PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus OM-4 - nie mogę przewinąć filmu



suchar
29.12.08, 20:45
Godzinę temu chciałem wyjść na zdjęcia z OM-4. OM-4 dawno nie już używałem, więc wziąłem go do ręki i zauważyłem, że baterie się rozładowują. Wtedy jeszcze, na starych bateriach, udało mi się raz przewinąć film (samą dźwignię, bo film nie był założony). Niestety, od kiedy przełożyłem do niego baterie z OM-20, które jeszcze były sprawne (SR44), więcej nie udało mi się filmu przewinąć. Ot, ta dźwigienka się zablokowała. Mogę ją odchylić o jakieś 45 stopni i dalej nie, jest wyraźny opór. Na dodatek widzę właśnie, że choć baterie piszczą pięknie przy Battery Check'u, to światłomierz nie działa w ogóle. Czy ktoś wie, o co chodzi? Może jest to spowodowane rozładowanymi bateriami?
Pzdr

PS. Tego samego posta dałem na http://korex.net.pl/forum gdyż zależy mi na czasie. I tak już mam godzinę opóźnienia :/

grizz
29.12.08, 20:50
mam tak samo w om2 - dostałem odpowiedź, ze to kwestia bateri...

pomaga reset - w om2 jest przy bagnecie


p.s. om10 to zablokowałem sobie na amen

suchar
29.12.08, 20:58
mam tak samo w om2 - dostałem odpowiedź, ze to kwestia bateri...

pomaga reset - w om2 jest przy bagnecie


p.s. om10 to zablokowałem sobie na amen

O, jeśli to kwestia baterii, to całe szczęście. Jutro kupię nowe i pofocę jutro. Gdzie jest reset w tym aparacie to ja prawdę mówiąc nie wiem (a raczej nie pamiętam), ale nawet jeśli bym go zresetował, to baterie i tak zdaje się są już padnięte, więc nic to nie zmieni. Dzięki grizz.
Pzdr
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
grizz, ale rozumiem, że odnosiłeś się do nie działającego naciągu filmu, a nie tylko do nie działającego światłomierza?

grizz
29.12.08, 21:01
https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=238729&postcount=2

suchar
29.12.08, 21:03
A, nie, to nie to. Niewracające lustro w OM-kach to standard przy padającej baterii. Mi się jednak zablokowała dźwigienka naciągu filmu, z czym jeszcze do czynienia nie miałem.

grizz
29.12.08, 21:05
Chyba miałem tak samo... tylko, ze teraz odziwo om2 zaczeła działać :D na tej samej baterii O_o


W om10 jednak mam to samo co Ty :/ -ale tam nie ma resetu, wiec nie wiem czy pomoże.

suchar
29.12.08, 21:09
Chyba miałem tak samo... tylko, ze teraz odziwo om2 zaczeła działać :D na tej samej baterii O_o


W om10 jednak mam to samo co Ty :/ -ale tam nie ma resetu, wiec nie wiem czy pomoże.

Zagadka się chyba powoli rozwikłuje. Na korexie napisano mi, że to wygląda, jakby migawka została naciągnięta i niewyzwolona przez padające baterie. I tak rzeczywiście było, bo ją naciągnąłem przed wymianą baterii, ale już nie wyzwoliłem, bo i baterie padły, a spust jest elektroniczny. Jutro wymienię baterie i zobaczymy.
Pzdr

Morlok
29.12.08, 22:47
Zagadka się chyba powoli rozwikłuje. Na korexie napisano mi, że to wygląda, jakby migawka została naciągnięta i niewyzwolona przez padające baterie. I tak rzeczywiście było, bo ją naciągnąłem przed wymianą baterii, ale już nie wyzwoliłem, bo i baterie padły, a spust jest elektroniczny. Jutro wymienię baterie i zobaczymy.
Pzdr

Ja w OM-40 mialem taki sam objaw.Pomogła wymiana baterii. OM-4 niestety jest żarłoczny :(

suchar
29.12.08, 23:05
Ja w OM-40 mialem taki sam objaw.Pomogła wymiana baterii. OM-4 niestety jest żarłoczny :(

Mam nadzieję, że u mnie też tak będzie. Jest żarłoczny, ale też nie przesadnie. Przede wszystkim jednak, ma spota ;)

KruszoN
31.12.08, 02:51
A, nie, to nie to. Niewracające lustro w OM-kach to standard przy padającej baterii. Mi się jednak zablokowała dźwigienka naciągu filmu, z czym jeszcze do czynienia nie miałem.

Witam mam małe pytanko a mianowicie posiadam 2 modele OM-10 jeden standardowy srebrny a drugi czarny ale tez zwykła wersja(ta bez datownika) miałem problem przy robieniu zdjęć w tym czarnym na 24 klatki udało mi się wypstrykać 15 bo po tej 15tej lustro się podnosiło ale nie chciało opadać. Dźwięk był wydawany nawet gdy dałem na "Off" w aparacie. Stwierdziłem że to wymiana baterii ale nie mam pewności dlatego piszę o radę co z tym zrobić?
Co najdziwniejsze że dzisiaj przytrafiło mi się to samo podczas fotografowania srebrnym OM-10 gdzie zaczęło się tak dziać po zamontowaniu Tele Convertera x2 firmy Soligor. Używałem go wcześniej i wszystko działało poprawnie jednak przy robieniu zdjęć lustro sie podnosiło a nie opadało. Kiedy odczepiłem obiektyw(wraz z converterem) lustro opadło. Czy może to byc wina Tele Convertera? Czy to Tele może nie funkcjonować poprawnie ze względu na stan baterii? Bo kiedy zdjąłem Tele i podpinałem różne obiektywy bez niego aparat działał poprawnie! Proszę o pomoc i pozdrawiam wszystkich Olympusoclubowiczów;)

Drughi
31.12.08, 09:39
Witaj Kruszon!

Zmień baterie na nowe i zobacz czy objawy powtarzają się.

Pozdrawiam

Rafał Czarny
31.12.08, 09:46
Kruszon, sprawdź czy masz dekielek na obiektywie. OM-10 z założonym dekielkiem nie zwalnia migawki (z tego co pamiętam). To jest taki myk, żeby móc założyć częściowo naświetlony film i przewinąć go do ostatniej zrobionej klatki.

Z założonym dekielkiem OM-10 nie działa. Tak mi się przynajmniej wydaje. Jak napisałem głupotę to mnie poprawcie i zbanujcie. :wink:

suchar
31.12.08, 12:43
Kruszon, to bateria.

Mój OM-4 niestety nie wstał po wymianie baterii. Światłomierz owszem działa, ale naciąg migawki i spust nadal zablokowane. Czyli czeka go serwis...

KruszoN
5.01.09, 00:46
Witajcie raz jeszcze;)
Oba moje :grin:kochane:grin: OMki chodzą już jak należy;) Dziękuję za pomoc Drughi & suchar;) no i Czarnemu też za dobre chęci
ale nawet z dekielkiem OM-10 działa:mrgreen: jeszcze raz wielkie THX;)
:esystem:i OM-System;)

Drughi
6.01.09, 09:08
Nie ma sprawy Ziomuś:wink:

HrabiaMiod
18.03.09, 15:39
Kupiłem sobie OM-10. Okazyjnie, za 49zł. Ponoć wszystko sprawne. Dotarł dziś. Otworzyłem pokrywę filmu, a tam do połowy wypstrykana Superia 100. Zamknąłem, naciągnąłem, strzeliłem, lustro podniosło się, i opadło do połowy. I wisi tak w połowie. Battery check nie piszczy. Wyciągnąłem baterie i włożyłem nóweczki wręcz z drugiego OM-10. Nadal nie mogę naciągnąć spustu. Lustro nie opadło. Battery check nie piszczy. Co zrobić?

heyahero
18.03.09, 16:40
Kupiłem sobie OM-10. Okazyjnie, za 49zł. Ponoć wszystko sprawne. Dotarł dziś. Otworzyłem pokrywę filmu, a tam do połowy wypstrykana Superia 100. Zamknąłem, naciągnąłem, strzeliłem, lustro podniosło się, i opadło do połowy. I wisi tak w połowie. Battery check nie piszczy. Wyciągnąłem baterie i włożyłem nóweczki wręcz z drugiego OM-10. Nadal nie mogę naciągnąć spustu. Lustro nie opadło. Battery check nie piszczy. Co zrobić?

Sprawdź styki. Jak "tutejsze" rady nie pomogą, to zostaje serwis. Zerknij tu (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=17376) jak masz problemy ze znalezieniem serwisu w pobliżu.

Będzie "dobszzz" ;)

Pozdrawiam

HrabiaMiod
18.03.09, 17:13
To chyba baterie.

Wyciągnąłem baterie i.. opadło. Później znów w drugiej się zawiesiło, znów opadlo. Jaja. Kupię drugi komplet nówek i może będzie śmigać, choć ten OM10 bardziej sterany niż myślałem.

Niech ktoś mi wytłumaczy jak działa to wszystko w OM10. Bo OM1 jest w pełni mechaniczny i wszystko jasne. Natomiast czym kieruje elektronika w OM10? Co powoduje bezpośrednio zawieszanie się tego lustra? I czym to leczyć w razie czego?

pozdrawiam

rumpel
18.03.09, 17:45
Ja bym również obstawiał baterie, ale jeśli są dobre ,to sprawdź jeszcze , tak jak pisał heyahero styki w komorze baterii - czy nie są zaśniedziałe, lub czy nie ma luzów między baterią a nakrętką ( możesz włożyć dla pewności jakieś sreberko ;) by był pewny kontakt ).

Jeśli jednak to nie pomoże , to sobie daruj naprawy w serwisach, zwłaszcza że korpus kupiłeś za 49 zł :).

A poniżej masz link do instrukcji OM-10 w pdf-ie.

http://www.butkus.org/chinon/olympus/olympus_om10/olympus_om10.htm

heyahero
18.03.09, 19:38
Ja bym również obstawiał baterie, ale jeśli są dobre ,to sprawdź jeszcze , tak jak pisał heyahero styki w komorze baterii - czy nie są zaśniedziałe, lub czy nie ma luzów między baterią a nakrętką ( możesz włożyć dla pewności jakieś sreberko ;) by był pewny kontakt ).

Jeśli jednak to nie pomoże , to sobie daruj naprawy w serwisach, zwłaszcza że korpus kupiłeś za 49 zł :).

A poniżej masz link do instrukcji OM-10 w pdf-ie.

http://www.butkus.org/chinon/olympus/olympus_om10/olympus_om10.htm

Na ompl.org jest napisane, że ta OMka używa SR44. Nie wiem, jak ten typ, ale gdy kupowałem LR44, to mnie pouczono, żeby za długo nie trzymać ich w korpusie, bo lubią wylewać. Może tu jest podobnie.

W razie czego zerknij sobie jeszcze tu (http://www.instructables.com/id/Olympus_OM10_Sticky_Shutter_Repair/) i tu (http://members.chello.nl/pkagei/OM10/OLYMPUS/olympusom10sm.htm).

Pozdrawiam

HrabiaMiod
19.03.09, 00:33
Dzięki wielkie za odzew. Poczytałem instrukcję, jestem trochę mądrzejszy. Muszę kupić nowy zestaw baterii i obadamy sprawę.

pozdrawiam

HrabiaMiod
6.04.09, 22:12
No to teraz mam problem z drugim OMem - OM10 - tym, który od początku był sprawny. W sobotę fotografowałem z mą lubą bitwę na poduszki na krakowskim rynku - ja E1, ona wspomnianym OM10. Pstryknęła z 15 klatek, po czym przyszla do mnie ze skwaszoną minką (jakże ona pięknie wygląda -nawet ze skwaszoną minką) mówiąc, że 'zepsułam Twój aparat chyba' (minka 'wybacz mi').

I sytuacja wygląda tak: nie da się nacisnąć spustu, nie da się naciągnąć filmu. Baterie w miarę nowe, piszczy na checku.

Co teraz?



I jako bonus: zdjęcie lubej mej z OM10.



https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img16.imageshack.us/img16/1849/p4040043x.jpg)

czmielek
6.04.09, 22:50
Serwis chyba tylko.

Mirek54
6.04.09, 23:37
To wszystko na pustym aparacie ,czy z filmem?

HrabiaMiod
7.04.09, 00:34
Ołszit. Głupek, głupek, do stukroć głupek.

Skończył się film. Zapomniałem, że w środku 24 klatki, a nie jak zwykle 36. Dzięki Mirek, natchnąłeś mnie swoim postem, zstąpiłeś na mnie, niczym duch święty.



Możecie mnie publicznie ukamienować:)

Wybaczcie wszyscy, których zafrasowałem moim problemem:)


pozdrawiam

Pawell31
7.04.09, 20:03
Mi sie ostatnio w zorce udało zerwać:D