PDA

Zobacz pełną wersję : RadaRes pierwsze kroki z E-420



RadaRes
11.07.08, 01:00
Witam, nieśmiało prosze o opinie.
Fotki zrobione nowo kupionym E-420 na nocnym wypadzie na miasto. Póki co poznaje aparat, jest to moja pierwsza lustrzanka i w ogóle pierwsze kroki w ambitniejszej fotografii.

Świątynia1
http://img144.imageshack.us/img144/8666/koscielij7.jpg

Świątynia2
http://img139.imageshack.us/img139/1382/kosciel2zj6.jpg

Świątynia3
http://img139.imageshack.us/img139/322/kosciel3du2.jpg

Festiwal 4 kultur: światła cienia i dwóch ogni
http://img144.imageshack.us/img144/7703/wolnosc1dp5.jpg

Światłość
http://img362.imageshack.us/img362/5777/wolnosc2ri5.jpg

Pozdrawiam Radek.

PS dwie ostatnie fotki nieopatrznie zrobione na ISO1600 bez redukcji szumów eh szkoda...

a_wykrota
11.07.08, 09:48
Widzisz, fajnie na zdjęcia nocne jest wybrać się gdy nie jest jeszcze zupełnie ciemno. Idealna godzina to tak 30 min przed zachodem słońca aż do 30 min po jego zachodzie. Wtedy niebo jest jeszcze troszkę oświetlone (daje fajne efekty - ciemny granat, purpura) - nie trzeba stosować dużych ISO - zdjęcia są wtedy mniej zaszumione. Na Twoich pracach tło jest zupełnie czarne - może wartałoby trochę poeksperymentować? Dam Ci link do artykułu o złotej godzinie ( naprawdę warto przeczytać) : http://ww1.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=112
Poczytaj też trochę o dobrej kompozycji zdjęcia : http://ww1.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=44
Do zdjęć nocnych fajnie sprawdza się też HDR:
http://ww1.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=109
Te linki to tylko "liźnięcie tematu", dobrze jest też przeczytać jakąś dobrą książkę o fotografowaniu.
Podsumowując, początki masz naprawdę przyzwoite - fotografia nocna nie jest tak prosta jak by się mogło zdawać - próbuj dalej , życzę wielu sukcesów.
PS jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Pamiętaj o tym, że warto wyprostować zdjęcie w PS jeśli jest krzywe. Zdecydowanie lepiej będzie to wyglądać:)
Pozdrawiam,
Adrian

RadaRes
11.07.08, 10:22
Widzisz, fajnie na zdjęcia nocne jest wybrać się gdy nie jest jeszcze zupełnie ciemno. Idealna godzina to tak 30 min przed zachodem słońca aż do 30 min po jego zachodzie. Wtedy niebo jest jeszcze troszkę oświetlone (daje fajne efekty - ciemny granat, purpura) - nie trzeba stosować dużych ISO - zdjęcia są wtedy mniej zaszumione. Na Twoich pracach tło jest zupełnie czarne - może wartałoby trochę poeksperymentować?
Zupełnie o tym nie pomyślałem, zdawało mi sie że jak będzie ciemniej to gra śwateł będzie lepsza.


Poczytaj też trochę o dobrej kompozycji zdjęcia. Do zdjęć nocnych fajnie sprawdza się też HDR
Sama kompozycja to myśle że niewielki problem, dla mnie to co było wczoraj najgorsze to to że nie mogłem znaleźć "natchnienia". Tzn nie bardzo wiedziałem co fotografować. Tak sobie łaziłem i cykałem ale nie znalazłem w sumie żadnego tematu na 100%. Oglądam różne zdjęcia (m.in. Qbicy apropos HDRu) i niektóre są naprawde powalające a na nich tak naprawe może być wszystko. Nie umiem jak na razie wyobrazić sobie patrząc na cokolwiek co by można z tym zrobić żeby było fajne zdjęcie.
Mam nadzieje że to braki warsztatowe bo wyobraźnie, zwłaszcza przestrzenną mam niemałą (z racji zawodu-projektuje i wyposażam wnętrza)


Pamiętaj o tym, że warto wyprostować zdjęcie w PS jeśli jest krzywe. Zdecydowanie lepiej będzie to wyglądać:)
Pozdrawiam,
Adrian
Pewnie chodzi przede wszystkim o 3cie?

Dzięki serdeczne, pozdrawiam.

Magnesus
11.07.08, 10:23
PS dwie ostatnie fotki nieopatrznie zrobione na ISO1600 bez redukcji szumów eh szkoda...

I z włączonym SAT? Bo zrobił się banding brzydki na pierwszym z tych dwóch.

Redukcję szumów możesz zrobić później np. w NeatImage albo czymś podobnym.

a_wykrota
11.07.08, 11:30
Zupełnie o tym nie pomyślałem, zdawało mi sie że jak będzie ciemniej to gra śwateł będzie lepsza.


Sama kompozycja to myśle że niewielki problem, dla mnie to co było wczoraj najgorsze to to że nie mogłem znaleźć "natchnienia". Tzn nie bardzo wiedziałem co fotografować. Tak sobie łaziłem i cykałem ale nie znalazłem w sumie żadnego tematu na 100%. Oglądam różne zdjęcia (m.in. Qbicy apropos HDRu) i niektóre są naprawde powalające a na nich tak naprawe może być wszystko. Nie umiem jak na razie wyobrazić sobie patrząc na cokolwiek co by można z tym zrobić żeby było fajne zdjęcie.
Mam nadzieje że to braki warsztatowe bo wyobraźnie, zwłaszcza przestrzenną mam niemałą (z racji zawodu-projektuje i wyposażam wnętrza)


Pewnie chodzi przede wszystkim o 3cie?

Dzięki serdeczne, pozdrawiam.

Co do kompozycji. Właśnie kompozycja to ta wena, to ten pomysł, który sprawia, że zdjęcie jest niebanalne. Kompozycja powoduje, że odbiór jest czytelny a zdjęcia przykuwa wzrok na dłuższą chwilę. Kompozycja to nie taka prosta sprawa....
Co do krzywości to niestety chyba tylko pierwsze zdjęcie jest w miarę proste. Reszta leci albo na prawo, albo na lewo:)
Widzę, że mieszkasz w Łodzi. Często przejeżdżam tamtędy - najczęściej nocą. Jest kilka super fotogenicznych miejsc - stare kamienice , często obskurne (Łódź fabryczna) - może zrobiłbyś kiedyś fajny plenerek i pofocił te miejsca? Tylko pytania czy nie boisz się wychodzić tam z aparatem:D - ja bym się bał:D

RadaRes
11.07.08, 11:34
I z włączonym SAT? Bo zrobił się banding brzydki na pierwszym z tych dwóch.


Iso 1600 i wył odszumianie ustawiłem umyślnie wcześniej a zapomniałem potem przestawić na 100 i włączyć filtr i za to pluje sobie w brode.

Co do bandingu to on pojawia sie właśnie przy wysokich ISO, prawda?

No i może głupie pytanie ale co to jest SAT?

I jeszcze jedno. Kupiłem sobie Lexara i dostałem Corela PhotoShopa X. Mówicie tutaj o PSie (rozumiem że to PhotoShop). Czym te dwa programy sie różnią, tzn który będzie łatwiejszy w obsłudze i bardziej sie będzie nadawał do obróbki?
A jeśli PS to jaki, czy wystarczy Elements?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Co do kompozycji. Właśnie kompozycja to ta wena, to ten pomysł, który sprawia, że zdjęcie jest niebanalne. Kompozycja powoduje, że odbiór jest czytelny a zdjęcia przykuwa wzrok na dłuższą chwilę. Kompozycja to nie taka prosta sprawa....
Co do krzywości to niestety chyba tylko pierwsze zdjęcie jest w miarę proste. Reszta leci albo na prawo, albo na lewo:)
Widzę, że mieszkasz w Łodzi. Często przejeżdżam tamtędy - najczęściej nocą. Jest kilka super fotogenicznych miejsc - stare kamienice , często obskurne (Łódź fabryczna) - może zrobiłbyś kiedyś fajny plenerek i pofocił te miejsca? Tylko pytania czy nie boisz się wychodzić tam z aparatem:D - ja bym się bał:D


No właśnie wczoraj byliśmy z kolegą na takim plenerku. Nie wiem czy znasz Łódź lepiej. Przeszliśmy od Placu Kościelnego do Placu Wolności przez kilka mniej ciekawych miejsc i raz miałem wątpliwość czy wróce z aparatem do domu ;) Dlatego też zadzwoniłem do kumpla żeby poszedł ze mną :D

a_wykrota
11.07.08, 11:43
PS - to Photoshop. Ja używam Corela bardziej do grafiki wektorowej. Choć ten, który masz jest zdecydowanie ukierunkowany na zdjęcia. Ja osobiście wolę PS - może to przyzwyczajenie, ale PS ma fajną pracę na warstwach - to dużo daje i wiele ciekawych funkcji, których zazwyczaj są odpowiedniki w Corelu ale... no właśnie ale: nie zawsze to działa analogicznie i przyznam się szczerze, że często się gubiłem.
PS Elements na początek Ci starczy.... ale czy nie opłaca się od razu zainwestować więcej i kupić wersję profi??:)
Co do Łodzi to nie znam jej tak dobrze, ale jak jestem tam przeważnie tak koło 12 lub 2 w nocy - wracam tamtędy z Poznania do Ostrowca ŚW to zastanawiam się czy jest tak bardzo bezpiecznie:) Słyszałem też o dzielnicy Widzew, że jest bardzo hardcorowa:)
Czekam na fotki:)

RadaRes
11.07.08, 11:57
PS Elements na początek Ci starczy.... ale czy nie opłaca się od razu zainwestować więcej i kupić wersję profi??:)


No pewnie że lepiej miec lepsze tylko różnica jest spora w cenie. Na CS3 musiałbym sprzedać Olka i dołożyć. A za Elementsa zapłace nicałe 200zł.
No chyba że jest coś pomiędzy.

A co do bezpieczeństwa to bez przesady w końcu to nie Nowa Huta ;)
Niemniej radze omijać szerokim łukiem ulice Włókienniczą (apropos niedaleko od Dworca Fabrycznego).

Zdjęcia będą pewnie dopiero po Weekend'zie.

Smerf Maruda
11.07.08, 14:18
Picture Window Pro (http://dl-c.com/) polecam.

Magnesus
11.07.08, 16:54
Co do bandingu to on pojawia sie właśnie przy wysokich ISO, prawda?

No i może głupie pytanie ale co to jest SAT?

Shadow Adjustment Technology, inaczej Gradation (takie rozjaśnienie cieni i drobna ochrona przed przepaleniami). Jeśli było na auto przy tak wysokim ISO, to mogło się przyczynić do bandingu.

Morlok
11.07.08, 19:43
Co do Łodzi to nie znam jej tak dobrze, ale jak jestem tam przeważnie tak koło 12 lub 2 w nocy - wracam tamtędy z Poznania do Ostrowca ŚW to zastanawiam się czy jest tak bardzo bezpiecznie:) Słyszałem też o dzielnicy Widzew, że jest bardzo hardcorowa:)
Czekam na fotki:)

Daj spokuj, Widzew to blokowiska hardkorowo to jest na Bautach, na Legionów. O tam to jest fajnie :wink: