PDA

Zobacz pełną wersję : problem z klapą w OM30



Fr3dzia
31.07.08, 17:26
Dotarł do mnie mój pierwszy OM i pojawił się problem, nie mogę sobie poradzić z otwarciem klapy tam gdzie się wkłada klisze, czy jest jakiś magiczny przycisk czy wystarczy ją lekko podnieść i powinna się otworzyć. W środku nie ma kliszy a na liczniku widać ze ktoś pstrykał, może to jest powodem ze nie chce się otworzyć. Tak przy okazji, jest jakiś dobry, polecany adapter żeby go podpiąć pod cyfrę, czy kupować jakikolwiek.

grizz
31.07.08, 17:28
Pociągnij pokrętło do zwijania filmu do góry.

Fr3dzia
31.07.08, 17:31
dziękuję :oops: jest jakiś manual w pdf do niego bo szukam u Pana lupki na google i tylko do 10 znalazłem

grizz
31.07.08, 17:35
Bez przesady :P 2 pokrętła na krzyż ;) godzinka i wszystkigo sie dowiesz ;)

Fr3dzia
31.07.08, 18:02
no w zasadzie już prawie wszystko wiem, nurtuje mnie tylko ten przełącznik F4 F2, do czego to służy ? A i jaki ten adapter kupić ?

Rafał Czarny
31.07.08, 18:55
OM-30 - miodzik. Ten aparat ma potwierdzenie ostrości!!! Diodą i sygnałem dźwiękowym (można włączyć lub wyłączyć). Gdyby OM-2 miał potwierdzenie ostrości, byłby aparatem doskonałym..

Fr3dzia
3.08.08, 21:08
Naprawdę nikt nie wie, do czego służy ten przełącznik koło obiektywu? Dodaję fotkę bo może nie wiecie o co mi chodzi. Adapter już w drodze, ale mam jeszcze jeden problem, jak Rafał wcześniej zaznaczył ten aparat ma potwierdzenie ostrości, ale dźwięk czy też zielony kwadracik pojawia sie jak na klinie mam lekkie załamanie, dwie połówki nie są złożone idealnie pytanie komu wierzyć?


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img515.imageshack.us/img515/8503/800pxolympusom30frontii2.jpg)

PiotrAntasik
3.08.08, 21:27
Ten przełącznik obsługuje potwierdzenie ostrości:
F2-> dla szkieł od F1.2 do F2.0
F4-> dla szkieł od F2.8 do F4.0

Fr3dzia
3.08.08, 23:21
w takim razie jeśli mam zuiko 50mm f1.8, to wartości F2 mam używać jak mam przysłonę na f1.8, natomiast F4 jak przysłona więcej niż f2? czy używać któregoś z nich dla całego zakresu przysłony.

PiotrAntasik
3.08.08, 23:24
Nie, ostrzenie i tak odbywa się na pełnej dziurze. Wartości odnoszą się do maksymalnej przysłony w obiektywie.

Fr3dzia
3.08.08, 23:31
aha, dzięki za wyjaśnienie po przełączeniu na F2 poprawiło trochę potwierdzenie ostrości ale podczas mierzenia na monitor lcd to na klinie mam różnice jednego pixela około, pytanie komu wierzyć klinowi czy potwierdzeniu?

Morlok
4.08.08, 19:02
aha, dzięki za wyjaśnienie po przełączeniu na F2 poprawiło trochę potwierdzenie ostrości ale podczas mierzenia na monitor lcd to na klinie mam różnice jednego pixela około, pytanie komu wierzyć klinowi czy potwierdzeniu?

Chyba nikt Ci na to nie odpowie.
Tylko test. Jak kupisz film CZ-B pod C-41 i pstrykniesz sobie to szybko Ci wywołają. Rano robisz, a wieczorem już masz wynik.
Ja swoje obiektywy sprawdzałem oglądając negatywy pod silnym szkłem powiększającum K>10x. Odbitki czasem potrafią skopać w labie.
Pozdr.:)
P.S. Jak zrobisz próby to daj znak na forum. Prośba trochę egoistyczna ale sam się przymierzam do kupna OM-30, tylko nie wiem jak to się sprawdza. :roll:

Fr3dzia
4.08.08, 19:27
szybko tego testu nie zrobię bo na razie to mam świeżo założony film i dopiero 8 pstryków zrobiłem :)

Morlok
4.08.08, 19:47
szybko tego testu nie zrobię bo na razie to mam świeżo założony film i dopiero 8 pstryków zrobiłem :)

He, he z filmami już tak jest :grin: