PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-410 (14-42mm)



mkondrak
22.06.08, 22:06
Witam
Zaczynam od takiego aprataru i podstawowy obiektyw. Oczywiscie dopiero sie ucze a chcialbym poznac tajniki robienia zdjec i tak sie zastanawiam czy od razu warto kupowac lepszy obiektyw do zdjec makro + lampa blyskowa czy moze cos innego proponujecie?:)

Tak na wstępie powiedzcie co sądzicie o moich zdjęciach: co mam poprawic a co jest dobrze

Rafał Czarny
22.06.08, 22:12
Za duże pliki. Musisz je zmniejszyć do rozdzielczości 72 dpi, a dłuższy bok najlepiej ok. 800 pikseli. Twoje foty ważą prawie po 2 mega. :roll:

mkondrak
23.06.08, 23:18
A oto moje zdjęcia

zibi1303
23.06.08, 23:24
Całkiem, poprawnie jak na pierwszy raz, ale jakieś te fotki smutne, nawet kot się nie cieszy. No i kolorystyka trochę kolory przytłumione, Może coś z obróbką nie tak

Fredi
24.06.08, 12:03
narazie wstrzymaj się z kupowaniem innego obiektywu i lampy...
najpierw naucz sie i wyciagnij z tego obiektywu co sie tylko da.
za jakis czas dowiesz sie czego ci brakuje.

a_wykrota
24.06.08, 13:15
Podoba mi się kotek - tylko jedna rzecz mi przeszkadza. Tło a dokładniej stojący samochód i jego alufelga. Nad uchem kotka powstała w bokehu świecąca plama.
Jeśli nie wiesz co to jest bokeh to daj link: http://www.optyczne.pl/16-s%C5%82ownik-BOKEH.html
Ogólnie miłe dla oka początki.

mkondrak
24.06.08, 22:04
Zapowiada się ciekawie :wink: tylko wiecie co? Możecie się śmiać ale te zdjęcia nie były poprawiane w jakimkolwiek pogramie, w ogóle nie sądziłem że warto się bawić w obróbkę a jednak. Photoshop wystarczy czy może jakieś inne programy polecacie? Od czego najlepiej zaczynać

Fredi
24.06.08, 22:17
szczerze, to najlepiej zaczynac bez zadnego photoshopa.
Albo chcesz sie nauczyc fotografii albo grafiki komputerowej - wybieraj.
Obu naraz sie nie nauczysz, a jak zaczniesz od PS to bedziesz marnym fotografem, bo w podsiwadomosci bedziesz wiedzial ze fotki sobie wyretuszujesz, poprawisz....

mkondrak
24.06.08, 22:19
W sumie Fredi masz rację

dog_master
24.06.08, 22:34
Skopanego zdjecia czesto nie da sie uratowac ;)

PS Elements, tanie, a maja duzo funkcji.

Deadpunk
24.06.08, 22:40
Do pewnego stopnia się zgodzę. Ale pewne zabiegi w postaci np: kadrowanie, podnoszenia ekspozycji, kontrastu były stosowane w ciemniach fotograficznych od lat. Dziś można je sobie zrobić z pomocą komputera więc czemu nie.
A teraz moderator się wnerwi bo dyskusja na inne tory zbiega. :)

Darekw1967
24.06.08, 22:58
szczerze, to najlepiej zaczynac bez zadnego photoshopa.
Albo chcesz sie nauczyc fotografii albo grafiki komputerowej - wybieraj.
Obu naraz sie nie nauczysz, a jak zaczniesz od PS to bedziesz marnym fotografem, bo w podsiwadomosci bedziesz wiedzial ze fotki sobie wyretuszujesz, poprawisz....

A to nie jest powiedziane.
Fotografia cyfrowa daje mozliwosci pozniejszego doszlifowania kadru.
Zniwelowania na ile to mozliwe wad szkla oraz dobor innych parametrow aby
uzyskac dobrze naswietlona fotografie w swiatlach i cieniach.

Mozna powiazac nauke fotografii z umiejetnosciami
dalszej jej obrobki.

Wszystko zalezy od czlowieka i to jak postrzega fotografie.

Jeden szuka pol dnia odpowiedniego swiatla dla zarejestrowania
paru ujec a drugi zrobi 100 zdjec i zadne z tego nic nie
bedzie wnosilo poza kiczem.

a_wykrota
25.06.08, 00:35
Skopanego zdjecia czesto nie da sie uratowac ;)

PS Elements, tanie, a maja duzo funkcji.
Święta racja.... wystarczy, że źle ustawimy ostrość ( nie na tym co chcieliśmy np. na włosach modelki zamiast na oczach) i po temacie.... żaden PS nie pomorze...;)