PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d90



Strony : [1] 2

grizz
14.08.08, 13:17
Co tak Cicho?

Nowa pucha a wy nic?

epicure
14.08.08, 13:21
A gdzie ta nowa pucha?

diabolique
14.08.08, 13:22
Bo jest wątek onanistyczno-sprzętowy... :grin:
Przecież wiadomo jak się zakończy dyskusja o nowej pusze Nikona :grin:

grizz
14.08.08, 13:24
Techniczne aspekty tylko... techniczne...

http://fotoblogia.pl/2008/08/10/plotki-nikon-d90-w-koncu-prawidziwe-zdjecie/


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://fotoblogia.pl/images/2008/08/nikon_d901.jpg)

rocco
14.08.08, 13:26
Co tak Cicho?

Nowa pucha a wy nic?
Po premierze D700 wydaje mi się raczej mało atrakcyjna :/
PS
Poczekam na puszkę z FF w tym segmencie.
Kiedyś będzie na pewno, jestem tego pewien.

grizz
14.08.08, 13:28
gps... i kręcenie filmików :D


Wypas :)

rocco
14.08.08, 13:30
gps... i kręcenie filmików :D


Wypas :)
GPS mam a kręcic filmów nie lubię :roll:

diabolique
14.08.08, 13:41
dobrze widzę napis "HDMI"?

grizz
14.08.08, 13:42
dobrze widzę napis "HDMI"?

niop... ale to żadna nowość...

epicure
14.08.08, 13:58
Tam chyba GPSu nie ma, tylko jakieś gniazdo do jego podłączenia. Za bardzo nie wiem, do czego mogłaby mi się przydać informacja o współrzędnych geograficznych zapisanych w exifie. Ktoś ma jakiś pomysł do czego to służy?

m_kola
14.08.08, 14:00
Tam chyba GPSu nie ma, tylko jakieś gniazdo do jego podłączenia. Za bardzo nie wiem, do czego mogłaby mi się przydać informacja o współrzędnych geograficznych zapisanych w exifie. Ktoś ma jakiś pomysł do czego to służy?

Możesz sobie na GoogleMaps nanieść zdjęcie tam, gdzie zostało zrobione (współrzędne GPS)

diabolique
14.08.08, 14:01
Tam chyba GPSu nie ma, tylko jakieś gniazdo do jego podłączenia. Za bardzo nie wiem, do czego mogłaby mi się przydać informacja o współrzędnych geograficznych zapisanych w exifie. Ktoś ma jakiś pomysł do czego to służy?

Do szpiegostwa? W postępowaniach sądowych? :grin:

damnian
14.08.08, 14:04
jeszcze troche i telefon komórkowy będziemy mieli w aparatach, myśle że to kwestia czasu :D

Sebastian_T
14.08.08, 15:31
jeszcze troche i telefon komórkowy będziemy mieli w aparatach, myśle że to kwestia czasu :D

O, o! Tak to muszę targać komórkę, palmtopa (no ok, teraz targam tylko 'palmofon' z gps'em, ale do niedawna 3 rzeczy miałem) i wielgachną lustrzankę. A tak mi tylko lustrzanka będzie ciążyć. Do tego BT koniecznie, bo tak głupio by się wyglądało, przyciskając lustrzanke (obiektywem?) do ucha, więc jakaś słuchaczeka na sinozębym by mogła być.
A do tego można by jakiegoś playerka do dvd, bo głupio tak siedzieć i nic nie robić w wolnych chwilach od focenia, to można by jakiś filmik obejrzeć na displejku...

Ech...
;-)

grizz
14.08.08, 15:38
Przestańcie robić OT ok? Już normalnie nie można przeczytać wątku o sprzęcie nie trafiajac na głupoty?

ad rem:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7686

damnian
14.08.08, 15:38
ciekawe ot ustrojstwo

diabolique
14.08.08, 15:41
Moim zdaniem filmiki to ruch w złą stronę. Kamerę albo kompakcik trzyma się jednak wygodniej.
Miłośnik filmików zdecyduje się na kamerę (Sony?) a miłośnik wygody, na kompakcik. Miłośnik fotografii będzie takim rozwiązaniem zażenowany... :grin:

grizz
14.08.08, 15:42
Warto zwrócić uwagę, ze d90 ma być sprzedawany z nowym szkiełkiem...

18-105mm VR - czyli robi się ciekawie...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Moim zdaniem filmiki to ruch w złą stronę. Kamerę albo kompakcik trzyma się jednak wygodniej.
Miłośnik filmików zdecyduje się na kamerę (Sony?) a miłośnik wygody, na kompakcik. Miłośnik fotografii będzie takim rozwiązaniem zażenowany... :grin:

Lepiej mieć niż nie mieć. Korzystać nie musisz, a przydać się może czasami.

damnian
14.08.08, 15:45
alakin jednak z drugiej strony patrząc na mobilnośc takiego rozwiązania wypada całkiem dobrze, jadąc na wycieczke nie zabieramy pudła z kamerą ładowarkami + aparat tylko sam aparat i przy tym mamy jeszcze możliwośc wykonania niezłych zdjęc jakościowo, a zapomniałbym wspomnieć że idzie w parze słowo ''lustrzanka'' gdzie w mniemaniu merketingu jest to niezły chwyt.

MAF
14.08.08, 15:50
Lepiej mieć niż nie mieć. Korzystać nie musisz, a przydać się może czasami.

Szczególnie że to nic nie waży ;-)

Wygląda do tego że ma wbudowany silnik AF!

diabolique
14.08.08, 15:52
Konkurencja przypomni znaną tezę: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...
W telefonie też mam masę opcji, z których "w razie czego" mogę skorzystać. Od paru lat jakoś nie było okazji...
Do budzenia używam budzika, do fot aparatu, datę sprawdzam na kalendarzu a z telefonu tylko dzwonię.
Oglądam czasem filmiki kręcone przez mojego kumpla kompakcikiem. Obraz rozedrgany, chaos, żadnej płynności... Do filmików IMHO to tylko kamera :D

damnian
14.08.08, 15:52
Wygląda do tego że ma wbudowany silnik AF! w sumie jako następca D80 wcale nie dziwne :)

Daniello
14.08.08, 16:32
Konkurencja przypomni znaną tezę: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...
W telefonie też mam masę opcji, z których "w razie czego" mogę skorzystać. Od paru lat jakoś nie było okazji...
Do budzenia używam budzika, do fot aparatu, datę sprawdzam na kalendarzu a z telefonu tylko dzwonię.
Oglądam czasem filmiki kręcone przez mojego kumpla kompakcikiem. Obraz rozedrgany, chaos, żadnej płynności... Do filmików IMHO to tylko kamera :D

Różni ludzie różne potrzeby ;)
Ja oprócz dzwonienia, używam budzika, WWW, czasem poczty, putty jak coś trzeba na serwerze oblookać, czasem fotografuje - np. rozkład jazdy na jakimś przystanku, używam telefonu też jako mp3playera+scrobblowanie na last.fm itd......

Taki D90 dla mnie jak znalazł :) ... teoretycznie bo każdy wie, że :nikonbe: :D

kojot3.0
14.08.08, 16:58
Już na prawde nie maja czym zmusić do kupowania to dają w w gratisie bzdety. Paranoja... Ta cała elektronika to na psy zchodzi...

Karol
14.08.08, 17:42
Dobrze, że nie ucięli mu jajec kastrowaniem ze śrubokręta jak w konstrukcjach z niższej półki.
Kręcenie filmów - w aparacie bądź co bądź amatorskim - IMHO strzał w 10-tkę, tym bardziej, że będzie to pierwsze lustro z taką funkcjonalnością. Paradoksalnie to się może przydać ludziom nie zainteresowanym poważniejszym filmowaniem (tacy sobie kupią kamerę) ale np. amatorom fotografii, którzy mają małe dzieci i stąd będą czasem jednak chcieli nakręcić krótkie sekwencje video.
Zapowiada się ciekawy uczestnik rynku - dwa kółka, niezły wizjer, dobrze działające auto iso, nikonowski AF - to już miał D80, jak jeszcze dołożą LV z sensownym histogramem na żywo to malkontenci będą mogli pomarudzić jedynie na brak FF...

damnian
14.08.08, 17:47
I przy kręceniu można ciekawe efekty osiagać mała GO- jak zawsze są zalety i wady

epicure
14.08.08, 19:10
Pewnie teraz ci, którzy wyśmiewali patenty Olka (LV, czyszczałkę itp.) i wróżyli mu jako pierwszemu wprowadzenie opcji video do lustrzanek (przecież tylko Olympus mógłby zrobić taką wioskę), będą pod niebiosa wychwalać video w nikonie i znajdą tysiąc jego zastosowań, mimo że pewnie będzie kulał i niedomagał ;)

damnian
14.08.08, 19:15
Co tu gadać, poczekamy zobaczymy :)

dog_master
14.08.08, 19:43
Pewnie teraz ci, którzy wyśmiewali patenty Olka (LV, czyszczałkę itp.) i wróżyli mu jako pierwszemu wprowadzenie opcji video do lustrzanek (przecież tylko Olympus mógłby zrobić taką wioskę), będą pod niebiosa wychwalać video w nikonie i znajdą tysiąc jego zastosowań, mimo że pewnie będzie kulał i niedomagał ;)
No dokladnie, na pewno :D

Kurcze, fajnie... Ciekawa jestem, czy to sie potwierdzi, no i ile wytrzyma matryca ;)

Morlok
14.08.08, 19:57
Kurcze, fajnie... Ciekawa jestem, czy to sie potwierdzi, no i ile wytrzyma matryca ;)

Wytrzyma, wytrzyma. aparat po zdjęciach nada wyłączać.
Wyłączanie wbrew temu co niektórzy tu sugerowali nie szkodzi puszce. Tylko nie merdac wyłącznikiem jak pies ogonem i będzie dobrze. 2 godz. w upale to musi szumieć, a w normalnym foceniu nie powinno byc problemów.
W końcu u nas nie ma upałów :-P

Fatman
15.08.08, 11:01
Pierwsze dyskusje o możliwości "kręcenia filmów" przez lustrzanki pojawiły się chyba 2 lata temu o ile dobrze pamiętam. Osobiście bardzo się cieszę, że coś takiego pojawi się w lustrzankach (zapewne niebawem u wszystkich producentów). Zawsze wyznawałem zasadę, że lepiej mieć niż nie mieć ;) No i tym razem wychodzi na to, że pierwszy będzie Nikon a nie Olympus, co zapewne da powód do wielu mniejszych lub większych wojenek systemowych (woda na młyn fanatyków -jedni wysmieją, drudzy przypomną, jeszcze inni się odrazu obrażą, tak czy inaczej nowy powód będzie).

Osobiście wolę fotografować niż filmować. Możliwe, że jest to po części spowodowane tym, że obraz z kamery dostępnej dla śmiertlnika (1000-3000 zł) jest taki "kompaktowy" z GO od teraz do nieskończoności........... a ja bardzo lubię zabawę GO. Dlatego połączenie opcji filmowania z optyką lustrzanki wydaje mi się bardzo atrakcyjna :)

Fatman
15.08.08, 20:55
no to filmowanie Nikonem D90 jest już prawie pewne ;)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images.quickblogcast.com/3/2/2/2/2/130718-122223/Nikon_D90_video_mode_final.jpg)

cra3y
15.08.08, 21:28
z tym gps to moga byc rozne kwiatki

pozytywne (np geotagowanie zdjec, ludziki dzis uzywaja zwyklego loggera)

ale tez i te "dziwne", np. aparat nie pozwoli Ci zrobic zdjecia w poblizu ... (i tu jakis budynek rzadowy w USA, lub area 51).

epicure
15.08.08, 21:30
Hmm... Oprócz wartości przysłony i czułości, na ekranie jeszcze widać czas otwarcia migawki. Po co ta informacja w czasie kręcenia filmów? Czyżby w czasie filmowania była możliwość zrobienia zdjęcia tak jak w niektórych kamerach?

grizz
15.08.08, 21:30
ale tez i te "dziwne", np. aparat nie pozwoli Ci zrobic zdjecia w poblizu ... (i tu jakis budynek rzadowy w USA, lub area 51).

eee bez przesady... zwłąszcza, ze gps jest dołączanym modułem ;)

cra3y
15.08.08, 21:37
eee bez przesady... zwłąszcza, ze gps jest dołączanym modułem ;)

dzis owszem przesada, ale kto wie, co "najbardziej demokratyczny kraj na swiecie" wymysli za 5 - 10 lat?

bajdełej: ciekawe czy w D90 uzyja tez cmosa, czy dalej tradycyjnie CCD?

grizz
15.08.08, 21:46
dzis owszem przesada, ale kto wie, co "najbardziej demokratyczny kraj na swiecie" wymysli za 5 - 10 lat?

bajdełej: ciekawe czy w D90 uzyja tez cmosa, czy dalej tradycyjnie CCD?

pewnie bedzie matryca z d300

cra3y
15.08.08, 21:53
pewnie bedzie matryca z d300

+ nowoczesniejszy asic

to jak bylo z linia D200, D80 i D40x - D40x robi najlepsze (pod wzgledem dynamiki, SNR) zdjecia z tej trojki.

Fatman
15.08.08, 21:59
ciekawe też czy sprawdzi się plotka o odchylanym LCD......... :)

a z tym GPSem to zgodze się z cra3y, niebawem takie zabawki będą nam się jeszcze odbijać..........

grizz
15.08.08, 22:07
+ nowoczesniejszy asic

to jak bylo z linia D200, D80 i D40x - D40x robi najlepsze (pod wzgledem dynamiki, SNR) zdjecia z tej trojki.

hmmm choć czy taka matryc na filmy wyrobi?

sa cemosy w kamerkach?

dog_master
15.08.08, 22:18
Hmm... Oprócz wartości przysłony i czułości, na ekranie jeszcze widać czas otwarcia migawki. Po co ta informacja w czasie kręcenia filmów? Czyżby w czasie filmowania była możliwość zrobienia zdjęcia tak jak w niektórych kamerach?
Czas w koncu tez ma znaczenie w filmie, ja sie nie znam, ale sfilmujmy np. obiekt w ruchu w jasny dzien i gdy sie sciemnia ;) wiec imho bardzo przydatna informacja.

C+
16.08.08, 09:03
IMO D90 zastąpi linię D200, D300.

D300 było ostatnie, teraz zaawansowany amator to FF, a średni to D90 - mają jeszcze linie D60 i D40 na najniższej półce - tylko cholera kończą się im numerki ;)

rocco
16.08.08, 09:14
IMO D90 zastąpi linię D200, D300.

Tego się obawiam :/
Zrobią taka pierdołę, z gpsem i video zamiast porządnego aparatu.
Żeby tylko srubokręta nie wywalili z tej linii.

dog_master
16.08.08, 14:41
IMHO srubokret zostanie, bo kto im kupi szkla bez silnika... ;)

Rafał Czarny
16.08.08, 16:33
Emc2, przestań pitolić w tym wątku o Złym Olku!!! :evil: Od tego jest wątek: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=13583&page=5

Masz pierwsze ostrzeżenie. Kolejne posty o Złym Olku w innym wątku niż ten powyżej będzie skutkować mandatem.

ps. Wykasowałem Twój post. Jak chcesz, to go powtórz w odpowiednim wątku.

emc2
16.08.08, 23:48
Rafał Czarny, spokojnie, poczytałem trochę ten wątek, do którego odsyłasz, zakumałem o co biega.

D90 - kto by pomyślał, lustrzanka z możliwością nagrywania filmów. Moim zdaniem to była tylko kwestia czasu ;)

rocco
17.08.08, 09:19
D90 - kto by pomyślał, lustrzanka z możliwością nagrywania filmów. Moim zdaniem to była tylko kwestia czasu ;)
Ale akurat u Nikona? Podpory tradycji i konserwtyzmu? :/
No nic i tak czekam na tę puszkę dlatego własnie, że jest śrubokręt.
O ile jest...

Warmik
17.08.08, 10:57
podobno Nikon Coolpix 6000 też ma GPSa :) wbudowanego :)
może to żadne odkrycie :P ale nie widziałem jeszcze nigdzie tej informacji poza tym miejscem:
http://www.geoforum.pl/pages/index.php?page=news&id=4139&archieve=0

emc2
17.08.08, 15:20
rocco:
"Ale akurat u Nikona? Podpory tradycji i konserwtyzmu? :/"

Napisałem ogólnie, pomysł z nagrywaniem filmów musiał się w końcu pojawić w jakiejś lustrzance. Jeszcze nie wiemy, czy kto inny tego też nie pokaże.
Ale faktycznie, Nikona "podejrzewałbym" ostatniego (a pierwszego Olympusa oczywiście ;)).

Lailonn
27.08.08, 07:46
No i filmowanie już oficjalnie:

http://fotopolis.pl/index.php?n=7733

Całkiem niezła rozdzielczość. Może i dobrze, że Olympus nie był pierwszy z tą technologią...jak dawali LV i czyszczałkę to inni się śmiali "po co?" a tak to "noo tak musiało być" :D

"Zalet takiego rozwiązania jest kilka - po pierwsze, duża, znacznie większa niż w amatorskich kamerach matryca umożliwia wykorzystanie wysokich czułości i filmowanie w kiepskich warunkach oświetleniowych (cechą dużej matrycy jest też możliwa do uzyskania mała głębia ostrości). Po drugie, obiektywy fotograficzne projektowane są tak, by obsługiwały matryce o dużych rozdzielczościach, więc znakomicie sobie radzą z rozmiarem klatki wynoszącym 1280 x 720."

Same zalety, brak wad no i konserwatyzm został uśpiony ;D

sławekb
27.08.08, 08:05
filmiki z d90
http://www.optyczne.pl/flash/d90.html

diabolique
27.08.08, 08:07
No tak, Sony z kamer przerzuciło się na aparaty, Nikon pewnie będzie reklamował toto jako "pierwszą kamerę cyfrową firmy Nikon" :mrgreen:

J.Graph
27.08.08, 08:11
Hmmm .... filmy ciekawe ...
fajne zastosowanie fiszaja :) no i GO :)
Ale Lustro to lustro ... zresztą jak to będzie wyglądało jak ktoś będzie kręcił film lustrem ... tak jakby nie mógł znaleść kadru :-P

epicure
27.08.08, 08:13
...jak to będzie wyglądało jak ktoś będzie kręcił film lustrem ... tak jakby nie mógł znaleść kadru :-P

Tak samo, jakby to robił kompaktem.

Gundi
27.08.08, 08:18
Mnie sie ten ficzer podoba... zwłaszcza z fisheyem:)
Micro 4/3 też bedzie filmmy krecio przecie :D

"To lustrzanka!
Nie! To kompakt!
Nie!! To kamera!
EEE to micro 4/3"

geo
27.08.08, 08:19
no cóż w galerii za rok (może krócej) powstanie dział ocena filmów i dział dla onanistów pod hasłem "policzmy funkcje mojej lustrzanki" ;)

Karol
27.08.08, 08:21
filmiki z d90
http://www.optyczne.pl/flash/d90.html
Znakomicie - filmy z plastyką jak z profesjonalnych kamer telewizyjnych ;-). Podtrzymuję zdanie, że filmy z DSLRa to świetny pomysł dla amatorów bo dla profi pewnie bezużyteczny gadżet. IMHO kolejny przełom w lustrzankach - na miarę Live View. Jakby nowa puszka Olka oferowała filmiki - nie obraziłbym się ;-).

diabolique
27.08.08, 08:29
no cóż w galerii za rok (może krócej) powstanie dział ocena filmów i dział dla onanistów pod hasłem "policzmy funkcje mojej lustrzanki" ;)

I dyskusje kto jest bardziej profi, ten co pstryka i kręci, czy ten co pstryka a do kręcenia ma kamerę :D
Ale dla fotogafów ślubnych to IMHO niezłe rozwiązanie. Ciekawe tylko jak to się ma do pojemności kart.

J.Graph
27.08.08, 08:31
Tak samo, jakby to robił kompaktem.

Znajdź kompakt który nie nagrywa filmów :mrgreen:
Znajdź lustrzanke któa nagrywa filmy :mrgreen:

Niby jak sie widzi kogoś z lustrzanka (mówie o laikach w dziedzinie foto) to myślą "ooo jakiś fotograf" ...
Z drugiej strony niektórzy moi znajomi sie dziwili że mój E-510 filmów nie nagrywa :???:

MicSzu
27.08.08, 09:02
Tylko co z tekiego krecenia filmu? cytat z fotopolis ''Minusem jest to, że podczas nagrywania sekwencji wideo nie działa autofokus. Wyostrzyć trzeba przed rozpoczęciem nagrywania, a w trakcie trzeba używać pierścienia na obiektywie.'' więc jak dla mnie jeszcze lipka:) Olek zrobi z AF xD no i wytrzymałośc ma miec na 100 000 cyli <brawoo>.

henry1
27.08.08, 09:02
I dyskusje kto jest bardziej profi, ten co pstryka i kręci, czy ten co pstryka a do kręcenia ma kamerę :D
Ale dla fotogafów ślubnych to IMHO niezłe rozwiązanie. Ciekawe tylko jak to się ma do pojemności kart.


Będzie grip pamięciowy. Wsadzisz tam ze dwadzieścia kart 16GB ,a automat zadba aby
po zapełnieniu jednej nagrywał na następnej .:-)

Pzdr

diabolique
27.08.08, 09:05
Będzie grip pamięciowy. Wsadzisz tam ze dwadzieścia kart 16GB ,a automat zadba aby
po zapełnieniu jednej nagrywał na następnej .:-)


Myślałem, że w gripie zaimplementują z czasem drukarkę :grin:
Sorki za OT, już się zamykam :)

Rafał Czarny
27.08.08, 09:15
Jeśli nie można ostrzyć w trakcie kręcenia to takie nagrywanie jest bezużyteczne. Ja nie chcę w lustrzance kamery, bo jej nie potrzebuję. I nie chcę za nią dodatkowo płacić.

Do kręcenia filmów mam amatorską kamerę Soniacza.

J.Graph
27.08.08, 09:16
Jeśli nie można ostrzyć w trakcie kręcenia to takie nagrywanie jest bezużyteczne. Ja nie chcę w lustrzance kamery, bo jej nie potrzebuję. I nie chcę za nią dodatkowo płacić.

Do kręcenia filmów mam amatorską kamerę Soniacza.

No ale powiedz Rafale czy nie kusi ta GO w filmach ??
- bo chyba tylko to przemawia ZA ...

diabolique
27.08.08, 09:18
No ale powiedz Rafale czy nie kusi ta GO w filmach ??
- bo chyba tylko to przemawia ZA ...

Pod warunkiem, że się lubi kręcić filmy a nie focić :)
Jak dobrze, że mnie te wszelkie nowinki nie dotyczą. Na razie mam nowy sprzęt, a jak przyjdzie czas zmieniać, to dzisiejsze sprzęta będą już przeżytkami :-)

Fatman
27.08.08, 09:54
Jeśli nie można ostrzyć w trakcie kręcenia to takie nagrywanie jest bezużyteczne. Ja nie chcę w lustrzance kamery, bo jej nie potrzebuję. I nie chcę za nią dodatkowo płacić.

Do kręcenia filmów mam amatorską kamerę Soniacza.


Rafale, można ostrzyć, ręcznie -akurat w tym przypadku nie widzę problemu.

Porównaj sobie jakość i możliwości amatorskiej kamery sony (stałoogniskowiec z GO "od teraz do nieskończoności" do tego co potrafi D90 z matrycą APS-C i wymienną optyką -przykładowych filmów w sieci jest już sporo)

[dopisane]

aleeeee pojechałem z tym stałoogniskowym obiektywem a amkatorskich kamerach Sony ;) widać jeszcze się do końca nie obudziłem -sorry ;)

qbic
27.08.08, 10:33
No ładnie, nie sadziłem ze Nikon będzie pierwszy....z movie clips. Jedyne co jest do bani to MJPEG. Ciekawi mnie co wymyśli reszta, sadząc po cenach s5pro, może pojawi się fuji FF a to już byłby gwoźdź do trumny dla wielu puszek w moich oczach (pod względem IQ).

Fatman
27.08.08, 10:46
no własnie.............. ciekawe czemu MJPEG ? -więcej zajmuje, będzie bardziej upierdliwie.......

ja w każdym razie kolejny raz musze zmienić plecak/torbę foto, bo D90 już się do obecnej nie zmieści ;)

S4INT
27.08.08, 10:49
ja w każdym razie kolejny raz musze zmienić plecak/torbę foto, bo D90 już się do obecnej nie zmieści ;)

Daj znać jak będziesz się pozbywał jakiegoś nosidełka... ;)

sławekb
27.08.08, 11:03
Coraz bardziej mi się podobają te filmiki a szczególnie mała GO. Super sprawa do krótkich filmików przyrodniczych.

piotrek204
27.08.08, 11:25
Filmy swietna sprawa, nic nie kosztuje w sumie wiec czemu nie dodac.
Ciekawe czy bedzie mozliwosc nagrywania filmow w raw :D

dog_master
27.08.08, 12:18
Fajne te filmy, szkoda, ze bez AF w trakcie, ale... Moze to i lepiej, ladniej GO mozna przesuwac ;p

Ehh, to ja czekam na Micro4/3... filmy z taka GO?! Juz widze oczami wyobrazni filmik z 50-200... Mmm... :) :) :)

Rafał Czarny
27.08.08, 12:24
aleeeee pojechałem z tym stałoogniskowym obiektywem a amkatorskich kamerach Sony ;) widać jeszcze się do końca nie obudziłem -sorry ;)

A ja pojechałem z tą niemożnością ostrzenia w trakcie nagrywania. :roll:

Przecież to oczywiste, że da się ostrzyć manualnie. Profi kamery Soniacza Betacam nie mają AF. Ostrzy się tylko manualnie.

rocco
27.08.08, 12:29
Ja nie mam kamery. Miałem kiedyś ale niedługo, nie bawiło mnie filmowanie :/
Spodobała mi się jednak mozliwośc filmowania fiszajem i używania malutkiej GO jak widac na jednym z filmików.
No dobra, to ile kasy muszę szykować? :roll:
Jakies prognozy cenowe?

kali999
27.08.08, 12:30
Muszę powiedzieć, że niezłe te filmiki.

tomek s
27.08.08, 12:43
Podobno około 3300pln na starcie, myśle że u tipów może być jakieś 3000pln, a po pół roku koło 2500pln. Myślalem o S5 pro, a teraz chyba trzeba będzie poczekać i zastanowić się, fajnie że grip i zasilanie pasuje od D80 bo takowe posiadam ;)
Moim zdaniem filmiki jak są to nie zaszkodzą, a do zabawy można wykorzystać ;)
Na minus brak iso100 i czas migawki 1/4000s
pzdr

rocco
27.08.08, 12:47
Fuji to ja nie sprzedam :)
To inna jakosć, do ideału brakuje mi tylko czyszczałki i szybszej serii.
A brak ISO 100 jak w D300 :roll:
1/4000s wystarczy w zupełności.

chomsky
27.08.08, 13:41
Jeśli nie można ostrzyć w trakcie kręcenia to takie nagrywanie jest bezużyteczne. Ja nie chcę w lustrzance kamery, bo jej nie potrzebuję. I nie chcę za nią dodatkowo płacić.

Do kręcenia filmów mam amatorską kamerę Soniacza.


A ja mam tez Soniacza, pewnie lepszego niz Ty i to mi nie przeszkadza by miec druga kamerke w body, bo i po co nosic dwa urzadzenia, skoro mozna jedno i o tak przedziwnych- ciekawych wlasciwosciach jak w D90.
Wielu nie ma zadnej kamerki i chetnie zakupia D90. Ale pewnie juz sam na to wpadles? ;-))
czesc.Ch.

Rafał Czarny
27.08.08, 14:01
Fuji to ja nie sprzedam :)

Poczekamy miesiąc, dwa. Daję sobie uciąć, że pojawi się ogłoszenie na Allegro.

zibi1303
27.08.08, 14:37
Poczekamy miesiąc, dwa. Daję sobie uciąć, że pojawi się ogłoszenie na Allegro.

Myślisz że poleci kupić D90 :). Ja bym nic nie dawał na Twoim miejscu :). Zwłaszcza że za chwilę może się pojawić E33 i też może kręcić zadkiem

Iwo
27.08.08, 15:46
Optyczne bardziej się postarało niż fotopolis:
http://www.optyczne.pl/index.php?aparat=764
http://optyczne.pl/1205-nowo%B6%E6-Nikon_D90.html

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lenstip.com/plikioptyczne/nikon_d90/nikon_d90_7.jpg)
no z tymi filmikami HD 24kl/s to się zapowiada niezły hicior.
Nie będzie to wykastrowany w wizjer i ograniczoną szklarnię m4/3 tylko prawdziwe lustro z filmami.

qbic
27.08.08, 16:02
Nie będzie to wykastrowany w wizjer i ograniczoną szklarnię m4/3 tylko prawdziwe lustro z filmami.

Dla m4/3 będzie konwerter na 4/3 wiec wielkiej różnicy nie widzę.

piotrek204
27.08.08, 16:08
Podobno nie mozna przymykac przyslony podczas krecenia, prawda to?

zibi1303
27.08.08, 16:13
No i to kino będzie NIEME.. :) na razie w D999 będzie już stereo.
W sumie to nawet fajny gadżet, ale troche spalił na panewce przez MJPEG.
Jeżeli Olek wróci do starego znanego z C-770 pomysłu i zrobi to z MPEG4 to będzie hit :P

rocco
27.08.08, 16:24
Poczekamy miesiąc, dwa. Daję sobie uciąć, że pojawi się ogłoszenie na Allegro.
Stoi :mrgreen:
Pozwól że to wygrany wybierze element do ucięcia ;)
Świadków mamy dosyć, przypomnę się po 27 października...

PS
Proszę szanownych moderatorów o nieusuwanie tego postu jak i wyzwania Rafała, będzie ciekawie przy obcinaniu :mrgreen:
Rafał, Ciebie również proszę o niezacieranie śladów ;)

Rafał Czarny
27.08.08, 16:26
Słowo się rzekło, kobyłka u płota.

Rocco, nie ma Bolesława, nie wytrzymasz... :grin:

zibi1303
27.08.08, 16:32
Mamy 27 sierpnia, to wypada do 27 października. hehe, rocco kupi sobie D90 i poczeka spokojnie do listopada :P. Rafał szykuj się na przegraną

rocco
27.08.08, 17:15
Słowo się rzekło, kobyłka u płota.

Rocco, nie ma Bolesława, nie wytrzymasz... :grin:
To nie jest kwestia wytrzymania lub nie, ta puszka bardzo mi odpowiada.
Niedawno dostałem w prezencie drugą, z polskiej dystrybucji a tę pochodzącą z Niemiec sprzedałem. Mam teraz polską gwarancję i nowiutkie body :)
Będziem ciąć :mrgreen:

PS

No i to kino będzie NIEME.. :) na razie w D999 będzie już stereo.

Jak to nieme?
Na stronce optycznych.pl piszą:

Tutaj niewątpliwie prym wiedzie możliwość nagrywania i odtwarzania filmów z dźwiękiem w rozdzielczości HD (format 1280x720 z szybkością 24 kl./s).

dog_master
27.08.08, 17:26
Jest dzwiek - drugi filmik, ludzie na ulicy:
http://www.optyczne.pl/flash/d90.html

teufel
27.08.08, 17:49
Jeśli nie można ostrzyć w trakcie kręcenia to takie nagrywanie jest bezużyteczne. Ja nie chcę w lustrzance kamery, bo jej nie potrzebuję. I nie chcę za nią dodatkowo płacić.


Za cytuję Ciebie z innego wątku:


Jeśli komuś się nie podobają to nikt tu nikogo za karę i na siłę nie trzyma.

To samo z D90, nie chcesz, nie kupuj, nikt Ci nie każe, masz całą gamę lustrzanki bez kręcenia filmików, a tylko jedną z taką możliwością. A jak sie zdarzy taka potrzeba że chcesz coś nakręcić, a nie miałeś Soniacza, bo za dużo byłoby tachania i aparatu i kamerki to będziesz żałował.
---

A co do samego Nikona to moim zdanim ciekawy produkt a i cena nie zgorsza. Ja sam w kompaktach rzadko korzystałem z filmików, ale jednak i taka opcja może się przydać.

Rafał Czarny
27.08.08, 18:10
Za cytuję Ciebie z innego wątku:



To samo z D90, nie chcesz, nie kupuj, nikt Ci nie każe, masz całą gamę lustrzanki bez kręcenia filmików, a tylko jedną z taką możliwością.

Sam na to wpadłeś? Czy ktoś Ci pomaga i wymyśla za Ciebie takie mądrości. :roll:

Oczywiście, że jak nie będę chciał to nie kupię. A jak będę chciał (i będę miał kasę) to kupię. :roll:

Wyraziłem swoje prywatne zdanie na temat kamery w aparacie fotograficznym. Napisałem, że nie chcę za to dopłacać w puszce. Bo nie potrzebuję. Jeśli ktoś mi doda za darmochę (nie podniesie z tego powodu ceny puszki) to biorę. I tyle...

heyahero
27.08.08, 18:29
Nie wiem, czy było już w tym wątku, ale wrzucę (jeżeli się powtarzam, to proszę o usunięcie posta):
http://blog.chasejarvis.com/blog/2008/08/chase-jarvis-raw-advance-testing-nikon.html

diabolique
27.08.08, 18:30
Jeśli ktoś mi doda za darmochę (nie podniesie z tego powodu ceny puszki) to biorę. I tyle...

A ja i za darmochę nie chcę. Za dużo guzików... :grin:
Toteż spokojnie czytam wątek.

rocco
28.08.08, 12:22
Pierwszy teścik: http://www.dpreview.com/previews/nikond90/

Karol
28.08.08, 12:29
Pierwszy teścik: http://www.dpreview.com/previews/nikond90/

No ciekawe, szkoda, że test jeszcze niekompletny. Ciekawe czy w części samples dpreview opublikuje filmy w pełnej rozdzielczości ;-) ?

W teście jest krótki filmik - Autofocus in Live View - mam nadzieję, że jest odtwarzany z naturalną prędkością - jeśli tak chyba prezentuje się całkiem OK.

Koriolan
28.08.08, 12:30
Lipa, tylko 12 MP... Camuń dal 15 .. kto da więcej ?

rocco
28.08.08, 12:46
Lipa, tylko 12 MP... Camuń dal 15 .. kto da więcej ?
Czy Ty tak musisz?
Może to dałoby się opanować, spróbuj... :roll:

Ważne, że jest śrubsztok.
Matryca z D300, dobra, już sprawdzona i dobry wizjer z pryzmatem.
Obudowa nieuszczelniona ale w tej klasie wystarczy.

PS
I Ken się odezwał: http://kenrockwell.com/nikon/d90.htm
i tu pomacali: http://www.fotografuj.pl/Article/Pierwsze_wrazenia_Nikon_D90_test/id/177

Karol
28.08.08, 12:59
Ważne, że jest śrubsztok.
Matryca z D300, dobra, już sprawdzona i dobry wizjer z pryzmatem.
Obudowa nieuszczelniona ale w tej klasie wystarczy.

Dodam - dwa kółka, status LCD, nikonowski AF. Nawet LV i filmy jak ktoś chce. Jak to faktycznie będzie kosztować poniżej 1 tys $ - będzie git.

Czy D90 może wyświetlać histogram podczas podglądu obrazu na żywo - nie doczytałem na szybko... :?:

rocco
28.08.08, 13:05
Czy D90 może wyświetlać histogram podczas podglądu obrazu na żywo - nie doczytałem na szybko... :?:
Na dprewiev nie ma histogramu wśród wyświetlonych widoków: http://www.dpreview.com/previews/nikond90/page10.asp

PS
Jest "Interval timer shooting", fajnie :)
Ciekawy jestem, jak sprawdza sie korekcja dystorsji?
To pewnie tylko na jpegach?
No chyba, ze tak, RAW skoryguje się w obróbce :roll:

Koriolan
28.08.08, 13:13
Czy Ty tak musisz?
Może to dałoby się opanować, spróbuj... :roll:


No ale jak opanować ? Przecież 15 to więcej niż 12 a 12 to więcej niż 10 ??

Zobacz jaki wysyp sprzętu na forum, soldy normalnie :)

Karol
28.08.08, 13:14
Na dprewiev nie ma histogramu wśród wyświetlonych widoków: http://www.dpreview.com/previews/nikond90/page10.asp

PS
Jest "Interval timer shooting", fajnie :)
Ciekawy jestem, jak sprawdza sie korekcja dystorsji?
To pewnie tylko na jpegach?
No chyba, ze tak, RAW skoryguje się w obróbce :roll:

Niestety - wygląda na to, że nie. Na którejś stronie wdali się w porównanie z jakims Canonem pisząc Live View on the Canon also has a Live Histogram and smoother refresh rate co by sugerowało brak tego w D90.
Czy inżynierowie zwykle muszą coś schrzanić po tym jak wcześniej wykonają kawał dobrej roboty?

qbic
28.08.08, 13:18
Czy inżynierowie zwykle muszą coś schrzanić po tym jak wcześniej wykonają kawał dobrej roboty?

W tej klasy produktach nie ma przypadku. Wszystko jest wykalkulowane, tak samo jak z brakiem "rozbudowanego" bracketingu w niskich Olympusach, łatwe do zrobienia ale nigdy się nie wydarzy.

rocco
28.08.08, 13:19
Kariolan, prosze Cię nie trolluj :)

Sampelki: http://chsvimg.nikon.com/products/imaging/lineup/d90/en/sample-images/

Magnesus
28.08.08, 13:19
Czy inżynierowie zwykle muszą coś schrzanić po tym jak wcześniej wykonają kawał dobrej roboty?

Najśmieszniejsze, że to wymaga tylko drobnej modyfikacji w firmware, chyba że nie wyrabia im już procesor (w co wątpię, skoro filmy kręci).

Karol
28.08.08, 13:29
W tej klasy produktach nie ma przypadku. Wszystko jest wykalkulowane, tak samo jak z brakiem "rozbudowanego" bracketingu w niskich Olympusach, łatwe do zrobienia ale nigdy się nie wydarzy.

Zgadza się. Niestety inżynierowie dość wysoko pozycjonowali live histogram skoro nie ma go również w D300 czy nawet D700, jest dopiero w D3...

Edit - tu był mój błąd - w D3 też nie ma! Fatman mnie wyprowadził z błędu.

Fatman
28.08.08, 13:35
Zgadza się. Niestety inżynierowie dość wysoko pozycjonowali live histogram skoro nie ma go również w D300 czy nawet D700, jest dopiero w D3...

w D3 też go nie ma

Karol
28.08.08, 13:38
w D3 też go nie ma

UPS - sorki - D3 nie googlałem bo założyłem, że gdzie jak gdzie ale tam musi być.
Wygląda więc jednak na niedoróbkę inżynierów Nikona. Może zmienią to softem za jakiś czas?

Fatman
28.08.08, 13:44
możliwe, że zmienią ;) jaiś czas temu postanowili dodać możliwość włączenia sztucznego horyzontu w LV, to może w przypływie dobroci dadzą histogram w LV ? mnie to niepotrzebne, ale sporo ludzi zapewne ucieszy :)

a tak swoja droga to właśnie ciekawe czemu frame rate w LV w wykonaniu Nikona jest tak beznadziejny ? (8-10 fps może ?) -w Canonie 40D jest płynniutko........

diabolique
28.08.08, 13:44
Niestety inżynierowie dość wysoko pozycjonowali live histogram skoro nie ma go również w D300 czy nawet D700, jest dopiero w D3...


w D3 też go nie ma

No to chyba zbyt wysoko wypozycjonowali :mrgreen:

Fatman
28.08.08, 13:47
alakin, spoko niebawem ma się pojawić D3X -może ta opcja przeznaczona będzie dla niego ? ;)

a wracając do D90 -nadal nie wiem jaka karta będzie potrzebna aby bez problemu nagrać te 5min filmu w HD.............. pojemność i szybkość -zero danych :(

oby 8GB klasy 6 starczyło............ w przeciwnym wypadku mogą sobie tą opcje wsadzić :(

zimny
28.08.08, 14:45
W dzisiejszej wyborczej reklama D90 na całą stronę

slawek
31.08.08, 11:26
o, i jeszcze tu jest o tym
http://www.cyfrografia.pl/nikon_d90.html

Fatman
1.09.08, 21:07
przykładowe zdjęcia i filmy z D90:

http://www.dpreview.com/news/0809/08090101nikond90samplegallery.asp


http://vimeo.com/1643205

całkiem nieźle ;)

Karol
1.09.08, 21:08
przykładowe zdjęcia i filmy z D90:

Dzięki za cynk, na to czekałem, lookam z ciekawością...

Morlok
1.09.08, 21:12
Coś mdłe, bez kontrastu :roll: Może mają takie zadymienie :roll:

dog_master
1.09.08, 21:16
Wrzuce to, co Fatman pisal na CF :):
8s filmu zajmuje ok. 13MB

Czyli 5min to jakies pol gigabajta [487,5MB]

Karol
1.09.08, 22:13
Nie wiem dlaczego ale wstępnie sample mi się bardziej podobają jak z D300. 6400 ISO to chyba tylko folklor ale już 3200 wydaje się być używalne przynajmniej warunkowo. Na 3200 dziwny ten szum - trochę taka masakra jak z kompaktów Fuji, zamiast klasycznego ziarna. Ogólnie chyba jest całkiem OK - pod względem szumu pi razy oko gdzieś 1 EV lepiej niż E-3. Szkoda braku prawdziwego 100 ISO.

Filmiki ciekawe, szkoda, że ten co kręcił nie miał zacięcia filmowca ;-)

Fatman
1.09.08, 22:41
Pi-er17, jeśli chodzi o sample (foty i filmy) to się nie popisali.......... zerknij chocby na Tukana foconego zza krat, przez co efekt mydła jest jeszcze silniejszy......

o umierającym pingwinie na filmie nr 1 nie wspomnę........

ktotek, z tego co widzę to jak zwykle na Dpreview sample to JPG z puchy -dlatego odszumianie jest "puszkowe" -iso 6400 rozciapciane jak cholera, z Capture NX2 powinno być znacznie lepiej (drobniejsze ziarno)

zobaczymy ;)

epicure
1.09.08, 23:04
Na 3200 dziwny ten szum - trochę taka masakra jak z kompaktów Fuji, zamiast klasycznego ziarna.

Dokładnie takie samo skojarzenie przyszło mi na myśl. Podobnie też wygląda zdjęcie, jak się zrobi z niego glacę w Neat Image i przesadzi z wyostrzaniem.

Iwo
1.09.08, 23:58
Wrzuce to, co Fatman pisal na CF :):
8s filmu zajmuje ok. 13MB
Czyli 5min to jakies pol gigabajta [487,5MB]
To nie dużo. Jak miałem Canona s2 (hybryda), to film w jego najlepszej jakości (.avi) 640x480 30kl/sek zapychał kartę 512MB też w cztery minuty z hakiem.

rocco
2.09.08, 06:38
Filmy traktuję jako bonu s zktórego i tak zapewne nie skorzystam ;)
Sample są dobre, jak z D300.
Jak pisał Fatman, warto by zobaczyć RAWy i obrobić własnoręcznie.

Darekw1967
2.09.08, 08:45
To zdjecie mi sie podoba z D90

http://lenstip.com/plikioptyczne/nikon_d90/pic_002b.jpg

Fatman
2.09.08, 16:35
ciekawy filmik, tylko jakość jak to na youtube taka sobie.........

301 Moved Permanently (http://pl.youtube.com/watch?v=M5DD0QaMUKA)

addman
2.09.08, 17:05
Jak o Mnie chodzi To bardzo podoba mi się wysokie iso w d 90, a interesuje mnie głównie fotografia mojego zespołu, tak wiec na warunki koncertowe przy kiepskim świetle w małych klubach byłby rozwiązaniem idealnym dokladajac do niego stosunkowo taniego nikkora 50mm/1.8 a filmy na dodatek bardzo dla mnie przydatne właśnie z uwagi na koncerty.
Tak więc już chciałem przechodzić na ciemną stone mocy zamawiając go z japonii ale gotówki narazie mam i tak za mało może z Usa go ściągne jak coś wpadnie, lub cena spadnie.

rocco
2.09.08, 17:29
W Niemczech z kitem wychodzi ok 3900,- :roll:
http://cgi.ebay.pl/Nikon-D90-18-105VR-jetzt-vorbestellen-brandneu_W0QQitemZ190248109906QQihZ009QQcategoryZ4 3453QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

PS
Body poniżej 3200,-
http://cgi.ebay.pl/Nikon-D-90-BODY-DEUTSCHE-WARE-Vorbestellung-D90_W0QQitemZ350094603693QQihZ022QQcategoryZ43453Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
dostępny od 8.09 :mrgreen:

addman
2.09.08, 18:38
W Japonii z kitem wychodzi za 3500zl ale obawiam się komplikacji gwarancyjno-niewiadomych.
Jak będzie w cenie ok 1000$ a najlepiej mniej to go chyba z usa za 2-3 mies ściągne.

maryo
2.09.08, 23:55
zazroszcze nikonowi tego iso, poza tym wole nie miec iso100 a miec uzyteczne iso3200

dog_master
3.09.08, 01:03
Spoko, zobaczymy, co O na Photokinie pokaze. W koncu iso z e510 jest miodzio... :)

Darekw1967
4.09.08, 14:50
W Niemczech z kitem wychodzi ok 3900,- :roll:
http://cgi.ebay.pl/Nikon-D90-18-105VR-jetzt-vorbestellen-brandneu_W0QQitemZ190248109906QQihZ009QQcategoryZ4 3453QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

PS
Body poniżej 3200,-
http://cgi.ebay.pl/Nikon-D-90-BODY-DEUTSCHE-WARE-Vorbestellung-D90_W0QQitemZ350094603693QQihZ022QQcategoryZ43453Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
dostępny od 8.09 :mrgreen:

3200 zl ???? za body ???

rocco
4.09.08, 15:57
3200 zl ???? za body ???
Początki zawsze są trudne.
I drogie ;)

jacekss
5.09.08, 06:24
W Japonii z kitem wychodzi za 3500zl ale obawiam się komplikacji gwarancyjno-niewiadomych.
Jak będzie w cenie ok 1000$ a najlepiej mniej to go chyba z usa za 2-3 mies ściągne.

W Japonii dostepne beda (9.19) rozne kity wiec uwazaj ;)
Za yodobashi:
Body - 119.800Y (-10% w punktach)
18-200Kit - 207.800Y (-10% w punktach)
18-105Kit - 169.800Y (-10% w punktach)
18-55Kit - 134.800Y (-10% w punktach)
SB-400+18-105Kit - 179.800Y (-10% w punktach)
*yodobashi nie jest tanim sklepem (nawet odliczajac te 10%), mozna znalesc taniej.

kali999
15.09.08, 18:59
Z tego, co przeczytałem w tym artykule kamera jest jednak tylko gadżetem w tym aparacie.
http://d90.fotopolis.pl/index.php?n=7834

epicure
15.09.08, 19:08
Z tego, co przeczytałem w tym artykule kamera jest jednak tylko gadżetem w tym aparacie.
http://d90.fotopolis.pl/index.php?n=7834

Nie trzeba było czytać artykułu, żeby do tego dojść. Ale fajny ten gadżet :)

dog_master
15.09.08, 19:38
"Rolling shutter" - problem z migawka
Nikon D90 Wobble Test video by jamesmel9 - Photobucket@@AMEPARAM@@http://vid477.photobucket.com/player.swf?file=http://vid477.photobucket.com/albums/rr134/jamesmel9/DSC_0012.flv@@AMEPARAM@@vid477@@AMEPARAM@@477@@AME PARAM@@rr134/jamesmel9/DSC_0012 (http://s477.photobucket.com/albums/rr134/jamesmel9/?action=view&current=DSC_0012.flv)

No, czyli ja nie zaluje, ze go nie mam ;p

Fatman
15.09.08, 20:14
a ja dla przykładu dam jeszcze raz "wycieczkę rowerową", gdzie rolling shutter nie daje się we znaki praktycznie w ogóle -czyli, ze jednak można.......... hmmmm :)

301 Moved Permanently (http://pl.youtube.com/watch?v=M5DD0QaMUKA)

ja nie mogę się już D90 doczekać ;p

_hawk_
15.09.08, 21:12
Dlaczego Nikon rezygnuje z ISO 100? Są jakieś racjonalne powody? Druga kwestia, min. czas otwarcia migawki - 1/4000, czy przy fotografowaniu na zewnątrz, w słoneczne dni, przy chęci uzyskania małej GO, nie będzie to za mało?

suchar
15.09.08, 21:15
Druga kwestia, min. czas otwarcia migawki - 1/4000, czy przy fotografowaniu na zewnątrz, w słoneczne dni, przy chęci uzyskania małej GO, nie będzie to za mało?

Obniżasz czułość i już. 1/4000 to bardzo krótko, i z 1/2000 jakoś można dać radę (w moim OM-4 to jest najkrótszy czas).

_hawk_
15.09.08, 21:17
Własnie tutaj najniższa czułość to 200. Tak się zastanawiam jak to będzie przy bardzo jasnych szkłach..

tomek s
15.09.08, 21:19
Dlaczego Nikon rezygnuje z ISO 100? Są jakieś racjonalne powody? Druga kwestia, min. czas otwarcia migawki - 1/4000, czy przy fotografowaniu na zewnątrz, w słoneczne dni, przy chęci uzyskania małej GO, nie będzie to za mało?

niestety w jasny, pogodny dzień będzie mało
pzdr

Smerf Maruda
15.09.08, 21:20
Własnie tutaj najniższa czułość to 200. Tak się zastanawiam jak to będzie przy bardzo jasnych szkłach..

Może być marnie.

Fatman
15.09.08, 21:25
nie będzie tragedii -nawet w słoneczny dzień

nawet przy f1.4

oto troszkę przykładów:

1/640, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_4040.jpg

1/800, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_4103.jpg

1/320, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_4110.jpg

1/5000, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_4021.jpg

1/2000, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_3948.jpg

1/4000, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_3931.jpg


było słonecznie -mam nadzieję, że uwierzycie na słowo


aha -na upartego można to wymuszane iso 100 sobie włączyć..........

grizz
15.09.08, 21:25
Własnie tutaj najniższa czułość to 200. Tak się zastanawiam jak to będzie przy bardzo jasnych szkłach..

Bardzo jasne szkła przymknie sie je bardziej niz jasne szkła, :>

tomek s
15.09.08, 21:47
Chyba jednak czasami może być problem, pozostaje filtr szary, ale to upierdliwe jest :???: Zależy ile % zdjęć robimy w takich warunkach i jak jasnych szkieł używamy, dla mnie duży minus za brak 1/8000
pzdr

mała kompensacja
1/4000 f2.2


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img47.imageshack.us/my.php?image=dsc9439avd2.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/%3Ca%20href=%22http://img47.imageshack.us/my.php?image=dsc9439avd2.jpg%22%20target=%22_blank %22%3E%3Cimg%20src=%22http://img47.imageshack.us/img47/5336/dsc9439avd2.th.jpg%22%20border=%220%22%20alt=%22Fr ee%20Image%20Hosting%20at%20www.ImageShack.us%22%2 0/%3E%3C/a%3E%3Cbr%20/%3E%3Cbr%20/%3E%3Ca%20href=%22http://img604.imageshack.us/content.php?page=blogpost&files=img47/5336/dsc9439avd2.jpg%22%20title=%22QuickPost%22%3E%3Cim g%20src=%22http://imageshack.us/img/butansn.png%22%20alt=%22QuickPost%22%20border=%220 %22%3E%3C/a%3E%20Quickpost%20this%20image%20to%20Myspace,%20 Digg,%20Facebook,%20and%20others%21

Fatman
15.09.08, 22:01
pewno, że czasem będzie problem -ale co to by było za życie bez problemów ? bez kombinowania, bez walki -wreszcie będzie jakieś wyzwanie, przypominam sobie czasy Minolty Z1 i ta ciągłą walkę z aberracjami, szumem -i całą masą podobnego szajsu :)

a do tego będzie zabawa głównie, bez tego całego komercyjnego szajsu z jakim się coraz częściej spotykam podczas focenia.........


ahhh, aż dreszcze mnie przechodzą :D

[dopisane]

co jakiś czas piszę, że wolę sobie życie upraszczać, bo przeciwności i tak jest sporo takich samych z siebie

chyba popełniam błąd -bo traci się wtedy ten cały smaczek.......... ;)

Iwo
15.09.08, 22:10
1/5000, f1.4, iso 200
http://212.51.209.43/~fatman/D3/85_1.4/DSC_4021.jpg

coś się nie zgadza.
a poza tym:
Default: ISO 200 - 3200 in 1/3 EV steps
Boost: 100 - 6400 in 1/3 EV steps
http://www.dpreview.com/previews/nikond90/page2.asp

Fatman
15.09.08, 22:17
Iwo, co się nie zgadza, bo nie bardzo łapię.......

aaaa chyba załapałem ;)

nie mam D90 -chcę mieć

zdjęcia są z D3 -przykład po prostu, że przy ładnym słoneczku, iso 200 i f1.4 można się zmieścić w czasie do 1/4000s -no dosyć często ;)

HrabiaMiod
15.09.08, 23:11
Hmm.. moim zdaniem brak iso100 to poważna wada. Bo na nadmierną jasność, podobnie jak na zbytnią ciemność - nie ma rady.
Jak będzie waliło ostrym słońcem w samo południe, a chcesz użyć f1,4 to cóż. Miałem sytuacje, gdy ustawiłem w Olym iso100, f1.4 i 1/4000 to było za długo - i cóż, trzeba było przymknąć.
Kiedyś słyszałem, ze N coś przykombinował z iso. Że iso 100 w olku nie równa się iso 100 w N. Może to dlatego?

mynameisnobody
16.09.08, 00:40
od dziesięcioleci stosuje się filtry ND a nawet polaryzacyjny może taką funkcję spełnić.
Wystarczy książka z antykwariatu choć to chyba za trudne...

HrabiaMiod
16.09.08, 01:45
Drogi Nobody, wiem o nd i polarze. Niestety nie posiadam takowych na moją pięćdziesiątkę. Poza tym nie zawsze chce się nakręcać, nie zawsze blablabla. I w takim kontekście piszę.

pozdrawiam

mynameisnobody
16.09.08, 02:08
i w takim kontekście wielkim problemem jest że migawka może ledwo 1/4000s
uuuuu! -a ja kciałem słońce fotografować na otwartej przysłonie -uuuuu!
a niee chce mi się zakręcić filtra -UUUUuuuuu! bo to "u p i e r d l i w e" !
Mam wielki aparat z gripem a filtra to już nie mam siły założyć bo by mi żyłka pękła!
Jaaaaki wieeeeelki P R O B L E M ! -może poczekajmy wszyscy na następcę?
Wogóle ta fotografia to takie upierdliwe coś że trzeba wiedzieć co się chce -skandal!
pozdrawiam.

HrabiaMiod
16.09.08, 02:22
Upierdliwy wydajesz mi się Ty:)

pozdrawiam dobranocnie.

kali999
16.09.08, 07:55
Może samo nakręcenie filtra nie jest upierdliwe, ale przed jego nakręceniem wypadałoby odkręcić UV i to jest już staje się upierdliwe(od razu dbać o to żeby paprochy się nie dostały). Oczywiście mimo to zmieniam, co prawda najczęściej na połówkowy, ale umówmy się jest to dużo dużo dłużej niż przestawienie migawki na 1/8000.

grizz
16.09.08, 08:09
Hmm.. moim zdaniem brak iso100 to poważna wada. Bo na nadmierną jasność, podobnie jak na zbytnią ciemność - nie ma rady.
Jak będzie waliło ostrym słońcem w samo południe, a chcesz użyć f1,4 to cóż. Miałem sytuacje, gdy ustawiłem w Olym iso100, f1.4 i 1/4000 to było za długo - i cóż, trzeba było przymknąć.
Kiedyś słyszałem, ze N coś przykombinował z iso. Że iso 100 w olku nie równa się iso 100 w N. Może to dlatego?

Przesadzasz... ja miałem sytuacje, ze 5,6 i iso 100 to było za mało...
Ale tak możemy sobie gdybać. Zdjęcia fatmana najlepszym dowodem, ze jednak się da.

dog_master
16.09.08, 17:04
A co, jezeli Wam 1/8000 nie wystarczy? ;>

Dzizas, jakie problemy ;)

Mnie zazwyczaj martwi BRAK światła, a nie jego nadmiar ;) [owszem, zdarzało się].

Ehh, gdybym mogła kupić filtr, co to DODA mi trochę światła...

;)

Rafał Czarny
16.09.08, 17:20
Ja to mam dopiero problem. W OM-2 mam założonego T-maxa 3200, a najkrótszy czas to 1/1000. Co robić jak się ma do tego jasny obiektyw ze światłem 1.4 i chce się uzyskać słynną papierową pełnoklatkową GO?

Chyba muszę zrobić sobie filtr ze szkiełka od maski spawalniczej.

mariush
16.09.08, 20:36
Tak w temacie - to nie kojarzę ani jednego zdjęcia z etrójki, które robiłem na czasie krótszym niż 1/4000.
Minimalne ISO 200 może być problematyczne przy niektórych fotografiach, które robię na długoch czasach, chcąc spłaszczyć morze albo rozruszac chmury. Dlatego m.in. wybrałem E-3 a nie D300.

A najzabawniesze jest jak wielką wagę przywiązujecie do dupereli. Jak pojawil się E-3 - "u nas" wszyscy zachwycali się ruchomym LCD i tym jak fantastycznie można go wykorzystać (ja nie wykorzystałem chyba ani razu), a na "wrogich" forach pogardliwie twierdzono, że lustro to nie kompakt. Teraz, kiedy nikon daje filmiki - jest odwrotnie :-) Gadu gadu gadu, a marketingowcy zacierają ręce że sie szum robi wokół szumu :-)

zibi1303
16.09.08, 22:04
Pamiętam, doskonale, o LV dokładnie napisano na forum Nikona:
Live View "to takie nieprofesjonalne" .... bo niby w profil lustrach z uwagi na profi to się nie daje nawet czyszczałki.... no coments

qbic
19.09.08, 23:08
http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d90-review/index.shtml


Ściągnąłem filmik, jakość sux.... niby 720p, mega artefakty, na liniach prostych widać ze obraz do pojedynczej klatki jest interpolowany (z bayera) jakimś kiepskim algorytmem - porażka....

geo
19.09.08, 23:39
nie będzie tragedii -nawet w słoneczny dzień

nawet przy f1.4



było słonecznie -mam nadzieję, że uwierzycie na słowo


aha -na upartego można to wymuszane iso 100 sobie włączyć..........

to dziwne ja tez robiłem w słoneczny( bardzo) przy 1.4 iso 200 czas 8000 i wyszło tak :


poza tym nie chcę narzekać na foty Fatmana ale te portrety kobieta z dzieckiem i dziecko ostre kobieta nie ostra to dla mnie nieporozumienie, taka opinia ;)
ten 2 pstyk nie jest dla mnie naj ale mi się podoba i myślę ze mniejszej głębi do portretów nie potrzeba. pozdr geo

Marcin510
20.09.08, 01:21
Tak w temacie - to nie kojarzę ani jednego zdjęcia z etrójki, które robiłem na czasie krótszym niż 1/4000.
Minimalne ISO 200 może być problematyczne przy niektórych fotografiach, które robię na długoch czasach, chcąc spłaszczyć morze albo rozruszac chmury. Dlatego m.in. wybrałem E-3 a nie D300.




szary filtr zalatwia sprawe idealnie
poza tym zamknac sobie mozna przeciez F, przy krajobrazach to nie problem


ale glownym problemem jest to, ze o duzych wadach olka nie mowi sie chetnie, natomiast szczegoly i detale u konkurencji urastaja zwykle do glownych powodow przeciw temu sprzetowi

tak jak to iso 200 ktore jest duzo mniejszym problemem niz masa innych ograniczen u olka, ktorych nie zalatwimy prostym zalozeniem filtra szarego

Fatman
20.09.08, 09:41
geo, te moje "portrety", które dla Ciebie są nieporozumieniem to raczej test/zabawa 85ki 1.4 na f1.4 -chciałem/musiałem sprawdzić czy dam sobie radę z tym szkłem przy takich parametrach, więc nie oceniaj ich jako portretów ;)


to dziwne ja tez robiłem w słoneczny( bardzo) przy 1.4 iso 200 czas 8000 i wyszło tak :

no nic nie poradzę, że mi wyszło inaczej -taki juz mój pech ;)

a już tak bez jaj -było bardzo słonecznie a je nie byłem na pustyni -po prostu na dużej przestrzeni (plac zabaw) pomiędzy blokami -drzewka były, krzaczki -więc i cień się znalazł

po prostu trzeba sobie radzić a nie płakać jak dziecko............. słoneczny dzień, iso 200, 1/4000, f1.4 -"nie da się robić zdjęć, trzeba usiąść i płakać"


polecam ten filmik -bardzo fajny moim zdaniem:


http://www.vimeo.com/1740085

rocco
20.09.08, 18:23
A ja sobie dzisiaj pomacałem :-P
Oczywiście tylko D90 ale za to z nowym kitem 18-105.
Zgrabna bestyjka. I poręczna chociaz do większej ilości ustawień trzeba wchodzić do menu, D200/S5 Pro maja to lepiej rozwiązane.
W MM w Kielcach, cena z kitem to 3999 złotych a samo body 3799 złotych.
Szok :shock:

PS
Filmow nie próbowałem...[/I]

Fatman
20.09.08, 18:52
a tu cena znacznie rozsądniejsza........... jak by ten sklep był w Łodzi to moja silna wola została by już pokonana......

http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/produkt.php?id=8747

i filmik z małym porównaniem kamery HD i D90:


http://www.vimeo.com/1713382

zibi1303
20.09.08, 19:05
o rany , o mało nie usnąłem :)

rocco
20.09.08, 19:06
Dajesz linka do zestawu z kitem.
Potrzebny Ci ten obiektyw? Nie lepiej kupić body? :roll:

geo
20.09.08, 19:19
a tu cena znacznie rozsądniejsza........... jak by ten sklep był w Łodzi to moja silna wola została by już pokonana......

http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/produkt.php?id=8747

i filmik z małym porównaniem kamery HD i D90:

http://www.vimeo.com/1713382

bardzo ładne te filmiki coś czuje ze to filmowanie w
dslr-ach będzie coraz mniej śmieszne.

Fatman
20.09.08, 19:39
zibi1303, proponuję Kofex, takie tabletki do ssania, powinno pomóc :)

rocco, wolę zestaw KIT z 2 powodów:

1. z D90 będzie biegać głównie moja żona, więc przyda jej się jakieś wygodne spacer szkło

2. 18-105 ma stabilizację, przyda mi się to w plenerze bardzo, bo jedyne szkło z stabilizacją jakie mam to Nikkor 105, więc ciut długie i mniej wygodne......... ;)

rocco
20.09.08, 19:46
Bardzo slusznie, stabilizacja to świetna sprawa.
Mam 18-200 VR więc potrafię docenić :)

J.Graph
20.09.08, 21:00
a tu cena znacznie rozsądniejsza........... jak by ten sklep był w Łodzi to moja silna wola została by już pokonana......

http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/produkt.php?id=8747

i filmik z małym porównaniem kamery HD i D90:

http://www.vimeo.com/1713382

Przez tak mała (jak na filmy) GO czasami AF sie gubi ...
W kamerach nie ma tego problemu ...
Mimo to narazie wygląda to w mare ciekawie ...

qbic
20.09.08, 21:55
Piszecie poważnie o tych filmach? Sample z D90 wyglądają kiepsko. Puśćcie to sobie na plazmie HD.
Pomijając płytki DOF kamerki za 2k zmiotą jakościowo tego DSLRa.

J.Graph
20.09.08, 22:05
Piszecie poważnie o tych filmach? Sample z D90 wyglądają kiepsko. Puśćcie to sobie na plazmie HD.
Pomijając płytki DOF kamerki za 2k zmiotą jakościowo tego DSLRa.

Do czasu ;)

Kamery mają super jakość video ale robią kiepskie zdjęcia ...
DSLRy robią boskie foty a filmy takie jak widać ;)

Nie można mieć wszystkiego :)

Iwo
20.09.08, 22:35
No cóż. Olkowe Body nie mają problemu z ZD f/1,4... po prostu nie ma tak jasnych Olkowych szkieł.
No chyba, że liczyć dwa i tak zbyt szerokie do portretu zamienniki.
Sorry za dygresję, ale denerwuje mnie wytykanie braku 1/8000 Nikonowi, jeśli Olek sam daje ciała.

Rafał Czarny
21.09.08, 08:36
Sorry za dygresję, ale denerwuje mnie wytykanie braku 1/8000 Nikonowi, jeśli Olek sam daje ciała.

Jeszcze jedna taka dygresja i dostaniesz mandat. Nie prowokuj, nie troluj. To jest wątek o D90. Jak chcesz nadawać na Oka, Bolka albo Srolka to masz do tego odpowiedni wątek - onanistyczno-sprzętowy. Tam nie ma cenzury. :evil: Znowu się robi burdel na forum. Od tej chwili będę tępił trolowanie ogniem i mieczem.

Fatman
21.09.08, 09:34
Przez tak mała (jak na filmy) GO czasami AF sie gubi ...
W kamerach nie ma tego problemu ...
Mimo to narazie wygląda to w mare ciekawie ...


no AF się gubi z jednego prostego powodu -tam nie ma AF tam jest MF i pan operator "kamery" daje ciała ;)


qbic, plazmy HD niestety nie mam, ale oglądałem sciągnięte AVIki na moim 32" TV LCD HD Ready i było bardzo dobrze -możliwe, że Ty oglądałeś te filmy nie w pełnej rozdzielczości (te na stronie) i dlatego uważasz, że ich jakość jest kiepska.
Mam nadzieję, że znajdę odpowiednie linki to podeślę :)

_hawk_
21.09.08, 10:53
Właśnie jestem na etapie szukania następcy E-500 i coraz bardziej się zastanawiam nad D90.

Jak się w Nikonach przelicza ogniskowe jako odpowiedniki systemu małobrazkowego, 1,5x ??

suchar
21.09.08, 10:57
Jak się w Nikonach przelicza ogniskowe jako odpowiedniki systemu małobrazkowego, 1,5x ??

Tak, mnożysz przez 1,5x...

dzemski
21.09.08, 11:01
robiłem portrety w pełnym słońcu przy świetle 1.4 w okolicach południa w maju. Wszystkie zdjęcia są przy czasie 1/8000 i ISO100, na tym nikonie niestety nie dalbym rady tego zrobić, na swoim starym E300 także nie.

rocco
21.09.08, 11:14
Mam pytanie, czy Nikony D300 i D90 koryguja aberracje chromatyczną obiektywów?
Wiem, ze korygują winietowanie ale o aberracji nie slyszałem :roll:

PS
Jeśli tak, to czy dotyczy to Nikkorów czy też obiektywy innych marek?

Fatman
21.09.08, 11:34
rocco, D300 ma tą korekcję, natomiast co do D90 nie mam pewności (ale raczej też ma). Jest to niezależne od szkieł. Dotyczy JPG (dane korekcji chyba sa zapisywane też w RAW, ale widzi to tylko Capture NX/NX2)

rocco
21.09.08, 11:43
Dziękuję.
Kupiłem sobie za $31 plugina do PS pod nazwą PTLens i spisuje się idealnie w korygowaniu aberracji i dystorsji.
Jednak taka korekcja "w aparacie" też czasem się może przydać.

dzemski
21.09.08, 11:44
Photoimpact ma to wszystko wbudowane za friko.

rocco
21.09.08, 11:47
Photoimpact ma to wszystko wbudowane za friko.
Za to PTLens ma bazę obiektywów i np. beczkę czy poduszkę koryguje za jednym kliknięciem :)

PS
Poprawka, zapłaciłem za niego $15 czyli wyszło akurat 31 zlotych.

qbic
21.09.08, 12:37
qbic, plazmy HD niestety nie mam, ale oglądałem sciągnięte AVIki na moim 32" TV LCD HD Ready i było bardzo dobrze -możliwe, że Ty oglądałeś te filmy nie w pełnej rozdzielczości (te na stronie) i dlatego uważasz, że ich jakość jest kiepska.
Mam nadzieję, że znajdę odpowiednie linki to podeślę :)

Odniosłem się do filmu 1:1, na prostych liniach widać co parę pikseli załamania jakby obraz był skalowany na sile do tych 720p. Efekt mory na gęstych liniach prostych...

http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d90-review/DSC_0142.AVI

Fatman
21.09.08, 13:38
qbic, a masz może linka do oryginału z tym filmikiem ? Bo go zgubiłem, a przydał by się.

Na innych filmach tego efektu (skalowania na siłę jak sie wyraziłeś) w sumie nie widziałem (co prawda może to wynikać z tego, że kadry były inne).

Tak czy inaczej na szczęście moje wymagania nie są takie duże -zadowolę się tym co d90 daje.

zibi1303
24.09.08, 16:47
No i miałem go w łapkach :). Co prawda z nie najlepszym obiektywem bo tylko 18-200 VR, ale zawsze. Widać postęp techniczny w e wszystkim z wyjątkiem wagi :). Największe wrażenie...hmm LCD i jego jakość. To chyba to samo co w D3. Wizjer też klasa AF bardzo dobry, choć z ocena się wstrzymam z mało go miałem. Ciekawe że właściciel był zachwycony rzeczami , które znam z olka od dawna :P. Kalendarz edycja zdjęcia, MOżliwośći RAW + JPG dowolny... :)
BTW on miał D40X wcześniej, to wyjaśnia pewne rzeczy..
Może za wczesnie na ocene, bo tak na gorąco... ale generalnie bardzo fajny aparat amatorski dla wymagających. Wysoki poziom wykonania

Karol
24.09.08, 16:52
Widać postęp techniczny w e wszystkim z wyjątkiem wagi :).
Jest wyraźnie lżejszy czy cięższy:?: - D80 był jakby za lekki - pomimo dobrego i wygodnego uchwytu sprawiał trochę wrażenie jakby był pusty w środku - szczególnie z 50/1.8... - takie było moje pierwsze wrażenie, potem się zachwycałem AUTO ISO...:wink:

zibi1303
24.09.08, 17:54
Wyraźnie cięższy od mojego E510 + 14-54, Ciążył. Jest cięższy od D80 ale tu znaczenie miał też obiektyw nielekki jakby nie było

aprzemek
24.09.08, 18:25
Ja też go oglądałem. Co mi się nie spodobało - AF (z obiektywem 18-105mm) był kiepski i strasznie trzepie lustrem. Czułem drgania kiedy lustro się podnosiło i opuszczało.

Chyba bym się nie zdecydował.

chomsky
24.09.08, 18:46
robiłem portrety w pełnym słońcu przy świetle 1.4 w okolicach południa w maju. Wszystkie zdjęcia są przy czasie 1/8000 i ISO100, na tym nikonie niestety nie dalbym rady tego zrobić, na swoim starym E300 także nie.

Tak wychodzi, w pelnym sloncu na ISO 100 mamy f.11 pprzy 1/250 - zgodnie z zaleceniami na pudelkach filmow, ja wolalem czas 1/125.
Przy f,1,4 mamy 1/8000 lub 1/16000, na plazy nawet krocej.
Tylko kto robi zdjecia na tej przyslonie w pelnym sloncu?? Chyba tylko milosnicy papierowej GO z klubu "Mlodzi i Gniewni Artysci Fotograficy Weselni".
Czesc.Ch.

zibi1303
24.09.08, 18:54
Ma wielki wizjer, a punkty AF rozrzucone luźno. Musiałem szukać :)

rocco
27.09.08, 10:53
Widzieliście już może tę fotkę?

http://img221.imageshack.us/img221/8130/d300vss5smdf4.jpg (http://imageshack.us)
http://img221.imageshack.us/img221/d300vss5smdf4.jpg/1/w2000.png (http://g.imageshack.us/img221/d300vss5smdf4.jpg/1/)

Wpadła mi w oko na jakimś anglojęzycznym forum ale juz nie pamietam gdzie.To czyjeśtam porównanie dynamiki D300 i S5 Pro.
Biorąc pod uwagę fakt, że w D90 jest matryca z D300 to ja chyba pozostanę przy Fuji ;)
Ciekawe, że nawet przy testach D300 na dpreview nie podają bezpośredniego porownania dynamiki tych dwóch puszek (jak zresztą i przy testach innych Nikonów, Canonów czy Alf). Ale nic to, wystarczy zajrzeć do testu S5 Pro i już wszystko jasne ;)
Gdybym był miłośnikiem filmowania to kupiłbym D90 ale nie jestem więc póki co Nikon nie oferuje niczego, co by mnie przyciągnęlo do zmiany puszki.
No, może tylko czyszczałkę ale to jakoś przeboleję.
Owszem, D700 kupilbym w ciemno ale to kupa kasy i trzeba wymieniać szklarnię :-x

Karol
27.09.08, 11:18
Ech - masz dylematy - jakbym miał S5 Pro to nie sądzę żebym chciał go zmienić na jakąkolwiek cropową puszkę - to by było trochę - zamienił stryjek... Jeśli zamieniać to na FF ale na to jeszcze jest dużo czasu...

Mam natomiast inny dylemat - czy przy obecnej cenie Fujii nie kupić go sobie zamiast E-3. Docelowo miałbym dwa systemy: Olka - ale z tych małych i dużego (w sensie FF) Nikona, który byłby następcą owego Fuji... Do E-3 chciałbym Leicę 25/1.4 ale kupując zamiast niej Nikkora 35/2 mam S5 Pro prawie gratis... I to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz o ile Olek nie wyskoczy w najbliższym czaasie z jakąć stałką ZD o ogniskowej 20 do 30 mm i świetle 1.4-1.8... i cenie - max 300-400$...

dinx6
27.09.08, 11:28
Do E-3 chciałbym Leicę 25/1.4 ale kupując zamiast niej Nikkora 35/2 mam S5 Pro prawie gratis... I to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz o ile Olek nie wyskoczy w najbliższym czaasie z jakąć stałką ZD o ogniskowej 20 do 30 mm i świetle 1.4-1.8... i cenie - max 300-400$...

mam podobne dylematy, tylko w Fuji trochę odstręcza mnie szybkość AF, mimo wszystko ważny dla mnie czynnik. po przyzwyczajeniach wyniesionych z zabawy E3 trudno mi się robi czym innym zdjęcia. Leica jak dla mnie nieosiągalna, zarówno fizycznie jak i cenowo. Nie wiem, może przeproszę się z Sigmą. zwłaszcza, że mam okazję nabyć w pełni sprawny egzemplarz 30-stki

rocco
27.09.08, 11:29
Ech - masz dylematy - jakbym miał S5 Pro to nie sądzę żebym chciał go zmienić na jakąkolwiek cropową puszkę - to by było trochę - zamienił stryjek... Jeśli zamieniać to na FF ale na to jeszcze jest dużo czasu...

Tak jest, poczekam chociaż z nieco innych względow.
To jest bardzo dobry scenariusz pod warunkiem, że będziesz kupował tylko szkła pełnoklatkowe do Nikona.
Ja już tak robię, zostawiłem sobie tylko uniwersalne 18-200 w formacie DX, wszystkie następne będą już FX.
Mam też już Nikkora 60/2.8 macro (tego starego, ze śrubokrętem), jest rewelacyjnie ostry i na S5 Pro idealny takze do portretu.
A S5 Pro ma teraz takie ceny, że grzechem jest nie kupić ;)
Ale trzeba myśleć szybko, niedługo się skończą ;)

PS
AF jest całkiem w porządku.
Wolniejszy od E-3 ale o wiele szybszy od E-510. Zresztą dużo też zależy od szkła.

Karol
27.09.08, 11:37
dinx6 - nie mam E-3, ze sporadycznego kontaktu faktycznie wynikało, że AF wymiata. Nie mam S5 Pro ale AF w D200 zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie..
rocco - na szkła FF do S5 Pro mogę sobie pozwolić bo szeroki kąt w Olku obstawia 14-54. W zasadzie do Fuji kupowałbym jedynie stałki... Na sam początek 35/2 a potem coś pod portret - niewykluczone, że to szkło co Ty masz..
Szkoda, że Cię nie będzie w Kazimierzu. Chętnie bym zasiadł z Tobą przy jakimś mniej lub bardziej wyskokowym napoju, pogadał i spojrzał w wizjer Fuji...

rocco
27.09.08, 11:46
Wierz mi, też żałuję, że mnie nie będzie.

Rafał Czarny
27.09.08, 11:49
Nie mam S5 Pro ale AF w D200 zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie..

W tym problem, że to dwa różne AFy. W Fudżiku jest wyraźnie gorszy. Tak przynajmniej twierdzą na Optycznych. Jest tam porównanie tych dwóch puszek.

rocco
27.09.08, 11:55
W tym problem, że to dwa różne AFy. W Fudżiku jest wyraźnie gorszy. Tak przynajmniej twierdzą na Optycznych. Jest tam porównanie tych dwóch puszek.
Akurat poza "optycznymi" niewiele słychać narzekań na autofokus :roll:
osobiście miałem 2 (słownie dwa) przypadki, gdy AF mi się nie mogł zdecydowac i jeździł po całym zakresie w tę i z powrotem. Oba na początku użytkowania pierwszej puszki, poźniej już to się nie powtórzyło. Teraz mam juz drugi egzemplarz tego modelu i z tym nie zauważyłem zadnych nieprawidlowości.
Nie mam pojęcia co to było.

Morlok
27.09.08, 15:26
Rocco, Ty masz ten komfort, że 99% twoich modeli nie zafindala zbyt szybko :wink:

rocco
27.09.08, 17:03
Rocco, Ty masz ten komfort, że 99% twoich modeli nie zafindala zbyt szybko :wink:
Fakt :mrgreen:
Nawet jeśli focę ludzi to raczej w pozycji statycznej ;)
Nie znaczy to, że moja puszka nie nadaje się do śledzenia, robi to całkiem nieźle.
Niestety, nie mam ani nie mialem D200 zeby bezpośrednio porównać.

S4INT
27.09.08, 18:00
W tym problem, że to dwa różne AFy. W Fudżiku jest wyraźnie gorszy. Tak przynajmniej twierdzą na Optycznych. Jest tam porównanie tych dwóch puszek.

Potwierdzam, zauważalnie wolniejszy w S5Pro (mam obydwa, dzisiaj porównywałem), ale tragedii nie ma. Gorzej z ogólną szybkością Fudżi... nvm.

hades
30.09.08, 14:51
Widzę, że już za analizowanie matrycy i AFu się zabraliście. Ja jednak chciałbym wrócić do głównej nowości D90, a mianowicie nagrań wideo.

Przeglądając forum fotoreporterzy.net trafiłem na dyskusje na ten temat: http://fotoreporterzy.net/forum/?forumaction=showposts&forum=4&thread=44&start=0

Szczególnie spodobał mi się ostatni post (w chwili, w której pisze te słowa) użytkownika rogala z tegoż forum:



Wszyscy psioczą na ten aparat z kamerą, ale trzeba też spojrzeć na to nieco z innej strony. Owszem - część ludzi będzie kręcić filmy HD i później mozolnie wyszukiwać na nich klatki z “decydującym momentem”. Inna część wykorzysta ten “gadżet” do tego po co został on najpewniej zaprojektowany - kręcenia filmów będących uzupełnieniem fotoreportażu. Nie da się ukryć, iż fotoreportaż przenosi się w coraz większym stopniu do sieci - wystarczy spojrzeć na to, co robi MediaStorm. Kiedyś trzeba było targać ze sobą kamerę i taśmy, a teraz wystarczy ustawić przełącznik na “Video”. Żadna rewolucja - zwykłe ułatwienie życia.

A teksty, że filmy HD wyprą fotografię….no cóż - każda fotoedycja chce 10 super klatek na wczoraj. Wyślij im z terenu 900MB filmu z tekstem, żeby sobie coś fajnego tam znaleźli. Albo przeglądaj 3 godziny materiału filmowego i wycinaj co się da. Nawet jak zrobisz kilkaset “zwykłych” zdjęć na jakimś temacie to i tak wybranie najlepszych, opisanie i wysłanie to jest jakieś 15-20 min. Przez połowę tego czasu to się film nawet nie załaduje do Adobe Premiere. Już na etapie efektywności pomysł nie ma większych szans istnienia :)

cadman
30.09.08, 19:41
Świat się zmienia, a wraz z nim ludzkie poglądy. Miałem kiedyś taką fajną hybrydkę z LV i możliwością kręcenia filmów. Kiedy przymierzałem się do zakupu lustrzanki i pisałem na forum (wprawdzie nie tym), że będzie mi brakowało LV po zakupie lustra, to użytkownicy luster pisali mi, że to zbędny ficzer. Dzisiaj zewsząd słychać zachwyty nad przydatnością LV. Ja zaś się przyzwyczaiłem do wizjera, a LV mam głęboko w ... Hybrydą mogłem kręcić filmy. Kręciłem, owszem raz, może dwa, aby się przekonać, że ma się to nijak do filmu kręconego kamerą. Obecnie producenci będą "na gwałt" uszczęśliwiać użytkowników luster tym filmowaniem. Marketing ponad wszystko!

RadioErewan
30.09.08, 19:56
Hybrydą mogłem kręcić filmy. Kręciłem, owszem raz, może dwa, aby się przekonać, że ma się to nijak do filmu kręconego kamerą. Obecnie producenci będą "na gwałt" uszczęśliwiać użytkowników luster tym filmowaniem. Marketing ponad wszystko!

Hmm, a ja pewnie kupię 5dmk2 do kręcenia closeupów, jakich kamerą w życiu bym nie kliknął... Tylko jest znaczna róznica między możliwościami 5d i d90 w tej materii.

Pozdrawiam

mynameisnobody
30.09.08, 20:25
co to takiego te closeupów -to takie coś oznaczone trójkącikiem albo kółeczkiem?
Mam poważne braki w Nowomowie Forumowej :oops:

zibi1303
30.09.08, 20:27
Hmm, a ja pewnie kupię 5dmk2 do kręcenia closeupów, jakich kamerą w życiu bym nie kliknął... Tylko jest znaczna róznica między możliwościami 5d i d90 w tej materii.
Pozdrawiam

Ale jest i w cenie. Nie mniej się zgadzam, kto się orientuje, to nie kupi D90. Miałem go kilka minut i zrobiłem parę kliknięć i parę sekund filmu. Bez ciekawego obiektywu to nie to, a poza tym jakość jak na dzisiejsze kamery średniawa. Zdecydowanie moim zdaniem wygra tu Canon

tomek s
23.10.08, 23:33
optyczni przetestowali D90
http://www.optyczne.pl/84.1-Test_aparatu-Nikon_D90__Wst%EAp.html

zibi1303
24.10.08, 08:44
Taaak, jak w pierwszym zdaniu piszą, że to wszakże aparat dla amatora to już tłumaczy ich późniejsze pianie i zachwyty...
Dla mnie to takie nowoczesne D40X. Może się równać z E510/520 co najwyżej. W jednym miejscu wygra w drugim przegra. Jakość obrazowania na podobnym poziomie

qbic
24.10.08, 11:02
Jakość obrazowania na podobnym poziomie

Ja rozumiem skupiać się na zaletach Olympusa (wielkość, optyka, funkcjonalność, etc) ale mówienie o podobnej jakości obrazowania to nieporozumienie. Bardzo bym chciał nie mieć racji w tym względzie.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D90/D90IMATEST.HTM

Dynamic Range (in f-stops) vs Image Quality (model 0.1 high)

Nikon D90
(Adobe Camera Raw 4.6b) 9.27

Olympus E-3
(Adobe Camera Raw 4.3) 7.64

Olympus E-510
(Adobe Camera Raw 4.1) 7.46

zonkinho
24.10.08, 11:15
No niestety ale pod względem dynamiki obecne konstrukcje nas zjadają...

epicure
24.10.08, 11:28
No niestety ale pod względem dynamiki obecne konstrukcje nas zjadają...

Nie wszystkie. Coraz częściej nowe konstrukcje zjadają się same...

A D90 to fajny sprzęt.

zibi1303
24.10.08, 12:02
Ja rozumiem skupiać się na zaletach Olympusa (wielkość, optyka, funkcjonalność, etc) ale mówienie o podobnej jakości obrazowania to nieporozumienie. Bardzo bym chciał nie mieć racji w tym względzie.


qbic a ty choć miałeś go w ręce ? Ja DR nie badałem , miałem go kilka minut i wiem co mi się podobało a co nie. Jeżeli to taki cudowny sprzęt, to kolega cyknął w pomieszczeniu kilka pstryków, jak znajdę to podam linka. Tylko nie przestrasz się.. To po pierwsze a po drugie to nie skupiam się na zaletach Olympusa, bo je znam. Staram się być obiektywny. Kolega piał z zachwytu, a ja powiem szczerze deko rozczarowany, poza wizjerem i wyświetlaczem.
Dodam jeszcze że coraz częściej grzebią w RAW, już ktoś zwrócił uwagę na to. Tu być może dzięki temu są lepsi. Ja to tak widzę. Zobaczymy co da Olek na gwiazdora. Z Tym DR widzę że utrwala się dalej mit małej dynamiki, choć niby każdy wie że to tylko w JPG. To zapewne teraz zastąpi szumy w kreowaniu wizji Olka. Nie przypinajcie mi łatki, że nasz DR jest najlepsza, bo nie jest tu rzeczywiście Olek daje d...

Marcin510
24.10.08, 13:29
Taaak, jak w pierwszym zdaniu piszą, że to wszakże aparat dla amatora to już tłumaczy ich późniejsze pianie i zachwyty...
Dla mnie to takie nowoczesne D40X. Może się równać z E510/520 co najwyżej. W jednym miejscu wygra w drugim przegra. Jakość obrazowania na podobnym poziomie

zaklinasz rzeczywistosc


d90 to d300 z mniejsza iloscia klatek i w lzejszej obudowie, z troche gorszym AF, ale i tak niebo lepszym niz w olku czy nawet canonie + opcja krecenia filmow

do pojawienia sie canona 50d, d300 to byl najepszy aparat apsc, nie wiem jak wypada teraz 50d, moze ustawil poprzeczke wyzej choc nie wydaje mi sie

wiec naprawde nie wiem jak trzeba by naciagac rzeczywistosc aby stwierdzic ze d90 to taki olympus 520 tylko z innej firmy i nie widze niczego w czym d90 przegrywa z olkiem

dynamika z olka jest kiepska bo
ta matryca bardzo szumi (wbrew pozorom)

i soft bierze wszystko co sie da z najjasniejszych parti obrazu i obniza
a tym samym nie ma juz swiatel i jest kiepska dynamika

mozna by zrobic zeby dynamika byla na poziomie np takiego nikona, ale iso 100 wygladalo by jak iso 640 na nikonie
i w testach taki olek by zostal po prostu wysmiany ze ma tak kiepskie i szumiace iso 100

a tak prosta szcztuczka szumy sa ok, a to ze jakas tam DR mniejsza to juz amatorow srednio interesuje bo raczej sie na tym nie znaja


recznie robi sie dynamike taka jak w nikonie obnizajac ev o np 1 lub nawet wiecej
i potem wyciagnie cieni krzywa
mozna zobaczyc jak wtedy "ladnie" wyglada takie iso 100 w olku

dynamika bedzie taka sama, ale kolosalna roznica w szumach
a w nikonie nadal bedziemy mieli zapas aby wyciagac duzo z cieni

zibi1303
24.10.08, 13:35
Stary, nie zaklinam, wam w głowach się przewraca. pokażę wam co widziałem i co to robi, teraz, nie mogę , ale jak wrócę do domu.
Sam kiedyś pokazałeś dwie foty, D300 i E510 i powiem ci że ja nie widziałem różnicy. Jeśli masz mierniki w oczach , to tak uważaj. Mnie te foty pokazały że różnice są, ale niewielkie

Marcin510
24.10.08, 13:42
pozornie to kazda lustrzanka ma taki sam obraz
tylko ze zwykle diabel tkwi w szczegolach

i o nich sie dyskutuje

i co by nie pisac to d90 jest lepszym aparatem od 520
nie ma stabilizacji, ale mozemy sobie podniesc iso bo szumy sa mniejsze w nikonie w wyzszych iso

poza tym mozna kupic obiektyw ze stabilizacja, chocby jakiegos tamrona


roznica miedzy cropem 1.5 a 2 tez nie jest mala
to taka roznica w obrazowaniu jak miedzy nikonem apsc a ff

nie chce napisac ze olek jest do **** :) bo go mam i uzywam
ma tylko swoje ograniczenia
olek jest fajny do fisheye, crop x2 jest do tego idealny (do pelenga)
i do makro tez jest bardzo fajny, szczegolnie z sigma 150mm f2.8

zibi1303
24.10.08, 13:46
Wiesz, aż tak się nie zgłębiam, raz czy dwa obejrzę sobie co najwyżej cropa 1:1 a potem całościowo i jakąś opinię sobie wyrabiam o modelu. Więcej nie potrzebuję, ale to tylko moja opinia i na moje potrzeby. Niestety nie miąłem D90 na dłużej to pewnie bym coś więcej powiedzieć, Nie mniej już to co widziałem co wypluł z siebie, mnie nie zachwyciło ani nie rzuciło na kolana tym bardziej. Tak jak i D300 nie wzbudza we mnie zachwytów.

qbic
24.10.08, 13:58
Z Tym DR widzę że utrwala się dalej mit małej dynamiki, choć niby każdy wie że to tylko w JPG. To zapewne teraz zastąpi szumy w kreowaniu wizji Olka. Nie przypinajcie mi łatki, że nasz DR jest najlepsza, bo nie jest tu rzeczywiście Olek daje d...

Nie chce Cie martwic ale to były dane oparte na RAW, i nie zastąpi to szumów bo jest to parametr powiązany.

zibi1303
24.10.08, 14:18
qbic, nie możesz mnie zmartwić. Dopóki nie zobaczę sam, ze ten czy tamten aparat wypluwa taki obraz to mnie to nie rusza. Dla mnie poziom obrazowania czy D90 czy E520, czy nawet D300/E3 są na bardzo podobnym poziomie obrazowania. Są różnice tak jak są różnice w cenie. Jeśli w pewnym momencie okaże się że różnice gołym okiem są drastycznie widoczne, to trzeba będzie zwinąć majdan :)

Karol
24.10.08, 17:17
Dla mnie to takie nowoczesne D40X. Może się równać z E510/520 co najwyżej. W jednym miejscu wygra w drugim przegra. Jakość obrazowania na podobnym poziomie
Hmmm - nie zgodzę się. Przede wszystkim D40(x) bez śrubokrętów - lekkie nieporozumienie, tu D80/90 jest już zupełnie innym zawodnikiem. Po drugie D90 to jednak zdecydowanie półka wyżej niż nasze E-510/520 - dzięki ergonomii - dwa kółka, status LCD, wizjer - Olek nie miał tak pozycjonowanego aparatu, E-3 niewątpliwie jest wyżej. Tu idealnym konkurentem mógłby być nowy - zapowiadany aparat Olka - i bardzo dobrze brakowało tego segmentu...

zibi1303
24.10.08, 17:22
Ktotek zgadzam się z Toba, Ty dokładniej to po prostu rozbijasz. Dla mnie, śrubokręt czy nie to abstrakcja, bez znaczenia, drugie kółko, też nie jest decydujące. Ja upraszczam nieco sprawę, do jakości obrazu i pewnych zakresów. E510 jest bardzo bliskie D80. D90 jest wyżej pozycjonowane, już chocby po zakresie ISO widać. Z pewnością E-XX w to miejsce wskoczy. Ja tylko pisałem że jakość i parametry D90 nie skłoniły by mnie do przesiadki nawet gdybym miął D80

zonkinho
24.10.08, 17:43
Też bym się nie przesiadał. Wolałbym sobie jakieś szkło kupić za tą kasę. Dlatego przez najbliższy rok przynajmniej nie mam zamiaru przesiadać się choćby na E-XX, wolę zainwestować kasę w 14-54 (moze 12-60) i lampę zamiast tego.

tomek s
24.10.08, 17:44
D90 nie jest wyżej pozycjonowane od D80, to ta sama półka. Ten drugi ma nowszą matrycę CMOS jak w D300, analogicznie wcześniej był D80 i D200, teraz D90 i D300. Moim zdaniem to ciekawa propozycja, ale raczej się nie skuszę na wymianę :wink:
pzdr

kartofel
26.10.08, 20:12
Dajcie spokój, przez ten wątek sam myślałem przez chwilę czy warto zmienić 510+12-60mm na D90 +18-105 ale stuknąlem się głową o
ścianę i mi przeszło.:)))
Różnice są naprawdę tak niewielkie że nie ma o czym mówić, nakręcanie się marketingiem jest zgubne dla naszych kieszeni.
Po przeczytaniu na konkurencyjnym forum wątku "Dlaczego profesjonaliści wybierają Canona, lub Nikona...? (http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=4617)" miałem wrażenie że trafiłem na grupę wsparcia AA lub coś podobnego :)))
Posiadanie stradivariusa nie czyni posiadacza Paganinim niestety.
Sorka za offtop.

zibi1303
27.10.08, 10:37
Dokładnie to miąłem na myśli pisząc że D90, nie jest jakiś ósmy cud świata i głupota byłoby przesiadanie się z takiej maszyny jak E510/R520. No chyba ze ktoś ma za dużo kasy i dodatkowo jest onanistą sprzętowym i dla swojej uciechy w ten sposób wydaję swoje pieniądze

EuroLiberty
27.10.08, 13:26
...głupota byłoby przesiadanie się z takiej maszyny jak E510/R520.


No chyba ze ktoś ma za dużo kasy i dodatkowo jest onanistą sprzętowym...

Zbyszku po co tak brzydko pisać o innych? Lubisz posiadających odmienne zdanie nazywać głupcami, ale to niebezpieczne. Poddając innych ocenie można łatwo zostać ocenionym ;-)

Może warto bardziej skupić się na sobie i własnych wyborach niż na innych?

Bardzo mi się zaczyna podobać movie mode. Chciałbym mieć taką opcję w swoim aparacie i móc się nią pobawić wykorzystając zaskres GO jaki udostępnia lustrzanka i podpięte pod nią obiektywy.

papa

Malik
27.10.08, 14:03
Dokładnie to miąłem na myśli pisząc że D90, nie jest jakiś ósmy cud świata i głupota byłoby przesiadanie się z takiej maszyny jak E510/R520. No chyba ze ktoś ma za dużo kasy i dodatkowo jest onanistą sprzętowym i dla swojej uciechy w ten sposób wydaję swoje pieniądze

Ależ ze mnie głupek. :grin:
Sprzedać 510kę z 14-54, 70-300, 50/2, i kupić za to D90 z 18-105 + 50/1.4.
Debilizm no nie?

Whatever... ja ze zmiany jestem zadowolony. I to BARDZO.

Najbardziej mnie śmieszy to jak większość najeżdża na D90 szczególnie w kwestii możliwości nagrywania "filmów".
Co w tym złego, że jest taka funkcja? Czy pogarsza to jakość zdjęć? Możliwości aparatu? Stawia go o x klas niżej od genialnego E510 czy innej cyfrowej lustrzanki z przeznaczeniam dla amatora?


Dla mnie to takie nowoczesne D40X
Dobre.
Nowoczesne D40X, które w testach porównywane jest do D300.
...

sławekb
27.10.08, 14:07
Ależ ze mnie głupek. :grin:


Whatever... ja ze zmiany jestem zadowolony. I to BARDZO.

...

Jak się oswoisz z nowym sprzętem to napisz coś na temat porównania szybkości i celności AF w D90 i E510, oczywiście chodzi o "subiektywne" odczucia.

zibi1303
27.10.08, 15:22
Przepraszam Panowie nikogo nie chciałem obrazić, ale wydawało mi się że jasno pisałem, ze to mój punkt widzenia. Czytajcie dokładniej. Ja nigdy nie pisze w trybie wydawania orzeczeń :). Tak jak powiedziałem, jeśli ktoś ma kasę i to lubi to czemu nie. Parę rzeczy ma ten aparaty dużo lepszych , choćby ten wyświetlacz lecz dla mnie to za mało.

Slawekb... co do szybkości AF.. to decyduje tu obiektyw, choć jeśli będą podobne to chyba jednak nikon tu wygra. J miałem z podpiętym nikorem
Nikon AF-S 18-200 f/3.5-5.6 G DX VR IF-ED (http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/83775)

Nie mniej przy E510 z 14-54 nie ma jakiejś szokującej różnicy. (nawet uwzględniając poruszanie się w tym samym zakresie ogniskowych)

sławekb
27.10.08, 16:18
dlatego napisałem "subiektywne" odczucia bo nie da się podpiąć 14-54 do D90 żeby sprawdzić AF.
P.S.
Ja zauważyłem różnicę w szybkości pomiędzy AF-S 300/4 a AF-S 300/2,8. Oczywiście na plus dla 300/2,8, do tego dochodzi 3-pozycyjny ogranicznik odległości ostrzenia i robi się jeszcze szybciej.

Karol
27.10.08, 16:35
Nie ma co się rozwodzić - D90 jest wyżej niż nasze E-520 ale jest też droższe. Fotografowałem trochę D80 i ten sprzęt ma sporo zalet. Co do AF to tu Olek bardzo ustępuje, nie czarujmy się, że jest inaczej. To nawet nie o szybkość idzie tylko o ilość punktów AF - w Olku są tylko trzy, na tyle mało, że najczęściej pracuje się na jednym centralnym. Chcąc włączyć dobiegaczkę AF lub robić portret jasnym obiektywem AF Nikona D80/90 będzie zdecydowanie lepszy od wszystkiego olkowego poniżej E-3. Nawet podpięcie super jasnych szkieł z silnikiem SWD nic tu nie zmieni - nie doda więcej punktów - jest to jedno z większych ograniczeń amatorskich Olków, dobrze, że przyszłe modele prawdopodobnie będą miały AF E-3 podobny.

zibi1303
27.10.08, 16:47
Tu ktotek ma rację. O ile w punktowym AF Olek nie jest już zły, a wręcz dobry. To jednak ma mniej punktów AF i jednak AF Olka jest sporo słabszy przy trybie "Continous AF", lub dobiegaczka. Tu chyba można powiedzieć że króluje Nikon, tak jak w czyszczeniu matrycy Olek.
Jednak nie zapominajmy, ze jednak D90 to raz że wyżej pozycjonowana puszka to i znacznie nowsza, więc nie dziwmy się

zonkinho
27.10.08, 19:01
Możliwe, że będę załatwiał coś takiego znajomemu, bo planuje zakup to zobaczę przy okazji z czym to się je. Ale jak zobaczyłem, że kitowy obiektyw 18-105 3.5-5.6 kosztuje 1000 zł to padłem na twarz... Ja rozumiem, że to uniwersalne szkło (27-158) ale znów bez jaj przy takim świetle i plastykowym wykonaniu. Toż to za tyle można wyrwać używkę Zuiko 14-54 (28-108) o lepszym wykonaniu i świetle, albo nowego Tamronka 18-50 2.8 jeśli się dołoży dwie stówy...

Karol
27.10.08, 19:13
Ale jak zobaczyłem, że kitowy obiektyw 18-105 3.5-5.6 kosztuje 1000 zł to padłem na twarz... Ja rozumiem, że to uniwersalne szkło (27-158) ale znów bez jaj przy takim świetle i plastykowym wykonaniu. Toż to za tyle można wyrwać używkę Zuiko 14-54 (28-108) o lepszym wykonaniu i świetle, albo nowego Tamronka 18-50 2.8 jeśli się dołoży dwie stówy...

Wbrew pozorom to całkiem przyzwoity obiektyw, stabilizowany, o bardzo dobrym zakresie ogniskowych. Światło i wykonanie pewnie mogłoby być lepsze ale to z założenia tani obiektyw. Rynek wtórny zweryfikuje jego cenę, pewnie cześć użytkowników się go będzie pozbywać na rzecz droższych szkieł. Póki co cena jest jaka jest - oficjalna. Nie zapominajmy, że olkowy kit 14-42 w cenniku OP kosztuje 799zł.

tomek s
27.10.08, 19:18
Możliwe, że będę załatwiał coś takiego znajomemu, bo planuje zakup to zobaczę przy okazji z czym to się je. Ale jak zobaczyłem, że kitowy obiektyw 18-105 3.5-5.6 kosztuje 1000 zł to padłem na twarz... Ja rozumiem, że to uniwersalne szkło (27-158) ale znów bez jaj przy takim świetle i plastykowym wykonaniu. Toż to za tyle można wyrwać używkę Zuiko 14-54 (28-108) o lepszym wykonaniu i świetle, albo nowego Tamronka 18-50 2.8 jeśli się dołoży dwie stówy...

Weź pod uwagę, że jest to nowość cofnij się i sprawdź ile kosztował 14-54mm kiedy wchodził do sprzedaży (lub inny nowy obiektyw). Nie bez znaczenia jest VR, w tym przypadku dość wydajny system stabilizacji, wiem że nie zastąpi światła ale w niektórych sytuacjach bardzo się przydaje. Myślę, że cena z czasem spadnie, przykładem może być poczciwy 18-70mm obecnie używkę da się kupić za około 500zł ;)
Tamron to 17-50, jego wykonanie jest słabiutkie, sztukami trzeba żonglować by kupić prawidłowo ostrzący.
pzdr

Edit: na alledrogo cena za nowy 799PLN

kartofel
28.10.08, 02:35
Zakup D90 lub czegokolwiek innego ma jak najbardziej sens, ale wtedy gdy zmiana pociąga za sobą naprawdę duży wzrost jakości,
w innym wypadku nakręceni marketingiem będziemy pracować na wyniki finansowe C, N, O itp.
Pomyślcie, za kilka miesięcy (o roku nie wspomnę) będzie lepszy sprzęt, czy warto dla niuansów ładować w to forsę ?
Wiem, że kiedy zmienię sprzęt/system chcę za wydane pieniądze widzieć przyrost jakości który jest tego naprawdę warty.

rocco
28.10.08, 10:50
Dokładnie to miąłem na myśli pisząc że D90, nie jest jakiś ósmy cud świata i głupota byłoby przesiadanie się z takiej maszyny jak E510/R520. No chyba ze ktoś ma za dużo kasy i dodatkowo jest onanistą sprzętowym i dla swojej uciechy w ten sposób wydaję swoje pieniądze
To ja bardzo przepraszam za swoją ułomność umysłową.
Naprawdę bardzo mi przykro :oops:
Ba, mało tego, że sprzedałem E-510 to nawet sprzedałem S5 Pro i kupiłem właśnie D90.
Krok wstecz, prawda?
Jednak o mojej decyzji zaważyło coś tak trywialnego jak...czyszczałka matrycy. Naprawdę mi tego brakowało w aparacie Fuji. Ciągle się zastanawiałem, jak tu zmienić obiektyw na wietrze? Czyścić matrycy samodzielnie się nie podejmuję a oddawanie za każdym razem do serwisu się nie opłaca. Miałem dwa Fujiki, w pierwszym "złapałem" już paprocha i dmuchanie go nie ruszało. Drugi był czysty ale prawie nie używany jednak zdecydowałem sie go sprzedac i to ze sporą stratą, trudno, już taki jestem ...(cztaj wyżej)
Poza tym u Fuji trochę brakowalo mi ostrości. Dynamika powalająca ale "tylko" 6Mpx sprawiało, że obraz był bardzo miękki. Przynajmniej w porównaniu do E-510 czy E-3 których używałem wcześniej. Fakt, da się to poprawić na komputerze niemniej tak jest.
D90 nie jest uszczelniony, jak dla mnie to jego jedyna wada. Poza tym ergonomia bez zarzutu. Jakość obrazu również nie pozostawia wiele do życzenia. ISO 1600 w pełni używalne, ISO 3200 do przyjęcia.
W zasadzie miałem chęć na D700 ale dla mnie jeszcze nie nadeszła pora na pełną klatkę ;)

PS
Rafałowi Czarnemu, który wywróżył mi sprzedaż S5 Pro, przyznaję niniejszym rację i jeśli wreszcie uda nam się spotkac osobiście, zapraszam na browara :)

diabolique
28.10.08, 11:04
Ba, mało tego, że sprzedałem E-510 to nawet sprzedałem S5 Pro i kupiłem właśnie D90.


Rocco wymiatasz... :mrgreen:

RadioErewan
28.10.08, 11:09
Rafałowi Czarnemu, który wywróżył mi sprzedaż S5 Pro, przyznaję niniejszym rację i jeśli wreszcie uda nam się spotkac osobiście, zapraszam na browara :)
Co prawda ani nie chcę się wcinać na krzywy ryj w tę bibkę, ani nie pisałem tego na forum, ani nie chcę umniejszać zdolności prekognicyjnych Rafała, jednak... To było oczywiste, choć ja stawiałem na to, że kupisz D700.

Nie to, że wróżę :-)

Pozdrawiam

Karol
28.10.08, 11:20
Rocco - nie dałeś info o sprzedaży Fujika...

Jak będziesz sprzedawał D700, żeby kupić D3 - please - daj znać! Jak już kupisz D700 - dbaj o niego, to dobry aparat, tylko ten wizjer...

A teraz zupełnie na poważnie - jesteś jednym z niewielu gości, od których bez obaw byłbym w stanie kupić używaną puszkę...

EuroLiberty
28.10.08, 11:27
Jak już kupisz D700 - dbaj o niego, to dobry aparat, tylko ten wizjer...

Co z jego wizjerem jest nie tak? :shock:

zibi1303
28.10.08, 11:33
rocco przestań, nie zachowuj się jak kolega z Irlandii. Już wyjaśniłem co miałem na myśli. Na pewno nie miałem zamiaru kogokolwiek obrażać. Nie wycinaj kawałka z kontekstu. To nie TVN. :(

Eddie
28.10.08, 11:39
Nie chcialbym, zeby ktos poczul sie urazony, ale zdrowo Was gnie w tym watku :)

Karol
28.10.08, 11:41
Co z jego wizjerem jest nie tak? :shock:
Nie kryje 100% kadru jak to mają w zwyczaju aparaty profesjonalne...

RadioErewan
28.10.08, 11:42
Ale to nie jest aparat profesjonalny. Profesjonalny jest D3, D3x i M3.

Pozdrawiam

rocco
28.10.08, 11:42
Co prawda ani nie chcę się wcinać na krzywy ryj w tę bibkę, ani nie pisałem tego na forum, ani nie chcę umniejszać zdolności prekognicyjnych Rafała, jednak... To było oczywiste, choć ja stawiałem na to, że kupisz D700.

Nie to, że wróżę :-)

Pozdrawiam
Trochę dwuznaczne zdania jednak przyjmuję je za dobrą monetę.
Po prostu lubię zmiany i szybko się nudzę tym, co mam ;)


Rocco - nie dałeś info o sprzedaży Fujika...

Jak będziesz sprzedawał D700, żeby kupić D3 - please - daj znać! Jak już kupisz D700 - dbaj o niego, to dobry aparat, tylko ten wizjer...

A teraz zupełnie na poważnie - jesteś jednym z niewielu gości, od których bez obaw byłbym w stanie kupić używaną puszkę...
To już coś ;)
Bardzo przepraszam że nie napisałem :oops:
Jednak Fujik jest w forumowych rękach więc...

PS

Nie chcialbym, zeby ktos poczul sie urazony, ale zdrowo Was gnie w tym watku :)
Spokojnie, nie poczułem się urazony.

PPS

rocco przestań, nie zachowuj się jak kolega z Irlandii. Już wyjaśniłem co miałem na myśli. Na pewno nie miałem zamiaru kogokolwiek obrażać. Nie wycinaj kawałka z kontekstu. To nie TVN. :(
Nie ma sprawy, ja się nie ani nie obrażam ani nie robię sprawy.
Po prostu sobie żartuję :)

Wracając do tematu wątku (ktoś jeszcze pamięta? ) czyli do D90, to całkiem fajna puszka :cool:

RadioErewan
28.10.08, 11:54
Trochę dwuznaczne zdania jednak przyjmuję je za dobrą monetę.
Po prostu lubię zmiany i szybko się nudzę tym, co mam ;)
Spoko, z Nikonem możesz spędzić dużo czasu, ale Fuji to ekstrawagancka przygoda, która musiała się tak skończyć.

Pozdrawiam

kowal73
28.10.08, 11:55
Wojtek zrób obiektywny test aparatu - proszę i porównaj do e3. D90 jest dla mnie bardzo ciekawą alternatywą uzupełnienia e-systemu.

rocco
28.10.08, 12:03
Nie mam już E-3 więc trudno porównywać.
Poza tym taki test to trochę za dużo na moje umiejętności :)
Napiszę tylko, że trudno byłoby bezpośrednio porównywac te aparaty, to zupełnie inne puszki.
E-3 jest rewelacyjnie wykonany i ma fantastyczny autofokus, D90 to amatorska puszka, dużo wolniejsza niemniej (oczywiście MBSZ) wygrywa jeśli chodzi o jakość fotek przy wyższych ISO (czyli mniejsze szumy) i rozpietość tonalną.

zibi1303
28.10.08, 12:07
Właśnie, rocco, to poproszę o fajne foty wysokie ISO, wieczorem, trudne warunki oświetleniowe. Ty umiesz fotografować, zrobisz to dobrze, to już będzie jakiś pogląd

zonkinho
28.10.08, 12:23
Wysokie ISO przydaje się do fotografowania ślubów w świetle zastanym. Do tego kilka jasnych stałek i możemy śmigać. ;)

Mój znajomy ma C 40D do tego C50/1.4, S30/1.4 i C85/1.8 i bardzo fajnie mu to wychodzi. :)