PDA

Zobacz pełną wersję : E-510 Pierwsze kroki



Paolo905
15.06.08, 19:19
Witam wszystkich Klubowiczów!
Nadszedł czas na zmianę sprzętu. Wcześniej (jak większość) pstrykałem fotki zwykłą cyfrówką. Były to głównie wakacje, imprezy prywatne, itp.. Od kilku dni jestem posiadaczem Olympusa E-510. Już widzę różnicę w zdjęciach. Doszedłem do wniosku, że jeżeli jeszcze dłuuuugo popracuję nad warsztatem to może będzie fajnie. Postanowiłem poddać się Waszej ocenie. Wszelką konstruktywną krytykę biorę na "klatę' i postaram się zastosować przy następnych próbach.

Pozdrawiam,

a_wykrota
15.06.08, 19:32
Powitać:)
Musisz trochę popracować nad kadrem - prawie na każdej fotce jest kompozycja centralna. Poczytaj o zasadach kompozycji, mocnych punktach zdjęcia i złotym podziale. Na 2 foto brakuje ostrości - chyba za duży crop.
Zachód - trochę za ciemna ziemia i proporcje nieba do ziemi mi nie pasują.
Ogólnie jak na początek nie jest źle.

push
15.06.08, 19:57
heh też stawiam pierwsze kroki na e-510 ... no ale w porównaniu z twoimi fotami - to twoje wyglądają o niebo lepiej...

jakie szkła?

Paolo905
15.06.08, 20:33
Powitać:)
Musisz trochę popracować nad kadrem - prawie na każdej fotce jest kompozycja centralna. Poczytaj o zasadach kompozycji, mocnych punktach zdjęcia i złotym podziale. Na 2 foto brakuje ostrości - chyba za duży crop.
Zachód - trochę za ciemna ziemia i proporcje nieba do ziemi mi nie pasują.
Ogólnie jak na początek nie jest źle.

Dzięki za opinię. Masz może jakieś tytuły z których mógłbym skorzystać? - tylko żeby napisane były dla ludzi :-). Zdjęcia zachodów zrobione są z mojego balkonu (słońce zachodzi nad lasem). Chciałem uchwycić większą część nieba żeby zobaczyć kolory. Natomiast mam wrażenie, że są zbyt ciemne.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

heh też stawiam pierwsze kroki na e-510 ... no ale w porównaniu z twoimi fotami - to twoje wyglądają o niebo lepiej...

jakie szkła?

Kupiłem Olka w zestawie: ED 14-42mm (zdjęcia 1 i 2) i ED 40-150mm (pozostałe). Przegladając zdjęcia na Tym forum widzę, że może na starość uda mi się pstryknąć coś fajnego :-)

a_wykrota
15.06.08, 20:50
Tak na szybko mogę polecić Ci tą stronę :
http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/41509-kompozycja-obrazu-i-kadrowanie.htm
Lub książkę Johna Freemana : "Fotografia, nowy wyczerpujący poradnik fotografowania"

Morlok
15.06.08, 20:57
Teraz jest dużo trudniej o dobre książki, ale polecam wizytę w bibliotece/antykariacie i zainteresowanie się starymi ( starszymi niż z 1989 r) numerami czasopism Foto i Fotografia. Ja uczyłem się z nich. Jest tam dużo naprawdę sensownych artykułów na temat kompozycji, techniki fotograficznej i.t.p.

kasprzyk
22.06.08, 01:40
Cześć

Jak to początki - jest dobrze.

to tyle, jestem skromny w opisach :-P
pzdr

falkirk
22.06.08, 01:47
jeśli rzeczywiście to Twoje pierwsze pstryki tym aparatem to muszę powiedzieć, że fajnie Ci idzie i życzę powodzenia
pozdr

Goszu
22.06.08, 12:38
Dobry początek. Druga fota faktycznie nieostra, choć gdyby poprawić,
byłaby fajna. Tylko tak dalej...

wujek.samo.h
22.06.08, 13:39
Pierwsze koty za płoty. Za koleżankami i kolegami jak na początek nie jest źle. Co do zabaw z kuleczka, popatrz w galerię Helenae i zobacz jakie cuda można robić z kropelkami wody. Co do zachodów - są niezłe, choć brakuje w nich niezwykłości (no może poza przed ostatnim). Życzę wytrwałości. Tak trzymać.

Paolo905
29.06.08, 16:12
Chciałem Wam podziękować za komentarze dotyczące moich prac. Zawsze jest trudno spojrzeć obiektywnie samemu na to, co się zrobiło. Staram się bawić z moim nowym „przyjacielem” E-510. Może coś z tego wyjdzie i ktoś kiedyś napisze: „Ooo, Super fota J”.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne podpowiedzi.

Paolo905
29.06.08, 16:31
Tak to jest jak sie przegląda to forum :-). Napatrzyłem się na Wasze prace i postanowiłem spróbować. Znalazłem „Photomatix”, wstawiłem dwie moje foty (z tych zamieszczonych w poście) i do dzieła. Mi się podoba ale ciekaw jestem co jest kiepskiego w tej produkcji i co mógłbym zrobić inaczej – a najlepiej jak?

Pozdrawiam.

epicure
29.06.08, 16:39
Mi się podoba ale ciekaw jestem co jest kiepskiego w tej produkcji i co mógłbym zrobić inaczej – a najlepiej jak?

:D
A co jest dobrego w tej "produkcji"?

Paolo905
29.06.08, 17:17
No nie wiem :-). Jako laik, powiem co mi się podoba: podobają mi się kolory, pokazanie drzew na dole zdjęcia, i to chyba tyle. Widzę, że wskoczyłem na głęboką wodę nie umiejąc pływać :-). Człowiek ryzykuje aby sie czegoś nauczyć - biorę całą krytykę na klatę :-). Dodam oba zdjęcia i może ktoś pokaże mi co mozna bylo z nich zrobić? Mówię serio - przecież istotny jest pomysł i odpowiednia kompozycja.

a_wykrota
29.06.08, 17:24
Zaraz chyba nie rozumiesz istotny HDR.
High dynamic range imaging - technika w Fotografia – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotografia) polegająca na wykonaniu kilku Ekspozycja – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekspozycja) tego samego Kadr – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kadr), z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Używając tej techniki najczęściej robi się trzy fotografie (poprawnie naświetloną, niedoświetloną i prześwietloną, z różnicą około 2 EV (fotografia) – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_%28fotografia%29)), a następnie łączy się obrazy w jeden Plik – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik). Pozwala ona na wykonanie zdjęć scen o dużej rozpiętości tonalnej. Złożony obraz HDR poddawany jest mapowaniu luminancji, dzięki czemu kompresji ulega globalny kontrast zdjęcia, ale zachowane są lokalne zmiany w jasności. Technika ta może być używana również do poprawy jakości pojedynczych fotografii, a szum, który w takim przypadku zwykle ulega wzmocnieniu, usuniemy za pomocą filtra bilateralnego. Zdjęcie takie można otrzymać także składając trzy "odbitki" z cyfrowego negatywu, (tzw RAW – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW)). Ponieważ przy wywoływaniu plików RAW można uzyskać trzy zdjęcia z różnicą około 1,5 EV, fotografie wynikowe posiadają znacznie mniejszą rozpiętość tonalną. Jednak jest to niezastąpiona metoda przy wykonywaniu fotografii HDR poruszających się obiektów.
źródło Wikipedia
Czyli w skrócie telegraficznym sklejasz trzy takie same kadry!!! A nie różne zdjęcia. Czyli robisz ten sam widok dwa lub trzy razy tylko z innymi ustawieniami EV... Na tym polega HDR. Ty natomiast wziąłeś dwa różne ujęcia i wyszło coś bardzo dziwnego...
Pozdrawiam

Paolo905
29.06.08, 18:01
Ok, kumam. Zamiast HDR zrobiłem jakąś abstrakcję :-). W takim razie wycofuje się z HDR (przynajmniej na razie). Zamieszczam jeszcze trzy fotki. Jedno co już sam zobaczyłem to ekspozycja centralna we wszystkich zdjęciach (dzięki "Wykrecik" - twoje komentarze), którą można by było zmienić. Ciekaw jestem, co jeszcze jest do poprawy i co o nich sądzicie?

Dzięki za szkołę :-)

Paolo905
29.06.08, 18:26
Pierwsze koty za płoty. Za koleżankami i kolegami jak na początek nie jest źle. Co do zabaw z kuleczka, popatrz w galerię Helenae i zobacz jakie cuda można robić z kropelkami wody. Co do zachodów - są niezłe, choć brakuje w nich niezwykłości (no może poza przed ostatnim). Życzę wytrwałości. Tak trzymać.

Dzięki za komentarz. Wszedłem na galerię Helenae i jestem w szoku J. Kropelka jak kropelka ale to co się w niej odbija i sam fakt, że coś tam jest to dla mnie mistrzostwo. Próbowałem kilka razy focić kropelki w plenerze ale nigdy w nich nic się nie odbijało (przynajmniej na moich zdjęciach). No cóż, trening czyni mistrza.

grizz
29.06.08, 18:29
Nie Pisz Czarnym Kolorem!