PDA

Zobacz pełną wersję : Ultimate



Ultimate
16.12.08, 18:33
Witam wszystkich :)

Co jakiś czas wrzucę tutaj nowe zdjątko bądź kilka. Liczę na dobre rady oraz na słowo krytyki :roll:
Moje body to :esystem2:-510.
136554R i 136515R :arrow: pierwsze próby zdjęć "studyjnych".. (softbox + lampa błyskowa)
235918R :arrow: zwykły pstryk nad Wisłą...

Pzdr.

droplet
16.12.08, 21:42
Zdjęcia
1,2 - to wygląda jak strzał z jednej lampy na wprost. Fatalne cienie i prawie płasko . Bardzo brakuje modelowania światłem. Napisz proszę jaki masz softbox bo ja go raczej nie widzę.

3 - fajne, co prawda nie wiele na nim widzę, ale podoba mnie się klimat :-)

Pozdrawiam

grizz
16.12.08, 22:21
Trójeczka całkiem udana - ciekawy klimat.

1 i 2 - zrobiłeś dziewczynie krzywdę używając za krótkiej ogniskowej...

666cin
16.12.08, 22:51
3cie najbardziej udane... choc ta rozmyta postac mi tak srednio pasuje...
a co do zdjec z modelka... em. strzaly lampą po twarzy to nie tędy droga...

Daniello
16.12.08, 23:26
Dziewczyna na pewno jest b.ładna, ale na fotach wyszła ekhm... nieciekawie...

Ultimate
17.12.08, 08:36
Dziękuje wszystkim za komenty.

:arrow: Droplet softbox to dwie lampy po bodajże 450 w. Ustawiony był 45st / 45st.
Co masz na myśli piszać modelowanie światłem.. mam biegać z lampami i kombinować ustawienia ? Co do ogniskowej.. no fakt były pstrykane na 40 mm (kompletnie zapomniałem o 85mm :oops: ).
BTW mam pytanie: czy jak ustawie na KIT`owym obiektywie (14-42) 42 mm to wyjdzie ta "prawidłowa" ogniskowa do portretów ??

:arrow: 666cin co masz na myśli strzałem lampą po twarzy ?? Te foty pstrykałem bodajże iso 100/ 1/250 / f 8.

pzdr.

666cin
17.12.08, 09:49
bo dla mnie to wyglada jak zdjęcie zrobione z lampą na wprost twarzy. Co powoduje te nie przyjemnie wygladające przebłyski skóry... i cienie za postacią... niby uzyles sprzęt "studyjny" ale jakby go wogole nie bylo na tym zdjęciu;)

Eddie
17.12.08, 09:58
Przede wszystkim, poza brzydkim swiatlem, cieeeeeeeeeeeeeeeeeemno!!! Jesli dobrze zrozumialem z Twojej wypowiedzi, uzyles lamp o calkiem przyzwoitej mocy, a Twoje zdjecia sa wyraznie niedoswietlone.
No i sa strasznie brzydko oswietelone. Pomijam kwestie braku makijazu, na Twoich zdjeciach skora wyglada po prostu brzydko.
Z tym swiatlem albo sciemniasz, albo ustawiles tak, ze naprawde wyglada jakby bylo walone wbudowana lampka na wprost. Jesli masz dwie lampy studyjne z softboxami, powinienes miec dosc swiatla, zeby zdjecie ladnie doswietlic i wymodelowac twarz. To wlasnie oznacza przebiegniecie sie z lampiszonem i obserwarcje ukladu swiatla i cieni na twarzy. W praktyce jednak jest to zabieg wiele mniej klopotliwy.
Co ja bym Ci ze swojej strony mogl doradzic, porob portrety najpierw przy swietle naturalnym, w jakims ladnym plenerze. Naucz sie kadrowac i ladnie przedstawiac dziewczyne. Gdy to juz opanujesz, dopiero wtedy wez sie za lampy.

Ostatnie zdjecie, mimo ze pstryk nad Wisla, najlepsze.

Ultimate
17.12.08, 10:32
Jeszcze dwa pytanka:

:arrow: czy odpowiednio ustawiłem przesłone oraz migawkę ??
:arrow: ponownie: czy jak ustawie na KIT`owym obiektywie (14-42) ogniskową 42 mm to wyjdzie ta "prawidłowa ~85" ogniskowa do portretów ??

Eddie
17.12.08, 10:37
Ustawienie migawki wielkiego znaczenia tutaj nie ma. Powiedzmy jednak, ze zakres 1/250 - 1/100 jest bezpieczny. Wazniejsza jest w tym przypadku przyslona, ktora ustawiasz odpowiednio do ilosci swiatla oraz w zaleznosci od efektu jaki chcesz uzyskac (glebia ostrosci).
Na Twoich zdjeciach jest zbyt ciemno, wiec dziura zostala za mocno domknieta.

Co do ogniskowej, przemnoz 42 przez 2...

grizz
17.12.08, 10:38
Jeszcze dwa pytanka:

:arrow: czy odpowiednio ustawiłem przesłone oraz migawkę ??
:arrow: ponownie: czy jak ustawie na KIT`owym obiektywie (14-42) ogniskową 42 mm to wyjdzie ta "prawidłowa ~85" ogniskowa do portretów ??

Ustawienie przesłony i migawki zalezy tylko od Ciebie - nie ma czegoś takiego jak "dobrze"

to zależy jakich portretów... dla twarzy/popiersia lepiej byłoby dłużej 50-70(@4/3)

droplet
17.12.08, 12:51
Nie do końca znam się na oświetleniu studyjnym, ale jeśli te lampy są błyskowe to może problem z kiepskim światłem leży w synchronizacji z aparatem - może wyzwalasz je lampą z aparatu na przedbłysku :-?

Ultimate
17.12.08, 13:44
:arrow: Droplet nie mam lamp błyskowych jak stacjonarnych / studyjnych. Niestety moje wyposażenie "studia" to zaledwie jeden soft box a w niego wciśniete dwie lampy 450 W oraz jakaś prehistoryczna lampa błyskowa "SunPak" na aparat. Może ciemność panująca na tych zdjęciach jest podyktowana ustawieniami przesłony / migawki ? Choć te zdjęcie z popiersiem jest dość jasne.. nie wiem o co dokładnie wam chodzi :(

dzemski
17.12.08, 13:49
softboxy za blisko ?

no i pewnie bez podziału siły oświetlenia przez co masz jaśniejszą środkową część twarzy przy ustawieniu symetrycznym. Modelka mogła by być przypudrowana troszkę lepiej, bo teraz świeci.

Eddie
17.12.08, 13:49
Czyli to nie sa lampy blyskowe?
Znaczy, ze soft-box zabiera Ci zbyt duzo swiatla z tego, co tam w niego wlozyles.
Ponadto, nie jest on znow taki soft, skoro swiatlo i cienie sa hard.

Podejdz do tego w ten sposob: zastanow sie, czy Tobie te zdjecia naprawde sie podobaja. Jesli tak, dlaczego?
Jesli nie, przelec sie po zdjeciach, ktore podziwiasz. Zastanow sie, co Ci sie w nich podoba, dlaczego robia na Tobie takie wrazenie?

A potem przejdz do zadawania pytan.

droplet
17.12.08, 14:17
Niestety mam najmniej doświadczenia od wypowiadających się kolegów.

Na twoim miejscu spróbował bym jeszcze wyłączyć lampę w aparacie i ustawić A na max tj chyba 4 i S na 100. Jeśli będzie za ciemno to przesuń sofbox-y do modelki a jeśli to nie pomoże to są za ciemne.

Tak na koniec, z białym/jasnym tłem powinieneś dostać ładnie rozjaśnioną modelkę a tutaj tło niewiele różni się od skóry.

Ultimate
17.12.08, 14:34
Światło może jest i hard przez lampę błyskową ... avatar mam robiony softboxem bez błysku. Może rzeczywiście te światło wydaje się tam być miększe.
OK.. pozdrawiam i dziękuje za konstruktywne uwagi. Postaram się wziąć to do serca i jak spłodzę coś "lepszego" - wrzuce.

Daniello
17.12.08, 14:48
lampa błyskowa "SunPak" na aparat
- włożona na aparat czy na statyw obok tych 450W?


Może ciemność panująca na tych zdjęciach jest podyktowana ustawieniami przesłony / migawki ? Choć te zdjęcie z popiersiem jest dość jasne.. nie wiem o co dokładnie wam chodzi :(Poczytaj o ekspozycji itp.

Av. jest lepszy, ale i tak ciemny.

Eddie
17.12.08, 14:54
Ten avatar to ja bym chcial zobaczyc w rozdzielczosci conajmniej 800x600, bo na takim znaczku pocztowym to wszystko ladnie wyglada.

Ultimate, jeszcze jednak sprawa. Jesli masz lampe zewnetrzna to kup sobie blende i kombinuj z odbijaniem swiatla lampy + blenda. Przy bialych scianach i suficie mozna niezle efekty osiagnac.
A juz na pewno lepsze niz to co pokazales ;)

Ultimate
18.12.08, 08:26
Idąc za ciosem zakupiłem lampę błyskową (73Ws), statywik oraz parasol złoto / srebny. Rozstawiłem graty w pokoju o białych ścianach i suficie. Efekt wręcz piorunujący ;) Zastanawiam się nad zakupem jeszcze jednego takiego zestawu na drugą stronę. I tu pytanie do Was: czy kupować drugi taki zestaw czy kombinować jednak z blendami ?

Poniżej efekt wczorajszych wzmagań.. tak tak wiem że nie wykadrowane, nie dopracowane i brak pudru ;) ale chodzi mi o jakość.. Czy ogniskowa jest odpowiednia ?
Proszę o komentarze :cool:
Pzdr.

Eddie
18.12.08, 09:45
I co, widac roznice, prawda?
No wlasnie :)

Jesli chodzi o zakupy, ja na Twoim miejscu bym sie wstrzymal. Z wieksza iloscia zrodel swiatla mozesz sie bawic jak dobrze opanujesz jedno. Tak wiec ze swojej strony polecam raczej blende.

W temacie ogniskowej, w tym akurat przypadku wyglada ok. Na przyszlosc jednak powinienes poszukac informacji w necie lub publikacjach ksiazkowych i tam poczytac na ten temat.

Ultimate
18.12.08, 10:18
A nie wydaje się wam przeswietlone ? Nie za jasno tam ??

666cin
18.12.08, 11:58
w porównaniu do poprzedniego...jest o niebo lepiej;)

a_wykrota
18.12.08, 12:18
Zdecydowanie jest ok. Ekspozycja wydaję się być ustawiona prawidłowo:)

Ultimate
18.12.08, 12:29
W takim razie dziękuję wam bardzo za pomoc.. mniej wiecej wiem ocb i chyba chwyciłem właściwy sznurek :grin:
Co do ogniskowej.. no cóż muszę się przyznać że nie kumam tego tematu zbytnio... Az mi wstyd zadawać takie pytania :???: w standardzie 4/3 ogniskowa jest brana x2.. z 35mm wychodzi nam 70mm. Pisząc łopatologicznie: w przypadku tego zdjęcia ustawiłem ogniskową na 86 mm. Tyle też jest zapisane w właściwościach pliku. Napisy / liczby na obiektywie odpowiadały by tym wartością. Jak pisałem wcześniej podobno dobry portret to ~85 mm. Czyli jeśli dobrze rozumiem nie zrobię takiego zdjęcia obiektywem 4/3 lub w innym standardzie 17-35 ??

a_wykrota
18.12.08, 12:35
85 mm to optimum. Tak od 80 do 100 w zbliżeniach twarzy jest bardzo ok. Czyli np Zuiko 50mm daje Ci 100mm i jest pięknie.
Są i świetne portrety wykonane przy 50mm - przy Olku 25mm.
To zależy do wizji i od tego jak blisko jest modelka przy obiektywie. Od ogniskowej 50mm w dół, przy dużym zbliżeniu twarzy obiektyw zaczyna Ci ją przerysowywać - najczęściej broda , nos. Jeżeli pokazujesz większą cześć tułowia na szerokim kącie to głowa będzie nieproporcjonalnie większa do tułowia itp itd.:)

Ultimate
18.12.08, 12:55
Wykrecik czyli ja ustawiając w 4/3 na ~85 mm (patrzac na liczby na obiektywie przy pierścieniu) uzyskałem de fakto ~170 mm ??

a_wykrota
18.12.08, 13:32
Tak jest. Tyle właśnie będziesz miał. Podziałka na obiektywie i podawane dane są odpowiednikiem dla klatki 35mm.
Jeżeli masz dwa kity to prosty rachunek:
14 -42 = 28 - 84mm
40 -150 = 80 - 300mm dla pełnej klatki.

Ultimate
22.12.08, 20:32
Witam ;)
Dzisiaj dodam kilka gniotków :roll:
Nie mam pojęcia jak numerować więc po koleji...
1) Góraszka tego roku.. fatalna pozycja do pstrykania :(
2) Lipiec - Poranek nad Narwią po ostro zakrapianej nocy :lol:
3) Pierwsze próby panoramowania
4) Moje wozidło :cool:

Pzdr.

jolly
22.12.08, 20:58
Samolot - pewnie chciałeś go zamknąć w ten sposób w kwadracie, ale dla mnie jest trochę za ciasno.
Mgły nad Narwią fajnie uchwycone, chociaż kadr mi się nie podoba.
Panoramowanie chyba nieźle wyszło.
Najbardziej podoba mi się ostatnie zdjęcie - kolorystyka czy raczej b&w, kadr, zestawienie z torami. Fajnie.

666cin
23.12.08, 00:23
hmmm... dla mnie kiepskie troche te kadry... ;)
samolot ucięty i imo lepiej by wygladal jakby byl bardziej "zamrozony"...
ostatnie calkiem ciekawe... ale wydaje mi się że lepiej by się prezentowało jakby motor nie byl ucięty w polowie;)

Ultimate
30.12.08, 21:19
Pewnego mroźnego poranka..

B2irdy
30.12.08, 23:25
Jak dla mnie jak to teraz piszą :P IMHO :P

1. Słabe, nic ciekawego, i nie ma na czym zawiesić oka
2. Spoko tylko szkoda trochę uciętego ogona na dole
3. Jak dla mnie najlepsze, lekkie przepały na sierści kota, ale fajna mała głębia ostrości ;)

Ultimate
20.05.09, 09:29
Troszkę wody już upłyneło, kilka tysięcy zdjęć pstrykneło... proszę o radę co poprawić..

przemoa
20.05.09, 12:15
modelka super światło dla mnie extra a pousuwałbym tylko pieprzyki za wyjątkiem tego nad górną wargą, jego bym bardziej wyeksponował ale to tylko moje zdanie niech się wypowiedzą zawodowcy też czekam na ich opinię.Pozdrawiam

Ultimate
9.06.09, 13:58
No i cisza a ja wciąż czekam na opinię innych co do portretów w/w. :cry:

droplet
9.06.09, 14:36
ja się zastanawiam czy nie robiłeś ze zbyt bliskiej odległości. Światło mi się nie podoba ale nie mam pojęcia co poprawić, może doświetlić trochę z dołu :-?

frrrost
9.06.09, 15:06
rzeczywiście ostatni kot tobie wyszedł (jedynie lekko przepalone futro), ciężarówka też mi się podoba. Musisz jeszcze popracować nad kadrowaniem bo to słaby punkt. Co do portretów to się nie wypowiem, ten temat jeszcze przede mną. Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

Daniello
9.06.09, 15:29
Mi się oświetlenie nie podoba. MZ jeśli mamy tak świecić w domu to już lepiej wyjść na zewnątrz :)

Ultimate
9.06.09, 15:35
Prosił bym jednak o pomoc osób które się znają na portretach ;]

nataszach
10.06.09, 11:44
Moi faworyci to:
- Poranek nad Narwią: za kadr,kolory, mgłę i pomysł.
- Moje wozidło: za fajne i ciekawe ujęcie+ uwielbiam czarno-białe fotki oraz motocykle (ok, nie jestem obiektywna:-).
- Liście w pewien zimowy poranek: za kolory. Sama próbowałam kiedyś zrobić coś podobnego, ale wsystko wyszło rozmazane, be pierwszego planu, zlało się w jedną całość. Ale widzę, że u Ciebie dało sie to zrobić... No cóż, muszę jeszcze sporo nad sobą popracować :-)