PDA

Zobacz pełną wersję : na początku był chaos...



m_kola
7.09.08, 22:27
... bo się dopiero uczę:)
Chcę założyć swój wątek, jako że nie jestem tak "płodny" jak np Rafał Czarny (którego podziwiam:) ) to pewnie nie za często coś wrzucę ale wolę i zachować trochę samokrytyki:)
Kolejnym zamiarem tego wątku jest weryfikacja czy zdjęcie nadaje się do galerii. Nie chcę wrzucać tam śmieci więc do dzieła:)

1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://optiweb.pl/foto/2.jpg)
Uprzedzę uwagi na temat balansu bieli - taki miał być. Zdjęcie było robione od strony wschodniej o 9 rano i dodatkowo na "chmurce". Lubię zdjęcia "ciepłe" nawet jeśli przesadzam:) Każdy musi wypracować styl:)
Fotka jedynie nieco wyostrzona. Więcej nie majstrowane.

diabolique
7.09.08, 22:30
Zakryj ręką górę do wysokości grzywki... Nie lepiej (ciaśniej/intymniej)?

PS. I proporcjonalnie prawej ;-)

wujek.samo.h
7.09.08, 22:31
Chaos? Jaki chaos? Rodzinnie, bezpiecznie, ładnie:)

m_kola
7.09.08, 22:33
Chaos? Jaki chaos? Rodzinnie, bezpiecznie, ładnie:)

chaos w zdjęciach, nieregularności ich robienia i wstawiania i w ogóle:)

Alakin, myślałem o kadrowaniu tego ale znowu byłoby za bardzo pocięte, jakoś tak mi bardziej podeszło - zakładam, że mogę się mylić:)

diabolique
7.09.08, 22:40
chaos w zdjęciach, nieregularności ich robienia i wstawiania i w ogóle:)

Alakin, myślałem o kadrowaniu tego ale znowu byłoby za bardzo pocięte, jakoś tak mi bardziej podeszło - zakładam, że mogę się mylić:)

To nie jest kwestia mylił/nie mylił. Po prostu czubek głowy nic tu nie wnosi ;-)

ch4rlie
7.09.08, 23:23
Chaos? Jaki chaos? Rodzinnie, bezpiecznie, ładnie:)

No właśnie :).

Rafał Czarny
8.09.08, 08:33
Za Alakinem. Też bym obciął część głowy. Lubię ciasne kadry. Ogólnie zdjęcie bardzo przyjemne. Ciepłe. Choć trochę za żółte jak dla mnie.

m_kola
8.09.08, 22:53
Dzięki panowie za słówko. Co do kadrowania to jednak uparcie pozostaję przy swoim;) nie jest to technicznie niepoprawne a jedynie zależne od gustu;)

m_kola
10.09.08, 22:39
Kolejne zdjęcie zrobione w 2 rocznicę ślubu tam, gdzie był plener ślubny robiony:) Zdjęcie w ostrym słońcu w okolicach godziny 14 stąd te dwa przepały na głowach. Zdjęcie nie majstrowane.

3. Dwa lata minęło...

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://optiweb.pl/foto/3.jpg)

grizz
10.09.08, 22:44
Use blenda, Luke ;)

m_kola
10.09.08, 22:44
Use blenda, Luke ;)

No chyba czas najwyższy się w to zaopatrzyć..

marecki
10.09.08, 22:55
Bardzo przyjemne i naturalne pamiątkowe zdjęcie.

west73
11.09.08, 13:27
Pozwoliłem sobie na poprawę wg mnie nieciekawego zafarbu
Wyszło chyba ciekawiej

dinx6
11.09.08, 13:41
Pozwoliłem sobie na poprawę wg mnie nieciekawego zafarbu
Wyszło chyba ciekawiej

sorry za OT. west73- ładnie to wyprostowałeś. napiszesz w paru słowach jak?

m_kola
11.09.08, 13:43
Mimo iż mamy z westem trochę inne zdania to też chętnie się dowiem jakie zabiegi zastosował.

west73
11.09.08, 15:11
NIe ma sprawy ten sposób można tylko wykorzystać dla JPG bo dla RAW nie trzeba się w ten sposób męczyć
zastosowałem sposób poprawiania balansu opisany na fotosite
http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/korekta-balansu-bieli-na-warstwach.html
następnie zastosowałem sposób opisany przez willow32
http://www.olympusclub.pl/porady-fotograficzne/29-qzaawansowane-wygsadzenie-ceryq-czyli-co-zrobieby-kobiety-nas-pokochasy.html

na koniec lekko rozjaśniłem twarz dziecka aby było oświetlone podobnie jak twarz matki

i to wszystko, jakieś 10min roboty

dinx6
11.09.08, 15:53
ekstra, dzięki west73! przyda się na pewno.

heyahero
11.09.08, 16:08
Przyłączam się do dinx'a - west, jesteś lepszy niż przycisk search na forum! ;)

Dziadek
11.09.08, 16:42
Też uważam, że różnica jest kolosalna i nie przekona mnie żadne twierdzenie Autora, że "tak ma byc" :)
Mnie natomiast interesuje jak wstawić zdjęcie do ocen w galerii?
Bardzo proszę West, uświadom mnie :)
Z góry dziękuję.

m_kola
11.09.08, 19:19
Też uważam, że różnica jest kolosalna i nie przekona mnie żadne twierdzenie Autora, że "tak ma byc" :)
Mnie natomiast interesuje jak wstawić zdjęcie do ocen w galerii?
Bardzo proszę West, uświadom mnie :)
Z góry dziękuję.

Dziadek, nie zamierzam Cię przekonywać ale i Ty "na siłę" nie wmawiaj, że to mój błąd. Mamy różne spojrzenia - ot co.
Nie ma się co nad tym zastanawiać.
Na dowód, że nie stoję przy swoim jakoś twardo powiem, że moje drugie zdjęcie z galerii w innym wątku było poddane krytyce którą przyjąłem i poprawiłem kadrowanie. Nikt z nas nie ma monopolu na rację:)
Pozdrawiam!:)

Dziadek
11.09.08, 22:49
... bo się dopiero uczę:)
/.../ pewnie nie za często coś wrzucę ale wolę i zachować trochę samokrytyki:)
Kolejnym zamiarem tego wątku jest weryfikacja czy zdjęcie nadaje się do galerii. Nie chcę wrzucać tam śmieci więc do dzieła:)!



Dziadek, nie zamierzam Cię przekonywać ale i Ty "na siłę" nie wmawiaj, że to mój błąd. Mamy różne spojrzenia - ot co.
Nie ma się co nad tym zastanawiać.Nikt z nas nie ma monopolu na rację:)
Pozdrawiam!:)

Wybacz, nic na siłę tu się nie robi. Nie twierdę, że to Twój błąd. Znam ten stan zachwytu nad własnym zdjęciem, zwłaszcza, gdy są na nim nasi najbliżsi.
Dokładnie to samo mi się zdarza i mam mnóstwo zdjęć moich kochanych wnuczek które dalekie są od ideałów.

Potraktowałem poważnie Twoją deklarację w pierwszym poście i tylko dlatego się odezwałem. Jeżeli wstawiasz zdjęcie do galerii z prośbą o jego ocenę, nie możesz się zaraz złościć, jeżeli oceny nie są po Twojej myśli.
West włożył sporo dobrych chęci, by pokazać jakby to zdjęcie mogło wyglądać po obróbce, w dodatku wskazał jak do tego dojść. Odbieram to jako cierpliwą i koleżeńską naukę a nie "nauczkę" i sam się przy tym uczę i nabieram doświadczenia.
Nie piszę tego jako obronę moich racji, tylko przedstawiam mój punkt widzenia, podobnie jak mniemam i Ty to robisz, dlatego życzę Ci wielu wspaniałych zdjęć i sporo radości z fotografowania.

Mirek54
11.09.08, 22:55
Pokusze sie o moja ciepla wersje.Mam nadzieje,ze przezyje atak.

m_kola
11.09.08, 22:56
Dziadek, naprawdę nie złoszczę się! Nie mam o co.
Pisałem, że się uczę i chętnie przyjmuję nauki od innych, west faktycznie pokazał coś ciekawego i opisał jak do tego dojść. I to jest super sprawa! Jestem mu za to wdzięczny bo każdy na tym tylko korzysta:)
Nie znaczy to, że muszę podmienić moje zdjęcie ;)
Faktycznie miłe to uczucie kiedy jest się zadowolonym ze swojej fotki.
Cieszy mnie to, że odezwałeś się w tym wątku - naprawdę!
Widocznie źle Cię zrozumiałem, nie lubię jak ktoś pisze że nie to chciałem uzyskać, co innego napisać tak jak west w stylu ja to widzę tak a tak:)
Również pozdrawiam i nie ma się o co kłócić:) Wszelka krytyka mile widziana - byle nie na siłę;)

P.S. Oceny są jak najbardziej po mojej myśli bo nie sądziłem, że tyle mi się zbierze:)

west73
11.09.08, 23:10
lucca jak dla mnie świetna wersja tego pięknego zdjęcia

Chłopaki czytając Was zaczynam wierzyć że można w normalny sposób dyskutować mając odmienne zdanie. Cieszę się że mogłem w małym stopniu uczestniczyć w tej dyskusji

m_kola czekamy na następne fotografie.

m_kola
11.09.08, 23:13
Pokusze sie o moja ciepla wersje.Mam nadzieje,ze przezyje atak.

lucca, nie demonizujcie mnie już;)
Podoba mi się Twoja wersja, oddaje to co chcę pokazać. Takie mam skojarzenia z tym zdjęciem, ciepło rodzinne, radość, uśmiech dziecka widzę w takich kolorach. Biedę ubóstwo, żebraków i cudze nieszczęście pokazałbym w innych. Nie będę się zawsze przy tej tonacji na siłę upierał.
Jutro pokręcę trochę suwakami i postaram się coś mojego wpakować:)

diabolique
11.09.08, 23:18
lucca, nie demonizujcie mnie już;)
Podoba mi się Twoja wersja, oddaje to co chcę pokazać. Takie mam skojarzenia z tym zdjęciem, ciepło rodzinne, radość, uśmiech dziecka widzę w takich kolorach. Biedę ubóstwo, żebraków i cudze nieszczęście pokazałbym w innych. Nie będę się zawsze przy tej tonacji na siłę upierał.
Jutro pokręcę trochę suwakami i postaram się coś mojego wpakować:)

Popieram, przecież niektórym może się ciepło kojarzyć z żółtym...
To może i ja suwaczkami pokręcę i swoją wersję wrzucę? :wink:

EDIT:
Jak powiedział, tak zrobił ;-)
(prawda, że ładniej bez tych kurzych łapek przy ustach??) :wink:

Mirek54
11.09.08, 23:18
Jutro pokręcę trochę suwakami i postaram się coś mojego wpakować:)

Popatrz na fotke jak obca osoba.Zwroc uwage na mine mamy i bobasa.W ich oczach i minach jest tyle radosci i ciepla,ze nawet w normalnej tonacji wystarczy.

Dziadek
11.09.08, 23:49
Skoro zgodnie przjęliśmy wersję ćwiczeń i porad, dorzucę też moją wersję wykonanego zadania.

m_kola
12.09.08, 08:21
Dzięki Panowie!
No więc kolorystyka by lucca i kadr by alakin tworzą dla mnie tą fotę idealną:)
Trochę mieszane uczucia do palców w kadrze alakina mam bo takie mi się wydają "znikąd" ale jak sam tłumaczy zamykają kadr. Wierzę mu na słowo. A co Wy na to?

ryba1548
12.09.08, 13:25
mi sie podoba wercja orginalna i lucca...ale ja dopiero zaczynam sie bawic swoim sprzetem

rocco
12.09.08, 13:38
Dzięki Panowie!
No więc kolorystyka by lucca i kadr by alakin tworzą dla mnie tą fotę idealną:)
Trochę mieszane uczucia do palców w kadrze alakina mam bo takie mi się wydają "znikąd" ale jak sam tłumaczy zamykają kadr. Wierzę mu na słowo. A co Wy na to?
My na to, że jest dobrze.
I to nie tylko kadrowanie, obróbka Alakina tez mi się podoba.

diabolique
12.09.08, 13:41
Trochę mieszane uczucia do palców w kadrze alakina mam bo takie mi się wydają "znikąd" ale jak sam tłumaczy zamykają kadr.

Dokładnie to ci napisałem, że zamykają kadr, żeby dziecko nie wypadło, bo trochę zmieniłem kąt. :grin: (po obróceniu nie było więcej lewej strony choćbym chciał nawet)

m_kola
12.09.08, 18:52
Oki, pokręciłem trochę suwakami i ciekaw jestem, czy udało mi się chociaż trochę zastosować do Waszych wskazówek. Dodatkowo rozjaśniłem terochę białka oczu. Jak teraz się Wam to widzi?:)
3.1

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.optiweb.pl/foto/3_1.jpg)

west73
12.09.08, 19:47
Podoba mi się
Całość jednak wyostrzyłbym, najlepiej w Lab

m_kola
12.09.08, 20:00
Podoba mi się
Całość jednak wyostrzyłbym, najlepiej w Lab

Oczywiście, mój błąd:) Plik już podmieniony.
P.S. co to "Lab"?

west73
12.09.08, 20:10
pozwoliłem sobie skopiować z internetu

Tryb kolorów Lab

Model kolorów CIE L*a*b* (Lab) oparty jest na postrzeganiu kolorów przez oko ludzkie. Wartości liczbowe w modelu Lab opisują wszystkie kolory dostrzegane przez człowieka o normalnych zdolnościach widzenia. Model Lab definiuje to, jak kolor wygląda, a nie to, ile barwników potrzeba, aby uzyskać kolor na urządzeniu (np. monitorze, drukarce biurkowej, w aparacie cyfrowym), dlatego też uznaje się go za model koloru niezależny od urządzenia. Systemy zarządzania kolorami używają modelu Lab jako systemu odniesienia, aby właściwie przetwarzać kolory z jednej przestrzeni kolorów na inną.
Tryb kolorów Lab posiada komponent określony jako jasność (L), którego wartości należą do przedziału od 0 do 100. W Próbniku kolorów Adobe i palecie Kolor, komponent a (oś zielono-czerwona) i komponent b (oś niebiesko-żółta) mogą przyjmować wartości z przedziału od +127 do –128.
Obrazy w trybie Lab można zapisywać w formatach: Photoshop, Photoshop EPS, PSB, PDF, Photoshop Raw, TIFF, Photoshop DCS 1.0 lub Photoshop DCS 2.0. Obrazy Lab o głębi 48-bitowej (16 bitów na kanał) można zapisywać w formatach: Photoshop, PSB, PDF, Photoshop Raw lub TIFF.

m_kola
30.09.08, 21:49
Dawno nic nie wrzucałem więc czas wziąć się za robotę;)
Wiem, że to nic artystycznego ale trochę bawiłem się obróbką i chciałbym poznać Wasze zdanie na temat poniższych zdjęć. Jak zwykle rady mile widziane :)
4.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://optiweb.pl/foto/forum/1.jpg)

5.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://optiweb.pl/foto/forum/2.jpg)

helmuth
30.09.08, 22:00
Wiem, że to nic artystycznego ale trochę bawiłem się obróbką i chciałbym poznać Wasze zdanie na temat poniższych zdjęć. Jak zwykle rady mile widziane :)4- widziałbym mniej trawy a więcej nad mietkiem
5- niezły kadr do jakiegoś prospektu (gdybyś zmniejszył GO, byłoby lepiej) ;)
Oba faktycznie "nic artystycznego" :)

m_kola
30.09.08, 23:13
4- widziałbym mniej trawy a więcej nad mietkiem
5- niezły kadr do jakiegoś prospektu (gdybyś zmniejszył GO, byłoby lepiej) ;)
Oba faktycznie "nic artystycznego" :)
Więcej nad mietkiem było tylko przepalonego nieba ;)
To które tam jest to mojej produkcji w gimpie bo była tylko jasność;)
Podobnie jak na fotce numer 5. A że hdrem nie bawiłem się to taki zabieg zastosowałem :)

Bzyku
3.10.08, 10:27
zdjecie z bobasem- bardzo cieple, rodzinne. Wzrok pani bardzo przyciaga, nieco odwraca uwage od bobasa. Spojrzenie bardzo wymowne, osobiste, wskazuje na tego, kto robi zdjęcie, że to jest "On", ten kochany.Oprawione w ramke postawiłbym na biurku.

m_kola
5.10.08, 21:16
Dzięki za komentarze, generalnie widzę, że foty z mesiem nie mają wzięcia;)
Wrzucam kolejnego gniota, szczerze mówiąc wydaje mi się, że może być coś z tego zdjęcia ale nie w tej obróbce. Jako, że nie mam na razie pomysłu to na razie wstawiam tak. To moja pierwsza w życiu winieta (w końcu doczytałem jak to w GIMPie zrobić).
Spodziewam się raczej "pojechania po rajtuzach" bo sam odczuwam niedosyt w tej focie ale co tam, zobaczymy :)

6. Nóżki...

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://optiweb.pl/foto/forum/6.jpg)

Mirek54
5.10.08, 21:41
Moze w tym kierunku

m_kola
6.10.08, 07:50
Moze w tym kierunku

Lucca jak zawsze niezawodny:) Taka koncepcja mi się podoba a jednocześnie podsunąłeś mi jeszcze jeden pomysł :) Pochwalę się nim za parę godzin bo jak to mówią: nie mam nic przeciwko chodzeniu do pracy ale 8 godzin czekania na wyjście to już przesada ;)

marecki
6.10.08, 13:10
Fotki z autkiem takie trochę nijakie choć druga zdecydowanie ciekawsza. Szkoda tylko że dachy budynków nie były bardziej symetrycznie ale na to nie miałeś wpływu no i niebieskie drzwi niepotrzebnie "wkradły" się do kadru.

aga_piet
15.10.08, 08:43
Stópki mają potencjał. Popracowałabym nad ładniejszym tłem. I jakieś ładne światełko, subtelne.

m_kola
15.10.08, 09:34
No obiecałem, że posiedzę nad tym a tu permanentny brak czasu nie pozwala mi na to:(
Alakin na ircu pisał, że to takie trochę smutne zdjęcie i tu się z nim zgadzam. Faktycznie zdjęcie dziecka powinno raczej promieniować radością i dziecięcym uśmiechem zwłaszcza, że tego mojemu Wojtkowi nie brakuje ;)
W wolnej chwili posiedzę i zobaczę co z tym fantem zrobić.
Tymczasem dzięki za słówko w wątku.

aga_piet
15.10.08, 09:42
Stópki nie są smutne, są kochane :)

m_kola
12.08.09, 21:10
Raz kiedyś, od wielkiego dzwona wypadałoby coś umieścić:)
To zdjęcie wartości artystycznych może nie ma ale ogólnie tak jakoś mi się spodobało. Co Wy o tym sądzicie?

Kaz de Wro
15.08.09, 23:52
Co chciałeś powiedzieć ostatnią fotką?

ps. za tytuł swojego wątku należy się uznanie.... .;-)

m_kola
16.08.09, 22:15
Co chciałeś powiedzieć ostatnią fotką?

Kompletnie nic. Nie dorabiam idei tam gdzie jej nie ma. Ot taki pstryk który mi w kwadracie leżał ;) W sumie chyba jak na razie jedyne moje zdjęcie tak skadrowane.

m_kola
5.10.09, 20:59
Zdjęcie 9 zrobione z ręki, światła zero bo tandetne pseudo oceanarium to było:) Cudów się nie spodziewam, ot takie wspomnienie z wakacji.

Zdjęcie 10 przedstawia najnowszą manię mojego dziecka. "Kubuś Puchatek i Heffalumpy":) Odlatuje przy tym totalnie!
Nada się do galerii?

Wiejo
5.10.09, 21:25
Z oceanarium fajnie gra kolorem, natomiast ostatnie tj. 10 delikatnie mówiąc dziwne, bez przekazu.

m_kola
5.10.09, 21:28
Z oceanarium fajnie gra kolorem, natomiast ostatnie tj. 10 delikatnie mówiąc dziwne, bez przekazu.
No cóż... przekazem miało być zamyślenie, wynika to z jego wyrazu ust ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że to tylko mi to może mówić:)
Dzięki za opinię.

Dawid
5.10.09, 22:36
bardzo fajna rybka kolorki też :) drugie jakoś nie przykuwa uwagi:roll:

m_kola
5.10.09, 22:37
bardzo fajna rybka kolorki też :) drugie jakoś nie przykuwa uwagi:roll:
Ehhh... to ja jakiś dziwny jestem bo bardziej mi się podoba 10 niż 9:)
Pewnie ma to związek z podejściem osobistym: toć ci moję dziecię;)

Dawid
5.10.09, 22:45
w tym zdjęciu z dzieciaczkiem GO jest fajna :)

m_kola
6.10.09, 06:25
w tym zdjęciu z dzieciaczkiem GO jest fajna :)

Dobre i to:) a co sądzicie o kolorach?
Wyklikane z mobilka

droplet
8.10.09, 12:24
10.jpg to zdjęcie mi się nie podoba to wiesz ale teraz to ja wywołany mam problem by zgrabnie opisać moje subiektywne zastrzeżenia ;-).
- pierwsze to rzuca mi się w oczy to dziwne płaskie światło, nie wiem skąd było światło ale nieładnie odbiło się od noska. Trochę się poprawia się po podniesieniu kontrastu. Pobaw się z B&W i zobacz jak wygląda plastyka twarzy po konwersji. Nawet byłoby lepiej gdyby nie ten nieszczęsny blask na nosku.
- dziwny kadr, nie przekonują mnie ani cięcie prawie na wysokości brody ani ustawienie takie, że drugie oko wylatuje poza GO. Osobiście wolałbym albo z całym okiem albo bez. Lewa strona kadru też mi nie pasuje, chyba wolałbym więcej ale to raczej gdybanie :-?

Pozdrawiam

PS ja też obrywam za portrety moich dzieci :-)

m_kola
8.10.09, 12:43
10.jpg to zdjęcie mi się nie podoba to wiesz ale teraz to ja wywołany mam problem by zgrabnie opisać moje subiektywne zastrzeżenia ;-).
Wiem:)


- pierwsze to rzuca mi się w oczy to dziwne płaskie światło, nie wiem skąd było światło ale nieładnie odbiło się od noska. Trochę się poprawia się po podniesieniu kontrastu. Pobaw się z B&W i zobacz jak wygląda plastyka twarzy po konwersji. Nawet byłoby lepiej gdyby nie ten nieszczęsny blask na nosku.

Światło pochodziło z zew. lampy i odbite jest od sufitu. Na nosie pewnie powstał taki odblask dlatego, że głowę miał przechyloną. Faktycznie nie tykałem tego a pewnie warto było jakimś stemplem pojeździć:)


- dziwny kadr, nie przekonują mnie ani cięcie prawie na wysokości brody ani ustawienie takie, że drugie oko wylatuje poza GO. Osobiście wolałbym albo z całym okiem albo bez. Lewa strona kadru też mi nie pasuje, chyba wolałbym więcej ale to raczej gdybanie :-?
Z lewej strony było cięcie przed uchem pamiętając lekcję Mirka i (wtedy jeszcze) Alakina aby lepiej ciąć przed uchem niż np. w połowie. Tak starałem się kadrować, na kompie było tylko lekko przycięte. Pewnie to zależy od samej kompozycji, pozy itp.
Co do GO również się zgodzę, że raczej oczy powinny być ostre - jedno i drugie.
Dzięki za opinię, to foto w takim razie jest spalone (chociażby przez kadrowanie nie odzyskam lewej strony). Tak więc czas zrobić następne:)

P.S. Bardzo cenię sobie takie rzeczowe opinie a moja odpowiedź nie jest próbą "walczenia" z Twoimi argumentami a jedynie raczej odpowiedzeniem na pytania. Ogólnie zgadzam się z Tobą;)

m_kola
23.12.09, 10:20
Budowa domu w toku i wątek się przez to rozwinąć nie może.
Jakiś czas temu nabyłem ZD35 i w sumie zima nadeszła, w domu światła brak i leżał biedak odłogiem. Wczoraj zmajstrowałem "dyfuzor" z kartonika po mleku (na zdjęciu, wybaczcie jakość ale strzelone telefonem ciemną nocą) i w końcu strzeliłem jakieś foto makro. Jako, że robaczki śpią (albo pozamarzały) to taki mały trening na martwych przedmiotach sobie zrobiłem:) Nic artystycznego tam nie ma ale w ramach wstępu do tematu makro popełniłem to zdjęcie.
Faktycznie z tym obiektywem do robaczków ciężko będzie bo musiałby być chyba przyklejone żeby nie uciekły jak im szkło w "twarz" wsadzę ;)

Dawid
23.12.09, 11:36
Pomysłowy :) jak się sprawuje? chyba dość dobrze trafiłeś z ostrością :)

m_kola
23.12.09, 11:44
Spisuje się chyba nieźle, kartonik w środku jest wyłożony sreberkiem więc odbłyśnik jest. Zrobiłem go trochę większego niż potrzeba bo dzięki temu mogę go założyć na lampę wbudowaną lub zewnętrzną.
Niestety lampa zewnętrzna jest zbyt silna, przy czasach powyżej 1/320 pojawia się już ciemny pas na dole.
Zdjęcie monety jest zrobione już z f22 i przy lampie zewnętrznej jest przepał :(

m_kola
31.01.10, 14:05
Mając swój wątek wypada od czasu do czasu coś wstawić więc wstawiam. Wiem, że gniotek ale co tam.. ;)

bartek86
31.01.10, 23:37
Hehe mały majsterkowicz rośnie :) Szpeci ciutke kaloryfer ale światło bdb bo jak się można domyślić z wbudowanej lampy to nie jest.

m_kola
1.02.10, 09:20
No szpeci ale w domu ciężko znaleźć kawałek ściany gdzie nic nie szpeci.
To są pierwsze strzały z nową Metz 48 AF-1

bartek86
1.02.10, 09:24
Choruje na tę lampę :grin:

m_kola
1.02.10, 10:27
Słusznie, warta swoich pieniędzy. Ja po 2 latach przesiadłem się z manualnego metza i doznaję szoku :)

m_kola
7.02.10, 20:26
Kolejny raz nic fajnego wstawiam:)
To taki mały test Metza 48 AF-1 wraz z dyfuzorem (szmatka, palnik na wprost).
W zasadzie chcę tylko zapytać jak to widać u Was? Próbuję ustalić sobie jakiś punkt odniesienia względem mojego laptopa.

Oto ukochana zabawka mojego syna - Marian:)

waruga
7.02.10, 21:22
Jak to ma pomoc to pisze, tlo biale pozostale kolory ok , ostrosc zachowana...

m_kola
7.02.10, 21:27
Jak to ma pomoc to pisze, tlo biale pozostale kolory ok , ostrosc zachowana...

To pomaga bo interesuje mnie właśnie odwzorowanie kolorów i jasność. Już wiem, że na tym laptopie trzeba patrzeć lekko od dołu a nie na wprost matrycy.
Dzięki!
Wyklikane z mobilka

Dawid
7.02.10, 23:59
Tło wpada w szary.Czerwień ok :)

m_kola
5.04.10, 14:27
ISO800, czas 1/25s z ręki.

14. Na karuzeli
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=31557&stc=1&d=1270487357

15. Wieża kościoła
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=31565&stc=1&d=1270487482

16. Święconka
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=31566&stc=1&d=1270487482

helmuth
5.04.10, 19:38
15-tka aż się prosi o "ponaciąganie" perspektywy.
Pionowe krawędzie wyprostować do pionu (wszystkie) a dach u góry do poziomu. Krzyż, jak się nie zmieści, można wystemplować ale raczej należałoby dosztukować niebo :-P
Szkoda obciętego prawego końca dachu.

m_kola
5.04.10, 21:57
15-tka aż się prosi o "ponaciąganie" perspektywy.
...

Ja z obróbki jestem leszcz jak nie wiem. Popróbowałem. Lepiej?
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=31570&stc=1&d=1270497430

Wiejo
5.04.10, 22:00
Na karuzeli i na ławeczce przyjemne ciepłe rodzinne zdjęcia. Wieża koscioła po poprawce trochę lepiej ale bogatszy o doświadczenie podszedłbym do tematu raz jeszcze.

m_kola
5.04.10, 22:04
Na karuzeli i na ławeczce przyjemne ciepłe rodzinne zdjęcia. Wieża koscioła po poprawce trochę lepiej ale bogatszy o doświadczenie podszedłbym do tematu raz jeszcze.

Raz jeszcze do zrobienia tego zdjęcia czy obróbki?
Problem polega na tym, że ten kościół ma każdą połać dachu w inną stronę. Ciężko mi uchwycić coś co będzie pionowe lub poziome a jednocześnie będzie jakiś ład na zdjęciu. Nie zrzucam winy na obiekt a wręcz przeciwnie, przyznaję się, że jestem za cienki na takie pokręcone kształty stąd obróbka:)
No ale zawsze warto spróbować!

Wiejo
5.04.10, 22:31
Myślę, że raz jeszce mając na wzgledzie możliwości obróbki. Trzeba to jakoś wypośrodkować tym bardziej, że jak piszesz sam obiekt do łatwej architektury nie należy.

helmuth
6.04.10, 01:17
Ja z obróbki jestem leszcz jak nie wiem. Popróbowałem. Lepiej?Jest lepiej ale jeszcze sporo brakuje :grin: Polecam lekturę (http://www.swiatobrazu.pl/jak_poprawic_perspektywe_w_gimpie_i_photoshopie.ht ml) na ten temat.
Spróbowałem się pobawić i widzę, że niezła łamigłówka :grin: O ile z pionami (linie 5 i 6) nie ma kłopotu, to z poziomami już gorzej.
Linię 1, ustawiłem według warstwy cegieł. Linię 2, według nadproża nad oknami. Dotąd było prosto ale dalej już "schody"- widać patrząc na linie 3 i 4. Któraś z tych krawędzi (2, 3, 4) nie jest pozioma. Która- nie wiem, nie widząc w naturze trudno mi ocenić.
Białe miejsca, pozostałe po prostowaniu perspektywy, można wystemplować.

m_kola
6.04.10, 08:13
Jest lepiej ale jeszcze sporo brakuje :grin: Polecam lekturę (http://www.swiatobrazu.pl/jak_poprawic_perspektywe_w_gimpie_i_photoshopie.ht ml) na ten temat.
Spróbowałem się pobawić i widzę, że niezła łamigłówka :grin: O ile z pionami (linie 5 i 6) nie ma kłopotu, to z poziomami już gorzej.
Linię 1, ustawiłem według warstwy cegieł. Linię 2, według nadproża nad oknami. Dotąd było prosto ale dalej już "schody"- widać patrząc na linie 3 i 4. Któraś z tych krawędzi (2, 3, 4) nie jest pozioma. Która- nie wiem, nie widząc w naturze trudno mi ocenić.
Białe miejsca, pozostałe po prostowaniu perspektywy, można wystemplować.
Ano właśnie. Odpowiedź jest taka, że poziomego nie ma tam nic. Tylko piony. W rzeczywistości kościół wygląda tak (to akurat widok od drugiej strony):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://psi.dreamhosters.com/antoni/text_images/text_1/img1.jpg)
(zdjęcie zapożyczone ze strony Parafii - znalezione w necie i nie moje :) )

helmuth
6.04.10, 16:40
No, tu akurat niewiele widać ale muszę uwierzyć na słowo :-P

m_kola
14.04.10, 22:50
To taki mały eksperyment ze światłem. Uprzedzam, że zauważyłem ten "mały" przepał i jest on celowym działaniem. Odbicie pełnej mocny mojej "czterdziestki ósemki" od ściany za dzieckiem (jakieś pół metra).
Jako, że eksperymenty nie zawsze się udają to wyszło jak wyszło. W zasadzie wrzucam z powodu fajnej miny dziecka i braku obiektywizmu jesli chodzi o Wojciecha;)
Można pojechać, nie obrażę się :)
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=31996&stc=1&d=1271278172

m_kola
2.05.10, 08:53
Wiosna przyszła, pogoda w miarę więc i kwiatek jakiś musi się pojawić :)
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=32653&stc=1&d=1272782942
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=32654&stc=1&d=1272782942
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=32655&stc=1&d=1272782942

A tutaj portret mojego Dziadka (również w galerii)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/05/P5016024800M-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/17619/P5016024-800M.jpg)

helmuth
2.05.10, 12:31
Na tulipanach jakaś kasza w tle i coś jakby nieostro. Tło też nie jest najlepsze. Przy pierwszym krok w prawo i miałbyś w tle jednolite pionowe smugi. W trzecim w lewo i miałbyś duże kolorowe plamy w tle. Poza tym, trochę światła mało.
Dziadek bardzo naturalny ale chyba nie wierzy w Twój talent fotograficzny :wink::grin:

Tomashhh
2.05.10, 13:08
Dziadek bardzo naturalny ale chyba nie wierzy w Twój talent fotograficzny :wink::grin:
owa naturalnosc jest pozytywna i dziadek napewno wierzy w umiejetnosci m_kola, ale moze by dziadzie tak pokazac?:)

helmuth
2.05.10, 13:32
... moze by dziadzie tak pokazac?:)Niewątpliwie, z kontrastem i balansem bieli należałoby powalczyć ale Ty chyba przegiąłeś :grin:
Za dużo czerwieni. Nawet tło jest zaczerwienione a z twarzy, jakby zaraz miała krew trysnąć :-P

Tomashhh
2.05.10, 13:37
na cudzych zdjeciach tez sie ucze:lol: mysle ze tragedii nie ma:wink:

m_kola
2.05.10, 21:09
Na tulipanach jakaś kasza w tle i coś jakby nieostro. Tło też nie jest najlepsze. Przy pierwszym krok w prawo i miałbyś w tle jednolite pionowe smugi. W trzecim w lewo i miałbyś duże kolorowe plamy w tle. Poza tym, trochę światła mało.
Dziadek bardzo naturalny ale chyba nie wierzy w Twój talent fotograficzny :wink::grin:
Wiem, że kasza bo to niestety ISO800 bo robione wieczorem za pomocą 70-300 i z ręki:) Wolałem nie odszumiać bo zmasakrowałbym bardziej niż to warte. Efekt szumu zatem nie był zamierzony ale.. jakoś tak mi się trochę spodobał, może to wina trefnej matrycy w laptopie i nie widzę wszystkiego :)
Co do tła to oczywiście masz rację.


owa naturalnosc jest pozytywna i dziadek napewno wierzy w umiejetnosci m_kola, ale moze by dziadzie tak pokazac?:)
Wg mnie balans bieli jest OK. A przynajmniej zgodny ze stanem faktycznym bo z racji przebytych i obecnych chorób Jego oczy nie są białe a właśnie takie żółtawe. Dziadek był wzięty z zaskoczenia i moje umiejętności a raczej ich brak nie ma tu żadnego odzwierciedlenia w Jego minie ;)
Z tą obróbką to pojechałeś :) Dziadek wygląda jakby wrócił z siarczystego mrozu albo był alkoholikiem :) Ani jedno ani drugie nie miało miejsca.

Dzięki za komentarze.

Tomashhh
2.05.10, 21:14
Wg mnie balans bieli jest OK. A przynajmniej zgodny ze stanem faktycznym...
ale przeciez nie ma potrzeby oddawania na zdjeciach "stanu faktycznego" :wink:

m_kola
2.05.10, 21:53
Ale nie jest to też naganne:)
Wyklikane z mobilka

m_kola
12.05.10, 22:47
Nieśmiałe próby z makro
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33266&stc=1&d=1273697206

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33267&stc=1&d=1273697206

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33268&stc=1&d=1273697206

Dawid
13.05.10, 10:33
Jak na pierwsze próby to msz możesz zaliczyć je do udanych:wink:

m_kola
13.05.10, 12:07
Dzięki! Teraz dopiero przy okazji tego zdjęcia dowiedziałem się, że na F >= 18 widać paprocha na matrycy :)

m_kola
18.06.10, 08:58
Raz kiedyś coś tu wstawię ;)
Tym razem gniotek z szuflady tyle, że to mój pierwszy "HDR"
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=35176&stc=1&d=1276844301

judasz
18.06.10, 09:27
nie jest przypadkiem troszke krzywo ??? jak dla mnie to leci w lewo....

m_kola
18.06.10, 09:34
nie jest przypadkiem troszke krzywo ??? jak dla mnie to leci w lewo....

Krzywo nie jest, jest na górce (spad w lewą stronę).
To co ja widzę ale nie umiem wyprostować to "beczka" widoczna trochę na wieży z lewej (zagina się do środka).

judasz
18.06.10, 10:12
beczke widze ,ale tez nie wiem jak sobie z tym poradzic ,czy ktos moze wie ( tak przy okazji ) tego zdjecia ,bo przyklad b.dobry ,czy jest jakies narzedzie w LR do prostowania takich rzeczy ??? czy trzeba PS posiadac ?...

m_kola
18.06.10, 10:13
beczke widze ,ale tez nie wiem jak sobie z tym poradzic ,czy ktos moze wie ( tak przy okazji ) tego zdjecia ,bo przyklad b.dobry ,czy jest jakies narzedzie w LR do prostowania takich rzeczy ??? czy trzeba PS posiadac ?...
Albo w Gimpie :)

paluszek1
18.06.10, 12:50
Portret Wojtusia bardzo ciekawy, choć dla mnie rzeczywiście ciut za jasny. Ale czasem gdy mina fajna, warto pokazać :)

helmuth
18.06.10, 17:13
Krzywo nie jest, jest na górce (spad w lewą stronę).
Nawet jak budynek stoi na górce to poziom jest poziomo :-P
U Ciebie nie jest!

...czy ktos moze wie ( ... ) czy jest jakies narzedzie w LR do prostowania takich rzeczy ??? czy trzeba PS posiadac ?...
Można używać Olympus Viewer do wywołania rawów, tam jest narzędzie do korekcji zniekształceń obiektywu.
Można też "walczyć" w Gimpie. Mam jednak wrażenie, że zniekształcenia obiektywu nakładają się na zniekształcenia perspektywy (zadaszenie wieży) a to już trudniejsza sprawa (ale nie niemożliwa :wink:)

m_kola
18.06.10, 17:42
Nawet jak budynek stoi na górce to poziom jest poziomo :-P
...
No tu bez dwóch zdań masz rację:)

To zdjęcie było robione tylko w JPG. Od pewnego czasu kiedy to zakupiłem kartę 16GB robię już tylko RAW+JPG i okazuje się, że może z 10% zostawiam w JPG. Nie pozostaje nic innego jak jechać tam raz jeszcze w tym roku i poprawić się :)
Dzięki wszystkim za opinie.

judasz
18.06.10, 23:23
a mowilem ze jeszcze widze :) :) :)

m_kola
28.06.10, 13:17
Przewieszony przez barierkę, o mało nie wpadłszy prosto w paszczę lwa (a dokładniej to tygrysa) popełniłem takie zdjęcie. Z ręki 70-300 wieczorną porą ciężko opanować... Ot taki przyrodniczy pstryk z zoo ;)
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=35677&stc=1&d=1277723836

waruga
28.06.10, 14:25
Fajny tygrysek...

judasz
28.06.10, 14:26
fajny kot :)

m_kola
28.06.10, 15:31
Dzięki:)
Ten "fajny kot" to panthera tigris altaica - największy żyjący obecnie kot.
Zdjęcie zrobione w łódzkim zoo.

judasz
28.06.10, 18:35
a no wyglada na sporego kocurek :) masz jakies inne fotki tego kocurka ????

m_kola
30.06.10, 09:01
a no wyglada na sporego kocurek :) masz jakies inne fotki tego kocurka ????
Niestety nie mam już niczego co nadawałoby się do pokazania. Leżał pod samym murem i w zasadzie to go fotografowałem z góry, niemal nad nim byłem.

m_kola
16.08.10, 11:50
Nadeszła wiekopomna chwila i wypada coś wrzucić.
Wprawdzie to pstryki wakacyjne ale może coś się da obejrzeć przez innych niż ciocie ;)

To zdjęcie widzieliście w galerii. Nie spotkało się z większym zainteresowaniem ale i tak Was nim pomęczę.
AF w 70-300 nie jest demonem prędkości stąd minimalnie brakło ostrości.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/08/P8046630Resizer800-2.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/17619/P8046630-Resizer-800.jpg)

Te dwa poniższe zdjęcia były robione z ręki i z płynącego statku. Co prawda nie piję ale w takich warunkach i tak ciężko otrzymać ostrość na ogniskowych 150 i 300mm.
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=37907&stc=1&d=1281951625
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=37908&stc=1&d=1281951625

Ostatnie zdjęcie podoba mi się najbardziej aczkolwiek mam świadomość mojego braku obiektywizmu ze względu na "obiekty" z tego zdjęcia ;)
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=37910&stc=1&d=1281952160

Igorra
16.08.10, 14:23
1,3- ładny morski pstryk
2- kadr MZ troche za ciasny
4- najbardziej mi się podoba z tej serii :wink:

rol6
17.08.10, 08:24
Z ostatniej serii najbardziej przypadły mi do gustu czwarte i pierwsze.

Miło się je ogląda.:grin:

acidmk
17.08.10, 08:42
MZ ostatnie najlepsze :grin: Klimat nadmorsko-rodzinny :-P

m_kola
17.08.10, 09:57
Dzięki za odwiedziny. Wiem, że motorówki wyszły ciasno ale chciałem pokazać też ludzi a nie tylko łódkę na wodzie ;)