PDA

Zobacz pełną wersję : 740 ... Lepsze zdjęcia



citro
30.06.04, 20:54
Witajcie,

Jestem tu nowy , w sensie pisania :-) , bo czytam już trochę czasu, chciałem się z Wami podzielić doświadczeniami z Olympusa 740. Oto moje spostrzeżenia dotyczącenia robienia lepszych zdjęć tym aparatem:

1. Ostrość

a) stosować A/S/M z priorytetem migawki, tak aby mieć przynajmniej 1/125 lub większy czas, najchętniej 200 lub więcej. Wtedy mamy mniejsze szanse na poruszone zdjcie. Oczywiście nie zawsze tak się da.

b) sam aparat lubi sprawiać psikusy w trybie iESP. Przestawiłem więc go na SPOT i włączyłem Multimetering (tak swoją drogą włącza się to dość dziwnie, mianowicie spot należy włączyć klawiszem na obudowie, dopiero wtedy można włączyć Multimetering, mając jeszcze pod klawiszem Custom opcję AE Lock)


2. Kontrasty

To co mi się od samego początku nie podobało , to dziwna jakość zdjęć. Nie mogłem najpierw zdiagnozować problemu, ale potem jakoś metoda prób i błędów oraz czytania w sieci - ustawiłem Contrast i Sharpnes na -3 , i tak robię zdjęcia. Generalnie daje to świetne efekty w wiekszości przypadków. Polecam zdecydowanie!


To tyle na początek - a jak Wasze wrażenia ?

pozdrawiam,
Citro

yantar
1.07.04, 22:57
Gratutuje Olympus'ka! To bardzo fajny aparat o świetnych możliwościach o ile się go... okiełzna :)

Odnośnie Twoich rad:

[ostrość]

- używać statywu :)
- minimum 1/125 - 1/200 to przesada... wystarczy trzymać się zasady: czas naświetlania będący odwrotnością ogniskowej. często ustawiam sobie w aparacie odpowiednik 50mm i tylko na nim robię zdjęcia - wówczas czas 1/60 spokojnie wystarcza.
- tam gdzie nie sprawdza się iESP sprawdza się SPOT i vice versa więc reguły nie ma
- nie wiem co ma multimetering do ostrości zdjęć...?
- unikać robienia zdjęć na pełnej dziurze, przymknąć lekko przysłonę (dodatkowo zgasimy w pewnym stopniu ewentualną aberrację)

[kontrasty]

- zdjąć nasycenie i kontrast (ja mam maksymalnie), zdjęcia są wówczas mniej cukierkowe
- naświetlać na światła, potem podciągnąć lekko w programie graficznym cienie - oczywiście w pewnym zakresie bo wyjdzie szum lub... nic nie wyjdzie :)