PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyrównywaniem zdjęć



sh4de
26.09.08, 18:48
Witam, ostatnio dość mocno borykam się z problemem wyrównywania zdjęć do HDR. Robiłem 5 zdjęć o różnych ekspozycjach i niestety nie ze statywu...

Efekt jest taki, że nie da się ich wyrównać (mimo iż są lekko poprzesuwane, kwestia kilku mm) ani photomatix ani HDR alignment tooll v2.0 nie potrafi ustawić tych zdjęć tak aby nie było "duchów",
dlatego też moje pytanie brzmi czy ktoś zna jakiś dobry program, który będzie wstanie sobie poradzić z wyrównywaniem zdjęć? wiem, że można je wyrównać tylko trzeba dobrego porgramu z bardzo dobrmy algorytmem.

Czekam na odp.

marecki
26.09.08, 18:49
Może się mylę ale chyba statyw tylko ratuje sytuację.

sh4de
26.09.08, 18:53
Myślę, a przynajmniej mam taką nadzieje, że się mylisz, bo używam też programu Autopano Pro v 1.4.2 do panoram, gdzie też jest wyrównywanie zdjęć i ten program nakłada zdjęcia idealnie! wykrzywia je wprawdzie lekko bo wyrównuje nie tylko pion, poziom ale także obraca i zmienia perspektywe. Jednak że po takim zabiegu moge te zdjęcia zapisać jedynie jako jeden plik. który już w istocie jest kiepskim HDR-em.

dog_master
26.09.08, 18:58
Zwykły Photoshop / Elements / Gimp, wrzucasz wszystko na jeden obrazek, każda fota na osobnej warstwie, ustawiasz, zeby bylo równo, zapisujesz każdą warstwę jako nowy obrazek i tyle.

dobas
26.09.08, 18:59
myślę że się nie myli :)

statyw...

chociaż może jest oprogramowanie co z 3 różnych zdjęć zrobi 3 takie same...
IMHO statyw być musi

sh4de
26.09.08, 19:03
Zwykły Photoshop / Elements / Gimp, wrzucasz wszystko na jeden obrazek, każda fota na osobnej warstwie, ustawiasz, zeby bylo równo, zapisujesz każdą warstwę jako nowy obrazek i tyle.

Niestety tego ręcznie nie zrobię, bo jak się jedna część pokrywa, to zaś druga jest rozmazana, fakt faktem statyw najlepszy.
Ale wierzę, że jest jakiś program który sobie z tym by poradził, tu jest kwestia tak zwanych punktów kontrolnych, nie wiem ile wykorzystuje ich photomatix czy ten HDR alignment tool ,ale myślę że mało skoro sobie nie radzą, przed chwilą sprawdzałem ile wykorzystuje takich punktów Autopano pro i pisze mi ze ponad 26 na zdjęciu. Przed chwilą w nim złożyłem i jest bardzo dobrze, ale rozkroic to na 5 czesci nie mozna w tym programie...

dog_master
26.09.08, 19:32
Jeżeli to są jpgi, to weź je wrzuć gdzieś ;)

sh4de
26.09.08, 20:08
Dobra dałem rade, w tym autopano pro, po tym jak program mi wyrównał zdjęcia, podzieliłem je na "chama" na warstwy, które następnie zapisał surowe po koleji tylko z wyrównaniem :)

RadioErewan
26.09.08, 22:46
Właśnie miałem napisać, że HDRy z ręki robię w trybie seryjnym H z braketingiem co 1EV (5 sztuk) w E3 a potem prostuję i dopasowuję w PTGui (który od razu skleja z tego HDR).
Odkrycie ostatnich wakacji.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
ps. Przy dobrym świetle da się tak fotografować ludzi :-).

Darekw1967
26.09.08, 22:54
Witam, ostatnio dość mocno borykam się z problemem wyrównywania zdjęć do HDR. Robiłem 5 zdjęć o różnych ekspozycjach i niestety nie ze statywu...

Efekt jest taki, że nie da się ich wyrównać (mimo iż są lekko poprzesuwane, kwestia kilku mm) ani photomatix ani HDR alignment tooll v2.0 nie potrafi ustawić tych zdjęć tak aby nie było "duchów",
dlatego też moje pytanie brzmi czy ktoś zna jakiś dobry program, który będzie wstanie sobie poradzić z wyrównywaniem zdjęć? wiem, że można je wyrównać tylko trzeba dobrego porgramu z bardzo dobrmy algorytmem.

Czekam na odp.

Tez czasem robie HDR-y z reki i mozna to zlozyc przestawiajac
warstwy tak aby sie fotki zegraly

dzemski
26.09.08, 23:30
qtpfsgui powinien sobie poradzić

FotoAmator
3.10.08, 18:42
Tak od razu na łatwiznę i program do tego.
Program zrobi wszystko a później zdjęcie „Ja” zrobiłem :-)
A pracy trochę włożyć, to nie łaska? :-)

Photoshop zupełnie wystarczy. Jedna warstwa i druga.
Tu wyciąć gdzie przepalone w innym miejscu dołożyć co za czarne.
Następnie „pożyczyć” brakujące elementy z kolejnej warstwy.
W innym miejscu rozmyć, jeszcze w innym wyostrzyć. I gotowe.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.formatfoto.pl/inne/hdr1.jpg)