PDA

Zobacz pełną wersję : Zuiko 50/3,5 MAKRO - jaka skala odwzorowania?



marcinpolniak
13.06.08, 20:57
Witam,
Jaka jest skala odwzorowania obiektywu ZUIKO 50/3.5 w Makro?

grizz
13.06.08, 21:05
http://ompl.org/lens,macro,17

1:2

dog_master
13.06.08, 21:07
Yyy, jakiego? ;)

50/2 - 1:2
35/3.5 - 1:1

grizz
13.06.08, 21:14
Yyy, jakiego? ;)

50/2 - 1:2
35/3.5 - 1:1

patrz na dział ;)

dog_master
13.06.08, 21:54
Uh, ok, nie bylo, nie zauwazylam :oops:

arhtus
13.07.09, 00:59
Witam
Wiem że tego było już wiele no, ale jeszcze raz.
Jaką skale odwzorowania będzie miała 50 f3,5 macro OM pod E-systemem.
Muszę przyznać (niestety), że ten temat nie jest jeszcze dla mnie ostatecznie rostrzygnięty.
Chodzi mi konkretnie o zachowanie się obiektywów macro na różnych (wielkość) "matrycach"
Ja to na tą chwilę rozumuję w ten sposób:
Skala odwzorowanie wg mnie to: 1:1 =1cm w realu daje 1cm na "matrycy", a więc tym sposobem w macro fotografii uprzywilejowane są mniejsze matryce.

Owa 50 daje (dane ze specyfikacji) odwzorowanie 0,5x inaczej 1:2 czyli takie jak cyfrowa zd50, ale na FF, czyli na klatce filmu (24x36mm) da kadr o powierzchni 48x72mm (jak dla mnie żadne macro). Podpięte do 4/3 da też 1:2, ale tu na powierzchni 17x13mm zmieścimy kadr 34x26mm, a więc już coś.

No nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w inny sposób, ponieważ cały czas zakładam że pomimo zmiany wielkości matrycy minimalna odległość ostrzenia się nie zmienia w przeciwieństwie do kątów patrzenia obiektyw.

WRAZ ZE WZROSTEM WIELKOŚCI "MATRYCY" NA JAKĄ OBIEKTYW RZUTUJE OBRAZ "ZDOLNOŚĆ MACRO'' DANEGO OBIEKTYWU MALEJE.

Czy dobrze to wszystko kumam?????

rodia
13.07.09, 03:48
Witam
Wiem że tego było już wiele no, ale jeszcze raz.
Jaką skale odwzorowania będzie miała 50 f3,5 macro OM pod E-systemem.
Muszę przyznać (niestety), że ten temat nie jest jeszcze dla mnie ostatecznie rostrzygnięty.
Chodzi mi konkretnie o zachowanie się obiektywów macro na różnych (wielkość) "matrycach"
Ja to na tą chwilę rozumuję w ten sposób:
Skala odwzorowanie wg mnie to: 1:1 =1cm w realu daje 1cm na "matrycy", a więc tym sposobem w macro fotografii uprzywilejowane są mniejsze matryce.

Owa 50 daje (dane ze specyfikacji) odwzorowanie 0,5x inaczej 1:2 czyli takie jak cyfrowa zd50, ale na FF, czyli na klatce filmu (24x36mm) da kadr o powierzchni 48x72mm (jak dla mnie żadne macro). Podpięte do 4/3 da też 1:2, ale tu na powierzchni 17x13mm zmieścimy kadr 34x26mm, a więc już coś.

No nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w inny sposób, ponieważ cały czas zakładam że pomimo zmiany wielkości matrycy minimalna odległość ostrzenia się nie zmienia w przeciwieństwie do kątów patrzenia obiektyw.

WRAZ ZE WZROSTEM WIELKOŚCI "MATRYCY" NA JAKĄ OBIEKTYW RZUTUJE OBRAZ "ZDOLNOŚĆ MACRO'' DANEGO OBIEKTYWU MALEJE.

Czy dobrze to wszystko kumam?????

Trochę źle to "kumasz".

Niezależnie jaka jest matryca to jeżeli jest odwzorowanie optyki 1:1 to 1 centymetr obrazu zajmuje 1cm na matrycy.
Róznica polega na tym, że na mniejszych matrycach mniej tych centymetrów się zmieści.

Rozumowanie odnośnie skali odwzorowania jest zaburzone przez różne upakowanie pikseli na matrycach. Weźmy dla przykladu matrycę 10 MPix systemu 4/3. Rzucany na nią obraz przez obiektyw 1:1 - otrzymujemy zdjęcie na którym sfotografowaliśmy obszar 17x13mm (mniej wiecej).

A teraz zastąpmy tą matrycę, matrycą FF o takim samym upakowaniu pikseli. Będziemy mieli wtedy matrycę 40MPix.

Zarówno w jednym i drugim przypadku fotografując ten sam kadr prostokącik o rozmiarach 17x13 bedzie mial dokladnie tyle samo pixeli czyli 10M.
Tyle, że w matrycy 4/3 będzie to stanowić 100% powierzchni obrazu, a w matrycy FF będzie to stanowic 25% powierzchni obrazu.


Różnica robi się wtedy gdy mamy matrycę o różnym upakowaniu pixeli. Dla przykadlu załóżmy, że i rozpatrywana matryca 4/3 i FF mają po 10MPix.
Wtedy fotografując prostokącik 17x13 przy skali 1:1 na matrycy 4/3 bedzie on mial 10Mpix a na matrycy FF będzie miał tylko 2.5MPix.


Z powyższych rozważań wynika jasno, że skala odwzorowania tyczy się wyłącznie obiektywu. Matryca nie ma na nią wpływu.

Dla uproszczenia można rozumować, że na matrycy 4/3 uzyskasz powiększenie 2x większe w stosunku do FF. Ale wynika to tylko i wyłącznie z gęstości pixeli a nie rozmiarów fizycznych matrycy.

arhtus
13.07.09, 10:19
Dzięki rodia
Mój sposób "kumania" owego tematu jest właśnie taki sam jak to opisałeś.
Przy większych matrycach pomimo że właściwośći obiektywu pod względem odwzorowania się nie zmieniają to otrzymujemy "gorsze efekty" z racji wielkości matrycy.