PDA

Zobacz pełną wersję : Początek z Olkiem,prosze ocenić



and21
25.07.08, 19:57
Przeglądam fotki ,czytam oceny i nie miałem odwagi wstawić fotek, ale trudno ,musi być ten pierwszy raz .

Morlok
25.07.08, 20:08
O ! Kot. My tu lubimy koty. :)
Wyostrzaj zdjęcia po zmniejszniu bo kiepsko to wygląda.

Sebaa
25.07.08, 20:11
Przeglądam fotki ,czytam oceny i nie miałem odwagi wstawić fotek, ale trudno ,musi być ten pierwszy raz .

Witam!
Znam Twój ból i rozumiem ;)


Kociak sympatyczny, tylko czemu obciąłeś uszy temu kotku ;)
Mewy świetnie uchwycony moment, ale jakby dało radę to wykadrowałbym inaczej tych dwóch obserwatorów, albo w całości, albo wcale. I może ciut więcej ostrości, ale na początek to cholernie trudne- przynajmniej dla mnie.

Pozdrawiam

magnum
25.07.08, 20:41
1 mi się podoba, 3 bym całkiem ciasno kadrował.

rocco
25.07.08, 21:02
No to ja spróbuję coś napisać.
Po pierwsze primo, numeruj fotki, będzie łatwiej je komentować niż koń, kot itp...
Koń: Fotka jest niewyostrzona a to błąd.
W zasadzie wszystkie fotki wstawiane do sieci wymagają wyostrzenia po zmniejszeniu. Ta uwaga dotyczy całej serii.
Kadr z koniem mi się podoba ale mam parę uwag. Po pierwsze, przeszkadza mi rurka w kadrze, mam wrażenie, ze koń zaraz wybije sobie oko.
Po drugie, przyciąłbym górę ciaśniej nad głową konia a po trzcie kadr chyba lepiej wyglądałby odwrócony w poziomie. Tak jak jest, wzrok ucieka mi od konia na zewnątrz. Ostatnia uwaga to moje osobiste preferencje, tak też jest OK.
Kot: Za dużo u dołu, za mało u gory. Ocięte ucho jest nie do zaakceptowania. Jeszcze to nieostre, po lewej stronie, mozna przyciąć i to nawet trochę więcej ale to u góry powinno być całe.
Ptaszki: Scena najbardziej dynamiczna i najbardziej mi się podoba. Odciąłbym tylko lewą strone z niepotrzebna parką przyciąłbym też z prawej i lekko na dole i zrobił kadr pionowy. Scena zyskałaby na dramaturgii. Niestety jest duży przepał na głowie i szyi górnego ptaka, być może do uratowania jeśli masz RAWa.
Motylek ładny, kolorowy ale kadr już mniej. Kwiatuszki u dołu poucinane byle jak i pełne przepałów. Kompozycja bardzo przypadkowa, ot szybki pstryk nim ucieknie ;)

Moze uznasz moje komentarze za zbyt surowe ale jeśli tak, to przypadkiem się nie obrażaj tylko pomyśl, czy czasem nie mam racji ;)
I fotografuj, masz fajne oko a nad kompozycją i obróbka trzeba popracować ;)

K_Puchatek
25.07.08, 21:05
Witam,

1 - fajny, ciekawy kadr
2 - kocham koty więc super (ale nie obcinaj uszków :-P)
3 - ciaśniejszy kadr by się przydał - świetnie uchwycony moment
4 - motylek jak motylek - fajnie że dobrałeś GO i tło jest rozmyte - dobrze

Generalnie trochę brakuje ostrości - szczególnie nr 4 tu brak ostrości jest zupełnie nie do przyjęcia... Fajne te Twoje początki ... Pozdrawiam

Daniello
25.07.08, 21:10
No chciałem coś napisać, ale Rocco wyczerpał temat :P

Mimo wszystko chciałbym dodać, że zdjęcie trzecie jest super!
Jeśli to jest pełna klatka to wykadrowałbym ciaśniej i dopracował szczegóły.

Paolo905
26.07.08, 00:53
Ja dopiero startuję z fotografią więc nie będę oceniał technicznych aspektów zdjęć. Subiektywnie mogę stwierdzić, że najbardziej podobają mi sie mewki :-) Jeszcze takiego strzału nie miałem. Gratuluję

and21
26.07.08, 01:56
Wielki dzięki,muszę się zabrać za obróbkę zdjęć,
Co do przepalania to jest problem ,sporo tego wychodzi ,jak sie pozbyć przepałów ? zmieniam kompensacje o -0,3 ev jest przepał -0,7 ,fotka ciemna a i tak białe miejsca są przepalone.

Sebaa
26.07.08, 10:57
Co do przepalania to jest problem ,sporo tego wychodzi ,jak sie pozbyć przepałów ?

Dla mnie to też trudny temat. Oprócz zmiany kompensacji czasem zmieniam też tryb pomiaru światła na centralnie ważony albo punktowy. Podstawą chyba też jest "manie" RAW'a w takim przypadku, to zawsze coś tam da się wyciągnąć. Pomocne może też być użycie filtra polaryzacyjnego lub szarego połówkowego.

Pozdrawiam

rocco
26.07.08, 11:41
Dokladnie.
Poza tym warto jeszcze pomyślećc się przed zrobieniem zdjęcia czy dana scena zmieści się w rozpiętości tonalnej matrycy. Zrobic zdjęc ie tedtowe i sprawdzić histogram.
W skrajnych przypadkach, przy ostrym świete i bardzo kontrastowych scenach (a białe ptaki na wodzie do takich należą) raczej warto poczekać na inne swiatło, zachmurzone niebo, przy scenach statycznych można zrobic pomiar na swiatła w cienie doświetlić lampą itp, itd...
Pewnych ograniczeń się nie przeskoczy, to normalne ale poznanie ich pozwoli dostosowac się i wybrać właściwe rozwiązanie.
W sieci jest dużo poradników dotyczących ekspozycji. Warto poczytać i ćwiczyć, ćwiczyć :)

and21
26.07.08, 20:40
Dzięki ,będę próbował,widzę że z lampą nie można czekać

a_wykrota
27.07.08, 23:50
Niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć jak mówi Rocco....
Ale czasem trzeba dać radę i bez lampy.
Np podczas reportażu. Jest godzina 12 - ostre słońce upał 30 C a tu dwóch zawodników wychodzi Ci ubranych na biało... aż się chce płakać...
Ale trzeba się wziąć w garść i pstrykać. I wtedy człowiek uczy się kombinować , nastawiać zmieniać itp. Lampy w sporcie się nie używa... Podobnie jak na koncertach.
To jest szkoła , lekcja, wszystko naraz.... to jest nasza kochana FOTOGRAFIA:)

and21
30.07.08, 21:47
Pstrykam pstrykam ,zakupiłem filtry .szary i polaryzacyjny ,zobaczę co z tego wyjdzie,dzięki za rady

kasprzyk
31.07.08, 21:18
Jak to początki - jest dobrze.
Powodzenia
Pzdr