PDA

Zobacz pełną wersję : 2x 200Ws+ softboxy, czy wystarczy do fotografii drobnych przedmiotów?



orwo
8.06.08, 23:24
Zastanawiam się czy zestaw :"Bowens Esprit Gemini 200 Studio-In-A-Box"- ale zamiast parasolek mają być softboksy wystarczy do fotografii drobnych przedmiotów w domowym studio?
Pytanie moje dotyczy w szczególności mocy lamp, czy nie są zbyt słabe (2x200Ws) do softboxów, bo w wersji oryginalnej występują z parasolkami.
Czy softboxy nie "wytracą" zbyt dużo światła, kosztem mocy lamp?

Inna konfiguracja to spot na jednej z lamp , a na drugiej softbox, czy wystarczą to do fotografi drobnych przedmiotów, zakładam, ze przesłone ustawię na f16. Lampy mają 200Ws, GN 50.

Może powinienem szukać czegoś mocniejszego np. 2x400Ws?

Dempsey
25.06.08, 22:42
Skrócona wersja odpowiedzi na samym końcu... ale możesz przeczytać całość :-)
Zależy o jak drobne przedmioty chodzi... ale do na prawdę drobnych starczą spokojnie dwie zwykłe lampy błyskowe takie na sanki, wyzwalane radiowo, czy przez fotocelę. Zamiast softboxów może bardziej przydatny byłby namiot bezcienowy :?: Przy softboxach i przedmiotach odbijających światło będzie widać softboxy i całe otoczenie - namiot bezcieniowy w większości eliminuje tego rodzaju problemy - całe otoczenie jest białe, z wyjątkiem miejsca przez które zerka obiektyw.
Ale powtarzam - wszystko zależy od wielkości fotografowanych przedmiotów - lampy możesz ustawić bardzo blisko (ciut za kadrem)...
Na temat kontroli światła błyskowego możesz poczytać w serii artykułów Z TEJ STRONY (http://strobist.blogspot.com/2006/03/lighting-101.html) - generalnie polecam.
Ja dwoma lampkami (FL36 i canonowy Speedlight 43EZ z parasolkami) oświetliłem cały pokój (ok. 25mkw.) z parą młodą w środku :-) - trzeba było co prawda ISO 400 (z tym że lampy nie waliły pełną mocą by skrócić czas ich ładowania... aby nie stracić ujęć) ale do mniejszych rzeczy to ISO 100 i do tego zmniejszyć siłę błysku by uniknąć przepaleń.
Generalnie w systemie 4/3 najlepsze wyniki uzyskasz dla przesłony F8 od F11 dyfrakcja zaczyna pogarszać ostrość, a F16 już bym w ogóle nie zalecał. Co prawda światła nigdy za wiele - ale jeśli masz małe studio i lamp nie możesz odsunąć to lepiej mieć możliwość podziału mocy błysku...
Żeby nie przynudzać - skrócona wersja:
2x200Ws do małych przedmiotów powinno być (moim zdaniem) więcej niż wystarczające

orwo
27.06.08, 22:42
Dzięki Dempsey za wsparcie, zapoznam się z art. w linku, wygląda interesująco:), (drobne przedmioty to biżuteria srebrna z kamieniami).
Jeśli faktycznie softboxy mogą odbijać się od gładkiej, wypolerowanej powierzchni przedmiotu to :( może trzeba je odsunąć na 1m?
Namiot bezcieniowy odpada ze wzgledu na usuwanie cieni i plastyczności przedmiotów.

Dempsey
29.06.08, 13:24
Jeśli chodzi o biżuterię, to jak najbardziej namiot bezcieniowy :!:
spójrz TUTAJ (http://www.tabletopstudio.com/documents/jewelry_photography.htm#pearls)
Do takiej fotografii to nawet oświetlenie błyskowe nie jest wymagane, a 200Ws to już prawdziwy overkill ;-)

wasti
16.12.08, 23:34
Szkoda tylko, że trzeba się bawić programem graficznym, aby pozbyć się szarości...

RadioErewan
16.12.08, 23:47
Biżuteria i namiot bezcieniowy to jak piękna róża i zima. Można wykastrować zdjęcia z wszystkiego oprócz koloru metalu i do tego nada się ów namiot.

2 x 200 Ws to wystarczająca energia błysku. Problem w tym czy będziesz miał jak to kontrolować, jak osłabić błysk, czy skierować go tam gdzie zechcesz.
Do takich zastosowań używa się profesjonalnie światłowodów.

Pozdrawiam

wasti
16.12.08, 23:51
Pytanie, jaki namiot bezcieniowy do małych przedmiotów polecacie? Mowa, oczywiście, o takich, które są dostępne w Polsce. Właśnie do robienia małych przedmiotów, m.in. biżuterii i modelów samochodów.

RadioErewan
16.12.08, 23:55
A tu przykłady, sami zgadnijcie i wybierzcie, co lepsze...

irek50
17.12.08, 00:31
RE: Przy tego typu fotkach wolałbym głebię na cały obiekt...pozdrawiam

RadioErewan
17.12.08, 00:41
To zdjęcia z warsztatów dotyczących fotografii produktowej z 2005 roku. Nie ma tu znaczenia GO, co płaskość tego zdjęcia z pod namiotu. Namiot odbiera biżuterii życie.
Bliki są naturalne na przedmiotach, to tylko problem dobrania softboxa, octabank, beautydish czy parasol dadzą ładny kolisty blik.

Pozdrawiam

orwo
25.12.08, 19:27
Biżuteria i namiot bezcieniowy to jak piękna róża i zima. Można wykastrować zdjęcia z wszystkiego oprócz koloru metalu i do tego nada się ów namiot.

2 x 200 Ws to wystarczająca energia błysku. Problem w tym czy będziesz miał jak to kontrolować, jak osłabić błysk, czy skierować go tam gdzie zechcesz.
Do takich zastosowań używa się profesjonalnie światłowodów.



Też podzielam Twoje uwagi, czy namiot bezcieniowy to właściwy wybór, ale dylematów jest więcej.

Kupiłem FL-36R 2 sztuki +softobxy do fleszy Photoflex, mam też namiot bezcieniowy, na razie eksperymentuję na tym zestawie.

Spostrzeżenia:
- softboxy odbijają się w wypolerwanym metalu (można to zniwelować odsuwając je), niestety traci się na sile swiatła (FL-36R nie są zbyt mocne)
-otoczenie odbija się w srebrze jak w zwierciadle, jeśli nie dysponujesz neutralnym pomieszczeniem z białym tłem to możesz mieć problem.

-lampy nie mają światła pilotujacego, wykonanie zadowalającej fotografii wymaga wykonania szeregu prób.

-namiot "zabija" światło w kamieniach niwelując bliki, ale neutralizuje wpływ otoczenia.

Pomysł ze światłowodami interesujący, ale chyba trudno pogodzić 2 rodzaje światła, zastanawiam się nad miniaturowymi lusterkami stomatologicznymi na elastycznych ramionach.

Próbuję pogodzić namiot bezcieniowy z softboxami. Metal "wygaszony", kamienie z bilkami. Efekt w zał.
pozdrawiam

ksb
25.12.08, 21:57
IMHo wystarczy namiot made in China za 90 zł i 2 lampki (żarówki) (około 70W) za około 150zł też made in China - wyzwalane błyskiem.
Ja tak zrobiłem. Lampki wkręcilem do klosza made in Ikea i postawiłem po obu stronach namiotu. Działa rewelacja. Światła mam aż za duzo. A wyzwalam je włyskiem starej lampy Yashiki skierowanej w sufit.
Cały koszt to około 250 zł.
Zabawy naprawdę dużo i nie przypuszczałem że praca z namiotem bezcieniowym sprawi mi tyle radości.

RadioErewan
25.12.08, 22:37
Pomysł ze światłowodami interesujący, ale chyba trudno pogodzić 2 rodzaje światła, zastanawiam się nad miniaturowymi lusterkami stomatologicznymi na elastycznych ramionach.
Głowica ze światłowodami błyska, więc nie za bardzo rozumiem, o co chodzi z tym godzeniem dwóch rodzajów światła.

Pozdrawiam

orwo
25.12.08, 23:00
Głowica ze światłowodami błyska, więc nie za bardzo rozumiem, o co chodzi z tym godzeniem dwóch rodzajów światła.

Jaką głowicę masz na myśli, Elinchrom? Tylko o takiej wiem, że istnieje? Światło mieszane to halogen z światłowodowego doświetlacza mikroskopowego i flesz lamp błyskowych.

RadioErewan
25.12.08, 23:42
Jaką głowicę masz na myśli, Elinchrom? Tylko o takiej wiem, że istnieje? Światło mieszane to halogen z światłowodowego doświetlacza mikroskopowego i flesz lamp błyskowych.

Dużo jest takich urządzeń:
http://www.adorama.com/NVCLS.html
Ale faktycznie Elinchrom tez ma swój
https://www.vistek.ca/prodimg/111444.jpg
Kiedyś Elfo nawet coś robiło podobnego.

Pozdrawiam

orwo
26.12.08, 00:50
Interesujące urządzenie. Właśnie coś podobnego robią do mikroskopów, tam źródłem światła jest halogen, cena kilka razy niższa.
Może dałoby się przerobić na flesz...ciekawe jaki efekt daje takie doświetlanie?
pozdrawiam

RadioErewan
26.12.08, 01:04
Interesujące urządzenie. Właśnie coś podobnego robią do mikroskopów, tam źródłem światła jest halogen, cena kilka razy niższa.
Może dałoby się przerobić na flesz...ciekawe jaki efekt daje takie doświetlanie?
pozdrawiam

Bliki i plamy świetlne tam gdzie chcesz.
Kiedyś na zamówioną sesję kapsułek z kosmetykami to pożyczałem (nie ja stałem za aparatem). Efekt był taki, że mieliśmy światło w żelowych kapsułkach wielkości paznokcia małego palca.

Pozdrawiam

orwo
26.12.08, 01:28
Cudo, tylko ta cena....jakbyś znalazł podobne urządzenie, ale w niższej cenie to przyślij link, będę zobowiązany.
pozdrawiam

RadioErewan
26.12.08, 01:29
Nie no, nie będę szukać. To z sunpakiem Novoflexa nie jest kosmicznie drogie... (jak na komercyjne zastosowanie).

Pozdrawiam

k@czy
26.12.08, 02:06
przez przypadek wpadlo mi w oko takie cos:
http://www.wikom.waw.pl/
w dziale "oswietlenie" napisali, ze "Oferujemy pomoc w doborze systemu oświetlenia oraz dostawę rozmaitych oświetlaczy, np.: - oświetlacze światłowodowe zasilane lampami halogenowymi, o świetle kierunkowym lub rozproszonym"
moze warto sie dowiedziec cos wiecej.
pzdr

orwo
26.12.08, 04:18
Ciekawe informacje :)
Ja dzięki RadioErewan znalazłem jeszcze coś takiego
http://www.mkdigitaldirect.com/products/lighting-systems/sample-photos.html

RadioErewan
26.12.08, 04:33
Ehehehehehe! Mikrofala z dziurą w dachu :-)
Ciekawe!

Pozdrawiam

orwo
26.12.08, 05:32
Miałem na myśli doswietlacze diodowe.