PDA

Zobacz pełną wersję : O fotografii przyrodniczej słów kilka



Ania_
8.07.08, 20:22
Chciałabym Was zaprosić do przeczytania mojego artykułu dot. odpowiedzialnej fotografii przyrodniczej :)

źródło: http://annaw.pl/fotografia_przyrodnicza.php


O fotografii przyrodniczej słów kilka


Pierwszy aparat to zawsze powód do dumy, zwłaszcza kiedy jest to lustrzanka. Chodzimy wówczas wszędzie z nią, z reguły nie bacząc na innych i fotografując co popadnie. ;) Po jakimś czasie przychodzi jednak moment na zastanowienie - co chcemy w życiu sfotografować. Część z nas wybierze streetphoto, inni portrety, jeszcze inni krajobrazy, a spora część osób - fotografię przyrodniczą. Ci ostatni nie zawsze sobie zdają sprawę, że nie jest to prosta dziedzina fotografii i że wymaga od nas specjalnego poszanowania i wiedzy.



Czym w zasadzie jest fotografia przyrodnicza?

Aby za bardzo nie teoretyzować, wystarczy prosta definicja przyrody. Wg słownika j. polskiego PWN przyroda to ziemia, woda i powietrze wraz z żyjącymi na nich i w nich roślinami i zwierzętami. Czyli do fotografii przyrodniczej możemy zaliczyć fotografię krajobrazu jak i wszelkich roślin i zwierząt. Sprawa wydaje się dość prosta - znajdujemy interesujący nas obiekt i cyk. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie.



W gościach u pasikonika - czyli o etyce słów kilka.

Należy pamiętać, że fotografując rośliny i zwierzęta, to my jesteśmy u nich gośćmi. Idąc do kogoś w odwiedziny, jeśli jesteśmy kulturalnymi ludźmi, nie plujemy na dywan, nie wycieramy nosa w wiszącą zasłonkę, ani nie wyrzucamy śmieci prosto na podłogę i w miarę możliwości zostawiamy po sobie porządek. Tak też powinno być w przypadku fotografowania przyrody - staramy się zadbać o miejsca w których jesteśmy i jednocześnie nie zakłócić miru domowego ich mieszkańców. Nie zrywamy roślin na potrzeby zdjęć, ani nie łamiemy zasłaniających widok gałęzi. To nie przyroda ma się do nas dostosować, tylko my do niej.



Chronione czy nie?

Większość gatunków zwierząt jest pod ochroną. Dotyczy to w szczególności ptaków. Naruszanie ich miejsc lęgowych jest niestety często praktykowane przez osoby, które nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy. Tymczasem zaniepokojone ptaki mogą opuścić swoje potomstwo, gniazdo może zostać odkryte dla drapieżników itp. Dlatego też nie powinno się zakłócać tych miejsc. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo nasza ingerencja może wpłynąć na ptasi lęg, ale skoro duże ryzyko istnieje, to nie możemy go lekceważyć. Nie chodzi o to, aby udowadniać, że nasza fotografia nie miała złego wpływu, lecz o to, aby poprzez pokazywanie niektórych zdjęć nie promować fotografii piskląt, ptaków na i w pobliżu gniazd. Zasada ta powinna dotyczyć wszelkich miejsc w Internecie, gdzie chcemy promować rozsądne fotografowanie przyrody. Warto swoją wiedzę w tym zakresie przekazywać innym.

Kodeks etyczny ZPFP określa jasno:
"Jest rzeczą wielkiej wagi, by zdjęcia ptaków na gniazdach, zwłaszcza gatunków nie tolerujących bliskiej obecności człowieka, były wykonywane tylko przez tych, którzy mają dużą wiedzę o zachowaniach ptaków w okresie godowym i właściwe zezwolenia. Samo doświadczenie i wiedza fotograficzna nie uprawniają automatycznie do podejmowania takiej fotografii, zwłaszcza w przypadku gatunków chronionych."
Nie zawsze jednak ten argument wystarcza, bo zawsze odezwą się głosy, że przecież to moje zdjęcie, moja galeria, mój aparat i w ogóle nic wam do tego.


A co z wolnością słowa?

Zdjęcia opatrzone właściwym komentarzem: zdjęcie wykonane w ptaszarni, w ośrodku ratowania ptaków są zupełnie inaczej traktowane, ponieważ możemy mieć pewność, że autor nie zaszkodzi zwierzętom. Pamiętajmy - nikt z nas nie chce niszczyć przyrody, tak więc jednocześnie nie promujmy niechcianych fotografii! To, że my potrafimy zachować się odpowiedzialnie, to nie znaczy, że osoba oglądająca nasze zdjęcie zrobi to samo i nie będzie wspinać się do gniazd, aby fotografować ptasie maluchy. Jest wiele innych okazji to zrobienia ciekawego zdjęcia, bez ryzyka, że komukolwiek stanie się krzywda - wykorzystajmy to i nie naruszajmy niepotrzebnie ptasiego azylu!
Podobnie rzecz się tyczy nor różnych dzikich ssaków. Zdarzały się niestety przypadki rozkopywania ich dla zdjęcia malucha. Pozostawię to bez komentarza. Nie powinno się również zakłócać spokoju zwierząt w miejscach ich snu czy wypoczynku. Szczególnie należy tutaj podkreślić okres zimowej hibernacji.


Właściwy sprzęt

1.Od czego w zasadzie zacząć?Nie będę tutaj rozważać licznych zalet tradycyjnej fotografii i slajdów, ale skupię się na użytkownikach lustrzanek cyfrowych. Lustrzanka jest aparatem, który posiada zdecydowanie więcej zalet w przypadku fotografowania przyrody niż aparat kompaktowy. Pierwszą i niezaprzeczalną jest jakość obrazu, drugą pełna "władza" nad wszelkimi parametrami. Segment Olympusa zawiera kilka modeli body - amatorskich i profesjonalnych. O poszczególnych różnicach można przeczytać w Internecie. Oczywiście Olympus nie jest jedyną firmą na świecie, ale zakładam, że skoro trafiłeś(aś) na portal to masz ku temu określone powody. Zapewne zapytasz, że dlaczego niby Olympus, kiedy na innym forum doradzano Ci co innego. Tylko, że prawda jest jedna - ile ludzi, tyle opinii. Nie ma co toczyć debat nad przewagą jednych systemów nad innymi, lecz warto pamiętać, że sprzęt wybierasz odpowiednio do swoich potrzeb i to Ty tak naprawdę będziesz z niego korzystał. Kiedy już wybierzesz odpowiednie dla siebie body, zaczyna się kolejny problem - obiektywy.

Wiadomo w przypadku dużych zwierząt - im "dalej" i "jaśniej" tym lepiej. :wink: W chwili obecnej do amatorskiego fotografowania zwierząt w E-systemie możemy skorzystać z obiektywu ZD 70-300mm. Jaśniejszym, ale zarazem "krótszym" jest ZD 50-200mm. System oferuje również "stałkę" ZD 300mm f/2.8, ale nie wszystkich stać na taki wydatek.
W przypadku makrofotografii możemy posłużyć się obiektywami dedykowanymi do tych celów (np. dla Olympusa jest to ZD 35mm) lub specjalnymi pierścieniami (rozwiązanie tańsze, ale niekoniecznie lepsze jakościowo). Nie będę szczegółowo opisywać kwestii technicznych, gdyż od tego służą odpowiednie bogate źródła - czy to tradycyjne, czy internetowe.

Oprócz tego przyda się nam niezawodny i porządny statyw, ewentualnie monopod. Powinien być stabilny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Generalnie nie opłaca się inwestować w tanią "chińszczyznę".

2. Mam już sprzęt fotograficzny, co dalej?
W sieci można znaleźć także sporo informacji na temat ubioru maskującego i budowania czatowni. Opisanie ich wszystkich tutaj jest praktycznie niewykonalne. Jeśli mamy szczegółowe pytania z tego zakresu, warto poszukać na nie odpowiedzi np. na forum www.fotoprzyroda.pl (http://www.fotoprzyroda.pl/) Wbrew pozorom budowa czatowni nie musi być bardzo kosztowna, na pewno jednak wymaga od nas znajomości terenu, zwierzęcych zwyczajów i sposobów dobrego maskowania. Pamiętajmy jednak, że nie każdy miłośnik fotografowania przyrody musi oczywiście siedzieć wiele godzin w ukryciu, aczkolwiek czasami jest to jedyna możliwość uchwycenia interesującego nas gatunku. Poza tym zawsze warto być odpowiednio ubranym - wyobraźmy sobie wycieczkę do lasu w czerwonej mini i na szpilkach.


Pospolity nie znaczy nieciekawy

Od kilku lat obserwuje się narastającą modę na pogoń za niektórymi rzadkimi gatunkami. Warto jednak przypomnieć, że można zrobić bardzo ładne zdjęcie dokumentujące pospolite rośliny i zwierzęta. Jeśli zaczynamy przygodę z fotografią przyrodniczą możemy wybrać się do parku lub na pobliską łąkę. Świat wokół nas często tętni życiem, którego nie potrafimy dostrzec. Wystarczy na chwilę przykucnąć na łące, aby wtopić się w klimat mikroświata roślin i owadów. Tradycyjne miejskie oczka wodne w parkach, mogą być dobrym "miejscem treningowym", a na wpół-oswojone ptactwo wodne modelami.

Warto przeczytać
Na koniec nie będę zamieszczać szumnego podsumowania, lecz kilka linków do ciekawych stron. Nie ma sensu przepisywać drugi raz tego, co raz już dobrze napisano :wink:
Kodeks obserwatora ptaków (http://www.fotoprzyroda.pl/kodeks-obserwatora-ptakow-vt855.htm) - kilka cennych rad oprac. na podst. American Birding Association
Podstawy makrofotografii (http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1) - makrofotografia od strony technicznej
Uwaga na kleszcze (http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=3) - nieco porad z zakresu ochrony przed kleszczami
Kodeks etyczny Związku Polskich Fotografów Przyrody (http://www.zpfp.pl/kodeks.htm)

asfoto_p
8.07.08, 20:52
Zawsze popieram Cię w tym co mówisz o fotografii przyrodniczej. Tu zrobię to samo i podpisuję się pod tym.
No i gratuluję cierpliwości pod czas pisania.
Do wszystkich: doceńcie to co napisała koleżanka i trzymajcie się tych zasad.
pozdrawiam

epicure
8.07.08, 20:56
Pożyteczne i fajnie napisane. Kawał dobrej roboty :)

e-bola
8.07.08, 22:05
Dokładnie... Ja również jestem pełen podziwu dla autorki... I pozwolę sobie korzystać z tych porad zachłannie i garściami...

sławekb
8.07.08, 22:16
Bardzo ładnie napisane. O kulturze i etyce w fotografii przyrodniczej trzeba mówić i przypominać jak najczęściej i dobrze że taki tekst się tu znalazł.

Ania_
8.07.08, 22:17
Bardzo Wam dziękuję, jak również kolegom z fotoprzyrody.pl, którzy są tak mili, że jako eksperci w tej dziedzinie pomagają mi nanieść poprawki. :)

Mam nadzieję, że do końca tego miesiąca uda mi się opracować część poświęconą światłu w fotografii przyrodniczej. Pracuję także nad prostym przewodnikiem do rozpoznawania polskich płazów, ale z uwagi, że rysuję do niego sama rysunki zajmie mi to trochę czasu.

W planach mam dodanie jednej podstrony na mojej stronie, na której wszystko zostanie zebrane w plikach .pdf do pobrania. :) Oczywiście nastąpi to już po pewnym przeredagowaniu tekstu.

wanilia
8.07.08, 22:33
tu byłam :grin::wink:
poproszę o więcej

salvadhor
8.07.08, 23:32
Brawo. Lecz popraw tagi w tekście, bo kolory literek się od połowy tekstu robią czarne i na mojej skórce forum (ta czarna), ledwo widać co piszesz.

Ania_
8.07.08, 23:44
Brawo. Lecz popraw tagi w tekście, bo kolory literek się od połowy tekstu robią czarne i na mojej skórce forum (ta czarna), ledwo widać co piszesz.

Niestety nie mam pojęcia jak :???: Nie ma opcji automatyczny kolor :???:

grizz
8.07.08, 23:49
Niestety nie mam pojęcia jak :???: Nie ma opcji automatyczny kolor :???:

zmien edytor na normalny a nie WYSIWYsyf ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
oki... poprawiłem.

Piotr Grześ
8.07.08, 23:52
Ja też tam jestem. Cieszę się , że założyłaś ten wątek. Pozdrawiam. Nawiasem mówiąc, mało tam Olympusowców.

Ania_
8.07.08, 23:57
zmien edytor na normalny a nie WYSIWYsyf ;)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
oki... poprawiłem.


Spasiba dobry człowieku :grin:

Piotrku - no niestety i chyba niepotrzebnie pokutuje pogląd, że Olek się do takich zdjęć nie ima. Na szczęście jest to już bardzo rzadkie, jestem pod wrażeniem tamtejszej kultury wypowiedzi i kultury podejścia do użytkownika bez względu na sprzęt. Jest to swoisty fenomen dla mnie w świecie forów o tematyce fotograficznej. :shock:
PS Wystarczy zerknąć na zdjęcia użytkownika Unkas robione kompaktem - "mjut"!

Piotr Grześ
9.07.08, 00:06
Masz rację, nigdy nie pytano mnie czym robię:). Kupa sympatycznych ludzi i wiele wiele ciekawych zdjęć, historii, opisów okazji, a szkoda gadać, warto zajrzeć www.fotoprzyroda.pl. Pozdrawiam.

kuba1984
9.07.08, 02:16
Właśnie się zapisałem na to forum;-)

Ania_
2.08.08, 23:17
Polecam wątek nowym na forum. Przyklejać nie będę, bo i tak tutaj dużo przyklejone.

Dzięki uprzejmości jednego z klubowiczów tekst ten ma ukazać się drukiem w studenckiej gazecie, czyli trafi do jeszcze większego grona odbiorców, ale o tym więcej jak już się ukaże. :)

rocco
2.08.08, 23:31
Kawał dobrej roboty Aniu, dziękuję, przyda się.
Doceniam ;)

slawek
3.08.08, 11:52
Właśnie zalogowałem się na tym forum. Dzięki za informacje :)

kasprzyk
3.08.08, 21:59
No co tu napisać, kawał dobrej roboty!

Oczywiście popieram Cię w 100%, robiąc zdjęcia przyrody, zawsze mam sam do siebie pretensje, że nie wiem co fotografuje, ale staram się pogłębiać wiedzę, jak tylko czas i pamięć pozwala ;)

Za chwileczkę odwiedzę promowane przez Was forum, Aniu - do Ciebie mam pytanie, jakbyś odwiedziła mój wątek - bo nie wiem jakiego tam ptaka zamieściłem :???: podobny do wróbla - ale to raczej nie on ;)

pzdr

rocco
3.08.08, 22:52
Właśnie się zapisałem na to forum;-)
Ja tam jestem od dawna, zaglądam, oglądam ale zamieścić to już nie mam czego :roll:

Ania_
10.10.08, 19:13
Trochę odkopię wątek. Artykuł za niedługo będzie do pobrania w formie .pdf z mojej strony.

Czacha
29.10.08, 17:29
Przyroda, w ogólnym tego słowa znaczeniu, to najczęstszy temat moich zdjęć. Nie wyobrażam sobie jak można robić zdjęcia czegoś, czyli w pewnym sensie podziwiać to, a równocześnie niszczyć. Człowiek już dość namieszał w świecie, więc chociaż to co zostało mógłby szanować. Jak widzę porozrzucane śmieci w lesie, stare opony i inne podobne, to po prostu przykro się robi :roll:

Muminek
18.12.08, 22:49
Wielkie dzięki za tak cenne informacje.

Ania_
20.02.09, 20:41
Wraz z kilkoma zdjęciami, zamieściłam tekst na odświeżonej stronie.
http://www.annaw.pl/fotografia/fotografia_przyrodnicza.php
W "pisaniu" jest Początki fotografii przyrodniczej, może dzisiaj dorzucę.

andre77
20.03.09, 13:10
Bardzo dobre rady, gratuluję autorce artykułu.
Dla osób interesujących się makro chciałem dodać link do artykułu który mi pomógł i pewnie nie tylko mi, naprawdę warto przeczytać
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-317-0.php
jest tam dużo wskazówek dla początkujących i nie tylko
mam nadzieję że się przyda :wink:

Ggrzesiek
20.03.09, 13:34
Witam

Oba artykuły przeczytałem z zainteresowaniem i mam nadzieję, że z pożytkiem zarówno dla środowiska jak i moich zdjęć.

Może ktoś z forumowiczów zechciałby polecić jakieś książki przyrodnicze. Przymierzając się do fotografowania różnych stworzeń chciałbym dowiedzieć się czegoś, o ich trybie życia, żerowania, gdzie dany gatunek najłatwiej spotkać itd. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.

west73
21.03.09, 21:21
dla interesujących się fotografią przyrodniczą

Jutro (22.03.2009) będzie reportaż w programie UWAGA (godz 19.45) z Adamem Wajrak - dziennikarz, ekolog, obrońca zwierząt
http://m.onet.pl/_m/38fcc29397f1fa44a911fca066bc7933,35,1.jpglink do strony

http://uwaga.onet.pl/17383,wideo,86656,adam_wajrak_-_dziennikarz__ekolog__obronca_zwierzat,adam_wajrak _-_dziennikarz__ekolog__obronca_zwierzat,reportaz.ht ml

Karol
11.05.10, 22:37
Mamy okres lęgowy wielu gatunków ptaków, odświeżam więc stary temat, tym bardziej, że pojawiają się w naszej galerii zdjęcia piskląt w gniazdach...

moose
11.05.10, 23:15
Pd zdjęciem w galerii odpisałem. W tym konkretnym wypadku obyło się pewnie bez szkody, chyba że w celu czystszego ujęcia wycięto gałązki osłaniające gniazdo .

Przy gniazdach powstaje bardzo dużo fotografii przedstawianych potem jako niegniazdowe. Bo jajek nie widać to w porządku. Co rusz takie widzę na stronach fotografii przyrodniczej mimo, że takowych zamieszczać tam nie wolno. Wystarczy czasem spojrzeć na pozę ptaka, układ piór ( czy nie najeżone) , wyprężona , zaniepokojona postawa...To ja już wolę prosto z mostu jak w galerii.

Szkodliwość jest największa w przypadku budowania w pobliżu gniazd czatowni, bud itp, a i samo fotografowanie powinno mieć ręce i nogi. Ptak MUSI po powrocie na gniazdo spokojnie usiąść ( i posiedzieć z godz aż jajka dogrzeje). Zdjęć nie należy robić przy pierwszym podchodzie dorosłego do gniazda. Mało jednak kto ,,wytrzymuje" . Miałem nawet kiedyś propozycję spłaszania rycyka z gniazda tylko po to by zdjęcia były bardziej ,,dynamiczne" , a nie siedzącego godzinami bez ruchu na jajkach dorosłego.

Książki pisać.

Przy wielu gatunkach nie wolno zacząć budowy ukrycia zanim nie wyklują się młode, przy innych lepiej wogóle nie zaczynać - porzucają nawet młode ( błotniaki ) . Fotografując małe śpiewaki nie wolno wycinać gałązek by uzyskać czyste kadry ( słońce i drapieżniki załatwią gniazdo).

Najlepiej, jak się już trafi na lęg, zrobić pamiątkową fotografię i pójść dalej. Ptaki po chwili wrócą i wszystko wróci do normy.

Mirek54
11.05.10, 23:45
Jakies trzy lata temu mama szpak i tata szpak zbudowali sobie gniazdo na tarasie u mnie na ogrodzie.Na takim malym stoliku w rogu.
Myslelismy,ze to ich syzyfowa praca.Jednak bylo 5 jajek i 5 mlodych.My siedzielismy na tarasie a rodzice mlode wychowywaly.Doszlo do tego,ze wnuk zbieral dzzownice i kladl na stole a rodzice nie czekajac jak odejdzie odbieraly je i karmily mlode.Chalas byl przez dobre dwa tygodnie a moze i dluzej.Mlode wyfrunely jednego poranka jak siedzielismy przy stole.Juz nigdy zaden z ptakow nie wrocil na taras.Ale na ogrodzie bylo je slychac.O czeresnie nie walczylismy pozniej i do dzis nie walczymy.Niech se jedza,ja se to kilo czy dwa kupie.

K_Puchatek
13.05.11, 23:12
Trochę wykopię z niebytu...:roll:
Może by przykleić...

Tojfi
13.05.11, 23:31
Trochę wykopię z niebytu...:roll:
Może by przykleić...

Podpisuje się pod tym, trochę mnie zdziwiły te ochy i achy pod dzisiejszym zdjęciem w galerii. Myślałem że dla użytkowników naszego forum jest oczywiste że nie fotografuje się piskląt w gnieździe, ale sporo osób po prostu nie ma o tym zielonego pojęcia.

/Edit K_Puchatek masz u mnie plusa w pamięci, bo na razie nie mogę ci dać ;)

LeonAmator
13.05.11, 23:34
No to jak wykopany.
Od roku mam problem z gołębiami na balkonie .Przez jakiś tydzień kwietnia może trochę dłużej próbują mi ulokować gniazdo .Gdybym z balkonu korzystał sporadycznie to ok bym pozwolił ,ale że jest inaczej to walka jest mozolna bo gołąb to stworzenie uparte ja swoje a on swoje .On znosi gałązki znosi a ja je wyrzucam:grin:

hades
21.07.11, 10:31
Pamiętacie zapewne tą, jakże gorącą dyskusje: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=78161. Zainspirowany nią kolega Moose napisał artykuł, który dziś pojawił się na portalu: Gniazda były fotografowane, są i będą. (http://www.olympusclub.pl/sztuka-robienia-zdjec/gniazda-byy-fotografowane-s-i-bd.html)

Ania_
21.07.11, 10:35
No i super :grin: Bardzo fajny tekst!!! Ale tytuł bym trochę zmieniła, bo w sumie inny jest jego odbiór, a inny treści artykułu. :-P

poniedzialkowa
22.07.11, 10:48
Całkiem fajny artykuł, podoba mi się, choć osobiście nigdy nie byłam wielką fanką fotografii przyrodniczej, ale kto wie ;) Mimo to z chęcią przeczytałam artykuł i wyniosłam wiedzę na przyszłość :D Obserwacja zwierząt jest ciekawym zajęciem, sama nie wiem czemu nigdy wcześniej specjalnie mnie to nie kręciło.

moose
23.07.11, 20:16
W niedawnym numerze czasopisma ,,Echa Leśne" Tomek Kłosowski napisał artykuł w temacie fotografowania gniazd. Poradnikowo.
Mysikrólik - dzięki. Tytuł dałem taki bo ... tak jest. Nie ma co owijać w bawełnę. :-) Tylko zdjęć żadnych nie wysłałem Hadesowi bo niby jakie miałbym dać? Do treści wypadałoby zapodać ,,kaszany" , a jakoś mi tak nie po drodze z dziadowstwem było :-) Mimo, że sporo nieudanych, przygniazdowych, mam. Dobrych też trochę, ale też nijak by się miały do treści.

K_Puchatek
30.08.11, 20:51
Odkopię jeszcze raz wątek w związku z kolejną fotą w galerii:

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-57337

Może kolejnych kilka osób się zastanowi...:roll:

apz
30.08.11, 21:15
Odkopię jeszcze raz wątek w związku z kolejną fotą w galerii:

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-57337

Może kolejnych kilka osób się zastanowi...:roll:

Może tak , a może nie - jak widzisz - tym razem autor pozostawił swoją pracę w galerii, można się tylko zastanowić czy nie używać w takich przypadkach także reputacji.

Oceny zerowe od góry do dołu nie przynoszą efektu, raport do moderacji też nie, bo galeria o ile nie zawiera treści skrajnie drastycznych jest prywatna.

A to nie przynoszące chluby zdjęcie ani autorowi, ani portalowi dalej wraca jak bumerang na czołówkę ocenianych.

Pozdrawiam - mocno zniesmaczony - AP.

K_Puchatek
30.08.11, 21:29
Może tak , a może nie - jak widzisz - tym razem autor pozostawił swoją pracę w galerii, można się tylko zastanowić czy nie używać w takich przypadkach także reputacji.

Oceny zerowe od góry do dołu nie przynoszą efektu, raport do moderacji też nie, bo galeria o ile nie zawiera treści skrajnie drastycznych jest prywatna.

A to nie przynoszące chluby zdjęcie ani autorowi, ani portalowi dalej wraca jak bumerang na czołówkę ocenianych.

Pozdrawiam -mocno zniesmaczony - AP.

Na to że autor się zreflektuje zupełnie nie liczę (widać to po wypowiedziach pod fotą)...
Mam natomiast nadzieję że może choć kilka osób zapozna się z wątkiem i będziemy mieli takich ujęć coraz mniej na forum... mam nadzieję...
Pozdrawiam

grizz
30.08.11, 22:21
[QUOTE=apz;747165]
Oceny zerowe od góry do dołu nie przynoszą efektu, raport do moderacji też nie, bo galeria o ile nie zawiera treści skrajnie drastycznych jest prywatna.
/QUOTE]

A gdzie był ten raport?

Przed momentem Saboor podrzucił linka na ircu, wiec skasowałem...

---------- Post dodany o 22:21 ---------- Poprzedni post był o 22:18 ----------

Nosz rzesz... był raport.

AKurtat musiałem przegapić. Szkoda, że tylko apz się pofatygował.

apz
30.08.11, 22:56
Dzięki .

Pozdrawiam AP.

K_Puchatek
30.08.11, 23:03
... Nosz rzesz... był raport.

AKurtat musiałem przegapić. Szkoda, że tylko apz się pofatygował.

A jak można zaraportować fotkę z galerii? Pytam poważnie...

apz
30.08.11, 23:24
A jak można zaraportować fotkę z galerii? Pytam poważnie...

Bierzesz jakiś swój post z wątku, wciskasz raport, wklejasz linka do zdjęcia i opisujesz sprawę podpisując się na końcu.

Pozdrawiam AP.

sławekb
6.09.11, 20:16
ś.p. Artur Tabor mówił kiedyś, że lepiej zrobić gorsze zdjęcia czy film ale niech to będzie prawdziwe.
Ten szwedzki fotograf stracił już więcej niż tytuł, czy nagroda. Dzisiaj jego nazwisko zostanie zapamiętanie na zawsze.
wiele jest podejrzanych zdjęć, dobrze że ktoś zadał sobie trochę trudu żeby ujawnić oszusta.

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13446&szwedzki-fotograf-przyrody-przyznal-sie-do-sfalszowania-fotografii

Saboor
7.09.11, 15:32
W czopka! Nie naumiejają się myśleć!! :evil::evil::evil::evil:
gniazdo (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-55529)

k@czy
7.09.11, 15:53
Sledczy Saboor - doskonala robota !!!

Saboor
7.09.11, 15:58
Sir! Yes Sir! :grin:

grizz
7.09.11, 16:17
Poszło.

romek1967
7.09.11, 16:31
Sledczy Saboor - doskonala robota !!!

Zawsze czujny! wróg nie śpi!



---------- Post dodany o 16:31 ---------- Poprzedni post był o 16:29 ----------


Poszło.

i bardzo dobrze

k@czy
7.09.11, 16:37
I jeszcze jeden...
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=search&cat=0&pos=12

grizz
7.09.11, 16:41
I jeszcze jeden...
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=search&cat=0&pos=12


Podaj bezpośredni link - jest dostępny po kliknięciu przycisku info.

k@czy
7.09.11, 16:42
prosz....
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-1613
(to tak mniej powaznie bylo...)

grizz
7.09.11, 16:47
ech :P

A ja się stresuje.

Saboor
7.09.11, 16:50
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: O w k@czy kuper!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

moose
11.09.11, 18:59
ś.p. Artur Tabor mówił kiedyś, że lepiej zrobić gorsze zdjęcia czy film ale niech to będzie prawdziwe.

Ano mówił, ale co w zagrodach szalał to szalał :-)

Ania_
20.10.12, 10:37
Podrzucam dla nowych.

specta
2.01.14, 11:27
Dlaczego nie w czerwonej mini i szpilkach ? :) Wydaje mi się to bardzo gustowne :) :)