PDA

Zobacz pełną wersję : Trudne początki w opanowaniu bestii



przemoa
8.12.08, 19:59
Na początek pozdrawiam wszystkich forumowiczów,swoją przygodę z lustrem dopiero rozpoczynam i proszę was o wyrozumiałość i cierpliwość wiem że dużo wody w Wiśle upłynie zanim będę mógł swoje wypociny nazwać zdjęciami.Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich Przemo z Poznania

Wiejo
8.12.08, 22:10
Zdjęcie jak na panujące warunki jest w miarę poprawnie naświetlone i może uchodzić, za sympatyczną pamiątkę. Tytuł Królowa lodu trochę odstaje od tego co na zdjęciu ponieważ w kadrze jest za dużo elementów wpływających na jego odbiór. Nie wiem jakie były możliwości na miejscu bo obiekt ciekawy ale zacieśniłbym kadr do samej rzeźby lub jej istotnego elementu. Faktura lodu w połączeniu z oświetleniem mogła by dać ciekawe efekty a zarazem sprecyzowała temat zdjęcia. Na początek to i tak nieźle.

przemoa
8.12.08, 22:17
Dziękuję:oops:.Małe pytanko czy przy pstrykaniu rzeźb brać je w środek czy w mocne punkty?

Smerf Maruda
8.12.08, 22:21
Dziękuję:oops:.Małe pytanko czy przy pstrykaniu rzeźb brać je w środek czy w mocne punkty?

Przestań kierować się jakimiś wyczytanymi regułami! Mocne punkty, 1/3, złoty podział, skosy i tak dalej, to tylko wskazówki, które mogą pomóc w zrobieniu zdjęcia, ale nie powinny nigdy być głównymi wyznacznikami kadrowania.

a_wykrota
8.12.08, 22:26
Widzę, że byłeś w tym samym miejscu o tej samej porze co ja:) - z tym, że mnie natłok ludzi przerósł - zdjęcia masz w moim wątku.
Kadr jest trochę za bardzo przewalony. Skupiaj się na czystszym kadrowaniu bez zbędnych elementów, które psują kompozycję, a co za tym idzie odbiór zdjęcia. Czasem warto podejść z drugiej strony, stanąć trochę dalej lub bliżej by zbudować czysty kadr.
Trochę literatury:
http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=114
http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=44
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/balans_bieli_czyli_cyfrowe_kolory/
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/rytmy_wzory_faktury/
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/kompozycja_dla_poczatkujacych/
Pozdrawiam,
Adrian

przemoa
8.12.08, 23:49
A jak 1 oceniacie pod względem technicznym co z ostrością i światłem:?: Wykrcik naprawdę super foty,najbardziej mnie intryguje skąd chwytałeś stadion?

a_wykrota
9.12.08, 01:54
Dzięki:)
Stadion chwytany ze starego mieszkanka - na osiedlu Olszynka, zaraz przy Grunwaldzkiej - stary wieżowiec.
Co do zdjęcia to ostrość jest ok światło, hmmm w takim warunkach też jest dobre. Największy minus to kompozycja i zagranie tematem.

salvadhor
9.12.08, 07:56
Jak na początek, lepiej zacznij od zdjęć dziennych - mniej z nimi zachodu. Przy nocnych to już trzeba pamiętać o paru podstawa, itp.

Samo zdjęcie, to poprawny pstryczek albumowy. Za dużo na nim na raz jest.

przemoa
9.12.08, 17:36
A co sądzicie o takiej ekspozycji:?: najgorsze jest to że nie potrafię się zdecydować co bym chciał fotografować.tyle ładnych obiektów w koło:wink:

Gundi
9.12.08, 17:43
2. Za duzy chaos w kadrze... ucięte elementy...

3. Dla mnie b.db, ale jeśli już mam na coś zwrócić uwagę, to kurtka modela psuje mi obraz

a_wykrota
9.12.08, 17:47
2 za Gundim
3. Przy tego typu zdjęciach warto kawałek dalej odsunąć modela od ściany i lekko rozmyć tło poprzez zastosowanie mniejszej przesłony - ciekawiej wtedy to wygląda. Ostrość Ci uciekła na tym zdjęciu. Wyostrzaj zdjęcia po zmniejszeniu.

przemoa
9.12.08, 23:05
Dzięki za podpowiedzi i już się tłumaczę:
2.Chaos straszny bo nie mogłem zmieniać wystawy muzeum a co do obcięć to miałem wybór albo ciachnąć albo zostawić szybę.
3.niestety dalej nie mogłem bo już kucałem w samym narożniku ścian po za tym tło buło mocno owalne do środka.kit niestety tylko 14.Kurtka faktycznie syn mi zwrócił uwagę i go nie posłuchałem to był błąd.A o wyostrzaniu po zmniejszeniu nawet nie pomyślałem.Jeszcze raz dziękuję za wszystkie podpowiedzi chyba że jeszcze coś widzicie to będę wdzięczny.
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów:grin:

qazy
10.12.08, 13:02
Witaj,
Ja wrócę jeszcze do zdjęcia "Królowej". Byłem na rynku jak figurki już lekko stopniały a dodatkowo tłumy ludzi i nieciekawe tło pełne szyldów knajp trochę mnie zniechęciło do zrobienia fotki. Później trochę żałowałem bo na rynku chciałem zrobić fotkę rzeźby (a na to trochę już było za późno i na dodatek za tłoczno) a powinienem był sie skupić na ludziach oglądających rzeźby i je fotografujących. Mam takie zdjęcie z Barcelony ulicznych malarzy, po zrobieniu kilku fotek za najlepsze uważam to gdzie widać nie ich przy pracy ale uwaga odbiorcy skupia się na ludziach oglądających ich "dzieła".

Czemu tak się wyzewnętrzniam :) Bo wydaje mi się że nie zawsze parametry techniczne zdjęcia czy jego poprawna kompozycja sa najistotniejsze. Ważny jest temat poprawnie dobrany do obiektu na foto i warunków w których je robisz. jak nie możesz przekazać na zdjęciu czegoś co odbirca uzna za interesujące to wychodzi zdjęcie-pamiatka zaledwie. Czasami wiec warto przed zrobieniem fotki chwilę sie zastanowić jak zrobić zdjęcie i dlaczego, co na nim wyjdzie. Większośc dobrych zdjęć jest dokładnie przemyślana rzadko zdażają sie złote strzały.

Ciągle też robie przeważającą ilość zdjęc-pamiątek :) nauka nigdy sie nie kończy :)

Wracając do ostatnich fotek to 3 pomysł bardzo dobry. Jakby trochę dopracowac nie byłaby tylko pamiątka.
Pozdrwienia

przemoa
10.12.08, 22:56
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi,Gazy jest tak jak piszesz ciągle czegoś w moich fotkach brakuje czegoś co szczególnie przykuwało by wzrok.Codziennie noszę aparat ale o dobre ujęcie jest na prawdę trudno,a może jeszcze się nie nauczyłem oceniać dobrych ujęć.Mam nadzieję że wkrótce to się zmieni na razie staram się obserwować to co do o koła się dzieje.Jak tylko trafię coś godnego uwagi natychmiast wstawię i będe liczył na wasze oceny:grin:

Smerf Maruda
10.12.08, 22:58
Mi się drugie podoba, nie jestem wybredny, a ucięcia mnie nie rażą. Co bym zmienił?

Zrobiłbym je, używajac OM-2n, Zuiko 24mm i Delty 3200 naświetlonej na 1600. Nie miałbym wówczas problemu z balansem bieli :-)

przemoa
11.12.08, 15:59
Teraz może trochę przyrody wiem wiem że mu nie potrzebnie kopyta obciąłem ale lepszej nie mam, proszę o ocenę.

666cin
12.12.08, 00:15
szkoda ze uciales tej biednej szkapie nogi... bo to dosc istotny szczegol ;)
wiec moze taka wersja wyglada lepiej?

przemoa
12.12.08, 00:23
Dzięki 666cin twoja wersja zdecydowanie lepsza(ach to kadrowanie kiedy się nauczę patrzeć?)

Peter1976
12.12.08, 12:32
Spokojnie nie od razu Rzym zbudowano !!!

Ja prawie co dzień targam klamoty robię sporo zdjęć po czym kasuje wszystkie albo prawie wszystkie z karty i tak do znudzenia :) Na udane zdjęcie jest rada,działa to przynajmniej w moim przypadku.
Trzeba przysiąść, przypatrzeć się, zafascynować czymś i cyknąć :) Jak tylko lecę na spacer z językiem na brodzie bo żona się niecierpliwi, choć bardzo cierpliwa z niej niewiasta, to nigdy nie jestem zadowolony z kadrów :/

Tak jest w moim przypadku, ale pewnie kazdy ma inny sposób na to hobby !!

Pozdrawiam !!

I życze światła !!

Peter

Ania_
12.12.08, 21:08
Kadrowanie, kadrowaniem. Wersja cin na pewno lepsza, ale taka powinna wyjść już z aparatu lub przynajmniej zostać obcięta kosmetycznie, inaczej imho straszny crop się robi.

przemoa
12.12.08, 22:54
wiem dlatego pisałem już wcześniej o moim problemie postrzegania i dla tego taki tytuł mojego wątku,wszystkim dziękuję za opinie i będę się starał pamiętać o tym co piszecie.Niestety pogoda do niczego i znowu się zdecydowałem na nocny kadr,ocenicie :?: Pozdrowienia dla wszystkich:grin:

Gundi
13.12.08, 00:05
Nudny kadr... nie ma na czym oka zawiesić.

Btw jak widze Twój avatar to przechodzi mnie dreszcz... palnik lampy ustawiony na wprost :|

przemoa
13.12.08, 13:39
Gundi masz rację faktycznie totalna nuda, awatarka tesz postaram się zmienić żeby po oczach tobie nie dawał:wink:

przemoa
15.01.09, 01:09
Witam wszystkich ponownie po bardzo długiej świątecznej przerwie i zapraszam do oceny i podpowiedzi.

jolly
15.01.09, 09:34
MSZ bardzo przyjemny kadr.

voovoo2
15.01.09, 11:50
Most Jordana bardzo ładny.............Twoja forma idzie w górę :-) Powodzenia!

przemoa
16.01.09, 10:07
Dzięki za opinie.Pytanie czy takie zdjęcia już się nadają do mojej galerii czy lepiej go nie zamieszczać?

Mirek54
16.01.09, 10:28
Dzięki za opinie.Pytanie czy takie zdjęcia już się nadają do mojej galerii czy lepiej go nie zamieszczać?

To Ty decydujesz co pokazesz w Swojej prywatnej galerii.Nikt nie ma zadnego prawa decydowac za Ciebie.Komentarze i oceny Twoich zdjec w galeri to tylko prywatne oceny komentatora.A ocenami sie nie przejmuj.Wazne,ze Ty masz pozytywne odczucia pokazujac innym to co ty zatrzymales w kadrze.

przemoa
16.01.09, 14:39
Dzięki lucca,tak zrobię chociaż po pierwszych wrzuconych zdjęciach mocno mnie skrytykowano,chociaż teraz wiem że słusznie.

przemoa
21.02.09, 01:35
Teraz z trochę innej bajki ale temat oklepany.Próby z fajerwerkami i wyprawa na MRU.Czekam na ocenę i podpowiedzi.

przemoa
23.02.09, 00:07
Przykro mi że zero jakiegokolwiek odzewu na moje fotki :cry:

Piotr Grześ
23.02.09, 00:11
A gdzie tam. Przeglądamy,myślimy, czekamy na więcej. A tak serio, fajerwerki lepiej się komponują z jakimś odniesieniem, np. budynki, woda itp. Ale nie jest żle. Pracuj w pocie czoła dalej, a nie zdążysz odpisywać odwiedzającym. A co to jest MRU?

przemoa
23.02.09, 00:22
Miedzyrzecki Rejon Umocnień.Wspaniałe podziemia tylko 520 ma za małe iso lub trzeba by ze sobą targać z tonę baterii do lamp.

Piotr Grześ
23.02.09, 00:31
To mi się widzi. A statyw by się nie sprawdził?

B2irdy
23.02.09, 00:36
9- mi nie pasuje, ze względu na to że zaszumione, jakościowo słabe, słaby kadr, za bardzo nie wiadomo co chciałeś na nim pokazać i trudno zarazem się domyślić co ono przedstawia, co do zdjęcia z czołgiem jak dla mnie też słabo, czołg ucięty zdjęcie przeostrzone, fajerwerki wydają mi się być najlepsze, ładnie ujęte. Są to tylko moje odczucia oczywiście :)

przemoa
23.02.09, 10:42
No właśnie ten nieszczęśliwy czołg i płot żeby ich nie było, bardziej chciałem się skupić na smoczych zębach czyli linii zaporowej.I do tego to wstrętne niebo o tej porze roku,też tragedia.Co do statywu też było trudno, za wysokie poręcze klatki schodowej która biegła 30 metrów w głąb dlatego zdecydowałem się na wysokie iso i to był błąd.Podpowiedzcie jak robić foty pod ziemią gdzie bardzo mocno jest ograniczony dostęp do światła,gdzie latarki nie wystarczą? a efekty z użyciem lampy są opłakane z powodu zbyt długich korytarzy.Dziękuję za odpowiedzi i czekam na podpowiedzi.Pozdrawiam wszystkich

B2irdy
23.02.09, 12:45
Jedynie chyba statyw i długie czasy naświetlania.

Kaz de Wro
25.02.09, 08:39
Most podoba się. Szkoda, że fajerwerki poobcinane.

herbie_mp
25.02.09, 10:17
6 fajna, na 8 szkoda czołgu...
A w podziemiach statyw i długie czasy to podstawa :)

przemoa
25.02.09, 12:36
ach te czasy naświetlania.dzięki za podpowiedzi będę starał się dalej:grin:

dreptak
25.02.09, 12:57
Most Jordana - podoba mi się. te z człogiem jakies takie przygnębiające. Czołgi powinny iść na żyletki a nie na zdjęcia ale to tylko moje zdanie :)

przemoa
15.05.09, 18:33
Przepraszam wszystkich za długą nie obecność, ale oglądałem prace w galeriach, przeglądałem forum, próbowałem nowych kadrów, szukałem nowych spojrzeń a wszystko dlatego że patrząc z boku na forum olympusa widzi się jak szybko poziom fotografujących wzrasta.Wolałem poczekać co by nie pokazywać jakiś kiczy czy fotek rodzinnych ale ocenę pozoatawię wam drodzy forumowicze.

przemoa
16.05.09, 08:29
Moje próby z portretami wystawiam pod ostrą krytykę

Wiejo
16.05.09, 16:48
Portret z uwagi na bardzo fotogeniczną i uśmiechniętą modelkęrodzi przyjemne odczucia. Modelka zdała egzamin niestety Ty nie. Głównym i jedynym zarzutem jest podzielone na pół tło za modelką które skutecznie obniża ocenę zdjęcia. Wyobraź sobie jak zdjęcie by wyglądało jakby za modelka był tylko pień drzewa, idąc dalej, ładnie rozmyty głębią ostrości. Podobnie jakbyś wybrał niebo. Jednorodne tło przy tego typu fotografii pozwala bardziej skupić się na osobie a nie na tym co za nią lub obok.

przemoa
16.05.09, 22:19
dzięki wiejo że przekonałeś moją modelkę teraz będę miał na kim ćwiczyć:wink:

przemoa
17.05.09, 17:48
I dalej moje takie próbowanie, czekam na oceny i podpowiedzi:wink:

przemoa
17.05.09, 23:02
tylko nie mówcie że zabrakło skali do oceniania:-P nikt tu nie zagląda?

helmuth
18.05.09, 00:08
Miejska geometria ciekawa, jak jakaś arabska wioska :)

przemoa
18.05.09, 00:16
właśnie takie miałem zamierzenie,tak to wyglądało moim okiem:wink:

droplet
18.05.09, 00:20
O ile 11 przypomina pierwsze zdjęcie jakie robi właściciel zaraz po rozpakowaniu nowego aparatu z pudełka to 12 wygląda już trochę ciekawiej. Jeśli chce ci się z tym bawić to o innej porze dnia tak aby wyciągnąć więcej plastyki - niższe słońce. Jakby się jeszcze udało uchwycić jakąś jednolitą powtarzającą się formę/wzór to może byłoby ciekawe :-?

Pozdrawiam

helmuth
18.05.09, 00:21
... jak jakaś arabska wioska :)Tylko chałupki jakieś regularniejsze i bardziej kanciate :D

przemoa
18.05.09, 00:29
droplet a ja chciałem ująć życie blokowiska na balkonie,myslałem że jako street będzie to miało jakiś wygląd?

rocco
18.05.09, 07:38
Miejska geometria ciekawa, jak jakaś arabska wioska :)
Mnie od razu skojarzył się z cmentarzem w Kairze :)
Oba fajnie wypatrzone lecz trochę mało starannie wykadrowane jak na mój gust ;)

judasz
18.05.09, 09:27
profesjonalista to ja nie jestem ,ale ostatnio wyczytalem i wyprubowalem ciekawa zecz z portretami ,a mianowicie, nie boj sie podejsc blizej a nawet sciac czubka glowy , nie mam na mysli calego czola ale jesli utniesz czubeczek to nic sie nie stanie. to dziala. pozdrowienia.:grin:

przemoa
18.05.09, 12:10
judasz myślisz o bałaganie we włosach mojej modelki:?: czy ogólnie o zdjęciach portretowych.

przemoa
18.05.09, 12:12
Czy to też niżej kadrować:?:

dreptak
18.05.09, 12:27
1410. Jedyny porządny przepis jaki znam. Jest ścisły i jednoznaczny i tez każdemu inaczej wychodzi i w smaku i w mocy J . To samo jest z kadrowaniem tu nie ma recepty sam musisz wyczuć co i jak. Są pewne reguły ale tylko po to by ich nie stosować hi hi. Twoja modelka jest super więc wyciągnij z niej wszystko co tylko możliwe. Widać że nie boi się pozować jest naturalna , kobieca i ma wspaniały uśmiech . Wyeksponuj to J

przemoa
18.05.09, 13:28
to teraz uśmiech :) w kolorze

przemoa
18.05.09, 17:29
widzę ze na kolor nie ma chętnych:?: może jednak BW

przemoa
18.05.09, 22:57
może tak ktoś rzuci okiem i się wypowie bo mi się modelka niecierpliwi:wink:

Ramzes_II
19.05.09, 06:32
MZ 14 jest troszkę za ciemne, ale jesli chodzi o ogólny odbiór zdjęcia, to bardzo pozytywnie. Zasłonięte oko przez kosmyk włosów dodaje pewnej tajemniczości modelce. Rozjaśniłbym nieco fotkę i OK.
15 w B&W podoba mi się modelka, jednak zdjęcie troszkę mniej. Mam wrazenie ze robisz zdjęcia zbytnio z góry. Spróbuj zrobić fotkę mając obiektyw na wysokości szyi modelki, bo z tej perspektywy sprawiasz ze osoba fotografowana wydaje się być niższa niż jest w rzeczywistości.
To tylko moje zdanie, a ja sie nie znam :mrgreen:

Wiejo
19.05.09, 11:08
Zdjęcia 11 i 12 zwiastują, że masz ciekawe spojrzenie i potrafisz je dostrzec. Na obu kadrach brakuje jednak tej rytmiczności geometrii architektury która wnosi ład w kompozycję. Balkony na wprost i tak aby całe wypełniały kadr a nadbudówki na dachach przynajmniej jedna w całości która daje akcent w mocnym punkcie a dalej powielany rytm tego motywu. 13- przyjemne i dość trudne z uwagi na mocno kontrastowy ubiór modelki z tym, że noga nie potrzebna. 14- kompozycyjnie bardzo fajne. Na obu wymienionych brakuje światła na twarzy, króre być może spowodowane jest to użyciem specyficznego kosmetyku w rodzaju fluidu. Mając to na względzie obficiej naświetlaj. 15- przyjemne lecz nie jest to najlepsza poza dla Twojej modelki.

zibi1303
19.05.09, 11:14
W BW lepiej to wygląda, ale jeszcze obróbka nie do końca opanowana. No i cóż jak masz pozowane zdjęcia to lampa, albo blenda. Musisz doświetlać twarz zwłaszcza

vtec
19.05.09, 11:25
11 - super , niby banalne a jednak ta symetria przyciaga uwage (przynajmiej moja) Pokombinowalbym tylko z kolorkami +jakas winietka ;-)


Pozdr.

ch4rlie
19.05.09, 11:28
Jeśli ujęcie jest za ciemne, można jeszcze je uratować - co prawda trochę przy odszumianiu za bardzo "plastikowe" mi wyszło, ale na pewno uzyskasz lepsze efekty z oryginału.

przemoa
19.05.09, 15:55
dziękuję wszystkim za odwiedziny i bardzo pomocne rady. jeszcze parę zdjęć z tej sesji na pewno wrzucę ale postaram sie mocniej nad obróbką popracować. A przy następnej sesji zabiorę na pewno lampę.:grin:

przemoa
19.05.09, 22:52
ch4rli nie no twoja obróbka przypomina mi willowa jest fascynująca i napisz jak to zrobić.PLISSSSSS

grizz
20.05.09, 07:46
ch4rli nie no twoja obróbka przypomina mi willowa jest fascynująca i napisz jak to zrobić.PLISSSSSS

Zerknąć na tutoriale na naszym portalu - autorstwa willowa i eddiego.

przemoa
5.07.09, 00:24
Ponownie witam po dłuższej przerwie i zapraszam do udzielenia porad na temat moich prac,zmiana tematu nad portretem jednak trzeba zdecydowanie dłużej popracować w związku z czy postaram się pokazać cos lżejszego.

kowalikster
6.07.09, 09:15
Tęcza pięknie określiła miejsce gdzie należało szukać garnka ze złotem, a Ty pewnie dalej stałeś i pykałeś zdjęcia.
Widać potrzeby niematerialne u Ciebie ważniejsze niż materialne :wink:

Ceat
6.07.09, 10:48
Przy tak pięknej tęczy pierwotnej na pewno była i wtórna - popatrz w LG rogu. Warto było złapać obie, bo to nieczęste zjawisko. A samo zdjęcie bdb.

nataszach
6.07.09, 11:51
Witaj,
Bardzo fajna tęcza :-)
Pozdrawiam

Zjawa77
6.07.09, 19:19
16- no właśnie, gdzie ten garniec złota;) tęcza super
17- masz szczęście, że nie stałeś na lini ognia....mielone by zostało
18- hmm.....jakoś nie bardzo mi sie podoba, wykadrowałeś za mocno chyba

przemoa
13.07.09, 09:34
Dzięki wszystkim za odwiedziny.I już szukam tej wtórnej chyba tez mam. Garnka ze złotem faktycznie nie znalazłem.Pozdrawiam wszystkich

przemoa
18.02.12, 18:51
Witam po długiej przerwie i chciałbym odświeżyć mój wątek. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wasze oceny :grin:

Saboor
18.02.12, 19:41
Witam po długiej przerwie i chciałbym odświeżyć mój wątek. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wasze oceny :grin:
Cześć! Fajny ten portrecik, oczy troszeczkę wyostrz i będzie sam miód.