PDA

Zobacz pełną wersję : Od czegoś trzeba zacząć... :)



Katia
29.07.08, 11:11
Witam! :)

Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką Olympusa SP-560 i powoli sobie z nim eksperymentuję. Będę wdzięczna za wszelkie komentarze i opinie, bo jestem w temacie jeszcze baardzo zielona :)

voovoo2
29.07.08, 11:20
Za ostre swiatło,kadry centralne poza moze pierwsza fotką nie prezentuja sie dobrze.przy tegotypu zdjeciach lepiej korzystać ze swiatła rozproszonego.Ale jak na poczatek nie jest zle:-) Powodzenia.

a_wykrota
29.07.08, 11:38
Pamiętaj też , żeby zmiejszyć ( i wyostrzyć zdjęcie ) do pokazania. Mają ponad 1.6 MB i strasznie mulą łącze. 800 na 600 zupełnie wystarczy. Łatwiej się będzie oglądać.

K_Puchatek
29.07.08, 20:02
Jak dla mnie:
1. Dobrze - choć zbyt centralny kadr (jak i pozostałe).
2. Motylek ciekawie wyszedł, z tym że światło zbyt ostre
3. Nieostre na motylku

No i za wykrecik - zmniejszaj foty (800x600 i 72 dpi w zupełności wystarczy)
Jak na początek całkiem nieźle. Pozdrawiam:wink:

rocco
29.07.08, 21:35
Witaj Katiu.
Może i ja dołoże swoje trzy grosze :)
Jeśli to są Twoje początki to jest całkiem nieźle. Mam tylko kilka uwag.
oczywiście, jak wspomnieli poprzednicy, obowiązkowo zmniejszaj fotki przed wstawieniem na forum. Zwyczajowo jest OK gdy kadr poziomy nie ma więcej szerokości jak 800 pikseli a pionowy wysokosci więcej niż 700 pikseli i rozmiar do 200KB.
Takie jak nam pokazałaś ładują się za dlugo i zajmują miejsce na serwerze i czas oglądających.
Po drugie, obowiązkowo wyostrzaj fotki już po zmniejszeniu, na potrzeby oglądania w internecie Twoje są zbyt miękkie.
Po tzrecie, numeruj fotki, będzie łatwiej je komentować.
A teraz kadry:
1, chyba najbardziej mi się podoba chociaż mam kilka spostrzeżeń. Światło było ostre ale kwiat był chyba w cieniu i w sumie kadr wyszedł blady i mdły. To można trochę poprawić na etapie obróbki komputerowej, podbić kontrast i nasycenie...
Poza tym kadr jest centralny. Czasem jest to zaletą (zwłaszcza przy kadrowaniu w kwadrat) jednak regułą fotografowania jest umieszczanie głównego motywu w mocnym punkcie obrazu.
Poza tym jest ciasno, za ciasno, liść z lewej strony dotyka krawędzi kadru. płatek na dole też. Z lewej strony u góry wystaje fragment nieostrego liścia, warto byoł go usunąć przed zrobieniem zdjęcia. Kadrować zawsze jest lepiej nieco szerzej, można potem to przyciąć w komputerze. Przy dzisiejszych matrycach jest z czego ;)
2, najbardziej przeszkadzają jasne, nieostre plamy w tle u góry.
Gdyby znaleźć taką pozycję do fotografowania, żeby tło było jednolicie ciemne byłoby super. Przyciąć trochę, łodygę z prawego rogu a kwiat w mocnym punkcie. I oczywiście wyostrzyć :)
3, to najmniej mi się podoba.
Ewidentnie nie utrafiłaś tu z ostrością, ostre są fragmenty płatków a motyl znalazł się poza glębią ostrości. Nie bez wplywu na to jest wartość użytej przysłony (zresztą ta uwaga dotyczy wszystkich trzech kadrow), f/4.3 to jest za mało. Należałoby bawić się w takie fotografowanie z przysloną rzędu f/8, f/11. Wtedy głębia ostrości będzie większa. Łatwiej też będzie wykonać dobrą ostrą fotkę bo większa głębia ostrości niejako zatuszuje niewłaściwie dobrany punkt jej pomiaru.

Rozpisalem się tu, ponarzekałem ale jak na pierwsze próby fotki są całkiem udane.
Nie przejmuj się i ćwicz, bedzie coraz lepiej :)

PS
Jestem jak najbradziej amatorem. Na forum jest wielu bardziej znających sie na fotografowaniu ode mnie, są też prawdziwi zawodowcy.
Jednak trudno im znaleźć czas na pisanie tak podstawych porad więc może moje Ci choć trochę pomogą.
Poecałbym również lekturę poradników o fotografoweaniu, kompozycji i własciwym doborze ekspozycji. W internecie jest ich wiele.
Polecam tez obejrzenie fotek w naszej, forumowej galerii. Zwłaszcza w Galerii Publicznej nie brakuje swietnych fotek :)

Katia
29.07.08, 22:08
Dzięki za rady! Próbuję od razu wcielać je w życie i oto efekty :)
Sesja z ostami, które okazały się być całkiem wdzięcznym obiektem ;)

Zmniejszyłam i wyostrzyłam zdjęcia, jak radziliście i uciekam od centralnego kadrowania.

Co sądzicie?

K_Puchatek
29.07.08, 22:14
Jak dla mnie to 5 i 7 - zdecydowani faworyci... fajne, ciekawe pstryki, dobra kolorystyka.
Na fotce nr 4 Złapałaś jakiegoś blika, według mnie niestety psuje fotkę, na nr 6 jakoś dla mnie osty są za ciemne.
Pozdrawiam

Paolo905
29.07.08, 23:54
ja wchodzę w 7 - fajnie uchwycone. nie podejmę sie wystawienia opini technicznej bo się nie znam :-). baw się dalej!

Katia
29.08.08, 15:48
Po dłuższej nieobecności zamieszczam kilka zdjęć z ogrodów w Dobrzycy nad morzem. Czekam na Wasze opinie :)

helmuth
29.08.08, 16:20
Najbardziej podoba mi się 10, tylko trzeba wyprostować i podciągnąć kontrast. We szystkich ładne kolory, chociaż brakuje światła.

Katia
29.08.08, 19:41
Co do światła to słońce było wyjątkowo kapryśne tego dnia ;)

Wrzucam jeszcze parę powakacyjnych, nadmorskich ujęć :)

marko32
29.08.08, 20:58
Jeśli mogę..:) 14 dla mnie rewelacja,Super ujęcie.Nie wiam jak inni dla mnie nic dodać nic ująć.

pozdr

krzwoj
29.08.08, 21:08
Wszystkie cztery bardzo fajne - 14 najlepsza, 12 też bardzo ładna, mewy troszeczkę przepalone.

diabolique
29.08.08, 21:09
Wszystkie foty są dla mnie... oczywiste :mrgreen:
Obfociłaś tematy sfotografowane 34543675540 razy
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin

K_Puchatek
29.08.08, 21:34
Ostatnia seria "sympatyczna" - tak bym to określił. Pierwsze 3 foty dobre ale nie porywające (za alakin) natomiast ostatnia "żabcia" strasznie mi się podoba - tak trzymać:!:
Często widuję dużo gorsze foty w galerii...:wink:
No ale to taka amatorska opinia...
Pozdrawiam

jaclas
29.08.08, 22:28
14 bardzo fajna.
Super wypatrzone i dobrze skadrowane, ładna kolorystyka.Ekstra!

Katia
30.08.08, 10:46
Żaba należy do moich ulubionych :)
Mam pytanie techniczne - jakiego programu używacie do wyprostowania zdjęć? Mam kilka ciekawych ujęć, ale wszystkie są przekrzywione i nie bardzo wiem co z nimi zrobić...?

J.Graph
30.08.08, 10:50
Moim zdaniem 14 powinna iść do galerii ;)
Bardzo dobre foto :) gratulacje :)

K_Puchatek
30.08.08, 11:32
Żaba należy do moich ulubionych :)
Mam pytanie techniczne - jakiego programu używacie do wyprostowania zdjęć? Mam kilka ciekawych ujęć, ale wszystkie są przekrzywione i nie bardzo wiem co z nimi zrobić...?

Ja tam zawsze obrabiam w Gimpie - może i obsługa niezbyt intuicyjna, ale za to darmowy:wink:. Jeżeli chodzi o prostowanie to jest w nim opcja obrotu ustawiana co 0,1 stopnia...
Pozdrawiam

helmuth
30.08.08, 12:51
...Jeżeli chodzi o prostowanie to jest w nim opcja obrotu ustawiana co 0,1 stopnia...
Jest też opcja redukcji zniekształceń perspektywy, co często jest potrzebne przy fotkach z budynkami.

lokin
5.09.08, 19:18
14.Zielona Żabcia naprawdę świetnie Ci wyszła.
Pozdrawiam

rocco
5.09.08, 19:40
Żaba rzondzi :cool: , ocena w galerii. Mewka z odbiciem też fajna

zulka
7.09.08, 22:04
Ładne fotki ale pójdę za tłumem :) żabunia jest super :D

Pozdrawiam :)