PDA

Zobacz pełną wersję : FotoNight



NightCrawler
14.07.08, 21:51
Witam Was serdecznie.
Posiadaczem lustra (E510 :esystem:) jestem od niedawna...
Dopiero zaczynam zabawę z fotografia (robienie fotek zrób-zapomnij pomijam).
Proszę o wszelkie sugestie co do zdjęć.
Wiem, że nie są dobre ale chcę się uczyć, a im więcej się dowiem tym lepiej dla mnie. Tak więc proszę o wszelkie opinie - co jest nie tak, co poprawić (i przedewszystkim w jaki sposób to zrobić), ale także to co jest ok, czego się trzymać (chyba, że takich rzeczy nie ma - no to pewnie kiedyś powstaną :P ).
Wszystkie zdjęcia wklejam bez żadnych korekcji programowych (co najwyżej lekko przycięte) - czyli praktycznie tak jak zrobione tak wklejone.

Oto jedna z moich pierwszych fotek zrobionych po zakupie aparatu:
Foto1

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images26.fotosik.pl/248/c720a20d2e92947dmed.jpg)

Wiem... sam już sobie odpowiedziałem, że centralny kadr + prześwietlona górna część kwiatka... ale co jeszcze nie tak??


A teraz jedna z fotek z pierwszej dłuższej sesji:
Foto2

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images25.fotosik.pl/247/cf194d1338c2875fmed.jpg)

a_wykrota
14.07.08, 22:12
Robisz podobny błąd jak wszyscy którzy zaczynają. Otóż umieszczasz główny fotografowany obiekt w centrum kadru. Poczytaj o zasadzie kompozycji zdjęcia. Link:http://www.e-cyfrowe.pl/poradnik.php?id=721&PHPSESSID=399ca
Złoty podział itp.
Jak na początku to bardzo pozytywnie. Widzę, że lubisz bawić się z GO - głębią ostrości, to bardzo dobrze.
Drugą fotkę inaczej skadrować i będzie dobra:)
Pozdrawiam

NightCrawler
14.07.08, 22:26
Jeszcze parę zdjęć (przepraszam, że za jednym razem, aż tyle ale te różnią się kadrem od poprzednich i chciałbym się dowiedzieć co o tym sądzicie).

Foto3

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images30.fotosik.pl/248/ba8d9dc43871e929med.jpg)

Foto4.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images28.fotosik.pl/248/84b1b4f17368b7b9med.jpg)

Foto5.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images26.fotosik.pl/248/cad20534d6f310f2med.jpg)

Foto6.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images28.fotosik.pl/248/abe43fee9512f4d9med.jpg)

Foto7.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://images30.fotosik.pl/248/4ca72caa6473f729med.jpg)

K_Puchatek
14.07.08, 23:21
Jak na pierwsze próby - ciekawie - pamiętaj tylko o wyostrzeniu zdjęć po zmniejszeniu - generalnie fotki wyglądają na nieostre (ale to normalka po zmniejszeniu), jedynie 2 wygląda w miarę OK. Popraw to przed wstawieniem kolejnych :wink:

NightCrawler
15.07.08, 07:06
Zapamietam i poprawie kolejnym razem :)

NightCrawler
19.07.08, 11:42
Kolejna fotka...
wiem ze kadr nie jest idealny.. ale sie staram :)
Jutro jade na dluzsza wyprawe z aparatem i w spokojnych warunkach (bez czworonoga przy nogach :) ) wiec bede mogl spokojnie wyszukiwac ujec :)
Dotarla tez w koncu CF Extrem III wiec i miejsca bedzie wiecej (narazie robilem na 256 XD :P )

http://images32.fotosik.pl/316/9811d659b0488053med.jpg

rocco
19.07.08, 12:28
Mam wrażenie, ze na większości z pokazanych tu kadrow brakuje światła.
Śmiało, zrób jaśniej, podciąg krzywymi kontrast, takie tematy tego potrzebują.

Darekw1967
19.07.08, 13:15
Foto1 - A.Glowny motyw umiesciles zbyt centralnie.
Poczytaj sobie na temat zlotego podzialu:
http://www.fotal.pl/artykul/FotoPoradnik_Pawla_Dumy_Zloty_Podzial_czyli_kolejn y_sposob_na_skomponowanie_zdjecia_doc11344.html

B.Zauwaz, ze ta fotografia jest dosc balaganiarsko skomponowana
- wchodza tam przypadkowe rozne smieci, ktore nie sa istota tematu zdjecia

Foto2 - A. Wystepuje przyciecie liscia od dolu i z prawej od gory.
Nie wiem czy taki brzydki lisc ma sens jak chcesz eksponowac
galazka z kropla rosy

NightCrawler
26.11.09, 00:52
Mała reaktywacja wątku:

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie (z dużym uwzględnieniem ew. innej obróbki zdjęcia).

Dawid
26.11.09, 00:55
Samolocik fajny :)

waruga
26.11.09, 15:39
Fotka 10. fajana, spojrzenie ptaka niesamowite..

JacekO
26.11.09, 15:48
O !
A tego ptaszyska jeszcze nie widziałem.
Ostatnie ładne.

Lolita
26.11.09, 18:04
10 super, naprwdę :roll:
Biedne ptaszysko chyba nie wiedziało, że będzie brało udział w sesji. Bo napewno by się do fryzjera wybrało :wink:

Wiejo
26.11.09, 21:24
Portret naturalny i o dość przyzwoitym poziomie. Myślę jednak, że przy tej konkretnej fotografii lepsze było by ciemniejsze tło. Samolocik przyjemny ale troche ograniczyłeś go kadrem. Jest taki wyrwany z przestrzeni i nie ma dokąd lecieć. Strusia czupryna bardzo fajna i uważam, że to udane zdjęcie.

NightCrawler
26.11.09, 21:54
Dziękuję za wszystkie opinie.
Niestety tła innego nie mogłem wybrać - była to ściana restauracji przy której siedzieliśmy.
Jeżeli chodzi o samolot to niestety dość ciasno udało mi się go złapać i jedynie zostało trochę miejsca od dołu, a takie kadrowanie wygląda jednak lepiej niż te prosto z puszki.

waruga
26.11.09, 22:49
Dziękuję za wszystkie opinie.
Niestety tła innego nie mogłem wybrać - była to ściana restauracji przy której siedzieliśmy.
Jeżeli chodzi o samolot to niestety dość ciasno udało mi się go złapać i jedynie zostało trochę miejsca od dołu, a takie kadrowanie wygląda jednak lepiej niż te prosto z puszki.

Jezeli masz jeszcze jakies fotki to wrzuc..!

NightCrawler
26.11.09, 23:17
No to jeszcze jeden portrecik (niestety robiony w południe bardzo słonecznego dnia i za mocne światło było :():

waruga
27.11.09, 06:07
No to jeszcze jeden portrecik (niestety robiony w południe bardzo słonecznego dnia i za mocne światło było :():

Fajana fotka..! Trafiles nawet w taki sloneczny dzien jak piszesz..!

NightCrawler
30.11.09, 15:08
No to troszkę z innej beczki:

waruga
30.11.09, 18:12
No to troszkę z innej beczki:


Fajne ujecia... fotka 12. zdecydowanie najlepiej wypadla !

Wiejo
30.11.09, 21:08
11- bardzo ładny, sympatyczny i miły portrecik. Odnosnie lotniarza to w miarę fajnie przedstawiają scenę ale czuję, ze trochę brak im przestrzeni w kierunku w którym leci lotniarz przydało by się więcej miejsca.

Dawid
1.12.09, 00:23
12 Fajnie złapana :)

dr_feelgood
2.12.09, 01:09
Cześć
Portret owszem ładny, ale wymaga dopracowania, masa niedoróbek. Góra płonie a oczy ciemne jak noc listopadowa. Nikną w eksplozji kolorów. Trzeba coś z nimi zrobić ;) Kadr zawalony w/g mnie. Zbyt upchany. Córa+ przestrzeń = oddech odbiorcy.
Pozdrawiam, powodzonka!

NightCrawler
5.02.10, 01:15
Jako, że w końcu mam na czym oglądać i obrabiać zdjęcia to zacznę nadrabiać zaległości :)
Pierwsze próby z dymem:

Dawid
5.02.10, 07:13
Jak na pierwszą próbę całkiem całkiem :) Tylko jest kilka białych plamek dookoła, może przeoczyłeś w obróbce :)

NightCrawler
5.02.10, 09:58
A no przeoczyłem, ale tłumacze to zmęczeniem i późną godziną ;)
Dziś poprawię.

Dawid
5.02.10, 10:03
Późna godzina i ten dymek pewnie nie z kadzidełka :)

NightCrawler
5.02.10, 16:20
No to dalsze zabawy z dymkami (te jak i poprzednie były z kadzidełka):

Tomashhh
5.02.10, 16:39
swietny pomysl z tymi "sklejeniami" Night:grin: bardzo mile prace!:)

Dawid
5.02.10, 18:15
Genialne to podwójne serce!!!

NightCrawler
5.02.10, 21:43
Teraz coś odpowiadającego pogodzie...

JacekO
8.02.10, 10:09
Dymki z kadzidełka czy nie fajne. Serduszko najlepsze. Z zimowych to jedynie ostatnie.:grin:

m_kola
8.02.10, 10:19
Dymki to 15a i 19 fajne.
Z zimowych niestety nic mi nie podchodzi, musi być naprawdę fajna pogoda, żeby to urok miało bo taką szarością bije z tych zdjęć.
Sam mam masę takich i nic z nich nie nadaje się do pokazania. Jak większość moich ;)

waruga
8.02.10, 17:33
Dymki ladne a zimowych to 3. jak dla mnie...

NightCrawler
11.02.10, 17:17
Troszkę koloru, jako że za oknem znów spadł śnieg.

waruga
11.02.10, 20:05
Ladny powiew cieplejszej pory roku..

Aleksandra1
11.02.10, 21:37
Świetny motylek!

JacekO
12.02.10, 11:09
W Katowicach już wiosna? Fajny motylek.:grin:

hades
12.02.10, 11:30
Troszkę koloru, jako że za oknem znów spadł śnieg.

Rozświetliłeś cienie w tym zdjęciu w trakcie obróbki? Pytam bo dziwny bokeh.

Wiejo
12.02.10, 13:54
Dymki ładne i kiedyś podejdę do tego tematu tym bardziej, że Twoje prace do tego zachecają. Zimowe plenery i akcenty dobre i dość rzeczywiście pokazują tę nie zawsze słoneczną zimę. Motylek ocieplił to co za oknem.

NightCrawler
12.02.10, 15:26
Rozświetliłeś cienie w tym zdjęciu w trakcie obróbki? Pytam bo dziwny bokeh.

W zdjęciu poza kadrowaniem i wyostrzeniem po zmniejszeniu nie było nic robione. Wykonane 14-54 na dłuższym końcu.

Wiejo dzięki za opinie.

NightCrawler
13.02.10, 02:13
Niestety pomimo wyczekiwania kaczucha nie chciała wyjść z trawy (o popływaniu nie wspominając - uparta jakaś).

witia
13.02.10, 09:25
Kaczuszka świetna, ale dymki (4 i 5) - super.
Pozdrówka.

Tomashhh
13.02.10, 10:43
porzadna kaczucha, jaka wyluzowana:grin: swietna

chimol
13.02.10, 13:02
Fajnie pokazana. Jak słusznie zauważyłeś trawy przeszkadzają nieco. Kiedyś nacykałem zdjęć kaczek i kaczorów, i o zgrozo żadne mi się nie spodobało. Chyba dlatego, że to takie pospolite stworzenie. Twoja jest ok. Pozdrawiam

NightCrawler
13.02.10, 17:02
Foto z występu akrobatycznego.
Niestety na dole były barierki dlatego tak ścięte (a do barierek nie można było podchodzić :()

voovoo2
13.02.10, 17:09
Fotka z wystepu fajna jest.

waruga
13.02.10, 21:52
Fajny efekt swiatla..

JacekO
13.02.10, 22:01
Zgodzę się z przedmówcą- kaczucha porządna. Ostatnie interesujące.

NightCrawler
26.02.10, 17:23
Korzystając z chwili czasu (udało się napisać prace licencjacką i została przyjęta bez zastrzeżeń :)) postanowiłem spróbować się z architekturą, a w zasadzie bardziej z jej prostowaniem. Niestety zdjęcie było jaki było (robione kiedyś "z biegu"). Walczyłem z tym sporo czasu i cały czas coś jest nie tak.
Znajdzie się ktoś kto jeszcze da radę coś z tego wycisnąć i powie mi jak to zrobił?
To moja pierwsza runda z tą tematyką zdjęć więc proszę o wyrozumiałość :)
A oto fota. Jeżeli oryginał będzie potrzebny to też wstawię.

chimol
26.02.10, 17:35
A co Ci się teraz w tym zdjęciu nie podoba? Dla mnie jest ok może troszke kolory dałbym silniejsze

Dawid
26.02.10, 17:56
Mnie się podoba :)

Ketstian
26.02.10, 18:04
Korzystając z chwili czasu (udało się napisać prace licencjacką i została przyjęta bez zastrzeżeń :)).

Gratulacje. Teraz tylko trzeba się obronić.

A co do fotki, jeśli to raw to spróbuj HDR-ka.

NightCrawler
26.02.10, 18:05
Dzięki. Myślę, że obrona to będzie mniejszy problem niż napisanie pracy (tym bardziej, że z samo dyscypliną u mnie słabo ;))

A co do zdjęcia to poza tym, że nie jest idealnie symetryczne to cały czas mi się wydaje że krzywo :/

Tomashhh
26.02.10, 18:26
night, sprawdzales pewnie wszelkie piony i to nieraz na tym zdjeciu, ja tez pozwolilem sobie sprawdzic i wychodzi mi na to ze jest ok:) robiąc to zdjecie stales deczko z ukosa, pozwolilem sobie zaznaczyc koleczkami nie pokrywanie sie pewnych pionow. mam nadzieje ze nie bedziesz mial tego za zle, bo jak cos to usune oczywiscie:)

NightCrawler
26.02.10, 18:30
O tym właśnie pisałem w poprzednim poście, że nie ma idealnej symetrii i oczywiście się nie obrażam bo sam to widzę. Ale jak mówiłem - zdjęcie było robione z biegu, nie miałem czasu żeby się na dłużej zatrzymać i dokładnie skadrować. Jak tylko pogoda pozwoli na pewno jeszcze się spróbuję z tematem tym bardziej, że kawałek dalej jest jeszcze parę obiektów, na których będę mógł ćwiczyć :)

Tomashhh
26.02.10, 18:35
oczywiście się nie obrażam
no to w porządeczku:grin:

helmuth
26.02.10, 19:45
A co do zdjęcia to poza tym, że nie jest idealnie symetryczne to cały czas mi się wydaje że krzywo :/Nie szukaj dziury... tam gdzie jej nie ma :grin:
Jest prosto i symetrycznie na tyle, żeby je wstawić do galerii.

pajkert
26.02.10, 23:55
Mnie się podoba, dobrze zastosowana symetria, przy czym ja bym spróbował wyciągnąć ciemniejsze partie z RAW'a, np. w Lightroomie przesuwając Fill w prawo troszkę. Ale kadr mi się podoba, naprawdę dobre ujęcie.

NightCrawler
27.02.10, 00:16
Nie szukaj dziury... tam gdzie jej nie ma :grin:
Jest prosto i symetrycznie na tyle, żeby je wstawić do galerii.

:roll::roll: dobra... nie szukam... pewnie przez to, że z 7 razy podchodziłem do prostowania tego i już mi się w oczach mieniło. Jutro postaram się coś jeszcze wyciągnąć z tego zdjęcia (dziś skupiałem się na prostowaniu) i powędruje do galerii. Dziękuję za opinie :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Mnie się podoba, dobrze zastosowana symetria, przy czym ja bym spróbował wyciągnąć ciemniejsze partie z RAW'a, np. w Lightroomie przesuwając Fill w prawo troszkę. Ale kadr mi się podoba, naprawdę dobre ujęcie.

Jutro postaram się wyciągnąć coś więcej. Dziękuję za odwiedziny.

Jeżeli ktoś ma ochotę się pobawić to z miła chęcią zobaczę propozycję co do zdjęcia.

e-510
27.02.10, 10:04
No to dalsze zabawy z dymkami (te jak i poprzednie były z kadzidełka):

Bardzo efektowne te dymki;szczególnie podoba mi się to czerwone. :)
Napisz parę słów jak uzyskujesz taki efekt - może sam bym spróbował,bo już od dawna o czymś takim myślę ale nie za bardzo wiem jak do tego się zabrać.

Pozdrawiam.

NightCrawler
27.02.10, 13:49
Dzięki za opinie.

Dymki były wykonane w pokojowych warunkach. Jako tło robiła ciemno niebieska roleta (nie miałem pod ręką niczego czarnego odpowiedniej wielkości). Dymek był z kadzidełek. Podświetlany był na różne sposoby ale większość zdjęć było wykonanych z lampą ustawioną z boku (dokładnie z prawej strony, ale ciekawe efekty są też jeżeli podświetla się od dołu). Strumień światła ograniczyłem kartonikiem owiniętym wokół palnika lampy, żeby świecił tylko na wprost (żeby nie rozjaśniał tła, ani w obiektyw nie świeciła). Lampa ustawiona w odległości ok 0,5m o parę cm wyżej niż kadzidełko.
Kadzidełko było oddalone od tła o około 1m, od aparatu o ok 1,5m.
Zdjęcia wykonywane w totalnej ciemności 14-54, lampa wyzwalana kablem. Moc lampy dobierana metodą prób i błędów. Zdjęcia robione po parę pod rząd (niestety nie idzie kontrolować dymu). Przesłona 8-16, różnie próbowałem. Mniejsze raczej się nie sprawdzają bo dym wychodzi poza GO.
Czasami podchodziłem do kadzidełka i delikatnie dmuchałem, żeby uzyskać ciekawe kształty.

A kolor został już nadany podczas obróbki w PS.
Jutro będę miał możliwość bawienia się w lepszych warunkach to jak coś wyjdzie to pokaże kolejne próby.

Jeżeli jeszcze o czymś zapomniałem to pytaj, a odpowiem jeżeli tylko będę w stanie.

e-510
27.02.10, 14:33
Dzięki za opinie.

Dymki były wykonane w pokojowych warunkach. Jako tło robiła ciemno niebieska roleta (nie miałem pod ręką niczego czarnego odpowiedniej wielkości). Dymek był z kadzidełek. Podświetlany był na różne sposoby ale większość zdjęć było wykonanych z lampą ustawioną z boku (dokładnie z prawej strony, ale ciekawe efekty są też jeżeli podświetla się od dołu). Strumień światła ograniczyłem kartonikiem owiniętym wokół palnika lampy, żeby świecił tylko na wprost (żeby nie rozjaśniał tła, ani w obiektyw nie świeciła). Lampa ustawiona w odległości ok 0,5m o parę cm wyżej niż kadzidełko.
Kadzidełko było oddalone od tła o około 1m, od aparatu o ok 1,5m.
Zdjęcia wykonywane w totalnej ciemności 14-54, lampa wyzwalana kablem. Moc lampy dobierana metodą prób i błędów. Zdjęcia robione po parę pod rząd (niestety nie idzie kontrolować dymu). Przesłona 8-16, różnie próbowałem. Mniejsze raczej się nie sprawdzają bo dym wychodzi poza GO.
Czasami podchodziłem do kadzidełka i delikatnie dmuchałem, żeby uzyskać ciekawe kształty.

A kolor został już nadany podczas obróbki w PS.
Jutro będę miał możliwość bawienia się w lepszych warunkach to jak coś wyjdzie to pokaże kolejne próby.

Jeżeli jeszcze o czymś zapomniałem to pytaj, a odpowiem jeżeli tylko będę w stanie.

Bardzo wyczerpująca odpowiedź - wielkie dzięki!
Będę próbował. ;)

Mam jeszcze pytanie - jak ustawiałeś ostrość ?

NightCrawler
27.02.10, 14:36
Manualnie na czubek kadzidełka.

Lolita
27.02.10, 17:41
Mnie od jakiegoś czasu też chodzi po głowie taki eksperyment z kadzidełkami. Fajnie, że tak obszernie napisałeś jak to dokonaleś :mrgreen:

NightCrawler
27.02.10, 17:48
Jeżeli uda się jutro dostać do "studia" (póki co klucz zaginął i jest kicha) to zrobię jakiś mały opis opatrzony fotografiami. Ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Wiejo
27.02.10, 22:23
Twoja architektura świetna i dobrze, że dałeś do galerii bo szkoda aby tylko w wątku się pojawiła. Podziekowania za dymne warsztaty.

ainenna
28.02.10, 22:42
Bardzo efektowne te dymki;szczególnie podoba mi się to czerwone. :)
Napisz parę słów jak uzyskujesz taki efekt - może sam bym spróbował,bo już od dawna o czymś takim myślę ale nie za bardzo wiem jak do tego się zabrać.

Pozdrawiam.

też miałam ochotę Cię o to zapytać, bo rewelacyjnie Ci to wszystko wyszło...:) dzięki za opis...:) i czekam z ciekawością na nowe "dymki"

NightCrawler
28.02.10, 22:47
Niestety z dymków dziś nic nie wyszło bo w pomieszczeniu był przeciąg i wszystko rozwiewało. Tak więc kolejna rada - pomieszczenie bez przeciągów :)
A no i oczywiście jeszcze jedna sprawa, o której nie napisałem - stosunkowo krótkie czasy, żeby zamrozić dym.

Przy okazji jeszcze coś wrzucę:

acidmk
1.03.10, 08:27
O 27 bardzo mi się podoba, wszystko wedle wszelkich zasad :) No i klimat fotki Super, bardzo lubię takie industrialne połączenia metal i szkło.

Bardzo fajna

A za tutka o fotografowaniu dymu plusik do rep :)

NightCrawler
1.03.10, 13:38
To jeszcze takie coś. Następnym razem wezmę statyw i go gdzieś ukryję co by bardziej prostopadle zrobić zdjęcie, a żeby siebie nie uwiecznić ;)

Tomashhh
1.03.10, 13:45
helmuth ma "w kosmos", Ty masz spodek, lecicie gdzies razem?:wink::grin:

NightCrawler
1.03.10, 13:50
Na podbój kosmosu się wybieramy ;)

bartek86
1.03.10, 14:11
Fajny pomysł lecz ja bym troche więcej budynku dał bo tak to zdjęcie jest jakby za kratami.

waruga
1.03.10, 14:12
Konstrukcja ciekawa 27.

JacekO
1.03.10, 14:39
27 -fajne
28,29 -czekam na następne próby.
Dzięki za opis serii z dymkami.

helmuth
1.03.10, 19:11
27- dobrze kombinowałeś, prawie się udało :-P
Podoba mi się temat, też bym się tym obiektem zainteresował gdybym tam był. Takie zdjęcia wymagają dużej staranności w doborze miejsca, z którego robisz zdjęcie. Podstawową rzeczą, która na zdjęciach tego typu konstrukcji zwraca uwagę jest symetria. Jeśli nie zadbasz o to w momencie robienia zdjęcia, w wielu przypadkach jest nie do poprawienia w programie graficznym. W Twoim przypadku, stanąłeś chyba krok za bardzo w prawo :wink:. Ja wiem, że w wizjerze aparatu trudno dostrzec taki niuans ale tym bardziej trzeba na to zwracać uwagę. W tym wypadku już tego nie naprawisz.
O ile za ten błąd nie ma co specjalnie się "czepiać", o tyle kadrowanie Pozostawia wiele do życzenia. O symetrii już pisałem, tu już można tylko starać się poprawić, natomiast dlaczego zostawiłeś to "coś" z prawej strony kadru? :evil::wink:
Przy okazji naniesienia siatki (zał. 27s) wyszło jeszcze, że obraz się rozszerza z lewej strony. To też jest do naprawiania :wink:
Pozwoliłem sobie "podłubać" w tym zdjęciu i spróbowałem poprawić to co MZ było do poprawienia :)
Niemniej jednak, uważam, że niezła próba. Widzę, że masz ciągotki w tym kierunku :grin: Czekam na następne.

NightCrawler
1.03.10, 19:28
Nie ma to jak profesjonalna ręka i oko. Dziękuję za ukazanie błędów oraz porady jak ich nie popełniać i poprawiać :)

masakrer
3.03.10, 00:53
No i zgadzam sie z Helmuthem. W takich fotkach symetria jest fundametlana, bez niej jest tylko balagan.

Na dwoch ostatnich z odbiciem spodka tez szukalabym innej pozycji do strzalu....ale wiem latwo sie mowi :-P

NightCrawler
3.03.10, 11:13
Tak jak mówiłem - na ostatnich 2 byłem bez statywu, gdybym bardziej prostopadle się ustawił to robiłbym za pierwszy plan ;) Następnym razem wezmę statyw i postaram się go zamaskować gdzieś za drzewkiem.

helmuth
3.03.10, 22:43
Myślę, że tu akurat symetria konstrukcji w której się odbija Twój temat, nie jest najważniejsza. Powinieneś się postarać, żeby temat był czytelny. Zależy od "płaskości" szyb. Albo pokazujesz szerzej, żeby zmniejszyć wpływ zniekształceń spowodowanych nierównością szyb (odchodzisz dalej od szyb) albo pokazujesz temat świadomie przecinając go ramami szyb w których się odbija (w ramce, z krzyżem, dzielony na dwa itd). Czasem, ciekawe może być pokazanie tematu "połamanego" przez odbicie w nierówno położonych szybach. Sam musisz, na miejscu ocenić co będzie ciekawe :wink:

NightCrawler
3.03.10, 22:47
Zastosuje się do sugestii. I bardzo Ci dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie!

heyahero
5.03.10, 20:08
No to dalsze zabawy z dymkami (te jak i poprzednie były z kadzidełka):

A propos twoich dymków Night - "wersja demo", gdy nie ma się pod ręką kadzidełka ;) :D
http://www.escapemotions.com/experiments/flame/#top

Pozdrawiam

Agulka
5.03.10, 22:08
Ha, i nic nie dymi, nie trzeba ustawiać tła, oszczędza się migawkę...
;)

NightCrawler
5.03.10, 23:45
To ja się męczę a tu od ręki praktycznie gotowe ;) Troszkę myszką pomachać i już... ;)

NightCrawler
8.03.10, 17:55
Taki wstęp przed wrzucaniem prób portretów ;) :

toko
8.03.10, 18:01
Wersja B&W bardziej mi się podoba. Ładny kadr.

waruga
8.03.10, 18:01
Jak dla mnie to jedynka...

JacekO
8.03.10, 18:10
Jeśli miałbym wybierać to nr 1.

chimol
8.03.10, 19:52
z portretów również wybieram jedynkę. Czarno białe, jak dla mnie szaro szare takie wyszło. Będą portrety pań?

NightCrawler
8.03.10, 19:58
Kiedyś pewnie będą ;)

chimol
8.03.10, 20:06
no to czekam i będę się przyglądał Twoim portretom. Czasem powiem ładnie albo nieładnie bo wcale się na portretach nie znam, więc rad nie udzielę.
Pozdrawiam

bartek86
9.03.10, 10:55
Ładniejsze w kolorze, tylko model jakiś sztywny.

NightCrawler
9.03.10, 11:00
Ano zastygło mu się ;)
Mi w kolorze ta tablica nie pasuje (odciąga wzrok), w WB MBSZ nie ma tego problemu (albo mnie mniej drażni).

Tomashhh
9.03.10, 11:55
i naprawde ladnie zastygl, kolorowe lepiej podchodzi:) i nie wymyslaj z ta tablica, ze wzrok odciaga, albo delete ją:wink:

ainenna
9.03.10, 20:18
mi się kolor bardziej podoba... tło mogłoby być nieco bardziej rozmyte... ale jest fajnie...:)

e-510
9.03.10, 23:49
No to czekam na te niezastygłe portrety.Zdecydowanie wolę je od zastygłych. :)
I pamiętaj,że większość tu zaglądających to płeć brzydka. ;)

NightCrawler
11.03.10, 00:08
Pierwsze próby i pierwsze wyniki pracy z lampami. Czy są coś warte - oceńcie sami.
Z miłą chęcią posłucham wszelkich uwag (a szczególnie takich, które powiedzą albo jeszcze lepiej pokażą co zmienić w trakcie obróbki).
v2 - taka moja zabawa z PS (wiem, wiem - niestety sweter zlał mi się z tłem i za żadne skarby nie umie logicznie połączyć tego żeby był i on i taka forma obróbki, a ta mi się po prostu podoba :roll:) - kolejne (o ile się pojawią) - będą lepsze w dopasowaniu koloru tła do ubrania modelki. Za pierwszym razem były bardzo spartańskie warunki (szczególnie temperaturowe :().

waruga
11.03.10, 00:17
Jak dla mnie to dwojka zdecydowanie podoba sie najbardziej..

Mirek54
11.03.10, 00:32
No to swiatla poprzestawiaj,lub na kompie sie pobaw.
O to ci chodzi????Nawet nie pamietam jak to robilem.
albo o to??

chimol
11.03.10, 09:18
u Ciebie Night podoba mi się bardziej fotka nr 1, natomiast u Mirka nr 2.
Pozdrawiam

NightCrawler
11.03.10, 11:40
To ja mam odwrotnie. Jedynka u Mirka jak najbardziej OK, ale 2 w ogóle.

toko
11.03.10, 15:20
2 u Nighta 1 u Mirka, jak na pierwszą próbę to efekt na plus

NightCrawler
12.03.10, 12:09
No to jeszcze jedna próba w trzech wariacjach (tu już Magda miała mnie serdecznie dość ;P):

bartek86
12.03.10, 12:36
No to jeszcze jedna próba w trzech wariacjach (tu już Magda miała mnie serdecznie dość ;P):

Witać że miała Cie dość :P
MZ za dużo góry

waruga
12.03.10, 17:56
Jak dla mnie to trojka...

e-510
12.03.10, 18:31
Pierwsze próby i pierwsze wyniki pracy z lampami. Czy są coś warte - oceńcie sami.
Z miłą chęcią posłucham wszelkich uwag (a szczególnie takich, które powiedzą albo jeszcze lepiej pokażą co zmienić w trakcie obróbki).
v2 - taka moja zabawa z PS (wiem, wiem - niestety sweter zlał mi się z tłem i za żadne skarby nie umie logicznie połączyć tego żeby był i on i taka forma obróbki, a ta mi się po prostu podoba :roll:) - kolejne (o ile się pojawią) - będą lepsze w dopasowaniu koloru tła do ubrania modelki. Za pierwszym razem były bardzo spartańskie warunki (szczególnie temperaturowe :().

Całkiem,całkiem. ;)
Obróbka w PS zjadła niestety sporo szczegółów i tło.Myślę też,że warto byłoby popracować nad kadrem.

Pozdrawiam.

Wiejo
12.03.10, 20:27
Patrząc na Twoje próby z lampami w ostatnio zamieszczonych portretach uważam, że światło jest za mocne i należy je jeszcze bardziej osłabić a bardziej konkretnie zmiękczyć. W tym też przypadku odstąpiłbym od klasycznego ustawienia aparatu na wprost i poszukał raczej ujęcia lekko z góry.

chimol
12.03.10, 21:38
To ja mam odwrotnie. Jedynka u Mirka jak najbardziej OK, ale 2 w ogóle.


2 u Nighta 1 u Mirka, jak na pierwszą próbę to efekt na plus

Hmmm nie znam się chyba, ale zdania nie zmieniam. Z kolejnych trzech mi najbardziej się podoba nr 1 . Pewnie jak zwykle inaczej niż wszystkim. Troszkę te ostatnie trzy foty jakieś "zamydlone" jak za mgłą. No i Bartek ma chyba rację, że troszke za dużo góry.
Pozdrawiam.

NightCrawler
12.06.10, 20:48
Dawno nic nie wrzucałem.
Jako, że siedzę na L4 i mam trochę czasu postanowiłem systematycznie poprzeglądać hołdy zalegających zdjęć i coś tu zaprezentować.

Na początek coś z Fotodeja w Browarze Tyskim (mało tego mam bo bardziej bawiłem się opcją kręcenia filmów w PENie ;) ).

34v2 - to próba prostowania ale jakoś mi nie wyszło ;)

Igorra
12.06.10, 22:02
Hahah ale ostatnie jest świetne :) ciekawe co tak ciekawego do fotografowania było :grin:

NightCrawler
12.06.10, 22:03
Jak to co? Ja :D
A poważnie to lokomotywa ;P

helmuth
12.06.10, 22:05
34v2 - to próba prostowania ale jakoś mi nie wyszło ;)Bardzo ładnie wyprostowałeś zbieżność pionową :)
Powinieneś jeszcze wyprostować zbieżność poziomą (obraz zbiega się do lewej) i byłoby dobrze. Sam oceń
PS
Pociągnąłem lekko chmury :wink:

NightCrawler
12.06.10, 22:12
Bardzo ładnie wyprostowałeś zbieżność pionową :)
Powinieneś jeszcze wyprostować zbieżność poziomą (obraz zbiega się do lewej) i byłoby dobrze. Sam oceń
PS
Pociągnąłem lekko chmury :wink:

Właśnie jak próbowałem poziom prostować to mi znów pion się walił :)
Jeszcze sporo muszę się nauczyć ale przynajmniej pokazałeś mi, że się da.

PS. Jak "zrobiłeś" te chmury? :)

helmuth
12.06.10, 22:26
Maska na niebo, na warstwach je przyciemniłem, zdjąłem trochę saturacji, połączyłem warstwy i gotowe :grin:

NightCrawler
12.06.10, 22:28
Widać za słabo suwaczkami machałem ;)
Ale tak samo kombinowałem więc droga dobra. W oryginale było jeszcze jaśniej.

PS. Znalazłem przy okazji parę fotek zrobionych naszemu futrzakowi podczas rytualnego "wyczesywania". Jedyna szansa aby tą czynność wykonać to postawić go na kafelki (lub inną śliską powierzchnię), bo mu się łapki ślizgają i nie ma jak uciekać. W innym wypadku zarówno o wyczesaniu jak i zrobieniu zdjęcia można zapomnieć :)

NightCrawler
14.06.10, 22:07
Miałem dziś spotkanie z zającem... niestety nie miałem tyle szczęścia co forumowy kolega i ten osobnik nie pozwolił mi się zbliżyć bardziej niż ok 10m. Niestety nie dość, że już dość ciemno było to jeszcze bez tele... tak więc nie za wiele wyszło ale przynajmniej widać, że to zająć :)
Szkoda, że nie chcą wychodzić wcześniej na spacery po łące tylko jak już zmierzcha.

A poza tym jeszcze takie coś...

paluszek1
14.06.10, 22:32
zając zaj...sty. Nu pagadi!

Grex
14.06.10, 22:32
zając fajny :D ja bym uciął trochę kadru z lewej strony ...
Fotki rur mi się podobają :D takie undergound'owe :P

Wiejo
14.06.10, 22:58
Z browarnianych to dwa środkowe mam wrażenie, że kolor za mocno nasycony. Króliczek sympatyczny, uciekajacy zając bardzo fajne. Maszyneria zaworowa ciekawa bo wzrok od razu szuka co gdzie którędy leci.

NightCrawler
14.06.10, 23:59
Masz rację Wiejo - za bardzo nasyceniem poleciałem...

Dawid
15.06.10, 02:39
Wilk był chyba za nim:wink:

NightCrawler
15.06.10, 09:37
No to będę Was męczył dalej :P
Dwa aniołki upolowane podczas festynu (na którego koniec dotarliśmy po FotoDeju :() A szkoda bo było co fotografować.

Czaroz
15.06.10, 10:06
Ze wczesniejszej wrzuty 1,3 i 4 git.
Najnowszej wrzuty jakos nie czuje. Ostatecznie jedynka, ale to chyba dlatego chyba ze zakrawa na poprzednia wrzute

acidmk
15.06.10, 11:29
Z przed ostatniej wrzuty 3, 4 i 5 :grin: Bardzo mój klimat !! Fajowe.
Z ostatniej, aniołek na drugim lekko zlewa się z tłem, pobawił bym się kolorem nieba. A trzecie Super :!:

paluszek1
15.06.10, 13:21
Hm. Najbardziej mi się podoba nr 1 z ostatniego zrzutu, choć pojęcia nie mam co to. Aniołki jakoś nie. Nr trzy lepiej by MZ wyglądał w poziomie i bliżej dziewuszkom twarzyczki pokazać.

Igorra
15.06.10, 13:53
Pierwsze- dobre! ale troszke można by uciąć niepotrzebnego z lewej :wink:

NightCrawler
15.06.10, 15:29
Hm. Najbardziej mi się podoba nr 1 z ostatniego zrzutu, choć pojęcia nie mam co to.

To były gałki przy zamknięciu kotłów warzelniczych piwa :)
To samo jest na ostatniej fotce z poprzedniego wrzutu.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Pierwsze- dobre! ale troszke można by uciąć niepotrzebnego z lewej :wink:

Szczerze to próbowałem i jakoś mi też nie pasowało (choć nie mówię że było gorzej).

paluszek1
15.06.10, 15:37
[QUOTE=NightCrawler;637009]To były gałki przy zamknięciu kotłów warzelniczych piwa :)


Tak myślałam, że coś z piwem wspólnego :) Serce mi podpowiedziało.

NightCrawler
15.06.10, 15:43
Zdjęcia wykonane podczas FotoDej w Browarze Tyskim. Niestety - było to jedyne pomieszczenie (stara warzelnia), do którego nas wpuścili... a na zewnątrz tak słońce dawało że 95% zdjęć z białym niebem :(

Miałem okazję zwiedzać parę miesięcy wcześniej browar w Żywcu i jeżeli "normalni" zwiedzający mogą oglądać to co my w Tychach to w porównaniu do Żywieckiego - straszna bieda. Tam mogliśmy naprawdę zobaczyć wiele i nie było problemu z robieniem zdjęć (przy czym czasu za mało bo grupa była już 3 pomieszczenia dalej jak skończyłem robić zdjęcia makiety ;P).

Żeby nie było, że tak bez niczego to i kolejne zdjęcia z FD.
Pen - penem robiony (podczas degustacji piwa - i trzeba przyznać, że było lepsze niż to w sklepie/pubie choć za Tyskim nie przepadam), właściciel Penów oraz przewodnik (mam nadzieję, że Jack nie ma mi za złe wrzucenia jego zdjęcia?).

paluszek1
16.06.10, 18:57
Ale skoro przy degustacji robione, to gdzie trunek?!
PS. rzeczywiście muzeum w Żywcu – rewelacja. Szczególnie kapsuła czasu :mrgreen:

Czaroz
16.06.10, 20:33
Pierwsze jest czadowe!

NightCrawler
17.06.10, 12:19
Ale skoro przy degustacji robione, to gdzie trunek?!
PS. rzeczywiście muzeum w Żywcu – rewelacja. Szczególnie kapsuła czasu :mrgreen:


Trunek wypity ;)
A kapsuła czasu fajna ale oczopląsu można dostać :)

No to kolejne - tym razem z ostatniego spaceru ze znajomymi:

jolly
17.06.10, 20:00
Portrety mi się podobają, zwłaszcza dziewczynki. Co za oczy :) Ładna obróbka i kolory. Może pan ma trochę ciasno.

Wiejo
17.06.10, 22:51
Festynowe aniołki sympatycznie sie ogląda i weselej od razu sie robi. Portretowanie całkiem fajnie i jak zapewne wiesz dzieci najwdzięczniej wychodzą.

NightCrawler
18.06.10, 07:26
No to przed wyjściem do pracy jeszcze jeden obrazek (nie czepiać się, że mało miejsca - siedziała w czołgu zabawce i ledwo głowa wystawała ;)):

Igorra
18.06.10, 07:33
Ostatnie zdjęcie wywołuj bardzo pozytywne wrażenia i emocje :grin: podoba się :!: :wink:

paluszek1
18.06.10, 13:07
Fajna minka :) Poprzedni portret też fajny, bardzo ładne kolory (na ostatnim te oczy takie strasznie niebieskie wyszły)

NightCrawler
19.06.10, 00:21
No to teraz trochę inne... co o tym myślicie?

Igorra
19.06.10, 09:53
Ostrość wydaje mi się być na lewym słupku :?: czy jest? :)

paluszek1
19.06.10, 11:53
Oj fajne. Fajny kontrast tej buzi umazanej lodami i bardzo poważnej miny.

Wiejo
19.06.10, 21:38
Zdjęcie 51 bardzo przyjemne i trafione we właściwym momencie zatrzymując emocje chociażby te polegające na spojrzeniu. Na 52 raz ostrość troche nie trafiona i moim zdaniem dość duży dysonans świetlny pomiędzy twarzą a otoczeniem, na plus umorusana buzia.

NightCrawler
19.06.10, 22:59
Macie racje - ostrość minimalnie nie trafiona - tłumaczyć mogę się tylko tym, że był to pierwszy poważny test falcona 85/1,4 na takiej przysłonie więc GO minimalna, ... a niestety radiowóz cały czas się bujał :)

I tak powiem szczerze że na ok 30 zdjęć ponad 20 trafiło z ostrością tam gdzie miało więc jestem zadowolony (tym bardziej, że z d90 nie ma pomiaru światła, a udało się nawet to dobrze dobrać - po poprzednio robionych zdjęciach z 50/1,8 ;)).
No ale koniec tłumaczeń. Portret bardzo podobał się mamie młodej dlatego zamieściłem tutaj. Niestety w oryginale WB poszło w las dlatego że zdjęcie było robione o godz. 13 (a słońce świeciło jak oszalałe), do tego pod parasolami z warki (wszystko czerwone) i do tego odbijający na niebiesko lakier "radiowozu". WB oszalało, a kolory zapisane w oryginale były nie do ogarnięcia dlatego taka a nie inna obróbka.
Co do wpisu w galerii o rozjaśnieniu - szczerzę - siedziałem nad zdjęciem troszkę - bawiłem się krzywymi, próbowałem miejscami rozjaśniać i nie udało mi się nic lepsze osiągnąć. Nie mówię, że nie można - twierdzę, że póki co ze swoją wiedzą i umiejętnościami było to w moim mniemaniu najlepsze wyjście.

Lolita
20.06.10, 15:54
53 to mój faworyt! Pal licho z ostrością (minimalnie nie trafionej z resztą). Ale te oczęta... I ta umorusana buźka... Cudna dziewczynka :roll:

NightCrawler
20.01.11, 23:23
Potrzebuje Waszej małej pomocy - potrzebuje tą fotkę skadrować do wydruku 15x21... jakieś pomysły jak to przyciąć aby było do zaakceptowania?

Maestro1984
21.01.11, 09:30
Toś chopie zagadkę wymyślił :o

NightCrawler
21.01.11, 10:15
;) ;) :twisted: