PDA

Zobacz pełną wersję : kateb - Fotograficzne zmagania



kateb
29.11.08, 21:37
Zaczynam. Jak posprzątam w swoim katalogu zdjęć to będzie więcej.
Dziś udało mi się ustrzelić kruka. Na początku myślałem, że przy tej pogodzie lepiej się schować, jednak jestem zadowolony z rezultatu. Problemem może być konwersja do B&W, tutaj nie mam jeszcze dużych doświadczeń.

1. Lądowanie

epicure
29.11.08, 21:49
Problemem może być konwersja do B&W...

Problemem jest to, że tam nic nie jest ostre na zdjęciu.

Karol
29.11.08, 21:54
Brakło Ci światła, 1/80 przy tej ogniskowej to musiało się tak skończyć... Jakby ptak był ostry byłoby świetnie z tym tłem.

kateb
30.11.08, 00:25
to był chyba jednak gawron...

Czyli zdjęcie nieostre nie ma żadnych szans? Umieściłem je, ponieważ jest to pierwsze nieostre zdjęcie, którego nie usunąłem. To znaczy... coś mnie w nim złapało.

Ale oczywiście, zapoluje jeszcze przy lepszej pogodzie (być może ostre zdjęcie przemówi też do innych), i poeksperymentuje z czasami. Gdy miałem krótki obiektyw, to 1/80s było wystarczająco, przy ok 100mm w 4/3, faktycznie światła brakuje, iso 400 (przy iso 800 z cieni na tym ptaku nie byłoby chyba czego wyciągać), kit 40-150, chmury.... ciemno.

Do poniedziałku.

Ania_
1.12.08, 00:29
Nieostrość jest ok, pod warunkiem, że jej użycie jest zamierzone ewentualnie daje ciekawy efekt.

kateb
10.12.08, 18:09
Lepsza pogoda, wynik chyba trochę lepszy niż poprzednio. Tym razem postanowiłem zostawić kolor, trawa i liście stanowią ładne tło dla ciemnego ptaka.

Powiem, że złapanie żywego stworzenia w ruchu nie jest łatwe. Szczególnie, gry w kadr wchodzą różne gałęzie, kóre mylą AF, albo nagle tło zmienia sie z pięknej zieleni w nieciekawe bloki z wielkiej płyty.

2. Lądowanie w kolorze

epicure
10.12.08, 18:37
Niestety, słabo.

Smerf Maruda
10.12.08, 19:42
To już jest lepsze, bo w miarę interesujący jest kontrast między czarną sylwetką ptaka a tłem. Niemniej, zdjęcie nie powala, rozumiem, że warunki były dość trudne.

kateb
10.12.08, 20:03
Może zacznę od nieruchomych obiektów:D. A potem, za jakiś czas...

kateb
13.12.08, 12:04
3. Lewy profil, próba złapania nieruchomego gawrona.

4. Róże (wspomnienie wakacji)

kasprzyk
13.12.08, 19:18
Gawron z profilu chyba najlepszejszy z wszystkich fotek (technicznie) - ale szału nie ma ;)
Rób zdjęcia, zamieszczaj - będzie dobrze

pzdrówka

K_Puchatek
15.12.08, 13:58
nr 3 - lewy profil - MSZ najciekawsza fotka, nr 4 - niestety MZ zbyt przesycone kolory - czerwony aż świeci, co spowodowało zagubienie detali (faktury płatków)...
Pozdrawiam

Bzyku
15.12.08, 14:13
3- gawron OK, tylko kałuża "wlazła Ci w kadr w PG, 4- za K_Puchatkiem, przesycone, czerwień "daje" po oczach

kateb
15.12.08, 14:31
Co do róż - fakt, czerwony chyba się przepalił (clipping?). Wtedy nie zwróciłem na to uwagi. To był mój pierwszy weekend z aparatem. Teraz pewnie wiedziałbym, że należy zerknąć na historgram kolorowy, a nie tylko zbiorczy. Ale zawieszone na ścianie wygląda naprawdę nieźle. Szkoda mi jeszcze troche, że nie złapałem kawałka łodygi. Wydaje mi się, że tego również brakuje.

Bzyku
15.12.08, 14:35
Szkoda mi jeszcze troche, że nie złapałem kawałka łodygi. Wydaje mi się, że tego również brakuje.
Następnym razem zrób kadr pionowy i po sprawie :wink:

kateb
15.12.08, 14:48
Następnym razem zrób kadr pionowy i po sprawie :wink:
Przy takim zdjęciu oznacza to sporo czekania.

kateb
6.01.09, 16:06
Kaczki i łabędzie:

5. Szary

6. Biały

7. kaczka

kateb
9.01.09, 16:50
Brak odzewu, podejrzewam, że trafiłem na jakiś oklepany temat, albo na zdjęciach nie ma co komentować (czy są aż tak beznadziejne, czy po prostu mało ciekawe).

W takim razie zmiana tematyki, odgrzebuje jesienne klimaty i zabawę obiektywem Helios 44. Wszelkie komentarze mogą jedynie pomóc.

8. Zabawa na sofie, światło zastane - świetlówki kompaktowe, helios.
9. Pierwsze zabawy z heliosem :D
10. Złota jesień.

henry10
9.01.09, 21:37
jak dla mnie świetne fotki ale ja się też uczę pozdro:esystem2:

Wiejo
9.01.09, 22:17
Łabedzie klasyka mogą się podobać. Kaczka zdziwiona, że woda zamarzła. Z dzieckiem bez lampy i ze spaceru sympatyczne.

wanilia
9.01.09, 23:41
8 złe światło, buźka malucha zbyt żółta
środkowy łabądek ładnie odbił się w wodzie

rocco
10.01.09, 09:05
Drugie i trzecie z dzieciakiem bardzo przyjemne tylk na ostatnim poprawiłbyś balans bieli i pmógłbys pamiętać, zeby nie umieszczać fotografowanych twarzy w cieniu.

kateb
10.01.09, 10:58
Dziękuje za uwagi i zainteresowanie.


8 złe światło, buźka malucha zbyt żółta
środkowy łabądek ładnie odbił się w wodzie
Światło złe to fakt, taka mieszanka świetlówek i żarówki.
A buźka żółta :D pani doktor to samo mówiła, ale Ani już przeszło, podobno za dużo marchewek. No i oczywiście otoczenie czerwonej sofy również ma swój wpływ.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Drugie i trzecie z dzieciakiem bardzo przyjemne tylk na ostatnim poprawiłbyś balans bieli i pmógłbys pamiętać, zeby nie umieszczać fotografowanych twarzy w cieniu.
Właśnie nie wiem co z tym balansem, wydaje mi się ok, tylko cień wszystko psuje. Brak mi jeszcze takiego wyczucia.
Chciałbym poprawić te twarze, bo na wydruku ich właściwie nie widać. A lekcja z twarzami w cieniu raczej nie zostanie zapomniana. Chyba że zacznę zabawy z blendą.

kateb
28.07.09, 09:40
Minęło pół roku, w tym czasie zauważyłem że robię tylko i wyłącznie foty albumowe, a że to nie nasza-klasa, to nie umieszczałem do oceny. Ale wracam, po wakacjach mam parę zdjęć, które moim zdaniem mają pewien potencjał, ale nie wiem jak się do nich zabrać. Zaproponuję więc swoje wersje i liczę na jakiś odzew z waszej strony.

P.S. Po roku zabawy e-500 wnerwia mnie ciągła zmiana obiektywów, trzeba się chyba przyzwyczaić.

Zaczynam na spokojnie dwoma zdjęciami:

11. kutry o zmierzchu
12. mewa na rozbiegu (czy taki jasny czubek głowy jest ok?)
------
POPRAWILEM NUMERACJĘ było 1 i 2 a jest 11 i 12.

nataszach
28.07.09, 10:40
Witaj,
podobają mi się:
5. Szary
6. Biały
1. kutry o zmierzchu - fajny pomysł ale MSZ podeszłabym bliżej do nich i spróbowała uchwycić je bez budynku w tle :-)
2. mewa na rozbiegu- jeżei to mozliwe spróbuj pobawić się kolorami, bo ptak trochę jak dla mnie zbytnio zlewa się z tłem :-)
Pozdrawiam

kateb
30.07.09, 01:08
dzięki nataszach,
Uważasz, że budynek kutrom nie potrzebny? może masz rację, ale już za późno, spróbuję może wykadrować. A co do mewy, też mi się wydawało, że kolorki się zlewają, ale mewa jasno-szara, kostka szara, ciężko coś poprawić. Ale spróbuje poprawić kontrasty, bo chyba zbyt ostrożnie podszedłem do tego zdjęcia. Ale to już na weekendzie.

nr. 13 (czy pechowy?). A teraz załączam efekty mojej zabawy, chciałem opowiedzieć historię z kilku zdjęć na jednym, taka składanka, jednak obawiam się że przesadziłem. Co o tym sądzicie.

Mirek54
30.07.09, 01:19
Kutry bym tak widzial
A do mewy polarka bys zakrecil to cos podobnego by ci wyszlo-tylko,ze lepsze

kateb
30.07.09, 01:22
i jeszcze na dobranoc ;D

14 - spadaj to moja lampa

kateb
30.07.09, 01:26
Kutry bym tak widzial

Jeżeli chodzi o kadr to się zgodzę. Co do kolorów, takie oziębłe, całkowicie zmieniają klimat zdjęcia to już nie wygląda na godzinę 19:30 z takim ciepłym światełkiem, ale jest do przyjęcia. Dzięki za wskazanie tej drogi. To przecież może być po prostu zdjęcie kutrów, a nie koniecznie zdjęcie kutrów przed zachodem.

czy przy mewie po prostu poprawiłeś kontrast?

Mirek54
30.07.09, 01:34
Trawa dosc agresywna na pierwszym planie,kutry wyciagniete ze swojego srodowiska na bocznice i pozostawione w nieladzie.Zbierajace sie chmury i ich rodzaj nie wplywa dobrze na sielankowy czas zachodzacego dnia(zlota godzina)Raczej burzowy i ponury klimat mi bardziej tu pasuje.Ale ile glow tyle glosow:wink:.

Przy mewie zgasilem odblaski i poglebilem czarny kolor-i tak wyszlo.:grin:

nataszach
30.07.09, 07:55
Witaj,
Muszę przyznać że mewa a la Mirek54 o wiele bardziej mi się podoba, kutry już mniej :-)
Pozdarwiam

kateb
30.07.09, 09:52
ehh, czas poćwiczyć obróbkę ;D
Mirek, podpowiesz jak dzięki oprogramowaniu usuwasz odblaski? Bo poprawić lekko cienie i światła już chyba potrafię.

Mirek54
30.07.09, 16:13
To wszystko zalezy jakiego oprogramowania uzywasz.Ale generalnie zaczyna sie od tego,zeby biale miejsca i czarne doprowadzic do takich kolorow,reszta juz sama sie ujawnia.Nastepnie usuwanie dominaty barwnej-samo ustawienie temperatury na wiele sie nie zdaje,a wielu na tym konczy obrobke.Na koniec wycinanie odpowiedniego kadru z obrazu i gotowe.

maj0nez
30.07.09, 16:20
Mewa w wykonaniu Mirka fajna i kadr przy łódce lepszy.

kateb
20.08.09, 17:14
Witam ponownie. Chyba mam za małą regularność aby przyciągnąć uwagę. Ponieważ faktycznie, nie potrafię zmusić się do regularności, a dzisiaj też nie potrafię wybrać czegoś do oceny i dyskusji, to zamieszczam zdjęcie Ani podczas zabawy (chwale się).

E-500, iso 800, długi kit, popołudniowe (tak przed 15:00) światło zastane, przy oknie wychodzącym na wschód. Gdyby nie bałagan w kadrze byłoby miło ;D. Mam jeszcze serię raw'ów z manualnego heliosa i wrzucę wieczorkiem dla porównania (tam tło jest rozmyte i bałagan znika).

Osobiście muszę przyznać, że wg. mnie E-500 daje radę na iso 800. Na ekran bez cięcia i na wydruki do A4 jest super (większych nigdy nie robiłem).

15. Ciastolina

kateb
4.11.11, 12:36
Wskrzeszam wątek ;-)

16. Jesień zawitała w Krakowie (e-500, Optik Meyer-Orestor 135 F2.8 )

Dzuiko
4.11.11, 15:15
Widzę, że masz cierpliwość do ostrzenia manualami z E-500, któren ciemny i mały wizjer ma. A tak z ciekawosci, procentowo - ile strzałów masz ostrych ?

deduch
4.11.11, 15:55
Obiektyw rysuje ładnie.
Obcięcie trawy na dole do liści i kawałka lewej strony dobrze by temu zdjęciu zrobiło zarówno kolorystycznie, jak i kompozycyjnie, tak sobie myślę.

kateb
4.11.11, 21:40
Widzę, że masz cierpliwość do ostrzenia manualami z E-500, któren ciemny i mały wizjer ma. A tak z ciekawosci, procentowo - ile strzałów masz ostrych ?
Jak się nie ma co się lubi... to się lubi co się ma. Procentowo zawsze miałem mniej niż chciałem, bo to jeszcze mam okulary na nosie i lewe oko inaczej mi ostrzy niż prawe. Dlatego zazwyczaj strzelam 4-5 pod rząd, w tym czasie lewą ręką dostrajam. W pewnych sytuacjach - np. gdy przymknę przysłonę, albo tak jak na tym zdjęciu gdy kadr jest daleko i głębia ostrości się powiększa - jest na prawdę łatwo. Ale dzień wcześniej wyszedłem z Kitami - ciemne to jak diabli. A jesienią raz jest jaśniej - raz ciemniej. Przy przesłonie ok. f .4 i ISO 400 miałem problemy z kitami, dlatego na następny spacer wziąłem stare jasne manuale.

---------- Post dodany o 20:40 ---------- Poprzedni post był o 20:38 ----------


Obiektyw rysuje ładnie.
Obcięcie trawy na dole do liści i kawałka lewej strony dobrze by temu zdjęciu zrobiło zarówno kolorystycznie, jak i kompozycyjnie, tak sobie myślę.
brzmi zachęcająco, spróbuje i pochwale się efektem.

kateb
6.11.11, 00:32
Robiłem dziś porządki. Ach ile ja mam zdjęć, chyba musze większość usunąć bo i tak nikt tego nie obejrzy ;-) (A większość z datą 2005, bo kiedyś rozładowała mi się bateria :-/ ). Wygrzebałem takie zdjęcie z wakacji - oczekuje porady dotyczącej kadrowania (musze jeszcze podglądnąć mirka, bo gdzieś widziałęm że założył nowy wątek). Z tego co pamiętam zdjęcie robione Heliosem 44m w słoneczny dzień w cieniu.

17. Czerwona Róża

deduch
6.11.11, 01:02
Ładne. Jak lekko wykadrujesz dół i prawo, powinno być optymalnie.

kateb
19.03.12, 01:25
18. żegnamy zimę (kompakcik sony):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-8bjEkbznsXs/T2OzpKcbKDI/AAAAAAAACEc/LPt5N9fFpQA/s800/DSC01541.JPG)

---------- Post dodany o 00:19 ---------- Poprzedni post był o 00:18 ----------

19. Witamy wiosnę (bateria padła, więc ratuje się zdjęciem z ubiegłego roku, i nie wiem dlaczego nie wstawiłem go tu wcześniej):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-dIAoNtVLGB8/T2ZqGjtV5KI/AAAAAAAACL8/4cfH9VFPkfw/s800/P4166883.JPG)

---------- Post dodany o 00:22 ---------- Poprzedni post był o 00:19 ----------

20. Jesień z numerku 16. poprawiona zgodnie z podpowiedzią deducha:

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/03/image-1.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-sEQ8mU1xbzc/Tw1cfVvBkMI/AAAAAAAAB9M/IkyIIJRJaIo/s800/image.jpg)

---------- Post dodany o 00:25 ---------- Poprzedni post był o 00:22 ----------

21. Piękna pogoda, wstawiam więc kolejną fotę radosno-wiosenną (ubiegły rok.):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-fBFWIjn9tXs/T2OqfTtuAcI/AAAAAAAACAA/LWemSXqHZUU/s800/P4166893.JPG)

Janeczek
19.03.12, 09:37
19 plastycznie jak cholera, kompakcik sony? ktory?

pozdrowionka

kateb
19.03.12, 11:08
19 plastycznie jak cholera, kompakcik sony? ktory?

pozdrowionka
A wybaczcie mi dwuznaczność opisu, tylko 18 jest kompaktem, cała reszta to Olympus E500, a już niedługo wejdą wstawki Panasonic G2. Postaram się podpisywać zdjęcia lepiej, gdy będe je mieszał miedzy sobą.

Co do zdjęcia nr. 19, to jest JPEG prost z puszki (w E500 miałem już wszystkie parametry ustawione pod siebie), rozjaśniony w picassa. Robione moim ulubionym obiektywem Meyer-Optik Orestor 135 F2.8 (poprzednik pentacona 135mm F2.8). Nie jest on super ostry, ale daje radę. nie samą ostrością robi się zdjęcia. W tej serii to 3 są tym obiektywem 19, 20, 21.

I widzę, że mi kompresja zjadła trochę jakość na 19-tym, postaram się inaczej wrzucać.

kateb
21.03.12, 16:08
Numer 19 raz jeszcze, cos wcięło link (E500, 135mm, f2.8):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-52sBl29iMtU/T2iYWpve_QI/AAAAAAAACN4/J-5Ys_isPmk/s800/P4166883-002.JPG)

22. Dzisiaj rano, po drodze do pracy (G2, 135mm f2.8).

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-5tm6zoqPsK0/T2nfm6s0rQI/AAAAAAAACPM/FNeueQ9LOgE/s800/P1000420.JPG)

Karol
29.03.12, 21:01
Nie widać fot.

kateb
30.03.12, 10:59
Nie widać fot.
k@#$@# co jest...
Muszę je inaczej wstawić.

kateb
30.03.12, 11:37
Ponawiam wrzutki (tym razem bezpośrednio na forum):
18. Zima (kompakcikiem)

62125

19. Późna Wiosna 2011 (manual 135 f2.8 )
62126

21. Wczesna wiosna 2011
62127

22. I w końcu jedno z pierwszych zdjęć z panasonica G2 (plus 135 f2.8 ), po drodze do pracy ;-)
62128

Mam nadzięję, że już nic mi nie zniknie. I postaram się nastepnym razem dbać o to skąd swoje zdjęcia linkuje.

apz
30.03.12, 11:53
Ponawiam wrzutki (tym razem bezpośrednio na forum):

19. Późna Wiosna 2011 (manual 135 f2.8 )
62126

21. Wczesna wiosna 2011
62127



Mam nadzięję, że już nic mi nie zniknie. I postaram się nastepnym razem dbać o to skąd swoje zdjęcia linkuje.

Miałem nadzieję , że dobrą nowinę przynosisz , a to jest czas już dawno miniony ...
Pozdrawiam AP.

kateb
30.03.12, 12:43
Nowa wrzutka ;-).
Zdjęcia kolejno przedstawiają baziowe szaleństwo, mały eksperyment z techniką "panoramowania", a do tego spodobało mi sie ciepłe światło na ławeczce (wracałem z pracy, jeszcze przed zmianą czasu...).

@apz, ja tak na raty wrzucam, chciałem uratować tamte fotki od zapomnienia. Ale już się chyba rozruszałem po zimie, i wrzucam nowości.