PDA

Zobacz pełną wersję : Pękanie papieru i rysy na odbitce



suchar
10.08.08, 19:17
Hej! Mam mały problem przy wykonywaniu odbitek. Otóż prawie każda, jaką robię, ma na koniec jakąś rysę/pęknięcie. Robię wszystko jak najdelikatniej, staram się nie wyginać papieru, a i tak ciągle jest to samo. Papier to Fomaspeed Variant. Czy macie pomysł, co robię nie tak?
Pzdr

Morlok
10.08.08, 20:08
A co z nią robisz po płukaniu ?

suchar
10.08.08, 20:11
A co z nią robisz po płukaniu ?

Rysy widzę od razu po wyjęciu z utrwalacza. Wieszam i się suszy po płukaniu

Morlok
10.08.08, 20:18
Cosik mi się zdaje, że kupiłeś trefny papier luuub, ale to bys poznał, ma zaświetlenie.
Jak to jest Foma to nie dziwota :(

suchar
10.08.08, 20:21
Cosik mi się zdaje, że kupiłeś trefny papier luuub, ale to bys poznał, ma zaświetlenie.
Jak to jest Foma to nie dziwota :(

Zaświetlony nie jest. Foma, Foma i podoba mi się bardziej niż Ilford. Niektóre odbitki nie mają tych pęknięć, ale większość ma :/ Sugerujesz, że papier już był popękany wcześniej, czy że jest walnięty i pęka w chemii?

Morlok
10.08.08, 20:26
Nie, no od chemii nie powinien pękać. Mokre zmiekcza.
Foma niestety czasmi puszcza takie boby. A to film porysują, a to papier. Ja robiłem na bromie Fomy dawno temu i tonacja też mi sie podobała. Rysy to inna para kaloszy. Pewnie nie zawsze wszystkiego dopilnują :(

suchar
10.08.08, 20:29
Nie, no od chemii nie powinien pękać. Mokre zmiekcza.
Foma niestety czasmi puszcza takie boby. A to film porysują, a to papier. Ja robiłem na bromie Fomy dawno temu i tonacja też mi sie podobała. Rysy to inna para kaloszy. Pewnie nie zawsze wszystkiego dopilnują :(

Kupa :/ Z papierem Ilforda postępowałem o wiele brutalniej i nie było takich rzeczy, więc pewnie rzeczywiście bubla wypuścili. Eh :/ Szkoda, bo mi się Foma bardziej podoba.

dzemski
10.08.08, 20:29
robiłeś na błysku ?

suchar
10.08.08, 20:30
robiłeś na błysku ?

Nie, na macie.

dzemski
10.08.08, 20:37
to musza być jakieś wady
ja też robiłem na macie i nie zauważyłem niczego podobnego, no ale ja robiłem na podłożach barytowych
może źle nałożyli emulsję, bądź miała złą konsystencję i dlatego popękała

suchar
10.08.08, 20:41
to musza być jakieś wady
ja też robiłem na macie i nie zauważyłem niczego podobnego, no ale ja robiłem na podłożach barytowych
może źle nałożyli emulsję, bądź miała złą konsystencję i dlatego popękała

Zaraz otworzę następną paczkę i zobaczymy, jak z nią będzie. Dzięki chłopaki za pomoc.

Morlok
10.08.08, 20:46
Jak bedzie kicha i kupiłeś w sklepie to postaraj się reklamować.
Lepiej by było O.K.
Powodzenia :)

suchar
10.08.08, 20:55
Zrobiłem następną odbitkę z nowej paczki i wszystko jest ok. Cholera. Chyba nie chce mi się reklamować jednej paczki, ale boli stracony czas :/

Morlok
10.08.08, 21:02
I wkurza. Powodzenia :)

suchar
10.08.08, 21:15
Zrobiłem drugą odbitkę z nowej paczki i... RYSA. Tym razem postępowałem trochę brutalniej z papierem niż z poprzednią odbitką w kuwecie, bo tamta się lekko nie dowołała w jednym miejscu, no ale... Z Ilfordem się w ogóle nie cackałem i nie ma nic takiego.

Morlok
10.08.08, 21:28
A weź wyjmij nieobrobiony papier i obejrzyj przy normalnym swietle. Ja się nigdy nie cackałem z odbitkami i nie przypominam sobie abym miał porysowaną odbitkę.
Zdarzało sie tylko jak po chamsku prostwoałem po zdjęciu z suszarki, ale w sosach nigdy.

suchar
10.08.08, 21:50
A weź wyjmij nieobrobiony papier i obejrzyj przy normalnym swietle. Ja się nigdy nie cackałem z odbitkami i nie przypominam sobie abym miał porysowaną odbitkę.
Zdarzało sie tylko jak po chamsku prostwoałem po zdjęciu z suszarki, ale w sosach nigdy.

Teraz następna poszła bez rys. To już ostatnia, zamykam ciemnię. Następnym razem zaopatrzę się na wszelki wypadek w paczkę papieru Ilforda. Wcześniej też się nie cackałem, ale na Ilfordzie i rys nie miałem. A tu są. Może muszę się nauczyć używać tej Fomy i jeśli jeszcze trafię na dobrą partię to będzie git.