PDA

Zobacz pełną wersję : Quiz sprzetowy



Mirek54
11.11.08, 00:55
Moze przyjmie sie inna zgadywanka.Zabawa polegac ma na wstawieniu fotki sprzetu i udzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie.Reszta taka sama jak w fotograficznym quizie.

Co to za aparat i czym wyroznia sie cala rodzina z tej serii od innych.Ta cecha nie wystepuje w innych aparatach,

Smerf Maruda
11.11.08, 01:02
Onaniści sprzętowi :-)

To Exakta. Czym się wyróżnia? To pierwsza lustrzanka na film 135, i pierwszy system.

Mirek54
11.11.08, 01:06
Onaniści sprzętowi :-)

To Exakta. Czym się wyróżnia? To pierwsza lustrzanka na film 135, i pierwszy system.

Tak to Exakta,ale nie pytalem czym sie wyrozniala tylko czym sie wyroznia ona, jak i ta cala rodzina.
Czekam dalej

Piotr Grześ
11.11.08, 01:23
Piękna była. Ojciec mojego kumpla ją miał.

dobas
11.11.08, 01:43
miała obcinacz do filmu
mozna było w połowie filmu se go obciąć i założyć nowy

ale nie wiem czy to jest przedbiotem pytania ?

chociaż... ten model nie wiem czy ma obcinarkę :)

diabolique
11.11.08, 01:44
Piękna była. Ojciec mojego kumpla ją miał.

I to niby tym się wyróżnia? :mrgreen:

dorjan
11.11.08, 01:56
Pokazany model Exakty to Varex IIa(mod.). Cała rodzina Varex wyróżniała się wymiennym kominkiem z matówką, na pryzmat pentagonalny. Jeszcze jednym wyróżnikiem Exakty był spust migawki umieszczony po lewej stronie ścianki korpusu. Do Exakty wyprodukowano ponad 2000 modeli obiektywów.

Pozdrawiam.

Mirek54
11.11.08, 01:59
miała obcinacz do filmu
mozna było w połowie filmu se go obciąć i założyć nowy

ale nie wiem czy to jest przedbiotem pytania ?

chociaż... ten model nie wiem czy ma obcinarkę :)

Obcinaczki byly,ale nie we wszystkich.Ta cecha wystepuje tylko w tej rodzince.W zadnym analogu i cyfrowkach w innach firmach ona nie jest zastosowana.:grin:



Dorian-trafiles w punkt.Spust z lewej strony.Dla leworecznych to jest nie do zastapienia.

Pytaj.

dorjan
11.11.08, 02:11
Modele Exakty Varex chyba rzeczywiście były dla leworęcznych, bo i film naciągany był z prawej szpulki na lewą, a dzwignia naciągu filmu również znajdowała się z lewej strony.

Pozdrawiam.

dobas
11.11.08, 03:18
Phi. mam Varex IIa od 15 lat i nigdy na to nie zwróciłem uwagi. Fakt jest inaczej niż w innych aparatach, ale nie wpadłem na to że to ukłon w stronę leworęcznych :)

Rafał Czarny
11.11.08, 08:23
No i chyba lusterko nie wracało na miejsce po pstryknięciu (nie wiem czy akurat w tym modelu, ale miałem taką Exaktę). Dopiero po naciągnięciu filmu.

dorjan
11.11.08, 20:05
Samopowrotne lustro w Exaktach wprowadzono dopiero w 1967r., a prezentowana na fotce modyfikacja Varex IIa pochodzi z lat 1960-1963.

Kolej na następną zagadkę sprzętową.

Jaki to model Praktic'y i czym wyróżniał się wśród ówczesnych konkurentów?

Pozdrawiam.

Wiejo
11.11.08, 20:10
miała gniazdko synchronizacji lamp błyskowych na żarówki chyba Y i na lampy elektronowe X

dorjan
11.11.08, 22:37
Podwójne, a nawet potrójne gniazdo synchronizacji było popularną cechą aparatów z lat 50-60 ubiegłego wieku. Niektóre konstrukcje posiadały jedno gniazdo z pierścieniowym przełącznikiem na lampy spaleniowe lub elektronowe (np. Zenit E), albo regulowaną zwłokę w wyzwalaniu migawki od 0-25ms (np. Zorki). Tak więc nie o taką właściwość lustrzanki Praktica pytam.

Pytanie jest łatwe, ale najpierw trzeba określić model aparatu, a wygląd tego korpusu różni się od pozostałych Praktic z tego okresu.

Pozdrawiam.

Morlok
12.11.08, 10:31
O ile się nie mylę to nazywało sie TL i miało pod guzikiem czarnym pod spustem pomiar swiatła :roll:

dorjan
12.11.08, 21:07
Ciepło, ale prezentowna wyżej Praktica to nie jest model SuperTL. Różnica w wyglądzie jest niewielka, bo Praktica Super TL wygląda tak.

Pozdrawiam.

dorjan
14.11.08, 02:26
Nie czekacie chyba, że sam udzielę poprawnej odpowiedzi lub pokażę wszystkie modele tej serii ?

Pokazana wyżej Praktica super TL to ostatni i najbardziej popularny model z linii „nova”. Pierwszym korpusem w tej rodzinie była właśnie Praktica nova. Zmodyfikowany korpus był tej samej wielkości co w poprzedniej serii Praktica IV i V, ale przeniesienie dźwigni naciągu filmu ze spodu korpusu na górę i zmniejszenie wielkości pryzmatu dawało złudzenie mniejszych rozmiarów. Wprowadzono również inne zmiany konstrukcyjne i ukośny spust migawki w korpusie stał się charakterystyczną cechą Praktic. Do tej rodziny Praktic należy również model z zagadki, ale miał on bardziej rewolucyjne zmiany.

Jakie ?

Pozdrawiam.

Praktica nova z najnowszym wówczas Pancolar’em 2/50.

Wieprz
14.11.08, 12:40
Toć to przecież Praktica Mat z wewnętrznym pomiarem światła.
No, chyba że to jakaś zupełnie inna Praktica:???:

dorjan
14.11.08, 23:28
Tak to jest Praktica mat. W sprzedaży ukazała się w 1965r. Była ona pierwszą lustrzanką europejską z wewnętrznym pomiarem światła (TTL). Światłomierz wyskalowany w przedziale 6-3200 ISO miał większy zakres niż pierwsza na świecie lustrzanka z TTL, którą był Pentax spotmatic z zakresem 20-1600 ISO, pokazany w 1964r.

Praktica mat posiadała nową wygodniejszą skalę czasów. Jako jedyna w rodzinie dysponowała czasem 1/1000s. W wielu publikacjach błędnie podają, że Praktica mat nie posiadała czasu 1/15s, a pierwszym modelem z tym uzupełnieniem była Praktica electronic i Praktica nova I, co nie jest prawdą.

Wieprz, teraz Twoja kolej.

Pozdrawiam.

Wieprz
15.11.08, 00:32
juhu, się nie znam a zgadnąłem :mrgreen:

to pewno dla Was banał. Ja oczywiśćie nie wiedziałem co to jest.

dorjan
15.11.08, 01:11
To pierścienie makro do Praktic z elektryczną symulacją przysłony specjalnie dedykowane do obiektywów "electric". Mogą być również używane z obiektywami typu "auto". Kabel łączący obydwa pierścienie zapewniał działanie symulacji przysłony w przypadku przedłużenia wyciągu zwykłymi pierścieniami lub mieszkiem. Jeden z pierścieni był wkręcany do korpusu, a do drugiego (ten z gniazdem na wężyk spustowy) wkręcało się obiektyw. Przestrzeń pomiędzy pierścieniami można było uzupełnić zwykłym mieszkiem do makro.

Pozdrawiam.

Wieprz
15.11.08, 01:35
ale się prakticznie zrobiło ;) Pytaj

dorjan
15.11.08, 20:05
Tym razem coś współczesnego.

Co to za urządzenie stojące obok lampy Olympusa ?

Pozdrawiam.

alastor
15.11.08, 21:26
To pewnie będzie drukarka sublimacyjna Olympus P 10.

A tu link do strony Olympusa z opisem drukarki P-10

http://www2.olympus.pl/consumer/201_P-10.htm

grizz
15.11.08, 21:31
hmm to jest chyba takie specyficzne ustrojstwo... ktoś kiedys mówił o jakims cudeńku olka...

dorjan
16.11.08, 01:15
Tak. To jest drukarka termo-sublimacyjna Olympus P-10. Pomimo swojego wieku (jesień2003r.) wcale nie ustępuje konkurentom. Szybkość druku pełnej pocztówki to zaledwie 44s. Jeszcze szybszy jest model z 2005r. Olympus P-11 o czasie wydruku 33s.

Najnowsze Sony DPP-FP75, czy DPP-FP95 zachwalane jako rewelacyjnie szybkie drukują pocztówkę w 60s, a wyższy model w 45s. Canon Selphy 750 potrzebuje także ok. 1min na wydruk.

Alastor gratuluję i zadajesz pytanie.

Pozdrawiam.

alastor
16.11.08, 19:58
Witam

Oto pytanie:

Do czego służył aparat przedstawiony na zdjeciu, oraz kto go opatentował ?


http://i309.photobucket.com/albums/kk381/alastor_bucket/11.jpg

Niestety na zdjeciu aparat (chyba) nie jest do końca kompletny (brakuje obiektywu), ale to najlepszej jakości fotka jaką moglem znaleźć.

Podpowiedź: Aparat opatentowano w XX wieku :)

dorjan
17.11.08, 01:03
Fajne i trudne pytanie, ale nie chcę zadawać następnego.

To są tylko podpowiedzi.

Pokazany wyżej aparat jest kompletny. Obiektyw znajduje się w środku. Skonstruowano go w 1903r. i służył oczywiście do robienia zdjęć. Miał wbudowaną automatyczną ekspozycję na wykonywanie zdjęć co 30s. To maleństwo ważyło zaledwie 70g i miało specjalne mocowanie do ...

To jest fotka wykonana tym aparatem.

emc2
17.11.08, 11:27
Mocowanie do... gołębia? ;)
Czytałem kiedyś o takim starym wynalazku, dzięki któremu można było robic zdjęcia szpiegowskie wysyłając gołębie z zamontowanymi specjalnie skonstruowanymi aparatami fotograficznymi. Taki aparat potrafił właśnie robić zdjęcia z określonym interwałem czasowym.
Niestety, nie wiem co to za aparat ani jaka firma brała udział w konstruowaniu.

Edit (wygooglałem):
Opatentował to niemiecki inżynier Julius Neubronner.

Smerf Maruda
17.11.08, 11:30
Ahahaha, faktycznie, dobre, dobre.

http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2007/06/catcam_and_othe.html

alastor
17.11.08, 12:38
@emc2

Oczywiście poprawna odpowiedź, jako że dorjan nie chce zasdawać pytania teraz twoja kolej.

kevin
19.11.08, 20:43
Wątek stanął, to wystąpię jako zapchaj-dziura z zagadką zapasową:
Czym niezwykłym charakteryzuje się przedstawiona na zdjęciu kamera - poza oczywiście wymiarami i wagą...

kevin
21.11.08, 20:01
Odpowiadam sobie sam.. Owa kamera służyła na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku do kręcenia filmów w Technikolorze. Niezwykłością było to, że zawierała 3 ładunki równolegle biegnącej, monochromatycznej taśmy filmowej 35mm, gdzie za pomocą systemu pryzmatów i filtrów barwnych każdą z nich naświetlano inną składową koloru - R, G i B. Po wywołaniu negatywów rozpoczynał się właściwy proces tworzenia kopii barwnej - wielokrotne naświetlanie, barwienie taśmy w kolorach dopełniających itd... Dopiero w połowie lat '50 Eastman Kodak wypuścił swój wynalazek - Eastman Kodak Negative - pojedyncza taśma barwna. Obróbki procesów trójtaśmowych zaprzestano w latach '70, ale ciekawostką jest fakt że jedynym krajem na świecie w którym nadal produkuje się i obrabia filmy trójtaśmowe, są....? Chiny!

emc2
23.11.08, 00:34
Dziękuję Dorjanowi za podpowiedź w poprzednim pytaniu o gołębie. I przepraszam, że tak długo trwało, zanim wymyśliłem pytanie...

Proszę spojrzeć na zdjęcie poniżej. Przedstawia ono zegarek firmy Olympus, na rękę, z logo E-Systemu. Zegarek ten firma sprzedawała w 2006 roku w limitowanej serii, ale do Polskiego dystrybutora chyba nigdy oficjalnie nie dotarł. Ma on oczywiście pewną cechę "fotograficzną", o którą chciałbym zapytać. Co łączy ten zegarek ze światem fotografii i powoduje, że może przydać się fotografowi w trakcie robienia zdjęć?


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e9a82ed7796b359d)

Mirek54
23.11.08, 00:37
Zaleznosc-czas i przyslona

emc2
23.11.08, 14:00
Lucca - gratulacje, oczywiście zgadłeś, chodzi o prosty kalkulator kojarzący czas z przysłoną.
Kręcąc zewnętrznym pierścieniem wokół tarczy zegarka zmieniamy czas, a wewnątrz tarczy na obwodzie rozmieszczone są wartości przysłon.
Lucca, zadajesz następne pytanie.

Mirek54
23.11.08, 19:49
Ale zes mnie wpuscil.:wink:

Pytanie.Co to jest i do czego uzywane bylo (lub jest jeszcze).Dlaczego jest to takie interesujace i czyjej nacji jest to patent:grin:.Mam nadzieje,ze nie jest to trudne pytanie.

Nazwe z fotki nieumiejetnie skasowalem

Morlok
23.11.08, 19:58
Toż to Janpolcolor

Mirek54
23.11.08, 20:24
Toż to Janpolcolor

Jestes pewny???

Smerf Maruda
23.11.08, 20:27
http://mradamczyk.one.pl/janpol.htm

Morlok
23.11.08, 20:27
ano tak mnie sie zdaje, produkcja Warszawskich zakładow optycznych

Mirek54
23.11.08, 20:30
Dodatkowa fotka,zeby ulatwic

Z linka Smerfa marudy mozna wyczytac odpowiedz.Obiektyw to Jantar color.

Tow.Smerf pyta:grin:

Morlok
23.11.08, 20:32
Cos nie tak ?

Smerf Maruda
23.11.08, 20:32
Najwyraźniej coś nie tak :-)