PDA

Zobacz pełną wersję : Przepały



fotoamator2891
6.11.08, 18:47
Witam

Jestem od niedawna posiadaczem aparatu Olympus SP-560 UZ.To moj pierwszy aparat w którym mam ingerecje w parametry :) Niestety czasem w moich zdjęciach wystepują "przepały". Jakie sa sposoby radzenia sobie z nimi. Ktory z parametrow jest w stanie poprawić sytuacje? Proszę o pomoc :)

krzysiekz
6.11.08, 18:55
Mozna sprobowac korekta ekspozycji zmniejszyc naswietlenie (lub w manualu naswietlac na -0.7~-0.3). Albo zapisac zdjecie w raw i pobawic sie w jakims programie do wywolywania, to mozna bedize troche z przepalow wyciagnac.

mathu
6.11.08, 18:58
To zdjęcie jest prześwietlone.

A tak poza tym, to niestety w kompakcie łatwo tego nie obejdziesz.

666cin
6.11.08, 18:59
Pozwolilem sobie troche to zdjecie poprawic. Zawsze zostaje photoshop zeby usunac neidociągnięcia;)

junak20
6.11.08, 19:00
Za ostre słońce na portret. W takiej sytuacji, przeswietlenia na buźce można uniknąć fotografując z lampą błykową.

voovoo2
6.11.08, 19:00
Dodatkowo mozesz w ustawieniach aparatu zmniejszyc kontrast.Nalezy tez unikac tak ostrego swiatła zwłaszcza przy portretach.Miękie swiatło słuzy fotografii cyfrowej......szkodzi przepałom :-)

suchar
6.11.08, 19:03
Na tym zdjęciu masz bardzo kiepskie światło - ostre. To niestety prawie gwarantuje przepały, bo by część zdjęcia była dobrze naświetlona, inna część musi być prześwietlona. Za duża różnica w oświetleniu. To zdjęcie samo w sobie jest trochę prześwietlone. By radzić sobie z takimi przepałami albo rób zdjęcia przy bardziej miękkim świetle, albo dopalaj lampą, nawet wbudowaną. Doświetlenie delikatne lampą zmniejszy różnice w oświetleniu poszczególnych partii twarzy i prawdopodobnie pozwoli uniknąć przepaleń.
Pzdr

fotoamator2891
6.11.08, 19:50
Dzięki wszystkim za pomoc :) Te rady są dla mnie niezwykle cenne :)

epicure
6.11.08, 19:54
Doświetlenie delikatne lampą zmniejszy różnice w oświetleniu poszczególnych partii twarzy i prawdopodobnie pozwoli uniknąć przepaleń.

Ale tu z kolei może być problem innego rodzaju, a mianowicie czas synchronizacji. Z lampą czas otwarcia migawki może być za długi dla panujących warunków oświetleniowych, co jeszcze pogłębi problem przepałów.

mathu
6.11.08, 20:06
Może się mylę, ale mnie to słońce wcale nie wygląda na ostre... Ot po prostu wieczorek.

suchar
6.11.08, 20:08
Ale tu z kolei może być problem innego rodzaju, a mianowicie czas synchronizacji. Z lampą czas otwarcia migawki może być za długi dla panujących warunków oświetleniowych, co jeszcze pogłębi problem przepałów.

A to prawda. Tak naprawdę od doświetlania w terenie są zewnętrzne lampy, które mają tryb synchronizacji z krótkimi czasami otwarcia migawki (np. Fl-36). Albo blenda.

epicure
6.11.08, 21:16
Myślę, że blenda to najtańsze, najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

jerryg3
6.11.08, 22:34
mierz czasem światło punktowo, pobaw się korektą. celuj z ostrością. powodzenia.