jest zbyt ostry i widać, że krawędź myszy jest ostrzejsza - czyli FrontFocus.
Można by się doczepić oświetlenia jeszcze, ale u mnie po kalibracji w gorszych warunkach AF dziala perfekcyjnie.

Co tu gadać, wysyłaj do serwisu, poproś o zastepczy i tyle. Wysyłając do serwisu zrób estetyczniejsze fotki, z duża ilością światła i bez tego całego bajzlu na biurku.

latimer
28.03.09, 10:24
14-54 ostrzy dobrze a na pozostałych obiektywach widać FF bez względu na użytą ogniskową.
Ja mam E-410 i FF na najkrótszych ogniskowych obiektywów kitowych. Co ciekawe wystarczy minimalnie zwiększyć ogniskową i problem znika. Zestaw był dwa razy w serwisie i za każdym razem wracał nie naprawiony. Wczoraj wysłałem do serwisu po raz trzeci.

vtec
28.03.09, 11:48
no to poki co skocze do fotojokera i wymienie 35mm na inna sztuke - mam takie prawo chyba w ciagu 7 dni ustawowo? A jak nie to poprosze o zwrot pieniedzy - tez wydaje mi sie ze to problem glownie tego 35mm.

grizz
28.03.09, 11:54
no to poki co skocze do fotojokera i wymienie 35mm na inna sztuke - mam takie prawo chyba w ciagu 7 dni ustawowo? .

Nie masz jeżeli kupowałeś w sklepie, a nie na odległośc.

epicure
28.03.09, 11:55
no to poki co skocze do fotojokera i wymienie 35mm na inna sztuke - mam takie prawo chyba w ciagu 7 dni ustawowo?

Niestety nie masz...

vtec
28.03.09, 12:57
tak , tak - teraz juz wiem - bylem w sklepie :(


Czyli pozostaje wyslac maila do Olka a pozniej sprzet. Mam nadzieje ze szybko im to pojdzie?

rodia
28.03.09, 14:38
tak , tak - teraz juz wiem - bylem w sklepie :(


Czyli pozostaje wyslac maila do Olka a pozniej sprzet. Mam nadzieje ze szybko im to pojdzie?

Nie masz prawa wymienić "od tak sobie".
Ale masz prawo rozwiązać umowę kupna sprzedaży jeśli w towarze była wada ukryta, tzn taka, która istniała w chwili zakupu a nie była widoczna lub możliwa do stwierdzenia podczas zakupu. Wyjmując obiektyw z kartonu w sklepie nie ma możliwości sprawdzić poprawności działania obiektywu, a wątpię, żeby sprzedawca udostępniał testcharty i body do testów w miejscu zakupu.
Rzecz oczywista, że obiektyw nie "rozkalibrował" się z czasem tylko pewnie od początku taki był. Kilka razy zdażyło mi się rozwiązać umowę kupna sprzedaży na tej podstawie chociaż 2 razy musiał interweniować telefonicznie rzecznik praw konsumenta.

Kwestią sporną może być uznanie czy obiektyw rzeczywiście ma wadę. Sprzedawca nie jest ekspertem i nie musi wierzyć tobie na słowo, że wada jest a w dodatku, ze była "wrodzona".

Jak coś załatwiasz to pamiętaj, że wszytko załatwiaj na piśmie. Piszesz rozwiązanie umowy kupna sprzedaży i dostarczasz je do sklepu, na kopii dla ciebie mają podpić, że "wpłynęło dnia ....".

vtec
28.03.09, 16:15
o , super - wielkie dzieki za pomoc - sprobuje ta droga , bo to chyba szybsze niz serwisowanie w Olympusie. W MediaMarkt wiem ze takie rzeczy wymieniaja od reki na inne lub zwracaja pieniadze...dziwie sie ze fotojoker nie przyjal takiego postepowania.

epicure
28.03.09, 16:27
o , super - wielkie dzieki za pomoc - sprobuje ta droga , bo to chyba szybsze niz serwisowanie w Olympusie.

Uwierz mi, szybciej będzie, jak wyślesz do serwisu. Nawet jeśli sklep przyjmie towar z powrotem i sam zajmie się kwestią serwisu, to może bujać się z tym nie wiadomo ile. I jeszcze nie raz będziesz do nich łaził i za radą kolegi dawał im kolejne pisemka do podstemplowania. Lepiej skontaktować się z serwisem, tam Ci powiedzą, co masz zrobić.

latimer
28.03.09, 19:38
tak , tak - teraz juz wiem - bylem w sklepie :(


Czyli pozostaje wyslac maila do Olka a pozniej sprzet. Mam nadzieje ze szybko im to pojdzie?

Vtec ja bym wysłał, wraz z ZD35, jeszcze body i ZD14-42, bo problem może być z korpusem.

vtec
28.03.09, 19:52
dokladnie , tak zrobie...


odpuszczam walke z fotojokerem....bo po co? :) Calkiem mozliwe ze moje body szwankuje - wtedy wyjdzie co i jak...


Jesli wszystko mam na gwarancji poza 14-54 to wyslac im je tez? (mimo ze wydaje sie byc ok?):roll:

rodia
28.03.09, 20:14
Uwierz mi, szybciej będzie, jak wyślesz do serwisu. Nawet jeśli sklep przyjmie towar z powrotem i sam zajmie się kwestią serwisu, to może bujać się z tym nie wiadomo ile. I jeszcze nie raz będziesz do nich łaził i za radą kolegi dawał im kolejne pisemka do podstemplowania. Lepiej skontaktować się z serwisem, tam Ci powiedzą, co masz zrobić.

Epicure, rozwiązanie umowy polega na zwrocie towaru i otrzymaniu pieniędzy więc jeśli ze sprzedawcą szarpać się nie będzie trzeba to od razu powinna być sprawa załatwiona.

vtec, sprawdź na forum czy nie ma ludzi z twojego miasta to byś sprawdził na innym body ten obiektyw.

vtec
30.03.09, 15:11
jeszcze jedno pytanie aby sie upewnic....czy ostrosc ustawiana z odleglosci okolo 70 cm na np. kod kreskowy (dosc duzy) na kartanoniku....powinna byc rownie dobra ta ustawiona przez AF jak moja ustawiona MF z powiekszeniem w LV? U mnie roznica w ostrosci jest zauwazalna przy takich nastawach.


MF to chyba tylko w MACRO? W innych przypadkach AF powienien lapac "na zylete"? Prawda? :)

Karol
30.03.09, 16:05
jeszcze jedno pytanie aby sie upewnic....czy ostrosc ustawiana z odleglosci okolo 70 cm na np. kod kreskowy (dosc duzy) na kartanoniku....powinna byc rownie dobra ta ustawiona przez AF jak moja ustawiona MF z powiekszeniem w LV? U mnie roznica w ostrosci jest zauwazalna przy takich nastawach.
MF to chyba tylko w MACRO? W innych przypadkach AF powienien lapac "na zylete"? Prawda? :)

Ustawiając ostrość w LV ostrzysz bezpośrednio z matrycy - zdjęcia będą tak ostre jak Twój obiektyw - nie ma tu miejsca na błędy inne niż wynikłe z precyzji oka czy ręki... Przy AF opartym na detekcji fazy czujnik jest gdzie indziej niż matryca i wówczas wychodzą ewentualne FF/BF.
Jeżeli ustawisz aparat na statywie wyostrzysz na coś przy pomocy AF, potem przestawisz na MF i dasz powiększenie w LV generalnie obraz powinien być ostry - kręcenie pierścieniem w jedną czy drugą stronę powinno odjeżdżać od punktu ostrości. Jeżeli się okazuje, że AF działa znacznie gorzej i dopiero przy pomocy MF uzyskujemy ostry obraz może to znaczyć, że układ body-obiektyw ma problem z FF/BF, szczególnie jeżeli błąd ten jest znaczny, powtarzalny w jednym kierunku i wychodzi przy ostrzeniu na różnych płaszczyznach. Układ AF jednak może się w niektórych sytuacjach mylić, jego czułość i precyzja jest nie jest doskonała, dużo zależy od powierzchni na jaką się ostrzy, nie wszystkie nietrafienia AF będą od razu świadczyć o FF czy BF.

latimer
30.03.09, 20:08
jeszcze jedno pytanie aby sie upewnic....czy ostrosc ustawiana z odleglosci okolo 70 cm na np. kod kreskowy (dosc duzy) na kartanoniku....powinna byc rownie dobra ta ustawiona przez AF jak moja ustawiona MF z powiekszeniem w LV? U mnie roznica w ostrosci jest zauwazalna przy takich nastawach.


MF to chyba tylko w MACRO? W innych przypadkach AF powienien lapac "na zylete"? Prawda? :)

Różnicy w ostrości między M na LV i AF nie powinno być.
Oczywiście pod warunkiem, że nie pomyliłeś się ustawiając ostrość ręcznie.

vtec
30.03.09, 21:00
ok, dzieki za odpowiedzi!


Teraz mam pewnosc ze dobrze zrobilem wysylajac Olka do "domu" = serwisu ;-)


Pierwsze wrazenie z serwisem bardzo pozytywne! Wszyscy mili , ba uprzedzili mnie o mozliwosci wydluzenia czasu naprawy ze wzgledu na zmiane jakiego systemu...ponadto zalatwilem sobie zastepczego Olka! Poki co jestem baaardzo zadowolony , mam nadzieje ze to uczucie pozostanie juz do konca :):esystem2:

Rafotograf
20.05.09, 23:39
Widzę, że większość użytkowników mimo rozczarowania po zakupie jednak zadowolona z serwisu. Ja mam mniej szczęścia. Mój zestaw e-520 + 14-42 + 40-150 już trzeci raz w serwisie. Przed wysyłką do Czech (trzeci raz) pan z serwisu potwierdził, że faktycznie obydwa obiektywy wykazują front focus, chociaż już dwa razy zestaw był niby naprawiany:evil: I dwa razy dostałem Testcharty, ze niby Ok. Obsługa może i miła, ale co z tego, jak serwis nieskuteczny. Tylko zwodzą człowieka. Jeśli ktoś z posiadaczy wadliwego sprzętu f-my Olympus zastanawia się, czy wysłać do serwisu, czy żądać w sklepie wymiany na nowy lub zwrotu gotówki - ja polecam wizytę w sklepie.

Pytanie do vtec'a i latimer'a:
Po serwisie obiektywy poprawnie ustawiają ostrość?

vtec
21.05.09, 00:17
wiesz niby bylo ok, ale tak czy siak sprzet juz sprzedalem.


popros z olympusa o sprzet zastepczy - ja takowy dostalem ;-) Ogolnie z serwisu bylem bardzo zadowolony.

droplet
21.05.09, 00:34
Widzę, że większość użytkowników mimo rozczarowania po zakupie jednak zadowolona z serwisu. Ja mam mniej szczęścia. Mój zestaw e-520 + 14-42 + 40-150 już trzeci raz w serwisie. Przed wysyłką do Czech (trzeci raz) pan z serwisu potwierdził, że faktycznie obydwa obiektywy wykazują front focus, chociaż już dwa razy zestaw był niby naprawiany:evil: I dwa razy dostałem Testcharty, ze niby Ok. Obsługa może i miła, ale co z tego, jak serwis nieskuteczny. Tylko zwodzą człowieka. Jeśli ktoś z posiadaczy wadliwego sprzętu f-my Olympus zastanawia się, czy wysłać do serwisu, czy żądać w sklepie wymiany na nowy lub zwrotu gotówki - ja polecam wizytę w sklepie.

Pytanie do vtec'a i latimer'a:
Po serwisie obiektywy poprawnie ustawiają ostrość?

Trudno mi uwierzyć, że dwa obiektywy wykazują FF i IMHO to wina puszki. Sam mam swoje doświadczenia ale z E-3 z FF.
Moja rada:
1. Jeśli możesz to sprawdź w sklepie puszkę z ZD 50
2. Jeśli już były 3 naprawy tego samego uszkodzenia to dzwoń do serwisu w PL i umów się na wymianę
3. Moja subiektywna opinia: serwis nie potrafi naprawić układu AF
4. Testchart przysyłany z serwisu jest zawsze dobry niezależnie od uszkodzenia.

Powodzenia

Rafotograf
22.05.09, 00:08
Dziękuję za odpowiedzi.
Zestaw ma wrócić z Czech w poniedziałek - zobaczymy efekty.
Na razie nie było mowy o wymianie, próbowałem - procedura przewiduje tylko naprawę w Czechach.
Sądziłem, że znają się na swoich wyrobach, a teraz widzę, że trzeba samemu w sklepie potestować i znaleźć źródło błędu, albo oddać i zmienić markę...
Podejrzewam, że te obiektywy "kitowe" takie już są, jak komuś to przeszkadza powinien zakupić obiektywy klasy "Pro".

Magnesus
22.05.09, 08:21
Nie są, u mnie nie ma problemów z BF, FF na żadnym obiektywie.

romek1967
22.05.09, 08:23
Potwierdzam, u mnie na żadnym obiektywie ZD który mam lub miałem (40-150 starszy, 70-300) nie było BF/FF

epicure
22.05.09, 09:46
Żeby trafić na BF/FF w obiektywach Zuiko, trzeba po prostu mieć pecha. Problem ten zdarza się naprawdę rzadko, nawet jeśli chodzi o kity.

Magnesus
22.05.09, 09:58
Może problemem nie jest obiektyw, ale body? Niektórzy z E-520 mieli sporo problemów z różnymi obiektywami, może była jakaś felerna seria...

droplet
22.05.09, 10:25
Może problemem nie jest obiektyw, ale body? Niektórzy z E-520 mieli sporo problemów z różnymi obiektywami, może była jakaś felerna seria...

Po doświadczeniach przy zakupie E-520 przez mojego znajomego, mam wrażenie, że w niektórych sklepach istnieję modele przechodnie, które czasami zwracają klienci a jak nie zdążą to sami się muszą bawić z serwisem. Teoretycznie bezpieczniej jest brać nierozpakowany aparat.
Nie ma tego złego coby na dobre wyszło, zawsze można zyskać bezcenną wiedzę jak testować FF/BF przed zakupem następnego aparatu ;-)

Magnesus
22.05.09, 10:54
Teoretycznie bezpieczniej jest brać nierozpakowany aparat.

Nie tylko teoretycznie, praktycznie też. :)

Adrian
22.05.09, 12:57
miałem 14-45, mam 14-42, 40-150, 35 - jest "centerfocus" ;) Ogólnie ten problem nie wydajie sie częsty. Choć nie wiem jak w innych systemach.

diabolique
22.05.09, 13:08
Mogę tylko na podstawie własnych doświadczeń powiedzieć, że to co czasem uznajemy za front- lub backfocus jest... "w-bok-focusem".
Kupiłem niedawno sigmę 70-200 i w testach wychodziło wszystko idealnie, natomiast przy różnego rodzaju portretach, detalach itp. wciąż ostrość była nie tam gdzie trzeba.
Kombinowałem, głowkowałem, a przyczyna leżała najprawdopodobniej w tym, że przesunięte były punkty AF. Na karcie testowej linia jest w jednej płaszczyźnie i wszystko wychodzi OK, natomiast jak robiłem ciasno skadrowany portret i ustawiałem ostrość na oko modelki, to układ łapał ostrość trochę z boku, czyli... już na nosie. Na pierwszy rzut oka wyglądało to właśnie jak front focus.

droplet
22.05.09, 13:18
Mogę tylko na podstawie własnych doświadczeń powiedzieć, że to co czasem uznajemy za front- lub backfocus jest... "w-bok-focusem".
Kupiłem niedawno sigmę 70-200 i w testach wychodziło wszystko idealnie, natomiast przy różnego rodzaju portretach, detalach itp. wciąż ostrość była nie tam gdzie trzeba.
Kombinowałem, głowkowałem, a przyczyna leżała najprawdopodobniej w tym, że przesunięte były punkty AF. Na karcie testowej linia jest w jednej płaszczyźnie i wszystko wychodzi OK, natomiast jak robiłem ciasno skadrowany portret i ustawiałem ostrość na oko modelki, to układ łapał ostrość trochę z boku, czyli... już na nosie. Na pierwszy rzut oka wyglądało to właśnie jak front focus.

IMHO układ AF znajduje się z puszcze, więc przesunięcie w bok w łapaniu ostrości chyba nie zależy od obiektywu :-?

diabolique
22.05.09, 14:01
IMHO układ AF znajduje się z puszcze, więc przesunięcie w bok w łapaniu ostrości chyba nie zależy od obiektywu :-?

Nie dociekałem, ale z wyjaśnień Sigmy zrozumiałem, że diodka podświetlająca punkt ostrości nie jest zgrana właśnie z właściwym punktem, na który ostrzy układ. Znaczy się, błąd informacji od systemu. Może mnie wkręcali, ale z moich fot testowych wynikało, że ma to ręce i nogi.

k@czy
23.05.09, 02:43
a i nawet mnie dopadl FF. nagle i niespodziewanie. tak jest - nie bylo i nagle sie zrobilo.
moze macie podobny przypadek. zrobilem update softu aparatu i szkla 70-300 no i sie zaczelo. nie sprawdzielm wczesniej, tylko ruszylem w miasto i robilem wszystko rozmazane. pomogl reset do fabrycznych i jest ok.
moze w sklepach tez aktualizuja soft i stad te problemy. ale tez nie da sie ukryc, ze czasami pojawia sie nowy sprzet z BF lub FF. proponuje resetowac-mnie pomoglo.
pzdr

Moominek
4.06.09, 14:15
Faktycznie, sprawę psuje aktualizacja firmware (jakakolwiek!). Ja po kupnie zauważyłem FF (ale wcześniej od razu wgrałem j.polski bo nie było i aktualizacje do obiektywów - taki nawyk...), po posłaniu do serwisu problem ustąpił...do czasu aż coś mnie znów podkusiło wgrać język i aktualizację do ZD35... Front focus powrócił, choć mniejszy niż był przed serwisem. W związku z tym aparat znów w "szpitalu", jak wróci podzielę się wrażeniami. A reset nie pomagał - tzn. "pomagał", ale na pierwszą fotkę po resecie (???) a potem wszystko wracało do nienormalności...

Magnesus
4.06.09, 14:42
Może w serwisie zmieniają coś w firmware twojego obiektywu, a aktualizacja go nadpisuje.

Moominek
8.06.09, 10:02
Po tej aktualizacji AF zwariował nie tylko na ZD35, ale i na 14-42 oraz 40-150 z zestawu. Ciekaw jestem jaką wersję softu mają osoby z tym właśnie problemem, bo mam wrażenie że skopali coś w 1.1 :?:

Czacha
7.07.09, 11:55
Po piątym (!) odesłaniu aparatu do serwisu z wyraźnym żądaniem wymiany dostałem odpowiedź, że nie mają już E-520 i w zamian proponują mi E-620 za dopłatą 900zł. Myślicie, że warto? A może można się z nimi potargować, np o dodatkową baterię w cenie z uwagi na mniejszą pojemność?

epicure
7.07.09, 12:12
Powinni Ci wymienić bez żadnej dopłaty. To już ich problem, że nie mają takiego samego aparatu na wymianę.

Czacha
7.07.09, 12:47
Wiem, że można by się kłócić, w efekcie może znaleźli by w magazynie jakąś 520-stkę, w ostateczności może zwróciliby pieniądze, itp.... Ale chodzi mi o to, czy jest to dobra okazja do wymiany aparatu? Muszę przyznać, że nie siedzę ostatnio w temacie, powoli nadrabiam zaległości czytając znalezione testy, ale chciałbym też w miarę szybko załatwić sprawę, gdyż już zbyt długo byłem bez aparatu. Trochę też boję się, czy znów nie trafi mi się felerna 520-stka i cała zabawa od nowa ;)

Mirek54
7.07.09, 12:52
Zsada jest taka,ze jesli nie maja takiego jak Ty to wymieniaja na nastepny model w tej klasie bez oplat dodatkowych lub zwrot kasy po cenie zakupu jaka ty zaplaciles.Nie daj sie nabrac na zadne doplaty-to ich problem nie Twoj.

sikor
7.07.09, 12:56
Po piątym (!) odesłaniu aparatu do serwisu z wyraźnym żądaniem wymiany dostałem odpowiedź, że nie mają już E-520 i w zamian proponują mi E-620 za dopłatą 900zł. Myślicie, że warto? A może można się z nimi potargować, np o dodatkową baterię w cenie z uwagi na mniejszą pojemność?

Ja miałem wymianę E-510 na E-520. Dostałem aparat w pudełku z całym wyposażeniem (kabelki, ładowarka, bateria). Zwrotu wyposażenia od E-510 nie chcieli.
Niestety, E-520 ma tę samą przypadłość co E-510 - brak ostrości na AF. Aktualnie "puszka" w serwisie :(.

Odnośnie dopłaty - mocno bym się zastanowił. E-620 ma precyzyjne dostrajanie i 7 punktów AF (w tym 5 dwuosiowych). Czy jest to warte 900 zł - chyba tak (koniec problemów z FF/BF?). A nie proponowali zwrotu kasy?

romek1967
7.07.09, 13:18
A nie proponowali zwrotu kasy?


MSZ zwrot kasy możliwy jest tylko u sprzedawcy a nie w serwisie producenta. Walcz o wymianę na jak najlepszych warunkach, w końcu to nie twoja wina że sie produkt popsuł.

tank_driver
7.07.09, 14:10
Czacha > ponad całym tym zamieszaniem o zasadność walki z serwisem, ja bym wymienił gdybym dostał taką propozycję. 900zł to dałbym za sam AF z E620, a do tego nowa matryca która bardzo ładnie się zachowuje jeśli chodzi o szumy i DR (w/g dpreview), obracany ekran - same orzeszki.
Myślę że te profity warte są tej kwoty.
Pozdrawiam !

sikor
7.07.09, 14:26
Czacha, porównaj ceny za samo body (bo tylko to Ci wymienią). Wychodzi 750 zł a nie 900 zł. Życzę powodzenia w negocjacjach :) :)

tank_driver
7.07.09, 14:40
Zgadza się, ale porównujemy NOWE body, a E520 Czachy nowe już nigdy nie będzie.

Magnesus
7.07.09, 15:25
Zgadza się, ale porównujemy NOWE body, a E520 Czachy nowe już nigdy nie będzie.

Ale ma prawo do wymiany na nowe! Więc powinien swoje E-520 traktować jako nowe, a nie dobrowolnie pozbywać się praw.

tank_driver
7.07.09, 15:34
Zgadzam się w 100% że ma do tego prawo - tylko że czasami dla 150 zł nie warto szargać zdrowia i poświęcać czasu na "negocjacje", dlatego pisałem że ja bym się zamienił, nawet nieco dopłacając.

rodia
7.07.09, 16:00
Zgadzam się w 100% że ma do tego prawo - tylko że czasami dla 150 zł nie warto szargać zdrowia i poświęcać czasu na "negocjacje", dlatego pisałem że ja bym się zamienił, nawet nieco dopłacając.

Dla 150 nie, ale dla 900 tak. Prawo to ma do otrzymania drugiej puszki i tyle. To że producent dysponuje tylko nowszymi to problem producenta.
Ja bym nie miał ochoty doplacac do zmiany swojego 520 na 620 za tyle kasy. Bez sensu dla mnie wydawać kasę na body mniejsze i kolejne nie uszczelniane.

Równie dobrze można proponować wymianę e-3 na e30 lub odwrotnie.

tank_driver
7.07.09, 17:51
...900zł to dałbym za sam AF z E620...

Dla mnie nie jest to bez sensu, następna kompatybilna puszka z podobnym AF kosztuje więcej niż te 900zł różnicy.

Przypominam że odpowiedź padła na zapytanie Czachy brzmiące:
"Wiem, że można by się kłócić, w efekcie może znaleźli by w magazynie jakąś 520-stkę, w ostateczności może zwróciliby pieniądze, itp.... Ale chodzi mi o to, czy jest to dobra okazja do wymiany aparatu?"

Natomiast moja odpowiedź zaczyna się od słów:
"Ponad całym tym zamieszaniem o zasadność walki z serwisem, ja bym wymienił gdybym dostał taką propozycję."

Pewnie, że to nie jest winą Czachy że w serwisie nie mają E520, co nie znaczy że mieć nie będą.
Pyta że zasadne jest dopłacić 900 zł do body które wady, z powodu której nie żal mu poprzedniego aparatu z natury mieć nie będzie.
Niektórzy ludzie walczą do ostatniej dozy cierpliwości "bo im się należy", a niektórzy po prostu wykorzystują okazję to unowocześnienia bazy sprzętowej nie przychodząc na "krzywy ryj" ze sprzedawcą / serwisantem. Stałeś kiedyś po drugiej stronie ?

"Równie dobrze można proponować wymianę e-3 na e30 lub odwrotnie. "
A czy różnica w AF - kryterium dla mnie najważniejszym, na którym się oparłem wysuwając tezę o zasadności zamiany będzie podobna co między E520 i E620 ?

Gdybym był maniakiem sprzętowym, mój kark czerwieniałby od naporu dodatkowych pasków z przeróżnymi napisami. Ja jestem raczej "mierz siły na zamiary", a jedyne czego mi brakuje w E510 to AF, który nietoperzem nie jest i w nocy się gubi.

Tyle.

sikor
7.07.09, 18:59
...a jedyne czego mi brakuje w E510 to AF, który nietoperzem nie jest i w nocy się gubi...


Nie tylko w E-510 AF nie daje rady. W E-520 jest to samo. Dopiero zdjęcia ostrzone przy detekcji kontrastu na LV są OK i to nie jest kwestia marnych warunków oświetleniowych. Testy robiłem w tych samych miejscach wieczorem i w dzień. Efekty były takie same - zdjęcia z wykorzystaniem układu AF mydło, z wykorzystaniem LV ostre.
"Przerabiałem" już wymianę sprzętu - obiektywu i body. Przy wymianie obiektywu też miałem propozycję dopłaty, ale to była moja inicjatywa aby 14-42 wymienić na 14-54. Dopłata miała wynieść chyba 1200 zł. Po namyśle poprosiłem o nowy obiektyw 14-42 (bez dopłaty :) )

Zaproponowane 900 zł dopłaty to też jest różnica między nowymi zestawami z dwoma kitami. Moja sugestia aby porównać cenowo same body wynikła z faktu wymiany E-510 na E-520. Zakupu dokonałem z dwoma kitami, a wymienione zostało tylko body nie cały zestaw.

tank_driver
7.07.09, 19:49
Sikor - właśnie, E510 ma ten sam układ AF co E520 (pomijając AF w LV). Jest to układ prymitywny, o słabej czułości, któremu naprawdę dużo brakuje do oczekiwanej sprawności. Po dokupieniu Metza z doświetlaczem AF miałem nadzieję że chociaż zbliżę się do AF który miałem w D70s - gdzie tam...
Naprawdę, dla mnie to pięta achillesowa tych modeli (E510/520), jeszcze do tego wspomniany problem z celowaniem FF/BF. E620 wydaje się tutaj bardzo rozsądnym rozwiązaniem, a kwota którą należy dopłacić, hmm...
Oczywiście można się targować, ale jeśli nic z tego nie wyjdzie ? Za 900zł nie kupimy body Olka z podobnym do E620 AF-em. Możemy kupić drugie, n.p. E620/E30/E3, wtedy wydamy ponad 2k i zostanie nam padnięty E520, z którego i tak korzystać pewnie nie będziemy, chyba że w LV lub MF. Podejrzewam też że nawet gdyby był w pełni sprawny, to po przejażdzce z AF-em E620, body E520 poszłoby do szafy. Na wycieczki brać oba ? Bez sensu. Na urodziny, imprezy, koncerty, wesela nic nam po E520 z padniętym AF (nawet ze sprawnym jest ciężko - bez lampy z doświetlaczem). Ile dobrych zdjęć mi umknęło bo te body są ślepe w ciemnicy jak krety ? Czy te stracone ujęcia warte były 900zł ? Z pewnością - i nawet o wiele więcej. A nikt najważniejszej ceny - straconych nerwów i niespełnionych nadziei autora tego zapytania nie liczy.
Ale - to tylko moje zdanie.

Czacha
8.07.09, 15:38
Dzięki za wszelkie sugestie :)
Postanowiłem skorzystać z okazji i unowocześnić swój sprzęt. Cóż, 900 zł. to mało nie jest, ale myślę, że warto tyle dołożyć. Chyba nie muszę nikogo przekonywać o zaletach E-620 - m.in. odchylany ekran, większy wizjer, lepszy AF oraz masa innych drobnych, ale miłych dodatków w stylu multiekspozycja.
Oczywiście nie ma róży bez kolców, trochę boli mnie mniejszy akumulator, mniejszy uchwyt (ale w miarę wygodny), mniejsze przyciski.
Wymienią mi cały zestaw, czyli aparat i dwa kitowe obiektywy.
A właśnie - może ktoś chce kupić oryginalny BLM-1 i ładowarkę? ;)

tank_driver
8.07.09, 17:49
Jeśli jeszcze wymienią dwa obiektywy to już nie ma o czym gadać.
Plastikowe ślizgi 14-42 i 40-150 z czasem się rozkalibrowują, co skutkuje rozjustowaniem się obiektywu. Nie da się tego przeskoczyć. Jeśli dostaniesz je nowe - nie mam pytań.
Czacha - możesz mi posłać na PW ile chcesz za aku+ład, liczę że za tak ciężką bitwę w obronie Twojej racji zaoferujesz mi porządnie wypasioną cenę :)

Pozdrawiam !

sikor
8.07.09, 19:10
Dzięki za wszelkie sugestie :)
Postanowiłem skorzystać z okazji i unowocześnić swój sprzęt. ....

Wymiana całego zestawu - fiu, fiu :)
Życzę uspokojenia skołatanych nerwów, wspaniałych kadrów i oby ten model nie sprawiał Ci żadnych niespodzianek technicznych.

Czacha
14.07.09, 10:38
Aby zakończyć rozpoczęty temat chcę wszystkich poinformować, że cena jaka interesuje mnie za akumulator to 80zł. a za ładowarkę 40zł.
Biorąc pod uwagę fakt, że był on na prawdę mało używany z powodu serwisowania aparatu (około 10 ładowań może), ma niecały rok i jest produkcji japońskiej, uważam to za uczciwą cenę. Niektóre zamienniki są droższe, nie wspominając już o cenie oryginału.
Zatem czekam na propozycje na PW.

aikidudi
14.07.09, 10:48
Czacha - jak dostaniesz już tą e620 to napisz jakie wrażenia w porównaniu do e520.

Czacha
20.07.09, 08:34
Od paru dni jestem już posiadaczem nowego aparatu. Postaram się napisać coś więcej o nim w stosownym wątku, czyli poświęconym E-620.
Tutaj pozwolę sobie jedynie wspomnieć o problemach z FF, które niestety nie ominęły również mojego nowego sprzętu, a dokładnie obiektywów. Nie ma jednak powodów do zmartwień, gdyż opcja regulacji AF dla poszczególnych obiektywów pozwoliła całkowicie skorygować wadę. Dla 14-42 ustawiłem korekcję W+4 T+0, a dla 40-150 W+2 T+0. Co ciekawe, ZD 14-42 zachowywał się trochę dziwnie ostrząc w punkt, gdy "jechał" od nieskończoności, a w drugą stronę wykazywał FF. Po wprowadzeniu korekcji wszystko działa poprawnie. Co więcej, procedura kalibracji nie jest zbyt skomplikowana, więc nie widzę problemu w wykonaniu jej w domowym zaciszu.
Podsumowując, jestem zadowolony :wink:

kano
23.07.09, 04:25
Moja rada - jeżeli już stwierdzimy kłopoty z ostrzeniem i jesteśmy o tym przekonani - wysłać do serwisu korpus RAZEM z obiektywami. W moim przypadku winnym okazał się obiektyw 14-42mm. Po wymianie w nim płyty głównej wszystkie problemy znikły :)
Pozdrowienia.

majorek
23.07.09, 09:30
Ja w środę posłałem do serwisu swojego e-520 z dwoma kitami, zdjęcia na 14mm przy słabym świetle wychodzi z takim ogromnymm FF, że ostry był jedynie cieniutki pasek na dole kadru, z drugim obiektywem to dobrze wychodziły chyba tylko te na 150mm, ale i tego pewien nie jestem.

Jedynym plusem w tym wszystkim jest bardzo miła konsultantka w serwisie Oly, oby naprawa była równie sprawna ;)

bomarek
23.07.09, 14:16
Też miałem problem FF wysłałem E-520 z dwoma obiektywami i po 10 dniach miałem sprzęt w domu, wydaje mi się, że teraz jest wszystko ok.
Na przysłanych tablicach testowych ostrość ok. robiłem zdjęcia z z kilkoma ustawionymi elementami i teraz ostrość jest tam gdzie ustawiam.
W objawach awarii mam wpisane: B0558

Mam jeszcze obiektyw 140-300 i tutaj też jest kolosalna różnica chociaż obiektywu nie wysyłałem do serwisu.

flaa
12.08.09, 17:49
Robił ktoś już twardy reset w E-520 po aktualizacji firmware do 1.1 ? Bo jak robię wg. instrukcji dotyczącej E-510 to resetuje mi ustawienia, a firmware zostaje ten sam.

rodia
12.08.09, 17:55
Robił ktoś już twardy reset w E-520 po aktualizacji firmware do 1.1 ? Bo jak robię wg. instrukcji dotyczącej E-510 to resetuje mi ustawienia, a firmware zostaje ten sam.

Żaden reset nie zmieni ci firmwareu do starszego. przecież po wgraniu 1.1 stary firm zostaje zastąpiony.

BartB
18.08.09, 19:31
Mam jeszcze obiektyw 140-300 i tutaj też jest kolosalna różnica chociaż obiektywu nie wysyłałem do serwisu.

Miałeś na myśl zapewne 70-300, tak?

No właśnie... Kilka dni temu zerknąłem na ten wątek, poczytałem i wychodzi, że mam te same objawy, co wszyscy "poszkodowani" właściciele E520... Od pewnego czasu frapowało mnie, czemu niektóre zdjęcia na moich różnych obiektywach wychodzą nieostre :/ Dodam, że oprócz dwóch kitów mam 70-300 a od dzisiaj również 14-54 II. No i nieostrości - jak teraz zaczynam kojarzyć i sprawdzać - pojawiały się zawsze na najniższej ogniskowej (szczególnie 14 i 70mm). Po powrocie do domu podpiąłem nowe, prosto z paczki, 14-54 i zamiast zacząć się bawić, zacząłem testować...
Ponieważ bateria była już słaba, padła po kilkunastu zdjęciach, ale z tego, co zdążyłem się zorientować (testowałem na statywie, z samowyzwalaczem, na butelkach wina - kartka z testem nie załapała się jeszcze) to FF występuje na nowiutkim obiektywie. Na LV wyostrzyło jak się patrzy, bez - kicha.

Póki co, bateria się ładuje. Zamierzam sprawdzić wszystkie pozostałe obiektywy, następnie pożyczyć od kumpla E500 i sprawdzić je wszystkie na nim.

Jeśli objawy się potwierdzą, będę wściekły (na razie jestem "tylko" rozczarowany). Do następnego posta, zdam relację po przeprowadzeniu testów...

darkelf
21.08.09, 12:41
Ja mam wiele obiektywów i dwa korpusy - E-520 i E-1. Problem pojawia się tylko na E-520, na E-1 wszystkie (nawet Sigma) ostrzą dobrze. Waham się pomiędzy odesłaniem E-520 do serwisu (na dwa tygodnie, zostałby mi tylko E-1) a kupieniem E30/E3 (ale wtedy miałbym trzy korpusy).

droplet
21.08.09, 13:22
Ja mam wiele obiektywów i dwa korpusy - E-520 i E-1. Problem pojawia się tylko na E-520, na E-1 wszystkie (nawet Sigma) ostrzą dobrze. Waham się pomiędzy odesłaniem E-520 do serwisu (na dwa tygodnie, zostałby mi tylko E-1) a kupieniem E30/E3 (ale wtedy miałbym trzy korpusy).

moi znajomi kupili właśnie E-520 i wszystkie dwie sztuki miały problemy z AF, aparaty zostały wymienione w sklepie.
Jeśli przeczytasz wątki o problemach AF w E-3/E-510/E-520 to na twoim miejscu nie liczyłbym, że po dwóch tygodniach będziesz miał aparat z działającym AF. Mnie dopiero po 4 naprawie wymieniono na nowy i nie jestem jedyny z takim doświadczeniem - można sobie o tym poczytać na forum.

BTW ja mam trzy korpusy ale nieużywany E-510 zepsuł się leżąc w szafie i teraz pojechał do serwisu niestety po gwarancji :-) - nie działa wyświetlacz w wizjerze a punkty AF świecą się wszystkie niezależnie jaki wybiorę.

Powodzenia życzę

edi15ta
23.08.09, 19:08
Czesc. Mialem zamiar kupic uzywanego Olka E520, ale po przeczytaniu tego watku, troche sie zaniepokoilem. Wnioskuje ze z powodu czestego FF nie warto kupowac uzywanych E520?

Oczywiscie mam tez na uwadze to ze nie wszyscy uzytkownicy Olympusa zagladaja na forum, a wiekszosc ktora zaglada i zaklada watki to tylko dlatego ze ma problemy.

Wiec czy problem z Front focus jest rzeczywiscie az tak czesty?

BartB
24.08.09, 19:00
iec czy problem z Front focus jest rzeczywiscie az tak czesty?

Powiem ci tak: nie miałem pojęcia o problemie, dopóki nie dotarłem do tego wątku. Porobiłem kilka zdjęć testowych, teraz czekam na możliwość przetestowania szkieł na innym body (E500)...
Wcześniej na kilku zdjęciach zaobserwowałem lekkie nieostrości, które nie miały prawa się tam pojawić (statyczny model, świetne warunki oświetleniowe), dziś wiem, że mógł to być FF.
Jeżeli zajrzysz do innego wątku, okaże się, że problem mają też użytkownicy E-3. Oraz innych modeli aparatów innych systemów. W sumie zbierze się mnóstwo, mnóstwo innych aparatów!
Pytanie brzmi, czy jest to usterka całkowicie dyskwalifikująca body? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, jako potencjalny użytkownik danego aparatu :]

Kiedy zaobserwowałem u siebie FF byłem bardzo zły. Teraz emocje opadły i stwierdziłem, że FF to nie wszystko, co może doskwierać korpusowi, czy obiektywom (akurat jestem po weselu, na którym usiłowałem zrobić kilka fajnych zdjęć). Kwestia tego, czego aparatowi brakuje zaczyna się u mnie wydłużać :]]]

Ale sądzę, że to naturalny mechanizm, wg którego "apetyt rośnie w miarę jedzenie" i do FF aż tak bardzo nie przywiązuję wagi. Kiedy przekonam się na 100% o występowaniu FF, wyślę body do naprawy i tyle. Ale szat nad tym rozdzierał nie będę.

darkelf
24.08.09, 19:17
Napisałeś o E-3. Myślę, że najważniejsze pytanie w tym momencie brzmi - czy problem może pojawiać się na E-30? Chodzi mi oczywiście o jego możliwość ustawiania korekcji AF. Przy okazji pytanie do użytkowników E-30 - czy korekcję ustawia się oddzielnie dla każdego obiektywu i aparat to pamięta, czy po zmianie trzeba zmieniać też korekcję?

epicure
24.08.09, 19:26
...czy problem może pojawiać się na E-30?

Im bardziej będziesz tego problemu szukał, tym bardziej on tam będzie. W każdej puszcze, niezależnie od producenta. Przypomina to robienie testu szumów przy obiektywie zaślepionym dekielkiem - wychodziło wtedy, że każdy testowany aparat jest kompletnie bezużyteczny. Jeśli na zdjęciach nie widać nic niepokojącego, to niczym się nie przejmuj i po prostu rób zdjęcia. Ci zaś, którzy byli ciekawscy i postanowili przetestować sprzęt w warunkach kompletnie niespotykanych w rzeczywistości, ale za to dających bardzo dokładne wyniki pomiarów, teraz latają po serwisach i piszą elaboraty na forach o tym, jak to ich producent X oszukał, sprzedając niesprawny aparat.


...czy korekcję ustawia się oddzielnie dla każdego obiektywu i aparat to pamięta, czy po zmianie trzeba zmieniać też korekcję?

Korekcja jest dla każdego obiektywu oddzielnie. Aparat rozpoznaje numer seryjny obiektywu i przypisuje do niego wartości korekty, więc pamięta ją za każdym razem, kiedy dany obiektyw podepniesz do puszka. W dodatku korektę możesz wprowadzić dla każdego punktu AF z osobna i dla najdłuższej i najkrótszej ogniskowej. Kombinacji jest tyle, że roboty masz na kilka bezsennych nocy...

darkelf
24.08.09, 19:45
Zrozum że gdy zaczałem obrabiać zdjęcia w powiększeniu odkryłem, że zawsze mam "zblurowane oczy", problem przestał się pojawiać, gdy zacząłem robić zdjęcia E-1 (który ma dwa razy mniej megapikseli). To nie jest wydumany problem, zdjęcia naprawdę mam nieostre przy mocno otwartej przysłonie i muszę je wyostrzać softwarowo, na odbitkach na maxmodels tego może tak wyraźnie nie widać, ale już na pełnym ekranie tak.

epicure
24.08.09, 19:57
Problemem może być sama matryca. To nic, że masz 10 mpx, skoro mocny filtr AA sprawia, że szczegółów jest tyle, co na matrycy 7 mpx. Jak powiększysz obraz do 1:1, to będzie mydlany.

A sprawdzałeś, jaka jest różnica (i czy w ogóle jest) między ręcznym ustawieniem ostrości a pracą AF? Poza tym weź pod uwagę samą wielkość punktu AF. Jest on dużo większy, niż kropeczka widoczna na matówce. Tak naprawdę nawet do końca nie wiesz, na które miejsce w obszarze tego punktu została ustawiona ostrość. Wystarczy, że zamiast na oko została ustawiona na nos albo na ucho, a mała GO już zrobi resztę...

darkelf
24.08.09, 20:06
Dlatego pytam jak to wygląda w E-30. Na E-1 problemu nie ma (nawet z Sigmą 30/1.4), punkty AF wyglądają podobnie, używam tylko środkowego. Szukam kogoś kto ma E-30 we Wrocławiu, wtedy mógłbym to sprawdzić na żywo, a nie teoretycznie.

droplet
24.08.09, 22:32
darkelf ja tylko nie rozumiem dlaczego nie możesz pójść do sklepu we Wrocławiu i sprawdzić sobie E-30 osobiście zamiast dzielić włos na czworo.
Każda Chińczyzna obecnie produkowana może mieć FF/BF, sam wiesz na czym zależy więc wiesz jak testować.

ogesio
3.09.09, 00:23
Dlatego pytam jak to wygląda w E-30. Na E-1 problemu nie ma (nawet z Sigmą 30/1.4), punkty AF wyglądają podobnie, używam tylko środkowego. Szukam kogoś kto ma E-30 we Wrocławiu, wtedy mógłbym to sprawdzić na żywo, a nie teoretycznie.

Z E-30 nie powinno być problemów, wiem że zuiko 35mm a Sigma 30/1.4 to całkiem inne szkła, ale zauważyłem ostatnio że mam FF w E-30 z Zuiko 35mm.


Poniżej zamieszczam fotki.

1.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)


2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)

// na pierwszej "trochę" widać FF, a na drugiej znacznie gorzej to wygląda. (ostrość łapałem na oko muchy)

E-30 ma taką "magiczną" możliwość korygowania FF/BF.
Wczoraj udało mi się to skorygować i teraz ostrość łapie tam gdzie ja chce :) Na tablicy testowej ostrość była idealna.

Magnesus
3.09.09, 08:16
Jesteś pewien, że nie ruszyłeś ręką? Taki test szczególnie w makro ma sens tylko ze stabilnego statywu.

epicure
3.09.09, 08:49
Dokładnie, w makro pstrykanych z ręki nie sprawdzisz, czy to BF/FF, czy tylko lekkie drgnięcie ręki.

ogesio
3.09.09, 11:09
Magnesus, epicure jestem pewien :) robiłem zdjęcia testowe na tablicy, ze statywu i był zauważalny FF. Po korekcji juz niema.

Magnesus
3.09.09, 11:14
Aha. Korekcja to była jedna z przydatniejszych rzeczy ostatnio wprowadzonych przez Olka do lustrzanek jak widać. Ciekawi mnie czy dało się odpowiednio Sigmę 30mm za jej pomocą "ugłaskać", bo ona bardziej losowo nie trafia, a nie robi ciągle te same błędy. Może kiedyś się przekonam, jeśli zdecyduję się zmienić puszkę i nie będzie to zmiana na mikro.

BartB
25.11.09, 22:40
Odświeżam wątek. Niecałe dwa tygodnie temu zdecydowałem się na wysyłkę korpusu do serwisu. Samego korpusu, bo tak poradził mi pan we wcześniejszej rozmowie telefonicznej.

Dzisiaj kurier dostarczył korpus z powrotem. Na papierze bardzo lakoniczna wiadomość: "nasz punkt serwisowy sprawdził urządzenie i stwierdził, że SYSTEM AUTOFOKUSA wymaga naprawy" (pisownia oryginalna).
Nic poza tym. Nie napisano, czy naprawiono, tylko że wymaga naprawy. Na tej podstawie można by sądzić, że nic nie zrobiono :wink:

Sprawdziłem na jednym z obiektywów (14-42) - FF dalej występuje. Ok, byłem przygotowany na taką ewentualność.

Natomiast ciśnienie podniosło mi coś innego. Mianowicie, przed wysyłką, wyłączeniu aparatu towarzyszyły wibracje "brr-rr-rrt". Związane, jak sądzę, z czyszczeniem matrycy. Obecnie - cisza. Nic, zero, null. Dioda sswf świeci się tylko przy włączaniu aparatu.
Co o tym sądzicie?

Oczywiście jeszcze w tym tygodniu wysyłam korpus z powrotem do ponownej naprawy... Pytanie, czy brak wibracji jest symptomem nowej usterki?

romek1967
25.11.09, 22:45
Natomiast ciśnienie podniosło mi coś innego. Mianowicie, przed wysyłką, wyłączeniu aparatu towarzyszyły wibracje "brr-rr-rrt". Związane, jak sądzę, z czyszczeniem matrycy. Obecnie - cisza. Nic, zero, null. Dioda sswf świeci się tylko przy włączaniu aparatu.
Co o tym sądzicie?

Oczywiście jeszcze w tym tygodniu wysyłam korpus z powrotem do ponownej naprawy... Pytanie, czy brak wibracji jest symptomem nowej usterki?

brr-rr-rrt-anie jest wynikiem włączonej stabilizacji (IS), było wyjaśniane nie raz nie dwa. Sprawdź czy masz włączoną stabilizację. Jeśli masz i nie brr-rr-rrta do wysyłaj do serwisu.

marecki
25.11.09, 22:46
brr-rr-rrt-anie jest wynikiem włączonej stabilizacji (IS), było wyjaśniane nie raz nie dwa. Sprawdź czy masz włączoną stabilizację. Jeśli masz i nie brr-rr-rrta do wysyłaj do serwisu.

Dokładnie. Czyszczałka nie wydaje takich dźwięków - przynajmniej moja.

Dar-i-jush
25.11.09, 22:48
przed wysyłką, wyłączeniu aparatu towarzyszyły wibracje "brr-rr-rrt". Związane, jak sądzę, z czyszczeniem matrycy. Obecnie - cisza. Nic, zero, null. Dioda sswf świeci się tylko przy włączaniu aparatu.

Ten dźwięk jest związany z włączoną funkcją stabilizacji podczas wyłączania aparatu. Odkurzacz działa przy włączeniu aparatu i nie warczy.

U mnie występuje FF przy słabym/żarowym świetle na 14mm. Przy dobrym dziennym ostrzy jak trzeba.

BartB
25.11.09, 23:05
Piętnuję sam siebie za niewiedzę, macie rację :/

Zrobię jeszcze testy za dnia, przy dobrym świetle, żeby mieć pewność co do FF. Aczkolwiek nie mam wielkich złudzeń, że będzie lepiej...

marecki
25.11.09, 23:07
Może się mylę ale jak ja wypełniałem formularz do serwisu Olympusa to ważny był punkt o informacji czy zgadzasz się na naprawę za kasę czy coś w tym stylu. Można to odszukać i sprawdzić czy to nie było powodem braku naprawy wysłanego korpusu. Dziwne że odesłali z awarią.

RadioErewan
25.11.09, 23:14
Odświeżam wątek. Niecałe dwa tygodnie temu zdecydowałem się na wysyłkę korpusu do serwisu. Samego korpusu, bo tak poradził mi pan we wcześniejszej rozmowie telefonicznej.

Dzisiaj kurier dostarczył korpus z powrotem. Na papierze bardzo lakoniczna wiadomość: "nasz punkt serwisowy sprawdził urządzenie i stwierdził, że SYSTEM AUTOFOKUSA wymaga naprawy" (pisownia oryginalna).
Nic poza tym. Nie napisano, czy naprawiono, tylko że wymaga naprawy. Na tej podstawie można by sądzić, że nic nie zrobiono :wink:

Wysłałeś aparat na naprawę gwarancyjną do Olympusa? Suwak 3, Warszawa itp itd?

Pozdrawiam

BartB
25.11.09, 23:36
Tak, na Suwak.
To była naprawa gwarancyjna, więc nie zaznaczałem swojej zgody na naprawę za kasę... Poza tym dzwoniłem tam kilka razy dowiedzieć się, co jest ze sprzętem i dostałem informację, że sprzęt jest poddawany kontroli po naprawie.
Ja nie wątpię, że coś przy nim działali. Pewnie to zrobili i może u nich było wszystko ok. Sprawozdania ludzi z tego wątku świadczą o tym, że nie zawsze to, co w serwisie wydaje się być w porządku, jest w porządku u nich.

Mnie tylko dziwi lakoniczny komentarz na formularzu przyjęcia zlecenia, i tyle.

kowalikster
25.11.09, 23:53
Może jakiś problem ze szkłem masz.
Wcześniej miałeś widoczny FF też na innych szkłach?

BartB
26.11.09, 20:11
Może jakiś problem ze szkłem masz.
Wcześniej miałeś widoczny FF też na innych szkłach?

Tia, na wsyskich tsech.

70-300 tylko nie badałem, bo mam za mały pokój, żeby odpowiednio ze statywem odjechać, ale problem też jest, widoczny na zdjęciach portretowych, które zdarzyło mi się robić. Nieostre w czort.

Ale to nie jest problem szkieł. Sprawdzałem je wszystkie na E-500 i wszystko grało. Zresztą trochę dziwne byłoby, gdyby każde moje szkło, w sumie sztuk cztery, miało problem z FF, było źle skalibrowane, czy inny diabeł. Jakieś straszne fatum musiałoby mnie prześladować. A nie wydaje mi się :grin:

marecki
26.11.09, 20:17
No nie problem szkieł bo sam pisałeś że w serwisie napisali że wymaga naprawy. Dowiedz się może telefonicznie dlaczego nie naprawili. Jak ja dostałem z serwisu body to było że naprawiono i kod usterki.

Dar-i-jush
26.11.09, 22:04
Mam takie pytanie do osób z frontfocusem. Czy testy robicie w dobrym dziennym świetle? Z moich obserwacji wynika, że w świetle żarowym pojawia się ff w obu kitowych obiektywach (tylko takie posiadam) na najszerszych dla nich kątach i ustępuje wraz ze zwiększeniem ogniskowej (przy czym w 40-150 wolniej).
Testy w dziennym dość dobrym świetle pokazały brak problemów z ff/bf.

BartB
28.11.09, 13:32
Przed chwilą wykonałem test w świetle dziennym, "pokojowym". I doszedłem do podobnych wniosków, co ty, Misiu. Świeciło słońce, idealne ostrzenie w punkt (zdjęcie 1).
W trakcie zrzucania zdjęć do komputera przypomniałem sobie, że podczas testów na statywie była włączona stabilizacja, mogąca wpłynąć na ostrość zdjęcia. Zabrałem grata, wyłączyłem IS i zacząłem robić to samo zdjęcie, statywu nie ruszałem ani o milimetr.
Ale w tym czasie zaszła chmura, albo coś w ten deseń. W każdym razie zdjęcie wyszło ciemniejsze niż poprzednio - a FF pojawił się w całej rozciągłości (zdjęcie 2)!

Już sam nie wiem, co z tym robić. Zadzwonię i pogadam z serwisem, może oni coś podpowiedzą.

A co do dopytania o usterkę, to okazało się, że przeczyścili, zakonserwowali i posprawdzali, ale pani, która mi to odczytała nie była w stanie powiedzieć, czy w ramach tej konserwacji była robiona jakaś czynność przy autofokusie. Trochę niepoważnie... W każdym razie pretekst do ponownego wysłania jest.

kubi
28.11.09, 19:41
Mój E520 poszedł w poniedziałek do serwisu - FF. Wysyłka poszła przez Fotojokera bo tam kupowałem. Najpierw posłałem zdjęcia przykładowe mailem do serwisu Olka. Odpowiedzano mi, że faktycznie ze zdjęć wynika FF i aparat należy wysłać do serwisu.
Jestem ciekaw ich działań.
pozdrawiam

ZBIGU
1.12.09, 21:24
Sprawdziłem w moim E-520 i jest FF z odległości 35 cm około 25 mm dla obiektywu 14-42 (kit) . Nie mam zamiaru nic robić . Nigdy nie fotografuję przy maksymalnie otwartej przysłonie z takiej odległości tym obiektywem . Zreszta większość obiektywów kitowych przy maksymalnie otwartej przysłonie ma problemy z AF . Pozdrawiam forowiczów :grin:.

BartB
2.12.09, 15:09
Pozdrawiam kolegę z Płocka :]
Wiesz, ja robiłem testy nie tylko na kitach, ale i na tym, co w sygnaturce. Wszędzie wychodził FF, więc nie można tego zwalać na niską jakość kitowego obiektywu (które, bez przesady, aż tak złe nie są!).

A maksymalna dziura czasami się przydaje, kiedy chce się portretówkę (albo i nie tylko) strzelić. I brak ostrości w takim wypadku to bryndza!

ZBIGU
2.12.09, 20:13
Witam z grodu Władysława i Bolesława .
Wykonałem dziś testy na moim E-520 i oto rezultaty : obektyw 14-42 (3,5-5,6)(kit) . Odległość do punktu 35 cm . Pomiar AF dał nam FF a za pomocą LV - BF , może ktoś mi wyjasni to zjawisko (zdjęcia 1 i 2).
Pozdrawiam forowiczów.

michalzolnowski
2.12.09, 22:29
Z takich moich doświadczeń z E520 wywnioskowałem, że ta pucha generalnie jest problematyczna jeśli chodzi o AF. Moim zdaniem trzeba po prostu starannie ostrzyć - choć to nie łatwe z małym wizjerem - i potrenować trochę z większą GO. Bo z tego co widzę na zdjęciach Karty to tragedii chyba nie ma. No ale ja tam specem nie jestem. Niech się jeszcze inni wypowiedzą.

ZBIGU
6.12.09, 21:24
Pozdrowienia z nadwiślańskiego grodu .
Złamałem się , wysyłam sprzęt do serwisu . Zobaczymy jak będzie po. Pzdrawiam Z.

rodia
6.12.09, 21:42
Pozdrowienia z nadwiślańskiego grodu .
Złamałem się , wysyłam sprzęt do serwisu . Zobaczymy jak będzie po. Pzdrawiam Z.

Nie łam się, naprawią i będą naprawiony, a jak już naprawią to będzie sama radość z focenia bo to miła puszka jest.

Dar-i-jush
9.12.09, 16:23
Mój aparat (E-510) powrócił właśnie z serwisu z notatką "Nasz punkt serwisowy sprawdził urządzenie i stwierdził, że SYSTEM AUTOFOKUSA wymaga naprawy".

Po testach w świetle żarowym (gdzie występował wyraźny FF, w dziennym nie) stwierdzam, że jednak jest lepiej, ale wygląda na to, że mimo, (prawie) odpowiedniego punktu ostrości, obraz stał się mniej ostry w punkcie ostrości. Dziwne, jutro dalsze testy w dziennym świetle.

BartB
10.12.09, 12:10
Heh, opis identyczny, jak u mnie.

mxc
12.12.09, 18:05
Witam . No to i ja dziś zrobię test na E-520 ( baterie + Focus test chart)
zobaczymy co wyjdzie.
Mam tylko jedno głupie pytanie.
BF i FF oczywiscie wiem co to jest i o co chodzi, tylko zawsze mi się miesza z oznaczeniem co wyszło BF, czy FF.
BF - to jeśli aparat przestrzeli obraz ostrzony i ostrość jest gdzieś poza nim? Czyli dalej niż planowaliśmy. Czy odwrotnie?

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Zrobione :-) Chciałbym abyście sami się wypowiedzieli na temat mojego aparatu. jeśli możecie.

Test zrobiłem przy świetle żarowym i halogenowym. Do testu użyłem 3 obiektywów 2 szt kitowe tj. 14-42mm i 40-150mm ( tymi obiektywami pstrykałem na skrajnych ogniskowych i oczywiście na najmniejszej wartosci przysłony. Trzeci obiektyw to : Sigma 50mm f1,4.
Jeżeli chodzi o szeroki kąt to doszedłem do wniosku że baterie "paluszki" były zbyt małe i zastosowałem pojemniczki szklane z przyprawami.


Nie używałem do testu stabilizacji obrazu
Wszystkie zdjęcia robione ze statywu z opóźnieniem 2 sekundowym
ISO 200

Poniżej :
KIT 14-42mm, ogniskowa 42mm, Odległosć: pierwsze zdjęcie 25cm , drugie zdjecie 70cm, ostrość ustawiana na środkową baterię.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img46.imageshack.us/i/tf123354.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img526.imageshack.us/i/tf123355.jpg/)


Poniżej:

KIT 14-42mm, ognikowa 14mm, odległosć: 1 zdjecie 25cm, drugie 70cm (przy tym drugim rozsunąłem obiekty, aby czujnik przy szerokim kącie nie naszedł na obiekt z boku. Oczywiście zdjęcia wykadrowałem, aby było lepiej widać. Ostrość ustawiana na "paprykę ostrą" z jasną etykietą - na pierwszym jak i na drugim zdjęciu.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/i/tf123370.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img412.imageshack.us/i/tf123371.jpg/)


Poniżej:
Kit 40-150mm, ogniskowa 40mm, odległość od przedmiotu 80cm f4,0, ostrość na środkową baterię.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img710.imageshack.us/i/tf123364.jpg/)

Poniżej:
Kit 40-150mm, ogniskowa 150mm, odległość od przedmiotu 80cm f5,6, ostrość na środkową baterię.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img18.imageshack.us/i/tf123366.jpg/)



Poniżej:
obiektyw stałoogniskowy Sigma 50mm
odległosć od przedmiotu 60cm, f 1,4

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img693.imageshack.us/i/tf123368.jpg/)

Poniżej:
obiektyw stałoogniskowy Sigma 50mm
odległosć od przedmiotu 60cm, f 2,0

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img237.imageshack.us/i/tf123369.jpg/)

Poniżej:
obiektyw stałoogniskowy Sigma 50mm
odległosć od przedmiotu 60cm, f 4,0

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/i/tf123367.jpg/)

Mam jeszcze taki test robiony na tych samych obiektach, ostrzone na LV.
No i jak wspomniałem wcześniej zrobiłem też test na "Focus test chart V2.00"
Tylko nie wiem czy nie zaśmiecę tego wątku :roll: Jakimś tam zdjęciami :-)

Co o tym sądzicie? Serwis? Mamy do porównania dwa kitowe szkła, oraz niezależne Sigma 50mm 1,4f.
Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Dziękuję
:roll:

BartB
14.12.09, 01:04
Masz możliwość porównać obiektywy na innym korpusie olka?
Na pierwszy rzut oka FF bije w oczy na obu kitowych obiektywach na niskiej ogniskowej.
Do serwisu wysłać nie zaszkodzi. Najwyżej nie zrobią. Nic nie tracisz, a mogą naprawić.

mxc
15.12.09, 22:08
Masz możliwość porównać obiektywy na innym korpusie olka?
.

No właśnie nie mam gdzie sprawdzić. Może i masz rację do serwisu posłać. Ale na pewno po świętach :-)) .
Dzięki za Twoje spostrzeżenie. Ale nasuwa mi się myśl jeśli tylko na kitowych, to może te obiektywy są walnięte, a nie puszka. Skoro ok jest na Sigmie 50 1,4 to puszk amusi być ok. Jak myślicie?

BartB
16.12.09, 14:40
No właśnie nie mam gdzie sprawdzić.
Ale nasuwa mi się myśl jeśli tylko na kitowych, to może te obiektywy są walnięte, a nie puszka. Skoro ok jest na Sigmie 50 1,4 to puszk amusi być ok.?

No i właśnie dlatego pytałem o możliwość sprawdzenia na innym body :)
Taki test wykluczyłby wszelkie wątpliwości... A tak... Ja bym na wszelki wypadek wysłał i korpus, i obiektywy. Ale najpierw polecam zadzwonić do serwisu i pogadać na ten temat. Sam już kilka razy odbyłem różne rozmowy, naprawdę odbierają, naprawdę są mili i pomocni :) To nie konkureNcja, której nazwy nie napiszę :nikonbe:
:twisted:

droplet
16.12.09, 15:29
Od siebie dodam, że zdjęcia testowe do serwisu wysyła się nie obrobione. Pozostają chyba tylko JPG to RAW-y ze względu na wielkość były odrzucane.

Sprawa nie jest prosta. Po trzech naprawach AF przechodziły mi testy na ZD50 f/2.0 ale w praniu okazało się, że mam FF z L-X025 przy większej odległości od obiektu.
Tak sobie myślę, że to dziwne, że aż dwa obiektywy mają FF nawet jeśli są kitowe i obstawiam że to puszka.

ZBIGU
18.12.09, 23:31
Wrócił sprzęt z serwisu . Brawa . Na kitowych obiektywach ostrość super przy przysłonie 3,5 i ogiskowej 14 . Warto było wysłać . Pozdrawiam jeszcze niezdecydowanych . Zbig:esystem:

mxc
19.12.09, 21:46
Witam

Wczoraj rozmawiałem z serwisem i opowiedziałem o FF. Poprosili aby wysłać zdjęcia testowe w formacie jpg, Large normal, bez żadnych obróbek i zobaczą. To był jeden z moich problemów. Drugi to taki że mój AF czasami nie radzi sobie w ogóle z ustawieniem ostrości( wróżnych trybach AF). Obiektyw stroi, kręci w tą i w tamta stronę i nic. Powtarzam czasami tak się dzieje, ale ogólnie nie ma rewelacji. Wspomaganie lampą błyskową AF włączone, warunki mieszkanie, wszystkie światła włączone, obiektyw 50mm f1,4 i mota się i mota. Pewnego razu żona chciała mi zrobić zdjęcie i stała w pokoju włączona funkcja "Auto", obiektyw f1,4 i tak sobie postałem jak na dyskotece, tylko lampa błyskała, doświetlała i nie zrobiła tego zdjęcia. Masakra
Wszystkie ustawienia sprawdzone, łącznie z zalecaniami z wczorajszego dnia od uwag serwisu. Wysłuchałem ich grzecznie i sprawdziłem wszystko jeszcze raz. Wszystko było ok.
Reset zrobiony i dziwnie się zakończył. Bo chciałem po resecie zaktualizować puszkę, bo tak doradzali w sprawie AF. Ale ku memu dziwieniu po resecie mam wersję Body 1,1, Lens 1,3. A miałem body 1,0.
Testów jeszcze nie robiłem na FF i BF. Ale AF nie radzi sobie za dobrze. Tak jak było.
Wczoraj byłem z koleżanką, która ma aparat NIKON i wybraliśmy się z jedną modelką-koleżanką na miasto porobić zdjęcia nocne.
MASAKRA !!!!!!!
Chciałem wyrzucić aparat do Odry i odkupić NIKONA.
Ja, aby pstryknąć zdjęcie prosiłem koleżankę, aby podświetlała mi twarz modelki swoim aparatem, kiedy ja stroiłem ostrość. Obiektyw specjalnie kupiłem f 1.4 i jestem z całości bardzo nie zadowolony. Robiłem także kitowym i też rewelacji nie było. Czasami było tak, że dziewczyna marzła -9st.C + wiatr siedziała na moście (oświetlonym + dużo śniegu) i czekała, aż szanowny kolega, czyli ja ustawi ostrość. Czasami w ogóle nie mogłem nacisnąć spustu. Powtarzam w ogóle !!!! Tylko można było spalić :oops:. Przeprosiłem i :twisted:. Później przeszedłem na LV i ręcznie bo w AF to samo. Koleżanka od nikona aby ustawić ostrość przez AF potrzebowała około 1 sek.


Wracając do wątku, bo pewnie mnie ktoś opierdz...., że to nie ten temat,ale musiałem :-), bo mnie tak zdenerwował. Oczywiście bardzo mili ludzie którzy odbierają telefony i starają sie wszystko wytłumaczyć , doradzić.
Jeżeli technicy stwierdzą że jest FF, bądź BF to oczywiście przyjmą aparat i usuną błąd. Około 3 tygodni z wysyłkami, raczej nie krócej. Aparat zastępczy tylko wtedy gdy terminu by nie dotrzymali.
Co to tym wszystkim sadzicie? . Jeśli ktoś ma też taki problem z AF to bardzo proszę o PW, aby nie śmiecić tego wątku.
Pozdrawiam

kano
21.12.09, 18:36
Przy testach nie wziąłeś pod uwagę bardzo ważnej informacji:
- 14-14 - minimalna odległość ostrzenia - 25cm
- 40-150 - minimalna odległość ostrzenia - 90 cm
Spróbuj jeszcze raz.

flaa
26.02.10, 10:11
Witam
Mam pytanie do "doświadczonych" problemem wysyłki do serwisu E-520.
Po serii testów (test chart i bateryjki, pudełeczka) wyszło na to że mój E-520 ma FF na najmniejszych ogniskowych na obu kitach.
Wysłałem emaila do Olympusa wraz ze zdjęciami. Niestety nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi.
Możecie poradzić co robić? Tzn. wysyłac kurierem czy dzwonić jeszcze i się dowiadywać (tylko czego :-)?

NightCrawler
26.02.10, 11:31
A jak dawno mail wysłany?
Jak co to ponowienie.

Dar-i-jush
26.02.10, 12:08
Serwis ostatnio zwleka z odpowiedziami. Wysyłałem aparat już kilka razy i wada nie jest usunięta. Wcześniej dostawałem odpowiedź po kilku godzinach, a teraz dobijam się od ponad tygodnia. Osobiście podejrzewam, że serwis nie potrafi naprawić tej wady. Nie poinformowali mnie na co czekają, ale ja mam "czekać na odpowiedź". Wcześniej dostawałem odpowiedź: "wysłać aparat z obiektywami".

flaa
26.02.10, 14:17
A jak dawno mail wysłany?
Jak co to ponowienie.

Wysłałem we wtorek.
Ale wyśle dziś ponownie. Niech się do tego jakoś ustosunkują czy jak...

NightCrawler
26.02.10, 15:11
No to czekaj do poniedziałku/wtorku i telefon.

grandmaster
19.07.10, 17:46
po co ja znalazłem ten wątek....... cieszyłem się swoim aparatem a teraz zauważyłem wadę tą co tutaj opisujecie.
dwa testowe zdjęcia zrobione na szybko, ostrzone na drugi plan. proszę zobaczyć na napis WIŚNIA. na pierwszym zdjęciu ostrzone było na cenę, na drugim zdjęciu na wiśnia. ostrość przestawiona tak jak byłoby ostrzone na odwrót. warto odsyłać aparat do serwisu? po przeglądaniu zdjęć z poprzednich wakacji i teraz co niedawno robiłem na koncercie szczerze to.......nie widzę tego FF. widać go tylko w takich testowych pozycjach? jest on kłopotliwy w codziennym fotografowaniu?

serwis przyjmie mi aparat + dwa obiektywy gdy nie mam podbietej gwarancji a tylko paragon (faktura)?

rodia
19.07.10, 19:25
Każdemu do tej pory przyjął. Ja 3 razy korzystałem z serwisu i nigdy nie było problemu z niepodbitymi kartami.

Pozdrawiam, R.

grandmaster
19.07.10, 23:51
ok więc tym już się nie muszę martwić. drugie pytanie czy warto bawić się w oddwanie go do serwisu? żeby nie moja dzisiejsza nuda i szukanie wad w urządzeniach (wpisuje w google model sprzętu który posiadam [telefon, aparat,tv, dvd, ..... , żona] z dopiskiem PROBLEM), które mam to nigdy bym się nie dowiedział o tej usterce FF.

MichalS
20.07.10, 12:03
Zdjęcia były wykonane na kombinacji krótki koniec ogniskowej+minimalna przysłona+mała odległość od obiektu. Mogło to doprowadzić do uwidocznienia się problemu. W praktyce FF może być niezauważalny. Polecam zrobienie testu w plenerze

photoo
30.07.10, 13:36
Witam,
u mnie też jest FF, już raz był naprawiany, bez efektu. Napisali ze problem z ekspozycją, "przyczyna CCD - naprawiony".

Aktualnie czekam na powrót aparatu z kolejnego serwisowania, z tymże już wiem, że znowu do body stwierdzono to samo co poprzednio,czyli CCD - tym razem napisano "wyregulowany".

W przypadku obiektywu 14-42 wymieniono płytę główną, tylko że problem był też z obiektywem 40-150, a w jego przypadku podano tylko "wyregulowany, sprawdzony, wyczyszczony" Ten drugi akurat niemal wcale nie używałem.

Aparat mam mieć w poniedziałek, ale już się martwię, bo sądzę, że serwis po prostu nie zna rozwiązania i tak udaje tylko, że naprawia.

Nie bardzo rozumiem, co ma CCD do autofocusa, może ktoś się orientuje?

Aparat źle ostrzył w całym zakresie ogniskowych, z tymże im dłuższa ogniskowa, tym FF był mniejszy. W trybie LV aparat zwykle mierzył poprawnie, nawet bardzo poprawnie, szczególnie w porównaniu do standardowego AF.


Pozdrawiam,
Sebastian.

Kerami82
7.08.10, 10:43
Witam. Czytam wasze forum juz kilka dni. Przymierzałem się do zakupu E520 az natrafiłem na ten wątek :/. Widzę ze jest duzo problemów z tym FF co mnie skutecznie odstrasza. Czy z serią E450 tez sa podobne problemy??Mniemam ze jedyny ratunek to zakup E620 z kalibracją no chyba ze ta 450tka jest wolna od tej wady. Pozdrawiam

rodia
7.08.10, 11:43
Witam. Czytam wasze forum juz kilka dni. Przymierzałem się do zakupu E520 az natrafiłem na ten wątek :/. Widzę ze jest duzo problemów z tym FF co mnie skutecznie odstrasza. Czy z serią E450 tez sa podobne problemy??Mniemam ze jedyny ratunek to zakup E620 z kalibracją no chyba ze ta 450tka jest wolna od tej wady. Pozdrawiam

Puszka jest fajna, sam ją mam, choć już nie najnowsza - choćby z tego powodu zastanów się nad nowszym modelem. Jeśli kupujesz w lokalnym sklepie to nie ma problemu. Idziesz z TEST CHARTem i w sklepie robisz sobie teścik - wszystko jasne.

Pozdrawiam, R.

Kerami82
7.08.10, 12:16
Będe celował w coś używanego....cena niższa o wiele ale ta niepewność o AF. Bez gwarancji z FF będe miał problem :(

photoo
7.08.10, 17:57
A czy ten test wiarygodnie sprawdza głębię ostrości?

Parę dni temu dostałem aparat z serwisu (dokonano regulacji CCD), ostrzy b.fajnie, ale mam wrażenie, że głębia ostrości jest przesunięta do przodu (do aparatu).

Moominek
7.08.10, 20:09
Czyli nadal masz FF ale niewielki.
Wyklikane z mobilka

photoo
8.08.10, 10:20
No własnie, czy powinienem go jeszcze odsyłać do serwisu? Czy to zostanie uznane?

Dar-i-jush
8.08.10, 14:05
No własnie, czy powinienem go jeszcze odsyłać do serwisu? Czy to zostanie uznane?

Jeżeli Cię to denerwuje w jakiś sposób, to wysyłaj. Będzie to uznane, bo przecież usterka jest nie do końca usunięta. Niech poprawią i już.

Pozdrawiam

photoo
8.08.10, 15:18
Dzięki:) Na razie chcę to dobrze sprawdzić... Na razie jak testowałem na etykietach od słoików, to ff był na najkrótszej ogniskowej obiektywu 14-42, na dłuższych już się poprawia, go jest w głębi :), ale przy przymknięciu do f8 bywa że ostrość jest po równo (ale nieostro) na obiektach przed jak i za. Mam wrażenie że za mało przybywa ostrości z tyłu.

Mam zamiar powtórzyć test na kwadratowych pudełeczkach (zeby bylo bardziej powtarzalnie) z napisami i w większej ilości tych pudełek.

Biorąc pod uwagę, ze nieraz jest poprawnie, znaczy go z tylu tak jak powinna, obawiam się ze po kolejnej regulacji moze sie czasem pojawiac bf.

Dar-i-jush
8.08.10, 16:10
To może olej sprawę? Testy testami, ale jak w codziennym fotografowaniu to przesunięcie nie dokucza, a czasem nawet rzuca trochę przed trochę za obiekt, to zostaw i używaj dopóki się coś innego nie sypnie:wink: Wiesz, to tylko automatyka, może się trochę mylić. Grunt, że trafia z ostrością w obiekt.

Moominek
8.08.10, 19:52
No własnie, czy powinienem go jeszcze odsyłać do serwisu? Czy to zostanie uznane?

W moim przypadku nie zostało uznane bo mieściło się w granicach tolerancji jakie serwis miał wyznaczone. Niestety.
Wyklikane z mobilka

RadioErewan
8.08.10, 20:12
14-42 w pełni otwarty na 14 mm jest cienki jak wokal Mandaryny. Nie spotkałem gorszego szkła Olka (na 14 mm @ f/3.5). Przypadłość znika w miarę wydłużania ogniskowej lub przymykania, ale trudno od aparatu oczekiwać, że na mydle (a przecież ostrość ustawia na w pełni otwartym obiektywie) dał radę trafić idealnie w punkt.
Z trzeciej strony, kto używa 14 mm do makrofotografii etykiet? A na imprezę u cioci Krysi to pomiar ostrości w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam

photoo
8.08.10, 22:02
Dziękuję Wam za odpowiedzi, wiem że to może być kwestia obiektywu, ale na razie muszę się na nim bujać, chociaż noszę się z zamiarem kupna 14-54.

To samo się dzieje na kicie 40-150, z tymże tutaj to trochę mocniej widać, ale też się poprawia z coraz to większą ogniskową.

Fotografuję m.in. portrety i ostrość wychodzi naprawdę super. Mnie pasuje, mimo moich chyba faktycznie wyśrubowanych oczekiwań do tego modelu:-) Generalnie jednak ten E-520 mi się podoba, tak naprawdę ciągle go poznaję. Nie mam za bardzo obeznania z cyfrowym sprzętem... wcześniej robiłem zdjęcia na różnych lustrzankach, ale analogowych. Tak więc póki co traktuję ten sprzęt, jako taki do nauki:-)

Pozdrawiam

nedalnib
9.01.11, 21:33
Witam
Zacząłem pisać w wątku o problemach z ostrością zdjęć. Ale podczas testów poklikałem kilkadziesiąt fotek i diagnoza na chwilę obecną to spory front-focus puszki [bo efekt podobny na obu obiektywach kitowych]. ;(
Aparat ostrzy praktycznie na granicy. Całe pole ostrości przesunięte do przodu. :(
Jednym słowem d... blada. Aparat kupiłem używany, już po gwarancji.
Oczywiście teraz jestem na etapie rozpoznawania tematu FF.
Myślę że najpierw muszę poradzić sobie z FF a dopiero w następnym kroku skupić się na samej ostrości (jeśli nadal będa problemy).

I tu następuje pierwszy mocny wqrw na olympusa, że nijak nie można tego skorygować samemu. A Podobno cała seria E-520 miała tę przypadłość.
Trzeba będzie wysłać pudło do serwisu, a z tego co można wyczytać na forach to i tak pewnie totolotek - albo skorygują albo i nie :(

Znalazłem takie coś:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=33360478&page=2

Wiem, że to mega-hakerstwo. Ale ktoś może próbował?

Moominek
9.01.11, 21:51
Żadne mega-hakerstwo. Sam to przerabiałem, ale nie likwiduje wady w stylu np. FF na wide i jednocześnie OK na tele - można co najwyżej przestawić tak że na wide będzie mniejszy FF lub w punkt, ale za to na tele pojawi się najprawdopodobniej BF. Są dwa mimośrody: jeden odchyla większe lustro (dające obraz na matówkę i przepuszczające część na małe lusterko), drugi małe lusterko odbijające światło na czujnik AF. Reguluje się zarówno FF/BF dla czujnika, jak i matówki (tyle, że ty nie musisz tego drugiego ruszać, chyba że ostrzysz ręcznie i rozbieżności są wyraźnie widoczne). Jeżeli masz korpus po gwarancji, to warto spróbować, naprawa w serwisie Olka nieopłacalna (mnie regulowali 3 razy a i tak nie dali rady żeby GO się prawidłowo rozkładała), nie wiem jak z regulacją w serwisach "niezależnych". Dobra wąska penseta i jazda. Tylko zaznacz sobie delikatnie np. nożykiem tapicerskim czy skalpelem położenie pierwotne na "śrubce"/obudowie - będziesz miał kontrolę nad tym o ile i w którą stronę obróciłeś.

nedalnib
9.01.11, 22:32
dzięki za odpowiedź. U mnie FF jest na każdym końcu. Na obu obiektywach kitowych. Dla 14-42 na końcu 42 jest pi razy drzwi taki sam jak na końcu 40 obiektywu 40-150. Oczywiście najbardziej widoczny jest na krótkich ogniskowych, w miarę zbliżania się do końca 150 maleje, ale wg.moich testów aparat za każdym razem ma FF. (ostrzy praktycznie na końcu strefy).
Tak jakby było stałe proporcjonalne przesunięcie (stałe - bo na każdej ogniskowej obserwuję FF, proporcjonalne - bo np. na 40mm GO wynosi około 10cm [czyli AF trzeba by przesunąć o około 5cm] a na 150mm GO to np. 2cm więc AF trzeba poprawić tylko o 1cm].

Nie pozostaje mi zatem nic innego jak spróbować.

Jeszcze takie pytanie techniczne: jak obracałeś ten mimośrod? wygląda na zupełnie gładki i podobno trzeba ruszać bardzo delikatnie. Złapać pensetą? a może jakieś małe kleszczyki albo obcinaczki do paznokci [złapać pomiędzy ostre końcówki]?

nedalnib
16.01.11, 23:09
No więc pokręciłem rzeczoną śrubką i chyba jest sporo lepiej :)

ajan
16.02.11, 22:28
Cytat:
Napisał Aero73 .
Po 'twardym resecie' mam ostrość tam gdzie chcę. Przetestowałem na tablicach, bateryjkach i praktycznie w terenie. Tylko kto mi w to uwierzy ….

U mnie po resecie ostrość poprawiła się znacznie....

Aby zrobić reset aparatu E 520:
1. Włącz aparat.
2. Otwórz klapkę zasłaniającą gniazda kart pamięci.
3. Naciskasz razem klawisze 'MENU' i 'OK' – na ekranie pojawi się napis 'OLYMPUS E-520'.
4. Następnie jeszcze raz naciskasz razem te same klawisze co wcześniej i tak trzymasz je przez 5 sekund aż pojawi się zapytanie o reset.
5. Potwierdzasz przez naciśnięcie 'OK'.

W „MENU” kluczyk 2 ustawiasz zegar i przechodzisz na język polski.

Sebu$
17.02.11, 01:24
Cytat:
Napisał Aero73 .
Po 'twardym resecie' mam ostrość tam gdzie chcę. Przetestowałem na tablicach, bateryjkach i praktycznie w terenie. Tylko kto mi w to uwierzy ….

U mnie po resecie ostrość poprawiła się znacznie....

Aby zrobić reset aparatu E 520:
1. Włącz aparat.
2. Otwórz klapkę zasłaniającą gniazda kart pamięci.
3. Naciskasz razem klawisze 'MENU' i 'OK' – na ekranie pojawi się napis 'OLYMPUS E-520'.
4. Następnie jeszcze raz naciskasz razem te same klawisze co wcześniej i tak trzymasz je przez 5 sekund aż pojawi się zapytanie o reset.
5. Potwierdzasz przez naciśnięcie 'OK'.

W „MENU” kluczyk 2 ustawiasz zegar i przechodzisz na język polski.

kolejna ciekawostka z kodem ;)

z E-3 też to działa

.

ajan
14.04.11, 07:17
Proszę o ocenę ostrości, aparat wrócił z serwisu.

http://ajan11.pokazywarka.pl/

apz
14.04.11, 09:10
Proszę o ocenę ostrości, aparat wrócił z serwisu.

http://ajan11.pokazywarka.pl/

Z tych zdjęć niczego się nie dowiesz - przeszukaj forum, zrób obrazki podobne do testowych kolegów. Potem pokaż - bateryjki, płot z ostrzeniem na oznakowany punkt itp.

Pozdrawiam AP.

ajan
16.04.11, 22:44
Z tych zdjęć niczego się nie dowiesz - przeszukaj forum, zrób obrazki podobne do testowych kolegów. Potem pokaż - bateryjki, płot z ostrzeniem na oznakowany punkt itp.

Pozdrawiam AP.

Czy jest dobrze po regulacji w serwisie.

nyny
16.04.11, 22:54
Jak dobrze strzelales to ja na pierwszych dwoch widze front focus, na trzecim mniejszy juz ale to moze z glebii wynikac.

pozdro

Moominek
17.04.11, 06:13
Wyraźny FF. W serwisie (Olka przynajmniej) regulują tak, że jak się mieści w GO to jest ok...

Rozkład powinien być mniej więcej taki, jak w ostatnim zdjęciu, tylko zamieniony "przód" z "tyłem" (dysproporcja będzie tym większa, im bardziej przymkniesz przesłonę, ja sobie regulowałem tak, żeby na pełnej dziurze mieć po równo).

ajan
20.04.11, 07:53
Rozkład powinien być mniej więcej taki, jak w ostatnim zdjęciu, tylko zamieniony "przód" z "tyłem" (dysproporcja będzie tym większa, im bardziej przymkniesz przesłonę, ja sobie regulowałem tak, żeby na pełnej dziurze mieć po równo).

Korekta regulacji na pełnej dziurze.
Kolejno ogniskowa 14;30;40;[14-54] i 40;70;150;[40-150]

ajan
8.05.11, 17:16
FF na jarmarku.

http://img811.imageshack.us/img811/5606/p5062539ab.jpg

merti
13.06.11, 09:46
@ nedalnib, Moominek

Dzięki wam chopy za tego linka/cynka :) Wykonałem zgodnie ze wskazówką, że trzeba kręcić w lewo, wcześniej jednak zamarkowałem sobie pisakiem punkt "zero". Użyłem dużej pesety, z założonymi na końce, koszulkami z przewodu starej myszy, a lustro delikatnie od spodu przykleiłem do frontu lampy taśmą elektryczną :D Ostrość wróciła przy ostrzeniu przez wizjer, na krótkim i długim końcu, tak w 14-42 jak i w 70-300mm :D

Problem by mnie nie dotyczył gdyby nie to, iż zachciało mi się, na "imieninach u cioci", eksperymentować z foceniem po LV. Przy przeglądaniu coś mi nie spasowało z ostrością zdjęć robionych przez wizjer. Wykonałem prosty test na szklance na stole i szlag mnie trafił. FF jak byk. Teraz to przeszłość. Polecam tą procedurę tym którzy mają problem z autofocusem....

PS
Przepraszam że piszę w temacie o E-520 mając E-420, może temat uogólnić do E-systemu...

puchan
17.10.11, 20:49
I mnie się udało. 100 g wódki, kombinerki z wąskimi szczypcami, tryb czyszczenia i w końcu po 3 latach mój E-510 ostrzy jak trzeba. Cała operacja 20 s.
Miałem mocny FF na krótkich ogniskowych więc wg wskazówek przekręciłem raz w lewo jakieś 10 stopni (może 5 a może 15...) i od razu trafiłem.
Wczoraj próbowałem pęsetą ale była za miękka. Chyba muszą być kombinerki bo czułem wyraźny opór a jak śruba puściła było słychać wyraźne skrzypienie.
Jest jeszcze trochę nie równo ale wcześniej w ogóle nie miałem ostrości w punkcie ostrzenia. Dzięki za wskazówki. A i zaznaczyć trzeba miejsce początkowe śrubki bo ni jak nie idzie na oko ustalić czy sie coś przekręciło czy nie.
pozdrawiam

essox77
26.10.11, 16:56
Dzięki Ci wielkie nedalnib za tego linka. I ja postanowiłem się pobawić tą śrubką, gdyż mój E-520 posiadał leciutki FF. Cała operacja około 10 min i teraz ostrość idealnie w punkt :) 10min gdyż za mocno zacząłem - przekręciłem śrubkę około 5-7 mm w lewo i pojawił się potężny BF, a więc z powrotem 4mm znowu BF i z powrotem 2,3 mm i teraz jest git majonez. Zatem trzeba kręcić bardzo delikatnie, szczególnie jak ktoś ma leciutki BF/FF. U mnie teraz ta śrubka jest przekręcona dosłownie 1mm może 2 w lewo. Powodzenia przy regulacji dla innych. Pozdrawiam!

AZA
27.10.11, 11:37
Nie bawiłem sie śrubkami:roll: po prostu dokonałem resetowania aparatu z obiektywem ..... i od razu zauważyłem znaczną poprawę .

ZBIGU
2.11.11, 23:13
A co zrobić ? Ostrzy dobrze na 14-42 , 40-150 , 70-300 , 35 Makro , nie ostrzy na 9-18 (wrócił z serwisu jest ok. na innych korpusach dobrze ostrzy).

aldii
3.11.11, 09:35
Często w komentarzach moich zdjęć pojawia się że ostrość np. na ramieniu, kiedy jestem przekonany że ostrzyłem na twarz. Czy z tego wynika że prawdopodobnie też mam FF? Muszę wieczorem zrobić testy.

aldii
3.11.11, 22:39
Na LV w 14-42 ostrzy super. Ale przez wizjer masakra. ostrzy tak 50-60mm bliżej według Test Chart. Nakręciłem się tą śrubka co ok. 1mm dookoła i nie widzę różnicy. Tzn była na jeszcze gorszą ostrość ale nic żeby ostrość była w punkcie. Nie wiem czy robię coś nie tak, czy z tego obiektywu nic się nie wyciągnie więcej.

ZBIGU
4.11.11, 09:45
Zresetowałem totalnie aparat i dałem sobie spokój , jak nieostrzył tak nie ostrzy przez wizjer (piszę o ZD 9-18). Pozostałe obiektywy ostrzą więc przestałem się czepiać . Szerokiego kąta używam do zdjęć krajobrazowych , krajobraz nie ucieka więc LV w zupełności wystarcza , a ZD 35 Makro i ZD 70-300 dobrze ostrzą przez wizjer a to mnie w zupełności zadawala. Pamietam równiez o tym , że E-520 to sprzęt amatorski , fakt , że rozbudowany , więc nie oczekuję od niego super możliwości i super jakości zdjęć w formacie 5x4 metry a widać , że AF w tym modelu nie jest dopracowany. Jak będę oczekiwał od fotografi czegoś więcej kupię coś za 20 tyś i parę obiektywów za 30 tyś ale na razie na mam takich potrzeb. Przeciętny widz oglądajacy nasze amatorskie fotografie i tak nie zauważy tych niuansów FF i BF no chyba , że totalnie nie ostrzą a malkonteńci i tak je zauważą w myśl zasady "jak chce się psa uderzyć to kij sie zawsze znajdzie". Póki mnie fotgrafia bawi i sprawia przyjemność będę sie nia bawił . Pozdrawiam wszystkich niezakompleksionych amatorów . Zbigu.