PDA

Zobacz pełną wersję : Przysłona f2.8



kondi
10.08.04, 19:41
Mam takie techniczne pytancio...czy dzieki ustawieniom przysłony najmniejszej f2.8 (liczbowo) uzyskam ostry obraz w całym zakresie ? Podpatruje aparat i na automacie ustawia mi na 2.8 v 1/30 kiedy robie np. foto krajobrazowe. Mam rozumiec ze aparat skupia sie nad ostroscia calego zdjecia ? Czasem i tak bywa ze w auto ustawi sobie np. f3.2 i inny czas. Kiedy ja z kolei ustawiam f2.8 w manualu, to zeby aparat wysw. 0EV, musze ustawic np. 1/1000 przy fotce krajobrazowej. Mozna tak ?

PS. Co to jest AE AREA ?

No-shadow Kick
10.08.04, 20:41
Żeby to prosto i obrazowo przedstwaić, napiszę tak: przy f2.8 masz największą 'dziurę' w obiektywie. A ponieważ jest taka duża, to oczywsitym jest, że do obiektywu wpada wtedy znacznie większa ilość światła. Żeby zdjęcie nie było prześwietlone aprat zmniejsza czas otwarcia migawki, np. 1/1000 tak jak piszesz.
Idąc tym tropem: zwiększając liczbę przy f, np. do f5.6 zmniejszaqmy 'dziurę' w obiektywie. Światła wpada mniej, więc żeby zdjęcie było dobrze naświetlone aprat ustawia nam dłuższy czas otwarcia migawki, powiedzmy że do 1/200.

Kolejna kwestia to głębia ostrości. Znowu obrazowo, czym masz większą 'dziurę' w obiektywie, tym mniejsza głębia ostrości, czyli jej mniejszy zakres. Czyli przy f2.8 ostre będziesz miał tylko część zdjęcia. Nie będę tu wchodził w dalsze szczegóły, bo głębia zależy jeszcze od kilku innych czynników. Podałem tu tylko podstawę, bo widzę że właśnie z tym masz problem.

To co piszę jest i było już od dawna podstawą fotografii. Żeby zrozumieć fotografię należy zrozumieć tą zależność. Znajdź dobrą książkę i poświęć temu chwilę, bo naprawdę warto. :)

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem 8)

Pozdrawiam

kondi
10.08.04, 21:08
:( eee nie nadaje sie chyba do tego. Glupi jas typu cyfra HP 720 przewaznie mi wszystkie fotki robil ostre jak na swoje mozliwosci. Tutaj sam nie wiem, co bedzie ostre a co nie. Chce zrobic krajobraz, to z tego co piszesz wychodzi ze NAJ ostre bedzie przy f.11 Kiedy ustawiam taka przyslone, priorytet przyslony...to i tak mam wiecej nie ostrego niz ostrego :(

vodnik
10.08.04, 22:21
Byc moze masz wiecej ruszonego niz nieruszonego :), jak dajesz duza liczbe przeslony, aparat np musi dobrac czas powiedzmy 1/20s i wtedy jest duze prawdopodobienstwo ze ruszysz mimowolnie aparatem i wtedy bedziesz mial "nieostre" zdjecie co oznacza ruszone zdjecie.

kondi
10.08.04, 22:41
Vodniczku, tyle ze ja kazdą fotkę, nawet byle jaką robie z statywem. W innym przypadku wychodza mi zamazane, strasznie mi sie łapy trzęsą.

Pazurek
10.08.04, 23:05
Zaleznosc jest prosta:

:arrow: Im wieksza "dziura" tym wiecej swiatla wpada do obiektywu w danej jednostce czasu, wiec zeby naswietlic zdjecie wystarczy krotszy czas migawki. Jezeli np. robisz zdjecia obiektow ktore sie poruszaja, musisz miec krotki czas zeby nie wyszly poruszone, automatycznie wiec musisz otworzyc bardziej przeslone.

:arrow: Jednoczesnie, im mniejsza "dziura" tym wieksza glebia ostrosci. Jezeli chcesz miec ostre zdjecie musisz zamknac przeslone co znowu powoduje ze czas naswietlania musi byc dluzszy, wynikiem czego musisz uwazac zeby zdjecie nie wyszlo poruszone.

:arrow: Podobnie sie sprawa ma z dlugoscia ogniskowej, im dluzsza ogniskowa tym mniejsza glebia ostrosci. Tutaj pojawia sie zaleta cyfrowek, ktore maja bardzo mala ogniskowa ze wzgledu na male przetworniki CCD w porownaniu do rozmiarow klatki filmu analogowego. W rezultacie, przykladowo obiektyw o jasnosci 2.8 w olympusie 4000 daje podobna glebie ostrosci co obiektyw od aparatu analogowego ustawionego na przeslone 11 (pisze z pamieci, zrodlo w polskiej instrukcji do C4000).

:arrow: Im wiekszy obszar do naswietlania (klatka filmu analogowego, matryca lustrzanek cyfrowych) tym mniejsza glebia ostrosci ale tez wieksza jakosc obrazu (mniejsze szumy itd). Z drugiej strony potrzebne sa wieksze szkla zeby uzyskac ta sama jasnosc, porownaj wielkosc obiektywow o jasnosci 2.8 dla lustrzanek i w kompaktach.

Troche rozjasnilem sprawe? 8)

kondi
10.08.04, 23:31
Tez :) Przy okazji nasuwa mi sie kolejne pytancio. Dlaczego aparat w automacie ustawia sobie f2.8 1/30 dla krajobrazu zamiast f.11 i nieco dluzszy czas, w koncu wychodzi na to ze przy f11 GO powinna byc maxymalna ? Czyli to o co mnie chodzi...

Zauwazylem przy okazji, ze jak robie Makro w Auto, aparat w momencie kiedy sie zblizam do np. kwiatka, reaguje przysłoną f.11

Pazurek
10.08.04, 23:43
Poniewaz Olympus uwaza na to zeby zdjecie przede wszystkim nie bylo poruszone, wiec ustawia jak najkrotszy czas otwierajac maksymalnie przeslone. 1/30 sekundy to i tak dosc dlugo i bez statywu moze byc trudno.

Jesli chcesz miec wieksza GO to rob zdjecie ze statywu, recznie wybierz wieksza wartosc przeslony a obliczenie czasu otwarcia migawki pozostaw Olkowi. :)

A tak w ogole to co to za krajobraz ze nie mozesz sie wyrobic przy 1/30 i 2.8? Nocny? ;)

kondi
10.08.04, 23:53
Nie nie, zauwazylem ze przy nocnym ustawia f5.6 i czas powyzej 2sek.
Jutro bede probował z priorytetem a zarazem mam ogromną prosbe. Jest szansa by ktos z Was wykonal 3 zdjecia takie same, rozniace sie jedynie wartoscia przyslony ? Powiedzmy : 2,8 & 5.6 i 11 ? Bylbym bardzo wdzieczny, bowiem chce w koncu zobaczyc roznice. Moze wowczas zaskocze i bedzie juz tylko dobzie :)

Jeronimo
11.08.04, 01:26
http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=1392
tu o ile dobrze pamietam to tu jest fotka z f/2.8 i f/11

pozdro

kondi
11.08.04, 17:42
Na linku widać sporą róznicę w GO :) fakt.

Oki zrobiłem 2 fotki, jedną z przysłoną f2.8 a drugą z f11.

Oryginały :

Pierwsze foto : przepalone (f2.8)

http://kondi.livenet.pl/chill/olympus/P1010127.JPG

Drugie foto : niedoswietlona prawa strona, choc to na nią AE bylo ustawiane (f11)

http://kondi.livenet.pl/chill/olympus/P1010139.JPG

a wogole to zmierzam do tego, ze moim zdaniem pierwsze foto, choc z najmniejsza przysłona jest o wiele ostrzejsze anizeli z przysłona f11 a powinno byc odwrotnie z tego co pisaliscie :)?

vodnik
11.08.04, 18:32
Przy szerokim kacie i takied odleglosci to niewiele zobaczysz z glebi ostrosci. Ustaw maksymalny zoom i ostrosc na jakims obiekcie oddalonym powiedzmy o jakies 10-12m, zeby w tle bylo jeszzce cos innego. I teraz sie pobaw roznymi ustawieniami przeslony.

kondi
11.08.04, 18:54
Okaj, a wiec ide spowrotem na balkon. Do 30min bedzie RELOAD :twisted: :twisted: