PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa błyskowa Metz 48 AF-1



Strony : [1] 2

fotomic
1.06.08, 12:18
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/olypedia/images/e/ec/Metz_48_af-1.jpg)

Olypedia - Lampa błyskowa Metz 48 AF-1 (http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_Metz_48_AF-1)

Ziootek1971
20.07.08, 22:21
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympusclub.pl/olypedia/images/e/ec/Metz_48_af-1.jpg)

Olypedia - Lampa błyskowa Metz 48 AF-1 (http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_Metz_48_AF-1)

Posiadasz może? Jeżeli tak to będę wdzięczny za garść informacji o tym jak się jej używa. Ja mam teraz FL-36 i jest całkiem OK... ale... No właśnie. Waham się teraz czy za czas jakiś zamienić ją na FL-50 czy na Metza właśnie.

Ramzes_II
20.07.08, 22:42
Kupuj 58AF1 od razu. Polecam. Naprawde, im dłuzej tą lampę mam tym bardziej jestem zadowolony. Mocy nigdy dosc :)

Kayu
28.07.08, 13:08
Czy ta lampa zadziała jako klasyczna fotocela ? Mam e-510, więc z funkcji R nie skorzystam...

Eddie
28.07.08, 14:08
Czy ta lampa zadziała jako klasyczna fotocela ? Mam e-510, więc z funkcji R nie skorzystam...

Z tego co zauważyłem, nie.
Zdaje mi się natomiast, że można dokupić odpowiednią kość Metza, którą zapinasz na sanki i dzięki niej można lampę zdalnie odpalić.

czmielek
28.07.08, 15:24
Z tego co zauważyłem, nie.
Zdaje mi się natomiast, że można dokupić odpowiednią kość Metza, którą zapinasz na sanki i dzięki niej można lampę zdalnie odpalić.

Hej Eddie daj namiary (jak posiadasz) gdzie taka kostke można nabyć za nieduże pieniądze. POZDRAWIAM

Eddie
21.08.08, 09:22
Informacja z ostatniej chwili.
Metz AF 48-1 moze byc sterowany bezprzewodowo z E-3 bez dodatkowych akcesoriow, wlasnie to sprawdzilem. Do tej pory mam biale plamy przed oczami ;)

Rafał Czarny
21.08.08, 09:28
To już pewnie nikt nie kupi FL-50. :wink:

Eddie
21.08.08, 09:30
To już pewnie nikt nie kupi FL-50. :wink:

Wiesz, ja jutro wysylam papiery w zwiazku z promocja na Fl-50R i najprawdopodobniej powedruje ona do zyda jak tylko sie w domu pojawi ;)

MicSzu
21.08.08, 09:39
Wiesz, ja jutro wysylam papiery w zwiazku z promocja na Fl-50R i najprawdopodobniej powedruje ona do zyda jak tylko sie w domu pojawi ;)
Nie bądz tai pewny:) pobawisz się chwilkę z wyzwalaniem R i sobie zostawisz:)

Eddie
21.08.08, 10:11
Nie bądz tai pewny:) pobawisz się chwilkę z wyzwalaniem R i sobie zostawisz:)

Alez wlasnie ja sie tym bawie, ale Metzem. Chyba, ze jest cos, czego nie wiem. Na ile jednak zdazylem sie zorientowac (wiele czasu na to nie mialem), wyzwalanie bezprzewodowe Fl-ki tak jak przy Metzu odbywa sie za posrednictwem lampy wbudowanej w aparat.

Magnesus
21.08.08, 10:22
wyzwalanie bezprzewodowe Fl-ki tak jak przy Metzu odbywa sie za posrednictwem lampy wbudowanej w aparat.

Z tego co czytałem - tak.

Eddie
21.08.08, 10:26
Z tego co czytałem - tak.

No i pieknie, a to za cene polowe nizsza niz Fl-50R. Tak trzymac.

Na wszelki wypadek jednak pobawie sie FL-ka, gdy juz zapuka do mych drzwi ;)

andrzejs
21.08.08, 10:44
Alez wlasnie ja sie tym bawie, ale Metzem. Chyba, ze jest cos, czego nie wiem. Na ile jednak zdazylem sie zorientowac (wiele czasu na to nie mialem), wyzwalanie bezprzewodowe Fl-ki tak jak przy Metzu odbywa sie za posrednictwem lampy wbudowanej w aparat.

Witam
Czy Metz uruchamiany jest błyskiem lampy wbudowanej

Eddie
21.08.08, 11:30
Witam
Czy Metz uruchamiany jest błyskiem lampy wbudowanej

Cos tak jakby. W kazdym razie, instrukcja E-3 mowi, ze lampa wbudowana sluzy do komunikacji z zewnetrzna przy bezprzewodowym wyzwalaniu. Poki co nie mialem mozliwosci sprawdzenia wiecej niz to, ze bezprzewodowe wyzwalanie z Metzem dziala.

grizz
21.08.08, 13:42
Witam
Czy Metz uruchamiany jest błyskiem lampy wbudowanej

Uruchamiany czy sterowany?

Jak to drugie, to na pewno nie.

A pierwsze zależy czy ma fotocelę ;)

Eddie
21.08.08, 15:46
Uruchamiany czy sterowany?

Jak to drugie, to na pewno nie.

A pierwsze zależy czy ma fotocelę ;)

Metza uruchamiamy wlaczajac zasilanie. Jest to o tyle istotne, ze jesli zapomnimy o tym jednym szczegole to cale wysilki w cholere, lampa nie blysnie nawet raz. Ba! Nawet sie nie naladuje.

;)

Jesli o sterowanie chodzi to postaram sie zaraz to sprawdzic.
Zaraz oznacza "w ciagu kilku najblizszych godzin" ;)

Sprawdzone, Metz moze byc sterowany z poziomu aparatu.`

grizz
21.08.08, 16:09
Metza uruchamiamy wlaczajac zasilanie. Jest to o tyle istotne, ze jesli zapomnimy o tym jednym szczegole to cale wysilki w cholere, lampa nie blysnie nawet raz. Ba! Nawet sie nie naladuje.

;)

Jesli o sterowanie chodzi to postaram sie zaraz to sprawdzic.
Zaraz oznacza "w ciagu kilku najblizszych godzin" ;)

Sprawdzone, Metz moze byc sterowany z poziomu aparatu.`

Heh

uruchamianie: klasyczna fotocela

sterowany: masz kontrolę z aparatu nad siłą błysku, jest TTL


metz ma opcje nr 2?

Eddie
21.08.08, 16:31
Heh

uruchamianie: klasyczna fotocela

sterowany: masz kontrolę z aparatu nad siłą błysku, jest TTL


metz ma opcje nr 2?

Tak, tego wlasnie dotyczylo moje krotkie doswiadczenie, ktore przeprowadzilem. Jest opcja numer 2.

cellarium
28.08.08, 19:02
Jeżeli pozwolisz to podepnę się pod temat z trochę lamerskim pytaniem.
Czy można bez szkody dla lampy (jakiejkolwiek nie koniecznie Metz) używać akumulatorów różnej pojemności?
Padł mi na amen jeden z 4 akumulatorów Energizer 2500mAh. Niestety pojedynczej sztuki nie mogę nigdzie dostać, a w paczkach po dwie sprzedawane są akumulatory o pojemności 2650mAh.

Eddie
28.08.08, 19:23
Jeżeli pozwolisz to podepnę się pod temat z trochę lamerskim pytaniem.
Czy można bez szkody dla lampy (jakiejkolwiek nie koniecznie Metz) używać akumulatorów różnej pojemności?
Padł mi na amen jeden z 4 akumulatorów Energizer 2500mAh. Niestety pojedynczej sztuki nie mogę nigdzie dostać, a w paczkach po dwie sprzedawane są akumulatory o pojemności 2650mAh.

Z tego co wiem tak bardzo ogólnie, nie zaleca się stosowania akumulatorów o różnej pojemności, różnego typu oraz w różnym stopniu naładowanych.
To jednak tak ogólnie, bo mogę się mylić.

Iwo
31.08.08, 16:04
jak masz ładowarkę potrafiącą każde ogniwo roz/ładować indywidualnie,
to nie powinno być większego problemu.
Polecam ładowarkę bc-700 przy okazji sprawdzisz zdrowie pozostałych ogniw, bo może każdy ma inną rzeczywistą pojemność i do kitu wtedy.
p.s. czy ktoś mógłby mi wypisać w punktach jakie funkcje zyskam/stracę, kupując ww. Metza zamiast FL-36r pomijając oczywiście inną moc i ilość AA. Słabo się znam, a jak ktoś mi rzuci jakieś hasła "na rybę", to już potem doczytam. Dzięki.

marecki
31.08.08, 16:56
Miałem podobny dylemat i zacząłem używać w Metz'u 3 2500 i jednej 2000 i działały bardzo krótko (ładowane wszystkie razem jednocześnie). Po pewnym czasie zacząłem je ładować zupełnie osobno każdą po kolei i czas działania w lampie znacznie się wydłużył.

Eddie
31.08.08, 21:15
Iwo, nie wczytywalem sie dokladnie w to, co ma FL36, odpowiem jednak zgodnie ze stanem swojej wiedzy - nie tracisz nic, kupujac Metz'a 48 AF-1. Zyskujesz za to moc i predkosc ladowania, a cena ta sama.

marecki
1.09.08, 07:53
Za Eddie'm. Ten nowe lampki Metz'a są naprawdę niezłe.

czmielek
1.09.08, 09:04
Potwierdzam że są dobre tylko 48emka nie ma własnej "automatyki" brak trybu auto.

marcinpolniak
1.09.08, 09:10
Potwierdzam że są dobre tylko 48emka nie ma własnej "automatyki" brak trybu auto.
W czym to przeszkadza?

sanminen
1.09.08, 09:20
1. A czy ktoś mógłby wyjaśnić o co chodzi z tym trybem auto, do czego służy (pytanie lamerskie;).

2. I kolejne: czy ta lampa może być wyzwalana błyskiem wbudowanej lampy np. z e510?

rocco
1.09.08, 10:52
1. Nie ma własnego czujnika pomiaru swiatła, mozliwy jest tylko pomiar TTL, z czujnika aparatu.
2. Nie.

sanminen
1.09.08, 11:02
1. Nie ma własnego czujnika pomiaru swiatła, mozliwy jest tylko pomiar TTL, z czujnika aparatu.
2. Nie.

Dzięki rocco.

A wobec powyższych odpowiedzi:

Czy Metz 58AF posiada możliwość 1 i/lub 2 ?

rocco
1.09.08, 11:09
1 tak a czy ma fotocelę to nie wiem.
Chyba nie :roll:

marecki
1.09.08, 11:17
58 af-1 ma tryb auto i bardzo dobrze się sprawdza. Rzekł bym nawet że lepiej niż TTL. Co do wyzwalania zdalnego to sam kupując nie doczytałem dokładnie i myśląc że ma takie wyzwalanie z byle lampy rozczarowałem się nieco bo czegoś takiego nie ma. Wyzawalać można tylko drugą lampą Metz'a (przynajmniej tak jest w instrukcji).
Zaraz po zakupie 48 semki trzeba sprawdzić czy dobrze się sprawdza wspomaganie AF. Piszę to dlatego, że w egzemplarzu mojego brata światło wspomagające AF nie trafia w rządany punkt i wogóle nie pomaga (za wysoko). Trzeba ją docisnąć ręką i jest OK. Wydaje mi się że jest to powód do reklamacji. W 58 takiego problemu nie mam.

dog_master
1.09.08, 11:28
Zaraz po zakupie 48 semki trzeba sprawdzić czy dobrze się sprawdza wspomaganie AF. Piszę to dlatego, że w egzemplarzu mojego brata światło wspomagające AF nie trafia w rządany punkt i wogóle nie pomaga (za wysoko). Trzeba ją docisnąć ręką i jest OK. Wydaje mi się że jest to powód do reklamacji. W 58 takiego problemu nie mam.
A czy to nie ma zwiazku z ogniskowa? Ktos gdzies pisal, ze powyzej jakiejs [nie wiem dokladnie, jakas w kicie... :oops::roll:] jest okej, blizej - wzorek jest za wysoko.

Eddie
1.09.08, 11:46
A czy to nie ma zwiazku z ogniskowa? Ktos gdzies pisal, ze powyzej jakiejs [nie wiem dokladnie, jakas w kicie... :oops::roll:] jest okej, blizej - wzorek jest za wysoko.

Chodzi o blad paralaksy, czy cos w ten desen.
Warto zapoznac sie z tekstem Rocco zamieszczonym w Olypedii. Dosc dokladnie opisal tam lampe Metz 48-AF 1.

marecki
1.09.08, 12:01
A czy to nie ma zwiazku z ogniskowa? Ktos gdzies pisal, ze powyzej jakiejs [nie wiem dokladnie, jakas w kicie... :oops::roll:] jest okej, blizej - wzorek jest za wysoko.

W każdym razie w 58 takiego problemu nie ma. Wzorzec wspomaga w całym zakresie bez problemu.

sanminen
1.09.08, 12:23
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

XXL
1.09.08, 20:06
Marecki napisał:
"Zaraz po zakupie 48 semki trzeba sprawdzić czy dobrze się sprawdza wspomaganie AF. Piszę to dlatego, że w egzemplarzu mojego brata światło wspomagające AF nie trafia w rządany punkt i wogóle nie pomaga (za wysoko). Trzeba ją docisnąć ręką i jest OK. Wydaje mi się że jest to powód do reklamacji. W 58 takiego problemu nie mam."
Nie koniecznie to jest wadą lampy, ja to samo miałem z Tumaxem, następnie po kupnie nowej 48-emki było to samo, lampa świeciła paski za wysoko. Ponieważ to było przy dwóch lampach na tym samym aparacie, podejrzewam że szyna w aparacie była lekko przechylona, tym bardziej mam to przekonanie że po zmianie aparatu lampa świeci dobrze! Ja w Tumaxie poprawiłem tę wadę w prosty sposób. Odkręciłem stopkę i z tyłu (lampa świeciła za wysoko) podłożyłem wąziutki paseczek kartki papieru, jak było mało dołożyłem grubszy i zakręciłem. W ten sposób ją ustawiłem i było OK. Metz ma trochę większą powierzchnię świecenia niż Tumax i nawet jeśli świeci trochę za wysoko to jeszcze łapie ostrość. Metza nie musiałem poprawiać chociaż też trochę za wysoko świecił. W tym aparacie mam idealnie na środku pola pomiarowego. Co potwierdza że w tamtym aparacie (E-500) była źle ustawiona szyna.

leo1
29.09.08, 15:47
A czy ta 48 AF-1 wysyła przedbłyski przed ekspozycją? Chodzi mi o wykorzystanie jej błysku do wyzwolenia innych fleszy na fotocelę. Czy można ustawić jeden błysk?

XXL
29.09.08, 16:46
W trybie TTL lampa ma przedbłysk pomiarowy i tuż za nim właściwy błysk. Jednak ten przedbłysk jest, moim zdaniem, nie do wykorzystania dla innej lampy z tego względu że jest on przed błyskiem właściwym i służy do dokonania pomiary przez aparat więc wyzwolenie błysku innej lampy (lamp) w tym czasie mijało by się z celem. W ustawieniu lampy M (manual) nie ma tego przedbłysku, jest tylko jeden błysk który można ustawić jako pełna moc, lub inna, ułamkowa część mocy, jest jeszcze ustawienie 1 lub 2 "lamelka". Ale innych ustawień nie widzę, a instrukcji nie mam pod ręką, chociaż nie przypominam sobie aby coś takiego było w niej opisane.

Tombson
4.10.08, 19:42
Witajcie!
(To moj pierwszy post.)
Mam problem z moim Flash gunem Metz 48 AF-1. Mianowicie pod podlaczeniu do body, na chwile pokazuje mi wartosc zoom 35 mm i po chwili zaczyna migac "Er" w miejscu wartosci. Dzieje sie to przy roznych obiektywach. Tak jak by sie cos zawiesilo. Uzywam systemu E-510.
Prosze o pomoc.
Pozdrawiam

Eddie
4.10.08, 20:02
Zdarzyło mi się coś takiego z E-3, tylko raz. Zaniepokoiło mnie to, lampa jednak poza tym działała prawidłowo. Prawdopodobnie spowodowane to było jakimiś problemami z przechwytywaniem danych z aparatu. Innego wytłumaczenia nie znam. Po jakimś czasie, prawdopodobnie - nie pamiętam dokładnie - po odpięciu i ponownym umocowaniu lampy w sankach problem zniknął i nigdy więcej nie wrócił.

pol189
4.10.08, 20:42
Witajcie!
(To moj pierwszy post.)
Mam problem z moim Flash gunem Metz 48 AF-1. Mianowicie pod podlaczeniu do body, na chwile pokazuje mi wartosc zoom 35 mm i po chwili zaczyna migac "Er" w miejscu wartosci. Dzieje sie to przy roznych obiektywach. Tak jak by sie cos zawiesilo. Uzywam systemu E-510.
Prosze o pomoc.
Pozdrawiam

Jak napisał Eddie najprawdopodobniej jest to błąd komunikacji! Przeczyść styki na początek, zobacz czy któryś z pinów przypadkiem nie zaciął się ;) Ni i reset lampy zrób....

Powodzenia i czekamy na wyniki!


.

and21
6.10.08, 20:41
miałem ten sam problem ,doszły jeszcze problemy ze wspomaganiem AF,
prawdę mówiąc trochę żałuję że nie kupiłem FL 36

Eddie
6.10.08, 20:46
miałem ten sam problem ,doszły jeszcze problemy ze wspomaganiem AF,
prawdę mówiąc trochę żałuję że nie kupiłem FL 36

Nie ma czego zalowac, chyba ze trafiles naprawde pechowy egzemplarz. Jakos jednak w to nie wierze. Jak napisalem, u mnie problem z komunikacja wystapil tylko razy. Wystarczylo odpiac i zapiac ponownie, od tamtej pory jest cacy.

and21
6.10.08, 21:00
no nie wiem ,uciekło mi kilka fajnych fotek z imprezy

ziemia01
7.10.08, 12:19
Witajcie!
(To moj pierwszy post.)
Mam problem z moim Flash gunem Metz 48 AF-1. Mianowicie pod podlaczeniu do body, na chwile pokazuje mi wartosc zoom 35 mm i po chwili zaczyna migac "Er" w miejscu wartosci. Dzieje sie to przy roznych obiektywach. Tak jak by sie cos zawiesilo. Uzywam systemu E-510.
Prosze o pomoc.
Pozdrawiam
a z dedykacją dla Olka/Panasłonika ?

Eddie
7.10.08, 12:22
no nie wiem ,uciekło mi kilka fajnych fotek z imprezy

Niepotrzebnie, bo mimo wyskakującego "Er" lampa błyskała prawidłowo.

leodan
7.10.08, 12:40
Mam to samo , ale lampa działa prawidłowo .

marecki
7.10.08, 14:13
W 58-af1 tak mam jak są słabe baterie ale jeszcze działa lampka dobrze.

XXL
7.10.08, 16:49
Mam tego Metza już kilka miesięcy i haruje u mnie dosyć ciężko, ale nic podobnego mi się nie przydażyło. To co pisał kolega wcześniej że mogą to być słabe baterie, ma swoje teoretyczne uzasadnienie, warto to popróbować.
U mnie po włączeniu założonej na aparat lampie wyskakuje wartość ZOOMA taka jak aktualnie na obiektywie, no może nie dokładnie, bo Metz pokazuje zawsze o jeden zakres ZOOMa szerszy niż na obiektywie, prawdopodobnie jest to jego jakby margines bezpieczeństwa, daje szerzej światło niż widzi obiektyw.

and21
8.10.08, 21:04
jasne ze z dedykacją ,gdyby jej nie było nie byłbym zawiedziony ,a najgorsze ze za tydzień Hubertus ,az sie boje mysleć ze mnie zawiedzie

zigger
9.10.08, 11:05
Raczej Metz jest dobrym sprzętem, wiec może to tylko kwestia aktualizacji softu? Przymierzam sie rowniez do lampki i ten model biore mocno pod uwage. Oby nie byl to problem sprzetowy :-/

shardac
13.10.08, 16:44
mam do Was, moi drodzy, kompromitujace mnie pytanie:

Mam pozyczona do mojej e-410 lampe Metza, 48 wlasnie. Zapialem je i zrobilem kilka fot. Potem zaczalem bawic sie z instrukcja trybami dzialania i okazalo sie, ze cos sie zyspalo. Otoz po wcisnieciu spustu migawki do polowy mam potwierdzenie ostrosci, ale mimo tego po docisnieciu jego - migawka nie strzela, nie mowiac juz o blysku. Kiedy mam wylaczona lampe - strzela normalnie. Co zle ustawilem?

zibi1303
13.10.08, 16:59
wyłącz aparat, zdejmij lampę. Wyjmij akumulatory z aparatu,
włóż akumulator, odpal aparat, i ewentualnie z MENU odpal. Przywrócenie ustawień fabrycznych. Powinno pomóc

XXL
15.10.08, 08:55
Wielu używa Metza 48AF-1, ja też go mam i mam też prośbę do kolegów. Poszukuję do niego dyfuzorka "mydelniczki" Ma on głowicę dość nietypowych wymiarów, i nic nie pasuje do niego. To co mam to tak pasuje do niego jak "wół do karety" Może ktoś "wykukał" gdzieś jakiś porządny dobrze pasujący do tej lampy. Proszę o namiary.

leodan
15.10.08, 09:27
Spróbuj tutaj .
http://www.allegro.pl/item460185003_stofen_dyfuzor_mz80_do_lampy_metz_48 _58_af_1.html


Ja mam coś takiego .
http://www.allegro.pl/item456579952_dyfuzor_softbox_lightsphere_p1_penta x_metz_inne.html
Bardzo dobrze się sprawuje .

shardac
25.10.08, 00:10
znów mam problem z pożyczoną lampą: na wyswietalczu lampy miga mi przy dlugosci ogniskowej nieustannie error. Wylaczania i wlaczanie zarowno lampy, jak i aparatu nic nei daja - palnik po porstu w zadnym trybie sie nie porusza. co to moze byc? do serwisu? jak szybko on dziala? szczęściem jest na gwarancji.

pol189
25.10.08, 07:40
znów mam problem z pożyczoną lampą: na wyswietalczu lampy miga mi przy dlugosci ogniskowej nieustannie error. Wylaczania i wlaczanie zarowno lampy, jak i aparatu nic nei daja - palnik po porstu w zadnym trybie sie nie porusza. co to moze byc? do serwisu? jak szybko on dziala? szczęściem jest na gwarancji.

Na początek wsadź pożądanie naładowane akumulatory. Możliwe że sa słabe i silniczek zooma nie daje rady (zdarza się). Jeśli to nie pomoże to przed wysłaniem do serwisu zrób reset lampy (i zobacz czy masz porządnie dociśniętą do sanek).

Ramzes_II
25.10.08, 09:24
znów mam problem z pożyczoną lampą: na wyswietalczu lampy miga mi przy dlugosci ogniskowej nieustannie error. Wylaczania i wlaczanie zarowno lampy, jak i aparatu nic nei daja - palnik po porstu w zadnym trybie sie nie porusza. co to moze byc? do serwisu? jak szybko on dziala? szczęściem jest na gwarancji.

Miałem to samo - zobacz czy palnik przesuwa sie w głowicy wraz z zmianą ogniskowej obiektywu - jesli nie - znaczy ze masz padniety układ sterowania silnikiem, lub zacięty sam silnik.
Wysyłaj do serwisu. Mi po tygodniu naprawili (gwarancja).

shardac
25.10.08, 11:52
Palnik niestety sie nie przesuwa. Ani reset, ani wymiana baterii nic nei dala. Trzytygodniowa lampa tak szybko by sie posypala? ;/Trza wiec bedzie slac do serwisu.

Ramzes_II
25.10.08, 22:37
Palnik niestety sie nie przesuwa. Ani reset, ani wymiana baterii nic nei dala. Trzytygodniowa lampa tak szybko by sie posypala? ;/Trza wiec bedzie slac do serwisu.
No cóz. Zdarza sie tez najlepszym.
W mojej padł zoom po około 5 tys błysnieć. Jakiś mieli problem z zacinającym się mechanizem zoomu. Nie wiem jak, ale go rozwiązano. Mam nadzieje ze definytywnie.
Tak czy inaczej, jesli miałbym kupowac kolejną lampę to byłby nadal METZ.

tomwoj
20.11.08, 11:44
Może to jest pytanie do działu "co kupić", ale właściwie dotyczy też lampy Metz 48 AF1, więc napiszę w tym wątku:

Chciałbym kupić fotocelę, która umożliwi szybkie podpinanie do lampy i będzie jednocześnie podstawką pod lampę.

Znalazłem taką: TUMAX SS01 (65zł)
http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?products_id=646

Pytania mam do osób, które mają toto (chyba RafałCzarny ma):

1. Czy budowa SS01 jest na tyle stabilna, że po podpięciu lampy (metz 48) konstrukcja ustoi na czymś płaskim np. stole (bez statywu)?
2. Czy ten tumax bez problemów wyzwala metza 48AF-1?
3. Czy warto dołożyć trochę do DSS02 (109zł)? Ta fotocela ma ustawienia pozwalające ignorować przedbłyski. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?products_id=647

Kupuję fotocelę po to, aby ustawiać główne źródło światła (metza) tak jak ja chcę, a lampą wbudowaną tylko rozjaśniać niechciane cienie (moc na 1/4, 1/8, 1/16).
Czy z czasem odczuję brak możliwości ignorowania przedbłysków? Czy jest to zbedny bajer?

darek81
8.12.08, 22:41
Witam

Mam ogromną prośbę do szanownych forumowiczów o podzielenie się refleksjami na temat użytkowania tej lampy. Nie wiem czy jestem odosobnionym przypadkiem ale w mojej lampie podpiętej do Canona EOS 20 D, nie mogę wejść do opcji menu zaawansowanego :cry:, to znaczy czasami mi się to udaję , ale raczej przypadkiem i mam problem z powtórzeniem tej operacji w wybranym przez siebie dowolnym czasie( po prostu jakby przyciski nie reagowały :cry:). Reset nie pomaga, wymiana baterii nie pomaga, nie ma nowego update dla canona, serwis Metza nie odpowiada. Proszę więc Was o pomoc i podzielenie się swoimi uwagami z użytkowania tej lampy, czy macie podobne problemy?

Pozdrawiam

czmielek
8.12.08, 23:35
Takich problemów nie mam ale wejście przez naciśnięcie 2 przycisków na raz to rzeczywiscie chybiony pomysł.

rakukrakow
12.12.08, 18:53
Właśnie zakupiłem tą lampę :) do E-520.

Polecam aktualizacje softu lampy, dopiero po tym zadziałał tryb RC.

leodan
17.12.08, 10:40
Palnik niestety sie nie przesuwa. Ani reset, ani wymiana baterii nic nei dala. Trzytygodniowa lampa tak szybko by sie posypala? ;/Trza wiec bedzie slac do serwisu.


Zaciął się silnik , ja miałem to samo .
Trzeba kilka razy popukać w palnik ręką i powinien działać .
U mnie pomogło i teraz śmiga jak trzeba .

shardac
18.12.08, 15:42
Sprawę już złatwiłem, oparła się o serwis. Naprawili i od tego czasu zrobiła circa 500 błysków.

kisi
20.12.08, 09:48
Mam i ja. Teraz ucze sie i rozgryzan ją.

misiek1928
20.12.08, 10:05
U mnie też znalazł swoje miejsce owy Metz. Działa wyśmienicie - polecam tą lampę.

kisi
20.12.08, 14:18
Jest tam tryb S ktory jest dosc lakonicznie wytlumaczony w instrukcji ze aparat wymienia z lampa dane... Nie zauwazylem zadnej roznicy czy uzywam z czy bez tego trybu. W zwiazku z tym czy ktos go uzywa i wie co praktycznie daje ?

I jeszcze jedna sprawa. W instrukcji jest napisane ze jesli sie foci w pomieszczeniach mozliwie szerokim kątem obiektywu to ze dobrze jest zmniejszyc ogniskowa na lampie bo wtedy ona kosztem zasiegu ładnie (lepiej?) wypelnia blyskiem szerszy kąt. Czy ktos sie tym bawił - czy po prostu ta funkcjonalnosc jest virtualna bo i tak lapma wystarczajaco dobrze doswietla szerokie kąty ze nie trzeba mieszać jej w menu ?

czmielek
20.12.08, 17:31
Jest tam tryb S ktory jest dosc lakonicznie wytlumaczony w instrukcji ze aparat wymienia z lampa dane... Nie zauwazylem zadnej roznicy czy uzywam z czy bez tego trybu. W zwiazku z tym czy ktos go uzywa i wie co praktycznie daje ?

I jeszcze jedna sprawa. W instrukcji jest napisane ze jesli sie foci w pomieszczeniach mozliwie szerokim kątem obiektywu to ze dobrze jest zmniejszyc ogniskowa na lampie bo wtedy ona kosztem zasiegu ładnie (lepiej?) wypelnia blyskiem szerszy kąt. Czy ktos sie tym bawił - czy po prostu ta funkcjonalnosc jest virtualna bo i tak lapma wystarczajaco dobrze doswietla szerokie kąty ze nie trzeba mieszać jej w menu ?

Moze chodzi ci o tryb SL? Zaglądam do swojej instrukcji i nie widzę żadnej wzmianki o trybie S. Jak mozesz to podaj stronę to zobaczę u siebie.

Jezeli chodzi o szerokie kąty to 14mm mnie zadawala po zastosowaniu wbudowanego dyfuzora, choc ktoś gdzieś pisał że dla niego swiatło dla tej ogniskowej rozkłada się nierówno w kadrze. MZ i tak nie ma to wiekszego znaczenia chyba że palisz lampa na wprost. Przy odchyleniu głowicy do błysku odbitego palnik automatycznie ustawia się w "najszerszym położeniu" i zmiana ogniskowej nie reguluje już położenia palnika lampy.

XXL
20.12.08, 20:22
Jezeli chodzi o szerokie kąty to 14mm mnie zadawala po zastosowaniu wbudowanego dyfuzora, choc ktoś gdzieś pisał że dla niego swiatło dla tej ogniskowej rozkłada się nierówno w kadrze. MZ i tak nie ma to wiekszego znaczenia chyba że palisz lampa na wprost. Przy odchyleniu głowicy do błysku odbitego palnik automatycznie ustawia się w "najszerszym położeniu" i zmiana ogniskowej nie reguluje już położenia palnika lampy.

Nawet na wprost przy 14mm jest ładnie światło rozłożone. Inna sprawa że przy lampie ustawionej na TTL nie można ręcznie ustawiać zoom-a lampy, lampa ustawia się wg. ogniskowej jaka jest na obiektywie. U mnie zauważyłem, że jest jakby pewien zapas, lampa ma ustawiony (wyświetla) szerszy kąt niż to wynika z odczytu na skali obiektywu.

kisi
21.12.08, 12:56
Moze chodzi ci o tryb SL? Zaglądam do swojej instrukcji i nie widzę żadnej wzmianki o trybie S. Jak mozesz to podaj stronę to zobaczę u siebie.


Chodzi mi o "Dopasowanie formatu błysku" ktore opisuje instrukcja na stronie 20. Może źle sie wyraziłem o tym trybie - niemniej wlaczająć lampe w ten tryb na wyswietlaczu świeci sie literka S.

czmielek
21.12.08, 16:29
Chodzi mi o "Dopasowanie formatu błysku" ktore opisuje instrukcja na stronie 20. Może źle sie wyraziłem o tym trybie - niemniej wlaczająć lampe w ten tryb na wyswietlaczu świeci sie literka S.

Rzeczywiście jest takie coś ale nie mam pojecia do czego to służy. Może wypowie się ktoś bardziej wtajemniczony...

Ramzes_II
21.12.08, 23:41
Nie wiem jak w Metzu 48, ale w M 58 jest opcja Zoom EXT. Po właczeniu jej i wysunięciu dyfuzora, zoom na lampie przestawia sie u mnie z 12 na 9 mm. (mam zuiko 12-60). jesli zoom ext jest wyłaczony, wysunięcie nakładki nie zmienia minimalnej wartości zoom na lampie. Róznic w naświetlaniach nie zauważyłem, ponieważ cały czas mam opcję Zoom Ext - właczoną. Nie wiem jak pokrywałaby kadr lampa z wyłączoną opcją. Pewnie kiedyś spróbuję, skoro dzieje sie to kosztem zasięgu, warto zobaczyć jak bedzie wyglądało pokrycie na faktycznych 12mm z dyfuzorem na lampie.

kisi
23.12.08, 09:05
Nie wiem jak w Metzu 48, ale w M 58 jest opcja Zoom EXT.

W Metzu 48 tez jest Zoom Ext i nie o niego mi chodzi.
Zoom Ext niby powinien poszerzyc światło na boki dla szerokiego kąta. Daje cos w praktyce ta funkcja ? Rzeczywiście widac efekt ?

Jeszcze jedna sprawa, dlaczego jak robie fotki z lampą to aparat pokazuje mi czas otwarcia przyslony 1/30 ???? Dlaczego tak dłuuugo ? Niezależnie od ISO (wtedy pokazuje wiekszy zasięg) ale zawsze trzyma sie tego czasu. Dlaczego ? Dlaczego nie jestem w stanie (poza recznym wymuszeniem krótszego czasu) skrócić ten czas do 1/100 ? Chodzi mi o to ze zdaza sie ze jak robie fotki dziecku to wychodza nieostre. Fotki robie w trybie A z wielkościa przysłony f2.8-3.5.
Poszukuje instrukcji focenia z lampą na necie, poraz objasnien itp generalnie wiedzy. Gdyby ktos znał jakiegos linka to bede wdzieczny.

VonGregorius
23.12.08, 10:17
metz doświetla bez zoom ext bardzo dobrze jeżeli chodzi o pomieszczenia zamknięte, na otwartej przestrzeni lepiej ustawić zoom ext on
jaeżeli chodzi o lampę błyskową to mastah lampy (jak dla mnie) http://www.foto.jasiu.pl/

kisi
23.12.08, 10:45
metz doświetla bez zoom ext bardzo dobrze jeżeli chodzi o pomieszczenia zamknięte, na otwartej przestrzeni lepiej ustawić zoom ext on
jaeżeli chodzi o lampę błyskową to mastah lampy (jak dla mnie) http://www.foto.jasiu.pl/

Wlasnie czytam. Dziekuje i pozdrawiam.

czmielek
23.12.08, 12:32
Jeszcze jedna sprawa, dlaczego jak robie fotki z lampą to aparat pokazuje mi czas otwarcia przyslony 1/30 ???? Dlaczego tak dłuuugo ? Niezależnie od ISO (wtedy pokazuje wiekszy zasięg) ale zawsze trzyma sie tego czasu. Dlaczego ? Dlaczego nie jestem w stanie (poza recznym wymuszeniem krótszego czasu) skrócić ten czas do 1/100 ? Chodzi mi o to ze zdaza sie ze jak robie fotki dziecku to wychodza nieostre. Fotki robie w trybie A z wielkościa przysłony f2.8-3.5.
Poszukuje instrukcji focenia z lampą na necie, poraz objasnien itp generalnie wiedzy. Gdyby ktos znał jakiegos linka to bede wdzieczny.

U mnie jest podobnie w E-410 aparat dobiera czas 1/60 w trybie A i zmiana wartości przysłony nie zmienia czasu. W E-510 za to czas jest 1/180 i zmienia się w zależności od warunków oswietleniowych. Nie wiem czym to jest spowodowane. Mi to raczej nie przeszkadza bo z lampą przeważnie i tak focę na M a tam dobieram czasy swobodnie.

Bodzip
23.12.08, 12:33
...dlaczego jak robie fotki z lampą to aparat pokazuje mi czas otwarcia przyslony 1/30 ???? Dlaczego tak dłuuugo ? Niezależnie od ISO (wtedy pokazuje wiekszy zasięg) ale zawsze trzyma sie tego czasu....

W tym przypadku czas zależy od ogniskowej, załóż obiektyw typu zoom i zobaczysz jak zmienia się czas przy zastosowaniu lampy. Im dłuższa ogniskowa, tym krótszy czas

kisi
23.12.08, 16:27
W tym przypadku czas zależy od ogniskowej, załóż obiektyw typu zoom i zobaczysz jak zmienia się czas przy zastosowaniu lampy. Im dłuższa ogniskowa, tym krótszy czas

Dzieki temu lepiej doświetle tło ale ryzykuje nieostre zdjęcie i chyba ogniskowa nie ma nic do tego zwlaszcza ze moc lampy jest dostatecznie duża żeby skrócić ten czas. Pozostaje jedynie przejscie na tryb M. Troszke to komplikuje... bo zaś nikt inny nie zrobi poprawnego zdjęcia (chyba że mu szczęście dopisze) poza mną... :(

YARO
23.12.08, 19:20
WIem że zadam może głupie pytanie, ale naprawdę mam problem. Nie wiem co kupić czy olympusa FL 36 czy Metz 48. Cena jest porównywalna, i dla mnie to raczej maksymalny przedział cenowy.
Mój sprzęt to E510 + kit, w styczniu będzie ZD 14-54.
Przepraszam ale proszę o szczere odpowiedzi - niestety na innych forach spotkałem się z kpinami (drwienia z Olympusa - bo to niby najlepszy Nikon i Canon) a przy tym zero sensownych opini.
YARO

Gundi
23.12.08, 20:30
Ja brałbym Metza... fl36 jest wolna i slabsza...

clorox
23.12.08, 20:34
Też stałem przed tym wyborem, ale po zsumowaniu wszystkich za i przeciw wziąłem FL36R przede wszystkim dlatego, że jest lżejsza i mniejsza od Metza. Ponieważ pstrykam zupełnie amatorsko i lampa mi była potrzebna przede wszystkim do użytku w mieszkaniu, jak dla mnie moc jest wystarczająca, a czas ładowania na eneloopach jest ok. Poza tym wyszedłem z założenia, że jak mi nie podpasuje, to wystawię na allegro i nie powiniem dużo stracić, a potem kupię Metza. Na razie jednak zostaje przy FL'ce.

Bodzip
23.12.08, 21:59
FL jest wolna, pójdziesz do kościoła i braknie Ci światła - bierz Metza

Amosicho
23.12.08, 22:26
Mam Metza i jestem naprawdę z tej lampki bardzo zadowolony. Zdjęcia robię amatorsko, ale lampa sprawdziła się w trudnych warunkach. Polecam.

AR3S
6.01.09, 15:45
Lampa Metz Mecablitz 48 AF-1 Digital jest bardzo dobra lampą - bardzo krótki czas ładowania pozwala mi na eneloopach robić zdjęcia niemalże seryjne. Co prawda po dołożeniu Metza do Olka E-510 aparat stał się bardzo niestabilny (lampa go ciut przeważała) - po dokupieniu Battery Packa Ownuser'a jest ok - wygodnie i elegancko.

Niestety juz dwa razy mi wyskoczył error przy próbie właczenia metza i silniczek zooma palnika się przyblokował (oblokowane metoda polecana na forum ... tzn po rusku lekko uderzony i odskoczył - nie jestem odosobniony w tym przypadku). Zawieszanie spowodowane jest prawdopodobnie wyłaczaniem lampy zanim schowa się kartę reflektora ... także uczulam na to. Po za tym mankamentem lampa jest idealna i świetnie sie sprawdza niemalze we wszystkich warunkach.

XXL
6.01.09, 17:51
Zawieszanie spowodowane jest prawdopodobnie wyłaczaniem lampy zanim schowa się kartę reflektora ... także uczulam na to.
Mam tę lampę i jak do tej pory (odpukać...)nic mi nie szwankuje. Właśnie dużo robię z wysuniętą karteczką, którą nie wsuwam za każdym razem, tylko wyłączam lampę. Jak do tej pory nic mi się nie przytrafiło. Poprostu chyba masz pecha. A może jednak trzeba zacząć dmuchać na zimne i chować karteczkę....

deduch
10.01.09, 14:27
Od wczoraj posiadam tą lampę. Pierwsze wrażenia po przeczytaniu instrukcji :) i pracy:
- wg metodologii Olympusa ma liczbę przewodnią 43 (iso 100 dla ekw. 85 mm), co przy podobnej ilości funkcji pozycjonuje ją praktycznie dokładnie pomiędzy FL-36 a FL-50; interpolując na podstawie cen powyższych modeli, firmowy oryginał kosztowałby ok. 1100 PLN,
- lampa jest faktycznie dość duża, ale jest to do przeżycia, taki chyba urok mocniejszych fleszów,
- jakość wykonania oceniam na 4+/6 - plastyk mógłby wyglądać na solidniejszy, a klapki pewniej się zamykać - teraz wszystko się trzyma, ale nie budzi we mnie bezkrytycznego zaufania na przyszłość, jednak mimo wszystko dość staranne spasowanie i estetyczne wykonanie łagodzi to wrażenie,
- wyposażenie z lampą faktycznie skromne, a dokładnie żadne poza instrukcją PL, - o ile brak kabla USB mi nie przeszkadza, o tyle fajną rzeczą byłby komplet choćby najmarniejszych baterii na start - tak żeby móc ją natychmiast uruchomić,
- znakomita ergonomia, właściwie można by ją obsługiwać bez instrukcji,
- odgłos pracy silniczka zoom wydaje mi sie głośny i mało przyjemny, ale ponieważ pracuje rzadko i krótko, można to pominąć,
- już pierwszego dnia przy zdjęciach testowych doceniłem regulację głowicy w poziomie - umożliwia robienie na wprost zdjęć powierzchni dobrze odbijających światło bez odbicia się na nich palnika,
- posiadam E-300 i pomimo pewnych kłopotów z wbudowaną lampką - trzeba ją lekko dopchnąć palcem, żeby znalazła sie w pozycji roboczej bo przyciera o ściankę metza - możliwość korzystania z dwóch żródeł światła (metz ustawiony na 0 stopni) zapewnia bardzo miłą plastyczność przy pełnym pokryciu światłem kadru - zdjęcia wykonywane w pokoju średniej wielkości,
- nakładka rozpraszająca daje przyjemne zmiękczenie i zdecydowanie słusznie jest zintegrowana z lampą.

Podsumowując - za cenę zdecydowanie niższą od firmowej dostałem produkt o porównywalnej jakości. Po jednym dniu trudno mówić o zadowoleniu, ale rozczarowania też nie przeżyłem. Ogólnie polecam, zwłaszcza, ze dwuletnia gwarancja jest czymś nie do pogardzenia.

zuzlo
17.01.09, 19:33
Mnie z tego metza wypadl ten wysowany dyfuzor oraz bialy reflektor z malutka sprezynka. czy ktos moze wie jak je ponownie zamocowac?

faraon20
22.01.09, 22:14
Koledzy lepiej fl36 kupić czy tego metza? Bo szukam jakiejś lampy do mniej więcej 700 złotych i nie wiem co zakupić. Na początku chciałem zakupić tumaxa 386afz ale aktualnie ich brak i nie wiem już sam. Opłaca się metza kupić jako pierwszą lampe błyskową czy sobie z nią nie poradze?

diabolique
22.01.09, 22:16
Koledzy lepiej fl36 kupić czy tego metza?

Metz.
Raczej nikt inaczej nie odpowie.

NightCrawler
22.01.09, 22:27
Z tych 2 to metz'a, bez zastanowienia.
Mam... ale wlasnie dostałem FL50 i chyba metz pojdzie na sprzedaz...

piecka
22.01.09, 23:37
Bierz metza!!!!!

Ggrzesiek
23.01.09, 15:25
Niedawno zakupiłem Metza 48 AF-1 i póki co jestem z tej lampy bardzo zadowolony. Nie mam niestety porównania do innych urządzeń, np. do FL-36/36R. Z tego co przeczytałem, i co wynika ze specyfikacji, przewaga Metza to większa liczba przewodnia i zasilanie 4, a nie 2 akumulatorami R06. I faktycznie, jeszcze nie zdarzyło mi się czekać, aż lampa się naładuje. Przy czym wykorzystuję ją w jak najbardziej amatorski sposób.

Mam jeszcze takie pytanie. Czy próbował ktoś podłączyć 48 AF-1, przeznaczoną do systemu 4/3, z innym korpusem? Np. jakimś modelem Canona lub Pentaxa. Coś takiego "obiło" mi się o oczy. Czy jest to w ogóle możliwe, bez obawy o lampę i body?

ziemia01
23.01.09, 15:52
Podłączałem Metza 58 af1 do nikona D80. Trzeba tylko przejść na M, bo korpus nie odczuwał, że ma lampę czyli nie skracał czasu naświetlania ale zostawiał taki czas jakby lampy nie było, ale ją wyzwalał. Dosyć kłopotliwe rozwiązanie i trzeba wyłączyć w lampie funkcję wyłączania się np. po 10 min, bo lampa przechodziła w stan uśpienia mimo podłączenia.

XXL
23.01.09, 16:00
Gdyby to było możliwe??? Na pewno użytkownicy mieli by powód do zadowolenia. Ale tak nie jest, każdy producent ma inny sposób komunikowania się lampy z body, inne są rozmieszczenia styków w body-stopka itd. Nie będzie lampa dedykowana do Olympusa działać poprawnie z np. Canonem, Nikonem itp. Owszem błyskać będzie ale w manualu z pełną mocą (lub częścią mocy wg. ustawień na lampie) ale to wszystko. Czy przy okazji takiego podłączenia coś nie padnie, nie sądzę, ale nigdy nic nie wiadomo.

Kaz de Wro
23.01.09, 17:29
Koledzy lepiej fl36 kupić czy tego metza? Bo szukam jakiejś lampy do mniej więcej 700 złotych i nie wiem co zakupić. Na początku chciałem zakupić tumaxa 386afz ale aktualnie ich brak i nie wiem już sam. Opłaca się metza kupić jako pierwszą lampe błyskową czy sobie z nią nie poradze?

Niewiele dołożysz i masz FL-50, a to już spokój na wieki. Wystarczy, że dobrze się rozejrzysz na Forum lub dasz właśnie takie ogłoszenie ;-)

ziemia01
23.01.09, 17:56
Owszem błyskać będzie ale w manualu z pełną mocą (lub częścią mocy wg. ustawień na lampie) ale to wszystko. Czy przy okazji takiego podłączenia coś nie padnie, nie sądzę, ale nigdy nic nie wiadomo.
albo w automatyce lampy czyli nie z pełną mocą :)

Ggrzesiek
23.01.09, 18:53
W takim razie wzmianki o ewentualnej współpracy musiały dotyczyć jedynie trybu manualnego. Bo na ile się orientuję, Metz dedykowany do 4/3 nie posiada pełnej automatyki.
Dzięki.

XXL
23.01.09, 20:17
albo w automatyce lampy czyli nie z pełną mocą :)
Sęk w tym że Metz 48-AF-1 nie ma automatyki własnej. Może pracować w TTL (lub innej odmianie np. iTTL, w zależności do jakiej puszki jest dedykowany) lub w manualu z pełnym błyskiem, 1/2, 1/4, 1/8... mocy.

Bodzip
23.01.09, 21:05
Metz produkuje kostki przystosowujące lampę do konkretnego body. Kiedyś to na stronie Metza widziałem.
Ot, choćby to (http://www.swistak.pl/aukcje/3872064,METZ-SCA-3301-M-kostka-synchro-Minolta-nowa-W-wa.html) lub to (http://magma.home.pl/komis/product_info.php/cPath/26/products_id/209)

diabolique
23.01.09, 21:08
Metz produkuje kostki przystosowujące lampę do konkretnego body. Kiedyś to na stronie Metza widziałem.
Ot, choćby to (http://www.swistak.pl/aukcje/3872064,METZ-SCA-3301-M-kostka-synchro-Minolta-nowa-W-wa.html)

Tak, ale to do zupełnie innych lamp.
Zerknij na stronę Metza (http://www.metz.de/en/photo-electronics/sca-adapter.html).

XXL
23.01.09, 22:25
Szkoda tylko że Metz zrezygnował zarówno z systemu SCA i wymiennych kostek jak też z wyposażania lamp w automatykę własną. Jak zauważyłem nie tylko Metz, również inne firmy np. Nikon też w swoich najnowszych Sabinkach nie ma trybu "A", a szkoda.

ziemia01
23.01.09, 23:26
Podłączałem Metza 58 af1 do nikona D80.
A czy ja gdzieś napisałem, że 48 :) jak widać powyżej był to 58 posiadający własną automatykę.
Kostki do różnych systemów były m.in. do Metz 54 MZx. Posiadałem MZ3 i przy podpięciu do ww. nikona zachowywał się tak samo ale to była kostka dedykowana do Olka. Niestety w MZ3 nie działał TTL Olka pozostawała automatyka lampy. Trzeba by zakupić 54 MZ4i i wtedy dwie kostki do różnych systemów. Kostka - koszt od 100 do 250 zł, lampa - nie wiem.

tank_driver
23.01.09, 23:29
Szkoda tylko że Metz zrezygnował zarówno z systemu SCA i wymiennych kostek jak też z wyposażania lamp w automatykę własną. Jak zauważyłem nie tylko Metz, również inne firmy np. Nikon też w swoich najnowszych Sabinkach nie ma trybu "A", a szkoda.

To zależy w którym modelu.
58 ma działający tryb "A".

ziemia01
23.01.09, 23:35
Szkoda tylko że Metz zrezygnował ... jak też z wyposażania lamp w automatykę własną.
ale co Ty opowiadasz. A 58 AF1 nie posiada automatyki lamy?
"Obok standardowego TTLa Metz 58 AF-1 udostępnia automatykę korzystającą z czujnika zewnętrznego (A), dostosowującą pracę do 12 wartości przysłon, oraz tryb ręcznego sterowania błyskiem, na 25 poziomach redukcji energii maksymalnej."
54 MZ4i też chyba nie jest jeszcze zabytkiem :)

XXL
24.01.09, 12:06
ale co Ty opowiadasz. A 58 AF1 nie posiada automatyki lamy?
"Obok standardowego TTLa Metz 58 AF-1 udostępnia automatykę korzystającą z czujnika zewnętrznego (A), dostosowującą pracę do 12 wartości przysłon, oraz tryb ręcznego sterowania błyskiem, na 25 poziomach redukcji energii maksymalnej."
54 MZ4i też chyba nie jest jeszcze zabytkiem :)
No tak, przyznaję, troszkę uogólniłem. Ale w zasadzie to chyba tylko w modelu flagowym 58 (nie wiem jak jest w "młotkach") Metz pozostawił tryb "A". Natomiast model 48 jest bez "A" wcześniejsze modele 44M.... miały automatykę, ale już w 44AF... już nie ma "A" i wymiennych kostek. Tak samo jak inni wiodący producenci. Widocznie lepiej robić lampy do danego modelu niż uniwersalne...

Iwo
25.01.09, 19:35
Hej,
1) Rozumiem z tego, że Metz 48 nie mierzy sam (jak to robi ponoć fl-36), ale świecąc czerwoną lampką ułatwia tylko pomiar światła AF korpusowi pod niego podpiętemu... tak, czy jak to działa? Mam nadzieję, że nie muszę używać znienawidzonego przeze mnie i większość fotografowanych osób "stroboskopu"...
2)Czy jest tu zauważalna różnica na korzyść którejś z lamp w przypadku używania z e-510, który sprawuje się jak dla mnie gorzej niż źle w kiepskich warunkach oświetleniowych (czyt. impreza)? Czy w takim przypadku gdzie priorytetem jest szybkość AF nie będzie dużo lepszym rozwiązaniem jednak fl-36?
3) czy Metz 58 jest jedynym posiadającym auto ttl z niefirmowych? Dzięki za cierpliwość.

epicure
25.01.09, 19:48
Rozumiem z tego, że Metz 48 nie mierzy sam (jak to robi ponoć fl-36), ale świecąc czerwoną lampką ułatwia tylko pomiar światła AF korpusowi pod niego podpiętemu... tak, czy jak to działa?

Ale czego nie mierzy sam? Piszesz o ustawianiu ostrości, a od ustawiania ostrości jest układ AF w korpusie, a nie lampa. Lampa co najwyżej może przyświecić diodą, żeby wspomóc działanie AF w kiepskich warunkach oświetleniowych.

diabolique
25.01.09, 19:56
Hej,
1) Rozumiem z tego, że Metz 48 nie mierzy sam (jak to robi ponoć fl-36), ale świecąc czerwoną lampką ułatwia tylko pomiar światła AF korpusowi pod niego podpiętemu... tak, czy jak to działa? Mam nadzieję, że nie muszę używać znienawidzonego przeze mnie i większość fotografowanych osób "stroboskopu"...
2)Czy jest tu zauważalna różnica na korzyść którejś z lamp w przypadku używania z e-510, który sprawuje się jak dla mnie gorzej niż źle w kiepskich warunkach oświetleniowych (czyt. impreza)? Czy w takim przypadku gdzie priorytetem jest szybkość AF nie będzie dużo lepszym rozwiązaniem jednak fl-36?
3) czy Metz 58 jest jedynym posiadającym auto ttl z niefirmowych? Dzięki za cierpliwość.

Kolega rocco się napracował, korzystaj z jego wiedzy, a po przeczytaniu kliknij mu w reputację :grin:
http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_Metz_48_AF-1

Iwo
25.01.09, 23:58
Kolega rocco się napracował, korzystaj z jego wiedzy, a po przeczytaniu kliknij mu w reputację :grin:
http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Lampa_b%C5%82yskowa_Metz_48_AF-1
Nie dam mu, bo mimo, że się napracował nie napisał mi odpowiedzi na moje pytania. Widzę, że sam tego tekstu uważnie nie przeczytałeś. Jest jedno zdanie o diodach.

Ale czego nie mierzy sam? Piszesz o ustawianiu ostrości, a od ustawiania ostrości jest układ AF w korpusie, a nie lampa. Lampa co najwyżej może przyświecić diodą, żeby wspomóc działanie AF w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Ktoś mi dziś powiedział, że FL-ki potrafią mają pomiar przez lampę, wobec czego moje pytanie wynikało właśnie stąd.

diabolique
26.01.09, 00:18
Nie dam mu, bo mimo, że się napracował nie napisał mi odpowiedzi na moje pytania. Widzę, że sam tego tekstu uważnie nie przeczytałeś. Jest jedno zdanie o diodach.


Sorry, straciłem cierpliwość.

PS. Naucz się czytać ze zrozumieniem.

czmielek
26.01.09, 00:31
Hej,
1) Rozumiem z tego, że Metz 48 nie mierzy sam (jak to robi ponoć fl-36), ale świecąc czerwoną lampką ułatwia tylko pomiar światła AF korpusowi pod niego podpiętemu... tak, czy jak to działa? Mam nadzieję, że nie muszę używać znienawidzonego przeze mnie i większość fotografowanych osób "stroboskopu"...
2)Czy jest tu zauważalna różnica na korzyść którejś z lamp w przypadku używania z e-510, który sprawuje się jak dla mnie gorzej niż źle w kiepskich warunkach oświetleniowych (czyt. impreza)? Czy w takim przypadku gdzie priorytetem jest szybkość AF nie będzie dużo lepszym rozwiązaniem jednak fl-36?
3) czy Metz 58 jest jedynym posiadającym auto ttl z niefirmowych? Dzięki za cierpliwość.

Jako użytkownik tego modelu odp na twoje pytania.
Ad1 Stroboskopu nie będzie. Czerwona dioda załatwia sprawę.
Ad2 Liczba przewodnia większa czyli siła błysku większa u Metza i szybkość ładowania między błyskami 2 razy lepsza bo do Metza wkładasz 4 a nie 2 paluszki.
Ad3 Każda lampka dedykowana dla danej marki to potrafi. Metz 48 też.

rocco
26.01.09, 00:38
Hej,
1) Rozumiem z tego, że Metz 48 nie mierzy sam (jak to robi ponoć fl-36), ale świecąc czerwoną lampką ułatwia tylko pomiar światła AF korpusowi pod niego podpiętemu... tak, czy jak to działa? Mam nadzieję, że nie muszę używać znienawidzonego przeze mnie i większość fotografowanych osób "stroboskopu"...
2)Czy jest tu zauważalna różnica na korzyść którejś z lamp w przypadku używania z e-510, który sprawuje się jak dla mnie gorzej niż źle w kiepskich warunkach oświetleniowych (czyt. impreza)? Czy w takim przypadku gdzie priorytetem jest szybkość AF nie będzie dużo lepszym rozwiązaniem jednak fl-36?
3) czy Metz 58 jest jedynym posiadającym auto ttl z niefirmowych? Dzięki za cierpliwość.
1. Ani Fl-36 ani Metz 48 AF-1 nie "mierzy sam" odległości :roll:
Kto Ci naoopowiadal takich farmazonów? Różnią się tym, ze FL-36 ma tryb "A" czyli własny pomiar światła a nie odległości. Nie, nie musisz uzywac "stroboskopu" lampa błyskowa rzutuje czerwony wzorek i aparat na nim bardzo ładnie ustawia ostrość.
2. Nie, FL-36 nie umożliwia szybszego ustawiania ostrości niż Metz.
Jest za to słabsza i gdybym miał wybierac to ponownie wybrałbym Metza.
3. Co to jest "auto ttl"? :roll:
TTL to pomiar światła przez obiektyw czyli "through the lens" i mają to i 48 AF-1 i 58 AF-1 i Tumaxy...
Przypuszaczam, że rozumiem o co Ci chodzi ale nie jestem pewny więc poczekam aż poprawnie sformułujesz pytanie.


Nie dam mu, bo mimo, że się napracował nie napisał mi odpowiedzi na moje pytania. Widzę, że sam tego tekstu uważnie nie przeczytałeś. Jest jedno zdanie o diodach.


Daruj sobie...

Iwo
26.01.09, 01:26
czmielek, w drugim pytałem, o AF, a nie o szybkość ładowania czy lp.
Rocco, takich farmazonów naopowiadał mi dziś sprzedawca (także sam rozumiesz moje zakłopotanie i wynikające z tego pytania).
Dobra, już wszystko kapuję. Dzięki Wam rocco i czmielek.

zoof
27.01.09, 14:26
Witam
czy ktoś z właścicieli Metza, mógłby coś napisac na temat komunikacji bezprzewodowej, np. z e-520? czy wygląda to zupełnie jak w fl-36r?

lessie
27.01.09, 20:12
dołączam do pytania - czy mając metza mogę go wyzwolić odpalając swoją FL -50 ?

Jarosław Jędrysiak
29.01.09, 02:16
Ktoś wie dlaczego Metzik 58 AF-1 gdy miałem e-510 sprawował się ładnie bez zarzutów, a gdy przerzuciłem się na pewną e-1 to mam problemy z automatyką. Niby lampa komunikuje się, pokazuje ogniskową obiektywu. lecz z bliska (powyżej 2m) przepala zdjęcia, a dalej również przepala. Ustawiałem w menu korpusu siłę błysku, lecz na zdjęciach nie widać efektu wprowadzonych zmian. Zostaje ręcznie zmieniać ekwiwalent. zmiejszam aż do -2EV. Wtedy w odległości 2-3m zdjęcią są w miarę, lecz przy dłuższych ogniskowych zdjęcia sa całkiem szare. Zupełnie nie jest posłuszna korpusowi E-1. w poprzednim Olympusku e-510 problemu żadnego nie miałem więc nie zastanawiałem się nad korektami, a tutaj ciągle muszę coś przestawiać metodą prób i błędów. Sprawdzałem w trybach TTL i A. manual to swoją drogą. Czyżby niepełna komunikacja?

kisi
29.01.09, 07:38
Szczerze mowiac ja tez musze korygować sile blysku lampy bezposrednio w jej menu. chyba tak powinno sie to robić - przynajmniej tak wywnioskowałem po przeczytaniu jednego dlugasnego artykułu człowieka który na przykladach pokazywał jak należy nauczyć sie panować nad światłem aby uzyskać to co się chce a nie tak jak chce automatyka aparatu.

krzysiekz
29.01.09, 09:38
A ja mam pytanie dot podawanej ogniskowej. Przy zd 14-54 na minimalnej ogniskowej lampa jest ustawiona na 12mm i taka ogniskowa podaje (zamiast 14). 'rozszerzony zoom' mam wylaczony wiec nie powinna ustawiac sie na stopien nizsza. Wy tez tak macie?

XXL
29.01.09, 13:19
Ja też to zaobserwowałem w swojej 48AF-1. Wydaje mi się że jest tak celowo. Konstruktorzy pomyśleli że lepiej aby lampa oświetlała ciut szerzej niż za wąsko i np. bokami pozostały niedoświetlone pasy. Mogli w oprogramowaniu ustawić tak, aby pokazywała taką samą ogniskową jaka jest na obiektywie a w rzeczywistości ustawiała ciut szerzej. Czemu tak zrobili? Tylko oni wiedzą.

krzysiekz
29.01.09, 13:44
Ale taka opcja jest w ustawieniach (Ex) i wtedy wyswietla ogniskowa obiektywu a ustawia szerszy kat. Wiec na logike po jej wylaczeniu lampa powinna zaprzestac takiej dzialalnosci.

leodan
29.01.09, 15:17
dołączam do pytania - czy mając metza mogę go wyzwolić odpalając swoją FL -50 ?



Kolega Nikonem ze swoją lampą odpalił mojego Metza , to i FL-50 powinna odpalić .

czmielek
29.01.09, 17:50
A ja mam pytanie dot podawanej ogniskowej. Przy zd 14-54 na minimalnej ogniskowej lampa jest ustawiona na 12mm i taka ogniskowa podaje (zamiast 14). 'rozszerzony zoom' mam wylaczony wiec nie powinna ustawiac sie na stopien nizsza. Wy tez tak macie?

Mi wyświetla 14 przy kicie na krótkim końcu, ale MZ na twoim miejscu bym się nie martwił bo jeśli poprawnie naświetla zdjęcia, to może mi nawet film erotyczny wyświetlać i nie będzie mi to przeszkadzało.

krzysiekz
29.01.09, 18:42
U mnie z 14-42 i 14-54 uparcie twierdzi ze jest 12mm i tak ustawia (zawsze o stopien nizej), ale wyglada ze naswietla prawidlowo.

XXL
29.01.09, 19:25
U mnie z 14-42 i 14-54 uparcie twierdzi ze jest 12mm i tak ustawia (zawsze o stopien nizej), ale wyglada ze naswietla prawidlowo.
Zaciekawiony jak to jest sprawdziłem na obiektywie kitowym 14-42 i na 14-45 (też kitowym, starszym, od Olka E-330). Moja lampa na obu obiektywach pokazuje:
obiektyw- 14 lampa 24
18 lampa 28
25 lampa 35
35 lampa 50
45 (42) lampa w obu przypadkach 70
Jak widać coś Metz tutaj pocyganił. Mnie to "wisi" nawet do tego czasu nie zauważyłem tej nieścisłości, nigdy nie porównywałem tych wskazań.

piecka
29.01.09, 23:56
Za XXL-em. Mój Olek E-330 z tym Metzem działa tak samo (14 obiektyw 24 lampa itd.....). Widocznie tak to musi być. Ważne, że doświetla jak należy.

Ramzes_II
30.01.09, 00:07
Za XXL-em. Mój Olek E-330 z tym Metzem działa tak samo (14 obiektyw 24 lampa itd.....). Widocznie tak to musi być. Ważne, że doświetla jak należy.
Z ciekawosci zerknąłem jak ma się Metz 58AF1 ver2.0 do 12-60 w E-510.
Wygląda to tak:
Obiektyw - Lampa
12 - 12
14 - 14
25 - 18
30 - 25
40 - 35
48 - 43
58 - 53
60 - 53
O ile pamietam to w sofcie lampy 1.0 była przeliczana ogniskowa x2
i dla 14 mm miałem własnie 28.
po aktualizacji do V2.0 pokazuje to co jest na szkle ustawione. Prawie.
Jesli chodzi o doświetlanie - nie mam zastrzeżeń. Szeroki kąt oświetla ładnie, bez winety, na zoomie również, nie widać ciemnych miejsc w rogach. Ale to zrozumiałe. Czuły na te sprawy jest szeroki kąt. Ja i tak przy ogniskowiej 12-18 mm uzywam nakładki rozpraszającej lampy ponieważ poza doświetleniem, ładnie tłumi ostre światło flash'a. Mankament ze przy wysuniętej nakładce nie ma regulacji zoom zgodnie z reakcją obiektywu. Manual w lampie tez nie działa gdy nasadka jest aktywna. Ale efekt byłby ciekawy gdyby reflektor był cofniety, a nakładka rozproszyła by skupienie światła. No i nie grzałby sie tak układ skupiający podobnie jak reflektor i nakładka.

grizz
30.01.09, 00:08
Zaciekawiony jak to jest sprawdziłem na obiektywie kitowym 14-42 i na 14-45 (też kitowym, starszym, od Olka E-330). Moja lampa na obu obiektywach pokazuje:
obiektyw- 14 lampa 24
18 lampa 28
25 lampa 35
35 lampa 50
45 (42) lampa w obu przypadkach 70
Jak widać coś Metz tutaj pocyganił. Mnie to "wisi" nawet do tego czasu nie zauważyłem tej nieścisłości, nigdy nie porównywałem tych wskazań.

przelicznik z APSc nie da się w menu zmienić?

piecka
30.01.09, 00:25
Mam wersję 2.0 softu w lampie i nadal jest przelicznik x2!!! O co tu chodzi!!!

kisi
30.01.09, 08:21
Z tego co czytałem w instrukcji wynika że można ustawić aby lampa doświetlała inaczej niż wynika to z ogniskowej, np. dla ogniskowej 100 przyporządkować lampie ogniskową 80 albo i mniej. Wtedy oczywiście wszystkie ogniskowe proporcjonalnie są działeczke niżej (szerzej) i być może dla tego ustawienia 14 obiektywu odpowiada 12 lampy. Oczywiście tracimy na zasięgu ale lampa szerzej świeci.

kolba
7.02.09, 15:46
Mam pytanie. od paru dni jestem posiadaczem metza 48. Zastanawiam się nad zakupem akumulatorków. Jak na razie włożyłem zwykle baterie. Nie wiem czy to wina lamy czy baterii ale mam bardzo długi czas ładowania nawet do 50 s. Miałem w domu jeszcze inne cztery nowe paluszki. Początkowi było ok., ale po parunastu błyskach to samo. Nie wiem czy reklamować lampę czy kopić aku. Poza tym wszystko jest ok.

diabolique
7.02.09, 15:50
Nie wiem czy reklamować lampę czy kopić aku. Poza tym wszystko jest ok.

Kup akumulatory. Nawet jeśli okaże się, że to wina lampy, to po reklamacji akumulatory na pewno przydadzą się do nowej.

misiek1928
7.02.09, 15:50
Witaj. To wina baterii. Musisz zaopatrzyć się w akumulatory, najlepiej 2600mAh lub 2700mAh. Polecam tanie akumulatory Pentagram Infinity. Można je kupić np. na allegro lub u któregoś z dystrybutorów marki (u mnie w mieście jest np. www.monsterpc.pl).
Mam komplet Infinity 2600mAh i komplet GP 2700mAh. Pierwsze kosztowały mnie 25zł za komplet, drugie 60zł za komplet. Infinity sprawują się LEPIEJ od GP.
Na temat innych aku niewiele wiem, bo nie miałem okazji używać ;)

clorox
7.02.09, 21:32
Ja bym z Pentagramami jednak dał sobie spokój. Na 8 szt. które kupiłem jedna ma max. 900mAh, jedna od razu do kosza, a reszta różnie, od 2100mAh do 2400mAh. (nominalnie powinny mieć 2500mAh). Mam ładowarkę BC-700 więc łatwo sobie mogłem sprawdzić faktyczne pojemności. Lepiej kupić Eneloopy 2000mAh. Trzymają ładnie pojemność i nie rozładowują się tak jak zwykłe akku, jak nie są używane. Używam ich z FL36R i czas ładowania lampy jest jak dla mnie wystarczający (mimo tego, że tylko 2 w lampie).

kolba
8.02.09, 12:57
Dzięki wszystkim za doradę.

diabolique;278199]Kup akumulatory. Nawet jeśli okaże się, że to wina lampy, to po reklamacji akumulatory na pewno przydadzą się do nowej.

Mam zamiar kupić aku lecz po dwudziestym bo spłukałem się przy zakupie lampy. Do tego czasu miałem zamiar pobawić się ze zwykłymi bateriami.

Misiek miałeś rację to wina baterii. Pożyczyłem akumulatorki od kumpla i wszystko jest ok., lampa śmiga, że teraz to radość jest bawienia się.

W instrukcji wyczytałem, że akumulatory przyspieszają ładowanie lecz nie przypuszczałem, iż będzie to tak widoczna różnica.

Jeszcze raz dzięki.

ziemia01
8.02.09, 17:27
Witaj. To wina baterii. Musisz zaopatrzyć się w akumulatory, najlepiej 2600mAh lub 2700mAh. Polecam tanie akumulatory Pentagram Infinity. Można je kupić np. na allegro lub u któregoś z dystrybutorów marki (u mnie w mieście jest np. www.monsterpc.pl (http://www.monsterpc.pl)).
Mam komplet Infinity 2600mAh i komplet GP 2700mAh. Pierwsze kosztowały mnie 25zł za komplet, drugie 60zł za komplet. Infinity sprawują się LEPIEJ od GP.
Na temat innych aku niewiele wiem, bo nie miałem okazji używać ;)
W życiu już nie kupię P. infinity. Kiepsko trzymają i po dwóch ładowaniach już jedną muszę wyrzucić. Najlepiej albo GP ReCyko (super się ładują) lub enlopy (też się dobrze spisują). A Pentagramom dziękuję za nauczkę.

marecki
8.02.09, 19:49
Ja bym z Pentagramami jednak dał sobie spokój. Na 8 szt. które kupiłem jedna ma max. 900mAh, jedna od razu do kosza, a reszta różnie, od 2100mAh do 2400mAh. (nominalnie powinny mieć 2500mAh). Mam ładowarkę BC-700 więc łatwo sobie mogłem sprawdzić faktyczne pojemności. Lepiej kupić Eneloopy 2000mAh. Trzymają ładnie pojemność i nie rozładowują się tak jak zwykłe akku, jak nie są używane. Używam ich z FL36R i czas ładowania lampy jest jak dla mnie wystarczający (mimo tego, że tylko 2 w lampie).

Zgadzam się. Sam miałem do czynienia z różnymi akumulatorami. Najlepiej w lampie narazie sprawdzają się eneloop'y. Bardzo szybkie ładowanie i jak narazie zero strat (sprawdzane na BC-900). Z kilku co miałem polecam Duracell i Sanyo eneloop. Duracell'e mam jakieś 4 lata 1500 mAh i do dzisiaj działają bez problemów.

Iwo
8.02.09, 21:05
Polecam Sanyo. Miałem zwykłe 2700mAh rok. Tym bardziej Eneloopy.
Sprawdziłem je przed sprzedażą ładowarką bc-700 - nic nie straciły na rzeczywistej pojemności.

jarwlo
10.02.09, 15:54
Witam wszystkim uwaznie przeczytałem wasze posty, jestem prawie zdecydowany na Metz o dziwo bo zawsze jestem zwolennikiem oryginalnych produktów czyli aparat olympus to lampa olympus ale FL 36 to jak czytalem slaba moc i wolna praca w przeciwienstwie niby do Metza AF 48. Dreczy mnie jednak troche fakt taki, iż nie wiem jak wplywa brak auto TTL w Metz w przeciwienstwie do posiadania tej funkcji w FL-36r, a druga sprawa jest taka czy moge w Metz położyc lampe z boku obiektu tak aby bezprzewodowo zrobic fotke w FL-36r jest taka mozliwosc i do tego specjalnie jest załączona podstawka której brak w Metz :( pozdrawiam wszystkich, Rocco przeczytałem całą instrukcję ale nie wszystko zrozumiałem więc prosze o cierpliwość :)

rocco
10.02.09, 17:30
Wyzwalania bezprzewodowego z Olympusami Metz nie miał, wtedy, gdy ja miałem te lampę. Można ją było wyzwolić inna lampą Metza, np. 58 AF-1 założoną w sanki aparatu. Zreszta wtedy nie było modelu aparatu, który by to potrafił, testowałem jż z E-510.
Dzisiaj na stronie firmowej Metza
http://www.metz.de/en/photo-electronics/mecablitz-models/system-flash-units/mecablitz-48-af-1-digital/product-information.html
można przeczytać:

Olympus / Panasonic / Leica Version
Four Thirds TTL flash mode
Four Thirds TTL remote mode (slave operation)
Te słowa informują, że modelami umozliwiającymi sterowanie lampą powinno to działać.
48 AF-1 jest lampą z nowej serii Metza, umożliwiajacej wgrywanie nowego firmware za pomocą kabla USB. Byc może w nowej wersji oprogramowania zaimplemetowano te funkcję , więc tego poszukałem.
Zagladając znów na stronie producenta znajdujemy najnowszą wersję:
mecablitz 48 AF-1 digital Olympus/Panasonic V2.0 Win -
Firmware V2.0 (released on 16.06.2008) now also for Panasonic DMC-L10 and for RC-mode with Olympus E-3, E-420, E-520, SP-570.
jest do niej takze ulotka w formacie PDF:
http://www.metz.de/fileadmin/fm-dam/Download/Homepage_Englisch/Photo_Electronic/Firmware_GB/Dokumente_GB/mecablitz_48_AF_1_digital_Olympus_Supplement_01.pd f
czytamy w niej:

The flash unit is compatible as a slave flash unit with the wireless Olympus
RC flash system (RC = remote control or remote mode). With it one or more
slave flash units can be remotely and wirelessly controlled by the camera's
built-in flash unit, which operates as the controller flash unit (remote mode).
In this process, the flash of the controller flash unit has a control function for
the slave flash units, and does not itself contribute to any significant extent to
lighting the shot.
The slave flash units must be able to receive the light from the controller flash
unit with the integrated sensor for remote mode  .
The slave flash mode is only supported by suitable cameras (e.g.,
Olympus E3, E420, SP570UZ)
Wychodzi więc na to, że powinno to działać po zaktualizowamiu firmware do wersji 2.0
Podstawkę mozna kupić na Allegro za pare groszy.
Własna automatyka (czyli to A) przydaje się czasem chociaz ja już z niej nie korzystam. Do moich potrzeb wystarcza TTL.
zaletą Metza jest nieco wyższa liczba przewodnia czyli większa moc lampy. Ceną chyba tez wygrywa z lampą Olympusa.
Wybór, jak zwykle, należy do Ciebie :)

maj0nez
10.02.09, 19:28
Też myślałem nad Metz 48, przejściowo kupiłem Tumaxa i jednak zdecydowałem się na FL50 i nie żłuję tej decyzji gdyż Tumak działa w Slave i się przydaje do parasolki dodatkowo z FL'ką :-)

jarwlo
10.02.09, 23:09
hmmm a ju prawie bylem pewien Metz, liczba przewodnia daje duzo,a w Metz az 48 z czego od fl 50 too jedyne 2 mniej, a jednak dwa razy nizsza cena, jak to mowia clubowicze "Mocy nigdy nie zawiele " bardzo podoba mi sie efekt naswietlania od tylu gdzie lampa jest polozona za obiektem a ja fotografuje od przodu lub z lekkiego skosu, i do tego jest mi napewno potrzebne sterowanie bezprzewodowe, mam olka e-510 i chcialbym wiedziec czy ktos moze juz probowal wyzwolic lampe Metza bezprzewodowo tym aparatem, w podobnym przypadkach jak opisalem powyżej, może poprawię pytanie czy wogole z E-510 jest możliwość bezprzewodowego błysku z Metzem lub nawet FL-36r gdyż gdzieś doczytałem że e-510, wogole nie współpracuje z RC.
PS. Dzieki Rocco troche mi to dało do myślenia :( ale nie wiem czy to dobrze :) bo głowa robi się coraz cieższa a portfel co raz cieńszy :)

rocco
10.02.09, 23:31
E-510 nie ma funkcji RC to i z lampami Olka tego nie będzie.
Można wyzwolić Metza bezprzewodowo drugim Metzem w sankach aparatu. Np. sankach Metz 58 AF-1 a z boku 48 AF-1. Ale nie odwrotnie. 48 AF-1 może pracować tylko jako slave, zaś 58 Af-1 i jako master i jako slave.

jarwlo
10.02.09, 23:48
tak własnie myslalem, ze dobrze to zauwazylem w jakims poscie , z tego co wynika to kupowac odrazu Metza AF 48 bo jesli praccuje bezprzewodowo to przy zmianie korpusu wykorzystam ta opcje, a jak narazie roznica z e-510 pomiedy metzem a FL-ka bedzie tylko taka ze nie ma auto ttl i to wszystko z tego wynika ?? sam korpus(body) mozna kiedys wymienic np na 520 i z tego wynika ze firmvare 2.0 juz umozliwia bezprewodowe blyski z ta wersja aparatu. hmmm a ktos się niby chwalil ze bezprzewodowo wyzwolil blysk E-510 z FL-36r ;/ ciekawe jak .

ziemia01
10.02.09, 23:54
tak własnie myslalem, ze dobrze to zauwazylem w jakims poscie , z tego co wynika to kupowac odrazu Metza AF 48 bo jesli praccuje bezprzewodowo to przy zmianie korpusu wykorzystam ta opcje, a jak narazie roznica z e-510 pomiedy metzem a FL-ka bedzie tylko taka ze nie ma auto ttl i to wszystko z tego wynika ?? sam korpus(body) mozna kiedys wymienic np na 520 i z tego wynika ze firmvare 2.0 juz umozliwia bezprewodowe blyski z ta wersja aparatu. hmmm a ktos się niby chwalil ze bezprzewodowo wyzwolil blysk E-510 z FL-36r ;/ ciekawe jak .
możesz po kupieniu "ustrojstwa" do wyzwalania radiowego lub z fotocelą.

rocco
10.02.09, 23:55
Jakiego znowu "auto TTL"? :roll:
TTL ma, to jest tryb pomiaru światła przez obiektyw (through the lens).
Nie ma Auto czyli własnego czujnika w korpusie lampy.

jarwlo
11.02.09, 00:05
sorry Rocco źle sie wyraziłem albo inaczej źle doczytałem , ale za to co ten czujnik tak naprawde robi, jaka jest jego zaleta tak naprawdę i kiedy sie przydaje ?? o pomiarze i funkcji TTL wiem :) ale dzieki za przypomnienie :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

możesz po kupieniu "ustrojstwa" do wyzwalania radiowego lub z fotocelą.


o coś takiego Ci chodzi ??
http://allegro.pl/item542634624_radiowy_wyzwalacz_lamp_z_goraca_stop ka_uniwe_mf.html

slawek
13.02.09, 19:52
Właśnie zaktualizowałem Metza 48 AF-1 i z E-3 współpracuje zdalne wyzwalanie :) problem miałem z aktualizacją na Viście, natomiast na XP wszystko poszło ok :grin:

rocco
16.02.09, 21:26
Małe uzupełnienie.
Kilka osób pisało do mnie PW z pytaniem co lepiej, Metza 48 AF-1 czy FL-50.
Sugeruja się oni podobna wartościa liczb przewodnich lamp podanych w specyfikacji. To nie do końca prawda, że różnica wynosi tylko 2 :roll:

Jak zapewno większość z Was wie, liczba przewodnia lampy to odległość, na jaką oświetli ona prawidłowo obiekt, podzielona przez użytą przysłonę.
Zwykło się podawać ją dla czułości ISO 100 (chociaż przy wielu kompaktach widzę już podawaną dla ISO 200) i dla ogniskowej 50mm (FF). Gdy ogniskowa bedzie dłuzsza, liczba przewodnia spadnie bo lampa musi oświetlić szersze pole, gdy dłuższa wzrośnie, bo zoom lampy ustawi węższą wiązkę światła.
Żeby było to bardziej zrozumiałe, pozwolę sobie posłużyc się cytatem: (http://www.fotoporadnik.pl/liczba-przewodnia-lampy.html)


Liczba przewodnia lampy błyskowej

Najważniejszym parametrem lampy błyskowej jest jej liczba przewodnia, w języku angielskim - Guide Number.
Liczba przewodnia lampy określa siłę jej błysku a dokładniej - maksymalny zasięg oświetlenia tą lampą. Chodzi o oświetlenie zapewniające prawidłowe naświetlenie (ekspozycję) matrycy lub filmu, w przypadku aparatu analogowego.

Wprowadzimy następujące oznaczenia.
LP (GN) liczba przewodnia podawana dla czułości ISO 100 i dla użytego w aparacie obiektywu o ogniskowej normalnej, czyli około 50mm w przeliczeniu na format 35mm.
Dmax maksymalna odległość obiektu fotografowanego od lampy, dla której błysk zapewnia prawidłowe naświetlenie.
f - wartość liczbowa przysłony usawionej w aparacie, którym wykonujemy zdjęcie.
Wówczas liczba przewodnia lampy błyskowej dana jest wzorem
LP = Dmax x f [1]
Przy czym liczbę będącą wynikiem mnożenia odległości i przysłony podawana jest najczęściej bez jednostek, po prostu liczbę, choć formalnie jednostkami są metry. Popularne wartości liczb przewodnich dla amatorskich lamp błyskowych wynoszą do 20 do 50.
Jak wykorztstać znajomość tej liczby? Ze wzoru [1] wyznaczamy maksymalny zasięg lampy jako
Dmax = LP / f [2]
Np. dla lampy zliczbą przewodnią LP=30, robiąc zdjęcie z przysłoną ustawiną na 5.6, mamy maksymalny zasięg lampy
30/5,6 = 5,36m
czyli obiekty do odległości około 5,5 metra będą prawidlowo naswietlone. Jeżeli zmienimy ISO na 200, wówczas liczba przewodnia lampy będzie 2x większa a więc i zasięg oświetlenia podwoi się.

Metzowi 48 AF-1 jest bliżej mocą do FL-36 niz do FL-50.
Otóż liczby przewodnie lamp Olympusa i Metza podane są dla zupełnie różnych ogniskowych.
Olympus podaje swoje GN 36 i 50 dla ogniskowej 42mm a Metz 48 i 58 dla 105mm.
Kąt widzenia obiektywów systemu 4/3, o połowe mniejszy niż było to liczone dla pełnej klatki, wprowadza tu jeszcze dodatkowe zamieszanie :roll:

Metz podaje liczbę przewodnią dla pełnej klatki (FF). Jeśli Olympus uwzględnił mniejsze pole widzenia swoich lamp i odpowiednio przeliczył moc, byłoby to chyba tak:
Metz 48 AF-1 dla ogniskowej 24mm ma liczbę przewodnią 24.
FL-36 dla 25mm 28 ale już dla 12mm (co kątem odpowiadałoby pełnej klatce) tylko 20.
FL-50 dla 25mm ma GN 40 ale dla 12mm (znów analogocznie) 28.
Teraz Metz plasowałby się mocą tak w połowie pomiędzy obydwoma FLkami.
Osobiście skłaniam się do tego, że te ostatnie dane są prawidłowe ale pewności nie mam.
Pogubiłem się już w tych kątach i cropach :roll:
Jesli ktoś wie na pewno jak to jest, uprzejmie proszę o poprawienie.

clorox
16.02.09, 22:28
Wtedy wyglądałoby to trochę inaczej, bo Metz podaje liczbę przewodnią dla pełnej klatki (FF). Jeśli Olympus uwzględnił mniejsze pole widzenia swoich lamp i odpowiednio przeliczył moc, byłoby to chyba tak:
Metz 48 AF-1 dla ogniskowej 24mm ma liczbę przewodnia 24.
FL-36 dla 25mm 28 ale już dla 12mm (co kątem odpowiadałoby pełnej klatce) tylko 20.
FL-50 dla 25mm ma GN 40 ale dla 12mm (znów analogocznie) 28.
Teraz Metz plasowałby się moca tak w połowie pomiędzy obydwoma FLkami.
Osobiście skłaniam się do tego, że te ostatnie dane są prawidłowe ale pewności nie mam.
Pogubiłem się już w tych kątach i cropach :roll:
Jesli ktoś wie na pewno jak to jest, uprzejmie proszę o poprawienie.

Z tego co wyczytałem w Olypedii o FL36 powyższe dane są prawidłowe. Dla 12mm (czyli 24mm w ekwiwalencie) liczba przewodnia wynosi 20.

rocco
16.02.09, 22:31
O widzisz, dzięki, a ja się nie mogłem doczytać :)
Czyli Metz 48 AF-1 będzie tak mniej więcej w połowie pomiędzy FLkami jeśli chodzi o moc.

PS
Zaraz wyedytuję poprzedni post żeby nie wprowadzał w błąd...już :)

jarwlo
17.02.09, 00:13
czyli przeliczając na lampy Olympusa sugerujesz ze liczba przewodnia lampy Metz jest okolo 43 ?? w stosunku do FL ??

rocco
17.02.09, 06:59
Dokładnie.
Przy 85mm Metz ma liczbę przewodnią 43 a FL-50 przy 84mm (ustawione 42mm) liczbę przewodnią 50. FL-36 ma przy tej ogniskowej oczywiście liczbę przewodnią 36. O tyle więc różni się moc tych lamp.

Jeszcze żeby być w zgodzie z zasadami, dla 50mm (u Olympusa to będzie 25mm), dla ISO 100, liczba przewodnia wynosi:
Olympus Fl=50 - 40
Metz 48 AF-1 - 35
Olympus FL-36 - 28

Liczby przewodnie lamp Olympusa przy 25mm znalazłem tu:
FL-50 - http://olypedia.de/FL-50
FL-36 - http://www.wrotniak.net/photo/43/fl-36.html
Dla Metza podałem w teście na Olypedii.

piotrek111
19.02.09, 19:45
Witam
jestem przed zakupem lampy, a ponieważ nie moge dodawać nowego wątku wiec podepne się tutaj. Jestem "zielony"... prosze o opinie na temat tej lampy www.allegro.pl/item558406853_lampa_exakta_dpz_38af_do_olympus_pan asonic_ttl.html w opisie jest mowa m.in że lampa ta moze byc wyzwalana przez lampe aparatu, jak uważacie czy to prawdopodobne w tym produkcie? Prosze o wszelkie sugestie. jestem amatorem ale oczywiście szukam sprzetu optymalnego - stosunek ceny do jakosci. (wiem że ta lampa nie jest "FIRMOWA" ale może są jakieś pozytywy poza niską ceną i 2 letnią gwarancją Metz daje 1 rok w cyfrowe.pl i fotookazja.pl . choć rożnica do metza w cenie nie jest oszałamiająca???) pozdrawiam Piotrek

krzysiekz
19.02.09, 20:00
Witam
jestem przed zakupem lampy, a ponieważ nie moge dodawać nowego wątku wiec podepne się tutaj. Jestem "zielony"... prosze o opinie na temat tej lampy www.allegro.pl/item558406853_lampa_exakta_dpz_38af_do_olympus_pan asonic_ttl.html w opisie jest mowa m.in że lampa ta moze byc wyzwalana przez lampe aparatu, jak uważacie czy to prawdopodobne w tym produkcie? Prosze o wszelkie sugestie. jestem amatorem ale oczywiście szukam sprzetu optymalnego - stosunek ceny do jakosci. (wiem że ta lampa nie jest "FIRMOWA" ale może są jakieś pozytywy poza niską ceną i 2 letnią gwarancją Metz daje 1 rok w cyfrowe.pl i fotookazja.pl . choć rożnica do metza w cenie nie jest oszałamiająca???) pozdrawiam Piotrek
To wyglada na jakiegos klona tumaxa 386afz, tam jest slave odpalany fotocela wiec w tym pewnie tak samo dziala - mozna wybrac synchronizacje z pierwszym lub kolejnym blyskiem lampy.

piotrek111
22.02.09, 19:27
dzięki
takiej informacji oczekiwałem. Poczytałem o tym tumaxie w necie i już wiem o co chodzi. Pozdrawiam

lekar
1.03.09, 16:51
Witam,
mam pytanie : w instrukcji Metz'a 48 AF-1 (nowy nabytek :)) jest napisane " Auto-Zoom, przysłona oraz zasięg pokazywane tylko, gdy używany jest aparat przesyłający do lampy dane dotyczące wartości ISO oraz przysłony." pytanie brzmi czy E-510 przesyła te dane a jeśli nie, jakie to ma znaczenie?

rocco
1.03.09, 17:02
Przesyła z obiektywami firmowymi.
Znaczenie ma takie, że bez tej informacji lampa ustawi palnik na najkrótszą ogniskową (najszerszy kąt świecenia) i stracisz sporo mocy gdy korzystasz z obiektywów o dłuższej ogniskowej.

lekar
1.03.09, 17:11
Przesyła z obiektywami firmowymi.
Znaczenie ma takie, że bez tej informacji lampa ustawi palnik na najkrótszą ogniskową (najszerszy kąt świecenia) i stracisz sporo mocy gdy korzystasz z obiektywów o dłuższej ogniskowej.

Dzięki za odpowiedź, a czy z kitami również bo z moim 14-42 niestety nie :cry:?

rocco
1.03.09, 17:18
Jak to nie?
Ustawia na pewno, przestaw na TTL.
Nie mam już tej lampy, nie pamiętam dokładnie ale chyba tak nazywa się to ustawienie gdy aparat steruje lampą.
Tylko jeśli sprawdzasz to to nie myśl, że kręcąc pierscieniem zooma w tę i zpowrotem lampa będzie się cały czas przestawiać.
Ustaw obiektyw na najkrótszą ogniskową i przyciśnij spust do połowy, lampa ustawi się na szeroki kąt. Teraz przestaw na najdłuższą i znów naciśnij spust, powinieneś usłyszeć silniczek zooma lampy.
Musi działać :roll:

lekar
1.03.09, 17:30
Zoom lampy się przestawia, natomiast na wyświetlaczu lampy nie wyświetla się napis "auto-zoom" (tylko "zoom") i wartość przysłony i to mnie zastanawia.

rocco
1.03.09, 17:35
Coś poprzestawialeś chyba :roll:

Wyświatlane "Zoom" sugeruje, że nastawiłeś manualną zmianę ustawień palnika.
Poszukaj w ustawieniach i przestaw sobie na "Auto-Zoom".

PS
Dzięki za + :)

lekar
1.03.09, 17:39
Chyba nic, dzięki rocco i + rep.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
" Auto-Zoom, przysłona oraz zasięg pokazywane tylko, gdy używany jest aparat przesyłający do lampy dane dotyczące wartości ISO oraz przysłony."

W ustawieniach można tylko ustawić zoom albo manualny zoom. :cry:

lekar
2.03.09, 19:32
Witam,
czy w metz'u 48 AF-1 (podpiętym do E-510) na wyświetlaczu powinna być wyświetlana wartość przysłony w trybie TTL (a SL - off)

krzysiekz
2.03.09, 20:24
48 wyswietla ogniskowa tylko (z bledem), przyslony nie.

lekar
2.03.09, 20:30
48 wyswietla ogniskowa tylko (z bledem), przyslony nie.
Dzięki za odpowiedź :). + rep.

krzysiekz
2.03.09, 20:45
Tak wogole to moznaby napisac pismo do metza zeby poprawila ta ogniskowa w 48 i 58 - w koncu jest update przez usb.

lekar
2.03.09, 20:58
Mam nadzieje, że pomimo tych błędów doświetla prawidłowo. A w ogóle to jaki kabel USB pasuje do tego wejścia?

piecka
2.03.09, 21:58
A w ogóle to jaki kabel USB pasuje do tego wejścia?

Podłączam się do pytania. Ten olkowy nie pasi, nie chcę na chama wciskać. Czy to jakiś firmowy kabelek jest potrzebny??????

krzysiekz
2.03.09, 22:04
Wydaje sie ze naswietla dobrze, pomimo szerszego niz potrzeba kata lampy. Co do kabla to wtyk usb wielkosci olkowego (ale bez dodatkowych stykow). Ja uzywam kabla transmisyjnego od gps-u mainnav.

Gundi
2.03.09, 22:35
Port mini usb. Ja używam kabla od dysku wymiennego.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Hmm, patrzę za dyfuzorami i widze jedynie stofena na allegro za 129 zł :|

Patent z butelką po szamponie chyba też nie przejdzie bo palnik za szeroki... co począć?

rocco
3.03.09, 12:28
Hmm, patrzę za dyfuzorami i widze jedynie stofena na allegro za 129 zł :|

Patent z butelką po szamponie chyba też nie przejdzie bo palnik za szeroki... co począć?
Co począć? Masz sporo opcji :)
Zacznę od tego, czego na pewno nie powinienes kupowac, to dyfuzor dmuchany:
http://www.allegro.pl/item567966133_uniwersalny_pompowany_dyfuzor_rob_la dne_fotki.html
Nie daj się robić w balona, to kompletny badziew ;)
Patent z butelką po szamponie możesz śmiało zastosować, teraz jest tyle produktów na rynku, że na pewno coś się dopasuje. Najwyzej uciąć więcej, tam gdzie szyjka już bardziej sie rozszerza.
Mozesz też kupić cos z oferty Lumiquestu, to firma uznana i robi dobre dyfuzory ale trochę kosztują.
http://www.allegro.pl/item565680500_multifoto_dyfuzor_lumiquest_soft_box .html
http://www.allegro.pl/item565680507_multifoto_dyfuzor_lumiquest_ultra_bo uncer.html
http://www.allegro.pl/item565680508_multifoto_dyfuzor_lumiquest_ultra_so ft.html
Na boki palnika nakleja się rzep z taśmą samoprzylepną (w komplecie) i do niego mocuje dyfuzor. Pasuje do każdej lampy.
Więcej wyrobów tego producenta znajdziesz na przykład tu: http://www.fotoklik.pl/g/0/m/118/lumiquest/
Do wyboru do koloru :)
Na Allegro można kupić jeszcze tak zwaną "skarpetkę":
http://www.fotoklik.pl/g/0/m/118/lumiquest/
Jej jakość jest adekwatna do ceny ale czasem może się przydać.
Swego czasu były jeszcze produkty lumiquestopodobne za niższą cenę ale dzis niczego takiego nie znalazłem.
Tak więc wybór jest, nawet spory zależy tylko, ile chcesz wydać.
Jesli dużo fotografujesz z dyfuzorem to wybierz coś z oferty Lumiquestu, drogie ale dobre. Tu masz cały ich asortyment: http://www.lumiquest.com/

clorox
4.03.09, 20:58
A ja dorzucę tylko małe porównanie efektu oświetlenia przy pomocy kilku dyfuzorów. Moim zdaniem warto prześledzić i potem nie warto przepłacać... :grin:

http://www.the-meissners.org/2006-large-albums/2006-flashmod/index.html

marecki
4.03.09, 21:53
Radek na zlocie w Kaziku opowiadał o własnym teście kilku dobrych dyfuzorów w porównaniu do "skarpety". Okazało się, że tak naprawdę różnice są tak znikome że dla amatora taki tani wynalazek w zupełności wystarczy. Można też zrobić jakiś dyfuzorek samemu jak np. Sisman. Trochę tekturki, sreberka, matowych folii i po sprawie. Ważniejsze jest chyba jednak odpowiednie ustawienie kierunku światła.

ravee_n
26.03.09, 11:09
Czy ja dobrze widzę i ten metz jest sprzedawany bez podkładki?? Bo ona jest mi koniecznie potrzebna by przymocować ją do statywu i to koniecznie tak z otworem na gwint. Szukałem już takiej na allegro i nigdzie nie znalazłem... Byłbym bardzo wdzięczny za jakiegoś linka :)
PS. Czy nawet te nowo kupione teraz lampy trzeba aktualizować by działały w trybie zdalnego wyzwalania z E3?

taztaz
26.03.09, 11:18
Czy ja dobrze widzę i ten metz jest sprzedawany bez podkładki?? Bo ona jest mi koniecznie potrzebna by przymocować ją do statywu i to koniecznie tak z otworem na gwint. Szukałem już takiej na allegro i nigdzie nie znalazłem... Byłbym bardzo wdzięczny za jakiegoś linka :)
PS. Czy nawet te nowo kupione teraz lampy trzeba aktualizować by działały w trybie zdalnego wyzwalania z E3?


Może tu.

http://fotozakupy.pl/akcesoria-foto/lampy-blyskowe-i-akcesoria-akcesoria-lamp-blyskowych,49k

ravee_n
26.03.09, 11:38
35 zł za kawałek plastiku to stanowczo za dużo... :/

kornik50000
30.05.09, 16:06
Słuchajcie mam tego metza 48 i aparat e-510 . Zaktualizowałem soft w lampce do najnowszego i czy ktoś możne jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie. Czy moim aparatem e-510 wyzwole bezprzewodowo lampe metz 48 af-1. Kilka osob twierdziło ze tak , kilka ze nie i ja juz zgłupiałem !. Więc jesli ktoś zna odpowiedz i wie jak tego dokonać. To prosze napisać krok po kroku co trzeba zrobic.
Pozdrawiam

Gundi
30.05.09, 16:07
Słuchajcie mam tego metza 48 i aparat e-510 . Zaktualizowałem soft w lampce do najnowszego i czy ktoś możne jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie. Czy moim aparatem e-510 wyzwole bezprzewodowo lampe metz 48 af-1. Kilka osob twierdziło ze tak , kilka ze nie i ja juz zgłupiałem !. Więc jesli ktoś zna odpowiedz i wie jak tego dokonać. To prosze napisać krok po kroku co trzeba zrobic.
Pozdrawiam

Nie. [10 znakow]

kornik50000
30.05.09, 16:10
Gundi dzięki za odpowiedz bo już myślałem ze jestem za głupi i ze własnej lampy nie umiem ustawić.

Gundi
30.05.09, 16:17
Gundi dzięki za odpowiedz bo już myślałem ze jestem za głupi i ze własnej lampy nie umiem ustawić.

Dopiero e520 obsługuje bezprzewodowe wyzwalanie. Ten Metz nie ma też fotoceli by wyzwolić ją zwykłą wbudowaną...

Można za to kupić różne wyzwalacze... jest tego masa na allegro.

gurden
14.06.09, 22:36
Mam E500 i Metz 48


Jak zniwelować różnice w ogniskowych wskazywanych przez lampę i ustawiona na obiektywie

gdy na obiektywie mam np 14mm to na lampie pokazuje 24mm, za każdym razem o 10 za dużo

a może się po prostu nie przejmować bo nie ma to znaczenia?

Gundi
14.06.09, 22:38
Mam E500 i Metz 48


Jak zniwelować różnice w ogniskowych wskazywanych przez lampę i ustawiona na obiektywie

gdy na obiektywie mam np 14mm to na lampie pokazuje 24mm, za każdym razem o 10 za dużo

a może się po prostu nie przejmować bo nie ma to znaczenia?

Jeśli stwierdzisz, że lampa nie doświetla całego kadru to ustaw na EX - czy jak to sie tam nazywa. Innej rady nie ma. Ogniskowa jest przeliczana na aps-c

tank_driver
14.06.09, 22:38
A nie jest to przypadkiem ogniskowa obiektywu x2 przybliżona do najbliższej wartości z możliwego zakresu lampy ?

lmk
16.06.09, 23:41
Koledzy,
ja tu świeży jestem, może lamersko sie spytam, ale pewien wydaje sie uczciwy sprzedawca poinformował mnie, że akurat ten Metz 48 działa z wszystkimi body z e-systemu poza e-400, bo tam cos nie tak jest ze stopka. Prosze o info, bo jak dla mnie to chyba gość przesadza. Czym niby mój e-400 ma sie róznic od następnych modeli e-4xx?

Pomóżcie bo jestem zdecydowany kupic tylko to mnie blokuje.

lmk

rzezniol
17.06.09, 01:22
ello

Mozesz sprawdzić ssam ...

http://www.metz.de/en/photo-electronics/flashlight-recommendations.html

wedle tego co ja sprawdzilem Metz 48 AF-1 bez problemu dziala z e400

Pozdro

epicure
17.06.09, 01:24
Musi działać.

Bodzip
17.06.09, 07:09
ja mam nawet wyższy model bo Metza 58 i też działa. Ktoś Ci kit wciska

rocco
17.06.09, 07:21
Koledzy,
ja tu świeży jestem, może lamersko sie spytam, ale pewien wydaje sie uczciwy sprzedawca poinformował mnie, że akurat ten Metz 48 działa z wszystkimi body z e-systemu poza e-400, bo tam cos nie tak jest ze stopka. Prosze o info, bo jak dla mnie to chyba gość przesadza. Czym niby mój e-400 ma sie róznic od następnych modeli e-4xx?

Pomóżcie bo jestem zdecydowany kupic tylko to mnie blokuje.

lmk
Może uczciwy ale niedoinformwany?
Stopka w E-400 nie różni się funkcjonalnością od innych aparatów E-systemu i ten Metz działa z nim poprawnie,
Może "uczciwy sprzedawca" miał uszkodzony egzemplarz albo nie potrafił czegoś ustawić? :roll:

marecki
17.06.09, 07:57
Potwierdzam, jeśli dedykowana dla Olympusa to działać będzie. Co do wcześniejszego problemu z ogniskową a tym co napisane na wyświetlaczu lampy to jest tak, że działa OK tylko tak wyświetla po przeliczeniu. W 58 af-1 jest opcja "size zoom", która to poprawia i pokazuje jak się należy dla danego formatu.

lmk
17.06.09, 08:19
Może uczciwy ale niedoinformwany?
Stopka w E-400 nie różni się funkcjonalnością od innych aparatów E-systemu i ten Metz działa z nim poprawnie,
Może "uczciwy sprzedawca" miał uszkodzony egzemplarz albo nie potrafił czegoś ustawić? :roll:
Tak też myślałem, w końcu to e-system i tyle, albo właśnie aż tyle. Więc decyzja podjęta. Kupuję Metza. Niestety w swoim Olympusie widzę same pozytywy z jednym najistotniejszym wyjątkiem negatywnym, to właśnie słabe pomiary i oświetlenie, stąd dobra lampa potrzebna.

Daniyal9
28.06.09, 00:09
Nie wiem czy było...jeśli nie to proszę oto nowy firmware V.2.1 do naszych kochanych metz-ów(48 i 58)...
http://www.metz.de/en/photo-electronics/firmware-download-flash-units/mecablitz-48-af-1-digital.html

...pozdrawiam...

gurden
7.07.09, 21:19
jak uruchomić tryb zdalnego wyzwalania lampy??

w instrukcji pisze zeby naciskac takl długo select az sie pojawi SL na wyświetlaczu

w innym miejscu pisze ze SL włącza się kombinacja select i + -

krzysiekz
7.07.09, 21:23
2x naciskasz razem + i minus i wyswietla wtedy SL off, mozna zmienic plusem na on i wtedy wyswietla ustawienie grup i kanalow.

gurden
7.07.09, 21:33
serdeczne dzieki i + do reputacji:)

a tak przy okazji to czy ktoś testował ten nowy soft do lampy?

teufel
5.08.09, 09:01
Niestety zdarza się, że muszę "puknąć" lampę, żeby się naładowała;/

XXL
6.08.09, 09:37
Niestety zdarza się, że muszę "puknąć" lampę, żeby się naładowała;/
Też coś takiego miałem, ale jak wykazało "śledztwo" wina była po stronie akumulatorków które nie zawsze dobrze kontaktowały. Zmiana na inne zakończyła problem.

Bzyku
6.08.09, 11:19
Dorobiłem się wczoraj swojego metza 48 AF-1. Obsługa rzeczywiście intuicyjna, praktycznie bez spoglądania w instrukcję. Porównywałem z FL36 i w moich oczach wypadł gorzej. Metz bardziej mi odpowiada pod względem obsługi, pracy i wyglądu.
(PS: XXL, dopiero teraz zauważyłem, że TY z Sącza:). Pozdrawiam!)

Gundi
7.08.09, 21:06
Dziś lampa wróciła z serwisu z Foto-Techniki (wysłana 21 lipca) z nową szybką palnika. Mam nadzieję, że już więcej się nie będzie topiła...

judasz
16.08.09, 19:26
czy metz 48 bedzie dzialal bezprzewodowo z olkiem e 520 bo juz nic nie kumam z tego bo widze ze chyba raczej fl36 raczej odradzacie????
sory jesli to glupie pytanie ale nie moge tu znalesc krotkiej i zwiezlej odpowiedzi na ten temat.,i czy ktos ma jakies zdjecie tego metza " od tylu " ze tak powiem???
pozdrawiam.

gurden
16.08.09, 20:03
czy metz 48 bedzie dzialal bezprzewodowo z olkiem e 520 bo juz nic nie kumam z tego bo widze ze chyba raczej fl36 raczej odradzacie????
sory jesli to glupie pytanie ale nie moge tu znalesc krotkiej i zwiezlej odpowiedzi na ten temat.,i czy ktos ma jakies zdjecie tego metza " od tylu " ze tak powiem???
pozdrawiam.


tak działa

judasz
16.08.09, 20:06
tak działa


dziekowa..

Peterek
12.09.09, 21:48
Na stronie Metza jest rzeczywiście podane , że mój E-510 bedzie pracował z 58 AF-1 digital. Pytanie:
1. Do czego służy dedykowany adapter SCA 3202 ?
2. Czyżby kupujac 58 AF-1 digital w wersji dla Olka, "wersja" ta polegała na dodaniu SCA 3202 od razu ( po to aby współpracowała) ?

Przy okazji - ostrzeżenie - bazując na wyzwalaniu z fotoceli ( mam starą reporterską lampę Metza 2045 z fotocelą i kabelkiem) przeżyłem rozczarowanie robiac zdjęcia w jaskini ( dystans "na odbicie swiatła" ok 50-60m). Metz się nie wyzwalał z odbitego błysku lampy zabudowanej. Musiałem zdjąć fotocelę i hłe hłe - przykleić ją "przy lampie" zabudowanej, oczywiście w Olku tylko tryb M.
Proszę o komentarze. POZDRAWIAM .

krzysiekz
13.09.09, 08:12
Na stronie Metza jest rzeczywiście podane , że mój E-510 bedzie pracował z 58 AF-1 digital. Pytanie:
1. Do czego służy dedykowany adapter SCA 3202 ?
2. Czyżby kupujac 58 AF-1 digital w wersji dla Olka, "wersja" ta polegała na dodaniu SCA 3202 od razu ( po to aby współpracowała) ?


SCA 3202 jest do podlaczania lamp 76 MZ-5 digital, 70 MZ-5, 54 MZ-3/-4(i), 50 MZ-5, 40 MZ 3(i), 2, 1(i), 44MZ-2, 32 MZ-3 oraz 32 MZ-2 do olka. Nowe lampy - 48 i 58 podpina sie bez adaptera.
A co do oswietlania jaskini lampa - nie lepiej aparat na statywie postawic na B i samemu lampa w trybie test sobie blyskac?

Mart_uszka
27.09.09, 10:59
Jestem użytkownikiem Metz'a 48 AF-1 od ponad miesiąca.
Niestety jakiś dziwny pech prześladuje mnie, bo po około 2 tygodniach wylała mi się w nim bateryjka Duracell'a 1700 mAh. Mój tato w miarę szybko zareagował (nie wiem po co on tam zaglądał) i wyczyścił to co bateria wydusiła z siebie. Po kilku minutach włożyłam 2 inne baterie (chyba GP) o słabszej mocy. I lapka działała.
I tu się zaczynają schody, bo po 1 tygodniu nie użytkowania i po zakupie nowiuśkich bateryjek - Duracell 2650 mAh ... lapka nie działa.
Tzn prawy przycisk jest podświetlony. Aparat olek e-520 widzi lampę, ale ona nie wyzwala błysku ...

POMOCY.... bo coś się dzieje...

xxxsebusxxx
27.09.09, 11:27
Sprawdź czy lampa działa na normalnych "paluszkach", chociaż prawdopodobnie elektrolit z wylanego aku coś przeżarł.

Jerry_R
27.09.09, 11:28
Uzywasz BATERII do lampy? Polecam akumulatorki, szczegolnie Eneloop'y, nie dlatego, ze to jakas reklama, ale najwiecej zadowolonych ludzi slyszalem, a wiem, ze wczesniej narzekali.

xxxsebusxxx
27.09.09, 13:17
nie używam, baterie mają wyższe napięcie niż aku i tyle

Artur
27.09.09, 13:24
"Tzn prawy przycisk jest podświetlony. Aparat olek e-520 widzi lampę, ale ona nie wyzwala błysku ..."

miałem podobnie, moja padła po 3 dniach... świeciło się ręczne wyzwalanie błysku, stale... poszła do serwisu gdzie wymienili cewke wysokiego napięcia...
spytalem czy mogłem coś zrobić zle? odpowiedz: nie, po prostu producent oszczędza troszke...

może u Ciebie jest tak samo, u mnie cewka padła bo chyba lubi:wink:

Jerry_R
27.09.09, 14:14
Pytanie bylo do Mart_uszki :cool:

Artur
27.09.09, 15:47
Pytanie bylo do Mart_uszki :cool:

Jerry_R wiem:grin:
opisałem jedynie podobną przypadłość w mojej lampce...
ale moja jest juz naprawiona i czeka na odbiór:grin:

Mart_uszka
27.09.09, 15:52
Sprawdź czy lampa działa na normalnych "paluszkach", chociaż prawdopodobnie elektrolit z wylanego aku coś przeżarł.

Sprawdziłam na Panasonic'ach... i ta sama sytuacja się powtarza.

Jerry_R Uzywasz BATERII do lampy? Polecam akumulatorki, szczegolnie Eneloop'y, nie dlatego, ze to jakas reklama, ale najwiecej zadowolonych ludzi slyszalem, a wiem, ze wczesniej narzekali.

Mam aku z Duracell'a 2650 mAh.

Jest jeszcze jeden problem.
Czytałam na stronie Metz'a coś na temat gwarancji...

"Przedstawiciel firmy Metz w Polsce F.H. Foto-Technika informuje, że oficjalny serwis w Polsce realizuje wyłącznie naprawy produktów posiadających kartę gwarancyjną Foto-Techniki. Tzw. europejska karta gwarancyjna jest ważna na terenie Polski tylko wtedy, gdy jest wydrukowana w wersji angielskiej i polskiej i posiada dane oficjalnego dystrybutora. Inne gwarancje europejskie lub amerykańskie nie są w polskim serwisie Metz honorowane. "

Ja kupiłam ją w Holandii i mam tylko paragon... nie wiem czy w sklepie wydadzą mi coś takiego. ;/

epicure
5.10.09, 12:32
Rozumiem, że metz 48 AF-1 nie ma własnego pomiaru światła. Czy może jednak bezprzewodowo korzystać z pomiaru TTL, tak jak lampy R Olka?

Jerry_R
5.10.09, 13:26
Nie ma wlasnego pomiaru.
Wireless jako slave, sterowany np. przez 58 AF-1.
(samemu nie sprawdzalem jeszcze)

Male co nieco:
http://photo-tips-online.com/review/metz-mecablitz-48-af-1-flash/

olek330
6.10.09, 18:17
Zachęcony pozytywnymi opiniami chciałem dzisiaj kupić metz 48 AF-1.
W chwili zakupu przeczytałem pierwszy punkt karty gwarancyjnej i doznałem szoku.

Zapis ten mówił że polski dystrybutor udziela jedynie 12 miesięcznej gwarancji na zakupioną lampę, a w przypadku zakupu na fakturę nie udziela żadnej gwarancji na zakupiony sprzęt.

Mimo że sprzęt niby dobry to dystrybutor to zwykły rozbójnik... zacząłem się zasanawiać na zakupem niby gorszego FL-36R.
Z tego co wiem Olympus daje 24 miesiące gwarancji.

Jestem amatorem i sprzętu używam bardzo sporadycznie więc pewnie jest mała szansa na uszkodzenie lampy ale podejście polskiego dystrybutora działa na moją psychikę działa wyjątkowo negatywnie...

Mam w związku z tym pytanie, czy Olympus FL-36R oprócz oczywiście słabszej liczby przewodniej i dłuższego czasu ładowania jest lepszy w czymś innym od Metz 48 AF-1. A moze FL-36R w czymś jednak przewyższa Metza... mam olka E-330 gdyby miało to jakieś znaczenie dla odpowiedzi...

epicure
6.10.09, 18:43
FL-36R jest o tyle lepsza, że można mieć ją za darmo, kupując nowego E-620 lub E-30 ;) No i w pełni współpracuje bezprzewodowo z puszkami Olympusa.

Alleg_pl
6.10.09, 19:14
epicure :P
kupujac E30.

do e620 jest dodatkowa bateryjka :P nie siej zametu:)

epicure
6.10.09, 19:49
A faktycznie. No to lista zalet FL-36R bardzo się uszczupliła. Wychodzi na to, że lepiej kipić metza ;)

Jerry_R
6.10.09, 20:44
przeczytałem pierwszy punkt karty gwarancyjnej [...] polski dystrybutor udziela jedynie 12 miesięcznej gwarancji na zakupioną lampę, a w przypadku zakupu na fakturę nie udziela żadnej gwarancji na zakupiony sprzęt.
Ja kupilem w Cyfrowe.PL i nie mam takiego zapisu w gwarancji.

Warunkiem wykonania naprawy gwarancyjnej jest sama gwarancja + dokument zakupu (faktura lub paragon). Tak mam napisane.

Plus dopisane: Nie udziela sie gwarancji na uzytkowanie sprzetu w celach komercyjnych, przemyslowych i zawodowych.

Ciekawe jak to mozna sprawdzic...

Zadzwon jutro do Cyfrowe.PL i spytaj. Dokument gwarancyjny mam wydany przez F.H. FOTO-TECHNIKA.

_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
PS: A jak dystrybutor naprawde dodal taki zapis - olej Polska dystrybucje i kup bezposrednio w Niemczech, tymbardziej, ze na f-re.
Pewnie nawet taniej wyjdzie. Ja aktualnie sprowadzam cos foto z UK, tez na f-re oczywiscie.

olek330
6.10.09, 22:33
Może nie wyjaśniłem jasno... bo nie pamiętałem dokładnie treści 1 punktu... nie było napisane wprost ze nie ma gwarancji na sprzęt zakupiony na FV ale tak jak zacytował Mart_uszka:
"Nie udziela sie gwarancji na użytkowanie sprzętu w celach komercyjnych, przemysłowych i zawodowych"

Dla mnie jest to jednoznaczny zapis.

Ale żeby sobie to wyjaśnić wysłałem e-mail z pytaniem do F.H. Foto-Technika...
zobaczymy czy ktoś wogóle odpisze.

W karcie gwarancji Olympusa nie ma takich kretyńskich zapisów i długość gwarancji jest dla wszystkich taka sama. No i Olympus daje 24 miesiące...

A Metz tylko 12...

Rafał_Kłosowski
7.10.09, 21:49
no to nie będziemy korzystać z gwarancji tylko z rękojmi u sprzedawcy a ta jest na 24 miesiące.

Rafał Czarny
7.10.09, 22:03
Ciekawe jak to mozna sprawdzic...


Na fakturze masz firmę z branży foto i kicha z gwarancji.

Rafał_Kłosowski
7.10.09, 22:10
GWARANCJA

Udzielenie gwarancji jest dobrowolne. Gwarant sam decyduje czy udzieli konsumentom gwarancji na swój produkt oraz jej treść i zakres, np. liczbę napraw, warunki, w jakich może być dokonana wymiana sprzętu na nowy, adresy serwisów. Gwarancja - to oświadczenie gwaranta (ten kto udziela gwarancji staje się gwarantem, najczęściej jest to producent, ale może być także importer albo nawet sprzedawca) zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym lub reklamie.

Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową, o czym gwarant powinien poinformować konsumenta w oświadczeniu gwarancyjnym.

Więcej informacji na temat praw konsumenta w odniesieniu do reklamowania zakupionych produktów dostępnych jest na stronach internetowych www.federacja-konsumentow.org.pl

Jerry_R
7.10.09, 22:10
Na fakturze masz firmę z branży foto i kicha z gwarancji.
Nazwa mojej firmy na pewno nie mowi jednoznacznie o jaka branze chodzi...

olek330
7.10.09, 23:07
Wysłałem e-mail do Foto Technika odnośnie gwarancji i dostałem taką odpowiedź "...lampy Metz mają gwarancję naprawy przez Foto-Technikę 12 miesięcy niezależnie od tego czy zakupi Pan towar na paragon czy fakturę. Jeśli chodzi o reklamację z tytułu rękojmi to obowiązuje ona 24 miesiące (zapewnia to producent)..."


Tak więc uważam problem za wyjaśniony...


Tak więc chyba jednak skuszę się na ta lampę... A co do zdalnego wyzwalania to czy będzie funkcjonowało z olkiem E-330?

Jerry_R
7.10.09, 23:37
A co do zdalnego wyzwalania to czy będzie funkcjonowało z olkiem E-330?

Olek330, nie wiem, czy bedzie funkcjonowalo z olkiem E-330 :cool:

Rafał_Kłosowski
8.10.09, 08:48
ja dziś zamówiłem jutro pewnie dojdzie. Cieszę się jak dziecko.

BartB
11.10.09, 16:25
Mam tą lampę od kilku tygodni i w zasadzie jestem zadowolony.

Wkurza mnie bardzo tylko jedna rzecz: lampa nie sygnalizuje niskiego poziomu prądu w bateriach. A zasada złośliwości rzeczy martwych sprawdza się tu w 99% przypadków i, po prostu, w kluczowych momentach aparat zaczyna mieć kłopoty z ostrzeniem (lekka irytacja z mojej strony) albo przestaje ostrzyć całkowicie (klnę w myślach na czym świat stoi). Na imprezach nikt nie będzie czekał, aż zmienię aku, poza tym pewne momenty nie zdarzają się dwa razy...

Wg mnie to jej, póki co, jedyna ale za to irytująca niedoróbka.

A jak jest z sygnalizacją niskiego poziomu prądu w FL36R i FL50R?

olek330
13.10.09, 14:44
Z jakimi modelami Olympusa funkcjonuje zdalne wyzwalanie Metza 48?
Jest to wyzwalanie radiowe? czy lampą wbudowaną w Aparat?

MartinP
13.10.09, 15:16
Z jakimi modelami Olympusa funkcjonuje zdalne wyzwalanie Metza 48?
Jest to wyzwalanie radiowe? czy lampą wbudowaną w Aparat?

od e-520 w góre, czyli 620, e30, e3 no i pewnie te nowości też a wyzwalasz to błyskiem lampy wbudowanej w aparat.

epicure
13.10.09, 15:47
Tego metza można wyzwolić zdalnie chyba tylko za pomocą innego metza podpiętego do puszki. Sterowanie bezprzewodowe z nowszych modeli Olympusa w lampach Metza nie działa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Gundi
13.10.09, 15:51
Tego metza można wyzwolić zdalnie chyba tylko za pomocą innego metza podpiętego do puszki. Sterowanie bezprzewodowe z nowszych modeli Olympusa w lampach Metza nie działa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Działa identycznie jak w lampach olka.

romek1967
13.10.09, 17:26
Działa identycznie jak w lampach olka.

Potwierdzam, E-3 i Metz 58-AF1 działa zdalnie wyzwalany lampką wbudowaną.

epicure
13.10.09, 17:53
Jest wyzwalany bezprzewodowo, jeśli lampa jest w trybie slave, tak? Czyli korzysta z własnej automatyki. A mi chodzi o to, czy lampa pobiera bezprzewodowo informacje z pomiaru TTL z aparatu, tak jak to ma miejsce w trybie RC u Olka?

romek1967
13.10.09, 18:29
Jest wyzwalany bezprzewodowo, jeśli lampa jest w trybie slave, tak? Czyli korzysta z własnej automatyki. A mi chodzi o to, czy lampa pobiera bezprzewodowo informacje z pomiaru TTL z aparatu, tak jak to ma miejsce w trybie RC u Olka?

Mam Metza 58, z jego opisu wynika że w trybie RC Slave działa jako Automat lub TTL. Nie używam RC więc nie potwierdzę. Wystawiłem TUTAJ (http://www.romek67.eu/mecablitz_58_AF_1_digital_Olympus_Supplement_01.pd f) suplement do instrukcji 58-ki wydany po ukazaniu się nowego softu obsługującego tryb RC.

W INSTRUKCJI (http://www.metz.de/fileadmin/fm-dam/Download/Photo_Electronic/Bedienungsanleitung/mecablitz/mecablitz_48_bis_76/mecablitz_48_AF-1_digital_Olympus_D_F_NL_GB_I_E.pdf) 48-mki niestety nic nie ma o trybie TTL, tylko o "zdalnej kontroli"

MartinP
13.10.09, 18:45
w 48 af-1 i e-520 jest tak ze jak w puszce ustawie rc i na lampie sl to do wyboru mam ttl, manual, fp ttl i fp manual. Zoom trzeba ustawiac recznie

Fot.Krzysiek
25.10.09, 14:57
Czy ktos moze konkretnie napisac jak to w koncu jest bo kazy pisze inazej.

Obecnie mam E-510 i planuje kupić lampe Metz 48 wiadomo teraz zebym mógł sie bawić w zdalne wyzwalanie musial bym dokupić jakies urządzonko.
W niedalekiej przyszłości mam w planach zmiane prawdopodobnie na E-30
i teraz mam pytanie:
1) czy wtedy bede umial bez zadnych dodatkowych urządzen wyzwalać tą lampe Metz 48?
2) czy to wyzwalanie jest na zasadzie fotoceli czy nie bede musiał ja wyzwolic lama wbudowana

MartinP
25.10.09, 15:09
po pierwsze nie każdy pisze inaczej,
po drugie najpiew wypadało by się przywitać w odpowiednim do tego wątku,
po trzecie do 510 musisz mieć dodatkowe graty
po czwarte do e30 nic nie trzeba dodatkowo

Tommy_G
25.10.09, 15:09
Czy ktos moze konkretnie napisac jak to w koncu jest bo kazy pisze inazej.

Obecnie mam E-510 i planuje kupić lampe Metz 48 wiadomo teraz zebym mógł sie bawić w zdalne wyzwalanie musial bym dokupić jakies urządzonko.
W niedalekiej przyszłości mam w planach zmiane prawdopodobnie na E-30
i teraz mam pytanie:
1) czy wtedy bede umial bez zadnych dodatkowych urządzen wyzwalać tą lampe Metz 48?
2) czy to wyzwalanie jest na zasadzie fotoceli czy nie bede musiał ja wyzwolic lama wbudowana

jeżeli będziesz miał E-30 i metza to tylko i wyłącznie wyzwalanie wbudowaną lampą błyskową. Jeżeli chcesz uniknąć wbudowanej lampy to możesz użyć dodatkowego urządzenia lub przewodu.

Fot.Krzysiek
25.10.09, 17:21
po pierwsze nie każdy pisze inaczej,
po drugie najpiew wypadało by się przywitać w odpowiednim do tego wątku,
po trzecie do 510 musisz mieć dodatkowe graty
po czwarte do e30 nic nie trzeba dodatkowo

Moim zdaniem tego typu posty są zbędne i nic nie wnoszą do tego tematu.:roll:




jeżeli będziesz miał E-30 i metza to tylko i wyłącznie wyzwalanie wbudowaną lampą błyskową. Jeżeli chcesz uniknąć wbudowanej lampy to możesz użyć dodatkowego urządzenia lub przewodu.

Dziękuje za odpowiedz, a jeszcze zastanawia mnie jedno, czy jesli bym kupił np FL-50R to wtedy tez trzeba używać urządzenia lub przewodu żeby nie wyzwalać jej lampą wbudowaną?

MartinP
25.10.09, 19:04
Zbędne to są kolego pytania które zadajesz bo kilka postów wyżej było wyraźnie napisane z jakimi modelami aparatów działa RC a jeśli chodzi o przywitanie się w nowym miejscu to chyba nawet odrobina kultury osobistej tego wymaga. End OT

Fot.Krzysiek
25.10.09, 19:36
Zbędne to są kolego pytania które zadajesz bo kilka postów wyżej było wyraźnie napisane z jakimi modelami aparatów działa RC a jeśli chodzi o przywitanie się w nowym miejscu to chyba nawet odrobina kultury osobistej tego wymaga. End OT


Ale mi w ogóle nie chodzi z jakimi działa a z jakimi nie bo to akurat wiem. Chciałem sie tylko konkretnie dowiedziec w jaki sposób i jakie sa mozliwosci, bo z tego co czytałem to wiekszosc sie domysla i przypuszcza.
Zreszta po to jest ten temat o tej lampie i mam prawo jak kazdy inny zadać pytanie.

MartinP
3.11.09, 23:12
Pytanko techniczne: czy można śmiało wstawiać lampę w metalowe sanki takie jak np na zdjęciu? Przecież będą one zwierać ze sobą wszystkie styki...
albo podchodząc do tematu z innej strony: jaki uniwersalny uchwyt parasolkowy polecacie do użycia z Metz'em 48 AF-1

MartinP
4.11.09, 20:38
podpowie ktoś? nie wierze że nie ma na forum osoby, która nie używała lampy z parasolką albo nie mocowała jej na jakiś sankach "nieaparatowych" :)

grizz
4.11.09, 20:58
Pytanko techniczne: czy można śmiało wstawiać lampę w metalowe sanki takie jak np na zdjęciu? Przecież będą one zwierać ze sobą wszystkie styki...
1

Zaklej je taśmą...

Misiaczek51
4.11.09, 21:20
Pytanko techniczne: czy można śmiało wstawiać lampę w metalowe sanki takie jak np na zdjęciu? Przecież będą one zwierać ze sobą wszystkie styki...
albo podchodząc do tematu z innej strony: jaki uniwersalny uchwyt parasolkowy polecacie do użycia z Metz'em 48 AF-1

Umieszczonej w takich sankach lampy (nawet jak nakleisz tasmę izolacyjną aby nie było zwarcia), nie wyzwolisz z E-510. Potrzebna ci będzie fotocela. Może być ona wykonana jako kostka z sankami i mozesz ją wpiąć pomiędzy posiadaną lampę i sanki od uchwytu parasolki. Izolowanie już nie będzie potrzebne. Aparat na M i siła błysku na M (np 1/32) i będzie działało.
Mam nadzieję że o to Ci chodziło.

MartinP
4.11.09, 21:33
Umieszczonej w takich sankach lampy (nawet jak nakleisz tasmę izolacyjną aby nie było zwarcia), nie wyzwolisz z E-510. Potrzebna ci będzie fotocela. Może być ona wykonana jako kostka z sankami i mozesz ją wpiąć pomiędzy posiadaną lampę i sanki od uchwytu parasolki. Izolowanie już nie będzie potrzebne. Aparat na M i siła błysku na M (np 1/32) i będzie działało.
Mam nadzieję że o to Ci chodziło.
tyle że ja nie posiadam E-510 :) i nie wiem skąd Misiaczku51 Tobie to przyszło do głowy :) ale dziekuję za chęć pomocy. E-520 odpalam smiało lampę zdalnie tylko nie wiedziałem czy można zwierać styki jakimś ustrojstwem. Taśma może być skuteczna... zobaczymy

Misiaczek51
4.11.09, 22:09
tyle że ja nie posiadam E-510 :) i nie wiem skąd Misiaczku51 Tobie to przyszło do głowy :) ale dziekuję za chęć pomocy. E-520 odpalam smiało lampę zdalnie tylko nie wiedziałem czy można zwierać styki jakimś ustrojstwem. Taśma może być skuteczna... zobaczymy

upss... nie te oczy - sorry