PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dodać podpis do wielu zdjęć na raz?



Rafał Czarny
6.06.08, 12:59
Witam

Mam prośbę do mądrzejszych ode mnie. Jak dodać w PSie podpis do wielu zdjęć na raz?

Pozdr.
R.

ps. Wiem, że można to wygooglować. Ale może ktoś zaoszczędzi mój czas i poda znaną sobie linę do dobrego tutka? Albo w kilku żołnierskich zdaniach mi to wytłumaczy.

konradkkk
6.06.08, 13:03
a nagrać akcje i potem tylko play i tyle....schodzi się ale troche szybciej.

Rafał Czarny
6.06.08, 16:23
a nagrać akcje i potem tylko play i tyle....schodzi się ale troche szybciej.

Nie mam pojęcia jak nagrać akcję. :roll:

dog_master
6.06.08, 16:37
Ooo dobry temat, tez mam z tym problem... Tzn wymiarow nie umiem dobrac, mam napis w zlym miejscu, zlej wielkosci :(

Rafał, Window ->Actions. Pojawia sie okienko Akcji, na dolnej jego belce masz:
- stop
- rec / begin recording
- play
- nowy set/folder
- nowa akcja
- kosz

Klikasz nowa akcja, dajesz jakis tytulik, skrot klawiszowy [ulatwia :)] i rec. Robisz, co potrzeba, stop. To, co zrobiles, sie nagralo i jak uruchomisz [play] ją dla kolejnego zdjecia, to to samo sie wykona. Jak cos nie wyjdzie, to akcja do kosza i jeszcze raz ;p Jezeli jest ich wiecej, to mozna poukladac w folderki :) Tylko przy akcji wazne, zeby robic od razu dobrze, tzn jezeli bedziesz 10 razy wybieral czcionke, to to sie zapisze... Nie wiem, jak we wczesniejszych, w CS3 mozna krok usunac, ale w CS chyba nie... Albo ja nie umiem ;)


Tylko hmm nie wiem, jak wybrac rozmiary... Tzn mam foty 640x480, 480x640, 800x600, 600x800 i nie wiem, jakiej wielkosci dac napis, zeby na wszystkich byl taki sam i w tym samym miejscu :(

Mirek54
6.06.08, 16:43
Nie mam pojęcia jak nagrać akcję. :roll:

E tam tak tylko piszesz,ze nie umiesz,Napewno potrafisz.
Ramki, nagrywanie akcji http://www.cyberfoto.pl/acyfrowe/t-76383.html

A tu tak ogolnie i wiecej http://www.cyberfoto.pl/acyfrowe/f-88.html

diabolique
6.06.08, 17:09
a nagrać akcje i potem tylko play i tyle....schodzi się ale troche szybciej.

A nie prościej i szybciej zrobić warstwę z napisem i potem ją kopiować do kolejnych plików? Warstwy się przecież przeciąga z okna do okna.
No i przezroczystość można ustawić, żeby po oczach nie waliło...

Mirek54
6.06.08, 21:57
Jesli jednak nie chce Ci sie bawic w Akcje to moze zobacz tego Exifer-a.
Co on moze?

"""Przeglądarka plików graficznych, która umożliwia dodatkowo wszelkie operacje na danych EXIF (szczegółowe informacje na temat parametrów aparatu, jakie były ustawione w momencie naciśnięcia spustu migawki).

Informacje o parametrach wykonywania zdjęcia są zapisywane w aparacie jako dane EXIF. Do ich odczytu, edycji, importu i eksportu służy niewielka aplikacja Exifer. Pozwala ona również na tworzenie i edycję danych IPTC oraz komentarzy umieszczonych w pliku JPEG. Oprócz tej podstawowej funkcji Exifer może w trybie przetwarzania wsadowego umieszczać na całych seriach zdjęć znaki wodne, zawierające dowolnie wybrane dane EXIF, IPTC lub komentarze. Użytkownik dowolnie definiuje położenie, wielkość, kolor i stopień przezroczystości znaków wodnych."""

Jest za darmo do sciagniecia tu: http://www.snapfiles.com/get/Exifer.html

Rafał Czarny
6.06.08, 21:59
A nie prościej i szybciej zrobić warstwę z napisem i potem ją kopiować do kolejnych plików? Warstwy się przecież przeciąga z okna do okna.
No i przezroczystość można ustawić, żeby po oczach nie waliło...

Chcę wstawić podpis do kilkuset zdjęć na raz. Tym sposobem spędzę na tym cały dzień.

Smerf Maruda
6.06.08, 22:02
Kup Photocleanera. Robi to automagiczine, w wersji rozszerzonej na dowolnej liczbie zdjęć. Gdyby nie zjadło mi obrazków, to bym dał linka to strony, gdzie to cudo opisuję.

diabolique
6.06.08, 22:48
Chcę wstawić podpis do kilkuset zdjęć na raz. Tym sposobem spędzę na tym cały dzień.

Aaaa, to co innego. Ja jednak stoję na stanowisku, że lepiej robić dłużej i panować nad tym, niż skorzystać z automatu, załamać efektami i wrócić do punktu wyjścia.
Automat jak automat, zrobi byle jak, a nie zawsze napis pasuje w tym samym miejscu, czasem trzeba coś przesunąć, dać w pionie, zmniejszyć przezroczystość, dać mniejszą czcionkę...
Przeciąganie warstwy na otwarty plik, zapis, zamknięcie - powiedzmy 5 fot na minutę. 100 fot to 20 minut, 1000 fot - circa 3 godziny (dochodzi wprawa).
Ale to już jakieś własne nawyki pracy - jeden dopasowuje szarości dla każdego zdjęcia z osobna, inny odpala gotową akcję nie zwracając uwagi na takie detale jak przepalenia, cienie czy kontrasty, bo mu akurat taka tonacja odpowiada. Co kto lubi :)

Smerf Maruda
6.06.08, 22:50
O, działa.

Zajrzyj tu:

http://grabun.com/photocleaner/

lcf
7.06.08, 18:57
Można też tak:

#!/bin/bash
ANNOTATION="Whatever"
for img in `ls *.jpg`; do
convert -font Verdana -pointsize 36 -gravity southeast \
-annotate +18+18 "$ANNOTATION" "$img" "out-$img"
done

Wymaga tylko ImageMagick i basha (obie zabawki na win32 też dostępne). Tak btw. IM różne rzeczy można sobie przyjemnie zautomatyzować - przeskalowywanie, podpisy wykorzystujące dane z EXIFa i cała masa różnych innych tricków. Jak ktoś ma gotowy podpis w formie obrazka, to kompozycję z użyciem IM też można bez problemów machnąć.

ambik
7.06.08, 21:08
Może Image Signature spełni Twoje oczekiwania
http://www.bbproject.net/viewpage.php?page_id=11

Ramzes_II
7.06.08, 23:09
Nagrywasz sobie w PS zadanie dodawania podpisu.
Jesli masz Adobe Bridge, to otwierasz w nim katalog z zdjeciami do obróbki (dodania podpisu).
Klikasz w Bridg-u: Narzedzia/Photoshop/Procesor obrazów.
Zostanie wywołany Photoshop.
Najpierw decydujesz co i jak ma sie zapisywac i gdzie, jakość, a na końcu masz : Uruchom operacje.
Wybierasz sobie to co nagrałes, dajesz OK i idziesz na kawę.
jak wrócisz powinno byc gotowe.
Ja tego sposobu uzywam i jest ok.

kali999
8.06.08, 12:48
Szybko i bezboleśnie. Nagrywasz akcję jak wcześniej koledzy napisali, łącznie z otwarciem, zapisaniem i zamknięciem zdjęcia. Następnie jest takie fajne urządzonko w PS: Zakładka File-Automate-Batch i tam można wybrać sobie daną akcję gdzie ma zapisywać zmienione pliki i z jakiego folderu je pobrać ok i Ps robi wszystko za nas:wink:
Teraz dopiero zauważyłem, że w linkach Lucci jest to samo:-P ale wcześniej nie chciało mi się wchodzić

hades
8.06.08, 15:05
Rafał jeśli nie zależy Ci specjalnie na tym żeby to pracowało w PS to proponuje FastStone (www.faststone.org). Zwykła darmowa przeglądarka. Ma opcje Batch Convert.

Wrzucasz kilka tysięcy zdjęć i ustalasz podpis/znak (tekstowy lub graficzny), przezroczystość tego znaku, narożnik w którym ma się pojawić, offset położenia napisu względem wybranego narożnika, wielkość czcionki, kolor, skalowanie zdjęcia, rodzaj algorytmu skalowania, dodawanie ramki wokół zdjęcia. Na dodatek program czyta PS, ORF, inne nietypowe rzeczy. Na życzenie przy skalowaniu lub innych zmianach w nowym pliku pozostawia oryginalny exif.

Może będzie to pomocne.

Rafał Czarny
13.06.08, 20:31
Bardzo dziękuję za pomoc. Pomocnym userom dodałem punkty reputacji.