PDA

Zobacz pełną wersję : DMC-TZ5 i problem z dźwignią zoomu



JagiS
19.08.08, 13:07
Witam. Po kilkudniowej wspaniałej pracy Lumixa zauważyłem, że dźwignia zoomu zaczęła działać z dużymi oporami. Po przesunięciu dźwigni w lewo lub w prawo nie wracała natychmiast do pozycji zerowej i działała z dużymi oporami przez co korzystanie z tej funkcji przy kadrowaniu i podglądzie zarejestrowanych obrazów było uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Mniej więcej można to przyrównać do skręconego mocno pokrętła poprzez uszczelkę gumową, gdzie obrót z duża siłą jest możliwy, ale powrót następował bardzo powoli. Po jakimś czasie niedogodność ta ustąpiła. Działanie takie zauważyłem po wykonaniu kilku fotografii podczas podróży samochodem i robieniu zdjęć przez otwarte okno (być może pod wiatr). Sam sposób kadrowania jest bez sensu, ale niestety na autostradzie to była jedyna możliwość. Obecnie problem ustąpił więc pójście do serwisu będzie mało efektywny.
Co o tym sądzicie? Ciekawy jestem Waszego zdania na ten temat. Dziękuję za pomoc.

Drughi
19.08.08, 15:47
Jeżeli problem nie będzie się powtarzał to masz szczęście, jeżeli dolegliwości wrócą proponuję Tobie aparat wysłać do serwisu. Moim prywatnym zdaniem, pęd powietrza jadącego samochodu nie miał w tym przypadku znaczenia.

Adrian
19.08.08, 17:10
Jeśli dzień był słoneczny, i aparat byl przed fotografowaniem przy szybie - mogł się mocno pnagrzać - kolega miał podobny problem z Soniakiem - w Egipcie dźwigienka zoomu prawie się zablokowała. Po ochłodzeniu - problem ustąpił i nie pojawił sie do dzisiaj (minął rok)

Jeśli scenariusz był inny - serwis.

JagiS
21.08.08, 08:07
Dziękuję koledzy za odp.
Problem ustąpił samoczynnie, więc serwis mnie zwyczajnie spławi. Raczej wykluczam nagrzanie się aparatu, miałem go cały czas w dłoni, ale też nie wiem jaka temp. graniczna wywołałaby taką awarię. Przyjmijmy, że może być to prawdopodobne. Natomiast trochę uspokoiliście mnie co do możliwości uszkodzenia optyki przy robieniu zdjęć z jadącego samochodu (parcie pędu powietrza na obiektyw) i "wciśnięciu" go do środka. Idąc śladem amerykańskiego podejścia do problemu w instrukcji nie napisano, by tego nie robić, ha ha. Oczywiście nie mówię o uderzeniu kamienia czy jakiegoś owada, który mógłby soczewkę obiektywu np. pokruszyć czy porysować.
Mam nadzieję, że problem nie powróci.