PDA

Zobacz pełną wersję : Test wypasionej eLki



C+
20.07.08, 09:00
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=130

kilka cytatów:


Przede wszystkim, aby osiągnąć poziom przyzwoitości, ustawiony dla szkieł wysokiej klasy na 30 lpmm, musimy obiektyw domknąć aż o dwie działki przysłony! Na maksymalnym otworze i dla dłuższych ogniskowych, ten projektowany pod pełną klatkę obiektyw, na małej matrycy APS-C ledwo przekracza poziom 20 lpmm! Wpadka, wpadka i jeszcze raz wpadka!


Poniżej wycinek z rogu kadru dla f/2.8 i ogniskowej 35 mm. Widać, że powodów do radości nie ma.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2008/07/10250_can1635_rozISObrzeg-1.jpg
źródło (http://www.optyczne.pl/upload2/10250_can16-35_rozISObrzeg.jpg)



Wady:

nieakceptowalna jakość obrazu na brzegu kadru dla przysłon f/2.8-4.0,
przeciętna praca pod ostre światło.
słaby stosunek jakości do ceny.


Oczywiście najłatwiejszym wytłumaczeniem wyników naszego testu będzie założenie, że mieliśmy wadliwy egzemplarz. To zresztą najczęściej pojawiające się w komentarzach wytłumaczenie, gdy w droższym obiektywie znajdziemy jakąś wadę. Wielu osobom trudno bowiem przyznać, że wydali dużą kwotę na sprzęt, który ma wadę. Zresztą w światku fotoamatorów, bardzo często, przyznanie się do tego, że sprzęt który został przez nich wybrany ma wady, jest odbierane jako przyznanie się do osobistej porażki. No bo jak to? Ja kupiłem aparat/obiektyw, który ma wadę? Niemożliwe! Coś na pewno jest nie tak z testami albo z obiektywem obecnym w teście...
Jeśli jednak faktycznie trafił nam się gorszy od średniej egzemplarz, źle świadczy to o Canonie. Nie po to kupuje się obiektyw za 5000 zł, aby przebierać, jak na bazarze, w poszukiwaniu dobrej sztuki...


Co to będzie za porażka na FF skoro na APS-H nie daje rady :roll: Ale przynajmniej będzie można nadrobić wysokim ISO po przymknięciu do F8 szkoda tylko GO :lol:

Rafał Czarny
20.07.08, 09:15
Co to będzie za porażka na FF skoro na APS-H nie daje rady :roll: Ale przynajmniej będzie można nadrobić wysokim ISO po przymknięciu do F8 szkoda tylko GO :lol:

Luzik - Canon zrobi malutką matrycę z kropem np. trzykrotnym i obiektyw będzie śmigał aż miło.

mateuss
20.07.08, 10:33
Powiem szczerze - zaskoczony jestem. Do tej pory (nie czytając żadnego testu) uważałem to szkło za rewelacyjne - z opinii naszych szanownych kolegów ze stajni Canon`a.

Droga impreza ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma - szkło na każdej canonowskiej matrycy daje fajne ogniskowe a cena ? to nie jest tanie hobby.

jotes25
20.07.08, 10:48
Ech, Panowie dajcie na wstrzymanie. Rozumiem, że czasami obóz Olympusa może być sfrustrowany z powodu mizerii obiektywowej i braku porównywalnych szkieł (światło, ogniskowe, cena). Ale bez przesady, żeby się cieszyć z porażek Canona ? W każdym systemie są szkła lepsze i gorsze. Akurat u Canona, jeśli komuś nie odpowiada ten obiektyw, może sobie wybrać taniutkie 17-40 czy lepsze optycznie stałki.

mariush
20.07.08, 11:02
Tym razem określenie "terapia grupowa" naszego Wielkiego kolegi pasuje jak ulał. :-{

geo
20.07.08, 19:19
Ech, Panowie dajcie na wstrzymanie. Rozumiem, że czasami obóz Olympusa może być sfrustrowany z powodu mizerii obiektywowej i braku porównywalnych szkieł (światło, ogniskowe, cena). Ale bez przesady, żeby się cieszyć z porażek Canona ? W każdym systemie są szkła lepsze i gorsze. Akurat u Canona, jeśli komuś nie odpowiada ten obiektyw, może sobie wybrać taniutkie 17-40 czy lepsze optycznie stałki.


17-40L jest jeszcze gorsze, dla APS-C jest EF-S 17-55/2.8 jest bardzo ostry i tamron 17-50/2.8 którego którego mam i wbrew opiniom mogę tylko pochwalić tamrona za to szkiełko. Co do 16-35 to zakres ogniskowych fajny no i ostry w centrum kadru poza tym kto robi landszafty na f2.8? Może ktoś robi ale nie ja :)

Gundi
20.07.08, 19:33
1tamron 17-50/2.8 którego którego mam i wbrew opiniom mogę tylko pochwalić tamrona za to szkiełko.

Na ostatnim plenerze calkowicie padł koledze:)
Ni stąd ni z owąt przestał działć pierścień zoomu.

jotes25
20.07.08, 20:55
17-40L jest jeszcze gorsze, dla APS-C jest EF-S 17-55/2.8 jest bardzo ostry i tamron 17-50/2.8 którego którego mam i wbrew opiniom mogę tylko pochwalić tamrona za to szkiełko. Co do 16-35 to zakres ogniskowych fajny no i ostry w centrum kadru poza tym kto robi landszafty na f2.8? Może ktoś robi ale nie ja :)

Miałem na myśli FF, bo raczej dla niej zaprojektowano 16-35. Poza tym te obiektywy nie tylko do landszaftów służą, więc 2.8 się przydaje.

KaarooL
21.07.08, 08:16
Testu nie czytałem (bo i po co czytać test obiektywu FF robiony na cropie) ale wielokrotnie słyszałem opinie że w systemie C pod FF jest ogromna bieda z szeroką optyką. To co jest, mydli po rogach i w ogóle nie powala ostrością. Dopiero 16-35 w wersji II jako tako sobie radzi na FF ale domknięty do 4.0 lub mocniej.

Dziwi mnie również zamieszczony kiedyś tam test Nikkora 14-24 również robiony na cropie - śmiech na sali.

W sumie nie rozumiem po co robią takie obiektywy ze światłem 2.8 - przecież w UWA chodzi żeby objąć jak najwięcej a nie tylko złapać kilkanaście cm w GO.

m_o_b_y
24.07.08, 23:11
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=130

kilka cytatów:

Co to będzie za porażka na FF skoro na APS-H nie daje rady :roll: Ale przynajmniej będzie można nadrobić wysokim ISO po przymknięciu do F8 szkoda tylko GO :lol:


Trudno tylko pojąć, skąd Canon bierze tak wielu profesjonalistów gotowych zapłacić za to marne szkiełko od 4500 PLN wzwyż.
Może firma Canon do zakupu tych szkieł dopłaca ???
Kto wie ?
Pozdrówka

OBYWATELGC
24.07.08, 23:36
Ja tam jestem zadowolony
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=1260&pos=0

ale ja nie liczę linii i innych takich cyferek :)

piotrek204
24.07.08, 23:40
optyczne.pl traktuje z przymruzeniem oka, ich testy wielokrotnie sa oryginalne w skali swiatowej.

Nie mialem tego szkla w reku, ale o dziwo szklo to nie ma kiepskiej opinii.

Bylo pytanie dlaczego ludzie je kupuja i po co komu takie szklo. Odpowiedz prosta, to jest szklo reporterskie. Ma szybko, pewnie ostrzyc i byc jasne.
Wtedy zarobi na siebie. Jak ktos robi landszafty to i tak przymyka wiec problem maleje.

Przy tej szerokosci swiatlo 2.8 to dobry wynik, szklo ma mala dystorsje co jest czestym problem w szerokich szklach.

To nie jest obiektyw dla tych ktorzy lubia ogladac liczby MTF.

Test z innej strony dla odmiany:
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-16-35mm-f-2.8-L-II-USM-Lens-Review.aspx

Bigman
25.07.08, 17:49
Widocznie firma nie widzi żadnej potrzeby robienia szkła o lepszych parametrach w tym zakresie ogniskowych. Ma być wytrzymałym narzędziem pracy fotoreportera i tylko dla nich jest stworzona ta L-ka. Co do testów Optycznych trudno się wypowiadać czy są miarodajne czy nie- na pewno mają wiedzę większą ode mnie, ileś tam sprzętu przećwiczyli, i fajnie że chcą się z innymi podzielić tymi wiadomościami. Ja tego szkła na pewno nie kupię, wystarczy mi 10-22 i 24-105, a w FF nie wejdę dopóki nie będę musiał, czyli żaden aparat z APS-c nie pozostanie na rynku. Tydzień spędzony z 5D, przekonał mnie że dla amatora takiego jak ja wydawanie pieniędzy na pełną klatkę jest tylko szpanerstwem i kupiłem 40D + 70-200 f/4L. Dla mojego niezarobkowego focenia wystarczy.

Pozdrawiam

grizz
25.07.08, 20:34
No, ale jak się będziesz lansował? Apcs, jest passe, 4/3 to już w ogóle strach pisać ;)

Bigman
25.07.08, 21:39
Tak, dokładnie i ta mityczna plastyka obrazu...... :)

Pozdrawiam

MAF
30.07.08, 20:36
Ciekawe że to szkiełko powinno już być przeprojektowane pod matryce. Troszkę się różni konstrukcyjnie od wersji I której można by wybaczyć gorsze działanie w cyfrze. A jak pokazuje przykład Nikkora 14-24 da się zrobić ostre szerokie szkło pod FF.