PDA

Zobacz pełną wersję : Proble z obietywami



witus
11.07.08, 12:26
Witam ! Mam taki problem . miałem slady palców na obiektywie 40-150. Po przetarciu(specjalna sciereczka do optyki hama) zostały pewne slady ktorych normalnie zbytnio nie widac ale gdy chuchne jest cos takiego jak na zdjeciu 1. Nie chcem juz dalej trzec bo boje sie o powloke ! Na zdjeciu numer 2 widac w obiektywie 14-42 jakies pyłki , chyba ze sie myle , czy to normalne ? Czy w obu obiektywach ma to wpyw na zdjecia ? Obiektywy maja niecaly miesiac !

a_wykrota
11.07.08, 12:31
W obiektywach typu zoom to normalne, że jakieś pyłki (kurz) przedostają się do środka - ja też tak miałem. W takim stopniu to nie przeszkadza. A 40 -150 musiałem moim zdaniem lekko zatłuścić. Dlatego masz taką plamę. Może spróbuj zastosować jakiś płyn do czyszczenia optyki plus specjalny papier( jeśli jest to zatłuszczenie to na pewno pomorze.)
Ja miałem kiedyś coś takiego nawet dobrze się sprawdzało :
http://allegro.pl/item394519873_hama_zestaw_czyszczacy_htmc_special_ od_s_s_.html

lessie
11.07.08, 12:34
pyłki zadrzyć się mogą...to nie obiektyw uszczelniany, więc może zassać czasem coś z zewnątrz. Dopóki są malutkie, nie pleśnieją i nie masz ich kilkudziesięciu, to w robieniu i wyglądzie fotek nie przeszkadzają. Jak jest wiecej daj szkło do serwisu do czyszczenia.
co do plamek....trudno stwierdzić co to jest.
Ja w ogóle przestałem czyścić jakimiś super ściereczkami. Właśnie dlatego że zostawialy jakieś smugi bo nie mogłem ich doczyścić. Zwykła woda i zwykła ircha lub bawelna.
W trudnych waunkach zestaw "własny język i wlasne gacie". Ponieważ zmieniam jak przystało na dżentelmena to są czyste i do szkła bardzo się nadają...Z tymi powlokami nie ma co przesadzać...dopóki nie czyścisz papierem ściernym to ich nie uszkodzisz...

grizz
11.07.08, 12:52
Czy w obu obiektywach ma to wpyw na zdjecia ? Obiektywy maja niecaly miesiac !


NO kto ma ten obiektyw? Ja czy ty?

CHyba, Ty, a wiec, kto ma zrobić zdjecie i sprawdzić, czy ma wpływ?


;)

witus
11.07.08, 13:16
Wiem ze to glupie pytanie. Chodzilo mi o to za sa to moje poczatki z lustrzanka i moge nie widziec na zdjeciach tego co zauwazy bardziej doswiadczony kolega ! Wielu z was mialo na pewno podobne sytuacje ! Ja na zdjeciach nic zlego nie widze !

grizz
11.07.08, 13:23
Ja na zdjeciach nic zlego nie widze !

No to chyba o to chodzi? :D


p.s. inni też nie zauważą.

epicure
11.07.08, 15:41
Ta soczewka w 40-150 wygląda tak, jakby była zaparowana od środka.