PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszy manualny obiektyw OSAWA 400mm f5.6



ravc770
1.06.08, 23:22
Po zrobieniu kilku fotek jestem rozczarowany ostrością w porównaniu do ZD 40-150mm. W jaki sposób mogę "pomóc" w zrobieniu bardziej ostrej fotki ?

Body E-410. Zakładam ze mam statyw, żeby nie była to kwestia poruszenia.

Czy Zmiana F z 5.6 na F8 czy F22 i zwiększenie czasu poprawi ostrość ?
Wiem tyle, ze na ISO 100 wychodzą ładniejsze niż na ISO1600, może zmiana EV czy czegoś innego poprawi ostrość ? Sorry za głupie pytania, ale jestem zielony w temacie.

Tylko nie mówcie, ze mam zmienić obiektyw, i kupić taki 400mm za 15 tyś zł ;-)

Kilka sampli:

epicure
1.06.08, 23:26
Musisz kręcić takim pierścieniem, aż się zrobi ostro w wizjerze. Jak w wizjerze nie widać, to włącz LV i powiększenie. Jeśli mimo to zdjęcia będą nieostre, to obiektyw jest... hmm... kiepski. Wtedy to już tylko przymknięcie przysłony może Ci pomóc.

ravc770
1.06.08, 23:28
Jeszcze kilka.

P.S. Te próbne HDR-y to Skrzyczne i Tychy z Katowic

dobas
1.06.08, 23:34
w skrócie - ale tylko w skrócie - bo większość zagadnien będziesz musiał doczytać sam.

1) im krótszy czas tym ostrzejsze zdjęcie - nawet jeśli ze statywu
2) im bardziej przymknięta przysłona tym ostrze zdjęcie - raz że większa głębia, dwa, że w wiekszości przypadków poprawia się jakość obiktywu
3) im niższa czułość tym ładniejsze zdjęcie

i teraz największy problem - to wszystko nie idzie w parze (o ile trzy rzeczy mogą iść w parze :) )

krótszy czas wymaga abyś bardziej otworzył przysłonę , lub zwiękkszył czułość

a więc zyskujesz za czas tracisz za przysłonę i / lub czułość

przymknięcie przysłony wymaga aby wydłużyć czas lub zwiększyć czułość

znów to samo coś zyskujesz coś tracisz...

zmniejszenie czułości - to nie ma wpływu na ostrość ale jakość zdjęcia . Jednak zmniejszenie czułości wymaga aby wydłużyć czas lub otworzyuć szerzej obiektyw

czyli znów zyskujesz ładny obraz i małe ziarno ale tracisz ostrość

z pomocą leciutko zawsze przychodzi stabilizacja obrazu

Nie znam Twojego obiektywu, ale przypuszczam, że będzie dawał lepsze efekty przymknięty do 8 czy może 5.6... Musisz niestety znaleźć kompromis między tymi wszystkimi elementami. Korzystać ze statywu i to najlepiej dobrego stabilnego. Jeśli obiekt się nie rusza, zbytnio możesz zyskać wstępnie podnosząc lustro lub wyzwalając migawkę pilotem, aby nie poruszyć aparatu

i na koniec stara dobra metoda wykonania kilku zdjęć seryjnie jedno za drugim.

pzdr
dobas

A ! zapomniałem piszesz o obiektywie manualnym - więc w gre może wchodzić złe kadrowanie na matówce - jeśli masz Podgląd na żywo - mozesz próbować ostrzyć z jego pomocą na powiększeniu 10x

i na pewno przymykając przysłonę do 22 - będziesz miał większą głębię ostrości - a więc jeśli nawet pomylisz się w ustawianiu ostrości to masz większy dop[uszczalny zakres błędu :)

sorki za gonitwę myśli ale żeby było to składnie to trzeba by było kilka rozdziałów napisać

dlatego mówię - powinieneś doczytać podstawowe zagadnienia dotyczące czasu, przysłony, głębii ostrości i temu typu czarodziejskich fraz

pozdrawiam
Dobas

ravc770
1.06.08, 23:46
I wszystko jasne, Dzięki tego właśnie potrzebowałem.

dobas
2.06.08, 00:40
jeszcze obrazowo jedna rzecz :

wyobraź sobie, że światło to woda i operujesz dwiema rzeczami

kranem ( przysłona ) i czasem (czas otwarcia migawki)

musisz nalać wannę wody i możesz to uzyskać na nieskończenie wiele sposobów lejąc długo wodę przez małą dziurę lub króciutko przez wielki hydrant....

podobnie jest ze światłem - tak samo dobrze naświetlone zdjęcie możesz uzyskać na wiele sposobów

i tu zadanie dla Ciebie - poeksperymentuj czym te zdjęcia między sobą będą się różniły, czy ostry będzie jednocześnie pierwszy i ostatni plan - czy nie ?
czy zdjęcie będzie poruszone czy zamrożone.... porównuj, czytaj i w końcu wszystko będzie jasne i logiczne :)

pozdrawiam

dog_master
2.06.08, 01:32
Tylko jeszcze warto wspomniec o zjawisku dyfrakcji, czyli ugiecia fali. Nie ma sensu ustawiac przyslony f/22, bo obraz bedzie mniej ostry [nie w senscie glebi ostrosci, ale w sensie ostrosci ostrych obrazow ;] no po prostu bedzie mydlilo]. f/9 to max.

A co do czasu, to w pigulce ;) Zeby zdjecie nie bylo poruszone, czas = 1/ekwiwalent ogniskowej, czyli w naszym przypadku: czas = 1 / 2*ogniskowa, czyli zeby zrobic zdjecie bez statywu musisz miec czas 1/800s. Albo statyw/monopod/stabilizacje/oparcie.

Dobas, fajne porownanie z ta wodą :)

czmielek
2.06.08, 07:59
kran, hydrant wanna, woda ... skąd ja to znam to chyba w telewizji kiedyś było ... :)