PDA

Zobacz pełną wersję : Pejzaże Goldfincha



RadioErewan
2.01.09, 03:26
Pierwsza wystawa 2009 roku prezentuje prace naszego klubowego kolegi Goldfincha. Zbiór zdjęć pejzażowych da wszystkim gościom odrobinę nadziei na to, że zima kiedyś minie.
Podziwiajcie pejzaże, zdjęcia przyrody i architektury. Wśród zdjęć prezentowanych na wystawie jest jedno, które w moim osobistym odczuciu jest jednym z 3 najfajniejszych zdjęć z naszej internetowej galerii.

Pozdrawiam

fotomic
2.01.09, 09:26
Wystawa jest do obejrzenia tutaj:
http://www.olympusclub.pl/zajawka-wystawy/pejzarze-goldfincha.html

Pozostałe zdjecia goldfincha w naszej klubowej galerii:

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/01/thumb__C262830_end2-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/index.php?cat=15280)

Świetne prace..

Ggrzesiek
2.01.09, 10:37
Faktycznie świetne prace. Gratuluję autorowi opanowania warsztatu i talentu do wydobywania pięknych kadrów.

witia
2.01.09, 11:31
Świetne fotki!
Gratulacje dla autora.
Pozdrówka.

aga_piet
2.01.09, 12:51
Należy się wystawa Goldfinchowi, oj należy. Piękne prace, rozpoznalwalny styl, wyrazistość.

rocco
2.01.09, 15:19
Moje gratulacje Goldfinch :)
Piękne fotki, wystawa wspaniale się ogląda, masz styl i świetny warsztat.

B2irdy
2.01.09, 15:33
Super zdjęcia, także dołączam się do gratulacji!!!

salvadhor
2.01.09, 15:58
Brawo! Specyficzne podejście do tematu pejzaży, może czasem zbyt mocna obróbka się uwidacznia w szczegółach (lub złudzenie, że takowa była), ale generalnie - ogromnie ciekawy materiał.

wujek.samo.h
2.01.09, 16:03
Również się cieszę:) Kiedy będzie można zadawać pytania w "wywiadzie"?

pat.p
2.01.09, 18:48
Z przyjemnością obejrzałem wystawę Goldfincha. Wiem, że będę do niej wracał, bo w tych zdjęciach czuje się przestrzeń. Piękne pejzaże. Gratulacje i podziękowania dla Autora.

Pozdrawiam i życzę jeszcze lepszych zdjęć w 2009 (tylko jak to możliwe??:roll:)

Pat

fotomic
2.01.09, 18:50
Oczywiście, pytania mile widziane :)

zyziza
2.01.09, 22:43
to jest prawdopodobnie to, co nazywają - znaleźć się w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze, z odpowiednim sprzętem i tym bystrym okiem, ktory pozwoli
TO dostrzec, moje gratulacje!

goldfinch
3.01.09, 18:43
dziékuje Wam za te mile slowa; niezmiernie sie ciesze ze sie podoba.
W chwili obecnej jestem w trasie i przypadkowo dorwalem neta. Wracam na chate za 3-4 dni i wtedy odpowiem na ewentualne pytania:).

Pozdrawiam Was

Goldfinch

kasprzyk
3.01.09, 19:39
Witam

Twoje zdjęcia zapierają dech w piersiach, masz opanowaną do perfekcji sztukę fotografowania, jednak śmiem napisać, że nie miałbyś tak pięknych zdjęć w swoich zasobach, jakby nie możliwość odwiedzania tak cudownych miejsc ?

Jak często bywasz w podróży, czy pokazane przez Ciebie fotki są w odpowiedni sposób udoskonalone - czy na żywo jest tam tak niesamowicie ?

Pozdrawiam

J.Graph
4.01.09, 01:26
W sumie moja pytanie poniekąd pokrywa sie z tym które zadał Kasprzyk ...

Czy trzeba wyjeżdzać do Irlandii czy do Szkocji żeby mieć takie zdjęcia ??
Gdzie szukasz pomysłu na kadr ?? czy to typowy spontan czy jednak ustawienie aparatu zajmuje Ci dłuższą chwilke ?

Zawsze podziwiałem Twoje krajobrazy ... ciesze sie ze zostałeś doceniony i masz własna wystawe :)
Gratulacje :)

pzdr

dobas
4.01.09, 02:41
Witam

Twoje zdjęcia zapierają dech w piersiach, masz opanowaną do perfekcji sztukę fotografowania, jednak śmiem napisać, że nie miałbyś tak pięknych zdjęć w swoich zasobach, jakby nie możliwość odwiedzania tak cudownych miejsc ?

eeeeeeetam
spokojnie połowa z pokazywanych zdjęć mogła by powstać w Polsce.
skandynawskie klimaty z wełnianką - mogły być strzelone gdzieś w Karkonoszach na Równi Pod Śnieżką ,
jesienna rzeka gdyby była Izerą była by równie atrakcyjna
są motywy które ewidentnie są nie do zrobienia u nas - jak słupy bazaltowe

ale generalnie moim zdaniem tu akurat przy tego typu zdjęciach nie ma co pisać, że dobre zdjęcia są zasługą podróży

są dobre i tyla :)

GoOrange
4.01.09, 10:55
Z zapartym tchem klikałem w kolejne zdjęcie z wystawy. Te fotki to absolutne mistrzostwo! Myślę że to dar, takie umiejętne połączenie fotografii, grafiki i zmysłu poczucia estetyki.

wanilia
4.01.09, 14:34
jestem stałą miłośniczką zdjęć i talentu :grin:
uwielbiam zdjęcie z poruszonymi na pierwszym planie kwiatami (bawełny?), i kamienna ci... a wywarła na mnie wielkie wrażenie:wink:

Karola
4.01.09, 15:30
fantastyczne zdjécia! cudownie uchwycone piékne miejsca. sama mieszkam w cudnej Szkocji, i szczerze mówiác trafia mnie ze nie potrafié tego wykorzystac tak jak Goldfinch.
gratulujé mistrzowskiego warsztatu..

fotomic
4.01.09, 15:39
fantastyczne zdjécia! cudownie uchwycone piékne miejsca. sama mieszkam w cudnej Szkocji, i szczerze mówiác trafia mnie ze nie potrafié tego wykorzystac tak jak Goldfinch.
gratulujé mistrzowskiego warsztatu..

Masz okazję zapytać o warsztat ;)

bikeart
4.01.09, 15:56
bardzo zacne... gratuluję

Daniello
4.01.09, 16:27
Świetne foty. Odpowiednio dobrane filtry, dobre kadrowanie, urok szerokiego kąta, właściwa obróbka. Cóż więcej mogę powiedzieć.

Gratulacje.

rafrog
4.01.09, 17:29
Gratuluję wystawy. Zdjęcia są doskonałe i często do nich wracam.

Napisz proszę jakimi szkłami pracujesz.

mariush
5.01.09, 14:27
Dużo świetnych pejzaży!
Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że goldfinch, stosujący w 80% swoich obrazków HDR, DRI czy podobne wynalazki, robi to tak umiejętnie, że praktycznie tego nie widać (w przeciwieństwie do choćby obrazków qbica). To lubię :-)

grizz
5.01.09, 14:31
goldfinch

zdradź trochę warsztatu...

RadioErewan
5.01.09, 14:33
Dużo świetnych pejzaży!
Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że goldfinch, stosujący w 80% swoich obrazków HDR, DRI czy podobne wynalazki, robi to tak umiejętnie, że praktycznie tego nie widać (w przeciwieństwie do choćby obrazków qbica). To lubię :-)

Gdyby Qbic robił widoczki w stylu Goldfincha, ie były by Qbicowe. Jeden i drugi mają swój styl.

Pozdrawiam

mariush
5.01.09, 14:47
Gdyby Qbic robił widoczki w stylu Goldfincha, ie były by Qbicowe. Jeden i drugi mają swój styl.To jasne. Chodzi mi raczej o to, że techniki HDRopodobne są często "wyklinane" ze względu na wybitne odrealnienie, powodujące, iż bliżej im do grafiki niż do fotografii (co widać m.in. na obrazkach qbica), szczególnie kiedy jest używana przez osoby zaczynające zabawy z HDRami (sam tak miałem :-)). A technika ta może być z powodzenie stosowania bez tego efektu ubocznego - co pokazuje m.in. goldfinch i co zasługuje na docenienie. :-)

Ggrzesiek
5.01.09, 15:08
Dostępność pięknych krajobrazów to nie wszystko. Zdarzało mi się być w odpowiednim miejscu, odpowiednim czasie, z odpowiednim sprzętem i niestety nie gwarantowało to odpowiednich zdjęć.
Trzeba wiedzieć na jakim skupić się detalu, co wybrać na główny motyw, gdzie "uciąć" to co powinno być ucięte itd. Trzeba mieć po prostu talent. A kolega Goldfinch go ma.

goldfinch
5.01.09, 16:23
jeszcze raz dziękuję Wam za tak miłe i pozytywne przyjęcie moich fotografii, nie spodziewałem się aż tak pochlebnych słów:)

Teraz spróbuje odpowiedzieć na Wasze pytania:)

kasprzyk: Irlandia zachwyca głównie linią brzegową ale jeśli chodzi o góry to nie dotrzymują nam kroku. zgadzam się z tym co napisał dobas; myślę że np irlandzkie klify mogą zachwycać Polaka tak samo jak np Tatry Irlandczyka. Kwestia egzotyki. Polska ma co najmniej tyle interesujących i uroczych miejsc co Irlandia, a osobiście uważam że nawet więcej. Powiem krótko: fotogrfuje w Irlandii bo tu pracuje. Równie dobrze mogłaby to być Holandia;), Włochy czy jaki kolwiek inny kraj.

Zdjęcia robię w rawach, później zamieniam je na format dng i otwieram w szopie, przycinam, prostuje horyzont, klonuje ewentualne nieczystości, poprawiam poziomy, kontrast, nasycenie kolorem, wyastrzam i zapisuje jako 8bit tiff.

Dla pokazania jak to wygląda przed i po załaczam pare przykładów.
Zdjęcia z lewej to rawy wywołane bez żadnych automatycznych korekt a z prawej produkt końcowy:)

J.Graph: trudne pytanie:) myśle że spontanicznie wybieram miejsce a później szukam kadru już bardziej przez intuicyjne planowanie; często zajmuje to kilka zmian położenia statywu (prawie zawsze używam statywu) zanim uzyskam zadawalający efekt. Czasem w plenerze używam braketingu ekspozycji żeby móc później wydobyć odpowiedni zakres tonalny przez blending(?) w photoshopie jednak przeważnie staram sie uzyskać jak najlepszy rezultat w plenerze używając filtrów Cokina Z.

wanilia: :)

rafrog: niestety w zestawie posiadam narazie tylko jedno dobre szkło ZD11-22mm i w 95% tylko je wykorzystuje.

mariush: duża pomyłka w obliczeniach:) czasem stosuje technike hdr ale w mojej galerii jedynie 23 zdjęcia ze 103 są hdrami więc twierdzenie że stanowią one 80% moich prac jest po prostu bezpodstawne i nieprawdziwe;)

Diękuję Wam, z chęcią odpowiem na kolejne pytania:)

grizz: odpowiedź wyżej;)

przepraszam chyba sie nie załączyły zdjęcia ups. próbuje jeszcze raz

Agulka
5.01.09, 17:13
Jestem dozgonną fanką pańskiej zdolności fotografowania i nie ukrywam, że z niecierpliwością wyczekuję kolejnych Pana prac.
Gratuluję Panu z całego serca umiejętności wybierania kadrów, podziwiam talent i dziękuję za te chwile zachwytu, które mogę przeżywać oglądając pańskie fotografie na tym forum. Pozdrawiam serdecznie :)

HrabiaMiod
7.01.09, 21:46
Gratuluję prac. Zawsze zastanawiałem się jak to robisz. I choć ogólnie, średnio lubię landszafty, to Twoje mnie zachwycają.


btw - w link do wystawy wkradł się błąd. pejzaże, a nie pejzarze:)

pat.p
8.01.09, 20:11
Drogi Goldfinch:)

Serdecznie dziękuję za uchylenie rąbka... Czy mógłbyś napisać coś o stosowaniu filtrów? Tzn. jak istotne są według Ciebie i jakie stosujesz najczęściej? Zupełnie inaczej czyta się takie informacje w odniesieniu do konkretnych zdjęć i konkretnego twórcy, zupełnie inaczej - w podręczniku, szkółce czy artykule...
Będę wdzięczny za garść informacji i dziękuję jeszcze raz za przepiękne przestrzenie... Patrzę na te zdjęcia i myślę, że ich fenomen polega na odczuwaniu tego, co jest dookoła zdjęcia, czego nie ująłeś w kadrze... Piękna sprawa.

Pozdrawiam

Pat

black_bird
8.01.09, 20:41
uczta dla oka ..;) interesuje mnie z jakich ustawien korzystasz w aparacie przy krajobrazie, lubisz MF? czy polegasz na AF. Co do ustawien koloru itp to nie ma znaczenia dla RAW tylko JPG, ale np. inne z ostroscia, kontrastem itp. Z gory dzieki.

Bodzip
8.01.09, 21:05
Piękne - bez dyskusji

k@czy
9.01.09, 05:41
prze ciebie sie zaczynam zastanawiac, czy nie zmienic miejsca zamieszkania :wink: irlandzkie klimaty zawsze mi byly blizsze, niz dziki zachod :) zapytam z ciekawosci-jak dlugo tam siedzisz i co robisz, ze nadal cieszysz sie otoczeniem? (bo, ze sie cieszysz, to wszyscy widzimy po wspanialych fotografiach :) )
a druga rzecz, to czy przystajesz zafascynowany widokiem i idziesz na zywiol, czy tez powracasz z jakims konkretnym zamiarem/planem w konkretne miejsca?

goldfinch
9.01.09, 16:22
pat.p: filtry są dla mnie bardzo istotne; mam tu na myśli filtry połówkowe które pozwalają w najszybszy i najpewniejszy sposób uzyskać właściwą ekspozycję. W 90% przypadków ogranicza się to do kompensacji ekspozycji nieba do ekspozycji pierwszego planu: można to zrobić wykonując punktowy pomiar światła na pierwszym planie a następnie na niebie, i na podstawie obliczonej różnicy w wartościach EV zastosować odpowiednie natężenie przyciemnienia filtra. Filtry te dzielą się jeszcze na miękkie, średnie i twarde w zależności od tego jaka jest linia horyzontu: twarde do poziomej (np. linia horyzontu morza) a miękkie do pofalowanej (np. góry lub drzewa).
Stosuje filtry gradacyjne Cokina Z-Pro jak również nieczęsto odkręcam filtr polaryzacyjny z obiektywu.

black_bird: większość pejzaży wykonuje w programie pierwszeństwa przesłony, czasem na manualu (panoramy). Przeważnie używam AF- jeśli pomierze ostrość wystarczająco blisko wysoka przesłona (np: f16) zapewni odpowiednią ostrość na każdym planie kadru. Zdjęcia w nocy lub w przypadku gdy AF się gubi używam MF. Wszystkie ustawienia w aparacie przy RAW mam na zero (tzn: nasycenie, ostrość, kontrast etc.) aplikuje je dopiero w Camera Raw przy wywoływaniu.

k@czy:jestem tu już jakieś 4 lata z przerwami, pracuje w firmie geofizycznej co daje mozliwość podróżowanie po całej Irlandii, ale jakby tego było mało na łikendy też staram sie wyjeżdzać w plener:)
I jedno i drugie:) często powracam w znane miejsca nie tyle z zamiarem wykonania jakiegoś planu (choć i tak się zdarza) ale z nadzieją na odpowiednie światło; jeśli ono dopisze reszte aranżuje na miejscu:) Z drugiej strony staram się odkrywać nowe miejsca nawet jadąc samochodem rozglądam się(!) w poszukiwaniu jakichś interesujących tematów gdzie można byłoby się zatrzymać lub wrócić później na sesję.

e-510
10.01.09, 23:59
Szanowny Goldfinch,
Jestem pod wrażeniem Twoich prac i z uznaniem muszę przyznac,że oglądanie Twoich fotografii to przyjemnośc dla oka,szczególnie dla kogoś kto kocha pejzaż.Widzę też,że udało Ci się już ujarzmic PS,którego ja wciąż się uczę i doszedłem do wniosku,że jest to jedyne narzędzie fotografa na rynku,które jest w stanie oddac to co widział artysta w chwili wyzwalania migawki - oczywiście pod warunkiem,że się wie co się robi i dlaczego...
Jest mi również niezwyle miło,że tak wpaniałe fotografie powstały dzięki extra szkle jakim jest 11-22 a którego ja jestem również sczęśliwym posiadaczem i co utwierdza mnie w przekonaniu,że obiektyw ten jest jednym z najlepszych w stajni Olympus'a.
Nawiązując do zdjęc z Irlandii;kilka z nich było zrobionych w górach Wicklow,gdzie miałem przyjemnośc byc tam dwa tygodnie temu,jednakże z powodu niezbyt ciekawej pogody - nie udało mi się się zrobic ciekawych ujęc a nawiązując do tego co powiedziałeś,przyznaję,że Irlandia oprócz zachodniego wybrzeża i wspomnianych gór nie ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o pejzaż - Polska w porównaniu to kopalnia pejzaży - sami nie wiemy co mamy a szukamy tego w egzotycznych krajach :) .
Na zakończenie mam dwa pytania - jakim body robione były te fotografie a drugie - czy odszumiasz zdjęcia a jeśli to czym?
Jeszcze raz wielkie dzięki za pokazanie Nam tak wspaniałych fotografii.
Jarek.

goldfinch
11.01.09, 16:50
e-510: z werdyktem o ujarzmieniu PSa to nie byłbym taki pochopny;) biorąc pod uwagę złożoność tego programu, na ujarzmienie go mogłoby zabraknąć czasu w tym życiu:) Potężne narzędzie pod warunkiem że jak napisałeś wie co się co robi i dlaczego. Ja również dopiero się go uczę:) Do podstawowej edycji zdjęć nie trzeba wiedzieć aż tak wiele; bardziej ważne jest wyczucie kiedy przestać;)

Wiem ze ZD11-22 w testach wypada pozytywnie, lubie to szkło bardzo i zdecydowanie polecam. Czy jest najlepsze nie wiem gdyż nie miałem okazji wyprobowac innych np 7-14mm czy 9-18mm wiem natomiast ze nie jest to dramatycznie szerokie szkło.

Nie dziwi mnie że nie trafiłeś na pogodę w Wicklow bo trudno trafić:) Pogoda w Irlandii to oddzielny temat;) Bardzo mokro i pochmurnie, choć co zauważyłem, odkąd zacząłem wstawać częściej na wschody słońca że są one spektakularne nawet gdy cała reszta dnia okaże się pochmurna i deszczowa. Dodatkowo, jest to wyzwanie żeby zrobić dobrą 'słoneczną' fotke w kraju w którym tak często niebo przesnute jest ciemnymi chmurami i pada.

Zdecydowana większość pejzaży w mojej galerii wykonana była E-3 nieliczne E-500; jestem jednak zwolennikiem poglądu że to nie tyle body co szkło stanowi o jakości foty.

Programów do odszumiania (takich jak np Noise Ninja) używam bardzo rzadko i jeśli już to tylko wybiórczo do części zdjęcia w której noiz jest zbyt widoczny (np nieba) i przewaznie tylko do zdjęć wykonanych nocą. Staram się nie używać wyższego ISO niż 100 dlatego jak już pisałem nie rozstaje się ze statywem.

Kaz de Wro
11.01.09, 17:07
Świetne fotki. Gratuluję ;-)

Piotr Grześ
11.01.09, 17:45
Znakomite prace, z wielką ciekawością i nieukrywaną radością obejrzałem Gratuluję!

K_Puchatek
12.01.09, 20:25
Gratulacje, nareszcie Twoja wystawa !!!
Niezmiennie zachwycają mnie Twoje prace (uwielbiam landszafty) a teraz mamy wszystko w jednym miejscu :grin:.
Jeszcze raz gratuluję, pozdrawiam i czekam na więcej :wink:...

Peniek242
13.01.09, 00:53
Byłem pewien, że niedługo będą pejzaże Szklarza a Goldfincha nawet nie znałem.

kuba1984
13.01.09, 01:16
Nie ma co jak najbardziej się należało. Gratki!!!

goldfinch
19.01.09, 18:52
mewy: prawdziwe czy też nie...;)

fotomic
19.01.09, 18:54
Ktoś sie miał kajać ? któż to był ?

diabolique
19.01.09, 19:00
Ktoś sie miał kajać ? któż to był ?

Ciekaaw jestem czy będzie szukał dziury w całym czy szczekał...

a_wykrota
19.01.09, 19:03
Fakt... po obórce zmieniło charakter ale wygląda, że nic nie było doklejane.
Zwracam honor

dziekan
19.01.09, 19:11
Ciekaaw jestem czy będzie szukał dziury w całym czy szczekał...

idę w dziury: niedopał i przypadkowe kadrowanie - moje typy :)

fotka z galerii bardzo dobra - orginał taki sobie.

diabolique
19.01.09, 19:12
idę w dziury: niedopał i przypadkowe kadrowanie - moje typy :)

"obróbka mnie zmyliła..." :wink:

Gundi
19.01.09, 19:17
Śruba wklejona! :D

aga_piet
19.01.09, 19:20
Tia... rocco raz zaszalał i teraz każda mewa jest podejrzana :lol:

dziekan
19.01.09, 19:25
Śruba wklejona! :D

pewnie OlyStudio w wersji sharware dokleja mewy gdzie popadnie :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Tia... rocco raz zaszalał i teraz każda mewa jest podejrzana :lol:

Nie no rocco zainspirował się Panem który wygrał ten konkurs z gołębiami na dachu :)

ale było mineło - wyjaśnione zostało.

rocco
19.01.09, 19:29
Oo, ktoś wymienił mojego nicka i komórka mi zadzwoniła... Mam taki skrypt :roll:

Kto ma się kajać a kto szczekać?
Chętnie popatrzę :-P


PS
Robimy OT w wątku ale w końcu Wy zaczęliście.

Gundi
19.01.09, 19:36
Nie mogłem się powstrzymać:)

mariush
19.01.09, 20:08
Ktoś sie miał kajać ? któż to był ?ekhm... bardzo chętnie się pokajam - i będzie to nauczka i dla mnie i dla innych jeśli okaże się ze się myliłem - ale wyraźnie prosiłem o RAWa... :-)

diabolique
19.01.09, 20:58
ale wyraźnie prosiłem o RAWa... :-)

szczwany lis... :wink:

RadioErewan
19.01.09, 21:19
ekhm... bardzo chętnie się pokajam - i będzie to nauczka i dla mnie i dla innych jeśli okaże się ze się myliłem - ale wyraźnie prosiłem o RAWa... :-)

0/10.

Pozdrawiam

mariush
19.01.09, 21:25
szczwany lis... :wink:Jestem juz na dobrej drodze do przekonania, ale dopóki nie pogrzebię w RAWie własnymi palcami... ;-)

Gundi
19.01.09, 21:27
Jestem juz na dobrej drodze do przekonania, ale dopóki nie pogrzebię w RAWie własnymi palcami... ;-)

Blogosławieni którzy nie widzieli rawa, a uwierzyli :)

Ggrzesiek
20.01.09, 00:57
Dowód wiary w oryginalność zdjęcia dałem w galerii, dodam jeszcze tylko, że akurat dla mnie fakt czy coś jest wklejone ma decydujące znaczenie. Zwłaszcza jeśli ten element czyni zdjęcie wyjątkowym.

Tak sobie myślę, że skoro był asystent, to może udało by się rozkręcić śrubę, tak by na zdjęciu widać było jej ruch obrotowy. To by dopiero nadało dynamiki :).

A tak poważnie, to zestawienie tych ptaków w ruch i właśnie śruby jest rewelacyjne. Gratuluję pomysłu.

qbic
20.01.09, 01:18
Nie mogłem się powstrzymać:)

To fake, przy takiej ilości mało prawdopodobne jest że z żadnej nie leci guano.

....prawdziwy linuxiarz...

a_wykrota
20.01.09, 01:27
OT
To ten pingwin je rozprasza:P
End OT :)

grizz
2.03.09, 13:55
Dla tych co portalu nie śledzą:

Pojawił się zredagowany wywiad z goldfinchem!

http://www.olympusclub.pl/wystawy/wywiad-z-goldfinchem.html