PDA

Zobacz pełną wersję : Zamrożenie ruchu E-510 + 12-60



wodzio
12.12.08, 01:03
Witam!

Mam mały problem, który mnie gnębi. Do tej pory miałem E-510 z kitowym obiektywem 14-42 oraz lampe FL-50. Robiąc jakie kolwiek zdjęcia nie miałem problemu z zamrożeniem ruchu. Zwykle ustawiałem tryb P, dobierałem parametry które uważałem za słuszne i po błysku lamby zdjęcie było zamrożone. W chwili obecnej udało mi się wymienić obiektyw na 12-60 i zachowując stare zasady jakimi kierowałem się przy kitowym obiektywie zdjęcia wychodza w 30% z widocznym ruchem. Wystarczy, że ktoś gwałtownie się poruszy. Nie wiem gdzie popełniam błąd - czy dla takiego obiektywu należy używać trybu S w celu uniknięcia ruchu. Jakimi zasadami powinienem się kierować ?

Zamieszczam przykladowe zdjecia z exifem. Proszę nie skupiać się na poprawności wykonania tego zdjęcia, tylko na widocznym ruchu. Akurat na tych jest ona w stopniu małym. Jutro zamieszcze gdzie jest ten ruch znacznie większy.

slawek
12.12.08, 01:18
Poczytaj przyda się :)
http://www.foto.jasiu.pl/07.html

rodia
12.12.08, 01:22
Najprawdopodobniej wynika to z tego, że twoj nowy obiektyw jest o wiele jaśniejszy. Heh 12-60 mial byc lepszy a zdjecia są gorsze, zapytasz.
Chodzi o to, że na zdjęciach ze starym obiektywem miales dużo mniejszy udział światła zastanego - bo obiektyw byl ciemniejszy. A 12-60 jest dużo jaśniejszy i dlatego na zdjęciu widać wiecej światła zastanego. A własnie to światło zastane to ten twój rozmazany ruch na zdjęciu.
Rozwiązaniem jest używanie aparatu w trybie M - wtedy kontrolujesz czas migawki.

RadioErewan
12.12.08, 02:56
Przy okazji rada - ustawiaj zawsze synchronizację na druga kurtynę. Naturalniej wyglądają smugi prowadzące do zamrożonego w ruchu obiektu, od obiektu, który "wyprzedają" smugi ruchu.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
ps. I przestaw sobie x-sync speed na wyższa wartość z 1/60 sekundy. To chyba ma znaczenie w trybie P.