PDA

Zobacz pełną wersję : Fuji S5 Pro



rocco
8.06.08, 14:45
Parę dni temu dostalem na PW kilka fotek z tego aparatu od jednego z forumowiczów. On to właśnie pokazał mi, ze ACR potrafi korzystać z informacji zawartej w dodatkowych pikselach typu "R". Do tej pory twierdzono, ze tylko soft Fuji to potrafi jednak to nieprawda.
Ciekawostką jest, że ustawienia aparatu wpływają na rozpiętość tonalną RAWów co mnie bardzo zdziwiło. Jednak tak jest, gdy ustawi się na "Standard" to nie da się potem z RAWa wyciągnąc przepałów. Instrukcja podaje, ze ustawienia aparatu dzialają tylko na JPGi ale to nie do końca prawda.
Mam pokój z komputerkiem na poddaszu i okna w dachu. Jakąś godzinkę temu świeciło mi do pokoju baardzo ostre światło słoneczne (teraz leje :/ ).
Nasunęło mi to pewną myśl i zrobiłem sobie parę fotek swoim Fuji S5 Pro.
Poniżej pokazuję jedną z nich, to pojedynczy RAW (RAF) wywołany w ACR.
Rzopietość ustawiona na maksimum czyli 400%.


http://img200.imagevenue.com/loc380/th_25891_domysln_122_380lo.jpg (http://img200.imagevenue.com/img.php?image=25891_domysln_122_380lo.jpg)http://img148.imagevenue.com/loc756/th_25893_auto_122_756lo.jpg (http://img148.imagevenue.com/img.php?image=25893_auto_122_756lo.jpg)http://img137.imagevenue.com/loc1081/th_25897_manual_122_1081lo.jpg (http://img137.imagevenue.com/img.php?image=25897_manual_122_1081lo.jpg)

Od lewej:
Najpierw jest RAW z opcją "Domyślnie" czyli tak, jak zdjęcie wyszło z aparatu.
Widac doszczętnie przepaloną wnękę okna, pokrywe skanera i plamę sloneczną na podłodze.
Następnie dałem opcje "Auto" i ACR "wyciagnął" mi światła zostawiając resztę fotki ciemną.
Trzecią wersję zrobiłem ręcznie zmieniając tylko trzy parametry, EV dalem na -3,7 aż wygasły zaznaczone na czerwono prześwietlenia w kadrze. Potem suwak "Wypełnij światło" na 90 i lekko zwiekszyłem kontrast.
I to wszystko, tylko zmniejszone "dla WEBa".
Ostatnią fotkę można (nawet trzeba) jeszcze dopracować, pokazałem tylko możliwości matrycy Fuji i podwójnych pikseli.
Robi wrazenie, prawda? ;)

SławkowiR bardzo dziękuję :)

PS
Jesli ktoś chciałby zweryfikować te "rewelacje" i pobawić się samodzielnie, tu jest ten RAF:
http://rapidshare.com/files/120965323/DSCF0148.RAF.html
Uwaga, ponad 25MB.

Daniello
8.06.08, 14:50
Hmmm... dla mnie rewelacja.

Dlaczego w takim razie aparat ten jest tak mało popularny?

rocco
8.06.08, 14:53
Bo do niedawna kosztował ponad 5k złotych :-P
Poza tym jest wolniejszy od bazowego Nikona D200, osiąga tylko trzy klatki/s a w trybie rozszerzonej rozpiętości niewiele ponad jedną.
To puszka dla zawodowców robiących śluby i takich nawiedzonych amatorow jak ja ;)

Daniello
8.06.08, 15:10
No tak...

Mi się podoba, HDR prosto z aparatu... :| Oczywiście trzeba jeszcze mieć potrzebę posiadania czegoś takiego.

Rafał Czarny
8.06.08, 15:14
Fajne, fajne.

grizz
8.06.08, 15:15
co za paskudztwo wyszło na 3 zdjęcie?

Poświaty jak od ostrego obrabiania :/

rocco
8.06.08, 15:21
Na krawędziach, prawda?
Zdaje mi się, ze to do ekstremalnego wyciagnięcia świateł.
To -3.7EV, przy -2EV tego prawie nie widać.
Muszę nad tym popracować...

lcf
8.06.08, 23:43
Jak komuś się udało z rapida ściągnąć, to prosiłbym o forward na jakiś normalny mirror (filefront albo cokolwiek, byle nie megaupload).

Kris_1
9.06.08, 00:03
A jaki masz problem ze ściągnięciem? Powszechnie to właśnie rapidshare uważa się za normalny, bo szybko, długo leży, zero problemów.

lcf
9.06.08, 00:21
1) na dzień dobry kazał mi czekać 99min.
2) z testami anty-botowymi zazwyczaj nie mam problemów, ale coś ostatnio chyba sobie za bardzo usprawnili - wrzucili 8 literek z kotkami, po czym kazali przepisać te 4, które mają kotki.
3) po kilku nieudanych próbach dostałem error, że browser nie obsługuje JavaScripta - i ten sam error ponownie po spróbowaniu z IE zamiast FF.

grizz
9.06.08, 00:27
rocoo weź wrzuć to na raw.fotosite.pl

Mirek54
9.06.08, 00:42
Jak komuś się udało z rapida ściągnąć, to prosiłbym o forward na jakiś normalny mirror (filefront albo cokolwiek, byle nie megaupload).

No to pobralem i masz tu na filefroncie,prawie cala minute pobierali to.

http://files.filefront.com/DSCF0148RAF/;10555088;/fileinfo.html

rocco
9.06.08, 07:09
Więcej fotek SławkaR.
http://fujiklub.pl/viewtopic.php?p=87800#87800

PS
Dzięki Lucca, ja mam radiołącze 512/128 i wysyłałem to ponad pół godziny...

lcf
9.06.08, 07:43
Hmm, ciekawa sprawa, wygląda na to, jakby te RAWy z S5 były zbudowane z kilku pod-plików. Przy standardowych ustawieniach dcraw łykał tylko te ten pierwszy, a drugi (na oko wygląda jakby robiony przy -3 EV) pomijał. Po dołożeniu "-s all" wypluwa rezultat przetworzenia obu pod-plików i można dalej się bawić. Jak wieczorkiem znajdę chwilę (czyt. jak żona nie zacznie rodzić :]) to zobaczę, co da się z tego wycisnąć :).

KaarooL
9.06.08, 08:25
S5 to bardzo ciekawa maszynka... Szkoda że kupując toto człowiek jest skazany na optykę Nikona. Pojawiają się też dyskucje czy aby FUJI nie odpuściło rynku DSLR z racji tego że nie nadąża technologicznie.

Szkoda by było, bo takie szybsze S5 z "większą" matrycą wiele osób chętnie by przytuliło.

rocco
9.06.08, 09:12
Hmm, ciekawa sprawa, wygląda na to, jakby te RAWy z S5 były zbudowane z kilku pod-plików. Przy standardowych ustawieniach dcraw łykał tylko te ten pierwszy, a drugi (na oko wygląda jakby robiony przy -3 EV) pomijał. Po dołożeniu "-s all" wypluwa rezultat przetworzenia obu pod-plików i można dalej się bawić. Jak wieczorkiem znajdę chwilę (czyt. jak żona nie zacznie rodzić :]) to zobaczę, co da się z tego wycisnąć :).
Bo tak jest.
Matryca Fuji składa się jakby z dwóch matryc po 6MP, jedna dla normalnego światła i druga złozona z mniejszych komórek, dla światła tak słabego, ze pierwsza go nie rejestruje lub rejestruje tuż powyzej szumów.
Przy normalnych ustawieniach pracuje tylko ta "normalna", po rozszerzeniu rozpiętości, do rejestracji obrazu włączają się małe piksele.
Fajna rzecz :)

Mirek54
9.06.08, 09:39
Dzięki Lucca, ja mam radiołącze 512/128 i wysyłałem to ponad pół godziny...

No problemo.Ja mam 40 do mnie, 20 ode mnie(czyli jeszcze mniej).Pewnie to jakis modem,ale kabel prosto polozony,to i szybko idzie.:wink:

Chyba kupie zonie na urodziny tego aparata.

rocco
9.06.08, 09:51
Ma kobita szczęście do ludzi ;)

Marcin510
14.06.08, 11:28
co za paskudztwo wyszło na 3 zdjęcie?

Poświaty jak od ostrego obrabiania :/


bo to efekt camera raw, nie da sie tego zlikwidowac,

to dziala jak najzwyklejszy hdr z radiusem na 1 pixel, dlatego jest ostre przejscie miedzy cieniami i jasnosciami, stad ta poswiata

jak dla mnie ta opcja to ciekawostka a nie realne narzedzie wlasnie przez to ostre niekontrolowalne przejscie
brakuje opcji radiusa

mozna zrobic to w jakims programie do hdra lub w psie w opcji hdr, skladajac 2,3 fotki z roznymi ustawieniami ev i wtedy mozna ustawiac radius na pare pixeli i bedzie gladko

osiołek
14.06.08, 20:42
Bo tak jest.
Matryca Fuji składa się jakby z dwóch matryc po 6MP, jedna dla normalnego światła i druga złozona z mniejszych komórek, dla światła tak słabego, ze pierwsza go nie rejestruje lub rejestruje tuż powyzej szumów.
Przy normalnych ustawieniach pracuje tylko ta "normalna", po rozszerzeniu rozpiętości, do rejestracji obrazu włączają się małe piksele.
Fajna rzecz :)

rocco,
a nie jest aby tak, że ta druga matryca, umownie nazwijmy ją "ukrytą", rejestruje światło silne, które przepala piksele na matrycy standardowej? cuda z szumami to raczej domena sensorów SCCD HR, a nie SCCD SR.

rocco
14.06.08, 23:56
rocco,
a nie jest aby tak, że ta druga matryca, umownie nazwijmy ją "ukrytą", rejestruje światło silne, które przepala piksele na matrycy standardowej? cuda z szumami to raczej domena sensorów SCCD HR, a nie SCCD SR.
Dokładnie :oops:

Aż 6 milionów mniej czułych na światło pikseli, może zebrać informacje o ilości światła w momencie, kiedy pojemność normalnych pikseli jest już zapełniona i następowało by prześwietlenie zdjęcia. Po połączeniu danych z dwóch rodzajów pikseli otrzymujemy realny pomiar ilości światła, który w przypadku zwykłej matrycy, byłby punktem prześwietlonym.
I faktycznie tak jest, więcej da się wyciagnąc ze swiateł niz z cieni, z cieni wychodzi szum tak, jak ze 'zwykłej" matrycy CCD.

KaarooL
15.06.08, 09:15
rocco:

powiedz lepiej do jakiego ISO działają te mniejsze piksele matrycy... ponoć tylko do jakiejś wartości a potem zima. mógłbyś przydziabać ten sam kontrastowy kadr na różnych czułościach i sprawdzić do jakiej wartości matryca pracuje na maxa przy dynamice 400%?

ksb
15.06.08, 21:24
rocco

Powiedz jak dziala autofocus?
AF duzo wolniejszy niz E-3? Na jakim poziomie ?
Czy z reka na sercu mozesz powiedziec ze jestes zadowolony ze zmiany?

rocco
15.06.08, 21:37
Jestem zadowolony ze zmiany.
Autofokus działa pewnie i szybko. Faktem jest, nawet gdzieś o tym pisali, że czasem potrafi się "zawiesić" i jeżdzi od końca do końca. Trzeba wtedy wyłączyć i włączyć aparat. Spotkało mnie to ze trzy razy i nie mam pojęcia, dlaczego tak sie dzieje.
Nie polecam go natomiast do sportu, ptaszków i w ogole fotek w ruchu.
Za wolny, 3kl/s a po włączeniu podwyższonej rozpiętości nawet niewiele ponad 1kl/s.
Za to ma inne zalety, kolorystykę, rozpiętość tonalną i niskie szumy. :)
Zainteresowanych proszę o zapoznanie się z wątkiem na forum Fuji:
http://fujiklub.pl/viewtopic.php?t=2247&postdays=0&postorder=asc&start=60&sid=f9747e24a1b2507153b4474bf4736f87
Jak zrobię trochę wakacyjnych fotek to sobie powstawiam do wątku czy galerii.
Nie chce mi się robić testów...

zibi1303
15.06.08, 23:03
Chętnie obejrzymy, bo to bardzo ciekawy aparat... zwłaszcza ta legendarna rozpiętość... ciekawe z tego zrobić HDR'a :) co by wyszło

ksb
16.06.08, 14:24
Rocco

jakie szkla kupiles do tego fujica? Czy szklarnia porownywalna do zuico jest duzo drozsza?

KaarooL
16.06.08, 14:58
ksb:

U żółtych - pod cropa - nie ma "szklarni porównywalnej do ZD". Większość stałek to stare śrubokręty a jasne zoomy mają mniejszy zakres i są kosmicznie drogie. Czasem oznaczają też loterię. Jedyna pewniejsza droga to nowe obiektywy Nikona (pogromcy stałek...) robione pod FF, ale po cropie to jak lizanie loda przez szybę. Część ludzi łudzi się że Fuji kiedyś tam zaszaleje z matrycą FF, reszta przejdzie na potomków D3 jeśli Fuji faktycznie wymięknie.

Bagnet F to moim zdaniem jedna ze słabszych stron S5.

rocco
16.06.08, 16:25
Jak napisał poprzednik, stare "śubokręty". Ale nie tylko.
Z nowych, pod DX mam superspacerzooma 18-200 i fiszaja 10.5mm.
Ze starych, na FF, mam naprawdę świetne optycznie Nikkory: 20-35/2.8D, 35-70/2.8D i 70-210/4-5.6D. No i oczywiście Micro 60/2.8D. I tyle... ;)
Jakoś niespecjalnie liczę na FF od Fuji. Patrząc w przyszlość myślę raczej o Nikonie. Chociaż, kto wie?
Na razie zastanawiam się, jaka puszka zastąpi D80?

PS
Kaarool, co miałeś na myśli z tą loterią :?:

No i dlaczego niby Fuji miałoby nie mieć bagnetu F? Rozumiem, że Twoim zdaniem powinno miec bagnet Canona? :roll: Nikon tez ma całą masę świetnych szkieł a jeśli ktoś twierdzi, że Fuji powinno być produkowane z bagnetem Canona to pewnie sam używa tego systemu i chciałby mieć w nim taką puszkę. :wink:
Dyskusja na ten temat nie ma sensu, wyjdzie zwykła, systemowa przepychanka :)

KaarooL
16.06.08, 20:14
rocco:

zbyt emocjonalnie do tego podchodzisz... z optyką piłem konkretnie do 17-55 o którym chodzą mieszane opinie a kosztuje tyle co kilka 14-54...

odnośnie S5 to szkoda, że matrycy tego typu nie ma w czymś z bagnetem 4/3. nie powiesz, że nie chciałbyś CCD SR i lepszego AF w body E-1 a do tego obiektywów ZD...

dzemski
16.06.08, 20:20
cały test Fuji S5Pro jest na Optycznych.pl, włącznie z dokładnym opisem jak działa matryca i jak się zachowuje. Pochwalę się, że namówiłem kumpla na ten aparat. Chciał E3, ale nie wyrobiłby z kasą, a na S5Pro go spokojnie stać. Myślę, że żałował nie będzie, foci praktycznie tylko w studio i czasem jakiś kotlet, więc białych sukienek niepoprzepala ;)

Fatman
16.06.08, 20:21
Wiedza Kaaroola jako wieloletniego posiadacza systemu Nikona (kilka róznych puszek i worek szkieł) jest niesamowita.........

dobra wyłącze jednak sarkazm...........

Kaarool poraz kolejny śmiem twierdzić, że nie wiesz o czym piszesz. Założę się, że większości szkieł które wymienił rocco nawet na zdjęciach nie widziałeś. Nie wypowiadaj się z taką stanowczością o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia, biorac pod uwagę całkowicie negatyną opinię o szkłach DXowych Nikona.

W czym widzisz problem z "starymi śrubokretami" ? Jakość maja zaskakująco dobrą, cena też nie jest jakaś koszmarna jeśli bierzemy pod uwagę klasyczne 30/2, 50/1.8 i 85/1.8.
Można też wydać więcej (2600-3500) i kupić na prawdę doskonałe 85/1.4 lub 135/2 DC.

DXowego 17-55 2.8 można kupić nawet za 3 tysiące (używany) -tu owszem zgadzam się z loterią jeśli chodzi o jakość na 2.8 i FF/BF.

Wymienionego przez rocco DX'owego fisza 10.5 też można dostać coraz taniej, podobnie jak Nikkora 12-24.

Poza tym dlaczego ograniczać się do cropa czyli szkieł DXowych ? Dostępne są stare i dobre szkła pod FF (np. te wymienione przez rocco) o przyzwoitej jasności 2.8 oraz dobrej jakości.

Zapraszam na mój serwer -jest tam już troszkę zdjęć testowch, które w pewnym stopniu pokazują jakość optyki Nikkor -tych tanich i drogich obiektywów.

Praktyka a nie teorie drogi Kaaroolu -to nas rózni jeśli chodzi o system Nikona. Ja nie piszę o szkłach Zuiko, o których w sumie nie mam zielonego pojęcia.


zbyt emocjonalnie do tego podchodzisz... z optyką piłem konkretnie do 17-55 o którym chodzą mieszane opinie a kosztuje tyle co kilka 14-54...

o właśnie i to kładzie potworny cień na CAŁĄ optykę Nikona.............. czekam kiedy wspomnisz o niesamowicie "częstych" przypadkach samobłysków w lampach SB..........

zibi1303
16.06.08, 20:31
Fatman nie nerwujsia :), KarooL jest OK, ale ma taki styl wypowiedzi.
Wiemy, że Nikon ma świetne szkła

Fatman
16.06.08, 20:35
No wiem, że Kaarool jest ok (ja na prawdę nie mam nic do Kaaroola jako osoby, wręcz zazwyczaj cenię sobie jego wypowiedzi, bo najczęściej są wyważone) ale jak już przesadzi to na maxa.
Optyka Nikona jest taka jak całej reszty -są tam perełki i syfy z gilem......... nie można jednak napisać generalnie, że coś jest do **** lub świetne po całości.

KaarooL
16.06.08, 20:40
Fatman:

ok, krytyka przyjęta... pewnie optyka ZD lekko mnie zmanierowała.

i żeby nie było, ewentualną migrację rozważam raczej w kierunku żółtym, ale zobaczę jak to się potoczy.

Fatman
16.06.08, 20:45
Kaarool, mam nadzieję że Cię nie uraziłem -jesli tak to przepraszam, raptus ze mnie czasem.

I jak pisałem -co do 17-55 2.8 to owszem, jest to chyba najczęściej krytykowany przez posiadaczy Nikona zoom DXowy -zbyt często trafiają się kiepskie sztuki....... ale na szczęście to nie jedyny obiektyw tego typu w systemie.....

zibi1303
16.06.08, 20:45
Święte słowa, ja miałem w rekach wszystkie szkła Olka, ale dopiero teraz widzę że tak naprawdę mogę ocenić poza kitem jedynie 14-54. Trzeba trochę poużywać, aby wyrobić sobie obiektywne zdanie

Fatman
16.06.08, 21:04
poużywać i do tego dobrze jest sprawdzić kilka szkieł danego rodzaju.......... to własnie ta loteria o której wspominał Kaarool, choć przyznam szczerze, że jak narazie tylko w 2-3 szkłach z napisem Nikkor trafiłem na FF/BF (w tym jedno mam obecnie ;) )

zibi1303
16.06.08, 21:09
Ee tam z tym testowaniem egzemplarzy to przesada. Nie jesteśmy testerami fabrycznymi, ale się ciesze że moje 14-54 jest wolne od tego typu wad.

Fatman
16.06.08, 21:14
No może źle się wyraziłem -chodziło mi o to, że jak ktoś ocenia dane szkło w systemie Nikona lub Canona (te dwa systemy jako tako znam z wskazaniem na Nikona) i miał tylko jeden egzemplarz tego szkła to robi powazny błąd............. moja obecna 50ka 1.8 zanim trzepnąłem nią o stół 3 razy miała ogromnego BFa, którego nie dało się skorygować w manu korekcji w body. Poprzednia 50ka 1.85 (starsza na oko o jakieś 15 lat) była idealna -ostrzyła idealnie w punkt, miała mniejsze aberracje i była sporo ostrzejsza na f1.8......

KaarooL
16.06.08, 21:18
Fatman:

spoko luz, etap wojenek mam za sobą. po prostu wolę rzeczy przyszłościowe a nie zaszłości i pewnie dlatego czepiłem się napędu z body.


zibi:

mam drugiego 14-54 i oba cacy. to chyba najlepszy słoik w 4/3, za półdarmo.

zibi1303
16.06.08, 21:31
KarooL to tylko potwierdza tezę, że 14-54 to perełka w 4/3

rocco
16.06.08, 22:12
rocco:

zbyt emocjonalnie do tego podchodzisz... z optyką piłem konkretnie do 17-55 o którym chodzą mieszane opinie a kosztuje tyle co kilka 14-54...

odnośnie S5 to szkoda, że matrycy tego typu nie ma w czymś z bagnetem 4/3. nie powiesz, że nie chciałbyś CCD SR i lepszego AF w body E-1 a do tego obiektywów ZD...
Pewnie, że chciałbym.
E-3 jest prawie idealny.

ksb
16.06.08, 23:04
Rocco:
Dużo czytam o powolności Fuji. Na czym ona polega, W E-3 AF jest błyskawiczny a w FUJI?
Czy jest na poziomie E-1, E-330 czy ...?
Jaki ma bufor pamięci?
Wszyscy piszą ze nadaje sie do kotleta ale jak wiadomo przy kotlecie sa tańce a na tańce to raczej potrzeba pewnego i szybkiego AF

zibi1303
16.06.08, 23:59
hehe Ksb, mnie sie wydaję że tańce, ale to tańce fotografa z aparatem, a nie odwrotnie :P
Oczywiście to gdybanie,... nie wiem, tak mi sie zdaje :)

ksb
17.06.08, 00:06
Zibi:
Tak czy tak szybki AF przy kotlecie to bardzo wazna sprawa.
Ponawiam pytanie do ROCCO

zibi1303
17.06.08, 00:12
Masz oczywiście rację, szybki AF ma zawsze rację ważności, ale nie zawsze jest priorytetem. To po prostu pomaga

ksb
17.06.08, 00:14
ZIBI: wiem ze AF to nie wszytsko i dlatego pytam o Fuji.
E-3 miałem w rękach i ma świetny AF, pewnie FUJI ma gorszy - pytanie o ile?

zibi1303
17.06.08, 00:18
Wiem. ale rocco Ci na to odpowie , ja nie potrafię :). Musisz poczekać

rocco
17.06.08, 08:02
Autofokus jest bardzo szybki, nie wiem, skąd wzięliści opinie o jego powolności? Ta puszka to przecież D200.
Wadą autofokusa jest to, że potrafi czasem, naprwdę sporadycznie, przejechać po całym zakresie i nie trafić. Jak pisałem, zdarzyło mi się to może dwa, trzy razy razy. Faktem jest, że w przypadku poważnej imprezy moze to przysporzyć kłopotu. Trzeba sobie wyrobic nawyk szybkiego przełącznie pierścienia OFF/ON ;)
Natomiast sama szybkość nie pozostawia wiele do życzenia. Z obiektywem 18-200, ktory posiada własny silnik HSM (czy jak to tam zwą u Nikona) ostrzenie jest błyskawiczne i w punkt. Tak samo z fiszajem 10,5mm. Trochę wolniej ale też bardzo szybko z Sigmą 100-300 HSM (nawiasem mówiąc pozbyłem się jej bardzo szybko ze względu na wagę i gabaryty ale to inna bajka).
Ze starszymi "śrubokrętami" jest nieco wolniej ale to zależy od obiektywu. Nie każdy da się szybko zakręcić przez silnik w aparacie.
Przymierzalem się na przykład do Nikkora 80-400 i było baardzo wolno. Beznadziejnie wolno. Ale to nie wina puszki czy czujnika AF ale po prostu powolność obiektywu. Stare 20-35/2.8D i 35/70/2.8D ostrzą szybko i pewnie. Jeszcze troszkę szybciej ostrzy Nikkor 70-210/4-5.6D chociaż jest od nich o wiele ciemniejszy. Po prostu w tym modelu zakres, jaki musi wykonać śruba sprzegła od końca do końca, to jeden obrót. Wszystko dzieje się więc błyskawicznie.

PS
Trudno mi bezpośrednio porównywac modele ba nie mialem ich w ręku jednocześnie. Wydaje mi sie jednak, ze E-3 był najszybszą puszką, jaką mialem w rękach.

P
17.06.08, 08:48
...
Na razie zastanawiam się, jaka puszka zastąpi D80?...
Za D80, czy za D300, wszystko jedno... Niech tylko zrobią copy/paste bebechów z D3 do body na niższej półce...

KaarooL
17.06.08, 10:33
P:

wiele osób ucieszyłoby się gdyby najkon wypuścił budżetowego "5D killera" z porządnym AF i tym masakrycznym LCD 640x480...

Fatman
17.06.08, 11:13
oj ja bym się bardzo ucieszył -drugą puszkę na śluby potrzebuję :) jak się N nie postara to zostanie kupić 5D z 35 1.4L jako wsparcie :)

th3big
17.06.08, 11:30
U żółtych - pod cropa - nie ma "szklarni porównywalnej do ZD".

KaarooL'u kiedy, to miałeś okazję fotografować zestawem obiektywów 14-24, 24-70 i 70-200 VR? Jestem przekonany, że nigdy. Inaczej byś nie pisał takich bzdur. Czytając takie opinie tracę wiarę, że rozsądek jeszcze istnieje ;-)

rocco
17.06.08, 11:42
oj ja bym się bardzo ucieszył -drugą puszkę na śluby potrzebuję :) jak się N nie postara to zostanie kupić 5D z 35 1.4L jako wsparcie :)
A właśnie, Fatman czy uważasz, że D90 (tak chyba można nazwać roboczo następcę D80) będzie miał śrubę? :|
Oby...


KaarooL'u kiedy, to miałeś okazję fotografować zestawem obiektywów 14-24, 24-70 i 70-200 VR? Jestem przekonany, że nigdy. Inaczej byś nie pisał takich bzdur. Czytając takie opinie tracę wiarę, że rozsądek jeszcze istnieje ;-)
Ten zestaw to marzenie.
Tylko cena tych szkieł...

ksb
17.06.08, 11:57
o co chodzi z tą śrubą w Nikonach?

rocco
17.06.08, 12:01
O silnik w puszkach i sprzęgło (śrubę) napędzająca autofokus w obiektywach bez wlasnego silnika (AF). Tych są cale tony i to świetnych optycznie i mechanicznie.
Nikony z dolnej półki, D40, D40x i D60 jej nie mają i skazują ich użytkownika na korzystanie wyłącznie z nowych szkiel z oznaczeniem AF-S.

Gundi
17.06.08, 12:03
Właśnie m.in z tego wzgledu nie mam Nikona

KaarooL
17.06.08, 12:06
Zoom:

Może zanim zaczniesz nauczać, wczytasz się w moje wypociny i znajdziesz ciąg znaków "pod cropa"? 21-36 nie równa się 14-28 (7-14) itp. To są na pewno świetne słoiki, ale nie pod mnożnik, bo wtedy - poza tele - stają się balastem.

rocco
17.06.08, 12:11
Bardzo proszę Szanownych Panów, nie zaczynajcie tu kolejnej wojenki systemowej. To wątek o S5 Pro i wszystkim co się z nia wiąże.
I niech tak zostanie :)

Fatman
17.06.08, 12:14
Myślę, że D90 nadal będzie miał silnik w body. Nikon ma obecnie za mało szkieł AF-S, żeby w takim modelu robić tego typu kastracje. Myślę, ze dopiero następna generacja, czyli model po D90 będzie już pozbawiony silnika, ale wtedy nie powinno mieć to już tak dużego znaczenia (choć smutek zostanie, bo sporo ciekawych szkiełem za niewielkie pieniądze zostanie bez AFa).

Z mojej strony śrubokręt może zniknąć całkowicie jak Nikon wypuści nowe szkła z AF-S: 35/1.4, 50/1.4, 85/1.4 i 135/2


Nikony z dolnej półki, D40, D40x i D60 jej nie mają i skazują ich użytkownika na korzystanie wyłącznie z nowych szkiel z oznaczeniem AF-S.

no może nie do końca, bo powinny jeszcze bez problemu działać stare AF-I oraz całkiem już spora ilość nowych szkieł Tamrona i Sigmy w wersjach z własnym silnikiem (zwykłym).

th3big
17.06.08, 12:15
Ten zestaw to marzenie.
Tylko cena tych szkieł...

Wojtku dobre obiektywy w każdym systemie sporo kosztują. Niestety. Można w dużym stopniu obniżyć koszty kupując w USArmy lub Azji.

Tak abstrachując od sprzętu foto. Muszę złożyć PC, bo na moim nie idzie pracować z większą ilością plików. I po kilku latach ignorowania rynku hardware do PC miło jestem zaskoczony. Przykładowo 22" LCD HD z matrycą S-PVA można już kupić za około 1300zł. Wow... Dla mnie, to mały szok. Może doczekamy czasów, że dobra optyka będzie kosztowała połowę tego, co obecnie. Na takie spadki jak w przypadku elektroniki liczyć nie można, ale postęp, to nie tylko lepsze parametry, ale tańsze materiały i tańszy proces technologiczny. To nie jest niemożliwe. Kiedyś na moją decyzję o wejściu w e-system zdecydowały ceny eLek. Przez te kilka lat wiele się zmieniło.

rocco
17.06.08, 12:20
Myślę, że D90 nadal będzie miał silnik w body. Nikon ma obecnie za mało szkieł AF-S, żeby w takim modelu robić tego typu kastracje. Myślę, ze dopiero następna generacja, czyli model po D90 będzie już pozbawiony silnika, ale wtedy nie powinno mieć to już tak dużego znaczenia (choć smutek zostanie, bo sporo ciekawych szkiełem za niewielkie pieniądze zostanie bez AFa).

Z mojej strony śrubokręt może zniknąć całkowicie jak Nikon wypuści nowe szkła z AF-S: 35/1.4, 50/1.4, 85/1.4 i 135/2



no może nie do końca, bo powinny jeszcze bez problemu działać stare AF-I oraz całkiem już spora ilość nowych szkieł Tamrona i Sigmy w wersjach z własnym silnikiem (zwykłym).
Pocieszyłeś mnie trochę.
Powoli skladam na podobny zestaw: 14-24, 24-70 (lub 28-70) i 70-200 VR. Na razie to są kosmiczne dla mnie kwoty. Jestem zupełnie zadowolony z posiadanych, starszych szkiełek a chciałbym do nich dokupić drugą puszkę.

PS
Oczywiście, niezależni producenci dodają silniczki do swoich szkielek w szybkim tempie.
No ale to nie to ;)
A AF-I nie ma tak znów wiele.

PPS
Za swoją dziewiętnaske LCD Samsunga dałem cos około 2500 złotych. Jakies dwa lata temu :(
Nie sądzę, żeby optyka taniała w ten sposób, puszki owszem, te się starzeją technologicznie ale optyka zostaje dobra.
No i co z tego?
Producenci robia nowe puszki które ze starą optyka nie będą działać i w ten sposób wymusza sobie zbyt na nowe szkła ;)

rocco
17.06.08, 12:28
Czego KaarooL'u miałbym nauczać i kogo? To, że zwróciłem (nie tylko ja) uwagę na Twoje bzdety chyba nie czyni mnie świadkiem Nikona?

Nawet z cropem każdy z tych obiektywów jest użyteczny. Jeśli 14-24 (21-36) i 24-70 (36-105) pod cropem są dle Ciebie balastem, to cóż można więcej napisać. Może byś dalej tropił samobłyski?

24-70 wystarczy, by zrobić cały ślub. Niezależnie czy pod cropem x1,5 czy też FF. Piszę o tym, o czym osobiście mogłem się przekonać.
Prosiłem przecież... :evil:

Fatman
17.06.08, 12:38
rocco, jednak polecam 24-70 zamiast 28-70 -ten drugi tylko ładniej wygląda ale cała reszta..... 24-70 jest bardziej ostry, ma lepsze rogi, jest szybszy, uszczelniony (choć nie mam pewności czy 28-70 też nie jest) -ja jestem w tym szkle zakochany -jedyną jego wadą jest to, że ma jasność 2.8 a nie 1.4 ;)

rocco
17.06.08, 13:09
Jakbym sie uparł, to znalazłbym jeszcze jedną wadę i to bardzo poważną ;)
Okolo 5000 zlotych w najtańszych, polskich sklepach.
28-70 kosztuje co prawda niewiele mniej ale ludziska wymieniają własnie na ten nowszy (i szerszy) wię można trafić znacznie taniej.

ksb
17.06.08, 14:21
Jakbym sie uparł, to znalazłbym jeszcze jedną wadę i to bardzo poważną ;)
Okolo 5000 zlotych w najtańszych, polskich sklepach.
28-70 kosztuje co prawda niewiele mniej ale ludziska wymieniają własnie na ten nowszy (i szerszy) wię można trafić znacznie taniej.

..własnie i to mnie blokuje przez zakupem tego sprzętu:(
Najważniejsza jest cena dobrej szklarni...

Fatman
17.06.08, 15:08
No niestety cenę można uznać za wadę......... no ale za jakość się płaci. Mnie pociesza to, że moja sztuka już na siebie zarobiła ;)