PDA

Zobacz pełną wersję : Długi czas naświetlania:(



garf01
13.06.08, 18:18
Jakiś miesiąc miną od zakupu mojej pierwszej lustrzanki olimpusa e -410 z zuiko 17,5-45 i...
Uczucia mam mieszane,ponieważ nocne zdjecia wymagaja dlugiego czasu naswietlenia,a co za tym idzie-spora nieostrosc,rozmazy itp.Oczywiscie sa to zdjecia robione z reki,bo chyba nie musze nosic statywu(sa to zdjecia ze spotkan towarzyskich)-ale zdjecia na trzezwo robie wiec reka tak mi nie lata:)!Co do dziennych fotek to mam pozytywne wrazenia:).Czy to jest wina tego obiektywu,czy ....??????
Za wszelką informacje bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam serdecznie.

aga_piet
13.06.08, 18:26
Garf, jeśli robisz zdjęcia nocne z ręki, to nie ma bata, cobyś nie poruszył. Możesz mieć pewną rękę, ale czasu poniżej 1/20 to już raczej nie przeskoczysz (tu są pewne widełki w obie strony, każdy ma inną rękę). Jeśli nie chcesz nosić statywu, możesz ustawić aparat na jakimś pewnym podłożu i użyć samowyzwalacza.

Gundi
13.06.08, 18:27
Dziwi mnie ten post... A lampe masz?...

krzysiekz
13.06.08, 18:29
17,5-45 jest lekko mowiac taki sobie, ale niektorzy pokazali ze da sie nim zrobic zdjecie. Zdjecia nocne jak sama nazwa mowi robi sie w nocy gdy jest ciemno, wiec albo statyw do dlugich czasow, albo lampa blyskowa (i raczej nie wbudowana bo za slaba). FL36 jest dosc tania, metz 48 af1 teza moc ma przyzwoita.

garf01
13.06.08, 18:53
Co do lampy to tylko mam tą wbudowana.Pozostaje mi tylko rozbudowa i oczywiscie pozyskiwanie doswiadczenia:wink:.Dzieki za info.

dziekan
13.06.08, 18:58
a) to normalne
b) użyj statywu
c) jak nie statywu to użyj lampy błyskowej zewnętrznej

pzdr

garf01
13.06.08, 19:05
A co do"dziwnych" postow,to nikogo nie powinno dziwic moje pytanie,zapewne dla niektorych to sa blache pytania,ale jest tez sfera"nowicjuszy".:wink:

wujek.samo.h
13.06.08, 19:18
Wbrew pozorom 1/20 sekundy to dosyć długi czas. Na 510 ze stabilizacją czasem się uda i 1/10, ale i tak potem trzeba wyostrzać.

Jeśli chcesz robić zdjęcia w nocy znajomym - użyj lampy. Jeśli chcesz tworzyć coś o zabarwieniu sztuką - statyw lub wszystko co masz pod ręką. Ja np. bardzo lubię zdjęcia z perspektywy chodnika. Można czasem fajny efekt uzyskać.

Rafał Czarny
13.06.08, 19:32
Garf01, moja niezłośliwa rada - idź do księgarni i kup jakiś podręcznik opowiadający o fotografowaniu dla początkujących.

chomsky
13.06.08, 19:38
Garf- bez jakiegos podrecznika sie nie obejdzie, musisz cos kupic, lub pozyczycz, czytanie i wprowadzanie wiedzy w uzycie to wielka przyjemnosc.
Ludzie sie poruszaja, jesli Ty ustawisz 1/20 sek. to w tym czasie czlowiek zmieni miejsce pobytu o jakis wycinek- nazywa sie to predkosc katowa. Im jest żwawszy ( mlodszy) i im jest blizej Ciebie tym bardziej sie przesunie. Matryca to zarejestruje i bedzie poruszone.
Statyw zamrozi wszystko jesli jest to nieruchome- statyczne. Ruszajacych sie ludzi nie da rady.
W nocy do ruchu stosujemy lampe, moze byc ta wbudowana, jesli pomieszczenie jest male- srednie, lub obiekty blisko- do 3-5 metrow. Lampa blyska od 1/20 000- 1/2000 sek. W tak krotkim czasie obiekt nie ma szansy wiele sie przemiescic, wiec jest zarejestrowany jako ostry. Duza lampa daje wiele wiecej mozliwosci, nie tylko w dziedzinie zasiegu, ale takze w dziedzinie modulowania swiatla.
No to do nauki! ;-)
Czesc.ch.

dog_master
13.06.08, 19:39
Jakiś miesiąc miną od zakupu mojej pierwszej lustrzanki olimpusa e -410 z zuiko 17,5-45 i...
Uczucia mam mieszane,ponieważ nocne zdjecia wymagaja dlugiego czasu naswietlenia,a co za tym idzie-spora nieostrosc,rozmazy itp.Oczywiscie sa to zdjecia robione z reki,bo chyba nie musze nosic statywu(sa to zdjecia ze spotkan towarzyskich)-ale zdjecia na trzezwo robie wiec reka tak mi nie lata:)!Co do dziennych fotek to mam pozytywne wrazenia:).Czy to jest wina tego obiektywu,czy ....??????
Za wszelką informacje bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam serdecznie.
OLYMPUS jesli juz ;)

To jest wina braku swiatla, po prostu ;)

Wrzuc te poruszone zdjecia, to Ci cos podpowiemy, ale generalnie to podnies iso, mniejsz przyslone.

Fredi
16.06.08, 11:56
a generalnie to nie "podnies iso i zmniejsz przyslone" - tylko - dopóki nie przeczytasz choćby instrukcji od aparatu to używaj programow tematycznych!


graf01 napisał:
"A co do"dziwnych" postow,to nikogo nie powinno dziwic moje pytanie,zapewne dla niektorych to sa blache pytania,ale jest tez sfera"nowicjuszy". "


dlaczego nie powinno dziwić?
można być nowicjuszem ale powinno się poświecić choćby pół godziny na przejrzenie instrukcji aparatu.

Tydzien temu kupiłem sobie e-420 - załączona była płyta z filmem instruktażowym pokazującym możliwości aparatu, 40 min i całkiem dobra nauka podstaw!
Zanim człowiek zacznie udawać fotografa (bo kupił sobie lustro) to może powinien przeczytać instrukcję? ;)