PDA

Zobacz pełną wersję : obiektyw - jak zrobić, by tło nie było rozmyte?



fasola
1.12.08, 17:57
Witam zakupiłem e-520 zupełnie niedawno i jestem laikiem a pytanie mam takie ,czy są obiektywy takie gdzie tło nie wychodzi rozmyte no chyba że zle coś ustawiłem w aparacie pozdrawiam.

Gundi
1.12.08, 18:03
Poczytaj o podstawowych zasadach, nawet w instrukcji aparatu powinno być wyjaśnione co to jest głębia ostrości i jak nią się posługiwać operując ogniskową i przysłoną.

suchar
1.12.08, 18:05
Use google, Luke.

Hint: type in "Głębia ostrości"...

Zmieniłem tytuł i dział na bardziej adekwatne.

dog_master
1.12.08, 18:06
Zmieniłam temat...

suchar
1.12.08, 18:07
Zmieniłam temat...

Ja zmieniłem! :)

helmuth
1.12.08, 19:23
Zmieniłam temat...

Ja zmieniłem! :) A kto odpowie? :p

fasola
1.12.08, 19:38
nawet nie wiedziałem że moje pytanie podchodzi pod taki własnie temat "głębia ostrości" takim jestem laikiem, ale poczytałem wyjasniło mi to wiele a pozostało tylko pocwiczyć i uczyc się:wink: dziękuje i pozdrawiam

cadman
1.12.08, 23:49
Proponuję zacząć od instrukcji obsługi. Tam jest "komiks".

J.Graph
1.12.08, 23:57
Jeśli znasz język angielski to możesz :

301 Moved Permanently (http://pl.youtube.com/watch?v=BfOC_Msb1dI)

;)

Joki
2.12.08, 11:34
Witam serdecznie.


Witam zakupiłem e-520 zupełnie niedawno i jestem laikiem a pytanie mam takie ,czy są obiektywy takie gdzie tło nie wychodzi rozmyte no chyba że zle coś ustawiłem w aparacie pozdrawiam.
Przymknij bardziej przysłonę. W pomieszczeniach zwykle wystarczy do 5,6 na zewnątrz przynajmniej 8 jeśli chcesz mieć wszystko na ostro. Jeśli focisz na "P", to zmień na "A", żeby móc na sztywno trzymać przysłonę. Tylko pamiętaj o fleszu. Bo możesz wejść w tryb FP przy silnym świetle zastanym.
Pozdrawiam.

dog_master
3.12.08, 02:23
Yyy, co ma SuperFP z przymknięciem przysłony?

SuperFP działa tylko z zewnętrznymi lampami, poza tym przymykając przysłonę czas się wydłuża, a nie skraca, więc nawet jeśli przy otwartej przysłonie lampa by musiała być użyta, to przy dłuższym czasie nie byłoby problemu z synchronizacją.

dobas
3.12.08, 02:45
Zapamiętaj tyle i zawsze dasz sobie radę
Nie po polsku bo to hasłowe wyjaśnienie problemu

Duża dziura - mało ostre
Mała dziura - dużo ostre


duży numer - mała dziura
mały numer - duza dziura


Jak to stosować
Duży numer (22) to mała dziura - mała dziurka w obiektywie
mała dziura - to dużo ostre - a więc unikniesz rozmytego tła

Czyli zamykając przysłonę do 22 będziesz miał ostry i pierwszy plan i tło

i na odwrót

Duża dziura (mały numer 1.4) to mało ostrego - a więc rozmyte tło

Na odwrót - przysłona 1.4 czy 2.8 pozwoli na rozmycie tła a więc małą głębię ostrości

Joki
3.12.08, 11:52
Yyy, co ma SuperFP z przymknięciem przysłony?

Nic.
Pozdrawiam.

droplet
3.12.08, 12:01
Z tą małą dziurą lub jak kto woli dużą wartością A to bym uważał. Dla 4/3 powyżej 10 jakość z powodu dyfrakcji bardzo spada co niestety na własnej skórze doświadczyłem :-).

Na stronie:
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

można zobaczyć wielkość plamki dyfrakcyjnej przy różnych matrycach i różnych wartościach przesłony, pixel area dla E-3 to chyba 23µm2 i tak wychodzi że chyba lepiej 8 nie przekraczać.

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić

mathu
3.12.08, 12:29
Czy w nowych zestawach nie ma już takiego filmu na DVD o podstawach fotografii jaki dostałem z E400? Bardzo fajnie to było zrobione.

Toster_88
3.12.08, 23:17
Z tą małą dziurą lub jak kto woli dużą wartością A to bym uważał. Dla 4/3 powyżej 10 jakość z powodu dyfrakcji bardzo spada co niestety na własnej skórze doświadczyłem :-).


najostrzej na f/8 [w przypadku KITa]

http://optyczne.pl/100.4-Test_obiektywu-Olympus_Zuiko_Digital_ED_14-42_mm_f_3.5-5.6_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html

:wink: