PDA

Zobacz pełną wersję : Początki -sport



snup
13.10.08, 11:20
Witam wszystkich
Prośba o kilka porad odnośnie fotografowania zwierząt w ruchu, a dokładniej koni. Od niemal półtora roku dysponuje podstawowym kitem e-500, który z powodzeniem służył mi do uwieczniania spotkań rodzinnych :wink: Teraz planuje zakup teleobiektywu . Jak zabrać się – oczywiście w pełni amatorsko – za fotografowanie sportu?
Jedno z moich ostatnich zdjęć, prośba o rady: co poprawić/zmienić/ lepiej pozostać przy zdjeciach z imprez rodzinnych :wink:
Pozdrawiam

diabolique
13.10.08, 12:03
Witam wszystkich
Prośba o kilka porad odnośnie fotografowania zwierząt w ruchu, a dokładniej koni. Od niemal półtora roku dysponuje podstawowym kitem e-500, który z powodzeniem służył mi do uwieczniania spotkań rodzinnych :wink: Teraz planuje zakup teleobiektywu . Jak zabrać się – oczywiście w pełni amatorsko – za fotografowanie sportu?
Jedno z moich ostatnich zdjęć, prośba o rady: co poprawić/zmienić/ lepiej pozostać przy zdjeciach z imprez rodzinnych :wink:
Pozdrawiam

Szału nie ma. Nie znam się na fotografowaniu koni, ale okiem oglądacza wydaje mi się, że o wiele ciekawsze ujęcia koni w biegu są te wykonane od przodu. Wydaje się wtedy, że pędzą na ciebie, przez co kadr jest dynamiczniejszy. Z boku na pewno ciaśniej bym kadrował, szukał mimiki twarzy dżokeja i takie tam...

helmuth
13.10.08, 12:36
Szału nie ma. Nie znam się na fotografowaniu koni, ale okiem oglądacza wydaje mi się, że o wiele ciekawsze ujęcia koni w biegu są te wykonane od przodu. Wydaje się wtedy, że pędzą na ciebie, przez co kadr jest dynamiczniejszy. Z boku na pewno ciaśniej bym kadrował, szukał mimiki twarzy dżokeja i takie tam...Nie przejmuj się tym co napisał alakin. Jego "zalecenia" są co najmniej kontrowersyjne.
-"...wiele ciekawsze ujęcia koni w biegu są te wykonane od przodu..." pewnie i są dynamiczniejsze, ale ustawienie się przed pędzącym koniem nie zawsze jest możliwe ale za to jest niebezpieczne
-"Z boku na pewno ciaśniej bym kadrował, szukał mimiki twarzy dżokeja i takie tam..." MZ koń powinien mieć dokąd biec, więc jak tu ciąć ciaśniej. Twarz dżokeja byłaby interesująca, gdyby to on na grzbiecie dżwigał konia ;). Bardziej interesująca jest "twarz" konia na której widać wysiłek związany z wyścigiem. Poza tym z boku, przy odpowiednim oświetleniu, świetnie można pokazać "grające" pod skórą mięśnie. Dlatego też bardzo ważne jest MZ szukanie właściwego oświetlenia.
PS
Tym co tu napisałem, też nie musisz się przejmować. Ja też jak alakin, nie znam się na fotografowaniu koni :p

diabolique
13.10.08, 12:54
Nie przejmuj się tym co napisał alakin. Jego "zalecenia" są co najmniej kontrowersyjne.


Generalnie może w nich nie być ani słowa prawdy...
I nie są to zalecenia, lecz luźne spostrzeżenia, jak ja bym kadrował takie zdjęcia.
W sumie jest tu gdzieś wątek o koniach, wieloautorski, więc możesz porównać różne techniki. O, znalazłem >>kliknij tutaj<< (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=13889)

helmuth
13.10.08, 13:24
...W sumie jest tu gdzieś wątek o koniach, wieloautorski, więc możesz porównać różne techniki. O, znalazłem ... Nie jest to wątek o fotografii sportowej konia, czyli to co interesuje snup-a, raczej ogólnie o koniach (czasem z przymrużeniem oka) ale są tam również konie w ruchu więc myślę że będzie to dobry materiał do podpatrzenia "co i jak" :)

diabolique
13.10.08, 13:27
Nie jest to wątek o fotografii sportowej konia, czyli to co interesuje snup-a, raczej ogólnie o koniach (czasem z przymrużeniem oka) ale są tam również konie w ruchu więc myślę że będzie to dobry materiał do podpatrzenia "co i jak" :)

O przepraszam, moje dwie foty są sportowe :grin:

helmuth
13.10.08, 13:31
O przepraszam, moje dwie foty są sportowe :grin:Chcesz się pokłócić? ;) :D

zibi1303
13.10.08, 13:37
Panowie , ja was pogodzę.... :grin:
Koń to jedno z najpiękniejszych zwierząt, uwielbiany od tysiącleci. Tak ze fotografowany z różnych pozycji trzeba próbować. Z przodu tak, ale jak koń idzie lub stoi. Nigdy w galopie :P. Alakin to samobójca. Koń z profilu jako cały z jeźdźcem jest piękny albo jego fragmenty, na przykład sam łeb. Pokazana fotka jest ciekawa i ładnie pokazana. Oba konie są w powietrzu. Mnie mniej próba trafienia jak jest wyciągnięty itd. Można wiele pokombinować.
Pooglądaj sobie jak malował konie Kossak... to Ci może pomoże

snup
13.10.08, 22:47
Bardzo dziękuje za wszelkie podpowiedzi. No właśnie najgorzej z tym „utrafieniem” i zrobieniem zdjęcia oddającym dynamikę biegu, czyli – jakkolwiek by to nie za brzmiało :wink:– z prawidłowym ułożeniem nóg konia. Niestety na większości robionych przeze mnie zdjęć uchwycone zwierze wygląda jak koń na biegunach ( cztery nogi w cztery strony), przypominając raczej psa w biegu. Być może – analizując wasze rady – lepiej wyglądały by zdjęcia robione gdy konie i jeźdźcy wychodzą na prostą po łuku, bądź tuż przed wejściem w wiraż? Na pewno bezpieczeństwo fotografującego było by tu zachowane. Tylko w tym wypadku należało by sięgnąć po tele. Tele i zdjęcia seryjne przy ciągłym AF- czy to przy sprzęcie raczej z niższej półki zatrybi?
Pozdrawiam

nut3r
13.10.08, 23:17
trochę przydatnej lektury o panoramowaniu:

1. http://www.fotografuj.pl/Article/Panoramowanie/id/30

2. http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/39599-fotografowanie-ruchu-panoramowanie-mini-poradnik.htm

Pamiętam ja uczyłem się na huśtającej się huśtawce córce - ona była zadowolona a ja miałem dobry obiekt do testów :)


pozdrawiam

K_Puchatek
14.10.08, 07:26
Tele i zdjęcia seryjne przy ciągłym AF- czy to przy sprzęcie raczej z niższej półki zatrybi?
Pozdrawiam
Jak tylko będzie fajne słoneczko to spokojnie "zatrybi" - nawet jak w serii jedno wyjdzie Ci nieostre, to i tak będziesz miał w czym wybierać...
Pozdrawiam

Ania_
14.10.08, 19:15
Twoje pierwsze zdjęcie nie jest złe, jest ostre gdzie trzeba, ma dynamikę itp. Czekam na więcej - takie sporty to pewne wyzwanie, ale ciężka praca daje tu zawsze wymierne efekty. Pozdrawiam :)

snup
16.05.09, 22:14
Witam ponownie i proszę o rady.

judasz
18.05.09, 15:42
Witam wszystkich
Prośba o kilka porad odnośnie fotografowania zwierząt w ruchu, a dokładniej koni. Od niemal półtora roku dysponuje podstawowym kitem e-500, który z powodzeniem służył mi do uwieczniania spotkań rodzinnych :wink: Teraz planuje zakup teleobiektywu . Jak zabrać się – oczywiście w pełni amatorsko – za fotografowanie sportu?
Jedno z moich ostatnich zdjęć, prośba o rady: co poprawić/zmienić/ lepiej pozostać przy zdjeciach z imprez rodzinnych :wink:
Pozdrawiam


z lewej strony zdjecia zostawilbym wiecej miejsca przed konmi to by dalo efekt ich szybkiego poruszania sie i wtedy zdjecie mialo by dynamike,taka jest moja opinia . a co do szkla to mi spoojnie wystarcza 40-150 f3.5 (starsze) i nie nadwyreza portfela.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

zajrzyj tutaj http://www.fotosearch.com/sc/SUB005/s1045365/ to tylko jedne z wielu przykladow jakie mozna zobaczyc na tym zdjeciu widac ze kon pedzi skas dokas a u ciebie one raczej zamarzly ,powodzenia.

dreptak
19.05.09, 11:53
Ja odnioslem wrazenie że ten pierwszy koń, jak sie dokładnie przyjrzeć to podskakuje w miejscu :)
Drugi przestraszony ucieka ze zdjecia.
Uważam jednak ze jesteś bliżej niz dalej by wszystko było jak należy :)

zibi1303
19.05.09, 14:46
kłusak , całkiem fajnie, choć brak powietrza przed koniem. Przyciąć bardziej z góry i z prawej. Szkoda że koń taki ciemny, ... :) upoluj gniadosza :P

dog_master
19.05.09, 17:25
Fajne to drugie :)

Proponuję, choć wiem, że to ciężko zgrać - konie i światło - żeby spróbować przy lepszej pogodzie, gdy niebo nie będzie biało-mleczną plamą, będzie o wiele ładniej :)