PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-30



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

fotomic
5.11.08, 07:03
Kilka porannych informacji ;) już oficjalnie.

Olympus E-30

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://olympusclub.pl/images/stories/e30/e-30_back_free-angle-lcd_xl_big.jpg)

Link do artykułu na portalu: http://olympusclub.pl/informacje-prasowe/olympusc-e-30.html


Z ciekawostek:
1)Nowo opracowany 12.3 megapikselowy sensor Live MOS
2)Wbudowany stabilizator obrazu o maksymalnej efektywności do 5 stopni EV
3)Maks. 5 kadrów na sekundę
4)Czasy otwarcia migawki do 1/8000 sek., synchronizacja błysku przy czasie 1/250 sek.
5)ISO 100-3200 dla szerokiego zakresu czułości
6)Szeroki zakres dynamiczny w jasnych partiach kadru
7)Filtry artystyczne: Pop Art,Miękka ostrość,Jasna i lekka kolorystyka,Jasna tonacja,Ziarno filmu światłoczułego,Kamera otworkowa
8 )Skala poziomnicy
9)Wiele formatów kadru:16:9, 3:2, 7:5, 4:3, 5:4, 6:5, 7:6, 3:4 oraz 6:6.
10)Wielokrotna ekspozycja:W jednej sekwencji wielokrotnej ekspozycji można nałożyć na siebie do 4 zdjęć
11) dostępność w połowie stycznia 2009.
12) uchwyt zasilający HLD-4

Po więcej zapraszam do artykuły - szczegóły reklamowe.


Pozdrawiam

Dodano:

Tu informacje ze specyfikacją:
http://www.imaging-resource.com/NEWS/1225861201.html

Tu po polsku:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8075

Tu na dpr:
http://www.dpreview.com/news/0811/08110502oly_e_30.asp

i male porownanie na koniec z innymi C i N
http://www.dpreview.com/news/0811/08110503olympus_e30_hands_on.asp


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0811/olympus/Hands-On/oly_angle_001.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0811/olympus/Hands-On/oly_e30_lcd_001.jpg)

Karol
5.11.08, 08:06
Specyfikacja wygląda znakomicie, szczególnie pogrubione punkty. Widać, że marketingowcy Olka wzięli pod uwagę największe obecne narzekania na Olka - na mały zakres dynamiczny w światłach. Ciekawe na ile sprostali temu zadaniu inżynierowie. Nic tylko czekać na rawy.
Swoją drogą - po takiej specyfikacji sprzedaż E-3 raczej nie wzrośnie, dużo osób będzie czekać, chociaż dobrych cen na E-30 doczekamy się pewnie za rok...

Eddie
5.11.08, 08:40
Pisalem w watku dotyczacym E-30, ze E-3 zostanie odstawiony do lamusa...
No :)

wujek.samo.h
5.11.08, 08:48
Przepał upadł?

Ja się cieszę też z małego bajeru w postaci ziarna filmu.

zibi1303
5.11.08, 08:53
a HDR wbudowany to pies ???

witia
5.11.08, 08:54
No to pięknie!
Wymarzona maszynka dla fotoamatora.
Pozdrówka.

C+
5.11.08, 09:07
Nowością w E-30 jest także możliwość dostrajania AF (korygowania front lub back-focusa) w zakresie +/- 20 kroków i zapamiętania 20 różnych ustawień.


Ciekawe :roll:


Aparat Olympus E-30 jest dostępny w następujących konfiguracjach:

* Olympus E-30 sam korpus
* Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0
* Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II
* Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6

diabolique
5.11.08, 09:09
Wyświetlacz 230.000 punktów - to, co wymagało poprawienia bo jest najprostsze do porównań przez kupującego - zostało. I niestety daleko w tyle za konkurencją (ponad 900.000 punktów). Czyżby został im gdzieś wagon wyświetlaczy do E-3?
I tak go nie kupię, więc dalej tylko poczytam :grin:

grizz
5.11.08, 09:11
10)Wielokrotna ekspozycja:W jednej sekwencji wielokrotnej ekspozycji można nałożyć na siebie do 4 zdjęć


Żeby było jasne... chodzi o HDR, a nie o zwykłe kilkukrotne naswietlenie jednej klatki...?

Bodzip
5.11.08, 09:11
Pisalem w watku dotyczacym E-30, ze E-3 zostanie odstawiony do lamusa...
No :)

Wstawią do E-3 tą nową matrycę i znowu będzie Top Pro.

grizz
5.11.08, 09:12
argh i nie jest uszczelniany? ? ? :cry:

fotomic
5.11.08, 09:17
Żeby było jasne... chodzi o HDR, a nie o zwykłe kilkukrotne naswietlenie jednej klatki...?

Wielokrotna ekspozycja

W modelu E-30 wielokrotna ekspozycja jest możliwa zarówno przy fotografowaniu z wykorzystaniem Live View jak i celownika optycznego. W przypadku fotografowania z Live View wcześniej zarejestrowane dane obrazu RAW są używane jako tło dla finalnego zdjęcia, które po nałożeniu na owo tło jest prezentowane bezpośrednio na ekranie LCD. W jednej sekwencji wielokrotnej ekspozycji można nałożyć na siebie do 4 zdjęć. je w artykule.

C+
5.11.08, 09:18
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/11/olympus1_010l-1.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/cda/static/image/2008/11/05/olympus1_010l.jpg)

grizz
5.11.08, 09:19
je w artykule.

No właśnie czyli **** :P

zibi1303
5.11.08, 09:25
ale obawiam się że cenowo to sobie strzelą w kolano, obecnie D90 jest już poniżej 1000$ u nas, a oni chcą 1300 :( i kto to kupi :)

...
i filmów nie kręci

Sebu$
5.11.08, 09:27
* Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II

czy nowe ZD 14-54 II będzie miało SWD ?

Są już może jakieś informacje ?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
już znalazłem : ;)
http://www.dpreview.com/news/0811/08110501oly_14_54mm_II.asp
oraz po polsku
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8074

grizz
5.11.08, 09:32
ale obawiam się że cenowo to sobie strzelą w kolano, obecnie D90 jest już poniżej 1000$ u nas, a oni chcą 1300 :( i kto to kupi :)

...
i filmów nie kręci

Cena na wejście zawsze jest jaka jest, nie ma się nia co sugerować, bo dosc szybko spadnie ;)

fotomic
5.11.08, 09:33
* Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II

czy nowe ZD 14-54 II będzie miało SWD ?

Są już może jakieś informacje ?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
już znalazłem : ;)
http://www.dpreview.com/news/0811/08110501oly_14_54mm_II.asp

przecież jest link do arta na portalu...

Eddie
5.11.08, 09:41
Żeby było jasne... chodzi o HDR, a nie o zwykłe kilkukrotne naswietlenie jednej klatki...?

Tak jak w D300, poszczegolne klatki sa skladane przez software. Osobiscie wciaz nie widze i nie wyobrazam sobie multiekspozycji w aparacie cyfrowym.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Wstawią do E-3 tą nową matrycę i znowu będzie Top Pro.

Nie.
Po prostu odejdzie do lamusa :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

ale obawiam się że cenowo to sobie strzelą w kolano, obecnie D90 jest już poniżej 1000$ u nas, a oni chcą 1300 :( i kto to kupi :)

...
i filmów nie kręci

I szumial bedzie, w zaden sposob nie bedzie mogl konkurowac z D3 i nowym 5D. A glowna wada tego aparatu bedzie kaszel przy czasach migawkich dluzszych niz 1/250, a przy 1/50 dostanie trzesiawek i w cholere ze stabilizacja w takich warunkach.

GoOrange
5.11.08, 09:58
Wooow!!! Dla mnie to jakby nie patrzeć to taki pomost dla topowych E-3 - E-5.
Z jednej strony praca inżynierów Olympusa włożona w E-3 zostaje rozłożona na model E-30 a z drugiej strony nowa matryca, chip i może inne nowości po przetarciu się w E-30 zapewne zostaną zaadaptowane w E-5.

Ja akurat posiadam E-3 więc w E-30 będę szukał jaskółek wieszczących nowości w E-5 z niecierpliwością czekam na efekty pracy matrycy bo AF dla E-5 mam nadzieję wymyślą jeszcze lepszy tak aby dalej być w czubie stawki jeśli chodzi i szybkość jego pracy.

Magnesus
5.11.08, 10:03
Jak mi się znudzi e-520, to jakieś używane e-30 będzie jak znalazł (bo e-3 dla mnie, totalnego amatora, za duże). ;) Szkoda, że nie uszczelnione, poza tym ma wszystko na miejscu. Ciekawe jak będzie z DR, może przesuną po prostu w stronę świateł, czyli w cieniach będzie gorzej - tak ktoś sugerował, że w Panasonic w G1 zrobił.

Eddie
5.11.08, 10:04
Dobra, ja jeszcze raz krótko. IMHO kiepski wyświetlacz może pogrzebać całkiem niezły sprzęt.
Klasyczny konsument idzie do sklepu, bierze puchę, pstryka i patrzy na wyświetlaczu co wyszło. To chyba najczęściej stosowana metoda doboru sprzętu pod wymagania quasi-amatorskie.
Niestety, o ile E-3 robi świetne zdjęcia, o tyle na wyświetlaczu pokazuje je przeciętnie. Z kolei Canon czy Sony mogą zrobić kiepskie zdjęcie (z bylejakim szkłem np.) a na wyświetlaczu pokażą je fantastycznie.
Wiem co piszę, dość często pracuję z kolegą, który właśnie ma Canona 30d z przeciętnym szkiełkiem. To co widzę na wyświetlaczu a następnie na jego stronie www jest kolosalnie różne - na korzyść wyświetlacza :grin:
Sony w tej dziedzinie jest bezkonkurencyjne, mają doświadczenie :wink:
życzę owocnej dyskusji i miłych wrażeń

O mamusiu...
Zlituj sie, do d.py wyswietlacz to ma E-1, a przeciez nie bedziesz na tym ogladal filmow w Full HD. Myslisz, ze przecietny fotoamator zauwazy roznice w wyswietlaniu zdjecia na ekraniku? Nie wierze w to.

hades
5.11.08, 10:05
No i "se" kupiłem E-3... Nie ma to jak mieć rozterkę tuż przed zakupem. Sądzicie, że po obecnej zapowiedzi jest to sensowne czekać na styczeń?

grizz
5.11.08, 10:08
O mamusiu...
Zlituj sie, do d.py wyswietlacz to ma E-1, a przeciez nie bedziesz na tym ogladal filmow w Full HD. Myslisz, ze przecietny fotoamator zauwazy roznice w wyswietlaniu zdjecia na ekraniku? Nie wierze w to.

1. Zauwazy
2. To jednak nie jest pucha dla przeciętnego amatora, ale dla kogoś kto nie wybiera puchy po ekraniku


No i "se" kupiłem E-3... Nie ma to jak mieć rozterkę tuż przed zakupem. Sądzicie, że po obecnej zapowiedzi jest to sensowne czekać na styczeń?

Sam sobie odpowiedz - bedziesz miał do lutego jakieś okazje fotograficzne, przy których obecny sprzet Cię ogranicza? Potrzebne Ci uszczelnienia?

geo
5.11.08, 10:08
O mamusiu...
Zlituj sie, do d.py wyswietlacz to ma E-1, a przeciez nie bedziesz na tym ogladal filmow w Full HD. Myslisz, ze przecietny fotoamator zauwazy roznice w wyswietlaniu zdjecia na ekraniku? Nie wierze w to.

zauważy, niestety

hades
5.11.08, 10:12
Sam sobie odpowiedz - bedziesz miał do lutego jakieś okazje fotograficzne, przy których obecny sprzet Cię ogranicza? Potrzebne Ci uszczelnienia?

No właśnie chciałbym E-3, ale nie koniecznie z uszczelnieniem. Brałbym E-3 za wszystko inne co poza uszczelnieniem oferuje. I tu powstaje zagwostka, ale będę sobie ją w ciszy i skupieniu rozważał. Od tego świat się nie zawali ;). Chciałem poznać opinie innych.

Eddie
5.11.08, 10:17
No dobra, mniejsza o to - "kiepski" czy "do d.py"...

W kazdym razie, byc moze ja jakis dziwny jestem, bo mi wyswietlacz E-3 nie dokucza, dlatego tez dziwi mnie kwestia tych roznic.

grizz
5.11.08, 10:18
Jest. Dla zamożnego amatora, który teraz kupuje D300. Znam takich. To dobry target, bo jest ich coraz więcej.
Sprzęt za 1500zł to dla nich dyshonor :wink:

Wiesz, ja jednak wierzę, ze Olek wie co robi, bo wprowadzenie nowego modelu jednak poprzedza badaniami i statystykami...
Z drugiej strony e30 ma ten ekranik ruchomy i osobiście wolałbym to rozwiązanie niz jego lepsza jakość... bo i tak ekranik MZ nadaje się do oglądania histogramu ;)

C+
5.11.08, 10:20
Ja myślę, że to ostatni dzwonek na zakup E3 z lampą dla tych co się wahają.

dzemski
5.11.08, 10:29
The prism-type viewfinder, with its 1.02x magnification and 0.98x coverage is around 10% larger than the pentamirror unit included in the smaller E-System cameras while allowing the E-30 to be over 1cm (0.3 inches)smaller than the E-3. Olympus says the new unit is 60% of the volume of the E-3's prism and just 50% of the weight, helping the E-30 weigh-in around 20% lighter than its big brother.

(czyli jednak inny wizjerek niż w E3, mniejszy, ale jasniejszy)

C+
5.11.08, 10:44
OT

Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje. Tak było w przypadku naleśnika, tele dla ludu, szerokiego kąta dla ludu, podejrzewam, że będzie również w przypadku E30. Po co Olek ma Wam robić tanie jasne stałki skoro zapewne i tak nie kupicie? Skoro podskórnie czujecie, że konkurencja zawsze ma taniej i lepiej? Zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami i zweryfikujcie własne potrzeby, bo Wasze zachowanie jest irracjonalne.

9-18 od miesiąca na rynku - kto z tych krzyczących od 3 lat o tani szeroki kąt już kupił? Czy jest chociaż 1 sztuka na forum?

grizz
5.11.08, 10:45
OT

Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje. Tak było w przypadku naleśnika, tele dla ludu, szerokiego kąta dla ludu, podejrzewam, że będzie również w przypadku E30. Po co Olek ma Wam robić tanie jasne stałki skoro zapewne i tak nie kupicie? Skoro podskórnie czujecie, że konkurencja zawsze ma taniej i lepiej? Zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami i zweryfikujcie własne potrzeby, bo Wasze zachowanie jest irracjonalne.


Idealista :>

zibi1303
5.11.08, 10:45
Tak alakin ma rację niestety. Widziałem wyświetlacz w D90.... 900 tyś punktów. Obraz robi wrażenie, nie ma co. E30 ma ok 4 razy mniej. Marketing Nikona przetłumaczy to na cztery razy gorszy... ;)

grizz
5.11.08, 10:46
Tak alakin ma rację niestety. Widziałem wyświetlacz w D90.... 900 tyś punktów. Obraz robi wrażenie, nie ma co. E30 ma ok 4 razy mniej. Marketing Nikona przetłumaczy to na cztery razy gorszy... ;)

D90 nie ma ruchomego ekranika - marketing przetłumaczy to na nieskończenie wiele razy gorszy :)

zibi1303
5.11.08, 10:51
wiesz grizz my jesteśmy zaszczepieni przeciw marketingowi żółtych czy czerwonych, ale szary obywatel nie. Pójdzie zobaczy a jak nie to mu pokażą... spójrz pan... itd. Nawet nie pomyśli że mu obracany ekranik może coś dac więcej

dzemski
5.11.08, 10:53
aleście marudy, zamiast się cieszyć, że wreszcie jest coś pośredniego.
Popieram C+, ma chłopak rację.

Nie było - płacz że nie ma
Jest - płacz że jest

Normalnie, części z Was nie da się niczym dogodzić ;P

C+
5.11.08, 10:55
ale obawiam się że cenowo to sobie strzelą w kolano, obecnie D90 jest już poniżej 1000$ u nas, a oni chcą 1300 :( i kto to kupi :)

...
i filmów nie kręci



Tak alakin ma rację niestety. Widziałem wyświetlacz w D90.... 900 tyś punktów. Obraz robi wrażenie, nie ma co. E30 ma ok 4 razy mniej. Marketing Nikona przetłumaczy to na cztery razy gorszy... ;)

Czy to jest wątek o D90? Czy problem sprzedaży E30 nie pozwala Ci spać? Czy masz zamiar kupić E30 i przeszkadza Ci jego wyświetlacz? Czy znasz już cenę E30 w Polsce?

C+
5.11.08, 10:56
Nie było - płacz że nie ma
Jest - płacz że jest


Zapomniałeś o płaczu, jak premierę zapowiadali na wiosnę 2009.

wujek.samo.h
5.11.08, 10:58
Zastanawiam się czy rozszerzenie DR w światłach będzie się odbywać dzięki matrycy, czy dzięki oprogramowaniu na zasadzie kompensacji świateł.

Eddie
5.11.08, 10:59
Zastanawiam się czy rozszerzenie DR w światłach będzie się odbywać dzięki matrycy, czy dzięki oprogramowaniu na zasadzie kompensacji świateł.

Przyznaje, ze artykul czytalem na szybko, ale wygladalo mi to na operacje software'owa.

manio
5.11.08, 11:00
E tam ja bym się ekranikiem nie przejmował! Rzeczywiście możliwość uchylanego lcd przyciągnie bardziej niż jego rozdzielczość a co do całego e-30 to zobaczymy zdjęcia testowe, ale ja jestem optymistą i narazie widzę tylko dobre strony!!! A czas pokażę co i jak...
:esystem:

voovoo2
5.11.08, 11:00
OT

Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje. Tak było w przypadku naleśnika, tele dla ludu, szerokiego kąta dla ludu, podejrzewam, że będzie również w przypadku E30. Po co Olek ma Wam robić tanie jasne stałki skoro zapewne i tak nie kupicie? Skoro podskórnie czujecie, że konkurencja zawsze ma taniej i lepiej? Zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami i zweryfikujcie własne potrzeby, bo Wasze zachowanie jest irracjonalne.

9-18 od miesiąca na rynku - kto z tych krzyczących od 3 lat o tani szeroki kąt już kupił? Czy jest chociaż 1 sztuka na forum?

Swięte słowa,założyłem wątek natemat fotek z tego szkła i......pustka.Oczywiście chodziło mio fotki forumowiczów.Może jest za drogie.

C+
5.11.08, 11:00
Chyba po to jest wątek, by rozmawiać o tym korpusie. Jeśli ma cele marketingowe, to no problem. Wydzielić i już.
.

Konstruktywna rozmowa. Ojej nie kręci filmików, ojej D90 ma większy LCD, ojej kto to kupi... Na ten moment mamy suchą specyfikację - nie można nic powiedzieć o jakości zdjęć, o OVF, o nowym procku i ficzerach, nie ma teraz żadnego innego celu niż marketingowy.

mathu
5.11.08, 11:03
Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje.
Ja kupię.

A brak filmów i dobrego LCD podchwycił już "ambasador" na prfc :>

tomek s
5.11.08, 11:04
Szczerze to wolę lepszy wizjer od lepszego telewizorka i wolę słabszy ale kręcony telewizorek niż lepszy nie kręcony telewizorek. Dla mnie LV mogłoby się przydać wlaśnie wtedy gdy trzymanie oka przy wizjerze jest bardzo upierdliwe czy nie bardzo możliwe. Robiąc zdjęcia z wyższej czy bardzo niskiej perspektywy, nie trzeba leżeć, skakać, wystarczy tylko włączyć telewizorek i odpowiednio go przekręcić ;)
Imo olympus robi ciekawe aparaty, tylko nie wiem czy ta wojna na mpiksele wyjdzie mu na zdrowie.
pzdr

dzemski
5.11.08, 11:04
Nie marudzę, wyraziłem tylko opinię o wyświetlaczu. Nie interesuje mnie ten korpus i tyle.
Ale OK, niech będzie.

TA PUCHA JEST SUPER!!

EOT.

Nie o to chodzi, czy jest super czy nie. Ważne że wreszcie jest coś pośrodku. Kto będzie chciał ten kupi, a kto nie ten nie kupi. Wszystko i tak weryfikuje rynek. Ja się z jednej strony cieszę, że jednak E3 ma trochę więcej bajerów, przez co nadal stoi najwyżej w tym systemie, z drugiej cieszy mnie, że więcej puszek olka będzie mieć obrotowy ekranik (mnie jego rozdziałka nie przeszkadza, wręcz jest zaletą jeśli chodzi o wydajność prądową, pamiętacie ile było marudzenia przy A700, że jej ekranik pożera baterie w zastraszającym tempie?). Jedyne co mnie ciekawi to matryca, czy poradzili sobie choć trochę z wadami (w sumie nie tak dużymi, bo ten DR nie jest w olkach aż tak koszmarnie mały, jest porównywalny z innymi, zwłaszcza na ISO200). Poczekamy zobaczymy. Ważne, że coś się dzieje.

GoOrange
5.11.08, 11:05
O mamusiu...
Zlituj sie, do d.py wyswietlacz to ma E-1, a przeciez nie bedziesz na tym ogladal filmow w Full HD. Myslisz, ze przecietny fotoamator zauwazy roznice w wyswietlaniu zdjecia na ekraniku? Nie wierze w to.

Zauważy, zauważy, wyświetlacz w E-520 jest o niebo lepszy niż w E-3, różnica jest kolosalna, przynajmniej wg. mnie.

diabolique
5.11.08, 11:06
Konstruktywna rozmowa. Ojej nie kręci filmików, ojej D90 ma większy LCD, ojej kto to kupi... Na ten moment mamy suchą specyfikację - nie można nic powiedzieć o jakości zdjęć, o OVF, o nowym procku i ficzerach, nie ma teraz żadnego innego celu niż marketingowy.

W takim razie niech jakiś mod wytnie moje bezsensowne posty. Nie widzę problemu i nie robię z tego zagadnienia.
Miłej zabawy

zibi1303
5.11.08, 11:07
Czy to jest wątek o D90? Czy problem sprzedaży E30 nie pozwala Ci spać? Czy masz zamiar kupić E30 i przeszkadza Ci jego wyświetlacz? Czy znasz już cenę E30 w Polsce?

Kuba jak spać ???:roll:
Patrz na zegarek zamiast pisać w ciemno. Mnie ten problem nie rusza, na razie go nie kupię a za rok co będzie nie wiem. Żałuję tylko że nie skoczy sprzedaż Olka przy takiej cenie jaka jest sugerowana w materiałach. No OK, już nie narzekam ;) bardzo sie cieszę że będzie taki aparat....
Bo 4/3 jest jak Feniks ciągle upada i co roku się podnosi :)

geo
5.11.08, 11:09
ee tam fajna pucha i tyle (za af i wizjer, reszty nie zanam), kupie ja za rok w cenie około 2300 i tyle w zastepstwo 410 i będę wniebowzięty, a Wasze jojczenie i tak mie od tego nieodwiedzie, i zd 50 będzie szybsze z tym af a do tego czasu napewno jakieś szkiełka jeszcze wyjdą

domi
5.11.08, 11:10
...bo nigdy nie używałeś tego lepszego dłużej. Wystarczy kilka dni i na tych gorszych "nie widzisz czegokolwiek".
Te nowe ekrany są znacznie lepsze, można na nich o wiele lepiej ocenić ostrość, widać nawet drobny szum. W końcu ekrany zaczęły się rozwijać nie tylko przekątnymi, ale tez i rozdzielczością.

Niestety ekran taki wymaga sporych zmian w sofcie i znacznie większych jeśli chodzi o procesor jak i matrycę, która musi też dać odpowiednio więcej obrazu. Panasonic pokazał już m4/3 które to potrafi, więc olek powinien jakoś tutaj dać radę (matryca). Skoro dali nowy procesor, który tego nie uciągnie niestety to pewne jest że olek w najbliższych modelach nie pokaże ani filmów, ani ekranów hires czy w ogóle lepszego LV.
Trochę szkoda, bo takie ekrany to mogły być maksymalnie 1,5 roku temu, dzisiaj wszystko z lepszej półki niż entry level ma już te lepsze.

mathu: dzięki za ambasadora.

sławekb
5.11.08, 11:12
Czytając specyfikację można się tylko cieszyć.
Jednak dla mnie E-30 nie jest aparatem "pomiędzy" E-5xx - E-x tylko lekko zmodyfikowanym E-3. Mam nadzieję, że następnym ruchem będzie nowy naprawdę profesjonalny E-x

domi
5.11.08, 11:14
Czytając specyfikację można się tylko cieszyć.
Jednak dla mnie E-30 nie jest aparatem "pomiędzy" E-5xx - E-x tylko lekko zmodyfikowanym E-3.

Uaktualnionym i okrojonym.



Mam nadzieję, że następnym ruchem będzie nowy naprawdę profesjonalny E-x

To e-3 nie był już profesjonalny?
BTW: to co niby wedle Ciebie ma mieć, a co jest możliwe w 4/3?


ee tam fajna pucha i tyle (za af i wizjer, reszty nie zanam), kupie ja za rok w cenie około 2300

Skąd masz te wieści o cenie? Początkowe zapowiedzi są okrutne jeśli o to chodzi.
No i za rok to już będzie kilka nowych modeli jeszcze konkurencji, oni przecież nie śpią. IMHO ten model jest stanowczo za późno, takie coś powinno wyjść razem z E-3, a nie półtora roku później. Dzisiaj ludzie mają jednak trochę większe wymagania.

Eddie
5.11.08, 11:16
Uaktualnionym i okrojonym.




To e-3 nie był już profesjonalny?
BTW: to co niby wedle Ciebie ma mieć, a co jest możliwe w 4/3?

Jak by to powiedziec... kwestia uplasowania E-3 w momencie premiery E-30 troche sie zmienia, tak mi sie wydaje. Mozna w zasadzie uznac, ze E-3 juz nie ma :) Oczywiscie nie jest to zle, po prostu taka kolej rzeczy. I dobrze, bo licze na to, ze nastepna profi puszka Olka troche podniesie poprzeczke.

Magnesus
5.11.08, 11:20
Odnośnie DR w światłach - pewnie matryca ma mniej szumów w cieniach niż aktualna i zdjęcia będą lekko niedoświetlane, by lepiej zachować światła, a następnie krzywa ładnie wyciągnie co trzeba z cieni. Tak robią inni producenci, Olek pewnie na razie z powodu szumów w cieniach za bardzo tak nie mógł. Pewnie to źle opisuję, ale na paskach w testach DR na dpreview to widać, Olek ma więcej w cieniach, mniej w światłach, teraz to pewnie przesuną, żeby w światłach było więcej. Całkiem rozsądnie, bo sporo osób i tak robi negatywną kompensację, żeby światła uratować.

andytown
5.11.08, 12:37
To 13 puszka w systemie w tym 11 olympusa, wyczekałem wszystkich 12 premier:D

rocco
5.11.08, 12:40
Tu też napisali: Olympus prezentuje E-30 (http://www.swiatobrazu.pl/olympus_prezentuje_e30.html)
Fajny :grin:

PS
12 megapikseli na matrycy 4/3?
Ciekawe...
Szkiełka są dobre, poradzą ale jak będzie z szumami?

fotomic
5.11.08, 12:41
Odnośnie DR w światłach - pewnie matryca ma mniej szumów w cieniach niż aktualna i zdjęcia będą lekko niedoświetlane, by lepiej zachować światła, a następnie krzywa ładnie wyciągnie co trzeba z cieni. Tak robią inni producenci, Olek pewnie na razie z powodu szumów w cieniach za bardzo tak nie mógł. Pewnie to źle opisuję, ale na paskach w testach DR na dpreview to widać, Olek ma więcej w cieniach, mniej w światłach, teraz to pewnie przesuną, żeby w światłach było więcej. Całkiem rozsądnie, bo sporo osób i tak robi negatywną kompensację, żeby światła uratować.

ciekawe spostrzeżenie, doprawdy ciekawe, ja w swoich fusach widze co innego.

qbic
5.11.08, 13:06
Ja na razie nic nie widzę. Tryb 6:6 to crop czy kwadratowa matryca która w trybie 4:3 działa fragmentarycznie?

I po co ta karta xD.... zupełnie bez sensu.

Poziomnica - super.

Eddie
5.11.08, 13:14
ciekawe spostrzeżenie, doprawdy ciekawe, ja w swoich fusach widze co innego.

Nie ten napar, panie kolego, nie ten napar. Trzeba spytac co koledzy pija.

piotrek204
5.11.08, 13:20
Matryca znana z panasonica?

Bardzo mnie zaciekawila poziomica, przydatna sprawa, tylko czy podaje informacje w wizjerze czy jedynie podczas LV?

Jesli nowy bajer mowiacy o wiekszym DR to software to tak naprawde nic nie wnosi, w RAW'ie zakres bedzie taki sam, jedynie JPG bedzie inaczej wyciagniety.

zibi1303
5.11.08, 13:21
na http://www.swiatobrazu.pl/olympus_prezentuje_e30.html

Monitor LCD

TFT HyperCrystal II LCD
2,7"
około 920 tys. punktów
krycie: ok. 100%
Live View


chyba się pomylili, ajjj szkoda :)

Koriolan
5.11.08, 13:21
OT
Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje.

Jeżeli jutro E30 byłby w cenie ok 2500 zł- idę i kupuję. Na razie zapowiada się
na start pewnie 3990.


Tak było w przypadku naleśnika,
nie potrzebuję.

tele dla ludu,
kupiłem to dla nieludzi czyli 50-200. Używane- dostanę rozgrzeszenie?


szerokiego kąta dla ludu 9-18 od miesiąca na rynku - kto z tych krzyczących od 3 lat o tani szeroki kąt już kupił? Czy jest chociaż 1 sztuka na forum?,
chłopie na zewnątrz mgła choć oko wykol a Ty z szerokim kątem.


Zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami i zweryfikujcie własne potrzeby, bo Wasze zachowanie jest irracjonalne.
Wiesz że teoria o racjonalności zachowań konsumenta upadła z hukiem.
:esystem2:
Hm, może spotkamy się gdzieś Trójmiejsko i listopadowo?

Pozdrawiam :)

Eddie
5.11.08, 13:22
na

Monitor LCD

TFT HyperCrystal II LCD
2,7"
około 920 tys. punktów
krycie: ok. 100%
Live View


chyba się pomylili, ajjj szkoda :)

Zibim, na... no wlasnie, na czym? :)

zibi1303
5.11.08, 13:26
poprawiłem już... :)

lessie
5.11.08, 13:36
czyli co?
matryca jest nowa? czy stara z E-3 i pchnięta softem w kierunku świateł...
Powiem szczerze że to była i jest największa bolączka E-3 - jara biele przeokrutnie...

domi
5.11.08, 13:43
Musi być nowa, bo ma 12Mpix, domysły w sieci mówią że to jest to samo co w panasoniku m4/3. Spodziewałbym się więc ogólnej jakości obrazu jak w tym modelu właśnie.

A co do softowych pchnięć DR to sporo tego ostatnio w świecie lustrzanek i to trochę niepokoi, bo poza fuji nikt nie zajmuje się tak bardzo zakresem tonalnym, a szkoda. A900 miło zaskoczyła tutaj trochę, szczerze to się nie spodziewałem bo pierwsze sample pokazywały zupełnie coś innego.

dog_master
5.11.08, 13:45
Hmm dziś nie 1 IV, nie? :roll: Czyli można się już cieszyć? :twisted:
Przecież ta specyfikacja wygląda bajecznie!

Ale z tymi proporcjami obrazu to przegięli ;)

Szkoda, ze az 12mpx. Ale coz...

Co do tele i wide dla ludu - dobrze, że jest, 70-300 sporo osób ma, 9-18 to jeszcze nówka, ale z przypływem czasu też pewni zdobędzie uznanie.

Koriolan - dobry pomysl! ;)

Koriolan
5.11.08, 13:48
Hmm dziś nie 1 IV, nie? :roll: Czyli można się już cieszyć? :twisted:
Przecież ta specyfikacja wygląda bajecznie!

Ale z tymi proporcjami obrazu to przegięli ;)

Szkoda, ze az 12mpx. Ale coz...

Co do tele i wide dla ludu - dobrze, że jest, 70-300 sporo osób ma, 9-18 to jeszcze nówka, ale z przypływem czasu też pewni zdobędzie uznanie.

Koriolan - dobry pomysl! ;)
Mówiłem Ci ze na ZiE się nie przemęczysz.. dopiero 13 a Ty już przy kompie

dog_master
5.11.08, 13:51
Ja dziś na 15 idę ;p

A tam w temacie, http://www.dpreview.com/news/0811/08110503olympus_e30_hands_on.asp - pitch & roll? Coś jak software'owa korekcja tilt/shift?

lessie
5.11.08, 13:57
a gdzie ISO 6400? a gdzie filmiki :)

dog_master
5.11.08, 14:05
Olympus jakis cza temu pisal, ze nie jest za bardzo zainteresowany filmami w lustrach [pewnie micro4/3 beda mialy], a iso - tyle sie wyciagnie ;p jezeli tylko 3200 bedzie przyzwoite.

Koriolan
5.11.08, 14:05
Niech tylko ktoś powie, dlaczego służby handlowe Olka dają d..py i aparatu nie będzie w gorącym okresie świątecznym, kiedy kasa nieco łatwiej wychodzi z kieszeni

domi
5.11.08, 14:08
Niech tylko ktoś powie, dlaczego służby handlowe Olka dają d..py i aparatu nie będzie w gorącym okresie świątecznym, kiedy kasa nieco łatwiej wychodzi z kieszeni

Okres od lutego do kwietnia jest jeszcze lepszy, ale nie dla nowości tylko dla wyprzedaży poświątecznych. Za to w okolicach maja i czerwca wydaje mi się, że zawsze jest jakiś okrutny kryzys w tym temacie.

dzemski
5.11.08, 14:09
domi: to nie forum SONY ;P

no nic, poczekamy zobaczymy. Mnie się najbardziej podoba wbudowana poziomica w aparacik. Szkoda, że E3 tego nie ma.

ravee_n
5.11.08, 14:12
A mi strasznie brak w E-30 uszczelnień! Stanowczo największy minus. Robiłem już swoim e-510 zdjęcia w totalnej mgle, deszczu i śniegu i przetrwał. Co prawda odkleja się teraz troche gumowa część uchwytu ale cóż, da się przykleić. Uszczelnienia dały by mi jednak komfort tego że nie musze martwić się tymi pogodowymi warunkami a nie drżeć czy później wszystko będzie działać. No i 12 mgp to jak na takiej wielkości matryce to zdecydowanie za dużo. Już widze jak na wszytskich poratalach typu fotopolis będą pisać ze w sumie to aparat świetny tylko do kitu ta matryca. A tak włąsnie pisali po E-3.

Koriolan
5.11.08, 14:20
mi strasznie brak w E-30 uszczelnień!
masz uszczelnione E-3.


. Już widze jak na wszytskich poratalach typu fotopolis będą pisać ze w sumie to aparat świetny tylko do kitu ta matryca. A tak włąsnie pisali po E-3.
Geniusze. Jeszcze nikt nie miał aparatu w ręku a już jest do kitu.

Daniello
5.11.08, 14:26
Alakin: pisałeś o tele i wide dla ludu. Zachowujemy się irracjonalnie nie kupując ich.
70-300 ma cenę dla ludu i trochę osób go ma, a liczba ta się cały czas zwiększa.
9-18 nie ma ceny dla ludu, bo kosztuje tyle co 14-54 i jest trochę tańszy od 8mm FE.
Wziąłbym go od ręki za cenę 70-300. Tylko, nie mówcie, że za darmo bym wszystko chciał.

domi
5.11.08, 14:39
domi: to nie forum SONY ;P

Co ma w ogóle forum sony do tematu? Na kkm E-30 przeszedł raczej bez większego echa. Głównie w porównaniach do 40D, który wydaje się być równoważnym przeciwnikiem, a już dostępny i tani za sprawą 50D.


no nic, poczekamy zobaczymy. Mnie się najbardziej podoba wbudowana poziomica w aparacik. Szkoda, że E3 tego nie ma.

A mi się niezmiennie marzy matryca w kształcie koła obrazowego i wybór proporcji po zrobieniu zdjęcia, razem z korektami kąta i algorytmem który obrócony obraz ślicznie ładnie wywoła do niezłego JPG. Przy filtrze AA, który rozmywa i tak to powinno całkiem nieźle działać, a jakże pomóc :) No i koniec narzekań które proporcje są właściwe.
Do kompletu przydałoby się też wywoływanie w kształcie tego koła obrazowego - idealne do nadruku na CD :) hihi :)

ps. ale różowo nie ma... nie każde szkiełko z tyłu jest okrągłe i pewnie nie daje więc obrazu kółkowego. :)

fotomic
5.11.08, 14:40
będę dawał mandaty i banował za robienie syfu.

kateb
5.11.08, 14:45
A tam w temacie, http://www.dpreview.com/news/0811/08110503olympus_e30_hands_on.asp - pitch & roll? Coś jak software'owa korekcja tilt/shift?

pitch & roll - to nachylenia czyli poziomnica, ale w dpreview coś napisali o automatycznej korekcji i to mi nie pasuje... bo chyba IS tyle nie wykręci matrycy.

diabolique
5.11.08, 14:47
Alakin: pisałeś o tele i wide dla ludu.

A gdzie ja to pisałem??

fotomic
5.11.08, 14:53
http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20original%20version%20People%2003.jpg

http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20Pop%20Art%20People%2003.jpg

http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20original%20version%20People%2001.jpg

http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20Grainy%20Film%20People%2001.jpg

http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20original%20version%20People%2004.jpg

http://www.partner.olympus.pl/pro/100/E-30/E-30%20Pop%20Art%20People%2004.jpg

diabolique
5.11.08, 14:55
fotomic, a pinhole?

Koriolan
5.11.08, 14:56
będę dawał mandaty i banował za robienie syfu.

Dear Modzie, a czego spodziewałeś się w wątku nt aparatu, którego nikt nie miała w łapkach i wszyscy wiedzą tyle, ile powiedział wujek Olek?

qbic
5.11.08, 14:57
Ja jako stały narzekacz powiem ze te efekty mi się nie podobają, można to zrobić na kompie w 5 minut. Fakt dla przeciętnego zjadacza chleba, może to być +, z niecierpliwością czekam na pierwsze RAWy które pokażą prawdziwe oblicze nowej maszyny.

fotomic
5.11.08, 14:59
Dear Modzie, a czego spodziewałeś się w wątku nt aparatu, którego nikt nie miała w łapkach i wszyscy wiedzą tyle, ile powiedział wujek Olek?

dostosowania się do tematu wątku (a nie powszechnego OT), nie pasuje Ci coś ? może się mylę?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

fotomic, a pinhole?

słucham ?

diabolique
5.11.08, 15:06
słucham ?

Zgaduję, że to zdjęcia z użyciem filtrów artystycznych w nowym E-30, czy jest fota z efektem pinhole?

mathu
5.11.08, 15:06
Urocze te "kreatywne tryby fotografowania" :D

fotomic
5.11.08, 15:11
Zgaduję, że to zdjęcia z użyciem filtrów artystycznych w nowym E-30, czy jest fota z efektem pinhole?

tak, ale nie wiem czy/a jeśli która, ma ten efekt.

Pozdrawiam

diabolique
5.11.08, 15:14
tak, ale nie wiem czy/a jeśli która, ma ten efekt.


Właśnie żadna nie wygląda, dlatego pytam.

fotomic
5.11.08, 15:17
Właśnie żadna nie wygląda, dlatego pytam.

nawet chyba pierwsza i ostatnia para to ten sam efekt: "Pop Art" a w środku to: "Ziarno filmu światłoczułego"

Koriolan
5.11.08, 15:34
E-30 ma być o 20% lżejszy od E3. E-3 waży ca 900g, czyli E-30 ważyłby ok 680g. Mój E410- 435 g; E510- 490g
Spora różnica.

Karol
5.11.08, 15:35
Według imaging-resource E-30 będize oferować formaty zapisu: CCD-RAW, RAW (.ORF), JPEG (EXIF 2.2). Co to CCD-RAW i czym się różni od ORFów? Jakie z tego mogą być implikacje praktyczne?

Koriolan
5.11.08, 15:38
wg dpreview
File formats
• RAW
• RAW + JPEG
• JPEG (EXIF 2.2) - Four levels

fotomic
5.11.08, 15:38
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dcresource.com/images/news/oly_110508/screen-art-modes.gif)

kowal73
5.11.08, 15:45
E-30 ma być o 20% lżejszy od E3. E-3 waży ca 900g, czyli E-30 ważyłby ok 680g. Mój E410- 435 g; E510- 490g
Spora różnica.

waga jest w specyfikacji

qbic
5.11.08, 15:45
Według imaging-resource E-30 będize oferować formaty zapisu: CCD-RAW, RAW (.ORF), JPEG (EXIF 2.2). Co to CCD-RAW i czym się różni od ORFów? Jakie z tego mogą być implikacje praktyczne?


Mam nadzieje ze będzie to tryb raw w którym aparat nie ingeruje w dane z matrycy.

studioart
5.11.08, 15:52
Jeżeli puszka będzie w granicach 2x00 PLN to sprzedaję swoją E510 i kupuję E30. Zostawię sobie E300, bo za tani na rynku wtórnym i zbyt plastyczny, no i ten sentyment. Szkoda, że nie ma trybu kręcenia filmów. Swoje zabawki stosuję amatorsko, i czasami brakuje możliwości kręcenia filmu (nie musi to być Full HD, jak procesor nie daje rady). Gdy jest piękna do nakręcenia sytuacja, a takich nie jest dużo to muszę wyjmować komórkę lub biegać po małpkę (też olympusa), bo kamery nie mam i nie będę kupować, i wtedy zarejestrować film... Niestety często scena już mija bezpowrotnie, a taki krótki filmik (może być ograniczony do minuty, dwóch). Szkoda, bo przydał by się do pamiątki rodzinnej. Filmiki są urocze jak i zdjęcia. Rzadziej się je ogląda, to prawda, ale teraz to i ramki cyfrowe umieją odtwarzać filmy, a nie tylko jpg'i. E30 ma być puszką nie tyle pro, co amatorską, i tam filmiki by się przydały. Reszta mi pasuje w tej puszce maksymalnie! Mam nadzieję, że filmiki to tylko kwestia dopisania softu. Przecież LiveView jest, a to podstawa do tej funkcji. Nawet ostrzenie na zasadzie kontrastów jest. Olympus może nie chce tego trybu wprowadzać, ale myślę że potrzeby rynku zmuszą producenta do zastanowieniem sie nad tą funkcją. D90 to ma - to czemu E30 miała by (ona) nie mieć? Nawet mój E510 bez ostrzenia mógłby mieć taką funkcję za sprawą softu - nie musi to być duża rozdzielczość, jeżeli procesor nie nadąża. Zrobienie filmiku szkłem 14-54, 50-200, 9-18 - kręci. Byłaby to rewelacja. Zdjęcia 5 kadrów na sekundę to wypas! Dla niejednego amatora to aż nadto! Ja rzadko focę w serii, bo potem trzeba niepotrzebne zdjęcia usuwać, a to zajmuje czas. Filmiki to jednak byłoby to, co zachęciłoby do systemu jeszcze te 20% dodatkowo niezdecydowanych. Czasu do wypuszczenia na rynek jeszcze trochę jest, tak więc proszę w imieniu swoim, jak i tym którzy tą funkcjonalność chcieliby mieć o wsadzenie konserwatyzmu w kieszeń i usłuchania próśb ludu i dołożenie tej funkcjonalności. Może to i być niska rozdzielczość (słaby procesor ?), ale przecież jedna funkcja więcej idei aparatu nie rozwali. Wiem, jak coś nie jest doskonałe to lepiej żeby nie było wcale bo produkt będzie widziany oczami recenzentów ze złej strony zasłaniając to co dobre. No to niech tą funkcję wstawią w upgrade softu. Mało kto filmy wtedy będzie omawiać podczas testów sprzętu. Zostanie ta funkcja uznana, jako future (taki gratis) i wtedy nikt na nią nie będzie narzekać. A może o to chodzi, i zbliżam się do prawdy?

mathu
5.11.08, 16:02
Wiem, jak coś nie jest doskonałe to lepiej żeby nie było wcale bo produkt będzie widziany oczami recenzentów ze złej strony zasłaniając to co dobre. No to niech tą funkcję wstawią w upgrade softu. Mało kto filmy wtedy będzie omawiać podczas testów sprzętu. Zostanie ta funkcja uznana, jako future (taki gratis) i wtedy nikt na nią nie będzie narzekać. A może o to chodzi, i zbliżam się do prawdy?
Podziwiam twoje tłumaczenie rzeczywistości ;>

Marcin510
5.11.08, 16:08
to na pewno ta sama matryca co w panasoniku
wiec co ona potrafi mozna zobaczyc np tutaj
http://www.imaging-resource.com/PRODS/DMCG1/DMCG1IMAGING.HTM

rewolucji chyba nie bedzie w szumach, oby cos sie polepszylo w dynamice
i zeby badingu nie bylo w iso 1600 :)

rafrog
5.11.08, 16:12
A mnie teraz najbardziej interesuje co będzie z E-3 po Nowym Roku ja skończy się promocja.

E-30 będzie mnie interesował jak się pojawią pierwsze sample.

Darekw1967
5.11.08, 16:16
Tu też napisali: Olympus prezentuje E-30 (http://www.swiatobrazu.pl/olympus_prezentuje_e30.html)
Fajny :grin:

PS
12 megapikseli na matrycy 4/3?
Ciekawe...
Szkiełka są dobre, poradzą ale jak będzie z szumami?

Witam !

Programowe cuda zrobia, ze matryca o wiekszych fizycznych
szumach bedzie tak przemielona... softem, ze na zdjeciach bedzie
piekny obraz o niklej ilosci szumow.

Pozostaje sprawa sub-detali na ile beda wypucowane ;)

Ale zobacz ze kompakty o sensorze 1/72" maja 14 Mpix i tam
jakos poradzili sobie z szumami ;)


Pozdrawiam.

Magnesus
5.11.08, 16:24
to na pewno ta sama matryca co w panasoniku
wiec co ona potrafi mozna zobaczyc np tutaj
http://www.imaging-resource.com/PRODS/DMCG1/DMCG1IMAGING.HTM

rewolucji chyba nie bedzie w szumach, oby cos sie polepszylo w dynamice
i zeby badingu nie bylo w iso 1600 :)

Bandingu jeszcze nie widziałem na zdjęciach z G1, ale za dużo ich nie oglądałem. Na e-420/e-530/e-3 jednak banding rzucał się w oczy już na testowych fotkach, więc może to naprawili przynajmniej. To zwiększy użyteczność ISO>400.
Czy ta sama matryca - na pewno bardzo podobna, może coś pokombinują z elektroniką i na pewno zrobią lepsze odszumianie niż Panasonic (ten to jakoś zawsze zrobi paćki), ale w RAW pewnie będą bardzo zbliżone wyniki.

fotomic
5.11.08, 16:41
to na pewno ta sama matryca co w panasoniku


skąd taka informacja, ja nigdzie nie wyczytałem.

kazil
5.11.08, 16:44
OT

Najpierw czyta się na forum jojczenie, że czegoś brakuje i gdyby było to każdy by kupił, potem jest premiera chwila entuzjazmu i dalej jojczenie - nikt nie kupuje. Tak było w przypadku naleśnika, tele dla ludu, szerokiego kąta dla ludu, podejrzewam, że będzie również w przypadku E30. Po co Olek ma Wam robić tanie jasne stałki skoro zapewne i tak nie kupicie? Skoro podskórnie czujecie, że konkurencja zawsze ma taniej i lepiej? Zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami i zweryfikujcie własne potrzeby, bo Wasze zachowanie jest irracjonalne.

9-18 od miesiąca na rynku - kto z tych krzyczących od 3 lat o tani szeroki kąt już kupił? Czy jest chociaż 1 sztuka na forum?

Ja dwa tygodnie temu kupiłem Zuiko 50mmF2 i 9-18mm i jestem bardzo zadowolony i z E -30 należy się też cieszyć

Koriolan
5.11.08, 16:51
skąd taka informacja, ja nigdzie nie wyczytałem.
za dpreview:
The obvious headline change over its forebears is the use of a new 12.3 megapixel Live MOS sensor that we suspect is closely related to the one we saw in the Panasonic G1.

qbic
5.11.08, 16:54
Programowe cuda zrobia, ze matryca o wiekszych fizycznych
szumach bedzie tak przemielona... softem, ze na zdjeciach bedzie
piekny obraz o niklej ilosci szumow.

Pozostaje sprawa sub-detali na ile beda wypucowane ;)


Tia..... znowu wraca ten soft z X-files do powiekszania obrazu z kamery przemyslowej...
A tak na serio - po jakie licho zwiększać rozdzielczość przy "wypucowaniu" detali?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

of a new 12.3 megapixel Live MOS sensor that we suspect is closely related to the one we saw in the Panasonic G1.

Related nie oznacza Equal.

heyahero
5.11.08, 17:52
Taa... na forum optycznych już się zaczęło. Na pierwszy ogień szumy, potem LCD:

Dlaczego poskąpili tej lustrzance ekranu o rozdzielczości VGA. Czyżby Olek jeszcze nie dorósł do tego. Ja myślę, że taka lustrzanka nie powinna kosztować więcej jak 3000 zł. A to i tak jeszcze sporo. Klasą odpowiada bardziej 40D niż 50D.

Z tego co na "papier" patrzę, to użytkownicy "smaków czy" 1Ds powinni natychmiast je wyrzucić, kupić 50D, albo najlepiej jakiegoś Nikona. :/
Może się mylę, coś przeoczyłem, źle zerkąłem...? Jak coś przekłamałem, to proszę mnie poprawić.

pzdr

MicSzu
5.11.08, 17:56
Fajny aparacik..:) a tutaj mały filmik porównujacy z ;
http://www.youtube.com/watch?v=v_JduOqfNOA

witia
5.11.08, 18:06
Fajny aparacik..:) a tutaj mały filmik porównujacy z E-3 ; http://www.youtube.com/watch?v=v_JduOqfNOA

:grin: Wszystko GIT!!!
Ale dlaczego ON tak szybko mówi?!
Pozdrówka.

MicSzu
5.11.08, 18:11
:grin: Wszystko GIT!!!
Ale dlaczego ON tak szybko mówi?!
Pozdrówka.

Szybciej czy wolniej mi to obojętne--> nie rozumiem go xD:) Szkoda tylko, że nie zostali przy 10mln piks..:(

fotomic
5.11.08, 18:14
Szybciej czy wolniej mi to obojętne--> nie rozumiem go xD:) Szkoda tylko, że nie zostali przy 10mln piks..:(

Dlaczego szkoda ? Możesz pokazać sample z E30 które mówią że ten ruch to błąd ?

MicSzu
5.11.08, 18:16
Dlaczego szkoda ? Możesz pokazać sample z E30 które mówią że ten ruch to błąd ?

Aj...jedno jest pewne jakośc obrazu powyzej 1600 Asa nie będzie powalajaca i wszyscy dobrze o tym wiemy.. niech będzie choc tak jak w E-3 byle by bez bandingu.

mathu
5.11.08, 18:28
Kurde no - zdjęcia są, recenzje wideo są, ja chcę sample!!! I czemu dopiero styczeń?

Bo.
5.11.08, 18:46
a propos lcd, ktoś tu pisał, ze jest(eśmy) odporni na marketing. Jednak chyba nie. LCD w olku nie ma 3 razy mniej pkt. Heca polega na tym, że jedni reklamują pkt. , a inni pixele :-). Czy sie myle ? pls o odp.

heyahero
5.11.08, 19:54
ISO, szumy, matryce... Miałem się tego E-30 na razie nie czepiać, ale się "czepnę".
Zwrócił ktoś może uwagę na mało eleganckie rozwiązanie ucha (?) dla mocowania dla paska (prawa strona patrząc na wprost)? Wygląda to jak, jakby w pośpiechu ktoś o tym sobie w ostatniej chwili przypomniał :/

("Hmm, nie zapomnieliśmy o czym? Stabilizacja jest, wizjer jest, szumy są... Ty, a jak to na szyi będzie wisieć?!...")

pzdr

PS. No masz - naprawdę dziury w całym szukam. D90 ma takie samo rozwiązanie, 50D wraz z 5-kami również. Wszystko przez to kółko, o którego braku było tyle gadania przy okazji E-3 :D

mathu
5.11.08, 20:07
a propos lcd, ktoś tu pisał, ze jest(eśmy) odporni na marketing. Jednak chyba nie. LCD w olku nie ma 3 razy mniej pkt. Heca polega na tym, że jedni reklamują pkt. , a inni pixele :-). Czy sie myle ?
Mylisz.



][][][][][][ (miałem coś wpisać żeby było 10, to dodałem wzorek)

Karol
5.11.08, 20:36
Zwrócił ktoś może uwagę na mało eleganckie rozwiązanie ucha (?) dla mocowania dla paska (prawa strona patrząc na wprost)?
Wszystko przez to kółko, o którego braku było tyle gadania przy okazji E-3 :D

Słusznie zauważone. Nie wygląda za dobrze, szczególnie dla osób nie używających pasków na szyję. Co do kółka to jego brak w E-3 nie jest złym pomysłem, łatwo się można przyzwyczaić a z pewnością to eliminuje przypadkowe przestawiane się aparatu. W E-30 może być ten problem bo kółko jest na skraju korpusu, mam nadzieję, że będzie się kręcić ze sporym oporem. W sumie to niuanse ale nie o takich bzdetach tu niektórzy piszą ;-).

Darekw1967
5.11.08, 20:49
A tak na serio - po jakie licho zwiększać rozdzielczość przy "wypucowaniu" detali?


Odszumianie wiaze sie z pewna utrata informacji.

Nie zawsze soft dobrze oceni, ze dany poziom szumu
jest szumem a nie istotnym subdetalem ze szczegolami.

Bo.
5.11.08, 21:02
Mathu, czyli olek ma na wyświetlaczu ok. 76 tys. pkt. świetlnych ?

MicSzu
5.11.08, 21:26
Kolejny link; http://optyczne.pl/index.php?art=101

zonkinho
5.11.08, 21:28
Na Optycznych jest relacja z konferencji prasowej Olympusa dotyczącej E-30.

http://optyczne.pl/index.php?art=101


W artykule tym jest info:


Owe 12.2 megapikseli w E-30 odpowiada gęstością aż 20.2 megapikseli na matrycy APS-C o mnożniku 1.5

Czyli jakby nie było Olek jest najlepszy w umiejętnym pakowani pikseli w matryce. Gdyby robił też matryce FF to spokojnie mógłby zrobić 50mpix przy mniejszym upakowaniu pikseli niż obecne lustra 4/3. Ciekawe co by powiedziało Sony. :P No chyba, że są jakieś prawa fizyki, które ograniczają taką zabawę... bo skoro FF ma 4 razy większą powierzchnię niż 4/3 to 80mpix wychodzi z takiego upakowania...

Mam nadzieję, że niebawem wyjdą sample i testy E-30 i będę mniej więcej wiedział, czy odkładać kasę na tą puszkę, czy też może na D90 i nową wersję 50/1.4...

mathu
5.11.08, 21:43
Mam nadzieję, że niebawem wyjdą sample i testy E-30 i będę mniej więcej wiedział, czy odkładać kasę na tą puszkę, czy też może na D90 i nową wersję 50/1.4...
Krakowskim targiem - E30 i Sigmę 30/1.4 :>

salvadhor
5.11.08, 21:44
Gnębi mnie sprawa uszczelnień w E-30. Niby ich nie ma, a z relacji z konferencji prasowej, można na optyczne.pl wyczytać:


Podstawowa różnica pomiędzy E-3 a E-30, oprócz matrycy, to korpus. Olympusowi E-30 bliżej pod tym względem do E-520, niż E-3. Nie ma pełnych uszczelnień, a korpus wykonany jest z mniej wytrzymałych kompozytów

Nie ma pełnych uszczelnień, czyli jakieś ma? I tym, którzy mi zaraz napiszą, że z uszczelnieniami mam E-3, odpowiem - do moich zastosowań E-3 jest za duże.

C+
5.11.08, 21:47
Wyświetlacz jest lepszy niż w E-3

ciekawe o ile lepszy?

fotomic
5.11.08, 21:50
ciekawe o ile lepszy?

widzisz, jesteśmy w tej samej grupie - pechowcy, niektórzy juz sobie oglądali, porównywali, stąd te wnioski, trzeba czytać, dopóki nie bedzie nam dane...

C+
5.11.08, 21:52
widzisz, jesteśmy w tej samej grupie - pechowcy, niektórzy juz sobie oglądali, porównywali, stąd te wnioski, trzeba czytać, dopóki nie bedzie nam dane...

Może Jack coś napisze :roll:

Karol
5.11.08, 22:05
Może Jack coś napisze :roll:
Skoro już przywołujemy do tablicy to ja poproszę dwa słowa o odczuciach po zaglądnięciu w wizjer nowego Olka. Bliżej mu do E-520 czy E-3?

A co do wyświetlacza - Jeżeli obrotowy na wszystkie strony ekran LCD o przekątnej 2.7" i rozdzielczości 230,000 pixeli, z możliwością podglądu na żywo wraz z histogramem ma być najsłabszą stroną E-30 i największym powodem do narzekań to zapowiada się zaj....ty sprzęt!

Jeszcze jedno - była jakaś informacja na ile cyklów migawki "obliczony jest" E-30?

qbic
5.11.08, 22:08
Odszumianie wiaze sie z pewna utrata informacji.

Nie zawsze soft dobrze oceni, ze dany poziom szumu
jest szumem a nie istotnym subdetalem ze szczegolami.

Wydaje mi się ze szum zawsze jest szumem, natomiast nie wiem co to subdetal - co to za nomenklatura?

kateb
5.11.08, 22:43
[...cut...]
http://optyczne.pl/index.php?art=101

Czyli jakby nie było Olek jest najlepszy w umiejętnym pakowani pikseli w matryce. Gdyby robił też matryce FF to spokojnie mógłby zrobić 50mpix przy mniejszym upakowaniu pikseli niż obecne lustra 4/3. Ciekawe co by powiedziało Sony. :P No chyba, że są jakieś prawa fizyki, które ograniczają taką zabawę... bo skoro FF ma 4 razy większą powierzchnię niż 4/3 to 80mpix wychodzi z takiego upakowania...
[...cut...]
Strasznie zaokrąglasz i szczerze mówiąc nie mogłem cię zrozumieć. Ja też zaokrągle, ale 80 Mpix tu nie widzę.
Ale 12 Mpix na 4/3 to ok. 46-49 (4 x 12) Mpix na FF,
20 Mpix na aps-c to ok 44 (ok 2.3 x 20) Mpix na FF.

Gdyby robił FF to nie musiałby pakować tak mocno i na pewno by nie pakował, mógłby większe elementy światłoczułe zrobić i ISO 12000 lub większe (może D3 by nie dogonił, chociaż kto wie). Ale nie robi. Koniec kropka.

4/3 to właśnie 4/3 i to upakowanie to pewien mus jeżeli chce się mieć Mpix na poziomie konkurencji.

E-30 wygląda zachęcająco. Dla mnie miód. Jak się skończy kryzys to będę wybierał E-30 czy DMC-G1.

zonkinho
5.11.08, 22:54
No tak pomieszało mi się... to miało być przecież 4 x 12mpix a nie 4 x 20mpix... :P

Mirek54
5.11.08, 23:07
Co to CCD-RAW i czym się różni od ORFów? Jakie z tego mogą być implikacje praktyczne?


CCD RAW rowna sie TIFF.To mz taki nie skompresowany RAW.Potrzebuje lepszej matrycy.Chyba nie bedzie problemu z przepalaniem swiatel.

Karol
5.11.08, 23:12
CCD RAW rowna sie TIFF.To mz taki nie skompresowany RAW.Potrzebuje lepszej matrycy.Chyba nie bedzie problemu z przepalaniem swiatel.
Chyba niepotrzebnie robię zamieszanie cytując imaging-resource. Specyfikacja aparatu na stronach Olympus Polska podaje formaty zapisu dokładnie takie jak w dotychczasowych Olkach i to jest chyba bardziej wiarygodne źródło.

Mirek54
5.11.08, 23:23
Mi handlarz przyslal maila i zaprasza w polowie stycznia.Podaje cene 1300 €

Allen, die ihren Bildern einen besonderen Ausdruck verleihen wollen, bietet Olympus mit der neuen E-30 die perfekte Kamera. Die auf dem Four Thirds Standard basierende D-SLR wartet mit einer Vielzahl von inspirierenden Art Filtern auf. Mit ihrer Hilfe lassen sich Stimmungen und Effekte wiedergeben, die normalerweise spezielle Objektive, zusätzliche Filter oder komplexe Bildbearbeitungen erfordern. Dank Live View kann das Ergebnis bereits vor der Aufnahme auf dem 6,9 cm großen HyperCrystal II LCD kontrolliert werden. Besonderes Highlight: Das LC-Display ist frei schwenkbar. Somit sind aus nahezu jeder Perspektive einzigartige Aufnahmen realisierbar. Der schnelle Kontrast-AF garantiert hierbei eine verlässliche Monitordarstellung. Noch mehr Möglichkeiten bieten die kabellose Blitzsteuerung, eine Mehrfachbelichtung sowie neun verschiedene Bildseitenverhältnisse. Der neu entwickelte 12,3-Megapixel Highspeed Live MOS-Sensor sorgt gemeinsam mit dem neuen TruePic III+ Bildprozessor für überzeugende Ergebnisse. Dank des eingebauten Bildstabilisators mit einer Kompensationsleistung von 5 LW-Stufen bleiben Fotos frei von Verwacklungsunschärfen – unabhängig vom verwendeten Objektiv. Mit branchenführenden Autofokusgeschwindigkeiten, dem voll-biaxialen 11-Punkt-AF-Sensor, Serienaufnahmen mit 5 Bildern pro Sekunde sowie Verschlusszeiten von bis zu 1/8.000 Sekunde ist der Fotograf bestens gerüstet, um vergängliche Augenblicke perfekt im Bild festzuhalten. Natürlich ist auch diese Kamera – wie alle Modelle des E-Systems – mit dem Supersonic Wave Filter ausgestattet, der den Bildsensor zuverlässig vor Staub schützt. Die neue E-30 wird Mitte Januar 2009 zum Preis von 1349 Euro erhältlich sein.

Einfach immer kreativ
Die Olympus E-30 unterstützt Fotografen dabei, ihre künstlerischen Visionen leichter umzusetzen. Neben den üblichen manuellen Einstelloptionen bietet die neue D-SLR viele zusätzliche Möglichkeiten für kreatives Arbeiten. Sechs Art Filter versehen die Bilder mit unterschiedlichen Effekten und verleihen jeder Aufnahme eine ganz besondere Ausstrahlung – und das ohne spezielle Objektive, zusätzliche Filter oder Bildbearbeitung am Computer. Die Wirkung der Filter Pop Art, Weichzeichner, Blasse & Helle Farbe, Light Tone, Körniger Film und Lochkamera lässt sich bereits während der Bildkomposition auf dem LCD betrachten. Weitere künstlerische Effekte ermöglicht die Mehrfachbelichtung: Mit dieser Funktion können bis zu drei Aufnahmen über ein zuvor aufgenommenes Bild im RAW-Format gelegt werden, sodass eine völlig neue Komposition entsteht. Für das richtige Licht lassen sich mit der E-30 mehrere kompatible externe Blitzgeräte steuern, die beliebig positioniert werden können – ohne ein einziges Kabel. Außerdem stehen 9 verschiedene Bildseitenverhältnisse, darunter 4:3, 16:9 und ein quadratisches, das an das Mittelformat erinnert, zur Verfügung.

Der Sucher bietet ein circa 98%iges Sichtfeld und eine etwa 1,02-fache Vergrößerung (-1m -1, 50 mm, bei unendlich). Größere Flexibilität erlaubt das schwenk- und neigbare 6,9 cm große HyperCrystal II LCD mit Live View und Blickwinkeln von 176°. Die Auswirkungen von Änderungen verschiedener Einstellungen lassen sich in Echtzeit auf dem Display kontrollieren. Darüber hinaus ist die Darstellung auf dem LCD dank des optimierten Kontrast-AF* schnell und erheblich komfortabler als je zuvor. Die Ansicht kann auf das 5-, 7- oder 10-fache vergrößert werden.

Einfach exzellente Bildqualität
Der neu entwickelte 12,3 Megapixel Live MOS Sensor garantiert die Aufnahme sämtlicher Einzelheiten, bis ins feinste Detail. Dank der bewährten MOS-Signalverstärkungstechnologien zeichnet sich der Sensor durch geringen Stromverbrauch aus und erlaubt so den ständigen Einsatz der Live View-Funktion. Der neue Bildprozessor TruePic III+ sichert neben hohen Verarbeitungsgeschwindigkeiten eine Bildqualität, die höchsten professionellen Ansprüchen genügt. Hierzu gehören eine verbesserte Tonabstufung sowie Farbtreue und die vielen Möglichkeiten, die die Art Filter bieten – all das bei verringertem Bildrauschen.

Der in das Gehäuse der E-30 integrierte mechanische Bildstabilisator trägt ebenfalls zu ausgezeichneten Resultaten bei. Er kompensiert bis zu 5 LW-Stufen und verringert so die Wahrscheinlichkeit von unscharfen Bildern drastisch – sei es in dunklerer Aufnahmeumgebung oder bei Einsatz von Objektiven mit langer Brennweite. Und da sich der Bildstabilisator in der Kamera befindet, profitiert jedes angeschlossene Objektiv davon.

Effektiven Schutz vor den negativen Auswirkungen von Staubpartikeln auf dem Bildsensor bietet der Supersonic Wave Filter. Diese von Olympus entwickelte Technologie ist Bestandteil jeder E-System-Kamera.

Einfach schnell
Die E-30 hat das AF-System mit 11 Kreuz-Sensoren vom E-System-Flaggschiff, der E-3, geerbt und bietet daher dieselbe rasante Autofokus-Geschwindigkeit und -Leistung. Mit sowohl vertikalen als auch horizontalen Sensorlinien errechnen insgesamt 44 verschiedene Datenpunkte den korrekten Fokus. Darüber hinaus trumpft der AF-Sensor dank der versetzten Anordnung der einzelnen Messpunkte mit einem Messbereich von -2 bis 19 LW auf und sichert so selbst bei schlechten Lichtverhältnissen ein äußerst genaues Fokussieren.

Mit Serienaufnahmen von bis zu 5 Bildern pro Sekunde bei voller 12,3-Megapixel-Auflösung (inklusive RAW-Puffer für 12 Bilder im Burst-Modus) lässt sich selbst die schnellste Action sicher einfangen. Und zum Einfrieren von raschen Bewegungen – oder für Aufnahmen mit offener Blende bei hellem Sonnenschein – stehen Belichtungszeiten von bis zu 1/8.000 Sekunde zur Verfügung. Blitzsynchronisationszeiten von bis zu 1/250 Sekunde erhöhen die Flexibilität und das kreative Potenzial.

Einfach zur perfekten Aufnahme
Auto Gradation verwendet die Schattenaufhellung, um ausgewaschene Lichter und Schatten zu verhindern und selbst kontrastreiche Motive natürlich wiederzugeben. Die Face & Background Control Funktion bedient sich der Gesichtserkennung für eine optimale Balance von Motiven im Vordergrund und der Hintergrundszenerie. Zur Erleichterung der Bildkomposition verfügt die E-30 über eine elektronische 3D-Wasserwaage: Ein zweiachsiger Sensor erkennt Kameraneigungen nach vorn/hinten und zu den Seiten. Diese lassen sich auf dem LCD-Panel, dem LC-Monitor oder dem Sucher ablesen. Außerdem können Anwender die Wirkung von verschiedenen Kameraeinstellungen schon vor der Aufnahme mit der Perfect Shot Preview vergleichen. Sie zeigt den Effekt von vier verschiedenen Belichtungskorrektur- oder Weißabgleichseinstellungen auf dem LCD an.

Für den schnellen Überblick verfügt die Kamera über ein LCD-Panel auf der Oberseite. Hier werden die aktuelle Verschlusszeit, die Blende, der Belichtungskorrekturwert und andere wichtige Parameter angezeigt. Natürlich können diese und weitere Informationen auch auf dem Super Control Panel auf dem LCD abgelesen werden und mittels einer intuitiven grafischen Menüoberfläche lässt sich leicht zwischen ihnen navigieren.

Umfangreiches Zubehör
Für die E-30 stehen zahlreiche ZUIKO DIGITAL Objektive und weiteres Zubehör aus dem auf dem Four Thirds Standard basierenden Olympus E-System zur Auswahl. Im breiten Objektivsortiment – von Fish Eye über Makro- und Ultraweitwinkel- bis hin zu Ultrazoomobjektiven – findet jeder Fotograf garantiert, was seine kreativen Ansprüche erfordern. Neu ist das ZUIKO DIGITAL 14 – 54 mm 1:2,8 – 3,5 II mit Kontrast-AF-Funktion. Olympus hat außerdem zwei kabellose Blitze im Angebot: FL-50R und FL-36R. Und für längere Shootings empfiehlt sich der Batteriehandgriff HLD-4, der über einen zusätzlichen Auslöser verfügt.

Mit der leistungsstarken Olympus E-30 erhalten Fotografen ein portables Kreativstudio in die Hand. Sie bietet eine Ausstattung, mit der sich die Individualität ausleben und gleichzeitig professionelle Bildresultate erzielen lassen. Verkaufsstart ist Mitte Januar 2009.

Die digitale SLR Olympus E-30 – Hauptmerkmale:

Kreativität

Art Filter, Mehrfachbelichtung, kabelloses Blitzen, Multi-Aspect
Live View mit schnellem Kontrast-AF
Dreh- und schwenkbares 6,9-cm/2,7-Zoll-HyperCrystal II LCD
Bildqualität

Neu entwickelter 12,3 Megapixel Live MOS Sensor
TruePic III+ Bildprozessor für hervorragende Farbwiedergabe und geringes Rauschen
Eingebauter Bildstabilisator mit einer Kompensationsleistung von bis zu 5 LW-Stufen
Geschwindigkeit

Voll-biaxiales, ultraschnelles AF-System mit 11 Kreuz-Sensoren
Serienaufnahme mit bis zu 5 Bildern pro Sekunde
Verschlusszeiten bis zu 1/8.000 Sekunde & 1/250 Sekunde Blitzsynchronisation
Die Olympus E-30 – weitere Ausstattungsmerkmale:

Mehrfachbelichtung: bis zu vier Aufnahmen werden zu einem Bild
Auto Gradation
Gesichts- & Hintergrundaussteuerung
Perfect Shot Preview
Supersonic Wave Filter für effektiven Schutz vor Staub
Eingebauter Blitz (Leitzahl 13) mit kabelloser Blitzsteuerung von bis zu drei Gruppen
Optischer Sucher mit 98%igem Bildfeld und 1,02-facher Vergrößerung
Anzeige der Aufnahmeinformationen auf LCD-Panel an der Oberseite und Super Control Panel auf LCD
Hochpräzises Messsystem mit 49 Feldern
Aktivierung von Aufnahmefunktionen durch Auswahl von Beispielbildern
Automatische Belichtungsreihen für ISO, Weißabgleich, Belichtung und Blitz
Light Box
Four Thirds Standard
Ergonomisches Design
AE/AF Lock
ISO 100 – 3200
Hi-Speed USB 2.0
Extrem schnelle Datenaufzeichnung und verlustfreie RAW-Kompression
Simultane Aufzeichnung von RAW und JPEG
27 Aufnahmeprogramme (5 Belichtungsmodi, 5 Kreativmodi, 11 Aufnahmemodi, 6 Art Filter)
Großer Dynamikumfang in stark belichteten Bereichen
Kartenfach für CompactFlash und xD-Picture Cards (unterstützt werden auch UDMA Highspeed CF-Karten und Microdrive)
Die Olympus E-30 ist in folgenden Kits erhältlich:

Olympus E-30 Body
E-30 Body mit ZUIKO DIGITAL ED 12 – 60 mm 1:2,8 – 4,0
E-30 Body mit ZUIKO DIGITAL 14 – 54 mm 1:2,8 – 3,5 II
E-30 Body mit ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42 mm 1:3,5 – 5,6
*Vollständige Kontrast-AF-Funktion nur in Verbindung mit neueren Olympus Objektiven einschließlich ZUIKO DIGITAL ED 9 – 18 mm 1:4,0 – 5,6, ZUIKO DIGITAL 14 – 42 mm 1:3,5 – 5,6, ZUIKO DIGITAL 40 – 150 mm 1:4,0 – 5,6, dem ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:2,8 Pancake Objektiv sowie dem neuen ZUIKO DIGITAL 14 – 54 mm 1:2,8 – 3,5 II.

Quelle: Olympus Deutschland.

Koriolan
5.11.08, 23:34
Który z modów pukał się w czoło jak obstawiałem 1300 EUR u nas...

HrabiaMiod
5.11.08, 23:41
2 miesiące po promocji będzie za 978 ojro. Przecież cena na początku, przed wyjściem na rynek zawsze jest wyższa sporo. Więc myślę, że spadnie do poniżej tysiąca ojro. Fajna ta specyfikacja. Wielkościowo w sam raz - nie za mały, nie za duży. Ciekawe, jaki obraz będzie dawał.

emc2
5.11.08, 23:43
Jak zwykle, świetnie mi się czyta taki wątek. Brakuje jeszcze tylko narzekania na to, że kółko wyboru nastawów ma tryby tematyczne i to właśnie uniemożliwia robienie zdjęć tym bieglejszym w sztuce ;)
A komentując z okna na parterze trzeba pochwalić za poziomnicę, mnogość proporcji (kwadrat, 3:2, 16:9 itd), przejęcie AF z E-3 i to, że w ogóle jest :)
Zauważyliście dwa pokrętła, zwane również rolkami? A do kompletu górny panel LCD i Podgląd Perfekcyjnego ujęcia ;)

Darekw1967
5.11.08, 23:45
Wydaje mi się ze szum zawsze jest szumem, natomiast nie wiem co to subdetal - co to za nomenklatura?

Szum to pojecie wzgledne... To tez informacja, ktora dla
jednego oka bedzie psula obraz a dla drugiego dodawala charakteru
zdjeciu.

Aparaty cyfrowe lekko odszumiaja na dzien dobry.

Szum kryje w sobie bardzo drobne szczegoly ktore podczas odszumiania
beda znieksztalcone co podczas dalszych obrobek bardziej wychodzi.

Subdetal to bardzo drobny szczegol jak na przyklad wlosek ktory ma
w sobie niejednorodna strukture.

mathu
5.11.08, 23:53
Szum to pojecie wzgledne... To tez informacja, ktora dla
jednego oka bedzie psula obraz a dla drugiego dodawala charakteru
zdjeciu.
Szum to zawsze utrata informacji.


Aparaty cyfrowe lekko odszumiaja na dzien dobry.
Tylko niektóre. Takich nie lubimy (niestety E-520/420 tak robi).


Subdetal to bardzo drobny szczegol jak na przyklad wlosek ktory ma
w sobie niejednorodna strukture.
???

To czym się różni subdetal od detalu? I co to jest "niejednorodna struktura" w tym przypadku?

kociasek
6.11.08, 00:09
Brakuje jeszcze tylko narzekania na to, że kółko wyboru nastawów ma tryby tematyczne

Nie ma sprawy, ponarzekam na kółko :wink: Jest frajerskie, bo nie można mu przypisać własnych ustawień, a'la canonierskie C1, C2. Bardzo na to liczyłem, bo w E510 ciągle wchodzę do menu, by robić Custom Reset Setting.

Mirek54
6.11.08, 00:16
To czym się różni subdetal od detalu? I co to jest "niejednorodna struktura" w tym przypadku?

To bardzo proste
Rozni se tym samym co forum od subforum.
Co do wlosa i jego niejednorodnej struktury to tez jest sprawa prosta.
Poddajac wlos obrobce termicznej i podgrzewajac go powyzej lini AC3,wlosy z zawartoscia wegla(jasne od koloru bialego do ciemnego rudego) ponizej 0,008% zmieniaja swoja strukture w ten sposob,ze austenit w nich zawarty zmienia sie w perlit.Kiedy wlos ostudzimy w wodzie do temperatury pokojowej,perlit zmienia swoje strukture na wielorodna.W tym przypadku struktura wielorodna rozni sie od struktury jednorodnej zmienionymi wlasnosciami austenitu,ktory nie salkowicie zmienil sie w perlit.Dlatego tez mozna uznac,ze wlos posiada strukture niejednorodna,czyli potocznie wielorodna.Uzywanie tych obu zwrotow jest jak najbardziej prawidlowe.
Mysle,ze teraz wszystko jasne.

dziekan
6.11.08, 00:21
To bardzo proste
Rozni se tym samym co forum od subforum.
Co do wlosa i jego niejednorodnej struktury to tez jest sprawa prosta.
Poddajac wlos obrobce termicznej i podgrzewajac go powyzej lini AC3,wlosy z zawartoscia wegla(jasne od koloru bialego do ciemnego rudego) ponizej 0,008% zmieniaja swoja strukture w ten sposob,ze austenit w nich zawarty zmienia sie w perlit.Kiedy wlos ostudzimy w wodzie do temperatury pokojowej,perlit zmienia swoje strukture na wielorodna.W tym przypadku struktura wielorodna rozni sie od struktury jednorodnej zmienionymi wlasnosciami austenitu,ktory nie salkowicie zmienil sie w perlit.Dlatego tez mozna uznac,ze wlos posiada strukture niejednorodna,czyli potocznie wielorodna.Uzywanie tych obu zwrotow jest jak najbardziej prawidlowe.
Mysle,ze teraz wszystko jasne.

Widzę że kolega bo fachu - nie ma to jak znać wykres żelazo -węgiel który Nam kazali wkuć na blachę :) - a ja myślałem że nie przyda się do niczego...

Mirek54
6.11.08, 00:38
Widzę że kolega bo fachu - nie ma to jak znać wykres żelazo -węgiel który Nam kazali wkuć na blachę :) - a ja myślałem że nie przyda się do niczego...

Oooo, to Ty tez fryzjer:grin:.Kiedys dyskutowalem z kosmetyczka na temat wlosow.Podobny tekst jej przedstawilem,ale odpowiedziala,ze ona tylko po kursie i tak naprawde to nie studiowala fryzjerstwa.


Dodaj rysunek techniczny do tego wykresu i to jest Biblia w zawodzie.

jacekss
6.11.08, 02:51
Kurde no - zdjęcia są, recenzje wideo są, ja chcę sample!!! I czemu dopiero styczeń?

Sprzedaz E-30 rozpocznie sie 20 grudnia wiec sa szanse na wczesniejsze sample.

Cena to 200.000jenow za kit (z 14-54II) i 150.000jenow za body, dla porownania cena E-3 to ok 160.000jenow za body.

Dane z: http://journal.mycom.co.jp/news/2008/11/05/025/
Oferta: http://www.biccamera.com/bicbic/jsp/w/d_camera/olympus/e30/index.jsp

fotomic
6.11.08, 06:41
Który z modów pukał się w czoło jak obstawiałem 1300 EUR u nas...
Czy to jest cena OP ? (oprócz ceny w ojro podałeś cene 4700 w Polsce - czy OP podało cene ? ) to po pierwsze, po drugie - czy coś pisałęm o pukaniu się w czoło ? hmmm.... (ewidentnie szukasz zaczepki - może warto w ciemnej uliczce sprawdzić ?) Na koniec nie pozwalaj sobie na za dużo i zmień ton wypowiedzi.

salvadhor
6.11.08, 07:43
Czy to jest cena OP ? (oprócz ceny w ojro podałeś cene 4700 w Polsce - czy OP podało cene ? ) to po pierwsze, po drugie - czy coś pisałęm o pukaniu się w czoło ? hmmm.... (ewidentnie szukasz zaczepki - może warto w ciemnej uliczce sprawdzić ?) Na koniec nie pozwalaj sobie na za dużo i zmień ton wypowiedzi.

Ale o co wy się przegadujecie. Że nowy aparat w momencie premiery będzie droższy, niż jego docelowa cena? No pewnie, że będzie. Zawsze za ciepłe bułeczki płaci się więcej. Dla mnie nie ma znaczenia, czy po wprowadzeniu na rynek to będzie 1300 czy 1600 euro. Mnie interesuje, jaką cenę korpusu zakłada Olympus i do jakiej nominalnej ceny takie body zejdzie po pół roku bytności na rynku. Patrząc na historię ceny E-3, jestem optymistą :)

fotomic
6.11.08, 07:50
Ale o co wy się przegadujecie. Że nowy aparat w momencie premiery będzie droższy, niż jego docelowa cena? No pewnie, że będzie. Zawsze za ciepłe bułeczki płaci się więcej. Dla mnie nie ma znaczenia, czy po wprowadzeniu na rynek to będzie 1300 czy 1600 euro. Mnie interesuje, jaką cenę korpusu zakłada Olympus i do jakiej nominalnej ceny takie body zejdzie po pół roku bytności na rynku. Patrząc na historię ceny E-3, jestem optymistą :)
Niepotrzebnie kierujesz te słowa pod moim cytatem, nie zacząłem żadnego gdybania dotyczącego ceny. Twoje pytanie jest błędne(to z pierwszej liniki), źle zrozumiełeś to co jest napisane powyżej. I nie chodzi o cene ale o zwroty jakich używa klubowicz Koriolan.

Koniec OT.

Koriolan
6.11.08, 08:31
Fotomic, przepraszam jeśli poczułeś się w jakiś sposób dotknięty.

Kwota w PLN to jak zaznaczyłem -proste przeliczenie kwoty 1300 EUR na PLN po obecnym kursie.
W przytoczonym przez Lucca liście jest nawet 1349 EUR.
A oberszefostwo na Polskę nie jest właśnie w Niemczech?

C+
6.11.08, 08:49
Fotomic, przepraszam jeśli poczułeś się w jakiś sposób dotknięty.

Kwota w PLN to jak zaznaczyłem -proste przeliczenie kwoty 1300 EUR na PLN po obecnym kursie.
W przytoczonym przez Lucca liście jest nawet 1349 EUR.
A oberszefostwo na Polskę nie jest właśnie w Niemczech?

Kurs PLN do walut do czysta spekuła skacze jak kanarek w klatce :wink:

diabolique
6.11.08, 09:23
Zawsze za ciepłe bułeczki płaci się więcej.

Chcę tylko sprostować oczywistą nieprawdę. Za ciepłe bułeczki płaci się dokładnie tyle samo co za zimne. Dopiero czerstwe są przecenione.
Ja rozumiem używanie różnych argumentów w sporze, ale nie naginajcie rzeczywistości.
:grin:

PS. Więcej to się płaci za coś, czego inni nie mają :wink:

chomsky
6.11.08, 11:01
Niepotrzebnie kierujesz te słowa pod moim cytatem, nie zacząłem żadnego gdybania dotyczącego ceny. Twoje pytanie jest błędne(to z pierwszej liniki), źle zrozumiełeś to co jest napisane powyżej. I nie chodzi o cene ale o zwroty jakich używa klubowicz Koriolan.

Koniec OT.

Co sie tak nabzdyczyles? Koriolan uzyl zwyklego zwrotu- "popukac sie w czolo "- to funkcjonuje w naszym jezyku i nie jest obrazliwe. Oznacza, ze ktos kto puka sie w czolo uwaza odwersaza za troszke niepelnosprytnego. I tylko tyle.
;-)
Czesc.Ch.

fotomic
6.11.08, 12:39
proszę trzymać się tematu wątku !!, czy to takie trudne ?

wydzieliłem: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15082

diabolique
6.11.08, 12:53
Szkoda, że porównując Olka do np. Canona 40d zapomina się, że E-30 ma dwie rolki. A to ważne.

dog_master
6.11.08, 13:04
Takie porownania sa bez sensu, bo dla np. Ciebie sa wazne 2 rolki, dla mnie np. nie az, w przeciwienstwie do przykladowo bezproblemowego serwisu... :)

Gdzies tu ktos pisal, ze premiera juz 20 XII? Jest moze jakis oficjalny termin? Jak myslicie, kiedy to do nas zawita? ;>

qbic
6.11.08, 13:09
Tutaj parę osób ma dobre kontakty z Olympusem, może mogą wydębić Rawy i dyskusja nie będzie jałowa....?

Karol
6.11.08, 13:11
Szkoda, że porównując Olka do np. Canona 40d zapomina się, że E-30 ma dwie rolki. A to ważne.
Super, że Olek wprowadza aparat na tą półkę. Dwie rolki - bardzo ok. Ale o co chodzi z 40D? Przecież też ma dwie rolki bo taką funkcję spełnia to tylne kółko...

Qbic - już raz był dym o zbyt wczesne puszczenie pary...

qbic
6.11.08, 13:14
Qbic - już raz był dym o zbyt wczesne puszczenie pary...

Nie pisze o czymś wbrew polityce firmy, a o normalna prośbę do Olympusa. Jak RAWy są dobre, to sprzęt się sam obroni.

EuroLiberty
6.11.08, 13:19
Szkoda, że porównując Olka do np. Canona 40d zapomina się, że E-30 ma dwie rolki. A to ważne.

Są dwie rolki tylko druga została zrealizowana jako kółko.

Odnoszę wrażenie, że jedynym cierniem w tyłku większości zainteresowanych E-30 jest jego cena, której tak naprawdę nie znamy. Cena referencyjna producenta z reguły nijak się ma do ceny rynkowej. NIe ma więc powodów, by wpadać w panikę. Nikon D90 kosztuje obecnie około 2650zł i nie sądzę, by E-30 był droższy. Jeśli będzie, to szybko stanieje, bo nie będzie się sprzedawał.

Od rana katują mnie reklamami SONY Alfa 350. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mam włączony kanał Kuchnia TV :lol: SONY atakuje gospodynie domowe :lol: Chyba, że grypa facetów lubiących gotować i fotografować jest liczniejsza niż sądziłem :cool:

diabolique
6.11.08, 13:20
Ale o co chodzi z 40D? Przecież też ma dwie rolki bo taką funkcję spełnia to tylne kółko...


Aaa, to nie wiedziałem, sorry :oops:
Byłem pewien, że to do nawigacji po menu.

tomwoj
6.11.08, 15:31
Mam dwa pytania:
1. Do czego można użyć dodatkowego przycisku z przodu koło obiektywu pod małym palcem prawej ręki? Czy można sobie przypisywać dowolną funkcję? Użytkownicy E3 pewnie mi odpowiedzą, bo chyba E3 też ma taki przycisk.
2. Czy sądzicie, że to wyższe podnoszenie się wbudowanej lampy w E-30 wyeliminuje cień przy fotografowaniu z obiektywem 14-54?

Mam (żona ma) e510 i po zrobieniu kilkuset zdjęć odnoszę wrażenie, że mam jednak za wielką łapę do tego aparatu (żona na szczęście ma zgrabniejsze i sprawniejsze rączki).
Jakoś tak palce się zsuwają. Coraz częściej myślę o czymś nieco większym dla siebie np. takim E30 ;-) Drugi aparat się przyda. Może Bedzie korzystna cena e30 z "kitem" 14-54 :-)

zibi1303
6.11.08, 15:47
skoro go pokazali z 14-54 to lampa będzie dopasowana

GoOrange
6.11.08, 16:08
Dyskusję o cenach można uznać za wróżenie ale tak samo jak dywagacje o szumach lub ich braku, aczkolwiek warto zauważyć że aparat powinien mieć i cenę i możliwości adekwatne do wymagań rynku. Jak ma kosztować 4000 zł niech będzie porównywalny od D90 i 50D.
Ja zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią... na ile Olympus czekał z premierą E-30 na pokaz G1 w końcu producent matrycy ma pierwszeństwo. Pierwotna promocja na lampę do E-3 kończyła się 1 sierpnia więc możliwe że aparat był już gotowy na Photokinę a premiera rynkowa odkładana była ze względu na dopracowywanie G1? Właściwie ma to tylko takie znaczenie że "sztucznie" wstrzymywana premiera pozwala dopracować więcej szczegółów na etapie przedprodukcyjnym i do sprzedaży trafi sprzęt z firmware o oczko wyższym.

kazil
6.11.08, 16:08
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=961254

tymczasowy_
6.11.08, 16:12
2. Czy sądzicie, że to wyższe podnoszenie się wbudowanej lampy w E-30 wyeliminuje cień przy fotografowaniu z obiektywem 14-54?
W Twojej stopce widzę Metz'a 48 AF1, więc na Twoim miejscu lampy wbudowanej w E-30 używałbym wyłącznie do wyzwalania bezprzewodowego tegoż Metz'a :-)

wujek.samo.h
6.11.08, 17:04
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=961254

Patrząc na tą dyskusję - chyba "ludzie innych systemów" bardziej życzliwie podchodzą do E30 niż sami posiadacze Olympusów.

Co to za ptak co własne gniazdo kala?

mathu
6.11.08, 17:09
Krytyczny użytkownik który nie daje sobie wciskać marketingowego bełkotu.

tomwoj
6.11.08, 17:13
W Twojej stopce widzę Metz'a 48 AF1, więc na Twoim miejscu lampy wbudowanej w E-30 używałbym wyłącznie do wyzwalania bezprzewodowego tegoż Metz'a :-)

Nie fotografuję zawodowo a raczej okazjonalnie i dla przyjemności. Nie zawsze montuję "kolosa" na stopkę. Z zewnętrzną lampą rzeczywiście jest "kolosalna" różnica, ale pytanie było inne. Sam sobie już odpowiedziałem - pewnie efekt cienia z 14-54 się nieco zmniejszy ;-)

jerryjola
6.11.08, 17:27
za informacją na Optyczne.pl:

"Aparat ma trafić do sprzedaży w połowie stycznia 2009 w cenie 1300 USD na rynku amerykańskim"

co Wy tak z tymi 1300 € ???


Witam forumowiczów po długiej przerwie...

tymczasowy_
6.11.08, 17:36
Nie zawsze montuję "kolosa" na stopkę. Z zewnętrzną lampą rzeczywiście jest "kolosalna" różnica, ale pytanie było inne.Ooooooo mamo ... Czy ja napisałem, że tego Metza masz zakładać na stopkę ?

A różnica w fotkach będzie jeszcze większa jak zrozumiecz to co napisałem wyżej ;-) czyli w poprzedniej mojej wypowiedzi.

tomwoj
6.11.08, 17:49
Ooooooo mamo ... Czy ja napisałem, że tego Metza masz zakładać na stopkę ?

A różnica w fotkach będzie jeszcze większa jak zrozumiecz to co napisałem wyżej ;-) czyli w poprzedniej mojej wypowiedzi.

Jak bym chciał porady na temat sposobu fotografowania z lampą zewnętrzną albo o wykorzystanie fotocel, to zapytał bym inaczej, a przynajmniej w innym wątku. Wydaje mi się, że to Ty nie zrozumiałeś do końca mojego pytania. Chodziło mi o to, że fajną, malutką cechą na plus w E30 jest wyżej unoszona wbudowana lampa i że dzięki temu efekt cienia przy dłuzszych obiektywach pewnie się zmniejsza. To tyle...

kojot3.0
6.11.08, 18:09
są juz jakieś sample?

Nie ma tak. A to co pokazał fotomic to skąd to. Nie mają wiecej?

misiek1928
6.11.08, 19:02
W końcu ma podświetlenie AF w body a nie za pomocą wbudowanego flasha. To jest moim zdaniem największa bolączka Olków, z której wybija się E30.

tymczasowy_
6.11.08, 19:14
...albo o wykorzystanie fotocel...Kolejne pudlło.... a takie fajne masz zakończenie stopki ;-)

MicSzu
6.11.08, 19:37
W końcu ma podświetlenie AF w body a nie za pomocą wbudowanego flasha. To jest moim zdaniem największa bolączka Olków, z której wybija się E30.

Będzie Ci podświetlał AF przez palce? xD

Rado
6.11.08, 20:40
Będzie Ci podświetlał AF przez palce?
No właśnie, do wspomagania AF służy to coś czerwone na uchwycie?

MicSzu
6.11.08, 20:47
No właśnie, do wspomagania AF służy to coś czerwone na uchwycie?
Do podświetlania AF służy wbudowana lampka:)

Rado
6.11.08, 20:51
Micszu, poważnie pytam bo nie widzę na body tej lampki do AF.

Bodzip
6.11.08, 21:09
Rado - to czerwone na korpusie to służy dla pilota na podczerwień, a lampka jest na wierzchu.

Rado
6.11.08, 21:12
Bodzip, to jest ta mała biała kropka na prawo od kółka?

[EDIT]: przy okazji zapytam do czego w aparatach służy lampka kontrolna samowyzwalacza/zdalnego sterowania?

tao
6.11.08, 21:59
Bodzip, to jest ta mała biała kropka na prawo od kółka?

[EDIT]: przy okazji zapytam do czego w aparatach służy lampka kontrolna samowyzwalacza/zdalnego sterowania?

tam jest umieszczony odbiornik podczerwieni

MicSzu
6.11.08, 22:06
Bodzip, to jest ta mała biała kropka na prawo od kółka?

To białe coś służy do pomiaru WB .

dog_master
6.11.08, 22:48
Wybaczcie, z Wam psuję zabawę, ale... ;)

AF ma miec, jak w E-3, czulosc od -2EV, wiec imho wspomaganie AF jest zbedne. :)

grizz
6.11.08, 22:57
Wybaczcie, z Wam psuję zabawę, ale... ;)

AF ma miec, jak w E-3, czulosc od -2EV, wiec imho wspomaganie AF jest zbedne. :)

E tam... diodka by nie zaszkodziła.

tao
6.11.08, 23:15
E tam... diodka by nie zaszkodziła.

dokładnie tak lepiej mieć niż narzekać że ktoś 5zł na body zaoszczędził, i spawarka po oczach by nie łypała bo jednak czasem af trzeba pomuc

RadioErewan
7.11.08, 00:09
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...

Pozdrawiam

Karol
7.11.08, 00:10
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...
Pozdrawiam
Dawaj! Najpierw wizjer, potem uwagi...

Smerf Maruda
7.11.08, 00:10
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...

Pozdrawiam

Czy jest ładny?

misiek1928
7.11.08, 00:38
To białe coś służy do pomiaru WB .

Dzięki za info, mój błąd.

fotomic
7.11.08, 07:26
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...

Pozdrawiam

będzie w wersjach kolorystycznych ? Mi się marzy turkusowy. I czy guma na gripie delikatnie smera palec serdeczny ?

hades
7.11.08, 08:31
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...

Pozdrawiam

Ja chciałbym wiedzieć o ile mniejszy jest obraz w wizjerze względem tego co proponuje E-3. Czy takie informacje są udostępnione w postaci jakiegoś zobrazowania?

C+
7.11.08, 08:57
Ja chciałbym wiedzieć o ile mniejszy jest obraz w wizjerze względem tego co proponuje E-3.

Ciężko powiedzieć czy jest mniejszy ponieważ ma proporcje 1:1 :roll::wink:

grizz
7.11.08, 09:03
Ciężko powiedzieć czy jest mniejszy ponieważ ma proporcje 1:1 :roll::wink:

hmmm skad to info?

Zwłaszcza, ze matryca jest 4:3 ;)

Koriolan
7.11.08, 09:12
A może kogoś interesuje jak ten aparat naprawdę wygląda? Bo ja byłem na imprezie naszego mecenasa i oglądałem prototyp...

Pozdrawiam
To ja poproszę o odpowiedzi fachowca który miał aparat w ręku.
1. Czy to ciągle "prototyp" czy już wersja ostateczna ( nie mówię o sofcie).?
2. Wygląd to można ocenić po zdjęciach - czy różni się od tego co jest na fotkach? Bo słowo "naprawdę" może to sugerować.
3. Jak ma się realnie wizjer E30 do tego kosmicznego w E3 ?
4. Które "układy funkcjonalne" sa przejęte z E3, które nowe, a które ew. z Exxx?
-AF
- matryca - jest nowa. Czy ta sama co w G1?
- pomiar światła
- czy nowy procek przyspiesza jeszcze np reakcje AF?

Na pierwszą sesję- wystarczy. :)
Pozdrawiam

hades
7.11.08, 09:35
No 1:1 też dobrze, ale który bok wizjera z E-3 jest wzięty do tej specyfikacji? Pionowy czy poziomy?

To ja mam jeszcze jedno pytanie. Czy w trakcie najbliższej trasy objazdowej Olympusa po galeriach handlowych będzie można zobaczyć prototyp/wersje finalną E-30?

C+
7.11.08, 09:37
No 1:1 też dobrze, ale który bok wizjera z E-3 jest wzięty do tej specyfikacji? Pionowy czy poziomy?




Przekątna?:roll:

Rado
7.11.08, 10:22
E tam... diodka by nie zaszkodziła.

Na imaging-resource piszą: "Focusing System with AF assist lamp"

Na fotopolis piszą: "wbudowana lampa błyskowa wspomagająca pomiar ostrości"


Stąd moje wątpliwości. Ale jeśli jej nie ma to wielka szkoda.

irek50
7.11.08, 10:33
C+: Nie chce mi się wierzyć w kwadratowy wizjer przy E-30 --to nielogiczne ze względu na proporcje matrycy :)
RE: Czy pasek info jest przy krótszym czy dłuższym boku w wizjerze?

mathu
7.11.08, 10:40
Pewnie wliczyli pasek informacyjny...

qbic
7.11.08, 10:44
I czy guma na gripie delikatnie smera palec serdeczny ? Wystarczy ze się nie odklei ;)

Magnesus
7.11.08, 11:27
Na dole wizjera jest wskaźnik czy kamera jest pochylona czy nie, więc pewnie reszta informacji będzie nadal z boku.
Co ciekawe E-30 ma mieć opcję ustawienia kiedy chcemy, żeby nas ostrzegał o kończących się bateriach.
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E30/E30A.HTM

AF niby jeszcze szybszy niż w e-3. Ciekawe czy faktycznie. Aspect ratio działa tylko w LiveView.

Bodzip
7.11.08, 12:14
RE zapuścił sondę i dał dyla :grin:
RE - powiedz mocodawcom że kupię. Jakbym miał do wyboru E-3 i E-30 - w ciemno biorę E-30.
Obiektywy mam wszystkie które mi są do szczęścia potrzebne, więc tylko nowe body, a stare E-400 na półkę - niech cieszy oko :)
Aaaa to ja mam jeszcze taką propozycję. W komisach samochodowych i u dealerów możesz oddać stare auto i dostajesz nowe w cenie pomniejszonej i parę tysiaków. Może by tak u Olka ....:olekrulez2:

kowal73
7.11.08, 12:35
RE troluje :) - proszę o mandat dla tego pana za niezdrowe podsycanie emocji przed długim weekendem

Koriolan
7.11.08, 12:40
RE poszedł focić E-30 i zaraz zapoda sample ;-))

qbic
7.11.08, 12:40
E tam, to jak wygląda to sobie można na zdjęciach zobaczyć, tylko RAWy są interesujące - z kontrastowych ujęć (pochodzące z E-30)

tomwoj
7.11.08, 13:08
RE, proszę sprawdzić, czy na przyciskach kursora są skróty do ustawiania ważnych parametrów takich jak ISO, WB, sposób pomiar światła itd. Ja ich uzywam w e510 i jest to bardzo dla mnie wygodne. Na zdjęciu tylnej ściany E30 nie ma odpowiednich obrazków przy przyciskach...
:-(

heyahero
7.11.08, 13:17
RE, proszę sprawdzić, czy na przyciskach kursora są skróty do ustawiania ważnych parametrów takich jak ISO, WB, sposób pomiar światła itd. Ja ich uzywam w e510 i jest to bardzo dla mnie wygodne. Na zdjęciu tylnej ściany E30 nie ma odpowiednich obrazków przy przyciskach...
:-(

Tu masz ustawienia podobnie jak w E-3 rozwiązane: na górze, koło wyświetlacza masz ISO i WB; z tyłu - AF i rodzaj pomiaru światła, plus pole AF i funkcyjny.

Popatrz sobie na fotki:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E30/E30A.HTM

tomwoj
7.11.08, 13:24
Dzięki. Nie używałem E-3. Teraz widzę ;-)

Karol
7.11.08, 13:38
RE, proszę sprawdzić, czy na przyciskach kursora są skróty do ustawiania ważnych parametrów takich jak ISO, WB, sposób pomiar światła itd. Ja ich uzywam w e510 i jest to bardzo dla mnie wygodne. Na zdjęciu tylnej ściany E30 nie ma odpowiednich obrazków przy przyciskach...
:-(
Słuszna uwaga i pytanie. Jak wziąłem E-3 do ręki to intuicyjnie, pomimo wyciągnięcia przycisków poszczególnych funkcji na obudowę, chciałem używać właśnie tych -lewo-prawo-góra-dół - to bardzo wygodne w amatorskich Olkach i byłem zdziwiony, że E-3 nie reaguje na nie, nie wywołuje funkcji. Nic chyba nie stoi na przeszkodzie, żeby poszczególnym funkcjom mogły odpowiadać po 2 przyciski. W sumie napisy koło tych przycisków nie są potrzebne, idealnie by było jakby te przyciski można było zaprogramować zgodnie z własnym uznaniem.
I jeszcze jedno - interesuje mnie jak się zachowują przyciski w E-30 - mają duży skok i są miękkie - jak w E-3 czy raczej krótki, twardy jak w amatorskich Olkach:?: Nie ukrywam, że te z E-3 bardzo mi odpowiadają, body obsługuje się z komfortem, przyjemnością.

lucas_g
8.11.08, 00:20
Dziś przejrzałem swoje fotki z E-330 i E-510 (szkła te same na obu puszkach) i powiem szczerze, że fotki z 330tki do ISO400 jakoś bardziej mi leżą (plastyka obrazu). Ciężko mi to wyrazić, ale stara pucha pod kątem obrazu bardziej mi się podobała. Ciekawe, czy nowa matryca wniesie coś rzeczywiście nowego, czy może będzie to plastyka pomiędzy E-510 i E-3 + dodatkowe 2 mpix. Dla mnie idealne byłoby połączenie plastyki E-330 + stabilizacja.

MaBri
8.11.08, 00:32
Czytając wątek dochodzę do wniosku, że nie sensu czekać na E-30. Faktem jest, jak napisał ktoś wcześniej, że fora konkurencji bardziej ciepło zapowiadają premierę nowego Olka niż forum rodzime. Cytat z forum Nikona "... ech te LCD, piękna sprawa. Ale widać zbyt to zaawansowane technonogicznie aby Nikon czy Canon również takowe zastosowali..."
Jak dla mnie E-30 to propozycja, która może wprowadzić dużo zamieszania na rynku, a szumy, odklejająca się guma z rękojęści czy "fatalny" monitor - proszę, pozwólmy najpierw tym wadom ujrzeć światło dzienne. Jeżeli wogóle takie wystąpią.
Czekam na tą premierę jak na mało którą!

lucas_g
8.11.08, 00:42
Jasne, trzeba poczekać cierpliwie do premiery.

PS. Użytkownicy N i C imho nie są tak bardzo w temacie jak my, bo siedzą w innych systemach i wyłapują praktycznie to, czego im brakuje lub co chcieliby mieć w swoich puszkach.

emc2
8.11.08, 01:47
Nie wiem czy już było, E-30 preview:

http://www.fourthirdsphoto.com/e30/02.php

Z ciekawostek piszą, że jest możliwość zapisu na 2 karty (CF + xD) równocześnie.

Irek: na jednym ze zdjęć widać też, że pasek informacji jest poziomy, pod wizjerem na dole, zatem na dłuższym boku.

C+
8.11.08, 08:42
Przecież to będzie hit sprzedaży. Wczoraj zaczepił mnie w pracy taki jeden Canoniarz z 40D i mówi: "ale Olympus zajebisty aparat pokazał, ma wszystko co potrzebuje każdy fotograf", ja sceptycznie mówię, że przy takiej matrycy będzie szum na wysokich ISO, a on: " chyba nie pamiętasz czasów analogów, zresztą po to masz lampy, żeby ze światła korzystać"

zibi1303
8.11.08, 11:51
Chyba Olek wreszcie trafił w 10'tkę. Ten aparat ma naprawdę to co potrzeba zaawansowanemu amatorowi, a nawet zawodowiec z chęcią go przytuli. Jeśli tylko nie będzie gorszego obrazowania przez te 12mpx

mathu
8.11.08, 13:08
Czytając wątek dochodzę do wniosku, że nie sensu czekać na E-30.
Cicho tam, jeżeli ja, wieczny malkontent, mówię że mi się podoba taki jaki jest i chcę go kupić, to coś w tym jest ;>

black_bird
8.11.08, 13:11
chyba nie bylo tutaj, to wrzucam linkę:
http://nowetrendy.pl/index.php/news/id/4457

mathu
8.11.08, 13:14
A w preview:

"High ISO quality - I regularly shoot to ISO 2000 or even if needed ISO 3200 without worrying about image quality."

Tylko ciekawe ile w tym prawdy, bo oczywiście sampli nadal nie ma...

Darekw1967
8.11.08, 13:29
To czym się różni subdetal od detalu? I co to jest "niejednorodna struktura" w tym przypadku?

Moze wyjasnie co mam na mysli piszac "subdetal".

Patrzac na odbitke widzisz tego... wloska ale nie widzisz
juz skladowych punktow z ktorych sie on sklada.

Mozesz powiedziec, ze patrzac na odbitce wyglada ten... wlosek
nienaturalnie (zbyt jednorodny) ale nie wiesz dlaczego tak Ci sie wydaje.

Bierzesz teraz cyfrowy plik gdzie masz tego nieszczesnego wloska
i patrzysz w powiekszeniu 1:1 i okazuje sie ze
jest on na swojej powierzchni wygladzony bo nie widzisz
dokladnej struktury z wydziobana wewnetrzna struktura.

Tak sie sklada, ze nieruszana informacja przez soft ma
na tym wlosku na jego powierzchni drobne smieciuszki
zmieszane ze szumkiem.

Wlasnie te smieciuszki ze szumem na poziomie pojedynczych
pixeli nazywam subdetalem.

Od ilosci szczegolow zawartych w subdetalach mamy w
ocenie zdjecia bardziej naturalne oddanie calosci.

Jezeli te drobne szumki zmieszane z istotna informacja
zostana poddane odszumianiu bedzie mikro bigos co da...
w pewnym stopniu efekt sztucznosci.

Karol
9.11.08, 11:43
Na amerykańskiej stronie Olympusa można sobie oglądać E-30 kręcąc nim we wszystkie strony, zobaczyć symulację działania art filtrów, wielokrotnej ekspozycji itp. Ciekawe:
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1430

Daniello
9.11.08, 14:35
Przykład ze stabilizacją może wprowadzić w błąd, ale reszta nawet OK:)

zonkinho
9.11.08, 14:52
Tylko czemu na pokazówce z LV umieścili na ekraniku AF z E-xxx 3-polowy? :P

Ta multiekspozycja ciekawie wygląda.

Zdziwił mnie też fakt, że nie umieścili na body napisu 12mpix.

epicure
9.11.08, 15:07
Zdziwił mnie też fakt, że nie umieścili na body napisu 12mpix.

Takie napisy są tylko na puszkach z najniższej półki. Ale i tam pewnie znikną, odkąd Sony napisał na swoim A350 "14 mpx" :)

zonkinho
9.11.08, 15:18
No jak poprzeglądałem najnowsze body przed chwilą to rzeczywiście już nikt oprócz Sony tego nie stosuje. Ja mam na swoim E-510 dumne 10.1 mpix :)

Doszedłem też do wniosku, że wygląd E-30 jest o wiele lepszy niż takiego 50D. Canon taki mdły, nijaki się wydaje.

Mam tylko pytanie... Co to jest za dzyndzel pod napisem E-30? Wygląda jak jakieś gniazdo z zaślepką, albo coś do kręcenia. Nieobeznany jestem...

jotes25
9.11.08, 15:53
Doszedłem też do wniosku, że wygląd E-30 jest o wiele lepszy niż takiego 50D. Canon taki mdły, nijaki się wydaje.



Uuuuuuuuuuuuu, poważna wada Canona :lol: Oby w pozostałych kategoriach E-30 był również lepszy niż 50d :lol:

A na poważnie, szykuje się ciekawy korpus, możliwe, że nawet stanę się jego właścicielem na wiosnę :) Najpoważniejsza wada, tego korpusu (dla mnie) to rozmiary i waga podobna do konkurencji. Szkoda, że Olympus nie zrobił czegoś mniejszego, takiego E-3 w skórze E-520. Choć pewnie byłyby problem ze względu na wizjer, a i czujniki AF być może wymagają trochę więcej miejsca.

witia
9.11.08, 16:21
Na amerykańskiej stronie Olympusa można sobie oglądać E-30 kręcąc nim we wszystkie strony, zobaczyć symulację działania art filtrów, wielokrotnej ekspozycji itp. Ciekawe:
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1430

:-P
Oj będzie PRZEBÓJ !!!
Pogratulować.
Pozdrówka.

jarekzon
9.11.08, 17:50
Wyświetlacz 230.000 punktów - to, co wymagało poprawienia bo jest najprostsze do porównań przez kupującego - zostało. I niestety daleko w tyle za konkurencją (ponad 900.000 punktów). Czyżby został im gdzieś wagon wyświetlaczy do E-3?
I tak go nie kupię, więc dalej tylko poczytam :grin:


CIĄGLE LUDZIE MYLĄ PUNKTY Z PIKSELAMI :oops:


I tutaj kolega jest w będzie, większość ludzi to myli :mrgreen:. Świetne LCD nikona d300 mają 307 000 pikseli co daje 920 tys. punktów. Olek ma 230 000 pikseli co daje w przyb. 690 tys. punktów.

irek50
9.11.08, 17:59
zonkinho: Ta zaślepka pod napisem E-30 kryje prawdopodobnie kontakt synchronizacyjny do lampy błyskowej --pozdr.

epicure
9.11.08, 17:59
Świetne LCD nikona d300 mają 307 000 pikseli co daje 920 tys. punktów. Olek ma 230 000 pikseli co daje w przyb. 690 tys. punktów.

Czy ktoś jeszcze może to potwierdzić?

jarekzon
9.11.08, 18:00
Przecież to będzie hit sprzedaży. Wczoraj zaczepił mnie w pracy taki jeden Canoniarz z 40D i mówi: "ale Olympus zajebisty aparat pokazał, ma wszystko co potrzebuje każdy fotograf", ja sceptycznie mówię, że przy takiej matrycy będzie szum na wysokich ISO, a on: " chyba nie pamiętasz czasów analogów, zresztą po to masz lampy, żeby ze światła korzystać"

Jeżeli chodzi o szum, to matryca na 100% jest ta sama co w W G1 (prawie na 100%). W G1 nawet na ISO 800 szum jest bardzo mały. Na pewno znacznie lepiej to wygląda niż w E-3.

epicure
9.11.08, 18:04
Jeżeli chodzi o szum, to matryca na 100% jest ta sama co w W G1 (prawie na 100%).

Nie wiadomo. Matryca E-3, pod względem parametrów, też jest taka sama jak w E-410/E-510, ale czy to ten sam sensor? Chyba nie. Tak samo może być i w tym przypadku. A może matryce są takie same, ale inna elektronika i/lub soft czynią tutaj różnice. Nie wiadomo. Póki jednak nie ma dostępnych rawów, nie ma sensu spekulować - to strata czasu.

dog_master
9.11.08, 18:13
Jeżeli chodzi o szum, to matryca na 100% jest ta sama co w W G1 (prawie na 100%).
Ciekawa jestem, skąd masz takie informacje?

jarekzon
9.11.08, 18:18
Ciekawa jestem, skąd masz takie informacje?

Wydaje mi się, że nie trudno się tego domyślić, ale może rzeczywiście poczekajmy na testy.

paszczol
9.11.08, 19:37
Wątek o gdybaniu na temat E-3 mnie denerwował, tutaj czekam niecierpliwie na kolejne wypowiedzi i linki. Warto będzie zrobić nową ankietę w Czerwcu - kto jakie ma body, mi już ślinka leci na zmianę E-500 na E-30 ;) Pozdr.

Mirek54
9.11.08, 21:14
Mam tylko pytanie... Co to jest za dzyndzel pod napisem E-30? Wygląda jak jakieś gniazdo z zaślepką, albo coś do kręcenia. Nieobeznany jestem...

a jak myslisz ??

zonkinho
9.11.08, 21:44
Hehe lucca ale mi to ładnie zaprezentowałeś. :) Przyda się to gniazdo, bo to ma być bardziej zaawansowana konstrukcja. Może jak się nauczę to też kiedyś z tego skorzystam...

format
9.11.08, 21:58
Czy ktoś jeszcze może to potwierdzić?

Oczywiście, że może. Jeden punkt ma 3 subpixle.

zibi1303
9.11.08, 22:43
Ale przecież podają przykładowo na dpreview.
E-3 jak i E-30 • 230,000 pixels
D90 - 920,000 pixel TFT (RGB x 3 colors)
czy to znaczy że tak naprawdę Nikony mają 307 tyś pikseli ?
A Olek pewnie nie ma rozbicia na RGB i ma tylko 230 tyś :)
Chłyt marketindody ??!!!!

paszczol
9.11.08, 22:51
Niestety, N trochę korzysta z ludzkiej niewiedzy.

diabolique
9.11.08, 22:53
Jakby nie liczyć różnica jest widoczna gołym okiem. I żadne zaklęcia nie pomogą.

Karol
9.11.08, 23:01
Jakby nie liczyć różnica jest widoczna gołym okiem. I żadne zaklęcia nie pomogą.
Z drugiej strony - wyświetlacze w Olkach innych niż E-1, E/300 są ok - jak najbardziej spełniają swoją funkcję, powiedziałbym nawet, że są całkiem przyjemne. W-E-30 jeszcze jest obrotowy więc wypas, nie szukałabym tu dziury w całym. Projektowanie aparatu to pewnie jakieś kompromisy - tu dołożymy, tu obetniemy żeby produkt kosztował tyle i tyle.
Są bardziej istotne pytania co do E-30 i większe słabostki Olków - np. jaki jest wizjer? Z wyświetlacza jakości E-330 będę zadowolony, z wizjera - zdecydowanie nie. Póki co nikt kto macał aparat nie napisał wrażeń co do wizjera...

dziekan
9.11.08, 23:02
jakby nie liczyć wpływa to ni jak na zdjęcie - wiec o co harmider ?

E-500 IMO ma lepszy LCD od E-510 ale zarówno na jednym i na drugim widać to co powinno być widać, punktów i pixeli gołym okiem nie widzę (pewnie gdyby nie podawali nikt by nie zauważył różnicy w ilości) a pomiędzy 2,5 a 3 cala przepaści nie ma jak dla mnie...

zibi1303
9.11.08, 23:03
Co zmienia jednak faktu, że nikona 3" i 307 tyś jest lepsze od naszego 2.5" i 230 tyś i to widać gołym okiem

dziekan
9.11.08, 23:05
Co zmienia jednak faktu, że nikona 3" i 307 tyś jest lepsze od naszego 2.5" i 230 tyś i to widać gołym okiem

no i co ci to daje 2,25cm kwadratowych więcej ekranu i 77tyś punktów które na nic nie wpływają ?

Ludzie jak już biadolicie to na coś konkretnego proszę.

zibi1303
9.11.08, 23:06
dziekan a w czym wyświetlacz z E-500 jest lepszy od E-510 ??

Dziekan, absolutnie nie biadolimy... to tylko fakty. Godzę się z tym że jest gorszy bo to widać gołym okiem. Ja w 510 nie zawsze mogę ocenić czy jest ostre zdjęcie. W nikonie to o wiele łatwiejsze. Być może te 2.7" trochę poratuje sprawę, ael Olek musi już ostro pracować nad poprawą LCD

dziekan
9.11.08, 23:07
dziekan a w czym wyświetlacz z E-500 jest lepszy od E-510 ??

wg mnie jasnością i kolorki jakieś ładniejsze - nie mówię o źle trafionym WB.

diabolique
9.11.08, 23:07
jakby nie liczyć wpływa to ni jak na zdjęcie - wiec o co harmider ?


Trzeba było przeczytać wyżej.

dziekan
9.11.08, 23:10
Trzeba było przeczytać wyżej.

alakin nie muszę czytać wyżej wiem co widzę u siebie, widziałem 3cale w canonie i mnie nie powaliły - oczywiście to wszystko tylko moje subiektywne zdanie.\

Z innej parafii mi się marzy gładziutkie ISO 800... i ten uchylny ekranik oraz DR na poziomie konkurencji.

diabolique
9.11.08, 23:12
alakin nie muszę czytać wyżej wiem co widzę u siebie, widziałem 3cale w canonie i mnie nie powaliły - oczywiście to wszystko tylko moje subiektywne zdanie.

Nie pisałem o średniozaawansowanych użytkownikach olympusów. Skoro nie musisz czytać, to nie musisz również odnosić się do nieczytanych tez.
Działalność marketingu polega na zdobywaniu nowych odbiorców, a nie tych zdeklarowanych. Przeczytaj dokładnie o jakiej grupie docelowej pisałem w kontekście wyświetlacza.
Może czasem dyskutując luźno o polityce firmy spójrzcie dalej niż na koniec własnego, olkowego nosa :grin:

qbic
9.11.08, 23:17
Z innej parafii mi się marzy gładziutkie ISO 800...

....mi kodakowskie kolory i ultra jakość na iso 100... ale wiem ze to już nie nastąpi :P