PDA

Zobacz pełną wersję : Wyposażenie studia (Bowens, Elinchrom) + lustrzanka cyfrowa - budżet 15 tys. PLN



brylancik
11.12.08, 03:50
Witam.

Od dłuższego czasu przeglądam forum internetowe i staram się dowiedzieć nieco więcej o fotografii studyjnej.
Fotografia to moja pasja, fotografuję z pewnymi przerwami od lat więc temat ten nie jest mi obcy, niestety ze studyjną nigdy nie miałem do czynienia.
Do tej pory jeżeli wziąć pod uwagę zawodowy segment mojej działalności w tematyce fotografii to jedynie śluby, wesela, plenery, reszta to zwyczajne hobby.
Postanowiłem nieco rozwinąć skrzydła, zainwestować w to co lubię i stworzyć małe studio z założeniem, że jeżeli podołam zadaniu i będę potrafił się w tym temacie rozwijać, zajmę się tym być może również zawodowo.
Dlatego też jestem tutaj i proszę Was ludzi, znających się na rzeczy o pomoc w doborze całego sprzętu do studia, które z założenia nie ma być tylko czymś dla fotoamatora do jedynie zabawy w domu.
Aktualnie dysponuję pomieszczeniem o powierzchni 6x5 metra, wysokość 2,80.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest do wymarzony metraż, ale póki co musi wystarczyć.
Przeglądałem sporo wątków odnośnie sprzętu oświetleniowego, ale jest tyle tego, że od tych szczegółów trochę mam już mentlik w głowie a i oferta producentów jest szeroka.
Moje główne założenie jest takie by kupić coś solidnego, sprawdzonego, markowego, pewnego jakościowo.
Wstępnie myślałem o lampach mniej więcej mocy 500, Elinchromach lub Bowensach. Przeglądałem też Elfo i Henkel, ale Henkel chyba jest trochę droższy, a nie wiem czy koniecznie lepszy.
Cały zestaw lamp wyzwalany ma być bezprzewodowo.
Ile jakich lamp powinienem mieć, konkretnych statywów, jakich i o jakich wymiarach softboksów, kabelków, wszelkich akcesoriów mam nadzieję Wy mi powiecie (linki do konkretnych produktów mile i atrakcyjnych źródeł mile widziane). Nie wiem też jak się sprawdza system zawieszania teł na statywach, na pewno jest bardziej mobilny, a to się przydaje jak robisz zdjęcia u kogoś.
Doradzicie proszę co konkretnie wziąć by za sumę jaką mam do wydania zrobić możliwie najefektywniejsze zakupy i nie musieć nic więcej w sprzęt inwestować. Zakładamy, że teraz mam pieniądze na inwestycje i do wydania są wszystkie, a po zakupie mogę już nie mieć na cokolwiek)
Tak na marginesie, żadnym bambrem, który ma kaprys fotograficzny nie jestem więc traktujcie mój budżet jako jedyny majątek jaki mam;) w zasadzie to tak jest:)

Reasumując:

Do zakupu:
1. Pełne wyposażenie studia
2. Konkretna lustrzanka cyfrowa (tak szybko wychodzą nowe modele, że cudu za 7 tysięcy nie potrzebuję, nie warto raczej inwestować:))
+ optyka
+ lampa błyskowa

Przeznaczenie sprzętu do robienia zdjęć portretowych, sesji ślubnych (do 4 osób), pleneru, sesje modelingowe, zdjęcia produktowe.

Budżet do wydania 15 tysięcy złotych.

Liczę na to, że wątek nieco się rozwinie i dziękuję z góry wszystkim za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.
No i przepraszam za tak długą litanię:)
Pozdrawiam

RadioErewan
11.12.08, 04:15
Zadzwoń do Piotra Paszkiewicza z Hensla - telefon znajdziesz na (www.hensel.pl). On ci dobrze doradzi, a nie jest to ściemniacz handlowy produkcji masowej. Hensel nie jest droższy od Elinchroma, obie firmy są bardzo przyzwoite.
Za 15 tysięcy to może kupisz oświetlenie i osprzęt do fotografowania 4-5 osób - 3-5kWs, ale wszystkiego z aparatem i optyką (myśląc o tym poważnie i wymieniając te poważne marki) to chyba jednak nie.

Pozdrawiam

slawek
11.12.08, 10:27
Witam,
15 tys. to chyba raczej za mało na to wszystko, ale jak niemasz jeszcze założonej działalności, to możesz się postarać o dotacje z Uni Europejskiej

http://www.przepisnabiznes.pl/dzialalnosc-gospodarcza/bezzwrotne-dotacje-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej.html

http://www.dotacjeifundusze.pl/index.php?a=63/08&f=adwords_dif&gclid=CPrbmqSfiZcCFQsh3godwCSmDA

irek50
11.12.08, 12:31
brylancik: Radziłbym "zainwestować" sporo czasu w wiedzę n/t zdjęć studyjnych. Pamiętaj, że sprzęt jest sprawą drugorzędną w fotografi. Sam powinieneś doskonale wiedzieć co jest Ci potrzebne -chyba ,że kasa nie musi się szybko zwrócić...--pozdrawiam

hades
11.12.08, 13:06
Popieram zdanie Irka50. Ze swej strony mogę dołożyć jeszcze, że rozpocząłbym od wynajęcia studia, zaplanowania kilku sesji, zaproszenia do współpracy kogoś doświadczonego lub pokonywania problemów na własną rękę. W międzyczasie możesz skompletować sobie najprostsze oświetlenie by wykonywać próby we własnym pomieszczeniu. Przekonasz się co będzie Ci potrzebne.

OBYWATELGC
11.12.08, 14:48
Witam
uwielbiam tego typu wątki zakładane poto tylko aby je założyć i przyglądać się jak ludzie się spinają chcąc pomóc, uważam że to kolejny wątek z typu dokarmiania trola,
proszę nie jechać po mnie tylko na spokojnie przeanalizować to :

" Witam.

Od dłuższego czasu przeglądam forum internetowe i staram się dowiedzieć nieco więcej o fotografii studyjnej.
Fotografia to moja pasja, fotografuję z pewnymi przerwami od lat więc temat ten nie jest mi obcy, niestety ze studyjną nigdy nie miałem do czynienia.
Do tej pory jeżeli wziąć pod uwagę zawodowy segment mojej działalności w tematyce fotografii to jedynie śluby, wesela, plenery, reszta to zwyczajne hobby.
Postanowiłem nieco rozwinąć skrzydła, zainwestować w to co lubię i stworzyć małe studio z założeniem, że jeżeli podołam zadaniu i będę potrafił się w tym temacie rozwijać, zajmę się tym być może również zawodowo.
Dlatego też jestem tutaj i proszę Was ludzi, znających się na rzeczy o pomoc w doborze całego sprzętu do studia, które z założenia nie ma być tylko czymś dla fotoamatora do jedynie zabawy w domu.
Aktualnie dysponuję pomieszczeniem o powierzchni 6x5 metra, wysokość 2,80.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest do wymarzony metraż, ale póki co musi wystarczyć.
Przeglądałem sporo wątków odnośnie sprzętu oświetleniowego, ale jest tyle tego, że od tych szczegółów trochę mam już mentlik w głowie a i oferta producentów jest szeroka.
Moje główne założenie jest takie by kupić coś solidnego, sprawdzonego, markowego, pewnego jakościowo.
Wstępnie myślałem o lampach mniej więcej mocy 500, Elinchromach lub Bowensach. Przeglądałem też Elfo i Henkel, ale Henkel chyba jest trochę droższy, a nie wiem czy koniecznie lepszy.
Cały zestaw lamp wyzwalany ma być bezprzewodowo.
Ile jakich lamp powinienem mieć, konkretnych statywów, jakich i o jakich wymiarach softboksów, kabelków, wszelkich akcesoriów mam nadzieję Wy mi powiecie (linki do konkretnych produktów mile i atrakcyjnych źródeł mile widziane). Nie wiem też jak się sprawdza system zawieszania teł na statywach, na pewno jest bardziej mobilny, a to się przydaje jak robisz zdjęcia u kogoś.
Doradzicie proszę co konkretnie wziąć by za sumę jaką mam do wydania zrobić możliwie najefektywniejsze zakupy i nie musieć nic więcej w sprzęt inwestować. Zakładamy, że teraz mam pieniądze na inwestycje i do wydania są wszystkie, a po zakupie mogę już nie mieć na cokolwiek)
Tak na marginesie, żadnym bambrem, który ma kaprys fotograficzny nie jestem więc traktujcie mój budżet jako jedyny majątek jaki mam w zasadzie to tak jest

Reasumując:

Do zakupu:
1. Pełne wyposażenie studia
2. Konkretna lustrzanka cyfrowa (tak szybko wychodzą nowe modele, że cudu za 7 tysięcy nie potrzebuję, nie warto raczej inwestować)
+ optyka
+ lampa błyskowa

Przeznaczenie sprzętu do robienia zdjęć portretowych, sesji ślubnych (do 4 osób), pleneru, sesje modelingowe, zdjęcia produktowe.

Budżet do wydania 15 tysięcy złotych.

Liczę na to, że wątek nieco się rozwinie i dziękuję z góry wszystkim za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.
No i przepraszam za tak długą litanię
Pozdrawiam "


pozdrawiam i życzę miłej zabawy

irek50
11.12.08, 14:48
hades





hades: Z kolei ja popieram to co piszesz--praktyka jest najważniejsza...--pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
OBYWATELGC: Także miałem wrazenie, że ten wątek to trolowanie..., ale jednak coś napisałem :)

brylancik
11.12.08, 20:41
Sławku, dzięki za linki związane z dotacją na działalność. Sprawdzałem już wcześniej możliwości, niestety ja już nie mogę takowej wziąć więc jedynie wygospodarować mogę z własnej kieszeni.

RadioErewan, dzięki za kontakt do Hensla

Irek, Hades. Dziekuję za Wasze uwagi. Wiem, że będę musiał zainwestowac dużo czasu na temat fotografii studyjnej. Taki mam zamiar, już teraz sporo czytam, ale jak wiadomo teorię to sobie można wbijać do głowy, a najważniejsza jest przecież praktyka. Niestety nie mam możliwości pobawienia się gdzieś lampkami, nie chcę też inwestować w coś na czym popróbuję a potem kupię jeszcze raz lepsze, wtedy nie będzie mnei stać już na lepszy sprzęt i pieniędzy tez nei będzie (mam rozrzutną żonę;)) Wiem też, że sprzęt to nie wszystko a warszat to to co najważniejsze, ale dobrze mieć coś co Cię mniej aniżeli bardziej ogranicza.

OBYWATELGC: Co do ciebie kolego, który nazywasz mnie "niedokarmionym trollem" wolałbym sie nie wypowiadać ale musze chyba krótko. Nie wiem co przeszkadza ci post kogoś kto prosi o pomoc ludzi, którzy na czymś się znają, którzy mają doświadczenai z czymś czym ja nigdy nie miałem. Szacynek dla tych co potrafią się dzielić swoją wiedzą. Jeżeli tak bardzo uraził Cię mój post bardzo przepraszam. Ja osobiście, jeżeli miałbym do powiedzenia tyle co ty, wogóle bym sie nie wypowiadał. Nie wiem po co jesteś na tym forum, chyba tylko po to by czerpać od innych bo post Twój nie wnosi tu nic poza zniechęcaniem ludzi do jakichkolwiek wypowiedzi.

Pozdrawiam

diabolique
11.12.08, 20:48
http://www.przepisnabiznes.pl/dzialalnosc-gospodarcza/bezzwrotne-dotacje-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej.html


Nie chcę się wtrącać, ale to nieaktualne dane. ZPORR zakończył się w 2007r. To już świeższe informacje z pierwszej ręki można znaleźć na forum.

RadioErewan
11.12.08, 20:54
OBYWATELGC: Co do ciebie kolego, który nazywasz mnie "niedokarmionym trollem" wolałbym sie nie wypowiadać ale musze chyba krótko. Nie wiem co przeszkadza ci post kogoś kto prosi o pomoc ludzi, którzy na czymś się znają, którzy mają doświadczenai z czymś czym ja nigdy nie miałem. Szacynek dla tych co potrafią się dzielić swoją wiedzą. Jeżeli tak bardzo uraził Cię mój post bardzo przepraszam. Ja osobiście, jeżeli miałbym do powiedzenia tyle co ty, wogóle bym sie nie wypowiadał. Nie wiem po co jesteś na tym forum, chyba tylko po to by czerpać od innych bo post Twój nie wnosi tu nic poza zniechęcaniem ludzi do jakichkolwiek wypowiedzi.

Hmmm. Prawdę powiedziawszy też wydawało mi się, że ktoś sobie żart kręci. Co nie znaczy, że odpowiedziałem w takim tonie. Niemniej brzmi twoja wypowiedź z jednej strony hobbystycznie, z drugiej wchodzisz w temat po amerykańsku. Rzadka w Polsce sytuacja.

Pozdrawiam

brylancik
11.12.08, 21:41
Hmmm. Prawdę powiedziawszy też wydawało mi się, że ktoś sobie żart kręci. Co nie znaczy, że odpowiedziałem w takim tonie. Niemniej brzmi twoja wypowiedź z jednej strony hobbystycznie, z drugiej wchodzisz w temat po amerykańsku. Rzadka w Polsce sytuacja.

Pozdrawiam


Jest więcej prawdy w tym poście niż Ci się wydaje. Mam korzenie amerykańskie, może dlatego tak po amerykańsku w temat wchodzę;)

slawek
11.12.08, 22:36
Nie chcę się wtrącać, ale to nieaktualne dane. ZPORR zakończył się w 2007r. To już świeższe informacje z pierwszej ręki można znaleźć na forum.

Drogi diaboliku, podałem tylko te linki informacyjnie ze względu na budżet 15 tyś kolegi brylancika.
Reszty można się dowiedzieć w punktach konsultacyjnych, w moim regionie jest coś takiego http://www.fundacja.region-rabka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=46

OBYWATELGC
12.12.08, 01:25
Nadal podtrzymuje to co napisałem,
nigdy nie byłem poprawny politycznie,
w tym co napisałeś jest tyle sprzeczności że nie da się tego inaczej traktować jak
ja to zrobiłem, podam jeden punkt

1. Budżet do wydania 15 tysięcy złotych.

za te 15 koła chcesz kupić

"Do zakupu:
1. Pełne wyposażenie studia
2. Konkretna lustrzanka cyfrowa (tak szybko wychodzą nowe modele, że cudu za 7 tysięcy nie potrzebuję, nie warto raczej inwestować)
+ optyka
+ lampa błyskowa

Przeznaczenie sprzętu do robienia zdjęć portretowych, sesji ślubnych (do 4 osób), pleneru, sesje modelingowe, zdjęcia produktowe. "

TOŻ TO CZYSTA ABSTRAKCJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

i dalej już nie będę punktował bo szkoda czasu,
ani pisał w tym wątku

pomagajcie Pani? lub Panu? a powstanie z tego piękna praca magisterska lub doktorska

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy :)

willow32
12.12.08, 01:49
Obywatelu, a nie prościej napisać po prostu, "za mało masz kasy przyjacielu", niż wypisywać takie elaboraty? Nie ładne zachowanie, oj nie ładne...

diabolique
12.12.08, 05:57
Drogi diaboliku, podałem tylko te linki informacyjnie ze względu na budżet 15 tyś kolegi brylancika.

Podałeś link do nieaktualnej informacji


Reszty można się dowiedzieć w punktach konsultacyjnych (...)

A nawet na naszym forum
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=13405

brylancik
13.12.08, 13:56
Obywatelu, Willow dobrze napisał, wystarczyło krótko i zwięźle bym zrozumiał, że mam nie porywać się z motyką na słońce, kupić coś tańszego albo dołożyć trochę grosza. Zresztą mam taki zamiar.

Largo
16.12.08, 00:28
A gdyby tak kupić e-3 z 12-60 i gripem - 7000zł, a lampa FL50R przyjdzie z promocji. Do tego dokupić dwie lampy np Ouantuum 750 lub 1000, ze statywami i softboxami - 3500-4000zł. Do tego jakieś stojaki do sztucznego tła i same tła - około 500zł. Zostanie trochę kasy na doświetlenia tła i inne takie. Dużo fajnych zdjęć ślubnych można robić w plenerze - są ciekawsze. Może to nie profesjonalny zestaw, ale chyba da się tym pracować? Szczerze mówiąc sam myślałem nad czymś takim...
Co sądzą zawodowcy?